STADS MUZIEKSCHOOL. J. i.mmrnm, STADS MUZIEKSCHOOL "opruiming 1890. petroleum-notWringën AFSLAG STEENKOLEN. BILJART-CONCOURS, Nieuwe Délicatesse Gerookte Sardines a r huile. P. Sauerbiep. A. LAMBERT, WOLLEN Normaal Onderraderen, Baltenlandsch Overzicht. BEURSBERICHT. ADVERTENTIËN. DROP uit de Blikken Trommel, NIEUWE KIEVITSBOONTJES. T. CRERAS. Grove Ruhr Kachelkolen is 85 Cents per H.L. k. z k. Koe- en Paardenwortelen, HOUTSKOOL-BRIQUETTEH, Café de ia cour Eiffel, Winter- en .Regenmantels, Staten-generaal. Tweede Kam eh, zitting aan Vrijdag IS December. Caotzlaar Schalkwijk, te Rotterdam*» Burgerl ij k e Stand. op Woensdag- 18 December-1889, Mr. I. MOLENAAR, C.JONGEN^URGER, LOUIS JANSSEN. SCHENK Zn. bahlmaNn Co. ADVERTENTIËN F. A. Areata te Wageningen en C. J. Leygraaff to Rotterdam. Allerlei onderverpen kwamen bij de verdere be handeling van hoofdatuk V ter aprake. De heer Veegena weea op de ongelijke toepaaaing der drank wet in de Terachillende provincies en wenachte daarom meer centralisatie bij het rijksbestuur. De minister aei de voorbereiding van een wetswijziging in dien geest toe. De huridenspeeck van den heer Dobbelman waa gewijd aan (de gebreken der armenwet, doch de minister vond hier wetswijziging vooralsnog niet noo- dig. De heer Domela Nieuwenhuis onderwierp op nieuw, door indiening van eèa memoriepost als amen dement, aan 't oordeel der Kamer de wenscheljjkheid om een rijksbureel van statistiek .in te richten. Het amendement vond dadelijk steun en werd door de hoeren Kerdijk en Borgesïus, oude strijders voor dit belang, krachtig verdedigd. Maar aan den anderen kant is bij velen de warme belangstelling voor deze zaak merkelijk verflauwd, sedert de Minister Kaj>- peyne zich de groote verontwaardiging zijner partij- genooten op den hals haalde, omdat hij met een paar kwinkslagen de statistiek,te grave bracht. Inder daad zou men bijna genegen zijn de oprichting van het statistisch instituut, dat den lande reeds groote diensten bewezen heeft, te betreuren, als daarvan het gevolg moet zijn, dat men nu meent, dat de staat met een klein subsidie aan die instelling zijn plioht heeft gedaan. Dan toch krijgen wij nooit een bureau, dat aan alle wetenschappelijke eischen beantwoordt eb dat de gélegenheid bezit alle gegevens te verzamelen, die noodig zijn. Voor de practijk overbodig en in ons administratief raderwerk onmo gelijk, klonk 's heeren Van Houtens vernietigend oordeel, dat intussehen wel wat van zijn waarde ver liest, als men de ondervinding in nagenoeg alle andere landen raadpleegt. Het amend, verkreeg slechts 19 stemmpn. De vraag naar ieders kerkgenootschap op de tel- kaarten der volkstelling drukten loodzwaar op het gemoed der heeren Donner en Lohman, omdat de doleerenden daarop geen eigen plaats konden vinden. De minister erkende dat de vraag beter had kunnen gesteld zijn, doch hij had de bedoeling door eene circulaire verduidelijkt. Ijet komt ons voor, dat er wel een middel zal te" vinden zijn om alle schapen Tan één kudde met betzelfde merk te voorzien. Wijziging der artscnwot"-bepleitte de heer Zaaijer met de bedoeling, dat de toegang tot de academie minder gemakkelijk mocht worden, dan in 4878 bij gebleken artsennood was toegestaan. Scheen de Mi nister eenerzijds niet van zins hierop in te gaan, anderzijds scheen hem toch een geheel nieuwe wijze Tan