HEMELEN e. HUID, STEENKOLEN. Openbare Verkooping Grove Ruhr Kachelkolen Brieyen uit de Hoofdstad. Boltenlandscb Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGEN BEURSBERICHT. ADVERTENTIËN. Bok met wagen en tuig. Cent per HECT. JAN PRINCE Cle. Caotzla&r Schalkwijk, te Rotterdam. 90 Cent per HECT. is. worden gestopt, toen hij den constabel als een gunst lereocht, even den publieken aanklager te spreken. Wie schetst nu de verbazing van laatstgenoemde, die hem kende, en van den constabel, toen te beider chef, als boosdoener opgepakt, voor tich zagen staan Of hi] hun een standje of een pluimpje heeft gege ven, weten wij niet, maar het geval is te mooi, om niet aan de vergetelheid te worden ontrukt. In de hongaarsche stad Qross-Beca komt'een op zienbarend proces in behandeling, namelijk tegen een groot gotal vrouwen, allen in het dorp Mellencze woonachtig, die 'beschuldigd zijn, haar mannen te hebben vergiftigd. Uit de akte van beschuldiging blijkt namelijk dat in de jaren 1S81 en 1882 aldaar niet minder dan 88 boeren vergiftigd zjjn. Twee oude vrouwen daar ter plaatse verschaften het ver gift aan de vrouwen, die haar mannen uit den weg wilden ruimen; deze twee giftmengsters zijn echter gedurende de instructie gestorven. Er zijn niet min der dan 80 beschuldigden, en meer dan 100 getui gen zjjn gedagvaard. Ter gerechtelijke schouwing moesten 18 lijken worden opgegraven, en de instructie heeft bjjna drie jaren geduurd. De heer Wangemann heeft de phonograaf ver toond in eene zitting van het college van doctoren te Weenen. Edison's meesterwerk wekte ook hier ieders bewondering op. De heer Wangemann deelde hier mede dat in Edison's laboratorium te New-York proeven waren genomen, om te zien of de phono graaf ook voor geneeskundige doeleinden dienstbaar kan worden gemaakt. Werkelijk is het gelukt, den hartslag van een normaal mensch op -te nemen en te reproduceeren, en het mag niet worden betwijfeld, dat' hetzelfde zal gelukken bjj hartkloppingen en andere hartkwalen. Alleen moet de opneming ge schiedden bij volmaakte stilte, en liefst des nachts. Een arts maakte gebruik van de phonograaf, om de veranderde spraak van een patient op te nemen, die aan keelziekte leed, om het opgevangen geluid te vergelijken met een onlangs opgenomen phono gram en zoo de verandering in het spreken te constateeren en het verloop der ziekte op te maken. Professor dr. Von Basch vroeg, of het mogelijk was de tonen van het kloppen van het hart bij de repro ductie langzamer op elkaar te doen volgen dan in natura geschiedt. De heer Wangemann antwoordde dat dit zonder bezwaar kan geschieden en dat men de sterkte dor tonen viermaal kan vergrooten. Deze proeven eohter vereischten uiterst fijne, met de meeste nauwkeurigheid samengestelde apparaten, tot welker vervaardiging Edison nog niet den tijd had gevonden. De heer Wangemann wekte do geneesheeren op, den heer Edison bekend te maken met de diensten, welke zij verwachten dat de phono graaf hun kon verleenen, opdat de groote uitvinder zich dan daarnaar zou kunnen richten. Qnder de laatste mailberiohten iu China wordt ook vermeld, dat de beroemde tempel van het Altaar des Hemels te Poking op 18 September jl. geheel door brand is vernield. Eerst dacht men dat het gebouw door den bliksem was getroffen, maar volgens een later telegram uit Hongkong, zijn naderhand twee mannen als de vermoedelijke brandstichters gevangen genomen. De brand be gon den 18o om ruim vijf uur in den namiddag en den anderen morgen om vier uur was van de opmerkzaamheid der voorbijgangers trok. In zijn woning gekomen, wierp hij zich gekleed op de sofa en bracht een slapeloozen nacht door. ZESDE