Bultenlandsch Overzicht. 332ste Staat s-loterij in strjjd met art. 3 Wetb. y. Kooph. en overtreden alle leden der Winkelvereeniging dat artikel, daar zij als zoodanig als «kooplieden" handelen.' Mocht de Minister van Financiën adressant's ge voelen deelen, dan verzoekt hg, dat alsdan alle leden der 's Gravenhaagsche Coöperatieve Winkelvereeni- ging zullen worden gestraft wegens overtreding van genoemd artikel. Zoo dit geen verplichting is dan beschouwt adressant de leden van jdaatschappelyk Belang, evenals van Eigen Huif, ontheven van het pa tent nemen, tor wijl zij toch art. 8. Wetboek van Kooph. kunnen naleven. Do Amerikaansche stad Kansas City, is dezer dagen vijf uren lang in de macht geweest van gevaarlijke vijanden een troep stieren. Een kudde stieren, die door acht veehoeders te paard over de Missouri gedreven moest worden, maakte bjj de brug rechtsomkeer en rende de stad in. De drij vers aohtervolgden de dieren en het gelukte hen spoedig de meesten weer naar de brug te brengen; maar acht holdon verder de straten door, waar zij algemeens ontsteltenis verspreidden, totdat zij na voitoop van vijf uren gedood of gevangen waren. Een der stieren kwam in botsing met een kabel spoorwagen; het dier was onmiddellijk dood en de wagen werd bij den schok beschadigd. Niemand werd door de wilde stieren ernstig fewond: maar twaalf mensbhen bekwamen lichte wetsuren. Uit St. Petersburg schrijft men aan de N. R. Ct.: Dezer dagen is hier eene proef genomen met een stoombootje van nieuw model, waarvan de beweeg kracht door naphta-gas wordt geleverd. Op den voorsteven bevindt zich een reservoir met zuivere petroleum, die door eene buis onder de boot naar het achterste deel van het vaartuig wordt geleid, waar het vocht door naphta-lampen in drie en eene halve minuut gasvormig gemaakt wordt. Dit gas brengt de machine in beweging eu wordt vervolgens weder door eene andere onder aan het bootje be vestigde buis naar voren geleid. Onderweg wordt het door de afkoeling weder vloeibaar en keert in het reservoir terug om opnieuw gebruikt te worden. De inrichting schijnt eenvoudig en zeer goedkoopte wezen. De minister van financiën, de heer Vischne- gradski, die een bekwaam werktuigkundige is, heeft den proeftocht over de Newa medegemaakt. Verleden jaar op dit tijdstip zou zulk een tochtje onmogelijk geweest zijn, want toon was de groote stroom reeds met een ijskleed bedekt. Dit jaar laat de vorst zich lang wachten, hetgeen voor de scheep vaart natuurlijk een vrij aanzienlijk voordeel oplevert. Men blijft dan ook bezig te overwegen of het niet mogelijk zou zijn het tijdperk van bevaarbaarheid der Newa te verlengen, maar is in dit opzicht nog niet tot eene bevredigende slotsom gekomen. Ge middeld is de. Newa gedurende 14.7 dagen, dus twee vijfden van het jaar, onbevaarbaar. De rivier, die eene vrij sterke strooming heeft, zou belangrijk later bevriezen, indien niet het ijs van het Ladogameer kwam aandrijven en vastraakte. Onlangs is eene commissie van ingenieurs in de nabjjheid van Schlus- selburg gaan onderzoeken, of het niet mogelijk zou wezen door dammen en ijsbrekers te verhinderen, dat dit ijs de Newa opdrijft, evenals verleden jaar met goed gevolg gedurende vrij langen tijd het drijfijs verhinderd is een der kanalen in de stad binnen te TWEEDE HOOFDSTUK. Koert von Berghaupt zat met zijn jonge vrouw in het door weelderige wijngaardranken omgeven prieel. Van daar had men een heerlijk