GER bier m. I IETS GEHEIMZINNIGS, BINNENLAND. Maandag 20 Januari. 1890. I itten Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I N° 4134. STER. ER, FEUILLETON. EGEN,” ng. ekten mdpijn, ont- luaangename rorden zeker ijka gebruik i I -- Drogist. IËN 1 ■I 'l (tillen. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. ■'I r echte Pre- (Uit het Engelech.) van den poppen. Mijn ij Bovendien worden alle Advertentien gr at Fa opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. imeriemnkels Te J vorderd. Te Berlijn, millioen mark het beraden over raadscommissie, tal erin ad water, chen, f 1.75, Or. POPP'l tanden ge- i Tandplom- tegen eiken JRIQUET- dm of on- sehe Cou- den door het 1KMAN en taalbonttond* IHAi Lnruikt kVijn. Aan* Maahaaroo. 5 Cent. emen-zeep ansparant. n. eupen, welke reeg brengen. Mondwater tijd, -w rum. goudsche courant. de plicht rust handelende op te treden en te doen wat zijn hand vindt om te doen tot hulp, troost en bijstand van zijn ongelukkige natuurgenooten. De boeiende voordracht werd met grooto aandacht door de aanwezigen gevolgd en de spreker ten slotte luide toegejuicht. 1890. leelisten. iet Daitsch X. Y. Z. 71/, uur. en. Leiden is de heer F. Schreuder tot arts be- d. van genoemden stal terug te brengen naar •kara, er A. H THIM. I het beste ereld. n GOUDA, 19 Januari 1890. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Dinsdag den 21 Januari 1890, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Een voorstel betreffende de regeling der bezoldi ging van de onderwijzeres, belast met de waarneming der betrekking van hoofd der 2e Burgerschool voor meisjes. Een voorstel tot het verleenen van gratificatiën aan de Leeruren van het Gymnasium, die gedurende de vacaturen van het Rectoraat en de be* rekking van Leeraar in de Natuurkunde met meerdere werk zaamheden werden belast. Het voorstel betreffende de opruiming van water soepen of waterscheppen. Het adres van S. Lafeber o. betreffende het aanbrengen Van gasverlichting in de zoogenaamde Boomgaardstraat. 10) Het was moeilijk te zien of de afwezigheid haren echtgenoot haar genoegen deed of niet. Op den tweeden dag na het vertrek van heer Rayner kwam Sarah Violet uit de schoolkamer roepen: er was een heor beneden die haar wenschte te spreken. In de zijkamer vond zij Laurence Reade. „Ik moest den heer Rayner over zaken spreken, juffrouw; maar hij is op reis, naar ik hoor. Zou ik u met epne boodschap aan hem mogen lastig vallen „Ik heb niet het minste verstand van zaken van die van mijnheer volstrekt niet. Zou mevrouw het misschien „Ik wilde haar liever niet met zoo’n kleinigheid aan boord komen. Zij is niet wel, dat weet ik. Twee knapen in het dorp willen tot de Stuivers- spaarbank toetreden en nu heb ik op mij genomen het bedrag voor hen te brengen.” Hij tastte in zijn zak en bracht één stuiver te voorschijn. „Dien anderen heb ik zeker verloren,” zeide hij ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTS LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De heer G. van Rossom, uit ’sHage, vervulde gisterenavond een spreekbeurt in eene vergadering der afd. „Gouda" van den Nederlandschen Prote stantenbond. Hj) sprak over „de kwakers”wijdde allereerst een woord aan den stichter, zette hunne beginselen uiteen, schetste ons een godsdienstoefening door hen gel ouden, en toonde ten slotte aan hoeveel er is in hunne ideeën, dat ook bij ons navolging verdient. Zien zij geen heil in een tusschenpersoon tusschen de Godheid en de gemeenteleden, ook bij ons wordt nog veel te veel gesteund op den predi kant en van hem eigenlijk alles verwacht op gods dienstig gebied, terwijl juist op ieder gemeente-lid van slachting en zich derhalve niet te gedragen naar de mededeeling der ambtenaren. Deze, van de handeling verwettigd, hebben de justitie met het gebeurde in kennis gesteld. (Midd. Ct.) De moeder van Hendricus Verwaaijen, den dader van den diefstal der medailles van den heer Kre- lage, heeft gratie van zijne gevangenisstraf voor hem verzocht, op grond dat hij den kost voor haar verdient. In eene Zuid-Bevelandsche gemeente heeft zich deze week zoo schrijft men van daar eene eigenaardige quaestie voorgedaan op accijnsgebied. Iemand had aangifte gedaan, bij den Rijksonlvan- ger voor het slachten van een stuk rundvee, tenge volge waarvan de betrokken ambtenaren zich van hunne taak kweten om de verificatie te verrichten Hangende het onderzoek komen zy tot bet besluit om het stuk vee te benaderen, wijl het naar hun oordeel te ver beneden de waarde was aangegeven. Zij geven hiervan kennis aan belanghebbenden bij de zaak, met bericht dat het bedrag der aangifte enz. bij hen kan worden ontvangen, on nemen maatregelen voor het verplaatsen van het rund naar don stal van eon onzijdig persoon. Nadat laatstgenoemde werkzaamheid in goede orde was afgeloopen