BINNENLAND. Buitenlanüsch Overzicht. 332stoStaats-loterij. PETR0LEUM-N0TEERINGEN BEURSBERICHT. KENNISGEVING. ADVERTENTIÈN. r Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam, qaaeatie van Regeeringswege is opgelost, i9 ons onbekend. Over de vraag naar het kerkgenootschap is meer drukte gemaakt dan noodig was. De be doeling is duidelgk. Men wen'scht de onder scheiden gezindten of genootschappen dui delgk aangewezen te zien, b. v. remonstrant, ond-roomsch, doleerende. Er is geen sprake van een daad van geloofsbelijdenis, maar juiste opgave voor statistiek, zoodat hg die niet meer ter 'kerk gaat, doch zijn lidmaatschap bjj een kerkgenootschap niet heeft opgezegd, wel zal doen de gezindte te noemen, waartoe hij fei- teljjk nog behoort. Een woord over het systeem der telling. Ditmaal wordt, op anderer' doeltreffend geble ken voorbeeld en in afwijking van het stelsel van 1879, het zoogenaamd telkaartensysteem gevolgd. Dit is voor het opmaken der resul taten het gemakkelijkst en bet zekerst. Bjj het invullen der kaarten is zekere oplettend heid noodig, dat men zich niet in de kleur der kaarten vergist. De aanwijzingen trouwens zjjn duidelgk genoegwitte kaarten voor man nen, bruine kaarten voor vrouwen, groene voor tijdelijk aanwezige mannen en roodevoor tijdelijk aanwezige vrouwen. De tot het gezin behoorende, maar tgdelijk afwezige personen worden dus op de witte en bruine kaarten in gevuld waar zij buiten hun gezin tgdelijk aanwezig zijn, komen zij op de roode en groene. Inwonende dienstboden, kostgangers, bestedelingen en kostleerlingen worden gerekend tot het gezin. GOUDA, 30 December 1889. Omtrent het optreden' van jongejuffr. Hoogenboom te Amsterdam schrijft het Handelsblad het volgende De tweede soliste was den kinderschoenen nog niet geheel ontwassen. Bleek dit reeds uit de ver melding op het programma, dat //jongejuffrouw" Corry Hoogenboora (viool) zich zou doen hooren, uit haar optreden was dit ook merkbaar. Onbeschroomd en lachend trad zij voor het publiek, door geen de buutkoorts gekweld droeg zij voor en toen haar ge heugen haar even in den steek liet, vond zij het lachwekkend, toonde zich daarover volstrekt niet neer slachtig, doch sloeg zich er moedig, geholpen door Kes, doorheen. Die kinderlijke onbezorgdheid van haar optreden •temde het publiek, dat aan zoo iets niet gewoon is, gunstig voor haar, doch die goede stemming; steeg door haar spel tot bewondering. De jeugdige violiste toch wekte aller belangstelling door haar fraaie, gladde streek, haar gemakkelijke voordracht en haar technische ontwikkeling. Zij be looft veel, zeer veel voor de toekomst. Haar spel is niet vlekkeloqs; een zekere onachtzaamheid, soms eenige gejaagdheid viel op te merken. Meer kracht en vooral meer individualiteit zou men er in wen- schon, maar toch spreekt uit alles, dat men Don derdag een kunstenares, zy het ook een kunstenares in don dop, heeft gehoord. «En toch is dat nog het beste, wat de arme Koert kan doen. Ik geloof waarlijk, dat hij aan hare zyde geluk en vrede zal vinden. Ten slotte zou hij zich hebben moeten doodschieten en dan zou ik aan zijn graf gestaan hebben met het bewustzijn, dat bijna alles myn schuld was. O, Koert! ik ben je dank baar voor je besluit. Wij zullen elkander eenmaal wederzien en dan zal je mij bekennen, datje geluk kig bent!" Wambold geraakte in een vroolijke stemming, hij vouwde den brief (licht, stak hem in zijn zak en liep neuriënd in de kamer heen en