Bultenlaodsch Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGEN BEURSBERICHT. ADVERTENTIËN. KUUSTNIEUWS. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Goederen. Zuivere NATUURBOTER ADVERTENTIËN. sters ondervroegen, en liep over 343 verscliilleude takken van industrie. Te New-York, dat het meest met onze groote Europeesche steden overeenkomt, blijken de toe standen vrij wel overeen te komen met die te Lon den. Dezelfde kwalen vond men daar opeenhoo- ping van arbeidsters in groote huizen en toevloed van vreemde immigranten, buitensporige huishuren en duurte van de eerste levensbehoeften, zelfs nog wat hooger dan te Londen. De vrouwen en meisjes schijnen er in de grootste steden, New-York, Brook lyn, Chicago, Boston, het slechtst aan toe te zijn in de minder dicht bevolkte steden, Baltimore, Buffalo, Cleveland, Louisville, Newark enz., wonen zij meestal in afzonderlijke huizen. In de zuidelijke steden was het tot kort geleden voor een blanke vrouw een schande, door handenarbeid haar brood te verdienen, zijn de vrouwen er dus nog weinig geschikt en hebben ze er gewoonten aangenomen, die niet aan goed werk bevorderlijk zijn. Te San FraDcisco willen de meisjes niet in diensten gaan, omdat dit werk tot dusverre bijna uitsluitend door de Chineezen verricht werd. De meeste vrouwelijke arbeidsters zijn ongehuwd 16,887 van de 17,427 en 1038 weduwen. Waar sooals te Chicago, do vrouwen van haren arbeid leven, zijn de loonen hoogwaar zij alleen werken voor zakgeld, zijn ze laag. Zedelijk staan de vrouwelijke werklieden der Vereenigde Staten boven die der meeste Europeesche steden. De vrouwen, die een slecht leven leiden, komen niet uit die klassen. Men ondervroeg 3866 zulke vronwen, en het bleok, dat 1155 vroeger dienstboden in huizon eu hotels waren geweest 505 waren vroeger moderaaakters1236 kwamen rechtstreeks van haar eigen huis, en 52 waren vroeger actrice, balletdanseres, zangeres of iets der gelijks. Aan ieder, die in de arbeidende klassen belang stelt, wordt de lezing van dit verslag zeer aanbevolen. Tot den omvangrijken arbeid van den landbouwer en tuinder behoort voorzeker ook de verwoede strijd tegen zijne vijanden in en boven den grond die zijne producten vernielen, zijne teelten soms doen mislukken. In het Westland zijn wij tegenwoordig getuige van zoo'n strijd, die van den kant der tuin ders gevoerd wordt met de zonderlingste wapenen des vredes nl. met teerpot en kwast. De vijand is, hoe nietig ook, hoogst gevaarlijk't is de kleine wintervlinder (acidalia brumata) en nu acht ik het zeer in 't belang der strijders, dat zy hun vijand eenigszins nader leeren kennen, waardoor de uitkomst van den oorlog te zekerder zal worden. Met nog een viertal familieleden, ook wintervlinders, legt onze kleine vernieler het er op too, den tuinder door zijne appelen en peren te helpen nog vóór deze ge groeid zijn. Ieder kent den kleinen bruin-witten schelm en weet, hoe hij omstreeks November meestal komt opdagen. Maar waar komt hij vaadaan Waar is zijn wieg? Een paar centimeters in dot. grond. Daar woont het popje en van midden Oc tober tot December komt uit dit popje de vlinder te voorschijn, het mannetje met het wijfje zonder vleu gels, of alleen met vleugelstompjos. Is de grond hard bevroren of nat, zoo wachten zij tot er wat droogte komt, wat dit jaar wel duidelijk bevestigd werd, daar het in de droge Novemberdagen wemelde van vlinders. De wijfjes kruipen nu tegen do stammen dor boomen kan onze waarde Yon Berghaupt zich door zulk bij geloof laten verontrusten? Zal deze boom mettertijd niet een ware boom der angst worden, voor onze lieve gastvrouw en zal hij haar niet meer kommer en zorg veroorzaken, dan hij