opleiding voor den geest te zweven, daar hij, leemten ziende zoowel in de gywnasiale als in de hoogere burgerschool-opleiding een combinatie van beide als een ideaal beschouwde. Echter bleef hij van oordeel, dat het platteland het wel met minder wetenschappelijke artsen doen kon, een oordeel, waarvoor het platteland hem weinig dankbaar zal zjjn. Een debat eindelijk over de besmettelijke ziekten van den veestapel leidde tot geen resultaat, daar men zich hier voornamelijk op empirisch terrein bewoog en de empirie, onder de Kamerleden zoo goed als daarbuiten, haar laatste woord nog niet heeft go- sproken. Heden is Onderwijs aan de orde. Dr. Gabazzi bericht einde November uit Con- stantinopel aan de Semaine midieale, dat de cholera te Massoul zich heeft geopenbaard, en dus de geheele bergvlakte, die door den Tiger en den Eufraat wordt besproeid, door de epidemie is aangetast. Vermoedelijk, zoo meldt hij, zal de epidemie haar weg naar het Zuiden voortzetten en naar Syrië, tenzij de sneeuw en de koude tot stand brengen wat de sanitaire en militaire kordons niet vermogen. Massoul is een stad in onmiddellijke en veelvuldige betrekking met Dlarbekin, Aleppo en Damasous. Van Aleppo en Damasous door de woestijn ge scheiden, is het waarschijnlijk, dat de cholera, haar weg langs Erzeroum en Trebizonde volgende, aan de Zwarte Zee verschijnt, en dat van daar uit Europa wordt aangetast. Ook in Perzië bljjft de ziekte te Hamadan heer- schen. Van Bokara dreigt insgelijks gevaar langs den weg van Astrakan en Baka-Batum, van waar Middel-Europa wordt bedreigd. De arm der gereohtigheid. Te Kreuzlingen in het kanton Thurgau, leefde eenige jaren geleden zekere heer Treichter uit Richtersweil (kanton Zürich) een heer van een ondachtig maar welgedaan voorko men, met een kaal hoofd, grijs haar en witte bakke baarden. Hij was agent eener levensverzekeringmaat schappij en stond bekend als een geacht en welvarend man. In het jaar 1885 liet de heer Treichter zijn huis witten en ging, schijnbaar om de daaraan verbon den onaangenaamheden te ontgaan, op reis. Spoedig werd het duidelijk, dat hij een aanzienlijke som gelds mee had genomen, welke hij voor zjjn maatschappij had moeten uitbetalen. De eerwaardige en ge achte heer Treichter was er met een bedrag van 26.000 fr. van door. 't Bleek weldra, dat hij nog andere gelden had onderschept, zoodat hjj voor een ge zamenlijk bedrag van 35,000 fr. verduisterd had. Nu ging men het verledens van den respectabelen man eens onderzoeken en bevond, dat Treichter vroeger kellner geweest was. Uit deze periode Van zijn leven werd onder meer geconstateerd, dat hij eens, vreemd genoeg, tweeduizend gulden naar huis had kunnen zenden, en dat gelijktijdig in het hotel te Borne, waar hij in dienst was, een vreemdeling onder bijzondere omstandigheden vermoord was geworden, zonder dat men den moordenaar op het spoor had kunnen komen. Nu eerst, dertig jaren later, kwam het ver moeden op, dat Treidhter aan dien geheimzinnigen moord schuldig kon efjn. Met zijne opsporing was de politiebeambte Fischer te Zürich belast; deze stelde jaren lang alles in hel werk, den voortvluohtige, ook in het buitenland, te laten achtervolgen. Men ont dekte, dat Treichter middelerwijl in Engeland, Ame rika en Frankrijk op verschillende plaatsen had ge woond. In de vier jaar, sedert zijn verdwijnen, zijn