on de ambtenaren zich hadden verwij de boomen werd begeleid door de zachte tonen eener viool. Eerst kon zij slechts flauw en onduide lijk de melodie onderscheiden, maar de muziek hield even ophet scheen dat een raam werd openge- sohöven en daarna drong het heerlijk Aufentlmlt van Schubert duidelijk tot haar omhoog en hield haar als onder betoovering. Mijnheer was dus terugge komen. Toen hij zeide, dat hij viool speelde had zij niet zulk een spel verwacht. Zij wilde nog beter hooren. Zoodra de laatste noot van Aufenthalt was weggestorven, sloot zij haar begonnen brief in de cassette en sloop met deze in de hand naar Daneden. De viool begon weer. Zij liep zacht de gang door naar de schoolkamer om daar den brief af te maken als zij de deur op een kier liet staan, zou zij de muziek best kunnen hooren. Maar toen zij de open staande deur van de huiskamer wilde voorbijgaan, riep mijnheer zonder zijn spel te staken: „Kom binnen!” Een weinig verlegen zette zij haar cassette op de tafel in de gang neer en ging naar binnen. Hier zaten mevrouw Rayner en Haidee; de eerste had een ftaaien shawl, die haar man voor haar had medegebracht, over hare stoelleuning en het kind hield eene groote pop op haar schoot, doch sloeg er geen blik op Haidee gaf niets om poppen. Mijn heer zag er knapper uit dan ooit te voren, zooals hij daar stond met zijn door de zon gebruind gelaat en zijn kastanjebruin haar, vrij wanordelijk neerhan gende; hjj glimlachte tegen Violet en zonder op te ernstig. „Kunt u mij een drie-stuiverstuk wisselen?” Zij deed het. Hij had de namen der jongens ver geten, maar eindelijk wist hij die weer. Zij moest eene nota maken van hunne namen en van het be- dra" dat zij hadden gestort. De heer Reade zag die nota in en verzocht, het document nog een over te schrijven in een meer gebruikelijken vorm. Hij schreef den datum er onder, verbeterde den eenen naam, dien Violet niet goed had gespeld, droogde het geschrevene met een stuk vloei en vouwde het papier toen op. Het kwam haar bespottelijk om slachtig voor. Zij zeide daarom „Nu dat is, dunkt mij, heel veel moeite ter wille van twee stuivers vindt u dat ook niet? De heer .Reade begon opeens hartelijk te lachen, maar zich spoedig beheerschende zeide hij ernstig „Men kan zelfs in kleinigheden niette nauwgezet wezen waar het geld van anderen aangaat.” „Neen, dat merk ik.” Hij bleef nog even over den Zondag praten. Hij hoopte dat zij geen verkoudheid had opgedaan. Hij ging heen en uit de menigte letters, die Haidee in dien tijd had geschreven, kwam Violet tot de zeker heid dat hij tamelijk lang bij haar was geweest. Tot Zaterdag gebeurde er niets bijzonders. Violet zat na de thee aan hare moeder te schrijvendat deed zij aan het einde van iedere week. Zij hield van Bet ritselend gelnid in de boomen en daarom zat zij op hare kamer met open raam. Zij had een paar regels op het papier gezet, toen dat gesuis in De gemeente Borg-Ambaoht telde op 1 Januari 1889 1483 m. en 1465 vr. totaal 2948 personen. In den loop van 1890 vermeerderde de bevolking door geboorte met 59 m. 61 vr. totaal 120 personen en door vestiging met 65 m. en 90 vr, totaal 155 personen. Zij verminderde door sterfte met 26 m. en 41 vr. totaal 67 personen, en door vertrek met 113 m. en 111 vr. totaal 224 personen. Er werden 25 huwelijken gesloten. Op 1 Januari 1890 bedroeg- de bevolking 1468 m. en 1464 vr. totaal 2932 personen. In" het Engehche tijdschrift Nature wordt de aan dacht gevestigd op een interessante studie van den heer Tarchenoff over de electrische stroomen, die ten gevolge van geestesinspanning of gemoedsaandoening in de huid ontstaan. Met zeer gevoelige werktuigen gelukte het hem daaromtrent allerlei waarnemingen te doen. Bij vermenigvuldiging uit het hoofd van kleine getallen was b.v. do stroom zwak, maar deze werd veel sterker, als de getallen grooter genomen werden; bij iemand, die in gespannen verwachting omtrent iets verkeerde, waren de stroomen zeer afwisselend. Opmerkelijk was het, dat de voorstelling alleen, b.v. van felle hitte, het verschijnsel van een sterke elec trische strooming te voorschijn bracht, die verdween, zoodra de persoon in quaestie poogde zich te ver beelden, dat hij koude leed. waar ie bestrating thans een half ’sjaa/s vereischt, is men thans aan er Ad verschillende stelsels. Bij de welke met die Raak belast is, zijn van verzoekschriften ingekdmen. De meesten vragen asphalt/anderen hout. De voetgangers, om wonenden en de meeste houders van rijtuigen geven aan asPlla't voorkeur boven keien. De tram- derd, neemt de aangevende de vrijheid het rund maatschappij heeft verzocht tusschen de sporen hout -j--i. v-je plaat8 of keien t0 ieggen! omdat de paarden op asphalt De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco I

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1