vreugde kan geven? Hoeveel heimelijke tranen en hoeveel zorg zou die boom haar kosten! Maar het leven brengt ons toch reeds genoeg kommer en droefenis, wij behoeven ons geen lindeboom te planten om nog meer leed te hebben. Ik noodig daarom alle dames uit om, tot heil van de vrouw des huizes, mij te helpen en den boom met wortel en tak uit te roeien." Mevrouw Von Berghaupt verschrikte hevig en ver bleekte. Zij gaf daardoor het duidelijk bewijs, hoe diep het bijgeloof reeds wortel geschoten had in haar hart. tfOm Gods wil, mevrouw von Beidersdorf," smeekte Jane, «mijn man zal ontroostbaar zijn." «Wees maar niet bezorgd, lieve! Mijnheer Von Beighaupt zal door mij wel getroost worden. In het hart van een Duitsch soldaat is geen ruimte voor bijgeloof en daarom denk ik, dat hij nooit goed heeft nagedacht over de redenen, waarom deze boom geplant is. Wij zijn daarom bereid om hem in deze zaak van alle schuld vrij te spreken. Voorwaarts, dames; laten wij geen genade toonen voor dien boom der angst!" Mevrouw Von Berghaupt moest rustig toezien, dat het boompje werd uitgerukt. Alle dames namen deel aan het gruwzame werk. op en kiezen die, waarin zij 't liefst de eitjes leg gen, en welbeukeu, eiken en wilgen, terwijl zij onder de vruchtboomen de voorkeur geven aan ker- seboomen boven appel- en pereboomen. Terwijl het wijfje den boom beklimt fladdert het mannetje er om heen om eene levensgezellin te zoeken, en het laat zich zelfs niet door den dood in de teer weer houden, zijne gade te vinden en te bereiken. In den boom gekomen worden de eitjes ten getale van 200 of 300 tegen de twijgjes of knoppen gelegd meest één voor één, en al zeer vroeg in 't voorjaar reeds in Maart en tkpril ontwikkelen zich hieruit de verderfelijke rupsen, die aanvangen met de blad en vruchtknoppen aan te vreten en te vernielen, terwijl zij later de bladeren en vruchten aantasten. Tijdens zijn arbeid spint do rups draadjes om do knoppen of blaadjes. In Gelderland richt deze rups soms vreeselijke verwoestingen aan in do kerse- boomgaardon, waar zy de bers beschadigt en spoedig aan eene andere begint, zonder de eerste te verteren. In den aanvang van Juni is de rvps volwassen en dan laat zij zich aan een gespannen draadje naar be neden, om in dengrondte kruipen en daar te veranderen in een pop, die op hare beurt omstreeks November een vlinder wordt, gelijk reeds gezegd is. Hoe nu deze uiterst schandelijke rups, die in 't voorjaar de boo men soms geheel kaal vreet voor zij nog blad heb ben gelijk zulks dit jaar met vele peren het geval is geweest met vrucht te bestrijden? Het beste middel is te toren, gelijk dat hier algemeen gedaan wordt, doch de wetenschap schrijft voor dit te doen op bonden van papier of leer en vooral die van lood uit theekisten worden bijzonder he- schikt geacht, vijl men ze goed in de holten van den stam kand rukken. De tuinders teren echter jaar in jaar uit uit op den blooten stam en zonder schade voor de boomen, naar zij beweren. Om het teer kleverig te houden, kan men er eon weinig hars bijvoegen, terwijl tegen woordig ook vogellijm wordt aanbevolen en in Duitsch- land vele brumatolijm wordt gebruikt, een stof, die opzettelijk voor den wintervlinder vervaardigd wordt. Eén zaak kan echter den telers in 't Westland niet genoog worden aanbevolen, nl. niet alleen de vrucht boomen, maar zoo 't mogelijk is alle boomen in den hof en vooral die, waarop men de vlinders ontwaart, al staan zij ook in de mantels, 't Moet toch 't doel zijn, de insecten geheel uit te roeien en dit is niet mogelijk, als men ze belet hunne eieren in vrucht boomen te leggen, doch hun niet verhinderd deze in loofboomen een plaatsje te verschaffen. Er