BuiteJilandsch Overzicht. PETROLEUM-NOTEERINGEN Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. Plantage aan, en zjj kunnen daar het werk rerrioh- ten, dat vroeger door slaven werd gedaan. In de laatste rgf jaren xyu, naar Dr. v. Scheraet meedeelt, niet minder dan 500,000 landverhuisers naar Brazilië gekomen, voor wier overtooht de Ke- geering die sioh beijvert, de immigratie te be vorderen 168 lire per hoofd heeft jjetaald. De soogenaamde «kolonisatie-maatschappij' moet volgens hare contraoten slechte 148 lire voor itderen te ver voeren landverhuizer betalen. Zij heeft dus alleen' daardoor reeds een winst behaald van 10 milliaen lire. Koning Leopold's verzamelingen van kaarten en werken over aardrijkskunde, die hij den brand van het paleis te Laeken vernield werden, waren misschien de fraaiste ter wereld. De boekerij bevatte 7000 deelen, en o. a. een. handschrift van sir Walter Raleigh, een oorspronke lijke uitgaaf van de brieven van kapitein Cook en de eerste editie van Columbus' Spaansche verslagen. De kaarten waren van allerlei aard en van de vroegste datums. Dertig jaren zijns levens had de koning besteed om ze, zonder naar de kosten te rekenen, bijeen te brengen. De zalen, die deze verzamelingen bevatten, waren afgescheiden van de groote bibliotheek en aan de zorg van 3 deskundigen toevertrouwd. Ook 'skonings éénige verzameling van oude Vlaam- sche gravures is verloren gegaan, alsmede 11000 groote lichtdrukken uit alle oorden der wereld. Dezer dagen werden door de politie te Groningen aangehouden twee jeugdige Duitecbers, die twee dagen te voren hunne woonplaats Oldenburg verlaten had den. Daarvan was haar per telegram mededeeling gedaan, evenwel zonder dat namen, signalement of eenige andere bijzonderheden bekend waren gemaakt Om hunne reis te kunnen bekostigen hadden zij schoolboeken (ze zijn leerlingen der hoogere burger school) en kleèdingstukken verkocht, terwijl tevens voor een gedeelte van het hiervoor ontvangen geld de onontbeerlijke vuurwapenen, zijnde twee revolvers, waren aadgSschaft Vijanden van studie als zij waren hadden zij hun rustig leven laten varen om in Holland eene plaats als kellnerte zoeken. Te spoedig werd echter aan hunne plannen de bodem ingeslagen, daar ze nu onder de vleugelen van den altijd waak- zamen Hermandad naar hunne woonplaats zullen worden teruggevoerd. (IV. O. C.) Ook te Groenlo geven sommige kaarten voor de volkstelling een vermakelijke lectuur. Zoo heeft een jongejuffrouw, naaister van beroep, achter de vraag «Bezigt zij krachtswerktuigen ingevuldSinger's naaimachine'. Van zekeren man is het beroep aan geduid met: «van 't een op '1 ander'. Verscheiden, die zich niet voldoende «geleerd' bekenden, om zelf al die brieven in te vullen, en voor wie het door de hulp van de tellers zou ge schieden, wisten zich van bet tijdstip hunner komst in de wereld weinig te „herinneren' van den een was het geweest 2 jaar vóór vader is gestor ven van een ander omstreeks Sinte Petervan een derde: in den bouwtijd enz. enz. Naar aanleiding van het bericht, dat „volgens eene ontdekking op het eiland Reunion de mttnaenda, vrucht van den wilden oranjeboom, zeer goed de koffie kan vervangen, terwijl haar aroma in niets j goed als het kon met de gedachte, goed en voor zichtig te hebben gehandeld. Was mijnheer boos het zou haar spijten, maar zij kon er niets aan doen. Tot hare blijdschap was hij den volgenden morgen juist als anders jegens haar; wat voor het nauwelijks achttienjarige meisje eene zaak van belang was ge weest, had in de oogen van den drie-en-dertigjarigen man volstrekt niets te beteekenen. Zij was nieuws gierig, of hij haar dien avond weer zou vragen te accompagneeren, maar onder de thee waa hij een weinig stiller dan anders en bij gaf Sarah bevel een heer, die straks komen zou om hem te spreken, in zijne schrijfkamer te laten. Bij dit bevel zag Violet plotseling eene angstige uitdrukking op mevrouw Rayners gelaat, maar de trekking harer zenuwen was reeds voorbij toen baar echtgenoot zich weder van Sarah afwendde. Het kwam Violet voor, in Sarah's donkere oogen een blik van verstandhouding te zien; zij scheen meer van dit bezoek te weten. Violet hoopte niet al te wantrouwend te zijn, maar op eene buitenplaats waar aan iets geheimzinnigs verbonden is, zij het met of zonder reden, gaat men