uitzicht op den Rijn. Het jonge paar zag elkander aan met blikken vol liefde, die beloofde eeuwig te zullen duren. Koert was dien dag naar Frankfort geweest om een gewichtige geldzaak te regelen. Het betrof een groote som uit de huwelijksgift zijner vrouw, die in soliede staatspapiereu moest belegd worden. Jane klaagde juist, dat in zijn afwezigheid de uren haar zoo lang gevallen waren. Met een kus sloot hjj haar den mond en wees toen op een stoomboot, die de rivier op voer. Het dek van de trotsche boot was met talrijke reizigers bezet. Bij den aanblik van dat vaartuig werden de trekken der jonge vrouw droevig. Zij hield de hand voor de oogen en schreide. «Waarom schrei je, beste vrouwtje?" «Laat mij maar schreien, Koert, dat doet me goed. Als ik een schip zie met zooveel reizigers aan dek, schrei ik altijd. Het is nauwelijks vier jaar geleden, dat ik mijne ouders aan boord van de «King Ri chard" vergezelde. He zal nooit vergeten hoe vrooljjk de passagiers op het dek heen en weer wandelden. Allen spraken van een gelukkige reis naar Nieuw- Zeeland, zooals de «King Richard" er reeds een-en- twintig gemaakt had. O, Koert, van al die vroolijke menschen keerde niemand terug, zij rusten allen dringen. De uitslag van dit onderzoek is nog niet bekend, maar het blijft zeer twijfelachtig of, zelfs wanneer dit drijfijs gestuit worden kon, de scheep vaart er veel baat bjj vinden zou, daar het nieuwe zeekanaal van St. Petersburg naar Kroonstad smal is en licht bevriest, terwijl de schepen zelf geene pogingen kunnen aanwenden om het ijs te breken, daar zij dan licht uit het midden van het vaarwater en op den oever van het kanaal zouden kunnen ge raken. Een voorstel, door sterke ijsbrekers het kanaal te doen openhouden zoo lang de vorst nog niet zeer sterk is, heeft tot nu toe geene voldoende onder steuning gevonden. Men schrijft van den 12den dezer uit Londen Gisteren is in de Olympia-hal het grootste kijkspel der aarde van Barnum voor een verbaasd publiek geopend. Dat deze inrichting haars gelijke niet heeft, geeft zelfs de meost critisch gestemde geest terstond toe. Al- loen moet men niet gelooven, dat voor den schijn baar zoo laag gestelden toegangsprijs van een en twee shilling, alles te zien is. Het vernuft van den Yankee heeft het zoo weten in te richten, dat men ten minste zesmaal komen moet, wil men alles zien. In de eerste plaats is de ruimte, binnen welke de arena is opgeslagen, van zoo geweldige afmetingen, dat de 12 tot 15000 toeschouwers onmogolijk alles in eens konden zien. De vertooning in Olympia is als een kaleidoskoop en zoo vermoeiend, dat men voor zijn shilling in waarheid te voel krijgt, ten minste meer dan goed is voor de gezondheid. De reusachtige arena ia in drie renbanen, elk van veertig voet door snede, afgedeeld, waartusschen twee estraden zijn opgericht voor acrobatische voorstellingen en derge lijke. Men stelle zich nu deze vijf ruimten voor, bezet met menschen en dieren in volle, onafgebroken werkzaamheid en men krijgt eenig denkbeeld van do menigte indrukken, welkë zich aan het netvlies van het oog opdringen. Als men alles in eens zien wil, ziet men eenvoudig nietswil men zijnu opmerkzaamheid tot één der vertooningen bepalen, dat moet .men dikwijls terug- komeu. Geen wonder, dat een beschouwer, die omstreeks middernacht zijn verwarde zinnen bjj elkaar zocht, met een zucht uitriep«Hot leven zon niet zoo onverdraaglijk zjjn, zoo er geen vermakelijkheden