Bnitenlandsch Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGEN BEURSBERICHT. 332M S taats-loterij AD VERTE WTIËW. POLITIE Cintzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. omgeving politieke en andere taken, naar aanleiding van het gelezens in couranten, enz. Hij gaat gere geld 's avonds te 10 uren naar bed en staat evenzoo te 6 uren 's morgens op. Het eerste uur is gewijd aan bezigheden van particulieren aard; daarop volgt het onderzoeken en teekenon van de stukken, toege zonden door het Kabinet des Konings. Hij bevindt zich 's morgens in zijn werkkabinet, den overigen tjjd meestal in het salon, dat op hot basse-oour uitzicht heeft. De maaltijden worden door het Koninklijk gezin in het salon der Koningin ge houden; de hofdignitarissen houden afzonderlijk tafel in do roode eetzaal. Gewoonlijk heeft Z. M. dage lijks een langdurig onderhoud, 's morgens met den adjudant, en na het diner, dat circa halfacht afloopt, met den kamerheer of den ordonnanco-oflieier. In een der localen van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam werd Maandag 2 December eene ver gadering gehouden ter bespreking eener Tentoonstel ling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen. Dr. W. P. Ruijsoh uit 's Gravenhage, die het voorzitterschap waarnam, opende de vergadering met in herinnering te brengen hoe het oorspronkelijk voornemen tot het organiseeren der bedoelde Ten toonstelling was uitgegaan van de vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnij verheid in Nederland, in verband met een later op ditzelfde gebied op te richten museum. Door het hoofdbe stuur van genoemde Vereeniging werd een commissie uitgenoodigd inlichtingen in te winnen en voorberei dende maatregelen te treffen, ten einde zich van de noodige medewerking in het gehoele land te verze keren. Aanvankelijk slaagde de commissie daarin zeer naar wensch; verschillende Ministers, in het bizonder de Minister van Justitie, gaven blijt van hunne belangstelling in het plan en een groote reeks van personen uit alle deelen des lands trsdon tot een Algemeen Comité toe, waarvan deze vergadering als de eerste bijeenkomst is te beschouwen. De groote opkomst op deze vergadering getuigde reeds dat het denkbeeld bij velen instemming gevonden had. Alsnu zette spr. uiteen hoe naar het oordeel der oorspronkelijke Commissie aan het plan uitvoe ring zou moeten gegeven worden. In overeenstem ming hiermede werd tot het volgende besloten: de tentoonstelling zal in Juni, Juli en Augustus 1890 gehouden worden to Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt. Zij zal niet uitsluitend nationaal zijn; aan eenige der voorname exposanten op de Berlijn- sche tentoonstelling zal de uitnoodiging gericht wor den inzendingen te doen. Men zal zich streng be palen tot voorwerpen de fabrieks- of handwerksnij- verheid betreffende. De tentoonstelling zal een we tenschappelijk karakter dragen en niet ontaarden in een vereenigingsplaats van allerlei publieke verma kelijkheden. Voordrachten ovor aanverwante onder werpen en misschien een congres kunnen daaraan verbonden worden. In hoofdzaak zal de Berlijnsche tentoonstelling tot voorbeeld dienen. Van verschillende zijden werd aangedrongen zoo veel mogelijk bjj de inrichting der tentoonstelling de Zondagsrust in acht te nemen, zoodat besloten werd Zondags de tentoonstelling eerst na kerktijd te ope nen. Een der aanwezigen die voorstelde des Zondags de tentoonstelling den ganschen dag gesloten te houden, zag dit voorstel met groote meerderheid verworpen en nam daarna niet langer aan de vergadering deel. Hierop kwam in behandeling het contract