If HING. .NDEN, ■IS, teken, >kken, m. Dames en luitend ver- erenommeer- k. Dr. G. «oig gecon- IGER SöflNi BINNENLAND. hl ransen .EN. eene lading kolen, wk, per stuk. 188». 5° 4104. eet. OSTER. I colaas Dinsdag 24 December. Gouda, Cz. Gr rkoekjes. n FEUILLETON. •ekenen, IT. IOL, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De inzending van advertentién kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. jOMP. 109, Verzekering Tsüzx® G-XSL37". e vakken bjj Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA, 23 December 1889. kman Zoom. i tegen Vaste ichappjj. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertenties gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. en THEE- tot de Ban aan bevelend, maar, SSEN, jakker. JAKJES, f nstreken (Uit het Enfelech.) TWAALFDE HOOFDSTUK. ieraar M. 0. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Over den aard der «Griep* is dezer dagen, gelijk aan de* B. C. wordt gemeld, gehandeld in een zitting der geneeskundige academie te Parijs. Men behandelde vooral de vraag, of de heerschende ongesteldheid overeenkwam of verwant was met de Dengh-koorts. Prof. Proost, bracht verslag uit over een werk van Prof. De Brun, te Beyruth omtrent de Dengh-koorts in het Oosten in 1889. Het ver slag komt op het volgende neer De koorts is waarschijnlijk afkomstig uit de tro pische landen. Zij verspreidt zich naar de gematigde GOUDSCHE COURANT. Omtrent den persoon van C. T. Schumacher te Arnhem, die voorvluchtig ia, terwijl zijne vrouw door de politie op verzoek der Duitsche regeering is aan gehouden, verneemt men nader, dat omstreeks ander half jaar geleden genoemde Schumacher (een Duit- scher) zich te Arnhem vestigde en terstond groote zaken scheen te doen. Hy huurde twee buizen, naast elkander gelegen, het écne word ingoricht tot woonhuis, het andere tot kantoor. Er was ook heel wat personeel, soms wol zes zeven klerken, meest alle Duitscliers. Het heette dat hij een informatie- kantoor met annoncebureau hield, terwijl hg tevens commissionair in buitenlandsche geneesmiddelen moet geweest zyn. Het is eenmaal gebeurd, dat de politie in Pruisen aanmerking maakte op de wyze, waarop hij brieven uit Arnhem naar Duitschland bestemd, te Emmerik op de post deed. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd by de Surinaamsche begroeting door den heer Smidt de nieuwe bankverordening bestreden en herinnerd dat de particuliere maatschappij van handel en land bouw reeds in Juni de statuten aan den minister heeft ingezonden. De minister verklaarde dat de gouverneur van Suriname daaromtrent is gehoord en diens antwoord overwogen wordt. De Aeondpoit verneemt, dat door de Nederland- sche Rijnspoorweg nieuwe locomotieven van kolossale afmeting zijn aangeschaft, die dezer dagen werden iu gebruik genomen en die van zulk een kracht zijn, dat men met den aanstaanden zomerdienst bij voorbeeld het traject Den HaagEmmerik per snel trein in een half uur minder hoopt af te leggen dan tegenwoordig. De afstand AmsterdamUtrecht zal met deze machines biuneil het half uur worden afgelegd. streken. Haar herhaald bezoek dezen zomer aan de oostelijke zijde der Middellandsche zee doet eene nieuwe uitbreiding naar Europa verwachten. Dit jaar hoeft Syrië er onder te lijden gehad, daarna Cyprus, Rhodes, Syra, de eilanden van don Griek- schen Archipel en Smyrna. Zij heeft fel gewoed te Konstantinopel, Salonica ën Athene. Nog ééu stap en zy zal onze grenzen overschreden hebben. Bij de verschillende epidemieën aan de ooste lijke zijde der Middellandsche zee heeft de ziekte iedereen aangetast zonder onderscheid van leeftijd, gestel of ras; zij heeft soms denzelfden persoon twee, ja driemalen achteréén overvallen met enkele dagen tusschenruimte. Overal onderscheidde zij zich door haar plotseling verschijnen en door het groote aantal aangetasten. Te Jaffa moet niemand er aan ontsnapt zijn. Op 200.000 inwoners van Smyrna hebben 150.000 haar gehad. Niettegenstaande haar goedaardigheid gold zij voor eene volkenplaag eu de Grieksche bisschop schreef openbare gebeden uit De temperatuursvorlaging, in October, deed de ziekte te Konstantinopel niet verminderen. Het verslag staat in bet bijzonder stil bij het eigenaardig karakter der Denghkoorts. In tegenstel ling met de cholera blijft zij in de streken die zij eenmaal bezocht; te Beymth deed zij zich sedert 1866 veertienmalen voor. De aangetaste persoon wordt gewoonlijk plotseling overvallen door rillingen, vergezeld van hevige hoofdpijn, de adem wordt kwalijk riekend, do tong beslagen, somtijds bespeurt men eene roodo kleur in de keel. Tegelijkertijd gevoelt men hevige pijnen in de geledingen, vooral in de beenen. De koorts bereikt 39 a 41 gradenzij duurt 24 a 48 uren en gaat gepaard met uitwase mingen, die een eigenaardigen reuk verspreiden. Bij hare vermindering vertoont zich een zekere uitslag. Gewoonlijk wordt de zieke zóó zwak, alsof