BUM BINNENLAND. LEN. >DE LEN. Bestaan K° Zaterdag 4 Januari. 4111. 1890. merk lect. Ikolen, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* Ikolen, in ff. fèIuTlTëtoxT^ Tetzis® G-xslst- led. IEIJ. De Inzending van advertentiên kan geschieden tot één nnr des namiddags van den dag der uitgave. KOSTER. 85 ds, 45 ct, lat OEGEN,” «Hing. fe.) 1939 md het leden en i HOFFMAN V De uitgave dezer Coaran geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden ie 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. s der Zelf- le uitspat* K) eene lading ike GOUDSCHECOURANT eene lading BI 1890. h Tooneel.» P. DAÜDET. ng 7’/, uur. rjjzen. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 3 Januari 1890. Dank zij de goede zorgen van het bestuur der Ijsclub «Gouda” was de ijsbaan op Stolwijkersluis onmiddellyk in orde, toen de vorst aanhield, om de leden met hunne dames en kinderen in de ge legenheid te stellen te genieten van het winterver maak en dagelijks biedt nu het ruime ijsveld aldaar oen levendig, prettig gezicht aan van schaatsenrijden en rydstors, die hun hart ophalen aan het oud- Hollandsche genot. Tal van stadgenooten kiezen nu Stolwijkersluis voor hun wandeling en als vorige jaren heerscht daar ook thans een recht vroolyke drukte. Morgen heeft een ringrijderij plaats voor jongens en meisjes (paartjes) nl. kinderen van leden en geïnt reduceerden. afb. Prija venchrik- lengd lijdt, leering, die len van een y het Ver markt 84, iet bedrag, ken boek houdingen vrij wel gelijk. Bij vroeger vergeleken zijn die cijfers echter verbazend toegenomen; in 1881 slaagden er 79 van 198 oandidaten. De commissie, die te 's Hage zitting hield, maakte o. a. de volgende opmerkingen, die de aandacht ver dienen «Ofschoon het aantal afgewezen candidates zoowel dat der vrouwelijke als der mannelijke, bedroevend groot moet genoemd worden, trekt het de aandacht, dat de verhouding bij de eersten beduidend minder ongunstig is, dan bij de laatstee. Dit laat zich ons inziens verklaren uit de omstandigheid, dat verreweg het grootste deel der vrouwelijke candidates finan cieel daartoe in staat en meestal in grootere plaatsen woonachtig, les neemt voor het examen, en in den regel zich dus niet dan met toestemming van den onderwijzer daaraan onderwerpt Van de mannelijke oandidaten daarentegen is het meerendeel buiten staat, zich bij de studie eenige leiding te verschaffen, hetzij om financieele redenen, hetzij omdat in of in de nabijheid van de plaats hunner inwoning de noo- dige krachten ontbreken. Zoo tobben gelen alleen voort en moeten worden afgewezen, ofschoon ieder lid van de examen-oommissie overtuigd is, dat zij met groeten ijver hebben gewerkt. Die ijver kon wel niet anders beloond worden dan slecht, omdat hij vaak verspild werd aan het min belangrijke, ter wijl hoofdzaken werden over het hoofd gezien, door gebrek aan juiste onderscheiding. Bij behoorlijke leiding ware zulks niet het geval geweest. «Nog moet worden opgemerkt, dat de onderschei ding der examenvakken in hoofd- en bijvakken eenen ongunstigen invloed heeft op den uitslag van het examen. En wel in tweeërlei opzicht. Sommigen toch wijden al hunne krachten aan die vakken, welke als hoofdvakken zijn aangeschreven en bij welke daarom een onvoldoend cijfer onmiddellijk de afwij zing ton gevolge heeft.Zeer tot schade van hunne algemeene ontwikkeling verwaarloozen zij de zooge naamde bijvakken, overtuigd, dat het bij het examen daarin wat meer kan lijden. Doch ook op den exa- mendag zelven doet deze onderscheiding kwaad.* Onder de gewone opmerkingen koeren steeds weer onvoldoende kennis van de Nederlandsche taal en de aardrijkskunde van Nederland en zijne koloniën. mjjn teergeliefde vrouw, is een engel gebleven!" Hij wilde haar aan zijn hart drukken, maar Jane weerde hem af en keek hem sterk aan. Toen stond zjj op van de sofa en deed eenige stappen achter waarts, alsof zij angstig voor hem werd. Zij hield haar hand afwerend omhoog tranen glinsterden in baar oogen. «O, Koert, spreek je zóó over mijn onvergetelijken besten vader?-Maar je bent ziek, ik heb je voortdurend beklaagd en ik weet dat het mijn hei lige plicht als vrouw is je te verplegen en te leiden, tot je weer geheel hersteld bent. Ik beschuldig je niet, Koert; hoe zou ik dat kunnen doen? Beu ik je niet opzettelijk nagereisd om je te verplegen? Wil je mij je nood niet klagen en mij zeggen wie je op die rampzalige gedachte gebracht heeft, waaronder je zooveel te lijden hadt? Zeg mij alles! Je vrouw is dapperder dan je denkt, Koert! Zooveel leed kan alleen mynheer Morris je hebben aangedaan; hij, voor wien Mama mij nog waarschuwde,) toen zj reeds aan boord van de «King Bichard* was. Mama wist, dat hy naar mijn hand dong en sedert ik hem af wees, was ik altyd bang voor hem. Maar ik heb nooit kunnen vermoeden, dat hij zijn wraak tegen mjjn onwhuldigen man zou richten!» Zij ging bij deze laatste woorden naast Koert