buitengewone detectives naar Londen, Parijs en elders gereisd, om Treichter op te sporen. Eindelijk voerde zijn spoor naar Duitschland. Er behoorde bijzondere scherpzinnigheid toe, om te weten te komen, waar Treichter zich ophield. Hij loefde, voor de tweede maal gehuwd, als vader van twee kinderen, te Beine bij Alverdisten in Lippe- Detmold, droeg den valschen naam Heinrich Scherrer, gaf voor den 5n Mei 1817 te Hutten (Zurich) geboren te zijn en was grondeigenaar. Dezer dagen is de geslepen misdadiger, die zich zoovele jaren achtereen aan zijn gerechte straf wist te onttrekken, in hechte nis genomen. De uitlevering van den misdadiger, a's diplomatieken weg, wordt eerstdaags te gemoet en. Bij do behandeling eener zaak van diefstal voor de rechtbank te Amsterdam deed zioh gisteran, naar de Haarl. Crt. mededeelt, het geval voor, dat dë bekl. der rechtbank mededeelde, van zijn verdediger, die hem toegevoegd was, niet godiend te zjjn. Deze was te laat in de zaak gemoeid geworden en kon haar dus lang niet zoo goed kennen als hij zelf. Ook was de tjjd voor den advocaat te kort geweest om de net er op na to gaan, en daarvoor alleen had hij tooh een advocaat noodig. De toegevoegde verdediger, mr. S. J. Cohen Stuart, gaf daarop der rechrbank eenige inlichtingen over de toedracht der zaak. Hoewel hij meende dat de houding van bekl geen pas gaf, wilde hjj zich toch niet aan de hem opgedragen taak onttrekken. Maar hjj liet het aan de reohtbank over te beslissen, of het noodig kon geaoht worden, daar hjj den bekl. tegen dions wil bleef bijstaan. Het onderzoek van de geschiedenis der wetsbepaling op de toevoeging had hem geen licht gegeven. Het was blijkbaar, dat men deze als eene gunst had beschouwd en niet gedaoht aan de mogelijkheid eener weigering van die hulp. Het O. M., waargenomen door mr. Pleyto, gaf nu als zijne meening te kennen, dat de toevoeging eene gunst was aan een bekl. liegt deze, daarvan niet gediend te zjjn, dan vervalt ook de verplichting om die gunst te verleenen. Zoo oordeelde ten slotte ook de reohtbank er over. Uit niets bleek, dat de wetgever bepaald verlangde, dat er in zekere gevallen een verdediger zou op treden. Alleen had hjj den bekl. in staat willen stellen er ëen tot zjjnen bijstand te krjjgeu. Nu in dit geval de bekl. dit niet verlangde, verviel ook de noodzakelijkheid daartoe, on mr. Cohon Stuart werd aldus van de hem opgedragen taak ontheven. De werkstaking der werklieden in de South London Metropolitan Company is uitgebroken. Alle pogingen tot schikking zijn mislukt en ook is de bijeenkomst tusschen den heer Hutchins, den voorzitter der Stokers Union met de direoteuren der fabriek vruchteloos gebleven. In Westfalen leeft men steeds in hoop, dak de werkstaking niet zal doorgaan. De verbittering der werklieden over de „Sperre" bljjft echter groot, ook na de opheffing. En dat laat zich hooren; immers, indiën de mijnbesturen het oens zjjn om geen arbei ders van elkandor in dienst të nemen, worden de werklieden zoo goed als slaven, geheel aan de wille keur der patroons overgeleverd. Het is vreemd, dat de mijnbesturen zulk een bepaling hebben durven invoeren. Ter verontschuldiging kan worden gezegd, dat er onder een deel der werklieden na de laatste werkstaking een ontevreden, brutals geest bleef heer- schen, die aanleiding gaf tot dingen, die elke orga