HOOFDSTUK. Onmiddellijk na het gesprek met den advocaat Bronk reed Koert naar Wiesbaden om mijnheer Mor ris te raadplegen. Deze heer was juist gereed om uit te gaan en zijn gewone middagwandeling te doen toen het rijtuig van Koert voor het hotel stilhield. De heeren ontmoetten elkander in de poort. Do Engelsche advocaat was in houding en stemming volstrekt niet veranderd, maar Koert zag er uit als een gebroken man. „Mijnheer Von Berghaupt! Ik vermoed dat ge mij een bezoek wildet brengen." f „Juist, mijnheer Morris! Ik wilde u spreken!" „Zeet veel eer voor mij en ik verheug er mij evenzeer over; ik zou verdrietig geweest zijn, als ik niet weer gesproken had." In de deur Van de gezelschapszaal versoheen op dat oogenbiik de opperkelner. Mijnheer Morris na derde hem snel on beval hem in zijn kamer een diner op te dienen. De advocaat bracht nu zijn gast naar de twpede verdieping, waar hij een woèn- en een slaapkamer voor het seizoen gehuurd had. De woonkamer had het voorkomen van de werkka mer eens mans, die altijd ijverig aart den arbeid is. Processtukken, boeken en gedrukte isnVondig'ngeu lagen in bonte afwisseling naast elkander. Koert het gebouw niets meer over dan een rookende puinhoop. Vóór den brand had over de Chineeache hoofdstad een verschrikkelijk on weder gewoed, waar bij stortregens de huizen overstroomden en de wegen onbegaanbaar maakten, terwijl massa 's groote hagel- steenen vielen. De vernielde tempel was 99 voet hoog en ge dekt met eon drievoudig dak van blauwe pannen, d it een eeuw geleden vernieuwd was. In afwij king van andere Buddhistisohe pagoden, waren de daken kringvormig en boven elkander geplaatst. Het gebouw was opgetrokken boven een altaar en dateert, naar men gelooft, uit de vijfde eeuw onzer jaartelling. Gewoonlijk werd in dezen tempel dienst gedaan in de "eerste maand van den Chineeschen kalender, als wanneer de Keizer zijn paleis verlaat, teneinde om een vruchtbaar jaar te bidden. Tot het ritueel behooren dan dat zorgvuldig uitgekozen runderen op de altaren in het vuur werden geofferd, niet alleen ter eere van het Opperwezen, maar ook van een aantal Keizerlijke voorvaderen. De Keizer lag daarbij geknield op den middelsten ron den steen van het altaar, gewijd aan den Opper- beheerscher van het heelal. Onderwijl werd een gebed gelezen van eene rol, die daarna op het altaar werd gelegd, teneinde de smeekbede in rook en vlammen zouden opstijgeo. Dit alles zal nu ook in het vervolg op den bepaalden tijd plaats hebben, maar onder den blooten hemel, daar een dak bij deze plechtigheid geen noodzakelijk vereischte is. De Heer Simpson, teekenaar der Illustrated Lon don Hews, behoort tot de weinige buitenlanders, die een blik in dezdn tempel mocht slaan, maar om bin nen te gaan was hem niet geoorloofd. Volgens zijne beschrijving was de tempel van hout opgetrokken op een zeer kunstmatigen marmeren onderbouw. Vier zeer hooge ronde pilaren ondersteunden het middelste en hoogste dak; twaalf kleinere kolommen droegen het tweede dak, dat slechts tot aan de vier midden pilaren reikte, en twaalf nog kleinere houten kolom men, die den buitensten kring vormden, steunden het laagste dak dat bij de middelste zuilenrij begon. Al het houtwerk was rijkelijk beschilderd en verguld, en de dakpannen waron donker ultramarijn-blauw, doch alles zag er zeer morsig en bestoven uit, terwijl daarbuiten gras en struiken tusschen de straatsteenen opschoten. Een keizerlijk decreet schrijft de ramp aan het onwpder toe en voegt hierbij: „de gebeurtenis wordt door den Keizer beschouwd als eene plechtige waar schuwing, en zijne ziel is met vrees en ontzag ver vuld. Hij vermaaht kijne ambtenaren om hem met ernst