met de Directie van het Paleis voor Volksvlijt, waaraan een concept was opgemaakt dat in hoofdzaak ongewijzigd werd aangenbmen. De Directie van het Paleis voor Volksvlijt stelt daarbij kosteloos hare localen ter be schikking van het Comité, neemt het grootste ge deelte der kosten op zioh en int de entrée's, die op sommige dagen niet hooger dan 0.10 zullen mogen wezen. Voor ie gelden die het Comité bovendien noodig heeft, zullen subsidiën aan het Rijk, de Ge meente en sommige Vereenigingen gevraagd worden, terwijl het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Fa brieks- en Handwerksnijverheid in Nederland reeds een gift van 1000 'heeft toegezegd. Ook zal een ondersteuningsfonds uit vrijwillige bijdragen opge richt worden. De Vergadering besluit hierop uit haar midden q uitvoerend Comité te benoemen, waarvoor de vergadering in de eerste plaats bij acclamatie benoemt de oorspronkelijke commissie van voorbereiding de hh. W. P. Ruijsch, I. M. Elias en G. D. Nellen- steijn, terwijl staande de vergadering als leden worden gekozen de hh. Mr. R. J. H- Patijn en J. H. L. van Deinse. Nog vier leden zullen dat uitvoerend Comité coöpteeren. Het voorzitterschap wordt opgedragen aan den heer Ruijsoh, die aanvankelijk bezwaar maakt de benoeming aan te nemen met het oog op zijn drukke ambtsbezigheden, alsmede omdat zijne woonplaats te den Haag de waarneming zeer bezwaarlijk maakt. Dr. Ruijsch oppert daarom het denkbeeld een hoog geplaatst persoon of bekend Amsterdamsch Indus trieel het voorzitterschap op te dragen en stelt voor Mr. Baron van der Goes van Dirluland, voorzitter der vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland uit te noodigen als president te willen optreden, doch daar deze verzoekt niet in aanmerking te komen, neemt Dr. Ruijsch ten slotte te benoeming onder applaus der vergadering aan. Het algemeen Comité bestaat voorloopig uit de H. H. Mr. J. H. Heemskerk Azn. Prof. jiet over te gaan tot uitbreiding van het Europeesch personeel voor de koffiecultuur op Sumatra's Westkust- Bij het artikel koffie nam overigen» de heer Van Houten de gelegenheid te baat zijn verleden jaar na een belangrijk debat teruggenomen motio weder in te dienen. Niet om daarover thans weder debat te openen, maar om de gewichtige zaak aan de orde te houden, ook in verband met het rapport der koffie-oommissie, waarvan de oonclusiën, een ander stelsel aanbevelende dan dat van den heer Van Houten, hem niet hebben kunnen overtuigen van de onjuistheid van zijn inzichten. Waarschijnlijk wacht ons nu in 't voorjaar hierover een politiek- economisch debat. De volgende afdeeling (onderwijs en eeredienst) gaf aanleiding tot een discussie,waarin de hoeren Roëll, Zaajjer en de Meijier te vergeefs trachtten van den minister opheldering te krijgen over het ten vorigen jare uitgetrokken bedrag voor catechetisch onderwijs. Men beweerde, dat de daarvoor bestemde 20,000 toen op last van den minister niet waren gebruikt en dat thans toch weder dezelfde som was uitgetrokken. De minister gaf ontwijkende antwoorden, daar hjj blijkbaar niet op de hoogte was der zaak, en be loofde nader onderzoek. De liberale leden wenschten toen schorsing der discussie tot heden, doch de meerderheid bleef don heer Keuchenius trouw, zoo dat het artikel onmiddellijk werd goedgekeurd. Heden voortzetting. Besloten is na de Indische begrooting de Staats- begrooting te behandelen, doch de algemeens be schouwingen te doen plaats hebben na Hoofdstuk IV, omdat in de Eerste Kamer de tegenwoordigheid van twee Ministers noodig zal zijn. Dr. van Overbeeck de