onwillekeurig op kleinigheden letten en deze met het bestaande geheim samenvoe gen en er deze of gene beteekenis achter zoeken. Zij deed haar best er niet meer aan te denken het ging haar immers niet aan. Het gelukte haar echter niet, de gedachte daaraan te verbannen, eer zij later in de ledige schoolkamer met haar eigene studie bezig was. Na eene bladzijde uit de geschie- onderdoet voor den geur der koffie, en de regeering van hel eiland tot aanplanting dezer boomen in het groot heeft besloten," wordt, ter voorkoming van nuttalooxe navolging, het volgende geschreven: De mueeaenda, ten onreohte door de inboorlingen „wilde oranjeboom" genoemd, heeft niets met deze plantensoort gemeen en is evenmin eene nieuwe soort van mtueaenda, behoorende tot de natuurlijke familie der Bubiaoeae, waartoe de koffieplant behoort. Het ouderzook harer za len te Kew heeft geleerd, dat de Slant, waarvan hier sprake is, behoort tot de familie ar Loganiaieae en Gaertnera vaginata genoemd wordt. Volgens bericht van den Kngelschen consul St. John aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen levert de zoogenoemde mtueaenda minder vruchten dan do koffieplant en groeien deze vruchten alleen aan de uiteinden der takken. Verder zegt hij, dat de zaden minder aromatisch zijn dan koffie eu waar schijnlijk duurder te staan zouden komen. Desniet temin zouden deze zaden eenig belang inboezemen als eene nieuwe bron voor caffeine en bijgevolg als een mogelijke plaatsvervanger van koffie, indien de bewering van Lapeyrcre, dat de zaden "caffeine be vatten, gegrond was bevonden. Dit is echter geble ken geenszins het geval te zijn/ want uit het nauw keurig onderzoek van professor W. R. Dunstan te Londen is gebleken, dat de bewuste zaden geen spoor van caffeine, noch van theobromine bevatten. Meerdere bijzonderheden hieromtrent kan men vinden in het maandeljjksch Bulletin der beroemde Kew Gardens. De wijnoogst in frankrijk is verleden jaar slech ter geweest dan ooit te voren, llij bedroeg 23,223,57 2 hectoliter; dat is 6,878,578 minder dan de toch reeds schrale oogst van 1888. In het oosten des lands, waar de lichte, witte wijnen gekweekt wor den, was de opbrengst goed, maar in de voorname wijnstreken Bordeaux, fioassillon, enz., was de oogst zeer slecht. De voordeeligste oogst, welke in Frankrijk is op- geteekend, was die van 1875: hij bedroeg 84,000,01)0 hectoliter. Voor dat jaar was de gemiddelde oogst 50 millioen hectoliter. De treurige toestand is te wijten aan ongunstig woder, maar vooral aan de verwoestingen, door de druifluis in de wijngaarden aangericht. De tabaksteelt op de Fhitippjjnsohe eilanden is, sedert de opheffing van bet gouvernemente-monopolie in 1882, eene groote schrede vooruitgegaan, door den toevloed van kapitaal en het bilijker stelsel van handelen tegenover den inlandschen verbouwer, waardoor de productie aanmerkelijk is toegenomen, Vroeger moest ieder ongehuwd inboorling per jaar 4900 steken planten en ieder gehuwde 8000, terwijl de oogst mooet geleverd worden aan ambtenaren, tegen een raste prijs 50 percent onder dien, welke thans betaald wordt. De onzuivere opbrengst van dit monopolie beliep omstreeks 9'/, millioen gul den per jaar. Thans wordt voor bet verbouwen en verwerken een vergunningsrecht geheven. De voornaamste maatschappij in dezen handel is tegen woordig de ..Compania General", die groote tabaks- landen bvzit, met een kapitaal van 36 millioen gul den werkt, 10,000 personen bezigt en eene jaar- lijksche productie heeft van 80 millioen sigaren, i 400 millioen cigaretteu en 5 millioen pond gesne- den tabak.* Er zijn ook twee groote Duitsche firma's nog zee Spaansche en een aantal Chiueesche. De beste tabaksoorteu komen uit de provinaiën Cagayan en Isabels, op Lupon, welker jaarljjksche opbrengst tol 60,000 k 100.000 ton klimt. Alle Manilla-tabak wordt tot sigafen en oigarretten verwerkt; gekorven of rooktabak ia daar onbekend. Zjj wordt volgons de grootte eu hoedanigheid der bladen in set klasten gerangschikt. In 1888 wer den in het geheel 112,074,000 sigaren uitgeroerd; daarvan gingen er 26,715,000 naar Spanje en 17,871,000 naar Engeland en de Britsohe bezit tingen. Een mijnwerker, die bjj de hevige ontploffing te Fenny Graig van 1880 zoo gewond werd, dat hjj vier jaren te bed moest liggen en tengevolge van den schrik