1 alen de. IETS GEHEIMZINNIGS. Bestaan BINNENLAND. 4116. 1890. Nieuws- en r FEUILLETON. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 DEGEN,” Vrijdag 10 Januari. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. B Dr. P. Fo- mrath Dr. ieer-direc- Parijs, rue Busbaoh, enDr. C. riène et de fe.) jgeuaamdê a, migraine heid, slape- zieken die door aingen, on- eid der ge- ng van ga toor de bekende zeebaden, geen roeien voor md angstig ikkerlngen voorhoofd, ran handen age meisjes i aan jonge arkomed, wordt nvrage kOBte- 125 riËN 20 1, 21, Vitte Kruis," 1 Januari 1820: 1148,1141,2286. ijnkade 71. (Uit het Engelech.} schap ig F. 160. tnann'sche ge- Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjji per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. :a in wanhopigs lelingen uit de getuigschriften sor aan de .ktiseerend srath. Dr. goudsche courant. toe, trotseeren en tjjd komt de luid, eene phy- rereld verbreid weldaad blijkt i door den ge lding opgedaan tg, worden muwgestel -kregen, en tij groote publiek 's in wanhopige geneeswijze van Goede raad is duur. Zonder aarzelen snelt de wisselwachter naar de baan, gaat tusschen de rails liggen, wringt de naald op zij, houdt het ijzer vast, terwijl de geheele trejn over zijn lichaam heen rijdt en staat op, alsof hf een zeer gewoon werk had verricht. Een heldendaad Werd verricht op een klein station der provincie Henegouwen in België. Eene wissel naald werkte niet en een trein moest in volle snelheid voorbij stoomen. Kwam het gevaarte op een verkeerde baan, dan liep het onvermijdelijk op een anderen trein, welke ook passeeren moest. RI 1890. :h Tooneel.» ,P. DAÜDET. mg 7'/, uur. rijzen. GOUDA, 9 Januari 1820. Wegens ziekte van den heer Clous, die de hoofd rol vervult in Daudet’s tooneelstuk De etryd om het butaan zal hedenavond een ander stuk woajon gegeven, nL Fsdoba, drama in 4 bedr. van Victo rian Sardou. Daarin treden op Mevr. Frenkel-Bouwmeester en de heer Louis Bouwmeester benevens de hb. Morin, Verenet, Smits, Ising, v. Dommelen, Schwab, Wensma, en de dames Chr. Poolman, Verenet, Schwab, Marie Grader en Coerdoe. e wordt tegen fSTBODE ge il oogstraat. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Loop der bevolking dor gemeente Zevenhuizen gedurende het jaar 1889. Mann. Vr. Bevolking op 1 Jan. 1889, 1166, 1140, 2306 Vestiging «1 M., 77 V. Geboorten 34 49 95M..126V. In plaats van den heer G. van Ingen Schouten, die voor het wethouderschap heeft bedankt, benoemde de Gemeenteraad van Oudewater den heer T. J. var. Vreumingen. er door twee hunner verzocht in de notulen op tq. nomen, dat zij zich slechts verwijderden onder protest en dat het hun zeer verwonderde, dat men hen voor deze comparitie uit hun dagelijksch bedrijf had gehaald. Na de opmerking van den auditeur-militair, mr. Post van Everdingen, dat hier van geen protest sprake kon zijn, en dat de aanwezige leden van den schuttersraad oók niet voor hun pleizier waren verschenen, werd de zitting gesloten. Hij bewaarde het stilzwijgen. „En o, wat is daar een prachtige vijver! Ik ge loof waarlijk dat er waterlelies op liggen!” riep zjj uit, verrukt over die ontdekking. „Ik zou mijne kinderen voor geen geld van de wereld bij zulk een stilstaand water laten spelen. Ik zou het niet zoo dicht bij mijne woning dulden.” Zij zeide niets meer terwijl zij den weg afreden, tot aan do laan, die naar het huis voerde. Toen gaf zij opnieuw aan hare bewondering lucht „Wat ziet het er verrukkelijk kool uit met dat klimop, om de brandende zonnestralen tegen te hou den!” meende zij. „Wel zeker, en om de vochtige dampen binnen te houden, juffrouw Howart. Die klimop is niet ge snoeid in de laatste vijf jaren; hij moest er geheel en al worden afgetrokken om het gebouw bewoon baar te makennu is het weinig beter dan een pest huis!” Hjj wond zich onder het spreken hoe langer hoe meer op: „Ik zou er geen werkman in willen laten wonen!” „Een werkman zou er weinig kans op hebben, zoolang mijn huurtijd niet verstreken is, Laurence,” zeide de heer Rayner droog; hij kwam juist het pad tusschen de boomen af, en thans wisselden de twee mannen een blik, die duidelijk zeide, hoe weinig vriendschap zij in hun hart vcor elkander gevoelden. Maar was het niet zeer natuurlek, dat de heer Rayner zijne lieve woning liefst niet met den naam van „pesthuis” hoorde bestempelen? Vertrek 93 M., 102 V. Overlijden 23 23 116 8) „Juffrouw Howart hield mij voor u,” zeide Reade met eene ontzettende kleur. „Den zal zij tot hare teleurstelling in den heer Raynor oen ouden knorrepot ontdekken. Pardon voor mijne grijze haren, juffrouw I Maar daarentegen kan u mij ook beter vertrouwen dan die jonge, vroolijke heertjes uit Norfolk. Komaan, Laurence, als je ons thuis wilt brengen eer de mist zwaarder wordt, dau zullen wij dienen iu te stappen.” De heer Rayner sprong achterop; de jonge Reade nam naast mij op de voorbank