waren." Als voorspel van de voorstelling, welke te acht uur aanving, marcheerde het geheole uit honderden van menschen en dieren bestaande gezelschap in don meest woeldorigen opschik door de arena; daar zag men koetsen en wagens, die zelfs de gouden staatskaros- son van den lord-mayor in de schaduw stelden; dan kwamen olifanten, giraffen, zebra's, paarden, mannen en vrotiwen in alle denkbare schitterende kleeder drachten en uniformen. Maar het glanspunt dezer processie was een klein, door een prachtig span paarden getrokken voertuig, dat binnen reed, toen de laatste koets van den op- tooht zich uit de arena verwijderde. In dit rijtuigje zat een grijsaard, wiens verschijning onder de vijf tienduizend toeschouwers een algemeene geestdrift verwektehet was niemand minder dan Barnum zelf, Barnum den Groote, den Benige, Barnum, door August Sala met Alexander den Groote, met den veroveraar Napoleon I vergeleken; alleen waren door Barnum juist zooveel menschen gelukkig gemaakt op den bodem der zee!" Koert sloot zijn snikkende vrouw in zijn armen en trachtte haar te troosten. Toen verzocht hij, dat zij hem recht veel zou vertellen van haar ouders en van harte gaarne voldeed zij aan dien wensoh. Zij droogde haar tranen en begon: «Papa heeft zich jegens den Engelsohen handel zeer verdienstelijk gemaakt. Hij was consul en be zat groote landerijen in Nieuw-Zeeland. Zooals mijn tante je reeds verteld heeft, werd ik in de kolonie ge boren en kwam eerst met mijn zevende jaar naar Londen om bij haar een een zorgvuldige opvoeding te krijgen. Weinige maanden na mijn aankomst stierf mijn oom, mijn vaders oudste broeder. Tante zegt nu nog, dat ik haar een grooten troost was in die moeilijke tijden. Toen ik veertien jaar oud was, kwamon mijn ouders naar Londen om tegenwoordig te zijn bij mijn op neming als lid der kerk. O, Koert, wat heerlijke dagen waren dat, na zoo langen tijd van mijn ouders gescheiden geweest te zijn! Oorspronkelijk waren zij van plan stil te gaan levbn en al hun zorg aan mij te wijden, maar de zeer groote en onverwachte verliezen in papa's ondernemingen noodzaakten hem de uitvoering van dat plan uit te stellen. Bezorgd voor mijn welzijn, regelde papa alles wat mij betrof, gaf mijn huwelijksgift in bewaring bij de Bank van Engeland en wilde nu met mijn mama naar de ko lonie terugkeeren. Zij vonden jammerlijk den dood in de golven. Is dat niet hard, Koert?" «Het is hard, maar wjj moeten ons troosten." als die beide anderen in het ongeluk gestort hadden. Driemaal reed hij in zijn wagen de kolossale aren» rondde daverende toejuichingen van de élite der Engelsche samenleving schenen hem niet bijzonder te treffen. Hg glimlachte bescheiden on beschouwde blijkbaar hot applaus der menige als een hulde, welke men aan zijn genre verschuldigd was. En vervolgen» vertoonden zich, in de bontste afwisseling, hier in de vier renbanen en ginder op de estrades:' rijpaar den, olifanten, beren, zeehonden, zeebra's, acrobaten koorddansers, rekturnere, wielrijders, rolschaatsenru- ders, clowns en grappenmakers, enz. enz. tot den toeschouwers er 't hoofd bjj omliep en toen de dolle heksensabbat voorbij was, kwam de schitterendate apotheose, die men zich denken kan, een reeks tableaux voorstellende Rome ten tijde van keizer Nero. Prach tige optochten ter gelegenheid van feeston, afgewis seld door rumoerige straattooneelen, botsingen tusschen het volk en de praetorianen, wagenrennen en