weer. Koert verwerpt hier een goede positie," zeide Wambold in zich zelf, «maar anderen verwierpen veel meer. Een flink man zooala Koert zal ook in de Nieuwe Wereld zijn carrière wel maken. God zij met je, edele vriend!" De opgewektheid van Wambold hield aan Hij liet zich koffie, brood en eieren op zijn kamer brengen en at en dronk met smaak. Toen ging hij het park in en wandelde een flink eind. Eerst tegen nogen uur begon hij er aan te denken naar de villa van Koert terug te keeren. Het rijtuig, dat hem den vorigen dag naar het hotel gebracht had, was onmiddellijk teruggekeerd;, het eenige rijtuig van dit hotel was in den nacht met Koert naar de stad vertrokken en nog niet terug, zoodat Erik in verlegenheid was hoe hij weer goed en wel te Wiesbaden zou komen. Hij was reeds van plan de reis te voet te doen, De minister van binnenlandsche zaken verzocht den geneeskundigen inspecteur mede te deelen, wat hem uit de provincie Zuid-Holland bekend is van de middelen, die hier te lande worden gebruikt om alcoholische dranken en wijnen te vervalschen, en welke methoden worden gevolgd om de vervalsching te ontdekken. De inspecteur antwoordde, dat noch hem, noch den adjunct-inspocteur van vervalsching van alcoho lische dranken of wijn iets is gebleken, en men in het algemeen, naar hij gelooft, mag aannemen, dat vervalsching mindor voorkomt dan somtijds wordt beweerd. Het voegen van water bij jenever liet hij hierbij buigen rekeniug. Men kan dit eigenlijk niet vervalsching noemen, en het is voor de ge bruikers zeker eer voordeelig dan nadeelig. Hij voegde er bij, dat Be Volksbondvereeniging tegen drankmisbruik, vóór oen paar jaren een aantal monsters jenever heeft doen onderzooken. Dit on derzoek strekte zich uit over de provinciën Zuid- Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Over- ijsol, Friesland en Groningen. Geen enkel der monsters bevatte zwavelzuur, hetgeen men wel be weerd heeft dat niet zelden by verslapten jenever wordt govoegd. Wat de vraag naar gemeente-verordeningen tegen de bedoelde vervalsching betrof, antwoordde de in specteur, dat hij die nimmer heeft ontmoet, maar ook betwijfelt of, nu het strafwetboek bepalingen bevat tegen vervalsohingen, zulke verordeningen zouden worden goedgekeurd. Blijkens het voorl. verslag der Eersto Kamer over het wetsontwerp //houdende voorbereide maatregelen tot het verkrijgen van de noodige kennis van feiten en toestanden tor beoordeeliug in hoeverre aanvul ling van de sociale wetgeviug vereischt wordt", werd dit ontwerp in de afdeelingen met instem- uting ontvangen, terwijl eenige leden echter van meening waren dat euvelstanden in de maatschappij door wettelijke maatregelen niet kunnen worden weggenomen. Men waarschuwde de Reg. echter om niet op grond van «aanvankelijke uitkomsten" wettelijke inaatregelon te doen vaststellen. Met nadruk werd door verschillende leden ge wezen op het zich hier en in 't buitenland voordoen van gevallen, waarin, bij werkstakingen, op de vrijheid dergenen die arbeiden willen inbreuk wordt femaakt. Bleek de bestaande wetgeving ten dezen onvoldoende, dan wenschte men dat «le Reg. voor stellen zou doen. Betreurd werd de uitsluiting van den veldarbeid, van de bemoeiingen der commissieterwijl andere leden de opdracht van het onderzoek daarvan aan de landbouw-commissie met de Reg. beter achtten. Toch wenschte men duidelgk te weten over welke takken van bedrijf, behalve de fabrieksnijverheid, het onderzoek zich zou