nisatie van arbeidskrachten onmogelijk maken. Ter wijl het govaar voor werkstaking in do Westfaalsche mjjnen vermindert, neemt het in die van het Saar- district toe. Een vergadering van 8000 mijnwer kers te Puttlingen besloot dadelijk den arbeid te staken en men kwam ook niet op het werk. Te Neunkirchen werd door een dergelijke vergadering beschouw het huwelijk van mijnheer von Berghaupt als een misdaad, waarvan hjj -het slachtoffer is ge worden en in dit feit konden wij verontschuldiging genoeg vinden. Wjj konden de jonge vrouw toeroe pen: Wat ge zaait, zult ge oogsten. Ons geweten konden wjj gerust stellen met de overweging, dat het geen groot kwaad is, als wij mevrouw von Berghaupt aanleiding geven om van domicilie te Teranderen en de plaats te verlaten, waar haar aan wezigheid als een berg op alle harten drukt. Maar toch zeg ik: neen, nogmaals neen! Wij schrijven aan de dochter van James Gray geen brief, die slechts een korreltje onwaarheid bevat, zelfs niet al ontstaat er een schandaal waarin Koert von Berg haupt en al zjjn verwanten en vrienden betrokken zjjn, zelfs niet al schiet de ongelukkige jonge man zich dood, al doodt mynheer von Wambold zioh op het graf van zijn Triend Koert!" Mevrouw von Beidersdorf wrong de handen. Een andere dame kwam met tranen in de oogen naar den advocaat. „Mjjn God!" snikte zij, «zoo'n groot ongeluk moet voorkomen worden. Ik wil de lengenares zjjn, mijnheer, ikt Ik wil mijn beter geToel tot zwij gen brengen, ik wil mij-aiflf ten offer brengen om zulk een gruwzame gebeurtenis onmogelijk te ma ken. Zeg mij toch, mijnheer Morris, wat moet ik doen?" De advocaat keek de dweepster aan. Zij was een jonkvrouvg op rjjperen leeftijd, die nog Voor Vil ooi kon doorgaan. Als verre bloedverwante van Kpert meende zij goroepen te zijn om hem te redden. Mijnheer Morris scheen echter niet genegen om zich verder met de zaak in te laten, hjj zocht naar voor wendsels om zich te kunaen terugtrekken. De da mes bestormden hem echter zoolang met verzoeken, dat hij eindelijk wel moest toegeven. „Dames! ge doet een beroep op mjjn hart en daarmede hebt ge mijn zwakke zijde getroffen! Nog nooit heeft iemand te vergeefs een beroep op myn hart gedaan. Ik zal myn reis nog eenige dagen uit stellen om u te kunnen dienen. Wjj zijn het reeds eens dat het goed zou zjjn, wanneer de dochter van James Gray bewogen kon worden om naar het bui tenland te vertrekken. Als zij eenmaal Parijs heeft wedergezien, bon ik overtuigd, dat zy nooit naar den Itijr. terugkeert. Wy moeten echter met veel overleg handelen, een verkeerde stap kon noodlot tige gevolgen hebben, ik verzoek u daarom my eenige dagen tjjd te gunnen om te overdenken hoe wy het best ons doel kunnen bereiken. De grootste moeielykheid is daarin gelegen, dat wy de dochter van James Gray de overtuiging moeten geven, dat haar man te Parijs vertoeft, zonder bij haar den geringsten twijfel te wekken. Als dat gelukt, reist zij dadelijk af, daar sta ik borg voor!" De advocaat onderhield zich nog geruimen tyd met de dweeperige jonkvrouw, die voor zijn bedoe lingen als geschapen scheen. Hij sprak dit en dat myt haar en verliet in de schemering het huis vatj mevrouw von Beidersdorf, tevreden over hetgeen hij verricht had. Hij wandelde naar het spoorwegstation en keerde met den trein naar Wiesbaden terug. TIENDE HOOFDSTUK. Gedurpnde