kamp- gevochtên van gladiatoren, balletten, waaraan honder den danseressen deelnamen en ten slotte aanschouwt men den brand van hot keizerlijke Rome, welke vol gens hot programma «de ondergang van het heiden dom en de zege der christenheid» moet vooratellen Barnum's kijkspel is van alleeHet is een mena gerie, waar alle wilde dieren der aarde te zien zijn, ingesloten het geraamte van Jumbo en diens opgezette huidhet is een museum voor natuurwetenschappen, waarin de wereldberoemde zeemeermin zich door hot publiek complimentjes laat maken en lichamen zonder hoofd en hoofden zonder lichamen ademen en levenhet is eon curiosi teiten-kabinet, waarin een achttienjarige dwerg van 31 duim hoogte naast twee reuzen uit Kentucky te zien is; waar oen dame mot een baard haar be wonderaars ontvangtwaar de dikke dame zich in het gezelschap bevindt van den man, die met de beenen schrjjft en tee kont en ook hot kind met de twee hoofden niet ontbreekt. En de heer Barnum heeft zich de koeten van één millioen mark getroost, om den inwoners van Londen al deze wonderen te laten zien en staat zelf aan den ingang hij het grootste wondermensch der wereld, en roept s «Naar binnen, naar binnen! Dames en Heeren: dit alles is slechts voor één shilling te zieg.» Ja wel Reeds meermalen werden door de Amerikaansche spoorwegbesturen proeven met zeer bevrodigenden uit- slag genomeu, om van uit eenen in beweging zjjnden trein te telegrafeeren naar de stations en omgekeerd. In den laatsten tijd wordt van het inrichten met zulk eene gelegenheid niet veelmeer gehoord; daarentegen heeft, naar de Railway Gazette meldt, de Pennsylv. Spoorwog-maatschappij het noodige gedaan, dat rei- zigers, die zich bevinden in do wagen» van den New- York and Chicago-exprestrein, de koersnoteeringeu van de beurzen in New-York en Philadelphia ter stond na beurstjjd in den trein kunnen vernemen. Men schrgft uit New-York van den 4en dezer Voor de jury oener Californisohe stad stond dozer dagen terecht Charles Turner, een tot het| christen dom bekeerde volbloed Indiaan, aangeklaagd wegens moord op den «medicijnman" van zjjn stam. Turner is een jonge hoofdman van bjjzondere geestesgaven, hij spreekt verstaanbaar Engelschschrijft en leest een weinig en men verwachtte inderdaad veel goeds van hem in de toekomst. Ovor de beweeg redenen, welke hem tot de daad brachten, vertelde «Och, hadden zij je toch maar eens mogen zien voor hun dood. Koert!" Hij nam haar in zijn armen en kust haar op het voorhoofd. «Waar strandde het schip?" vroeg hij. «Op een eilandje in den Stillen Oceaan. Naat men zogt, bereikten twee scbeepsbooten met geredden den vasten wal, maar de wilden overvielen hen o, Koert!" Berghaupt begreep dat hg zoo'n bedroevend ge sprek niet kon voortzetten zonder zijn vrouw herig te ontstellen. Hg wilde daarom een rgtoertje naar Wiesbaden voorstellen, toen Erik von Wambold hen juist kwam bezoeken. «Je komt als geroepen, Erik," sprak Koert, «nu zullen wjj weer vroolijk worden. Wjj hebben zooeven over mijn overleden schoonouders gesproken en zijn daarbij in een droevige stemming geraakt." Bij deze woorden duidde hg op de betraand» oogen van zijn vrouw. Door eenige lachwekkende bijzonderheden uit het leven zjjner kameraden te vertellen, gelukte het Wambold weldra de droevige stemming bij mevrouw von Berghaupt te verdrijven. Het avonduur, dat men gewoonlijk thee dronk, was gekomen. Mevrouw von Berghaupt liet nu de beide heeren op het terras