Meijer, Dr. J. Binnendijk, Dr. J. Coronel, Dr. W. P. Ruijsch, Mr. R. J. H. Patijn, Dr. K. N.' Saltos, G. D. Nellensteijn, Mr. G. Snijder van Wiaeenkerke, Mr. J. Kappeijne van de Copello, C. L. van Kesteren, Jhr. van Nispen tot Zevenaar, K. H. Bejjen, C. G. L. Koolemans Beijnen, W. Spakler, Dr. Dozjj, Mr. A. Kerdjjk, Dr. Schrei- nemacher, J. H. L, van Deinse, G. Heineken, J. M. Elias, W. Hovjj, Mr. H. M. A. Baron van der Goes van Dirksland, Mr. H. Goeman Borgesius, A. C, Wertheim, B. H. Heldt, Dr. Schaapman, Mr. H. C. Verniers van der Loeff, A. J. A. de Bosson, Dr. Th. Mouton, H. W. E. Struve, R. A. de Monchy, Mr. W. H. K. Mouthaan (president van de Maat schappij t°' Nut van het Algemeen) de Haan, (pre sident van de Maatschappij ,an Nijverheid), D. Cordes (president van de Kamer van Koophandel). Staten-OeneraalTweede Kamer, zitting van Maandag 2 December. De kamer begon met de koffie (art. 48). Op dat artikel werd een amendement van de commissie van rapporteurs aangenomen, veidedigd door de hee- ren Van Nunen en W. K. van Dedem en door den minister nadrukkelijk bestroden. Het strekte om het artikel te verminderen met 10,140, ten einde Wanneer men in Nederland in de kou zit, zijn sommigen geneigd, naar „het zuiden* te verlangen. Het is echter op dit oogenblik in Zuid-Europa niet veel warmer dan bij ons, waar het ijs in de parken reeds eenige rijksdaalders dik ligt. In het Fransche departement der Beneden-Alpen heerscht flinke koude; te Aries en Avignon viel snoeuw. Te Marseille heeft een hevige orkaan, die een paar dagen lang zijn woede op de kust koelde, den ther mometer tot 8 graden beneden het vriespunt doen dalen. Ook te Bordeaux heeft het gevroren en op verscheidene plaatsen in het land tusschen de Golf van Lyon en het Kanaal sneeuwdo het. Men ver wacht helder weer, doch lage temperatuur. Ook in Oostenrijk begint men aan den winter te denken. Het grootste nadeel van een streng jaargetijde daar is de stremming van hot spoorweg verkeer. Wel worden soms de soldaten aan-het werk gezet om de spoorwegen vrij te maken, doch daartoe mogen zij alleen in hoog noodige gevallm worden gebruikt. In sommige streken, voornamelijk in Hongarije (ook in Polen), wordt dan de post met sleden vervoerd, doch dit gaat zeer langzaam. Geen wonder dat men dus belangstelt in de talrgke voorspellingen die omtrent do vermoedelijke gestreng- heid van den aanstaanden winter worden g®"""- Een bergbewoner voorspelt buitengewone koude, op grond van de gewoonten van het wild, dat dit jaar geneigd schijnt in laag gelegen deelen van het gebergte te overwinteren. Een meer te vertrouwen kenmerk vormen de beriohten van gestrenge koude in Noord-Rusland. Te Archangel was het weder tot 24 Nov. zacht; toen kwam plotseling een ijzige wijs ik echter op, dat ik niet gezegd heb, dat uw vrouw werkelijk iéts van het proces heeft geweten. Ik wijs er zelfs op, dat mevrouw Gray, de tante van uw echtgenoote, op den dag der terechtstelling in Londen was, hoewel ik niet beweer, dat zij mis schien gekomen was om haar broeder vaarwel te zeggen en hem te verzekeren, dat zijn kind geluk kig was. Ik zal mij wachten zulke vermoedens te De oude opgewondenheid, gemengd met veront waardiging en bitterheid, was bij Koert weer opge komen. Hij herinnerde zich nu zeer goed, dat het bij de afreis van Jane's tante een beetje haastig toe ging en dat zij voor haar reis naar Engeland wei nig afdoende redenen opgaf; vreesde zij de terecht stelling van James Gray te verzuimen? Terwijl hij heftig opgewonden door de kamer heen en weer liep, dacht hij aan de fluisterende gesprekken van zijn vrouw met haar tante, die altijd verstomden, als hij kwam. Vreemd