IE BAAH ta. Advertentieblad issen RMS, Markt. BINNENLAND. 4110. (V JDA.” dienende. 1890. Vrijdag 3 Januari Gouda en Omstreken. Heet. KOSTER. duiker, FEUILLETON. Teczxe CS-xslst. ISLUiS. 73en73a. SCHUIT. en Thee. Nieuws- en Advertentieblad voor :er, korff, SL CACAO van IN. E X VIJF CENTEN. I K rijkste maatstaf tot vergelijking, de zevende plaats ten dit nkman Zoom. TEA in ori- */4 kilo, prjja Bovendien worden alle Ad verten tien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. 46,869 44,237 41,356 37,654 33,427 30,607 14,585 10,579 2,063 H n n by onderzoek ten zoowel een gehalte. I (Uit het Engelsch.j VEERTIENDE HOOFDSTUK. kilo ongeveer, nen zich by het iverheid zeer aan ^emakkelyk ver- dringei „Oh Rjjkspostspaarbank werd aan het post- da en de daaronder ressorteerende hulp. gedurende de maand December 1889 o_ 2493,91; terugbetaald f 3106,40. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2095. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. In een vroeger nr. over de a. at. uitvoering van de Cbristophorus-cantate op 12 Januari a. st. sprekende noemden wij onder de solisten, die dan zullen optreden, den heer van E(bariton) uit Maassluis. Dit moet zijn Vlaardingen. m de kraam op >k alleen by M. 4 te Gouda, 5. JIT. 1 .ijemoNd, EN) eene lading lèlkofen, tot groote voorzichtigheid verplicht ben. Gin tegen over u i 3!““ u het volgende mededeelen: „De advocaat Morris van Londen, die zoo beroemd is geworden door het proces-Gray, schrijft mij uit Wiesbaden, dat hij zijn vrouw onder mijn behande ling wil stellen. Zij verkeert in den waan, dat zij met een Duitsoh officier gehuwd is. Werkelijk komt de heer Morris met de dame te Parijs en vertrouwt haar aan mij toe. Zijn opgaven blijken waarheid te zijn: de dame beweert werkelijk de echtgenoote van een mijnheer von Berghaupt te zijn. Nu komt u mij hier verklaren, dat u de bedoelde echtgenoot is I U begrijpt, dat ik de politie daarvan kennis moet geven. U neemt mij niet kwalijk, mynheer de ba ron, maar hoe pijnlijk ook voor mij terwille van den goeden naam mijner inrichting, mag ik niet anders handelen. Hier is een quaestie, die alleen met de hulp der overheid kan worden opgelost!” „Dat vind ik uitstekend, heer professor! Ik zal mij onmiddellijk bij den Duitschen ambassadeur ver voegen.” „Zeer goed, mijnheer de baron'. Maar mag ik vragen, wat het doel is van uw bezoek?” „Ik wil mijn vrouw zien en haar mee naar huis nemen.” „Met het oog op de moeilijkheid, waarin ik mij bevind, zal u toch voor het oogenblik Wel van CC verlangen willen afzien?” „Wil u my dan zeggen, hoe het met nujn vrouw gaat?” in 1888. 5,059. 8.528. 916. 1,431. 1,348. 2,557. 3,168. 903. 714. 191. 36) „En toch verzoek ik u, mij aan te melden,” zeide Koert, het Fransch met een vreemd accent uitspre kende. „Ik kom uit het buitenland en heb een mde zaak!” Ih, dat verandert! Wil u dan zoo goed zijn binnen te gaan. Voor heeren uit Rusland is de professor zelfs in den nacht te spreken. Wil u maar vooruit gaan, de ontvangsalon staat open.” Koert werd naar een zijvleugel van het gebouw geleid en ging daar den bedoelden salon binnen. De professor liet hem niet lang wachten, de portier had zeker een Russisclien heer aangediend. Met een buiging, die een dansmeester tot eer kon strekken, begroette de professor den vermeenden Rus. „Ik ben Koert von Berghaupt” Verbaasd deed de professor een stap achteruit, doch spoedig was hij zich weer meester on verzocht Koert te gaan zitten. „Mijn vrouw bevindt zich hier in uw huis.” „Dat is zeer merkwaardig, heer baron. Ik sta hier voor een zeer buitengewoon geval, waarin ik te voorzichtigheid verplicht ben. Gin tegen- „Naar omstandigheden gaat het goed. Gisteren mijne bedenkingen te rechtvaardigen, zal ik 'verlangde zij uitdrukkelijk brieven naar Engeland en naar Duitschland te zenden. Ik verbied dat zelden, maar natuurlijk worden die brieven nooit op de post gebracht.” „Zou u mij een paar regels van mijn vrouw willen toonen, professor?” „Daar ik de betrekkingen en den gezondheidstoe stand der dame uit een ander oogpunt begin te beschouwen, verzoek ik u een paar regels van uw handschrift. Het geval is zoo buitengewoon, dat ik zelf niet weet, wat ik er van moet denken. Aan den eenen kant voorzie ik een schandaal, dat mijn inrichting groot nadeel zal doen. Ik wil daarom gaarne medewerken om deze aangelegenheid in stilte af te doen, natuurlijk met assissentie van de Duit- sclie of Engelsohe ambassade. Ik verlang niets van u dan het afdoend bewijs dat u mijnheer von Berg haupt en de echtgenoot van deze dame is. Hetzelfde zal ik ook van den heer Morris verlangen.” De eigenaardige positie, waarin Koert verkeerde, was oorzaak, dat hij den Engelsohen advocaat