alleen om baar plichten als huisvrouw te gaan vervullen. Vergenoegd zag Koert zijn vrouw na, toen zij met luchtigon tred door de vleugeldeuren in de ruime ontvangzaal verdween. [Hordt vervolgd). hij het volgende Eenige weken geleden wierp een boosaardige ziekte, waarvan hg den aard niet kende, zijn jongeren broeder op het ziekbed. Hg was verstandig genoeg, om te weten, dat de «medi cijnmannen" van zgn volk kwakzalvers, maar geen geneesheeren waren, doch zag zich niettemin ver plicht de hulp van een dier «medicijnmannen" in te roepen, daar een blanke geneesheer zich niet in de nabijheid bevond. Naar het bij zijn volk en in het bijzonder bij zijn stam gebruik was, vroeg hij den medicijnman bij diens dorde bezoek, of de zieke te redden was, welke vraag toestemmend werd beantwoord. Toch verergerde de ziekte en op den tienden dag zeide zijn broeder hem dat hij zijn einde voelde naderen. De hoofdman herinnerde zich toen een oud gobruik van zgn stam, dat den naasten bloedverwant van een stervende machtigt den medicijnman, die genezing beloofde, zijn slacht offer in den dood vooruit to zenden. Hjj laadde derhalve zijn buks en de laatste gang van den armen Indiaanschen geneesheer was tevens ook zijn laatste op aarde. Op den avond van denzelfden dag stierf de zieke. «Ge hebt mg het Christendom gegeven", besloot de hoofdman, „en ik ben er u dankbaar voor. Ik erken de waarheid der chris telijke leer en haat den moord. Maar gij vergat mij een christeljjken geneesheer te zenden, zoodat ik de hulp van een onwetenden, rooden medicijn man niet noodig had. Waar gij mij dwingt tot hem mijne toevlucht te nemen, moogt gjj u niet verwonderen, dat ik, voor zoover 't hem betreft, tot de zeden mijner voorvaderen terugkeer. Over ^iwe geoeeshberen, die bekwame mannen zgn, wil ik niet oordeelen, als echter een der onze een fout begaat, zoo zenden wij hom in de gelukkige jacht velden onzor vaderen, opdat hij niet andermaal een leven nome, dat hij niet in staat is terug te geven. Ik heb gesproken. Geeft ons blanke geneesheeren en reroordeelt mijDe argumenten van den jon gen hoofdman maakten een zoo diepen indruk op de juryleden, dat zij van de doodstraf afzagen en hem slechts tot enkele jaren hechtenis veroordeelden De zitting der Fransche Kamer van Afgevaar digden werd gisteren-middag te 2 uur geopend door den heer Floquet, met eene rede, waarin hij ver klaarde zgn ambt van voorzitter mat onpartjjdigheid te zullen vervullen en de waardigheid der Kamer te zullen handhaven. Hij dood een beroep op de demo cratie, om zich eensgezind rondom do republiek te scharen. Hg wees op het slagen der internationale tentoonstelling; da Ropubliek, zeide hg, heeft zich zoo gastvrij en -voorkomend betoond, dat de vreem deling niet langer kan twijfelen aan de oprechtheid van hare vredelievende gevoelens. De minister-president, de heer Tirard, las daarop de verwachte regeeringsverklaring voor. Op een moeilijk tijdstip aan hot gezag gekomen, meende hg de hem opgedragen taak met goed gevolg te hebben vervuld. Hg kondigt verbeteringen aan in het be heer, waardoor dit minder kostbaar zal worden; ook zullen voorstellen worden gedaan tot wijziging der directe en vermindering der indirecte belastingen. Dank zjj eener gematigde en wijze staatkunde, heeft het algemeen stemrecht bij do laatste verkie zingen aan de republiek de zegepraal bezorgd. Die verkiezingen waren eene nadere aansporing aan alle Franschen tot