den tijd, die in het belang van Vijn gezondheid aan zyn verlof was toegevoegd, had Koert zich teruggetrokken in een klein hotel in het bosch op een uur afstands van Wiesbaden, waar hij tot Wambold en zijn mama zeide om tot zichzelf te komen, In de stille rust en eenzaamheid van het woud hoopte hij kracht te vinden tot het volbrengen van de mooielijke taak rich van zijn vrouw te scheiden, die hij meer beminde dan hij zelf wist. Doch de eenzaamheid bracht Hem niet de troost, waarop hij gehoopt had. Integenileel hij verviel meer en moer tot de zwaarmoedige droomerijen, waartoe hij van nature zoo geneigd was. Eerst hier kwam hij tot het besef hoe diep zyne liefde voor Jane in zijn hart geworteld was,, hij begon in te zien dat zyn verdere leven zonder Jane een droevige lijdensweg zon zijn. Soms betrapte hij zich, dat hij naar een uitweg zocht om toch nog met haar te kunnen leven en gelukkig te zyn. Hy vraagde zioh af of zijn maat schappelijke positie in de strakke opvatting van het begrip eer ook wezenlijk waard waren, dat hij daaraan zijn teerbeminde vrouw ten offér bracht. Wordt vervolgd) besloten zioh tot den myn-inspecteur te Bonn te wenden met een adres, waarin antwoord binnen acht dagen gevraagd werd. In Boheme heerscht een groote opgewondenheid onder de Duitsche bevolking. Met spanning ziet men bet antwoord van graaf Taaffe tegemoet op Planer's interpellatie omtrent de houding der regee ring ten opzichte van de Czechieche beweging voor het Boheemsche staatsrecht. Van dit antwoord hangt veel af, want in de Duitsche districten van Boheme begint het onrustbarend te gisten. Volgens de Duitsche bladen bestaat er by de Duitsoh- Bobeemsche party geneigdheid om als gedragslijn voor haar aanhangers ivast te stellende Duitsch- Bobeemsohe afgevaardigden zullen den Oostenryk- sohen rijksraad verlaten een parlementaire werk staking das gelijk zy. reeds in den Boheemschen landdag toepasten; voorts zullen alle Duitschers, die in Boheme een gemeente of district vertegen woordigen, hnn ambt neerleggen eu hun belastingen alleen by dwangbevel betalen. Eindelijk als laatste maatregel zullen zy een volksdeputatie aan keizer Frans Jozef zenden om hun bezwaren kenbaar te maken en de beslissing der kroon afwachten. Waar de beweging voor het Boheemsch staats recht thans het stadium heeft bereikt, dat ook van Duitsche zijde handelend wordt opgetreden, is de positie van graaf Taaffe moeielijker dan ooit. Wat moet hy op de interpellatie antwoorden? Keurt hij het dryven der Czechen goed, zoo verbittert hij de Duitschers nog meer en brengt hen willicht tot het uiterstelaat hij in zijn antwoord afkeuring over den wensoh naar de verwezenlijkiug van het Boheemsch staatsrecht doorschemeren, zoo rukt hy met eigen hand de hem steunende meerderheid uit haar voogen. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 8.75. Geïmporteerd fust 8.75. Januari-levering 8.60, Februari-levering 8,50, December-levering f 8,65. AMSTERDAM, 14 December. (Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen '.onveranderd, Russen en Turken prijshoudend. Metalliek willig. Brazilië 1 beter. Missouri-waarden flauw. Omzet gering. GEBOREN10 Dac. Klats, ouders P. tan der Vliet en G. den Uiji. 14. Adrianos Pieter, ouders W. de Gruyl en C. van Schravezand. Hendrik, onders A. Spee en I. van ï-eeowen. OVERLEKEN12 