uitstrekken. Waar sommige leden het onderzoek door een parlementaire commissie liever hadden zien voort gezet, merkten anderen op dat het recht der ver tegenwoordiging aan art. 95 Grondwet gegeven door deze wet onverkort bleef. In het voorbijgaan werd gevraagd of spoedig een ontwerp «tot regeling van het recht van enquête", met het oog op dit thans ook aan de Eersto Kamer toegekend recht kon worden verwacht. Een eigenaardig spoorwegongeluk had Maandag toen een huurrijtuig uit de stad een nieüwen logeer gast bracht. Gelukkig nam de koetsier dadelyk de terugreis aan met mijnheer von Wambold als retour vracht. Toen hij in den namiddag op de villa kwam zonder Koert mee te brengen, werd hij door de dames met vragen bestormd. Mevrouw von Berghaupt vreesde reeds, dat haar zoon zwaar ziek was geworden en verklaarde, dat zij hem zou gaan verplegen. In de kamer waar Jane het liefst was, nam Wam bold plaats op een stoel; hij keek een poos in het rond om al de gemaakte veranderingen te beschou wen en zeide toen: «Al dat werk is te vergeefs gedaan!" Alle dames keken verschrikt op. «Wat is er gebeurd? Mijnheer von Wambold, om Godswil, spreek! Zeg het ons!" «Hij deed iets, dat niemand kon voorzien, maar dat mijn geheele goedkeuring wegdraagt. Koert ging naar Parijs naar zijn vrouw!" «O, mijn God! dat is niet mogelijkriep mevrouw von Berghaupt uit. «Dat kon Koert zich zei ven en zijn familie niet aandoen. Hg de echtgenoot van eene Jane Gray!!" en als een wanhopige wrong zij de handen. «Uit naam van mijn vriend vraag ik u daarom vergiffenis. Hij keert niet met zijn vrouw naar Duitschland terug, maar gaat zich in Amerika vestigen Koert moest zich doodschieten omdat het leven hem avond op de Andover-lyn in Massachussets plaats. Een sneltrein liep op het eene, een goederentrein, welke laatste een wagen roet balkeu medevoerde, op het andere spoor. Deze wagen was onbegry- pelijkerwijze zoo slecht geladen, dat enkele balken buiten de voor den trein bestemde ruimte uitstaken, zoodat, toen de sneltrein er voorbij snorde, al de raampjes ingedrukt werden en het glas in duizend stukken door de rijtuigen vloog. Twintig personen werden daardoor ernstig aan het gelaat of hals ver wond en éen reiziger zelfs gedood. In New-York wordt het volgende verhaal gedaan Voor een slachterswinkel in St. Paul hing aan een ijzeren haak een half varken, dat er erg smakelijk uitzag. Een hond tenminste, die de straat doorkwam bleef staan en, na op hondenmanier eerst eens rond gekeken te hebben, wilde hij er de proef eens van nemen. Maar nauwelijks had hij zijn neus in de nabij heid van het lekkere hapje gebracht, of hij begon vreeselyk te janken en liep hard weg. Een anderen hond, die kort daarna aan kwam loopen en dat spel letje ook eens wou beproeven verging het al niet beter. Als door een geestinhand aangegrepen, werd"" hg een eind weggcsliu gerd met den staart tusschen de beenen liep hij huilend en jankend weg. I Toen nu ook een derden en vierden bond hetzelfde lot overkomen was, had zich reeds een menigte men- •chen voor den slachterswinkel verzameld en stond men bet doode varken met angstige blikken aan te staren. De slachter wilde daarop het beest afnemen van den haak, maar. kreeg eon slag, die hem deed terugdeinzen. