S, iAZEN, geschilderde Janskerk te enis der St eningen enz. rljjk levens- Gebroeders ibcth, 1 jstaan BINNENLAND. ETS GEHEIMZINNIGS. N° 4115. Donderdag 9 Januari. voor Nieuws- en Gouda en Omstreken. L LOEFF erhinderd LTECHI- SGEN,” ng. 1890. Advertentieblad **--*-. FEUILLETON. i het beste wereld. iekten nts. Drogist, ümoriewinkels van den dag der uitgave. advertentiön kan geschieden tot één Uur des namiddags De insending van Arr. Rechtbank P’s echt» Pre- an Zoon als eene aanbe- het opgegeven Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk dee Maandags verschgnt. sel 50 ets. N, Coiffeur. v. TUIJLL. tandpijn, ont- onaangename worden zeker elijks gebruik l. ode Kunsten 'irecteur der Utrecht. R1NKMAN. 1890. Tooneel.» DAÜDET. 7’/a uur- in Huhleelt, 3 dagen tjjd nste pyn te gevoeligste herin ondwater, uchen 1.75, Dr. POPP's Ie tanden ge- ”s Tandplom- tegen eiken n. oemen-zeep ransparant. en, izeepen, welke weeg brengen. Mondwater n tijd. enen. goudsche courant van mishan- AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 8 Januari 1890. In de zitting der Botterdamsche van gisteren werd veroordeeld H. P., meubelmaker te Gouda, bekl. deling tot 5 dagen gev. Maandag morgen is te Waddinxreen het lijk op gehaald van zekeren van R., schipper op Gouda, welke reeds geruimen tijd spoorloos verdwenen was. Engeland tegenover Atjeh. De beer Th. Gibson Bowles schrijft daar, naar aanleiding van ongunstige berich ten welke dat blad over onwn toestand tegenover de Atjehers behelsde, dat hij al 16 jaar geleden heeft voorspeld dat dit dappere volk nooit zou wor den onderworpen. Deze voorspelling beteekent natuurlijk niet veel, en heeft in Engeland ook geen geloof gevonden, omdat men nergens beter dan daar weet, hoeveel tijd vaak gemoeid is met de onderwerping van In dische volksstammen. De heer Bowles doet echter meerhy beweert zooals hij reeds in 1874 tegenover den minister Gladstone had gedaan dat Engeland, krachtens het tractaat met Nederland in 1819 gesloten, ver plicht is Atjeh tegen aanvallen te beschermen. Dat tractaat, meent hij, is Engeland nog altijd verplicht na te leven, niet alleen ter wille van het recht, maar ook omdat het bezetten van Atjeh door de Hollanders alleen dienen kan, om dat land te be waren tot den tijd dat èn Nederland èu de Neder- landsche koloniën een prooi zullen worden van Duitsch- lands //grooten muil.* De heer Bowles is wel zoo goed zich te heinne- ren, dat in 1871 een nader tractaat is gesloten tus- schen Engelaud en Nederland. Maar hij beweert dat die overeenkomst onbestaanbaar was en een schending bevatte van het tractaat van 1819. Inder daad een vreemdsoortige opvatting van tractaten Welke landen zouden ooit een tractaat willen sluiten, als zij zich niet de bevoegdheid voorbehielden daar van met onderling goedvinden later af te wijken En geland heeft in 1819 geenerlei verplichtingen op zich genomen tegenover Atjeh, wel tegenover Nederland en beide staten waren volkomen gerechtigd in 1871 in het belang van een goed koloniaal bestuur den toestand te wijzigen, die in 1819 in bot leven was geroepen, maar niet langer raadzaam werd geacht. Engeland liet aan Nederland de vrije hand op Su- 1) Wie Violet Howezt ia, de lezer zal het aanstonds en verder in den loop van dit verhaal ervaren. Vooraf zij derhalve slechte dit ééne gezegd, dat het een moedig vastberaden, jong ding was, in alle opzichten bekwaam en dan ook voor verschillende vakken van onderwijs gediplomeerd, maar bij dat al had zij èn om bare jeugd èn om haar tot nu toe afgetrokken studieleven, geenerlei levenservaring. In spijt van haar verstand was zij onschuldig en goed geloovig en nieuwsgierig als een kind. De groote teleurstel ling voor haar op het oogenblik waardp wij met haar kennis maken, was dat zij in het groote Enge land maar geen betrekking kon viuden om uit hare Jamelijk bekrompen omstandigheden te geraken. Zij wilde bij voorkeur als gouvernante optreden, doch de enkele familiën waarmede zü met behulp van advertentiën in aanraking kwam, wezen haar af om dat zq te jong was. Daar komt haar te Londen, waar zij woonde, de Tinei in handen met eene ad vertentie, waarin eene gouvernante gevraagd werd met de bijvoeging: jeugdige leeftijd tal tot aanbeve ling itrekken. van de hertog van Westminster eerevoorzitter is, herinnert hoe op het congres van Berlijn in 1885 t do wensch is uitgesproken dat alle mogendheden, l die eenigon invloed of gezag hebben in de Congo- i streek, zullen waken voor het behoud dor inlandsche bevolking en de verbetering van haren redelijken en stoffelijken toestand, bepaaldelijk door bestrijding van slavernij en slavenhandel. Zij merkt op, dat een der grootste hinderpalen tegen do'ontwikkeling dier bevolkingen is gelegen in den handel in sterke dranken, welke in een groot deel van de Afrikaan- sche landen wordt gedreven. Reeds hebben de Parlementen der twee groote mogendheden van Europa zich aangesloten bij den wensch, dat door gemeenschappelijk overleg de belangen der beschaving