o, ;eriën en Xrns 4 BINNENLAND. n. LEN.1 1889. N° ■ERLOO’ Woensdag 27 November. 4081. Nieuws- en stelling sr von Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. .sthma FEVTLrËTOX^ De inzending van advertentién kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. ikolen, ber 1889, IER8SINGEL itheker, /OM «gen,” da. lect. HOLM, LIEER Tsuxxe Grx©-57-. >er de« avonds lag 28 Norem- RAK08CH. VIERDE HOOFDSTUK. 3 cent- IttlïMi NflMM De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitsondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. ALBORN. GOUDA, 26 November 1889. De Eerete Kamer ie bijeengeroepen op 2 Decem ber des avonds ten half negen. Den volgenden dag aanvang van het onderwijsdebat. beleid en vroeg bepaalde verklaringen omtent den gang van taken in Atjeh. Bovendien worden alle Advertenties gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. ter 'uitvoerini dé i t einem Vor- ISSLER. i 0.99. goudsche courant 1 f iÓSTER. Onder het voorgeven te Bleiswijk een houtver- kooping te zitllen houden, waarvan het hout onder weg was, heeft een welgekleed persoon een kastelein te Bleiswijk opgelicht voor een middagmaal, ver tering en logies, daar hij na zyn vertrek niets meer van zich heeft laten hooren en een en ander niet heeft betaald. 8T. heken. I goed erkend .OUDHEID nde uLES HOLM, Vrijdag 29 November a. et zal in eene vergade ring der afd. «Gouda en Omstreken" der Holland- sche Maatschappij van Landbouw de heer J. C. van de Blocquery, uit Geldermalsen, een voordracht hou den over Veeverzekering. Deze vergadering is ook voor niet-leden toegankelijk. AD VERTENTIEN worden geplaatet van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. straf heeft bedreigd, voor het vervolg worden voor komen, en daarom uwe tusschenkomst inroepen, U.E.A. verzoekende een onderzoek te doen instellen naar de bovenvermelde feiten en de schuldigen daarna te vervolgen.” Misschien herinnert men zich dat eenigen tijd geleden is bericht, dat in de duinen onder Wassenaar was geduelleerd. In een M brief uit de Hofstad” aan de Z/Arnh. Ct.” leest men daaromtrent het vol gende, waaruit blijkt dat de comedie een zeer ernstige zijde had «De partijen waren een officier van de jagers en een Leidsch studentde aanleiding was een ruzie op de sociëteit, waarover ieder verstandig man, als eenige herinnering, den volgenden dag de schouders ophaalt. Inderdaad hadden de officier en de student dat in dit geval ook gedaan, maar de supe rieur hoorde van de zaakNiet de superieur van den student wel te weten, maar de «hoogere militaire autoriteit,” de vleesch geworden discipline. I Den officier werd aangesegd, dat hij den student had uit te dagen en anders zou worden ontslagen, of wel Kzóó behandeld dat hij eigener beweging den militairen dienst wel zou moeten verlaten. Het gevolg was de smalle vertooning in de Wassenaar- sche duinenhet duel op hoog bevel, waarbij de twee duellanten, vrij wat verstandiger dan de Qiooge mandarijn, die zijn bloeddorstig bevel had gegeven, wel zorg droegen, dat zij elkander met de kogels niet raakten en, na de verklaring dat aan de eer (bet ware juister geweest te zeggenaan de bevelen van den superieur) was voldaan, als goede vrienden scheiden. «Hoe lang zal het duren, voordat de gezonde opvatting v^n het volk, dat om duels en al wat daarmede in verband staat lacht, tot de hoofdoffi cieren van het Nederlandsche leger doorgedrongen is?” vraagt de schryver ten slótte. 7) //Hij is geheel van streek,” mompelde de barones, terwijl zij hem een schrede naderde. //Wilt go dan niet tenminste de onrust van uw lieve vrouwtje tót bedaren brengen? Ge zijt zeer ontsteld, mijnheer - Von Berghaupt. Het zou goed voor u zyn, als ge eens in de frissche lucht ging.” Zwaarmoedig streek Koert met de hand langs het voorhoofd. «Ik hoop spoedig mijn bezigheden ver richt te hebben, ik «Mynheer Von Berghaupt, ge zijt niet wel,” viel de barones in, «ik zal uw vrouw zenden. Mijn God, hoe is het mogelijk, dqt u in dien korten tijd zoo geheel veranderen kan?” Zij keerde zich om en naderde de deur. Daar kwam haar Koerts jonge vrouw vol'angst tegemoet. Zij was haar gevolgd, omdat haar hart plotseling door angstige gevoelens was bestormd, die zij niet tot bedaren had kunnen brengen. //Maak u niet bezorgd, myn waarde,” fluisterde de barones haar toe, «uw man schijnt een beetje onpasselijk te zijn geworden.” Een oogopslag zeide haar meer dan duizend woor- I, ntie Kg. f 0.2&. 