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat een der draden van een electrische geleiding mot den haak, waaraan het varken hing in aanraking was gekomen, en dat het dier daardoor een electrisch varken was geworden. Uit belangwekkende modedeelingen in (1e* Taranaki Herald blijkt, dat Nieuw-Zeeland, waar in het eerste derde deel dezer eeuw nog meuig Europeaan zijn dood vond en zijn graf in de magen der inboorlingen, tijdens de laatste dertig jaren reusachtige schreden heeft gedaan op den weg der beschaving. Sedert 1858 is de bevolking er toegenomen van 32,554 zielen tot 607,380, de koloniale inkomsten van 146,855 tot 3,859,000 pond sterling, de spaarbank-deposito's van 7,862 tot 7,407,77.6 pond, de uitvoer van 458,023 tot 7,857,825 pond. de invoer van 1,41,273 tot 5,941,900 pond. de rundvee-stapel van 187,204 tot 853,358 stuks, de schapen vaa 1,523,324 tot 16,505,995 stuks, de paarden van 187,204 tot meer dan 200,000 stuk». De uitvoer bevroren vloesch steeg in waardo van nihil tot 628,129 pond, die van goud van 40,000 tot 914,000 pond. Wat de landbouw-statistiok be treft, deelt deze mede, dat de totale oppervlakte der kolonie 66 millioen acres groot is. Daarvan bestonden in 1888 7,284,752 uit weiden, 357,389 acres waren bezaaid met tarwe, 336,474 met haver en 27,912 met garst. Van 1878 tot 1888 steeg de jaarlyksche opbrengst der kolen mijnen van 162,218 tot 613,895 ton. De totale opbrengst der kolenmijnen van geheel Nieuw-Zeeland bedroeg tot December 1888 5,232,832 ton. De iodustriëelo verslagen toonen aan, dat de waarde van alle in het jaar 1885 vervaardigde nyver- heidsprodneten 7,436.649 pond sterling bedroeg, een voortdurende kwelling zou zyn, of hg moest tot zijn vrouw gaan en met haar hun gemeenschappelijk lot dragen. Hij koos het laatste en ik geloof, dat wij allen reden hebben om daarover tevreden te zijn i" Wambold haalde bij deze woorden Koort's afscheids brief te voorschijn en overhandigde die aan mevrouw von Berghaupt. «Wat zal mijnheer Morris van deze wending' der zaak zeggen?" vraagde mevrouw von Reidersdorf in de grootste verbazing. «Ik wil de verdiensten van dien heer in dit geval niet miskennen, maar van dit oogenblik af zal hg met achting moeten spreken over de vrouw myns vriends of hg zal met mij te doen krggenl" zei Wambold op fermen toon. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Onmiddellijk na zgn huwelgk had Koert von Berg haupt het vermogen zijner vrouw grootendeels bg een solied bankier te Frankfort gedeponeerd. Hg vervoegde zich bij dien bankier om eenige financieele zaken te regelen en toog toen naar het station om met den sneltrein naar Parijs te vertrek ken. Bagage bad hg bijna niet. Zijn gemoed was tot ruBt gekomen; ongeduldig wachtte hij op het vertrek van den gereedstaanden sneltrein. Terwijl hg op het perron heen en weer wandelde, werd hij door een conducteur aangesproken. (Wordt vervolgd.) terwijl men de fabrieksgebouwen met den grond, de machinerie en installatie in het algemeen op 5,697,117 pond schatte. Het aantal fabrieksarbeiders wordt als 25,655 opgegeven. De geheele kolonie Nieuw-Zeeland verkeert in een toestand van voor spoed en vooruitgang. De griep heersebt te Weenen zoo hevig, dat de schouwburgen voor het eerst sinds 25 jaren van de gewoonte afweken, hun wekehjksch repertoire bekend te maken, aangezien toch geen zekerheid bestaat, dat het kan worden uitgeboord. De gewezen minister voor handel, baron Alfred von Kremors, is op 62- jarigen ouderdom plotseling overleden, eveneens ten gevolge van griep. Verleden week werd de heer Kremers door een zeer lichte griep aangetast, waar van hij Maandag geheel was genezen. Op Dinsdag