plaats en vatte de teugels. Daar reden zij weg, met de gezamenlijke honden om ons heen, springend en blaffend. Zij moesten Beaconsburgh doorrijden en daar het markt dag was, zag het stadje er vroolijk uit. Nu ging het den heuvel af, langs de woningen der élite van Beaconsburgh, en vervolgens moesten wij eene boer derij passeeren en eene brug vol wagens, die van de markt kwamen, en toen ging het tennaastenbij twee mijlen over een rechten, aan weerszijden met wilgen beplanten weg, een polder door. Het land- was niet schüderachtig, maar zij had nooit buiten gewoond en alles was nieuw en daardoor belangwekkend voor haar. De heer Rayner zat op zijne achterbank papieren en brieven na te zien. De heer Reade luisterde met vleiende oplettendheid naar hare opmerkingen. „Hoe heerlijk groen is het hier,” riep zij bewon derend. „Veel te groen," meende hjj. „Wjj hadden een natten zomer; als daarop een natte herfst volgt, wordt het hier één groote moeras.” „Je behoeft juffrouw Howart niet tegen de plaats in te nemen,” zeide de heer Rayner eenigszins gemelijk. Zij reden een laag gelegen dorp door, waarvan ’s winters geregeld eenige huizen overstroomd werden, zooals de jonge Reade vertelde, een heuvel op, een heuvel af, en toen nog een stuk straatweg, langs welke ééne zijde de polder zich uitstrekte. „Daar ligt Elzenhof, juffrouw,” zeide hij, met zijne zweep naar een groot rood huis wijzende, dat met klimop overdekt was en dat te midden van een groep boomen, beneden den weg, aan den rand van het moeras stond. „Hier zal ik uitstappen, Laurence; ik zal den koristen weg nemen,” zeide de heer Rayner. Een voetpad leidde van dit punt van den weg naar het huis, een paar akkers en een stuk plant soen doorsnijdende. Nadat de heer Rayner was af gestapt, reden de twee anderen verder. „Welk eene mooie plaats, hoe lief!” zeide zij be wonderend. De directie der Hongaarsche staatsspoorwegen heeft in den zomer van het vorige jaar, zooals wjj des tijds onzen lezers mededeelden, besloten een proef te nemen met het zoogenoemde „Zonentarif’zooals dit door dr. Eduard Engel te Berlijn in zijn werk „Die Eisenbahnreform" is aanbevolen. De methode bestaat hierin dat het land, van elk station uit, ver deeld wordt door concentrische cirkels, met stralen van bijv. 50, 100, 150, 200 kilometer. Voor de reis naar alle plaatsen, die, binnen den eersten cir kel vallen, wordt een vaste prijs betaald, eventoo voor de reizen naar alle plaatsen tusschen den eersten en tweeden, den tweeden en derden cirkel enz., ter wijl de prijzen niet evenredig zijn aan de afstanden, maar voor de meest uitgestrekte reizen betrekkeljjk de grootste korting wordt toegestaan. De bovengenoemde directie heeft thans de resul taten medegedeeld van de exploitatie gedurende de maanden Augustus, September, October en November 1889, in welke het kringtarief is toegepast. De resultaten zjjn inderdaad verrassend. Rekent men de doorgaande billetten naar het buitenland en de rondreisbilletten af, dan werden in de periode van 1 Augustus tot 30 November 1888 verkocht 1,616,000 plaatskaarten, terwijl dit getal in dezelfde periode van het jaar 1889 tot 4,300,000 steeg; eene ver meerdering dus van het verkeer per spoor met 266 percent. En niettegenstaande de belangrijke prijs- Drie-en-veertig onderofficieren en minderen der Zutfensche schutterij zijn verstoord over de houding van een hunner kapiteins, den beer H. Evekink Jr. „Met gepaste vrijmoedigheid" richtten zij in het begin van December des vorigen jaars tot den ma- joor-commandant van hun kerps een schrijven, waarin zij, naar de Zutph. Ct. mededeelt, uiteenzetten, dat zjj tegen bedoelden kapitein grieven koesteren „1. Omdat hjj de schutterij bespotte, terwjjl zij onder commando stond van don kapt. Colthof. „2. Omdat hij zich voortdurend van beleedigende uitdrukkingen bedient tegenover zijne inferienren. „3. Omdat hjj of totaal onbekwaam is den ka- piteinsrang te bekleeden, of moedwillig, door *t la ten uitroeren van onmogoljjke commando’s, de schut terij bjj ’t publiek tracht bespottelijk te maken." Het antwoord op dit schrjjven was anders dan zij vermoodelijk verwacht hadden. Tegen Maandag avond 1.1. waren zij door den auditeur opgeroepen om voor den schuttersraad te verschijnen, ten einde gehoord te worden en zich te verdedigen op de aan klacht, tegen hen ingebracht, zich te hebben schuldig gemaakt aan „gedrag tegen de ondergeschiktheid tegenover hun meerdere in rang, den kapitein van de 2de compagnie der d.d. schutterij te Zutfen H. Evekink Jr. door dezen te beleedigen in bovenbe doelden brief". Aangezien een paar leden van den schuttersraad door de griep verhinderd waren tegenwoordig te zijn, werd de behandeling der zaak uitgesteld tot Maandag a. s. Toen dit den beklaagden werd aangezegd, werd inkman fc Zoon idsche Cou- londen door het UNKMAN en telling.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1