niet van bedrog kon beschuldigen, want mijnheer Morris kon immers gehandeld hebben in het belang vu zijn vriend. Ook was het voor Koert te pijnlijk om de geheele geschiedenis aan den professor te ont hullen. Hij vermeed daarom daarover te spreken, doch de professor bemerkte dit en begon wantrouwen te koesteren. Toen de professor het nogmaals verzocht had, ■dvertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Het bij ID. van Sijn Zoon te Rotterdam uitko- mende Geïllustreerd Volksblad gaat zijn vierden jaargang intreden en beantwoordt bij toeneming aan het door .de oprichters beoogde doeldoor middel van de pers een gunstigen invloed op de massa uit, te oefenen. „Met dank in het hart en op de lippen zeggen de uitgevers mogen we den derden jaargang van dit Volksblad sluiten, want de gunst van God en menschen was bij dezen arbeid in klimmende mate ons deel. De oude vrienden bleven en toonden steeds warmer sympathie, en velen die bij den aan vang koel en onverschillig waren begonnen op aan drang van, andoren of wel door persoonlijke kennis making belang te stellen in dezen tak ran inwendige zending. De vaste wekelijksche oplaag wies met enkele honderdtallen en vele duizenden exemplaren werden dit jaar in losse ns. als zoovele zaadkorrels op den vaderlandsohen akker gestrooid. „Intusschen make nu niemand uit dezen juichtoon op, dat wij in 1890 zijne of hare hulp wel ont beren kunnen en deze onderneming thans ook op financieel terrein zóó gunstig staat, dat zij voorts wel op eigen beenen loopen kan. Neen, waarlijk, hoeveel reden tot erkentelijkheid er wezen moge, het moet nog altijd beter gaan en het gewenschte cijfer van 5000 ex. per week, dat wij ons bij den aanvang als noodzakelijk voorgesteld hebben, is nog lang niet bereikt. Men trekke dus de hand niet terug, maar reike haar ons toe, kan het zijn, met. nog wat meerder warmte". Wie uit de afwezigheid ran een behoorlijke wet op de levensverzekering zou opmaken, dat in dit bedrijf Nederland zoowat niets omgaat, vergist zich. Integendeel het kapitaal, hierbij betrokken, loopt in de millioenen en neemt geen ongunstige plaats in de cijferrij der voornaamste landen. Dit bewijst een belangwekkend staatje, voor- GOUDSCHE courant. Bij de drnkte, die er gisterenmiddag op de Haven heerschto, is een persoon in het water geraakt, doch gelukkig gered. Ook hier ter stede doen zich enkele gevallen voor van influenza. i D« uitgave dezer Courant geschiedt dagelyks met uitzondering van 3on- en Feestdagen. De prys per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommei De ^sending van ai GfAlDA U Januari 1890. i Iet Corps Officieren der dd. Schutterij alhier heeft gisteren, met da muziek van! het corps, den Burgemeester dezer gofneente. Mr. A. A. van Bergen Uzendoorn, den gebrdikelijken nieuwjaarsgroet ge-. A bracht. W -nt- J Zaterdag 4 Januari a. st. des namiddags ten 2 ure wordt, in tegenwoordigheid van de leden van den Gemeenteraad, het gebouw op de Westhaven B. IBS, dat door den heer G. J. Steens Zjjnen aan do Gemeente is ten. geschenke gegeven tot vestiging van het Gymnasium, als zoodanig in gebruik gesteld en ingewijd. Voor de f"' kantoor Gouda en de kantoren ingelegd komende in het jongste nummer van de blaadjes, die de Algemeens Maatschappij van levensverzekering en Lijfrente teAmsterdam wekelijks uitgeeft. Het is eene vergelijking van den stand der levensverzekeringen op 31 Dec. 1888 en van den vooruitgang in dat jaar per 1000 inwoners en in het geheel tusschen II landen in Europa. Wegens gemis aan de noodige bronnen, kon de directie, naar zij mededeelt, geen volmaakte nauwkeurigheid verkrijgen. Bij benade ring geven echter de cijfers den waren stand van zaken aan. Daarbij is aangenomen dat de verzeke ringen, in eenig Rijk gesloten door buitenlanders, werden opgewogen door die, welke bewoners van dat Rijk hebben aangegaan in vreemde landen. Wat het verzekerde bedrag met betrekking tot het aantal inwoners betreft, is Nederland de 6e in de rij der genoemde. Ver bovenaan staat Engeland Verzekerd kapitaal Vooruitgang op 31 Dec. 1888 per 1000 inwoners. Engeland152,629 Duitschland Frankrjjk Denemarken Zwitserland Nederland Zweden Oostenrijk-Hongarijn Noorwegen Italië Rusland 1,808 200. De derde plaats noemt ons land dus in met be trekking tot den vooruitgang in 1888, de belang rijkste maatstaf tot vergelijking, de zevende plaats ten opzichte van het totaal verzekerd bedrag. Daarbij gaat Engeland weder vooraanmet 5,340,000,000; dan volgen Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk-Hongarije, Zweden, Rusland en daarna Nederland met 133,708,000, Zwitserland, Denemarken, Italië en Noorwegen.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1