worden dan toch weer rupsen geboren en een volgend jaar kruipen de vlinders tegen de vruchtboomen op. Door alle boomen te teren, die zij kunnen beklimmen, kan men ze vernietigen, en eens verdwenen uit een tuin, zijn zij niet zoo spoedig er weer in, wijl het onge vleugelde wijQe niet over de slooten kan komen, die de tuinen scheiden. Ook is het raadzaam de stam men der geteerde boomen in 't voorjaar met kalk- water af te wasschen, aangezien vole wijfjes voor den teerband terug keeren, en hare eieren daaronder tegen den stam leggen. Door afwassching met kalk water vernietigt men die eitjes. WCt.) Do Pelikaan-Club in Gerardstreet in Sako, de voornaamste wijk van Londen 's Jeunease doréewas onlangs om één uur na middernacht het tooneel van een "bokspartij. De groote, door electrische lampen schitterend verlichte zaal was tot strijdperk //Ik zal dezen lindenboom aan mijn man brengen," zoide mevrouw Von Beidersdorf op vroolijken toon; z/hij zal hem in onzen tuin wel een goed plaatsje aanwijzen, zoo vindt hij dan toch weer een goeden grond om te groeien en te bloeien." Men ging nu in het tuinhuis om nog wat gezel lig te praten. Op dat oogenblik sloop mijnheer Morris als een nachtvogel het huis uit. De dames waren in eene opgeruimde stemming, doch de jonge vrouw kon aan de algemeene vroo- lijkheid geen deel meer nemen. z/Hoe zal ik mijn man vertellen, wat er met onzen lindenboom gebeurd isP" fluisterde zij de barones toe. z/Dat neem ik op mij," antwoordde de aangespro kene vastberaden. //Blijft bedaard hier bij elkander, dames! Ik keer spoedig met mijnheer Von Berg haupt terug en dan brengen wij hem op de.plaats, waar wij onzen aanslag gepleegd hebben. Ik zal hem daar eens ernstig onderhouden." Zij verliet het tuinhuis. Op weg naar de villa ontmoette zij den oppasser van Von Berghaupt, die een goede fooi van mijnheer Morris had gekregen, mits hij de aanwezigheid van den advocaat voor de dames geheim hield. Zij riep den jonkman en ver langde, dat hij haar naar de kamer van zijn heer zou brengen. Hij bracht de dame tot aan de deur en keerde toen naar zijne bezigheden terug. Met een humoristischen lach trad mevrouw Von Beiders dorf binnen. Zij had verwacht twee heeren aan te treffen en aangewezen én meer dan zeshonderd leden met hun vrienden waren in onberispelijk soirée-costuum ver schenen, om deze brutale voorstelling bij te wonen. Dandies van het zuiverste water waren daar ver zameld, acteurs van den eersten rang, tooneelsohrij- vere, garde-officieren, notarissen, stockbrokers en geldmannen uit de cityonder de aanwezigen vond men Sir John Astley, Lord Lonsdale, Sir W. Gor don, Camming, den overste North, Lord St. Vane Tempest, Sir B. Musgrave, Sir A. Webster, den heer Coningsby Disrael, den neef van den graaf van Beaconsfield en anderen. En wat had deze éliti der Londensche samenleving Zondag te middernacht naar het clubgebouw getrokken Twee boksers. De kleurling Peter Jackson, een volbloed neger uit West-Indië, die er zich op beroemt de //champion- bokser" van Australië te zijn, was naar Lénden gekomen, om zich met Jem Smith, den champion- bokser van Engeland te meten. Beiden zyn ongeveer van denzelfden leeftijd, zeven-en-twintig jaar, en ster ke kerels. Om de gouden jeugd 't zeldzame schouw spel van een prijskamp te verschaffen, zonder tegen de wet te zondigen, had het bestuur dor Pelicaan-club 1000 pond sterling als prijs uitgeloofd, onder de bepaling, dat de boksers handschoenen moesten dragen. Onder deze voorwaarden liet de politie de bokspartij toe en bezette alle toegangen tot het clubgebouw, ja posteerde zelf agenten op het dak, opdat geen ongeroepene zich zou vermeten 't schouw spel, voor aristocratische oogen bestemd, te komen storen. 