en oprechtheid bij te staan in zijn onverpoosd stroven, om aan het land eene goede regeering te verzekeren." De vreemdelingen in China zjjn bezorgd, dat de reeks van rampen, die sedert des Keizers troonbe- stijging hebben plaats gehad, zooals: de overstroo mingen van vele rivieren, de brand in het paleis en nu weer deze verwoesting van het Altaar des Hemels, op de bijgeloovige stemming van het volk zal wer ken eu een nadeeligen invloed zal uitoefenen op de dynastie, doch hoofdzakelijk op de progressieve maat regelen dér Regeering. Men hoopt daarom maar, dat het zal blijken, dat de brand is aangestoken want, wanneer bewezen werd, dat het hemelvuur de oorzaak was, don zou de zaak algemeen beschouwd worden als eene wraak der goden over do daden van het bestuur. Te Peking gaf gehoor aan de uitnoodiging om plaats te nemen. „Mijnheer Von Berghaupt, ik vraag verschooning voor de wanorde, die ge hier ziet. Ge bevindt u in de woning van een man, die zich zelfs in zijn vacantie geen rust gunt. Het recht wordt steeds bedreigd, het is altijd strijdende. Men moet voort durend met het zwaard in de vuist gereed staan." Koert was waarlijk niet in een stemming om zich met mijnheer Morris te verdiepen in een gesprek over het steeds bedreigde recht. Om de voortzetting van dit gesprek te verhinderen, vroeg hij opeens: „Is u bevriend met den advocaat Bronk teMainz?" Slechts een lichte trilling der oogleden verried de verbazing van den heer Morris over deze vraag. Hij begreep daaruit dat Koert een Duitschén advo caat geraadpleegd had. „Op reis heb ik met dien voortreffeïijken man kennis gemaakt en ik heb hem te Mainz bezocht. Al ben ik ook niet met hem bevriend, toch geloof ik, dat tusschen ons een groote toenadering zou be staan, wanneer ik voortdurend te Mainz woonde." Een bediende van het hotel bracht nu het bestelde diner op tafel. In plaats van wijn zette hij echter een sierlijke pot met thee. „Mijnheer Von Berghaupt, het is voor mij niet moeielijk te raden wat de reden is van uw komst. Wellicht is u echter wel zoo goed het teedere punt aan te roeren, als wij gedineerd hebben. Zeker zal u de bewering merkwaardig vinden, dat wij na een goeden maaltijd menschen en zaken heel anders dan zeggen echter de meeste menschen, dat eene slang onder het altaar verborgen waa, daar door een draak werd vervolgd en dat daardoor de brand waa ontstaan. Zondageblad Het ia hier eenigszins stil geweest in den laatataa tijd en vandaar dat ik me zelf ook al stil gehouden, heb. Sinterklaas staat voor de deur en dan ia er voor weinig andors tijd dan voor het koopen van geschenken, het uitdenken van verrassingen, het rondslenteren langs de winkels en het lezen van ad vertenties of thuisgezonden reclames. Wat den laat- sten betreft, hierin maken wij buitengewone vorde ringen. Zóó ontving ik dezer dagen van een onzer eerste boekhandelaren, de firma Scheltema en Hol- kema, een rijk met sincografieën naar plaatwerken versierden feestoatalogus, die even smaakvol als kost baar was, en die niet minder dan 10 keurig uitge voerde afbeeldingen bevatte naar plaatwerken, in het magazijn voorhanden. Dat onze firma's dergelijke reclame-middelen kiezen en aandurven is dunkt mij wel een bewijs van toenemonden kunstzin bij ver- koopers en verbruiken, zoowel als van den vooruit gang onzer stad, waar we meer en meer alles groot scheeps gaan doen. En toch moeten wij, 't is ons dezer dagen door een onzer medeburgers geleerd, wól oppassen, van ons niet door die schijnschittering te laten verblinden. De schets, door den heer P. N. Muller in het Am- sterdamsch jaarboekje van Mr. de Roever van onzen toestand gegeven, bevat eene ernstige waarschuwing. In