0.65 Erik von Wambold was zoooven /an eeu ver moeiende exercitie thuis gekomen en lag in losge- knoopto uniform op de sofa met een sigarette in den mond. Voor hem op de tafel stond een glas wjn met water, waarvan hij bij tusschenpoozen Óen verfrisschenden dronk nam’. Do oppasser was in de kamer daarnaast bezig de laarzen en sporen van zyn heer te poetsen. De vensters stonden open en gaven dus vry'en toegang aan de heorlyke buitenlucht. Op eens hoorde Erik voetstappen naderen. Het scheen wel of de komende persoon niet wel was, zijn stap was langzaam en slepend. De reeds half geopende deur werd verder geopend en Koert stond op den drempel. In hem was moeielijk de flinke officier te herken nen. Zijn houding was vervallen. Hij was in grijze burgerkleeding, die zper goed harmonjeerde met zijn bleeke gelaatskleur. Erik sprong verschrikt op. «Jongen,” riep hij uit, je, ziet er uit als graaf Hausen, toen hij door zijn geliefde vergiftigd was.”‘ In de zittiyg der Tweede Kamer van heden was de heer Domela Nieuwenhuis tegenwoordig. De heer Schaepman heeft de voorgenomen interpellatie over de stoomvaartlijnen in Indië ingetrokken. Met 55 tegen 15 stemmen werd besloten het adres van Henry Tindal over de defensie niet te verzenden naar den Minister van Oorlog; maar het ter griffie neer te leggen. Bij het Indisch begrootir.gsdebat heeft cle heer van Nunen aange drongen op het herstel van het financieel even wicht en tap van bezuinigingen aangegeven. De heer Norman bestreed ’s Ministers financieel en politiek (Uit het Bngelwk.') DERDE HOOFDSTUK. By de jongstq raadsverkiezing te Utrecht, vpor twee vacatures, is een leelijkd* manoeuvre gepleegd om stemmen waardeloos te maken. Door de vrij zinnige kiesverenigingen waren nl. de heer Wefers Bettink voor de aftreding 1891 en de heer Mees voor de aftreding 1893 aanbevolen; en nu werd een bedriegolyk strooibiljet verspreid, schijnbaar ter aanbeveling van die hoeren, maar omgekeerd, reap, voor 1893 en 1891, met het gevolg dat werkelijk een 30tal stemmen feitelijk van onwaarde werden, ofschoon nog al het mogelyke was gedaan om die misleiding te ontmaskeren. De heeren mrs. G. H. Van Bolhuis en R. Vogel sang hebben thans een adres aan den officier van* justitie ingediend, waarin zij die feiten uiteenzetten en tot deze slotsom komen: «dat adressanten het wenschelijkv achten, dat dergelyke onzedelijke practijken, waartegen de wet gever te recht bij art. 127 Wetb. van Strafrecht Het Begeeringsantwoord aan de Eerste Kamer over de schoolwet is verschenen. Verzoenender voor stel is moeielijk denkbaar meent de Regeering. On grondwettig is het ontwerp niet, daar de grondwet gever van 1848 nooit elke gesubsidieerde school tot openbare heeft willen maken. Het ontwerp zal aan het volksonderwijs ten goede komen en de ryksbij- drage aan de bijzondere school zal de openbare school niet schaden. De zorg van de Regeering voor het openbaar onderwijs blijft bestaan. Financieele gevol gen zijn een bedrag van 870.000 behalve 330.000 uitvoering van art. 5, derde lid. De vraag of schoolstrijd eindigen zal hangt af van de houding der beide partijen. De Regeering hoopt en ver trouwt het! den. Met open armen snelde zij naar haar man. «Koert, Koert! wat ben je bleek!” riep zy. Mevrouw Von Reidersdorf sloot haastig de deur en ging in gedachten verzonken naar den tuin, waar zij zich bij de andere dames voegde. «Achhad ik toch den lindenboom nidl uitgetrok ken,” fluisterde zy. Koert gevoelde hoe passend deze vergelijking was. De woorden van mijnheer Morris waren vergif, scherp vergif. 4 «Je hebt gelijk, vriend,” antwoordde Koert met een zwakken glimlach, «ik voel, dat ik niet in orde ben, een zware verkoudheid, geloof ik. Van nacht was ik heel onpasselijk en heb mijn vrouw veel mteité bezorgd. Ik kwam hier naar Mainz om mij eens door onzen dokter te laten onderzoeken. Wees «oo goed, Erik, en laat mif oen flesch wijn brengen om weer in mijn ouden luim te komen.” //Frans," riep Wambold den oppasser toe, «loop gauw naar het hotel hierover en haal drie flesschen Gundheimer." «Ja wel, hoer luitenant," antwoordde de oppasser uit de kamer daarnaast, wierp laarzen en sporen neer en snelde heen. Koert legde zijn ryzweep op de tafel, zijn hoed op een stoel en liet zich vermoeid op de ..sofa neer. «Kijk mij maar niet zoo bezorgd aan, Erik, het zal wel weer overgaan. Hoe luchthart^er men met zyn gezondheid omspringt, des te langer behoudt men ze." Erik kwam naast hem zitten en greep de hand van zijn vriend. «Wil je my niet zeggen, hoe je zoo je gezondheid geruineerd hebt, Koert? Je waart altijd zoo gezond als een visch." WO, dat zal wel weer komen!" Koerts toestand kwam Von Wambold raadsel achtig voor.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 1