't Zou een vuistgevecht in tien afdoelingen zijn. Er werden er slechts twee uitgevochten. De bijzon derheden besparen we onzen lezers. Aan 't einde der tweede afdeeling, toen do neger beslist in 't voordeel was, pakte Smith zijn tegenstander om het middel en wierp hem, na een vreeselijke worsteling, -op den rug. Een onbeschrijfelijk tumult brak los en de scheidsrechter een kapitein van de garde verklaarde den neger tot overwinnaar, daar Smith mot te worstelen de regelen der «edele kunst*, welke door den aanwezigen markies van Queens- berty vooraf waren vastgesteld, had geschonden. Schatten werden met wedden gewonnen en verloren. Voor feenigo wekon was het twintig jaar geleden dat de liedertafel //Apollo" hier ter stede werd op gericht. Door verschillende omstandigheden kon die dag toen niet feestelijk herdacht worden; door het bestuur werd daarom vastgesteld de feestelyke her denking van dit feit tot Zondag 24 Nov. uit te stellen. De gelegenheid om degelijke werken voor gemengd koor te hooren dóet zich te Gouda niet al te dik wijls vopr; Apollo kon daarom niet beter doen dan haar 20-jarig jubileum te vieren door eenige der gelijke werken ten gehoore te brengen. Beeds geruimen tijd voor den aanvang van het feest was de Zaal //Kunstmin" der Sociëteit „Om Genoe gen" goed bezet. Te ongeveer 7 uur schaarden zich de leden van //Apollo", benevens velen, die hunne welwillende medewerkiif^ verleenden, op het tooneel, en met de Triumfmarachvan Beineke werd het feest geopend. Daarna werd uitgevoerd „Frühling* Botschaft" van N. W. Gade, dat met opgewektheid gezongen werd. Alleen een weinig meer afwisse ling tusschen piano's en forto's had ons daarbij niet overbodig geschenen. Na eenige oogenblikken van, was dus wel wat verwonderd, toen zij Koert alleen aan de tafel vond zitten; geheel in gedachten verzonken, staarde hij op de documenten, die mijn heer Morris hem ter inzage had achtergelaten. Hij was zoo in de lectuur verdiept, dat hij de tegen woordigheid der barones eerst bemerkte, toen hij door haar werd aangesproken. «Mynheer Von Berghaupt, ik kom hier om u mede te deolen, dat de dames haar goed humeur beginnen te verliezen. Ik kon het niet langer aanzien hoe uw lief vrouwtje verteert van vorlangen van haar man en kwam daarom u eens herinneren, dat ge een vrouw hebt, voor het geval ge dat vergeten mocht hebben." Bij deze laatste woorden dreigde zij schertsend met den vinger, maar het volgende oogenblik liet ?ij haar hand zakken en trad verschrikt terug. Koeit was opgestaan en leunde met de rechterhand op de schrijftafel. Zijn gelaat was bleek, zijn oogen glin sterden op een ongewone manier en schenen den vrijen blik der dame niet te kunnen verdragen. //Hij ziet er uit als een speler, die zoo pas zyn have en goed verspeeld heeft," dacht de barones en keek daarbij onrustig in de kamer rond. //Ik wilde mij juist bij de dames laten veront schuldigen," sprak hij met ipspanning. //Ik heb hier iets te doen, dat geen uitstel lijden kan. U zoudt mij zeer verplichten, mevrouw, als u mij wilde ver ontschuldigen. Op een andere maal zal ik beter aan mijn verplichtingen voldoen.'