werkelijkheid neemt onze stad in levenskracht af. De toeneming der bevolking is quantitatief veel groo- ter dan qualitatief. Er komt eene voortdurende toe- strooming van bewoners, die hier hun levensonderhoud komen zoeken; de rijken trekken af. Zij gaan buiten, in omgelegen plaatsen wonen. Zóo vermin dert de geldelijke draagkracht der bevolking, terwijl de uitbreiding der stad steeds grooter onderhouds kosten vergt. Ook wordt niet de noodige zuinigheid betracht, waar het geldt het doen van onnutte uit gaven. Wij hebben ons iu het hoofd gezet, dat wij iets van eene wereldstad willen maken van Amster dam en ons de hoofdsteden der groote landen tot voorbeeld gesteld. Maar daarbij vergeten, dat deze tevens de zetels zijn van het bestuur en aldus wer kelijk de hartaders van het land. Ook dit, dat Amsterdam zijne vroegere grootheid aan den handel dankt en wij beter zouden doen, niet Parijs, maar Hamburg tot voorboeld te kiezen. In die laatste stad spant do handel alle krachten in, om zijn werk kring uit te breiden. Onze handel echter slaapt; de handelsinrichtingen, die wij tot stand brachten, worden niet benuttigd. Onze scheepvaart staat bij die van Haihburg en Rotterdam ten achter. Wellicht zal onze Rhynvaart na de oponing van het Merwede- kanaal gaan toenemen. Maar dit zal alleen afhangen van onze eigen geestkracht. Niet het stadsbestuur alleen mogen wij voor den tegenwoordigen toestand verantwoordelijk stellen. Wij moeten zelfde handen uit de mouwen steken en bedenken, dat de geest, die ons bestuur beheerscht, inderdaad de onze is. Elk volk heeft de regeering, die het verdient. In onzen Gemeenteraad diende eene ruimer plaats te worden ingeruimd aan de jonge mannen, die wij op Handelsschool en Hoogere burgerschool zochten te te voren beoordeelen, maar die bewering hoeft tooh veel waarschijnlijks in zjjn voordeel." Koert liet zich bewegen een beetje te eten en ook een kop thee te drinken. Mijnheer Morris begon met echt Engelschen eetlust zijn biefstuk te veror beren. Hij gunde zich daarbij geen oogenbiik tijd om iets te zeggen. Toen hij gereed was, wischte hij zijn mond af, dronk met smaak een kop thee en was toen gereed voor de bespreking van welks zaak ook. Koert was intusschen meer en meer tot de over tuiging gekomen, dat zijn vrouw hem bedrogen had en het zjjn plicht als man van eer was, zich van haar te laten scheiden, hoezeer hij haar ook liefhad. Het kwam slechts op den vorm aan, waarin dit moest gebeuren en daarbij zou mijnbeer Morris hem be hulpzaam zijn. Hij meende de gedachte, dat zija vurig beminde vrouw onschuldig kon zijn, geheel te moeten verbannen. „Ge zult,wel begrijpen, dat de mededeelingen, die ge mij omtrent de familie van mijn vrouw gedaan hebt, mij moeielijke oogenblikken hebben veroorzaakt," begon Koert nu op een toon, die een betere stem ming aanduidde. „Niemand ter wereld voelt en begrijpt dat beter dan juist ik, mijnheer Von Berghaupt. Ge zult nu wel ondervonden hebben, welke pijnlijke taak den rechtsgeleerde soms is opgelegd. Het feit, dat u mij een bezoek brengt, is echter in zekeren zin voor mij eene scboone belooning." {Wordt vervolgd.) -f ...y.:;-- iittH vormen. Aan hen en aan de heele burgerij de taak, om er voor te waken dat Vondels sombere profetie niet bewaarheid worde: Het loopt mét Amsterdam, gelijk gij hoort, ten ende. Of deze waarschuwing helpen zalP Of de diagnose van den wondheeler den zieke zal aansporen, tot eigen heeling krachtig mede te werken P Het is van harte te hopen. Maar zulke waarschuwingen plegou gewoonlijk weinig uit te werken, tenzij ze herhaald worden, en nog eena herhaald. Zie hoe het gaat met den heer Heniy Tindal. Men is begonnen, met