eensgezindheid. Frankrjjk heeft door het algemeen stemrecht verklaard, dat het de be staande instellingen wenscht te behouden en to ver sterken het wil een krachtig gouvernement, dat niet aan de wisselvalligheden van het oogenblik is over gegeven maar zoowel in het eigen land als daarbuiten wordt geëerbiedigd. Frankrgk wil den weg inslaan van verzoening en arbeidhet wil zich bezig houden met staathuishoudkunde en maatschappelijke sechts- bedeehng het wenschtherstel van het evenwicht op het budget, betere verdeeling van lasten, verlichting van den druk waaronder de landbouw verkeert, voltooiing der vestingwerken, verbetering van vaar- waters, verdere uitbreiding van het spoorwegnet en het sluiten van handelsverdragen. Frankrgk is vre- dehevend maar de vrede moet zgner waardig zijn. Nadat de heer Tirard deze verklaring had voor gelezen, stelde de heer Lannessan voor, het allereerst te beraadslagen over de voorstellen tot wijziging »an het reglement van onle, en die van dringenden aard te verklaren. De heer Maujean diende een voorstel in tot her ziening der grondwet. Deze voordracht lokte in de Aamer een aanhoudend gemor uit. De voorsteller vroeg de urgentie, welke door den heer De Cassagnac WMU bestreden eu door den heer Naquot verdedigd. Deze laatste werd door de republikeinsche meerder heid heftig m de rede gevallen. De minister-president Tirard zeide, dat de rege nng elke quaestie wil vermijden, waardoor verdeeld heid onder de republikeinsche meerderheid kan De urgentie werd daarop verworpen met 845 tegen 123 stemmen. De „republiek der Vereenigde Staten van Brazi lië" begint zich te eonslitueeren. Reeds is, volgens berichten uit New-York, een nieuwe vlag gekozen; bestaande uit drie banen groen, rood en goud met 19 gouden sterren op een blauw veld. Voortaan zal dit de vlag der nieuwe republiek zijn. Dezelfde berichtgever weet te vertellen, dat keizer Pedro bij zgn vertrek uit Rio Janeiro 2,500,000 dollars in geld is uitgekeerd, terwjjl hem tevens oen jaargeld van 450,000 dollars is verzekerd. De juistheid dezer cijfers moet zeker nog blijken, maar waar is het, dat de keizer met groote onderschei ding is behandeld. Koningin Victororia liet per telegraaf inlichtingen inwinnen bjj den hertog van Nemours, den vader van den graaf van Eu, en ont ving het antwoord, dat den keizer geen leed isgeschied. Daarentegen wordt verzekerd, dat 's keizers schoon zoon, de graaf van Eu, verbannen zal worden. Ten bewijze van de clericale neigingen der kroonprinses en haar gemaal, brengt de Münchener Algem. Zeitung in herinnering, dat, toen de Senaat het ontwerp behandelde tot het verleenen van godsdienstvrijheid in het geheelo rijk, de kroonprinses met een aantal dames een adres inzond, waarbjj om verwerping, van het ontwerp werd verzocht. Voorheen was de katholieke godsdienst in Brazilië de staatsgodsdienst, maar dank zg Dom Pedro's vrijzinnigen bedoelingen, werd na langen strjjd eindelijk aan alle gezindten gelijke rechten toegestaan. Ondanks het verzet der kroonprinses, die den katholieken godsdienst den voorrang wilde verleenen, werd toch het ontwerp aangenomen en door den keizer bekrachtigd. Ook wordt der kroonprinses verweten, dat zij de immigratie van Jezuïeten en leden van geestelijke orden "bevorderde, ten einde het onderwijs te leiden. Dit veroorzaakte bij de liberalen groote ontevreden, heid, daar do keizer reeds de wet had onderteekend, waarbij de invloed der geestelijken orden werd be