zit ten, sloeg haar armen om zijn hals en drukte zijn hoofd zacht tegen haar borst. «Maar Jane, ik heb de akten gezien en ja hebt zelf die twee brieven herkend als afkomstig van je papa!" 37) «Als je wil, gaan wjj van Parijs rechtstreeks naar Amerika, daar zullen onze maatschappelijke positie en de vooroordeelen der mensohen ons geluk niet in den weg staan.” «Neen, Koert! laten wij elkander wel degelijk opheldering geven!” antwoordde Jane vastberaden. «Ik bemerk, dat wij te doen hebben met de booze inblazingen van Morris! Je spreekt van een «proces Gray”, waardoor hij oen beroemd advocaat is ge worden. En je hebt je daarmee verztJend, Koert? Ik kan onmogelijk begrijpen hoe je met dat ver schrikkelijke proces iets had uit te staan, zoodat er sprake kon zijn je daarmee te verzoenen.” Koert drukte de handen tegen het voorhoofd. «O, Jane, waarom ben je zoo wreed? Is het dan niet genoeg dat ik mij tor wille van onze liefde ver zoend heb met het lot, dat wij dragen moeten? Mijn arm is sterk genoeg om ons beiden te verde digen togen een ieder, die ons verantwoordelijk zou willen stellen voor de moorden van James Gray! Al ia je vader onder beulshanden gestorven, zyn kind, «Heb je die akten van mynheer Morris ontvangen Dan zyn die akten vervalscht en met den naam van myn vader ingevuld! Wat een booze, lage daad! Zou ooit een weldoener op zoo’n ellendige wyze be loond zyn, door dengene, aan wie hij zyne weldaden betoond heeft? Hij dacht my kwaad te berokkenen, maar God liet het ten goede gedijen. Ons geluk, dat hij vernietigen wilde, is door uw liefde gered geworden, Koert! Ik wil niet klagen, ik wil je niet onder het oog brengen, hoe zyn boos opzet had kun nen verydeld worden, als je my in je leed had laten deelon. W’ie kende den consul Sir James Gray te Londen niet? Een enkel telegram ware voldoende geweest om de booze bedoelingen van den advocaat te verijdelen. Blijf bedaard, Koert, de moeielijke dagen, die wjj doorleefden, zullen ons zogen aan brengen. Maar wy gaan niet naar Amerika, wij gaan naar Wiesbaden terug om de nagedachtenis van myn besten vader weder in eere te herstellen. Je zult mij daarin behulpzaam zijn en ah mynheer Morris ontmaskerd is, zullen wy nooit weer over het «proces- Gray» spreken!» Koort keek zijn vrouw verbaasd aan. Zij stond zoo hoog boven hem, hy kon haar nauwelijks be grijpen. En aan zulk een wezen had hij den rug toege keerd? -Onbeschrijfelijk veel ging er op dat oogenblik in zijn gemoed om. Hij zocht naar woorden maar vond ze niet. Wij willen, schrijft het Handelblad, bij bet begin van 1890 de overgroote meerderheid onzer lezers wel doen beseffen, hoe bijzonder jong ze nog zyn. Zoo ze lichaamsbeweging willen blijven nemen en zooveel mogelijk in de open lucht vertoeven, toont het voorbeeld der Engelschen ieder aan, hoe lang men jong en krachtig kan blijven. Wjj hebben een soortgelijk klimaat als Eugeland. Dat dus de leering strekke en 't voorbeeld wokke. Gladstone, die dezer dagen 81 wed en nog spreekt, schrijft, hout hakt en rusteloos ijvert, is slechts een van vele voorbeelden. We zullen onder de bekende staatslieden, geleerden en kunstenaars nog enkele opnoemen. Nemen wy eerst het parlement. Het Hoogerhuis telt vele bejaarde lieden, allen nog werkzaam en krachtig van geest en lichaam lord Cotlesloe is 91graaf Albemarle, die als vaan drig medestreed op ’t veld van Waterloo is 90lord Grey, de bisschep van Chichester, lord Hammond, lord Winmarleigh en lord Templetown zyn 87; de hertog van Cleveland en graaf Essex 86; graaf Sydney, graaf Lovelace, lords Denmanen Tollemache 84 graaf Mansfield, do bisschop van Worcester en lord Clonbrock 82 de hertog van Devonshire, de bisschop van Bath en Wells, lord Bramwell, lord Dacre en de bisschop van St. Albans 81; graaf Verulam, lorp Congleton, lord Heysterbury en lord Tennyson 80. In het Lagerhuis zitten behalve de heer Gladstone generaal Sir George Balfour, 80; Sir Gilbert Gree- nal, 83; Isaac Holden, 82kolonel O’Gorman Mahon De zon twos malen op één dag onder te zien gaan is eon verschijnsel, dat de bewoners van het Schmiedebergerdal in het Reuzengebergte tegen woordig kunnen waarnemen. Het gebeurt ongeveer 4 weken lang voor en na den kortsten dag. Tegen 8 uur des namiddags verdwijnt de zon achter den Schneekoppe, verschijnt dan na een kwartier weder boven het Melzerdal en verdwynt daarachter na verloop van eenigen tijd voor de tweede maal. Do ,St.-Ct.” No. 307 bevat het verslag der hoofd- onderwyzersexamens. gehouden te Breda, Arnhem, ’s-Gravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle. In 't geheel waren er 1297 mann. en 93 vrouw, can- didaten, waarvan resp. 369 en 56 slaagden, tezamen 425 van 1390 candidates In 1888 slaagden er 868 van 1280 oandidaten. In de laatste vijf jaren nam het aantal oandidaten weinig toe en bleven de ver- (Vit het JSnffibci.) VEERTIENDE HOOFDSTUK.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1