dat hij daar toen niet over had nagedacht! O, hoe edel dacht hij toen over die twee vrouwen! Nu zag hij de duistere plekken in het wezen van zijn vrouw, die de oplossing der raadselen in haar wezen. Deze gedachten grepen hem zoo aan, dat hij er voor terugschrikte zijn vrouw weder te zien. Mijnheer Morris bleef rustig op zijn stoel zitten. Hij dronk nu en dan een kopje thee, die hem min der smaakte, nu ze koud begon te worden. Zijn gelaat had daarbij de rustige en tevreden uitdrukking als van iemand, die zich bewust is zijn plicht gedaan te hebben. „Mijnheer Morris, het is voor mij volstrekt doel loos te onderzoeken of Jane Gray en hare tante be kend zijn met het smadelijke uiteinde van denman, dien zij mij tot schoonvader gegeven hebben. De naakte feiten, door de akten bewezen, zijn voldoende om mij te dwingen tot het eenige, wat ik in deze omstandigheden doen kan, nl. tot echtscheiding. Ge hebt gezegd, dat ik deelneming bij u heb opgewekt en dat ge nu misschien vriendschappelijke gevoelens jegens m|j koestert. Goed, op grond van die vriendschap verzoek ik u mijn vrouw té gaan be zoeken en haar te zeggen, dat onze echt noodwendig moet ontbonden worden. Geef daarvoor de redenen op en tracht van haar te verkrijgen, dat zij evenals ik onoverwinnelijken afkeer voorwendt als reden voor de echtscheiding." „Mijnheer von Berghaupt, goed beschouwd is uw besluit eren eenvoudig als ferm. Als ik in uw positie was, zou ik zelf geen ander besluit genomen hebben. Doch waarom gaat u dat zelf niet met uw vrouw bespreken? Waarom een derde persoon in deze zaak gemoeid?" „Omdat ik alleen streng tegenover mijn vrouw kan handelen, wanneer ik van haar verwijderd ben. Haar schoonheid zou mij zwak maken; ik gevoel, dat ik als een zwak riet zonder eigen wil heen en weer schommel bjj de keuze tusschen de schande en haar liefde. Geloof niet, dat ik zonder letsel uit dezen strijd zal komen, maar ik wil alles verdragen, slis vergeten en vergeven, als ik slecht» mijn eer kan redden." „Goed, mijnheer," antwoordde Mom» verheugd, „ge zult mijn hulp niet te vergeefs hebben ingeroe pen. Ik ben bereid de moeielijke zending te ver rullen, doch ondor ééno voorwaarde. „Zeg op, mijn vriendl" „Bedenk wel, mijnheer von Berghaupt, dat dit huwelijk in reine liefde gesloten is. Zou flesa ander middel te vinden zijn, waardoor de harde noodzakelijkheid eener echtscheiding kon verreed» worden?" „Hoe bedoelt u dat?" „De wereld is groot Er kon wel een land ge vonden worden, waar de maatschappij^ minder m* vooroordeelen behept is dan hier. Het vennopa van uw vrouw en uw eigen kapitaal zqn groot gv noeg om overal onbezorgd te kunnen 'eren. kunnen ook elders gelukkig zijn, mijnheer Von Berg haupt. Gods zon beschijnt ons overal. Koert lachte bitter, „Uw raad is edel en goed gemeend, mijnheer Morris, maar ge vergeet op geen enkel plekje ter wereld gelukkig zou kunn zijn aan de zijde eener vrouw, die mij vreesenj drogen heeft en aan wier geld bloed kleeft" „Goed, goed, mijnheer von Berghaupt, ik neem de zending op mij en zal naar uw vrouw gaan. (Hordt vervolgd dooiwind, ten gevolge waarvan de thermometer reeds 2 dagen later tot 23 gr. C. beneden het vreespunt en vervolgens tot 82 gr. daalde. In het veel zuide lijker gelegen Viatta was de thermometer slechts één graad hooger. Te Kasan wees hij 22, te Nisjni Novgorod 20 gr. Vermoedelijk kan daarom in ge heel Noord- en Midden-Europa zeer koud weder worden verwacht. Dom Pedro, de onttroonde keizer van Brazilië, wordt Woensdag te Lissabon verwacht Van Sint Vincent, een der tot Portugal behoorende Kaap- Verdische eilanden, waar de Alagoas kolen