* Wordt Vervolgd). ▼oor orchest en koor welverdiende, rust betraden de beide solisten, de heer Bogmans, tenor-zanger te Amsterdam en de heer Bs te Gouda het too neel, welke door het publiek met een hartelijk applaus begroet werden. „Der Blinde Königvan B. Hol werd daarop ten gehoore gebracht. Om dit schoone werk goed uit te voeren, wordt van koor en orchest veel vereischt: nemen we hierbij in aanmerking, dat zoowel koor als orchest grootendeels uit dilettanten bestonden, dan mogen we de uitvoering van dit werk als goed geslaagd beschouwen. Alleen de stemming van het koper liet daarbij wel iets te wen- schen over. Den heer Joh. G. Arentz, directeur der Goudsche Zangvereeniging //Apollo" werd na afloop daarvan een lauwerkrap aangeboden, voorzeker eene welverdiende hulde voor de vele moeiten en zorgen, die de heer Arentz besteed heeft tot 't welslagen van dit feest. De heer Huber, president van //Apollo" had daarop aan het publiek eene aangename mede- deeling te doen., De heer Bogmans, vroeger wer kend lid van //Apollo", thans algemeen gevierd ar tist, zou nog voor de pauze een paar liederen ten beste geven. Dat deze mededeeling door het publiek met groote ingenomenheid werd ontvangen behoeft geen betoog. De heer B. zong daarop „Ich liebe dich van Förster en Mailiedvan Huberti. Wij hadden hierbij ruimschoots gelegenheid van de buitengewone gaven, waarmede deze kunstenaar is toegerust, te genieten. Zijn krachtige toon, zijne beschaafde voor dracht, zijne duidelijke uitspraak, alles deed in hem den waren artist kennen. Het publiek dankte dan ook, voor 'tniet licht te vergeten genot, door aan houdende toejuichingen don heer B., die daarop nog de vriendelijkheid had de „Terugkomst" van Verhulst ten gehoore te brengen. Na de pauze werd het eerste gedeelte van „Die Jahreszeitenvan J. Haydn uitgevoerd. Behalve de heeren Bogmans en Bs deed zich hierbij ook Mej. Br als soliste hooren. Het was voor waar vopr de beide dilettant-solisten geen geringe taak naast den heer Bogmans hunne partijen tot recht te doen komen en daarom allen lof voor de wijze .waarop zij zich van hunne taak gekweten heb ben. De heer Bs bezit een orgaan, dat wel niet zeer sterk is, maar toch sommige oogenblikken goed klinkt. We gelooven zeker, dat als de heer Bs veel muziek gaat hooren, en zich onder de leiding stelt van een degelijk musicus, hij zich weldra boven het standpunt van een dilettant zal verheffen. Het geluid van Mej. B r is eveneens niet sterk, maar lief en beschaafd. We hopen, dat deze zangeres zich voortdurend ernstig op ae kunst zal tooleggen. Wij zijn er van overtuigd, dat zij het zich niet zal berouwen. Het laatste nummer van het programma luidde „Na ticintig jarendoor Dit was eene ver rassing, zoowel voor het publiek als voor de leden en het bestuur van //Apollo." Deze verrassing be stond in een gedicht, waarin vroegere en tegen woordige leden van //Apollo" herdacht werden. De heeren uitvoerders verdienen voorzeker een woord van lof, voor de wijze waarop zij dezen kunstavond besloten hebben. Eene enkele opmerking moet ons hierbij^ echter van het hart. Het gedicht bevatte werkelijk veel schoons, jammer echter, dat het ont sierd werd door eenige onnauwkeurigheden op het gebied van Ned. taal. Hadden de heeren executan ten even een deskundige geraadpleegd, dan hadden we stellig deze opmerking niet behoeven te maken. Met een zeer geanimeerd bal werd het feest be sloten. We sluiten dit verslag met den wensch, dat, z/Apollo" zich voortdurend moge ontwikkelen, en haren leden nog menigen genotvollen avond moge ver schaffen. 1 De zaak met het lucifersmonopolie in Frankrijk is weer geschikt. De kamer heeft ?ich bedacht en gP aandrang van Tirard het voorstel-Peytral met 4 tegen 237 stemmen verworpen. Bouvier kan dus aanblijven. Voor vrienden van socialistenwetten of andere uitzonderingswetten valt uit de verkiezingen voor en Berlijnschon gemeenteraad, die dezer dagen plaats vonden, veel te loeren. Krachtens de socia- ïstenwet is over de Duitsche hoofdstad de kleine staat jan beleg uitgevaardigd. Uit door ons aan- ge aaide mededeelingen van sociaal-democratische J gevaardigden, in den rijksdag te berde gebracht ij de eerste lezing van de thans aanhangige