nam hij een warm bad en maakte daarna een wan deling door de sneeuw. Den volgenden dag kreeg hg longontsteking en Donderdag ovorleod hij. Hij was een lang, krachtig man en bekend orien talist, wiens werken in verscheidene talen werden overgezet. i De groothertog van Baden heeft griep in lichten graad. In Midden- en Zuid-Duitschland breidt de ziekte zich uit. Een onderwijzerssohool in Anholt moest worden gesloten. Ook is griep uitgebroken onder de arbeiders der scheepsbouwwerven te Flensburg, Kiel en Danzig. De gravin van Vlaanderen en haar oudste zoon prins Boudewyn hebben griep. Ook de koningin, van Rumenië, Carmen Sylva, is aangetast. De toestand wekt geen bezorgdheid, doch de lijderes moet eenige dagen volkomen rust nemen. Influenza. Iedereen heeft ze gehad of moet ze krijgen. Alle andere ziekten zitten op 't schap, en zij, de influenzade eenige, alleen echte influenza heerscht alleen over Europa. Keizer Wilhelm, ko ning Carlos van Portugal, ja, de czaar aller Russen en zelfs de voortreffelyke heer Carnot bogen het hoofd voor Hare Majesteit. Rijkskanseliers en ministers tellen niet in verge" lijking bij hare macht Men is niet meer zenuwachtig en zwaar in 't hoofd; men heeft geen vallingen, geen hartkloppingen, geen lendenpijn, geen spleen meer; men weet niet meer of men het voelt aan de borst, aan de longen, aan de nieren, aan de voeten of in de hersenen. Men is doodeenvoudig geïnfluenzeerd, meer niet. Men is onderhevig aan een ziekte, die er geen is, en die toch alle ziekten samenvat; een ziekte, die de zieke niet kent en de geneesheer soms nog min der; een ziekte, waartegen men geen remedies kent, en waartegen toch alle remedies goed zgn; een ziekte, die de dokter geneest, zonder juist te weten wan neer, waarom, hoe, door welke middelen en op welke wjjze. Is het in den buik, dat ge pijn hebt? Ja! i Is het aan 'thart? Ja? in het hoofd? Ook! in de beenen? Voornamelyk! Dan is het influenza. InfluenzaVan waar komt dat? Van Rusland. Ja; maar het woord? Ach, het woord! Wel, uit Italië Influenza, influence, invloed, besmettiug, overhaling. Verstaat ge 'tnu? Loop naar de maan. Wat geeft het me van waar de naam komt van het kwaad. Maar wie heelt het me gegeven? De warmte? Misschien wel De koude dan? Wel mogelijk!De vochtigheid? 't Zou wel kunnen! Maar, dokter, wat moet ik dan doen? Doen? Al wat ge wilt! Asjeblieft? Wel ja, al Wat gij wilt. Ik weet er niet vnn. Dokter, ge zijt een ezel! Ver schooning, ik ben een eerlijk man, en als ge dan met kracht en geweld iets nemen wilt, neem dan antipyrine, en daarmee uit. Of hebt ge liever een brieve? Ja, dokter, gpef me een briefje; me dunkt, als gij mij iets voor schrift dat ik al genezen ben. En de (lokter schrijft zoo iets in dezen aard: Laat de natuur werken 0.25 eents. Houd u warm 55.00 Zuiver water 44.25 (Alle uren een lepel). Den vierden dag is men genezen. Men wandelt fier als een pauw over de straat, men ontmoet veel vrienden, en men zegt zooveel men maar kan, al was het zelfs aan een hond met 'een hoed op: Ge weet, ik heb de «influenza" ge had! En mijn vrouw ook! En de kinderen lagen ermee! En de meid zal haar krijgen! En de menschen benijden u! De geneesheer zwemt in vreugde. Hg maakt dus visites naar hartelust en ziet niemand naar het kerk hof brengen. (Hbl v. AnUc.) In Canada is men op een goede gedachte geko men, welke door menschen, die altyd alles uit het buitenland moeten hebben, zeer zal worden toege juicht. Men maakt, pakt en