Dec. P. C. Petera, huisvr, van A. Vasse, 84 j. M. J. IJsselatetyn, wed. L. van der Valk, 70 j. 18. J. van Mensch, 76 j. 14. L. Veldhuizen, 4 w. Tot mjjne diepe droefheid en na een van de H. Sacramenten der H. Kerk in den ouderdom van rnim 3fjaar, mjj nalatende 3 kinderen te jong om hnn verlies te beseffen. A. VASSE. Gouda12 December 1889. Heden overleed onze geliefde Echtge noot, Vader en Behuwdvader JACOBUS van MENSCH, in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam, Wed. J. tan MEN8CH- POOT. Gouda13 December 1889. Openbaar Examen op MAANDAG 23 DE CEMBER e. k., aanvangende te 1 nre en des avonds te 7 nre, in de Sociëteit *Ons Genoegen» Zaal «Kunstmin». ®e verkonden is hale een doos per doos 40 ct. Banketbakker, MARKjT 67, GOUDA. ten 11 nre, bjj KOÜWENHOVEN, der Onroerende Goederen, aan de Znidkade te Waddinxveen. De Inzetprjjzen zyn van; Perc. 1. Het Woonhuis c. a. groot 0.04.30 1000 2. De Schuur m. Tuinveld 0.05.30 - 680 Verhoogd met - 125 3. Het pereeel Weiland 0.50.00-1120 Verhoogingen a 10 °/o worden aangenomen ten kantore van Notaris. Heden weder ONTVANGEN Inschrijving van Leerlingen op DINSDAG den 24» DECEMBER e. k., des middags van 1--3 nre in het Gebouw «Arti-Legi». Tot de toelating wordt vereischt de leeftjjd van 8 jaren, waarvoor een geboortebewijs ter Secretarie gratis verkrijgbaar is. Namens de Commissie van Toezicht, De Secretaris F. HARTING. Mjjne begunstigers wordt kennis gegeven dat van af 16 dezer de prijs voor Tnrfsingel. Met 1 JANUARI '90 is de prjjs 90 Cents per H.L. A. st. MAANDAG of DINSDAG een vracht Zeeuwsche gele aan het Veerstal te Goudaa 6.25 pe.r 500 Kilo. 'P. DEN BRABER, Moordrecht. Bestellingen worden aangenomen bjj W. van BREUKELEN, Bleekerssingel te Gouda. DB VERBETERDE uit de Stoombriquettenfabrlek van te Amen a/d Rij n, bevelen zich aan doorhard heid brandbaarheid, zyn reukeloos, en houden zeer lang v4u; waarvan een Depót gevestigd is by J. VAiflwlJK Azn., Keizerstraat K. 183 te Gouda. Nieuwe Binnenweg 209, Rotterdam. AANVANG 10 DECEMBER. Ie Prjjs; Een Gouden Anker-Horloge (Re montoir) met Gouden Ketting. 2e Prjjs: Een Meerschuimen Tabakspyp. 3e Een Zilveren Cilinder-Horloge. Tot het bjjhouden van boeken enz. wordt ten spoedigste voor eenige uren per dag ge vraagd een net PERSOON, Prot. Godsd. eene goede hand schryvende en goed op de hoogte van gewoon koopmansboekhouden. Eigenhandig geschreven brieven ondtr Np. 1935, Bureau dezer Courant. A Ondergeteekende maakt hiermede bekend de UITLOTING der volgende Pry zen: le prjjsde Chocolade Eiffeltoren op No. 89. 2e de Mechanische Pauw op No. 28. 3e de Mechanische Meloen op No. 290. Men wordt verzocht genoemde prjjzen vóór 24 DECEMBER a. s. af te halen. ongeveer 15,000 KOE- of PAAROENHOOI, a 11.per 1000 9! bjj de Wed. T. de KNIKKER, te Reeuwijk. zooals Prof. Jager aanbeveelt. Gefabriceerd vau de fijnste, ongeverfde Wol. SOL1EDE KWALITEITEN. LAAGSTE PRIJZEN. van de voorhanden DAMES- en KINDER-, tot zeer goedkoope prijzen. GOUDA. VISITEKAARTEN worden spoedig en op Jijnv carton gedrukt dh in prachtig étui afge leverd door de Boek- en Kunsthandelaren A. KOK Qomp. te Gouda. Ontvangen ROLLMOPS, PALING in Gelei. in alle Binnen- en Buitenlandsche Ooit- ranten, worden dadeljjk opgezonden door et Advertentie-Bureau yan A. BRINKMAN-en ZOOffyte Gouda.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2