socia- enwet, heeft men kunnen zien, dat de Berlijnsche politie niet met zich laat spotten en ruimschoots van haar bevoegdheid gebruik maakt om de socia ls en op alle mogelyke wijze in hun vrije beweging en in het propaganda maken voor hun zaak te belemmeren. Wat hebben evenwel thans weder de gemeente raadsverkiezingen bewezen De eeuwige waarheid }?a nS kracht veroorzaakt. Ondanks de strengste and having der uitzonderingsmaatregelen tegen hen behaalden de sociaal-democraten een schitterende overwinning. Hun aantal zal thans in den Berlijn schen gemeenteraad van vier tot tien geklommen zijn, met het voor deze pairtij belangrijk gevolg, dat zij voortaan zelfstandig voorstellen zal kunnen doen, daar het reglement daarvoor niet meer dan vijf stemmen verlangt. Een opmerkelijk verschijnsel bij dit resultaat der Berlijnsche gemeenteraads-verkiezingen is het feit, dat de radicalen voornamelijk de kosten van de zegepraal der sociaal-democraten hebben te dragen, terwijl toch de radicalen dapper op de bres staan voor de politieke vrijheid. Naar onze meening laat zich dit verschijnsel eenvoudig verklaren uit de afwijzende houding der Duisch-vrijzinnige partij tegenover de sociaal-politieke wetgeving, waardoor zij de arbeiders van zich vervreemdt. Onder de kartel-partijen heerscht niet geringe ontsteltenis over de door de sociaal-democraten behaalde zege, want, vragen zy zich af, wanneer het dezen gelukt bij de gemeenteraads-verkiezingen, waarbij het drie-klassen kiesstelsel heerscht, ten zeerste in hun nadeel, zoovele zetels te winnen, hoe zal het dan bij de aanstaande verkiezingen voor den rijks dag gaan, welke krachtens het algemeen stemi^ito geschieden? j Zelf is de sociaal-democratische partij reeds thans ijverig in de weer om het veld voor de rijksdag- verkiezingen te bereiden, vooral door het verspreiden van pamfletten op groote schaal onder de arbeiders en burgers der steden, waarin de verschillende partijen uit den tegenwoordigen rijksdag scherp over den hekel gehaald worden. Tevens wordt er door hen persoonlijk in stilte onder de werklieden onvermoeid gearbeid, en geen tien uitzonderings wetten, hoe streng in haar bepalingen ook, zullen de verdere uitbreiding der sociaal-democratie in het Duitsche rijk verhinderen. Niettemin blijft het boven twijfel verheven, dat de wet ook thans weder door den rijksdag zal aangenomen worden. De Duitsche Bijkskanselier is nog altyd op Friedrichsruh en laat zijn zoon Herbert de begroo ting van Buitenlandsche Zaken verdedigen. Bichter, de bekende opposant, moet wel weinig hebben in te brengen, dat hij niots anders wist dan het praatje over den invloed van Waldersee, den chef van den generalen staf, op den Keizer. Begreep Bichter dan niet dat niets gemakkelijker is dan op zulke vragen een officieel antwoord te geven, terwijl de meesten 't zullen veroordeelen, al ware 't alleen reeds om den indruk in het buitenland, dat zulk een vraag wordt gedaan. De oude Bismarck be weerde altijd dat Bichter by zijn oppositie door persoonlijke motieven wordt geleid, en wanneer Bichter zulke vragen gaat doen, dan zou men zeggen dat de Bijkskanselier gelijk heeft. 