moest innemon, seinde de keizer aan den koning van Por tugal, dat hij geen gebruik zou maken van het hem tot verblijfplaats aangeboden koninklijk paleis, maar met zijn familie zijn intrek zal nemen in een hotel. Lang zal Dom Pedro echter niet te Lassabon blij ven, want hel is 's keizers voornemen den winter te Nizza te gaan doorbrengen. Reeds zijn te Lissabon de eerste schriftelijke be richten over de omwenteling aangekomen. De stoom boot Tapica, twee dagen na de omwenteling uit Bahia vertrokken, is te Lissabon aangekomen, maar de couranten, welke hot aan boord had, deelden niets meer mede dan hetgeen reeds per telegraaf is gemeld. Tot dusver is dc orde niet gestoord. Ten minste de mededeeling van de New-York Herald over vecht partijen tusschen de republikeinen en imperialisten zijn niet bevestigd. Wel is de nieuwe republiek nog door geen der mogendheden erkend, maar toch schijnt het dor voorloopige regeering te gelukken de orde te handhaven en de republiek te vestigen. Met belangstelling ziet men echter de beslissing te gemoet van de constitueercnde vergadering, welke nu weldra zal bijeenkomen. In de zitting, gisteren door de Fransche Kamer van Afgevaardigden gehouden, vroeg de heer Hubbard aan den minister Spuller inlichtingen omtrent de gebeurtenissen in Brazilië. De Minister antwoorde dat het nieuwe bewind zich had verbonden de door de vorige regeering aange- verbintenissen te eerbidige, en daarop hadden alle mogendheden eenparig besloten de republiek te er kennen. De Minister had op 27 November den Fran- schen zaak gelastigde opgedragen, de goede betrek kingen met Brazilië voort te zetten, doch den uitslag der verkiezingen af te wachten, waardoor het voor loopig karakter van den toestand zou ophouden, voordat tot officieelen erkening der Bruziliaansche Republiek werd overgegaan. Een gewiobtige arbeid is het volgende jaar voor do Fransche Kamer weggelegd. De handelstrac- taten, die Frankrijk nog aan andere landen ver binden, loopen deels in 1891, deels in 1892 ten einde, maar dan ook moet een der eontracteerende partijen 12 maanden vooraf het tractaat opzeggen. Met het oog hierop heeft de heer Félix Fauro, afge vaardigde uit Havre, b|j de Kamer een voorstel ingediend, om eene oommiesie van 45 leden te be noemen tot onderzoek van den economischen toe stand van Frankrijk in betrekking tot andere landen, op het voorbeeld van hetgeen te dien aanzien in andere staten, met name in Engeland, heeft plaats Sell ad. De voorsteller wil dat de oomminie door ete enquête, die openbaar zal zijn, aan de Kamer de gegevens zal kunnen verschaffen, om met kennis van zaken over deze gewiehtige aangelegenheid te oordeelen en met den toestand en de behoeften van eiken tak van nijverheid bekend te worden. Noch de leer van beaoherming, noch die van vrijhandel, zegt de heer Faure, mag a priori voorgestaan worden. Het onderzoek moet de beslissing aan de hand doen. Van wien nu is dit voorstel afkomstig, van een vr|jhandelaar of van een protectionist? Van een protectionist, en de vrienden van Félix Faure, die met genoegen het voorstel hebben gezien, vleien zich met de hoop, dat het er toe leiden zal om de protectionistische beweging nog verder aan te wakkeren. In het eene zoowel als in het andere kamp bereidt men zich reeds voor op de dingen die komen zullen. Zoo hebben de vrjjhandelaren in de Kamer eene groep gevormd onder leiding van de hoeren Léon Say en Lookroy, om, als het kan, het land voor de afdwalingen van het protectionisme te behoeden. Generaal Boulanger begint meer en meer de ver anderlijkheid van het publiek te ondervinden. Op een vergadering van