doofstom geworden was, is onlangs door ecu homoöpathiaoh middel genezen, Zjjn dokter braoht bem, zonder dat hij het wist, zoo dicht mogelijk bjj een kanon, waarmee men schietoefening hield, om bem een dergeljjken schok te doen ondergaan, als waardoor hij gehoor en spraak verloren had, en bjj bet zesde schot kon de man weer hooren. Hjj bleef eohter nog stom. Maar toen men een paar dagen later iets tot hem zei wat hom boos maakte, uitte hij, na een kraohtige inspanning, een vloek, en sinds dien dag kan hjj ook weer spreken. Het adres dat door de katholieke vereeniging Recht en Orde te Amsterdam aan Z. M. den Koning zal worden verzonden, is van den volgenden inhoud: Geeft met verocliuldigden eerbied te kennen; Het ondergeteekende bestuur der Katholieke Ver eeniging Recht en Orde, gevestigd to Amsterdam, daartoe door oen algemeene vergadering der ver eeniging gemachtigd. Dat het thans voor de gemeenteraadsverkiezing vigeerend stelsel door jarenlange ervaring is veroor deeld als zijnde noodlottig voor de gemeenten. Im- mors, dat stelsel heeft onrechtvaardige toestanden eo schromelijke wanverhoudingen in bet leven geroepen. In bjjna alle gemeenten des lands hebben zich partijschappen gevormd, wier streven het in de eerste plaats is, de macht iit handen te krjjgen, terwijl de hoofdzaak, bet goed en onpartijdig beheer der ge meenten, daarbij maar al te vaak uit het oog wordt verloren. Een natuurlijk gevolg trouwens van deze kieswet is, dat onder het bestaande stelsel de minder heid, veelal een aanzienlijk gedeelte der inwoners Verte genwoordigende, in den regel van elke deelname kan het beheer der gemeente is uitgesloten, zoodat die minderheid hoegenaamd geen invloed op den gang der zaken moet uitoefenen en derhalve ook niet kan waken voor een goed beheer der gemeente en voer de behoorlijke behartiging van de algemeene belangen der burgerij. Onze Grondwet spreekt bet beginsel uit, dat alle burgera gelijk zijn voor de wet. Onze kieswet echter breekt met dat prinoipe, en stelt daarvoor feitelijk in de plaats het beginsel: „alle rechten aan de helft plas Óen der inwoners," zoodat de minderheid door de moerderheid feitelijk wordt overheerscht, ja veelal zelfs onderdrukt. Dat onder deze omstandigheden de partijstrijd in veel, en bijzonder in de kleine gemeenten tot scheu ring en groote verdeeldheid, vaak zelfs tot verbittering onder de burgerjj geleid heeft, is waarlijk niet te verwonderen. denis van Engeland in het Duitsch te hebben ver taald, moest zij nog een paar bladzijden uit Guizots geschiedenis van Frankrijk lezen, maar dat was ge makkelijk en liet zich best in den tuin doen. Zjj had den vreemden heer door de gang zien loopen. Het was een klein man met een fjjn snorretje; oud °f joug. dat kon zij niet zien. Hoewel in een een voudig rasjasje, maakte hjj den indruk goed gekleed te zijn. Zij had den man geheel vergeten toen zij met een dik boekdeel onder den arm naar de brug s'apte, waar zij zich onder de boomen een aardig nestje had uitgezocht. Een wilg was door een eik gedwongen zijne takken laag naar den grond te doen groeien en éón bijzonder lage tak was haar bank, terwijl een van boom tot boom gespannen touw, op eene hoogte van anderhalven voet boven den grond, j eene leuning voor den rug opleverde. Zoo,meteen houtblok onder de voeten, tot bescherming tegen den vochtigen grond, zat zij des avonds soms nog vrij laat de heerlijke lucht te genieten. Dien avond zat zij, alle onbekende woorden in een woordenboek opzoekende, tot het wat erg schemerdonker begon te worden, en juist begreep zij dat bet tijd werd om naar binnen te gaan, toen zij stemmen hoorde, die, naar het haar voorkwam, van het huis en nader kwamen. Wij hebben vroeger van een zijpad ge sproken, dat door het plantsoen van den straatweg naar Boaconsburgh op het huis aanliep. Dit paadje schenen de sprekers, een man en eene vrouw, te jjebben ingeslagen. Om het even wie het waren, wilde zij wachten tot die menscben voorbij waren eer zij naar huis ging. Zij kon hen niet zien en zij haar evenmin, dat wist zij. Langzamerhand her kende zij Sarah's stemde mannelijke stem scheen aan iemand ver boven baar stand toe te behooren. Zou het de vreemdeling kunnen zijn Hij sprak op vertrouwelqken, ernstigen toon met haar. Sarah scheen zich bitter te beklagen, en het eerste wat Violet