verzendt huizen naar alle werelddeelen, alsof het blikjes verduurzaamde levensmiddelen waren. De houten huizen worden bij gedeelten gemaakt en later als een puzzle in elkaar gezet. *Nieuw is het denkbeeld niet geheel, want op de Parijsche tentoonstelling van 1878 bevond zich ook een vrij groot Noorsch chfUet van dennenhout, dat met het grootste gemak uiteengenomen en weder in elkaar gezet kon worden. Een Parijzenaar kocht het voor f 12000 en zette het bij Versailles, waar het nog staat. Een jonge arts te Bologna, die in geneeskundige kringen veel ran zich doet spreken, de heer S. Salaghi, heeft een werktuig vervaardigd, dat, naar men verzekert, bij de behandeling van hartkwalen uitstekende diensten bewyst. Bij aanwending van dit instrument worden storingen in den bloeds omloop door mechanische inwerking opgeheven of aanzienlijk verminderd. Dr. Salaghi verzekert dat hij in de toepassing van zijn uitvinding zeer gelukkig is geweest, niet alleen bij ziekelijke aandoeningen der hartspieren, maar ook bij gebrekkige werking der hartkleppen. De geneeskundige faculteit te Bologna heeft de werking van dezen toestel laten onderzoeken door een commissie, waartoe de eerste autoriteiten behoorden, en de uitslag van dit onder zoek moet zeer gunstig zijn. Dr. Salaghi heeft bet voornemen, eerlang een groote reis te ondernemen, om zyu uitvinding in verschillende genootschappen te verklaren. (^Vv. d. D.) De toestand in het kolenbekken van Charleroi was onveranderdtusschen tien en elf duizend werksta kers van de ongeveer 33000 mynwerkers, die er in dit district zijn, De werkstakenden zijn over de verschillende mgnwerken zeer ongelijk verdeeldmaar in verreweg het meerendeel der mijnen kan er, door gebrek aan werkkrachten, slechts zeer onregelmatig gowerkt- worden, terwijl de productie in het alge meen zeer ver beneden de vraag blijft. Het gevolg hiervan is dat gzerplettorijen, wegens gebrek aan steenkool de vuren hebben moeten uitdooven. Daar door wordt het cijfer der werkstakers met een groot aantal door de omstandigheden tot werkstaken ge dwongen arboidors versterkt. De rust blijft niettemin ongestoord, en de houding der werkstakers wordt algemeen geroemd, wat hun veler sympathie verzekert buiten de kringen der naaste belanghebbenden. De gendarmerie patroulleert onafgebroken, maar er" is nog geen enkele reden ge weest om hare tusschenkomst in te roepen. Het nieuwe Braziliaansche republikeinsche bewind heeft afgokondigd, dat alle personen, beschuldigd van oproer, omkooping van militairen of oppositie tegen de Republiek voor den krijgsraad zullen worden ge bracht. Een blad, dat oppositie voerde, kreeg bevel niet meer te verschijnen. Zoo vast gevoelt zich de nieuwe Republikeinsche Regeeriug De kansen dat het geschil tusschen Engeland en Portugal in der minne zal worden bijgelegd, worden steeds grooter. Het antwoord van de Portugeesche regoering op lord Salisbury's verzoek om inlichting heeft te Londen een goeden indruk gemaakt, niet alleen omdat Portugal door dit antwoord feitolijk Engeland's recht om voor de Makololo's op te komen erkent, maar ook wegens den verzoenenden toon, waarin (le Portugeesche minister tan buitenlandsche zaken zijn modedeelingen heeft gesteld. Bovendien wint ook de meening veld, dat de be slissing van het geschil aan een scheidsrechter zal worden opgedragen. Tegen de benoeming van den hertog van 8aksen-Cohurg-Gotha als zoodanig, pro testeert de Daily Chronicle op grond, dat dezo