werkstaker» van de Wester- spoorwegmaatschappü werd kennis gegeven van een gift van 10o fr. ontvangen van een Boulangistische krant. „W|j willen geen Boulangistisch geld", klonk 'tdoor de zaal en er werd besloten het geld terug te zenden. De generaal heeft ook wel wat veel gebluft, en dat moet mon nooit doen, als men t' niet vol kan houden. Men herinnert zioh wellicht, dat het Boulangistisch comité, toen na des generaals vlucht ettelijke ambtenaren ontslagen werden, met ophef verkondigde, dat hun bezoldiging zou worden uitgekeerd van vege den generaal, tot deze zege vierend z|jn intree zou doen in Parijs. Yan die belofte is niet veel gekomen; toen de uitslag der eerste verkiezingen bekend werd, werd de betaling gestaakt. Nu heeft genoemd comité ten behoeve van de afgezette ambtenaren een beroep gedaan op alle kooplieden en indnstrieelen in Frankrijk, die tot zjjn partij behooren of, ook zonder dat, de menschenliefde boven partjjhartstoehten doen gaan, om betrekkingen voor de bedoelde personen. Cassag- nac heeft de instelling aanbevolen van een soort van oonservatief aanstellingsbureau. Ook dit zal wel niet veel helpen, want het publiek zal oordee len, dat de ambtenaren zich in elk geval er maar bniten hadden moeten houden. De heer Gladstone bezocht gisteren de vergade ringen van de nationaal-liberalen bond alhier en hield eene lange redevoering, waarin hij o. a. sprak over de verdrukking, welke in sommige vreemde landen heerscht. Hij verklaarde verder dat de op positie altijd langmoedigheid moet toonen jegens het ministerie en zijne handelingen; ook meende de op positie te bespeuren dat het kabinet eene neiging toont om de degelijke leerstellingen der Engelsche politiek meer te naderen. De gebeurtenissen op Kreta en in Arminië garen tot groote ontevredenheid aanleiding, en hij hoopte, dat de regeering de in die streken gepleegde gruwelen niet zou bemantelen, of zich door lofspraken zou laten om den tuin lei den. Hjj sprak ook over de laatste aanvullingsver kiezingen, en meende in den uitslag eene voorspelling te zien van de zegepraal der liberalen b|j de eerst volgende verkiezingen. De nieuwe wetgeving zal zich o. a. ook moeten bezighouden met de hervor ming der kieswet. De Duitsehe Rijksdag heeft gisteren de voordracht tot wijziging der wet op de Rijksbank, bij tweede lezing met groote meerderheid aangenomen. Een voorstel van den heer Huene, volgens hetwelk het aandeel van het R|jk in de winst der Rijksbank een tiende meer dan thans zou bedragen, is met 110 tegen 94 stemmen verworpen. Te Madrid loopen weer geruchten over een mi- nisterieele crisis, maar tot dusver z|jn deze nog niet bevestigd. De minister van financiën, de heer Puig- oeiver, is ziek, zoodat de beraadslaging over dube- grooting moest worden uitgesteld en de nénmtoAvan oorlog ziet geen kans om h. t voorstel dmWgeering tot beperking van de uitgaven voor het leger te doen aannemen. Generaal O'Ryan heeft echter z|jn voornemen, om z|jn portefeuille neer te leggen weer laten varen, zoodat de storm voorloopig weer tot bedaren is gebracht. Toch bl|jft de positie van het ministerie Sagasta zeer hachelijk en zal het zeer de vraag zijn, of het krachtig genoeg zal z|jn om aan de aanvallen der vereenigde conservatieven, afvallige liberalen, pro- tectionisten en ontevreden officieren met goed gevolg het hoofd te bieden. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand November 1889 z|jn de volgende voorwerpen, als gevonden, gedeponeerd aan het bureau van politie. 