hij eene lange en ernstige ziekte achter den rug had. Het herstel duurt meestal een tiental dagen. Tot heden Hoe dikwijls de advocaat Jane verkeerd begrepen had, thans begreep hij haar allerminst. Haar gedrag in de gevangenschap van het krankzinnigengesticht wierp al zyn berekeningen in duigen. Dat zij lie ver te gronde zou gaan dan haar vertrouwen in Koert opgeven om aan den advocaat de hand te reiken, begon zoo waarschijnlijk te worden, dat mijnheer Morris daar ook rekening mee moest gaan houden. „Laat zij dan te gronde gaan,” riep de advocaat uit, „ik gun haar aan geen ander. Liever wil ik haar op haar graf beweenen, dan de gedachte te verdragen, dat zij in de armen van Koert von Berg- haupt gelukkig is. Wat ons nu overkomt, hebben wij aan u te danken, Jane en toch zal ik nooit over u klagen!” Mijnheer Morris was niet alleen een goed advocaat voor anderen, maar ook voor zichzelven. Voor de rechtbank van zijn eigen geweten verdedigde hij zich met dezelfde handige gevatheid, als hij een cliënt voor den wereldlijken rechter verdedigde. Al traden de ‘getuigenissen zijner schuld nog zoo overtuigend togen hem op, hij wist toch vrijspraak te pleiten. En dat hij aan zijn volledige onschuld geloofde en meende, dat hij het meest vrtn allen in deze zaak leed, laat zich gereedeljjk verklaren uit zijn karakter, in waarheid een advocateh-karakter. Hij maakte zich dan gereed voor de reis naar Wiesbaden. Zijn geliefkoosd plan was: Koert von Berghaupt te bestegen om zich een kogel door het hoofd te jagen, dan kon hij, Morris, Jane als een 30) Hy had zich voorgesteld, dat hij zou optreden als haar redder, dat hij haar zou uitvoeren uit het krankzinnigengesticht, waarin zij op Koert’s bevel was opgesloten en met haar naar Engeland zou terug- keeren. Als hij zich zoo in Jane’s oogen tot een held verheven zou hebben, dan daar twijfelde hij niet aan zou de innig geliefde vrouw hem uit dankbaarheid de hand reiken tot het sluiten van een huwelijk. Hij was nu ontstemd door de mededee- lingen van professor Gispert, waaruit bleek, dat het vertrouwen op Koert volstrekt nog niet wankelde. Koert heeft haar verlaten, hij veracht haar, hij heeft dat schriftelijk verklaard en ronduit den wensch uit gesproken naar een echtscheiding. En toch bemint zij hem met nog geen grootere innigheid, haar wan trouwen is hem nog minder aan het wankelen te brengen dan ooit. „Die vrouw heeft geen trots, geen eergevoel," riep Morris boos uit. „Waar is een tweede vrouw te vinden, die zoo geheel opgaat in haar liefde tot •een man, die haar den rug heeft toegekeerd?" Zooals wy voor eenigen tijd mededeelden richtte een inwoner van Blerik zich tot ..don minister van waterstaat met de volgende zaak: De post had voor hem geïnd twee vorderingen, een van f 6.24 en een van ƒ4.Het gezamonly'ke bedrag 10.24, werd hom aangeboden op één quitantie eu hem werd verzocht het plakzegel te betalen. Dit heeft hij geweigerd; de minister van waterstaat heeft hem echter in hot ongelijk gesteld. De Min. heeft te kennen gegeven, dat blijkens herhaalde beslissing van den minister van financiën ook voor de kwijting betreffende door den postdienst ingevorderde gelden op quitantiën zegelrecht verschuldigd is, indien het gezamenlijk bedrag dor betaalde quitantiën gelijk in het geval door adressant bedoeld 10 te boven gaat, en voorts dat, volgens art. 27 der wet van 3 Oct. 1841 (Staabbt. No. 47.) bij handelingen tusschen het rijk en particulieren, zegelkosten altijd ten laste dier particulieren komen. achtbare weduwe naar het huwelyksaltaar geleiden. Gelukte dit niet, dan wilde hy de echtscheiding doorzetten. Onder het inpakken van zijn koffer werd hy ge stoord door een beambte, die hem een telegram bracht. Het kwam van zijn gemachtigde en was ’s nachts ten één uur uit Londen verzonden. Het lange telegrafische bericht luidde; z/Zooeven ontvang ik uw brief met opgaaf van uw adres, en ik voldoe dadelyk aan uw wensch om dringende zaken per telegram te behandelen. Uit de laatste nommers van de nTimes” zult ge wel gezien hebben, dat omstreeks veertig schipbreuke lingen van de «King Richard” zich gered hebben op een klein, bijna ongenaakbaar eiland, eenige dag reizen van Sidney gelegen. Door toeval werd dit bekend en dadelijk werd een vaartuig uitgezonden om die schipbreukelingen op te sporen. Het gelukte de bemanning van dit vaartuig op het eiland te landen en de schipbreukelingen veilig naar Sidney over te voeren. Dit voorval had twee maanden ge leden plaats. Onder de geredden bevindt zich de consul Sir James Gray!” By het zien van dien naam werd de advdcaat doodsbleek. Eenige oogenblikken kon hij niet voort gaan met lezen, doch hij vermande zich en las toen weder verder: //In den nacht van de schipbreuk vond de echt- genoote van den consul den dood in de golven. Gisteren wilde de consul u een bezoek brengen.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 1