de schouders op te-trekken bij het hooren van zjjn wapenkreet; men schold hem bemoeiziek en eerzuchtig. In ons land eene gewoonte tegen de weinigen, die het niet' zijn, maar die zich verplicht achten te jjreren voor een ideaal denkbeeld. Eu wee denzulken, wanneer zij toonen, inderdaad de eerzucht te bezitten van zelf iets te willen doen tot verwezenlijking van dat ideaal. Zjj worden om het heftigst beleedigd, ter wijl men de eerzucht der onbeduidendheden steunt ja vergoelijkt. Ook kan men geen kritiek hooren, zonder aanstonds te vragen naar het zeker genees middel voor het kwaad. Alsof het met noodig ware, dit eerst in al zjjn omvang te leeron kennen, vóór men het verhelpen kan. Ook den heer Tindal zjjn deze eischen niet bespaard. Gelukkig laat bjj zich niet gemakkelijk uit bet veld slaan. En zjjn stand vastigheid bezorgde hem eindelijk gehoor. Men be gint met hem te rekenen; het publiek al het geschrijf over den schoolstrijd moede vangt aan naar hem te luisteren. Toch ia hij nog vèr van zijn doel. Let maar eens op de houding van de meerderheid onzer Tweede Kamerleden, die het voor stel verwerpt om het adres van den heer T. op te zenden naar den minister tot het vragen van inlich tingen! Curieuse zelfgenoegzaamheid, maar die we alweer hier te verwachten hadden. Zoo'n vreemde eend dio in de bjjt komt! Wat moet hij er doen? Denkt hjj dan dat de heeren het zelf niet evengoed weten? De heer Tindal zal dus nog wat geduld moeten hebben! Trouwens, we hebben het ook voor het oogenbiik met andere dingen te druk. Allereerst met de ver tooningen van miss Fay Zelden heb ik eigenaardiger twistgeschrijf gelezen, dan over de beteekenis van haar kunsten. Wat teekenden beide kampen duide lijk de stroomingen van ons moderne geestesleven! Hier de allernuchterste verklaringen van het gezond verstand, dat in zjjn positivisme weigert aan de mogelijkheid van ieta anders dan kunstenmakerij te geloovendaar de allerzonderlingste opschroeving van spiritistische heethoofden, die in hun behoefte aan samenleving met eene hoogere wereld, tcrug- keeren tot het visionnairo bjjgeloof van vroegere eouwen. En tusschen beide in een moderne ver- eeniging van wetensohap en geloof in geheime na tuurkrachten, die tegeljjk poogt te voldoen aan de eischen der rede en der verbeelding. Zeker is het dat miss Fay niet beter kon doen dan vorschijnen in een tijdperk, waarin de wetenschappelijke waar neming van het dierlijke magnetisme en hypnotisme den menschen de gelegenheid geeft, om zich kin derlijk te interesseeren voor het wonderbare zonder zich in de oogen van anderen al te belachelijk te maken. De baar toegevallen deelneming blijft op merkelijk in do hoogste mate, ook al brengt straks een vernuftig Nederlander aan den dag, dat hij de zelfde toeren verrichten kan, zonder eeuige inmen ging van hoogere machten of uitstrooming van le venskracht. Wat dit laatste betreft, het komt mij -voor, dat de bij haar opgemerkte vermoeidheid na de verriohting harer toeren juist niet aan het ge heimzinnig verlies van kraobt behoeft te worden toegeschreven. Uit den aard der zaak kost het ver richten dezer kunsten juist als zjj berusten op be hendigheid, haar inspanning, om te zorgen dat niets mislukt en dan is de gevolgde uitputting zeer begrijpelyk; terwjjl ik voor mij in die niet misluk king een bewjjs zou willen vinden, dat ze op an- tiers niet dan behendigheid berusten. Wy weten allen, dat natuurkrachten niet altijd gehoorzaam op onze wenken werken, juist precies wanneer dit noo dig is. 