perkt en de overgang van hun goederen aan den Staat werd voorbereid. Vandaar dat algemeen wordt aangenomen, dat, naast de afschaffing der slavernij, de impopulariteit van den graaf ran Eu en zijne gemalin veel tot het verdrijven van den bejaarden keizer heeft bijge dragen. Dom Pedro wist, dat zgn dochter niet gezien was en juist daaraan wordt 's keizers reizen naar Europa toegeschreven, daar de keizer zgn volk allengs aan de regeering der kroonprinses wilde gewennen. Op het oogenblik heeft Brazilië een bevolking van 14,000,000 inwoners, zeker niet veel voor een land, hetwelk bijna zoo groot is als geheel Europa. Het land heeft een Kamer, gekozen door een inge wikkeld kiesrecht in den tweeden trap. De burgers en vrijgelaten slaven kiezen een kiescollege uit de burgers, die een bepaald inkomen hebben, en deze kiezen weer de 122 afgevaardigden, die elk jaar vier maanden bijeen moesten zgn. Ook is er een Senaat, die 58 leden telt, 'en welks leden door den keizer werden gekozen. Het ver- eischte was alleen, dat de senator 40 jaren oud was en een inkomen had van 2000 gulden. Een adel had Brazilië eigenlijk niet. Wel vindt men er vele graven en burggraven, maar deze titels werden ver leend wegens vordiensten jegens den Staat, en gaan alleen dan op den zoon over, indien deze dezelfde onderscheiding als zijn vader waardig wordt geacht. Het voorloopig bewind is begonnen met den Staatsraad af te schaffen en vermoedelijk zal ook de Senaat weldra in dit lot deelen. Voorloopig echter hebben de nieuwe regenlen het nog te druk met het regelen der loopende regeeringszaken, om zich reeds met zulke ingrijpende hervormingen te kunnen De orde is sedert de omwenteling te Rio Janeiro niet weer gestoord. De minister van marine, baron de Lamberio, is aan de betere hand. De wond is niet gevaarlijk, zoodat geen vrees voor het leven van den gewezen minister bestaat. Van officieuse Duitsche zijde wordt beweerd, dat de verkiezingen voor den Rijksdag moeten plaats heb ben voor de bjjeenroeping van den Pruisischen Land dag, welke uiterlijk 15 Januari moet geschieden. De verkiezingen zouden derhalve geschieden in de eerste helft dier maand. De Italiaansche bladen verklaron zich meerendeela ingenomen met de samenstelling van de commissie, welke onderzoek zal doen naar het gemeentelijk bestuur van Rome. Zjj bestaat uit ambts- en waardig- keidsbekleeders, die algemeen om hun onkreukbaar heid bekend zijn. Voorzitter is het lid van den Raad van State Zughilieri, die geruimen tijd directeur, generaal is geweest aan het Ministerie von Justitie. Hjj zal worden bjjgestaan door twee prefecten, van wie éen gedelegeerde is geweest aan de prefeotuur te Rome. Men verwacht, dat de bevoegdheid der commissie uitgestrekt zal zjjn. De Regeering moet het ernst wezen om alle misbruiken ten dezen aan het licht te brengen. INGEZONDEN. Gouda, 20 November 1889. Mijnheer de Redacteur In het feuilleton „Een Engelsche familie te gast", voorkomend in Uw blad van Zaterdag 16 November j.l., wordt door U in noten onder den tekst eenige lokale opheldering gegeven van hetgeen met de reis beschrijving, in het bijzonder waar het varen langs onze stad wordt medegedeeld, bedoeld is. Zoo vind ik in de middenkolom van de tweede bladzijde onder de woorden: „een smerige werf, die zich door een eigenaardige walgelijke lucht onderscheidde", als noot deze woorden van de Redactie: „natuurlijk onze kaarsenfabriek". Vergun mij, mjjnheer de Redac