'Keizerin Friedrich vierde te Athene haar 50 veijaardagten hove was er familie-diner en *8 avonds werd de Akropolis schitterend verlicht. Eergisteren zou de Keizerin-weduwe Athene yer- laten. Te Berlyn had de Keizer bij gelegenheid van den veijaardag van zijn moeder den Engelscben ambassadeur, sir Edward Mafet, en zijn gemalin met hei geheele personeel der Britsche ambassade op oen dejeunor ten paleize genoodigd, een onder scheiding die nog niet is voorgekomen en beschouwd wordt als een nieuw bewijs van toenadering tusschen Duitschland en Engeland. De republiek Brazilië is tot dusver nog niet door de mogendheden in Europa, noch door do regeering der Vereenigde Staten erkend. ■Naar men zegt, is de toestand niet zoo gunstig als de nieuwe regeering doet voorkomen. Baron Penedo, de Braziliaansche gezant te Parijs, v^ze- korde den correspondent van de Timesdaf\hy noch van de regeering, noch van zijn vrienden tertdasver eenig bericht uit Brazilië heeft ontvangen. Daaruit maakt de Times op, dat de nieuwe regeering de telegraaf onder toezicht houdt, hetgeen niet noodig wezen zou, indien alles volkomen in orde was. Bovendien achten de mogendheden het raadzaam oorlogsschepen naar Brazilië te zenden, ten einde, zoo noodig, haar onderdanen te kunnen beschermen. De Amerikaansche regeering zond twee oorlogssche- pey, de Fransche regeering deed hetzelfde en ook de Italiaansche regeering zond twee kruisers naar Bio. Dit schijnt dus de opvatting te versterkon, dat de republiek niet zoo algemeen wordt goedge keurd als de regeering beweert. Ook de Portugeesche gezant te Parijs, graaf De Valbom, spoort tot voorzichtigheid aan. De gezant waarschuwt tegen de telegraphische berichten en raadt aan te wachten, totdat brieven zijn aangeko men. Eerst dan wanneer ook schriftelijke berichten zijn ontvangen, zal men met juistheid over den toestand knnnen oordeelen. De heeren Valente en Mendonca, de Braziliaan- sohe afgevaardigden tot de conferentie der drie Amerika's, zijn door de nienwe regeoring gehand haafd. Evenwel moesten de gemachtigden opnieuw hun geloofsbrieven indienen, tegen wier goedkeu- fg0en bezwaar werd gemaakt. Evenwel werd door de afgevaardigden uit Columbia, Salvador, Uru guay en Mexico het voorstel verworpen, hetwelk de Noordamerikaansche gemachtigde Carnegie deed om de Braziliaansche regeering geluk te wenschen. Dit zou gelijk staan met de erkenning der nieuwe republiek, en daartoe waren de leden Van het con gres natuurlijk niet gemachtigd. I N G E Z O N D E N. Mijnheer de Redacteur Door plaatsing van het onderstaande zult UEd. niet alleen my, maar verschillende ambachts- en fabrieksmenschen verplichten. Zooals bekend is beginnen de Werkzaamheden op de Kaarsenfabriek ten zes uur des morgens. Daar het in dezen tijd des morgens nog donker is zoude het mij en meer anderen aangenaam zijn de straat lantaarns niet precies ten zes uur werden uitge draaid, doch eerst ten kwartier over zes uur. Moge deze wensch in gunstige overweging worden geno men door hen die daarover te beslissen hebben. Een Fabriekswerkman. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 8.70. Geïmporteerd fust 8.75. November-levering 8.65. VEILING 25 NOVEMBER. Woonhuis en Erf B. No. 42, 8500.k'. T. P. Viruly te Leiden. CORRESPONDENTIE. Het .tuk veu X. en IJ. wordt in on. volgend nr. ge— P1"""' Da Ban.ona. AMSTERDAM, 25 November. Per Telegraaf.) Binnenlandsclie fondsen vast. Borneo 13 hooger. Brazilianon mede in gunstiger stemming. Domini canen 5 lager. Amerikaanscben geringe taxatie. Op den 27° November hopen mijne geliefde Ouders JOHANNES PIETERS dk JONG EN CORNELIA VAN DEE KORST hnnne VIJFTIG JARIGE ECHTV ER EENIG ING te herdenken. Hunne dankbare Dochter, Wed. DONGELMANS- Gouda, 25 Nov. 1889. de Kbuif. Vaatjes van p.m. 11 en 12 Kilo, worden geleverd franco elk Station onder rembours, a 1.00 en 1.Ó5 per Kilo, door H. BRUNSTINGRzn., Kerkstraat,Beilen. een GROOT H UI'S, nabij de Markt, met VERGUNNING. Brieven franco onder No. 1925 aan het Bnreaa dezer Conrant. alle Minnen- en Ruitenlandsche Cou ranten, worden dadeljjk opgezonden door het Advertentie-Bureau van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda. I

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2