't Is waar, men zegt dat miss Fay bijv. de de proef mot hot oplichten van de tafel weglaat, wanneer zjj te vermoeid is. Doch is raijn voorstel ling van deze toer juist, dan vindt dit eene gereede verklaring uit den aard van de toer zelf. Naar ik het er voor houd, bevindt zioh onder het dek der op zichzelf zeer lichte tafel een of twee krachtige magneten. Legt nu miss Fay haar met twee ijze ren ringvingers voorziene handen op de tafel dan ontstaat er eene aantrekking, die zjj bovendien nog kan verhoogen, wanneer zij de hand zóo neerlegt, dat er onder den handpaleu een luohtledig ontstaHt, gelijk de vliegen doen als zjj hon pootjes tegen een vensterruit zetten. Bij het opheffen van do tafel kan zij dan zeker zjjn, dat het verband tusschon haar handen en de tafel niet verbroken wordt; maar oc moet zij zich bij het opheffen inspannen en a s zij dus vermoeid is, kan zij de toer niet met de noodige zekerheid doen. Is mijn veronderstelling juist, dsn moet miss Fay haar handen bjj het af nemen eerst even over de tafel schuiven om het ver band met de magneet te verbreken. Of dit ge beurt, heb ik zelf nog niet nauwkeurig kunnen waar nemen. Ook wil ik niet zeggen, dat zjj deze toer zóo en niet anders verricht. Maar ik geloof zeker dat zjj, met een opzettelijk voorbereid tafeltje na eenige oefening zóo te verrichten is. A. 1 Dec. '89. Ghdsbr. v. Aemstel. De ex-keizer van Brazilië is in welstand met zijne familie in Portugal aangekomen. De Duitsehe Rijksdag heeft de behandeling der begrooting afgewisseld met de tweode beraadslaging over de bankwet. De commissie had het ontwerp der regeering tot verlenging van het Bank-mono- polie goedgekeurd en het zonder eenige wijziging naar den Rijksdag verzonden. Bovendien weiden drie voorstellen ingediend, en wel een door de agrariërs tot overneming van de Bank door den Staateen van het centrum om het dividend der aandeelhouders van 0 tot 5 pCt. te vermeerderen, zoodat do deeling tusschen de aan deelhouders en den Staat reeds begint, zoodra de eersten een dividend van 5 pCt. hebben genoten en een ander voorstel van het centrum betreffende de inrichting der filialen in de provinciën. Een besluit werd niet genomen, daar de beraad- slagingen heden zullen worden voortgezet, j Te Berlijn spreekt men weer van de komst van Bismarck, en wel in de eerste plaats om een trans actie te maken voor de socialistenwet. Het schijnt dat de zaak tot heden niet verder is gekomen. l)e Regeering wil van haar recht tot uitzetting geen afstand doen, en de nationaal-liberalen willen dat recht niet voor onbopaalden tyd bewilligen. De vroeger door ons meegedeelde beschikking, waarbij de uitzettingsbepaling slechts voor een bepaaldon tijd zou gelden, en wel voor 10 jaren, wordt steeds waarschijnlijker. I)e nationaal-liberalen wilden eerst niet meer dan 2 jaar, maar daar zou by Bismarck niets van komen en de 10 jaren zullen er wel doorgaan. De meerderheid in de Hongaarsche Kamer heeft het voorstel van den radicalen afgevaardigde Iranyi tot wijziging der nationalisatiewet ten behoeve van Kosauth met 193 tegen M stemmen verworpen. it met zoo groote meerderheid genomen besluit is een nieuwe overwinning voor den heer Tisza, welke den minister kan sehadeloosstelleu voor den last, dien de oppositie hem bezorgt. De liberale meerderheid hield een partyvergade- ring, waarin besloten werd den heer Tisza te blij ven steunen en paal en perk te stellen aan de aan matiging eener geringe oppositie, welke den parle mentairen arbeid tracht te beletten. Ook heeft het nieuwe Rumeensbhe ministerie een overwinning behaald bij de verkiezing van een voor zitter der Kamer. Prins Cantacuzene, do candidaat der regeering werd gekozen, ofschoon de oppositie den afgetreden minister-president Calargui als can didaat tegen hem deed optreden. u Natuurlijk zijn de Weener bladen