teur, U vriendelijk te verzoeken om eenige nadere mededeeling van de beteekenis, door U aan die noot gehecht. Drukt het eerste woord uwe instemming uit met de wijze, waarop die passage beschreven wordt? In dat geval zoudt U mij verplichten door eenige nadere aanwijzing van die „smerige werf met een eigenaardige walgelijke lucht», die, aan de Turf- singel gelegen, door U herkend wordt als zijnde „natuurlijk onze kaarsenfabriek.» Mij dunkt, dat dé indrukken van den „verbeel dingrijken" Pieter niet zoo dadeljjk dooi U moesten zijn beaamd; heb de goedheid, mij" in Uw dagblad mee te deelen, hoe Uwe weinig vleiende aanduiding moet worden opgevat. Hoogachtend, Uw Dienstwillige de 8. [Wij laten de qualificatie voor rekening van 'den schrijver, en hebben alleen bedoeld de richting tan 't vaartuig te verduidelijken. Wellicht ware hier als elders het woord-, vermoedelijkmeer op zijn plaats geweest.K£1).) Eerste Klasse, trekking van Woensdag 20 November. No. 6873 1000. No. 67, 19164, 19325 400. No. 4668 ƒ200"."" No. 12613 ƒ100. Prijzen van 20. 107 3309 5741 8399 10964 13892 15972 18166 117 3310 5785 8455 10981 13903 15974 18182 127 3319 5830 8552 11058 13958 16025 18201 237 8492 5889 8570 11102 13978 16141 18293 308 3545 5921 8615 11204 13982 16185 18S04 740 3678 5931 8651 11270 13987 16260 18320 763 3711 5983 8661 11291 13998 16313 18321 792 3769 5959 8671 11319 14031 16342 18334 817 3781 6049 8714 11332 14042 16388 18437 928 3829 6066 8736 11429 14046 16396 18440 1003 3873 6159 8779 11486 14069 16421 18449 1062 3874 6186 8816 11524 14076 16431 18477 1071 3905 6335 8883 11525 14077 16492 18585 1075 3969 6394 8921 11545 14079 16512 18614 1137 3984 6429 8975 11663 14090 16517 18632 1164 4007 6498 8994 11582 14168 16520 18638 1253 4014 6547 9013 11587 14203 16527 18667 1273 4018 6580 9032 11629 14207 16545 18783 1310 4077 6720 9089 11662 14239 16577 18871 1403 4220 6754 9Ó96 11666 14247 16596 18874 1468 4240 6760 9099 11771 14436 16622 18879 1583 4312 6765 9132 11786 14557 16636 18897 1594 4360 6784 9197 11827 14578 16705 18916 1596 4392 6916 9208 11856 14632 16765 18965 1631 4431 6935 9212 12083 14654 16891 19025 1687 4454 6980 9227 12090 14688 16926 19085 1790 4516 7072 9245 12091 14733 16928 19099 1888 4546 7097 9247 12094 14750 16993 19148 1891 4559 7137 9268 12221 14815 17013 19179 1969 4567 7146 9273 12393 14843 17046 19233 2019 4581 7160 9292 12395 14894 17132 19346 2021 4610 7221 9299 12437 14979 17141 19364 2074 4624 7311 9465 12438 15095 17167 19368 2093 4650 7320 9472 12505 15115 17236 19391 2094 4688 7333 9502 12645 15121 17317 19468 2100 4706 7346 9539 12627 15141 17381 19521 2121 4721 7381 9542 12672 15196 17394 19529 2146 4745 7383 9543 12695 15200 17475 19605 2213 4931 7452 9558 12760 15294 17510 19623 2312 4934 7494 9582 12905 15423 17527 19796 2361 4941 7513 9609 12933 15458 17545 19834 2559 4952 7540 9665 12941 1549» 17551 20069 2560 4958 7549 9672 12946 15519 17552 20108 2646 5049 7599 9686 13133 15586 17574 20152 2714 5086 7616 9807 13178 15598 17623 20322 2780 5169 7633 9873 13222 15601 17658 20344 2802 5189 7644 9919 13238 15648 17720 20350 2883 5261 7703 9970 13283 15655 17738 204Ö3 2944 5324 7762 9986 13303 15694 17926 20405 2947 5328 783410024 13385 15696 17989 20589 2992 5334 7882 10044 13449 16696 17947 20681 2996 5360 7944 10070 13450 15715 17949 20688 3007 5398 7958 10193 13460 15734 17950 20752

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2