1 zwart z|jden Halsdoek, 1 gouden Oorbelletje, 1 onderstuk van een gouden Oorbelletje, 1 brillendoos met Bril, 1 gouden slot van een Armband gemerkt C. B., 1 gouden Oorknopje, 1 Doorslag, 1 Zakdoek, 1 paar wollen Handschoenen, 1 brUlenhuis met Bril, 1 gouden Oorbelletje, 7 oningevulde aanvragen om b|j |js te mogen visschen, eenig Breiwerk, 1 doos met Knoopen, 1 portemonnaie met 0.09, 1 witte Vrouwenrok, 1 blauw Omslagdoekje, 1 wollen Vrou wenrok, 1 Sigarenpijpje. De gevonden voorwerpen in de maand Mei 1889 er niet door de verliezers afgehaald z|jn ter beschik king van de respectieve vinders met inachtneming van art. 2014 Burgerlijk Wetboek. Bureau voor gevonden voorwerpen zooveel moge lijk geopend van 111 uur 's morgens. De Commissaris vau politie J. W. TUINENBURG. van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust ƒ8.70, Geïmporteerd fust/8.75. Januari-levering 8 65. Februari-levering 8.55. Maart-levering 8.50. December-levering 8,65. Zeilend 8.70. Burgerlijke Stand. GEBOREN50 Nov. Hermsaoi, onder. P. Tom en 1. Schoooderwoerd. 1 Dec. Nicolsu, ouders W. tsd Roijen en W. de Lange. Grietje, oudere P. Zonder van en G. Slot. Johanna Helena, oadera K. Haasbroek en J. Roia. OVERLEDEN 80 Nor. T. P. tea de Paroordt, 4 J. 10 m. G. tan Spengen, 88 j. 1 Dec. E. tan der Wal, 3 m. 2. C. A. Kriek, 6 j. 8 m. Zevenhuizen GEBORENJohanna, oadera A. de Groot en E. Zoid- dam. OVERLEDENJ. P. Plate, 80 j. AMSTERDAM, 3 December. Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen vast. Industrieelo fondsen weinig variatie. Transvaalsche spoorweg 125127. Amerikaanschen weinig variatie. Tweede Klasse, trekkingjvan Dinsdag 3 December. No. 16442 5000. No. 5937 1500. No. 20263, 14865, 12881, 11214 ieder 1000. De Heer en Mevrouw de VOOGT va» der Kemp betuigen door deze bunnen harteljjken dank voor de vele bewjjzen van belangstelling bjj de geboorte van hnnnen Zoon ondervonden. Kraamvisites zullen bjj voorkeur worden af gewacht Maandag en Dinsdag 9 en 10 Dec. a.s. Gouda, 3 Dec. 1889. Harteljjken dank aan allen die ons bljjken van deelneming gaven bjj het overigden van onzen geliefde echtgenoot vaderen behnwd- vader den Heer L. J. van de» BERG. Dit aller naam, C. VA» DEN BERG.—Belonjb. Gouda3 December 1889. Bjj acte op 2 December voor den te Gouda gevestigden Notaris MONTIJN gepasseerd is tusschen de ondergeteekenden PHILIP CHRISTIAAN van de GARDE en ARIJ VRIJLAN DT, fabrikanten en koop lieden beiden wonende te Gouda, overeengeko men om gezamenljjk voort te zetten de Ven nootschap, ten onderwerp hebbende het fabri- ceeren van Tabak, Snuif en Sigaren, het handel drijven in die artikelen, Koffie en Thee, en wat met die bedrijven in verband staat, tusschen hen en den op 26 Mei 1889 te Gouda overleden heer JOHANNES ANTHON1E van de GARDE Christiaansziwn bestaan heb bende onder de firma <van de Garde en Vrij- landten is bepaald dat de Vennootschap bjj voortduring zal worden gedreven onder de firma tvan de Garde en Vrij landt,, en gevestigd zjjn en bljjven te Gouda, zjjnde beide Vennooteu bevoegd tot handteekening van deze firma voor alle zaken deze Vennootschap betreffende doch zal door geen hnnner ten name der firma gel den mogen worden opgenomen of borgtochten aangegaan, waarvoor vereischt wordt beider onderteekening van hnnnen eigen naam met eigenhandige bjjvoeging der woorden ivoor de firma,* zulks voor onbepaalden tijd, aangevan gen den 30 Mei 1889, met bevoegdheid van elk der Vennooten om de Vennootschap te doen eindigen zes maanden na gedane opzegging of met het eindigen van het loopende boekjaar in geval de opzegging in de eerste helft van hetzelve plaats heeft. Gouda, 2 December 1889. P. C. van de GARDE. ARIJ VRIJLANDT.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2