vooral zeer tevroden over dezen uitslag, omdat daardoor blijkt, dat het Oostenrijksch-gezinde kabinet op een vol doende meerderheid in de Kamer kan rekenen. Behalve de hervormingen met betrekking tot het onderwijs, de rechtspraak en de politie in de Oost- zeeprovinciën, zal de Russische regoering nu ook weldra veranderingen in het plaatselijk bestuur dezer provinciën maken, met het doel, den invloed van den plaatselijken adel tegenover haar eigen invloed te verminderen. Vooral zal daartoe de pro vinciale raad van edelen worden vervangen door gewone colleges van den adel, als in andere deelen van het ryk bestaan. Is uit hetgeen wij vroeger over Emin en Stanley mededeelden, genoegzaam af te leiden, dat een minder goede verstandhouding^usschen Stanley en Emin een natuurlijke zaak is, en uit het verschil in karakter voortspruit. In de Duitsehe pers schijnt men er, omdat Emin een Duitscher is en Stanley niet, woer iets anders achter te zoeken. Zelfs een Oostenryksche Afrika-reiziger, Glaser, schynt ineen onaangenaarae stemming gebracht en neemt het voor Emin op, terwyl hy de juistheid van Stauley*s verhalen over zijn ontdekkingen in twyfel trekt. Zullen anderen moeten uitmaken in hoever Glaser hierin gelijk heeft, in éen opzicht stemt zijn oordeel ovoroen met wat reeds van verschillendo zyden is betoogd, dat de Stanley-expeditie oorzaak is van den ongunstigen stand van zaken in de aequatoriaal- provinciën. Niet iu dien zin, dat Stanley of zyn lieden zich aan gewelddadigheden zouden hebben schuldig gemaakt en daardoor de inboorlingen van hen vervreemd, geenszins; maar het feit, dat een sterke expeditie Wadclai naderde, waar Emin rustig"1 zat, in de zekerheid van het vertrouwen zijner troe pen en der bevolking, verontrustte dep laatst - en het opgewokte wantrouwen werd de aanleiding tot nieuwen strijd, deed Wadelai vallen, verplichtte Emin terug te keeren, bracht de aequatoriaalpro- vinciën in handen der Mahdisten, en stelt Zuid-Egypte en Abessinië thans aan een inval dezer dry vers bloot. Deze meening, bedriegen wy ons niet, merk- waardigerwyie het eerst door de Parijsche Temps ont wikkeld, wordt thans door velen gedeeld en er is veel yoor te zeggen. Tot zekere hoogte ver klaart dit de animositeit der Duitschers, temeer daar hun landgenoot half blind is en niet schryven kan, terwyl Stanley, do Amerikaan in Engelschen dienst, met de vaardigheid van een Amerikaansch reporter de kolommen op het papier werpt. CORRESPONDENTIE. V. Een klacht bij de superieuren is in dit gevs heter dan een ingezonden stukje ia de courant. Da Ridastik. van de Makelaars De markt waa heden vaat. 1-oeo Tankfust 8.70, Geïmporteerd fust 8.75. Januari-levering 8 65. Februari-levering 8.65. Maart-levering 8.45. December-levering f 8*65. Zeilend 8.75. AMSTERDAM, 2 December. Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen vaat. Induatrieele weinig variatie, Tranavaalsche spoorweg 122125, leven- digen handel. Buitenland vast. V Op den 4» December Lopen LAURENS BARTHOLOMEÜS OORTMAN EK MATJE van UNEN [hun 50-JAR1G HUWELIJK te gedenken. Raam O. 41. op DINSDAG 3 DECEMBER 1889, des mor gens te 9 uren, aan het Lokaal, Wjjk K. No. 255 aan de Peperstraat te Gouda, van goed onderhouden waaronder eemg oud blauw PORCELEIN, BEDDEN en BEDDEGOED enz. Voorts een makke Maandags te voren op de gewone uren te zién. Nadere inlichtingen geeft Notaris G. C FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda. Wij geven onze begunstigers kennis dat op 16 DECEM BER 1889 de prijs der Tot 16 DECEMBER leveren wij nog tot contant sonder korting. Kantoor Turfmarkt H. 101. GOUDA, 2 DEC. 1889.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2