worden in acht genomen bij de regeling der handels belangen. De commissie verwacht daarom, dat ook de conferentie, nu te Brussel vergaderd, zich zal aansluiten bij haar streven om den drankduivel in Afrika te bestrijden. Uit een groot aantal feiten, door haar verzameld, bl$kt hoe vreeselijke gevolgen de handel in sterke dranken in vele deelen van Afrika gehad heeft. Aan den anderen kant is het bekend, dat door een groot gedeelte van dat werelddeel thans feitelijk sterke dranken niet worden gebruikt, omdat de godsdienst der bevolking onthouding daarvan voor schrijft, en omdat vele inlandsche hoofden, ook zonder Mahomedanen te zijn, zich er tegen verzetten. Nu reeds in Europa een merkwaardig voorbeeld is gegeven van bestrijding van het misbruik, namelijk het tractaat tot het tegengaan van drankhandel I onder de visschers op de Noordzee, vertrouwt de Britsche commissie dat do conferentie zal willen besluiten ook voor Afrika gelijksoortige bepalingen te ontwerpen, in het belang der beschaving. In de Tinei van Zaterdag jl. vindt men een zon derling ingezonden stuk over de verhouding van Haastig knipte zij de advertentie, die met dit bij schrift was voorzien, uit het bladzij was achttien jaar en hare jeugd was, gelijk gezegd, tot nu toe overal het struikelblok geweest, waardoor zij geen betrekking had kunuen krijgen. Deze advertentie daarentegen beschouwde «jong zijn” voting. Zij schreef onmiddellijk aan adres en sloot haar portret, benevens eene opgaaf der vakken van onderwijs waarvoor zij diploma had, daarbij in. Eene week later was zij naar Geldham, Norfolk, op reis, om aan een meisje van zes jaar les te geven, tegen een jaarljjksch salaris van vijf-en- dertig pond, met kost en inwoning. De correspon dentie was door den vader harer aanstaande leerlinge gevoerd. Hij schreef in zijn laatsten brief, dat hij haar van het station Beaconsburgh, het marktstadje, dat het naast bij Geldham lag, zou komen afhalen. Omstreeks vijf uren ’s namiddags in het begin van Augustus zat zij, bevende van opgewondenheid, voor het raampje van haren waggon, toen de trein lang zaam het station van Beaconsburgh binnenreed. Zij zag het plein rond; daar stonden maar weinig men- schen, en onder dezen kon zjj niemand ontdekken, die eenigszins beantwoordde aan het beeld, dat zjj in hare verbeelding van haren toekomstigen heer had gemaakt. Daar waren een paar forsche mannen met roode wangen, die er als oen paar echte boeren uit zagen; een eind verder stonden twee heeren, bezig een grooten hond tot bedaren te brengen; het beest sprong en blafte met geweld tegen het log gevaarte De uitgave dezer Courant geschiedt dagelpks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bij het betrekken van eene nieuwe en pas ge schilderde woning beeft men gewoonlijk te kam pen met het zeer merkbare ongerief der verflucht. Nadeelige gevolgen zijn hiervan wel niet te duch ten, mits er goed gelucht eh de schilders het ge bruik van verf met loodbasis niet te ver hebben gedreven, maar toch kan het te pas komen, als men dit kleine ongemak weet te verhelpen. Daar toe plaatst men in de vertrokken, waar de verflucht heersebt, hier en daar schotels met water, waarbjj niet al te weinig zwavelzuur is gedaan. Dit water -«vawsrzsvanlit' dat op de rails was komen aanrellen. Zij stapte uit en sprak met den stations-chef. z/Daar is de heer Bayner zelf, dame,” zeide hij, naar de beide heeren met den hond wijzende. Eén van hen zag rond als zocht hij iemand, en zeer bedeesd richtte zij hare schreden tot hem. Hij scheen verlegen te zijn toen zijn oog op haar viel, maar in het volgende oogenblik nam hij den hoed af en vroeg met een vuurrood gelaat; //Mejuffrouw Howart?” </Ja,” antwoordde zij met eene buiging en thans óók blozende. //Mag ik u verzoeken, mij uwe bagage aan te wijzen?” Zij was verwonderd en eigenlijk ook een weinig verlegen, in den heer Rayner iemand ,te zien, die zooveel minder deftig was dan zij zich hem had voor gesteld. Zij volgde hem om hare, bagage te halen. z/Het rijtuig wacht buiten. Laat my uw tasch dragen,” zei bij. Zij liep achter hem aan, het station door. Zoodra zij buiten kwamen, begonnen drie of vier groote honden tegen hem op te springen en tegen haar ook. //Koest, Rover’ Koest, Luke! Weg daar Tray!” zeide hij, de stem verheffende. Het had haar al aanstonds getroffen, zulk eèn rijk muzikaal stemgeluid als hij had, toen hij straks het woord tot haar richtte. Thans herinnerde zij zich den nadruk, waarmede hij in zijne correspondentie over muziek had gesproken en daaruit leidde zij af, -Mij UUII uw.--- Brussel wordt gehouden tot het bestrijden der slavernij, is een verzoekschrift ingekomen over een belang, dat in nauw verband staat met het doel van het congres. Het verzoek gaat, blijkens een 'afdruk die ons ia toegezonden, uit r,n de Britsche commissie die het verwilderen tracht tegen te gaan van iulandsche rassen door sterke dranken. Deze commissie, waar- (Uit het Engeltch.)

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1