vorst te na aan het Portugeesche koningshuis verwant is, om sla een volkomen onpartydig rechter beschouwd te kunnen worden. Van andere zgde wordt weer het denkbeeld aan bevolen een internationale Europeesche conferentie bgeen te roepen, ten einde het geschil te onder zoeken en mt te maken, maar in Engeland wil men de zaak liefst met Portugal oplossen. Men heeft daar meer ooren voor een plan, het welk de Portugeesche gezant nu weer geopperd heeft om de Engelsohe Maatschappij en de Portu- geezen te verdoelen. Indien dit eenmaal in begin sel is vastgestold, gelooft men, dat beide regeeringen het wel eens zullen worden over de verdeeling van den buit. Hetgeen de Temp» mededeelde, over het geschil tusschen Frankrijk en Engeland over Egypte, is in zoover juist, dat de Fransche rogeering haar toe stemming niet zal geven tot de conversie en de daarvan afhankelijk gestelde afschaffing der heeren diensten, tenzij de Engelsche regeering als weder dienst eene verklaring aflegge betreffepde de ont ruiming van het land door haar troepen. De République Yranqaise en de Justice keuren deze houding der Fransche regeering volkomen goed, maa de Times zou het betreuren, indien een dergelijke verzekering werd gegeven, omdat daardoor het krediet van Egypte zou worden verminderd en4 de conversie niet dan op minder gunstige voorwaarden kan worden uitgevoerd. De Fransche bladen meenen dat Frankrijk nu geen concessie meer kan doen, tenzg het daarvoor iets in de plaats krijgón. omdat anders zijn invloed in Egypte zou verminderen. De correspondent van de Times te Cairo daarentegen, doet uitkomen, dat Engeland door Frankrijke staatkunde slechts kan winnen. De nieuwe grondbelasting, welke bg niet goedkeuring der conversie door Frankryk, de heeren diensten zal vervangen, staat bij de Fellahs nu reeds bekend onder den naam van «de Fransche belasting", zoodat Frankrijks invloed daardoor niet zal ver meerderen. Derde Klasse, trekking van Maandag 30 December. No. 3518 2000. No. 11858 1000. No. 9721 ƒ400. No. 5663, 9034, 13143, 15595 200. No. 2415, 5351, 8939, 10826, 14267, 16550, 19137 100. van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust 8.60, Geïmporteerd fust 8.60. Februari- en Maart-levering 8.40. AMSTERDAM, 30 December. (Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen onveranderd. Certif. Deli- Bat. mij 2 lager. Overige industrieele soorten vast. Brazilië weder flanw. Oostenrijk iets lager. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kenuis van de ingezetenendat het Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten in deze Gemeente, voor het dienst baar 1889, door Gedeputeorde Staten van Zuid holland goedgekeurd, in afschrift gedurendo vijf maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Gemeente-On t vanger. GOUDA, den 30 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. Heden overleed na eene langdnrige ziekte onze Zuster en Behuwdzuster BER- NARDINA ADRIAN A FRANC1SCA CANE- VA8CINI. P. J. RIJNAARTS en Familie. Gouda28 Dec. 1889. v Heden overleed zacht en kalm in den Heere onze geliefde Echtgenoot en Vader J. M. SMITS, in den ouderdom van ruim 68 jaar. Wed. C. SMITS— VAN Stbaien. J. C. SMITS. J. SMITSKoopmans. Gouda29 Dec. 1889. Heden overleed na een kortstondig ljjden mjjne hartelijk geliefde Echtgenoot HENDRIKA van REEDT DORTLANDHoutam, in den ouderdom van 69 jaar. P. van REEDT DORTLAND. Gouda30 December 1889.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2