van hun gesprek verstond was haar gezegde: „Ik verdraag het niet langer en ik zeg je dat ronduit." „Beste Sally, zeg het tot hem, als je er den moed toe hebt. Maar zouden we niet liever wat zachter spreken? Er is niets ergers om geheimen af te luisteren dan boomen en struiken." Violet luisterde verder. Sarah hervatto bare klachten tot den aan Violet onbekenden man eenigszins minder luid en na de enkele woorden die Violet kon verstaan, scheen zij zich over een zekeren „hij" te beklagen, die volgeus haar veel te oplettend was tegouover eene onbekende „zij". Violet meende wel te raden wie het waren. Sarah, dat beweerde iedereen, had een vrijer, die een paar jaren jonger was dan zij, die te Londen woonde en haar op zeer ongeregelde tijden kwam bezoeken. Mijnheer stelde bijzonder veel belang in die vrijage, waarover hij zich dikwijls vroolijk maakte. (Wordt vervolgd.) Mogen voor de Kamer- en Stateu-verkiezingen de ruimere toepassing van het stelsel der enkelvoudige kiesdistricten al eenige verbetering hebben aange bracht, inzonderheid tor verkrijging van een meer getrouwe en juiste afspiegeling in die vertegenwoor digende lichamen van de districtsbelangen in den jan(je, voor de gemeenteraadsverkiezingen is eene indeeling in enkelvoudige kiesdistricten niet alleen minder aanbevelingswaardig, maar zelfs niet wel mogelijk, w(jl deze verkiezingen niet snders kunnen geschieden dan door benoeming van alle gemeente raadsleden door alle kiezers, in de gemeente woon achtig. Als middel ter tegemoetkoming aan het bestaande euvel verdient de invoering der evenredige vertegen woordiging alleszins aanbeveling. Evenredige vertegenwoordiging zoude o. a. bereikt kunnen worden, door aan ioder kiezer voor den ge meenteraad bij de periodieke verkiezingen bet recht toe to kennen op even zoovele stemmen als er leden to kiezen zijn, met dien verstando evenwel, dat hij de bevoegdheid heeft, zijn aantal stemmen op óón of meerdere personen naar goedvinden uit te bren gen, terwijl alsdan de candidaten, die het grootste aantal stemmen op sioh vereenigd hebben, ongeacht of zij al dan niet de volstrekte meerderheid hebben verkregen, als gekozenen zullen worden geprocla meerd. Door bjj dit voorstel bovendien te bepalen, dat de eventueelo vacatures tusschentjjds door sterfgeval of uit anderen hoofde in den gemeenteraad ontstaan, zullen worden aangevuld door die personen, die bij de laatste periodieke verkiezingen de meeste stemmen na de geproolameerden op zich vereonigd hadden, zou tevens het groote voordeel bereikt worden, dat de kiezers alleen voor de periodieke verkiezin gen ter stembus worden Opgeroepen, daar de her stemmingen en de te veelvuldige tussohentijdeche verkiezingen vanzelf zouden komen te vervallen. Het is op deze gronden, dat de ondergeteckenden zich wenden tot Uwe Majesteit met eerbiedig ver zoek, dat het Uwer Majesteit moge behagen, de indiening van hen wetsvoorstel te bevorderen, er toe strekkendo om voor de gemeenteraadsverkiezingen een kiesstelsel in te voeren, waardoor iedere groep der burgerjj in den Gemeenteraad evenredig d. i. naar verhouding van haar sterkte, vertegenwoordigd zij. De Oostenrjjksehe beeldhouwer Friedrich Beer, te Parijs, hebft een middel gevonden om marmer vloei baar te maken en het dan als brons te gieten. Het nieuwe product heet naar zijn uitvinder „Beriet." Er ia te Parijs reeds een maatschappij gesticht welke het patent voor „beriet» zal exploiteeren en in alle landen octrooi aanvragen. De bereidingskosten van do nieuwe stof zijn zoo goedkoop, dat de prijs van „beriet» dien van het gips niet veel overtreft. Het wordt echter met den tjjd sterker, terwijl gips, zooals men weet, niet zeer duurzaam is. Voor huisversieringen, bassins enz. wordt „beriet» reeds als materiaal gebruikt. Uit het Westland wordt geschreven Overbekend is het, dat voor de stedelingen de winter ontzettend lang duurt, terwijl hij voor buiten in werkelijkheid een zeer kort rjjk heeft, vooral voor hen, die to midden van een rijke natuur gezeten zyn. Laat in het najaar eindigt het natuur leven op den akker en in do tuinen, en reeds zeer vroeg in 't vooijaar volgt 't ontwaken op dén korten winterslaap, en terwijl de stedeling in Maart of April nog in zijn overjas gedoken zit, klagende over den langen duur van den winter, wanneer een koude noordervlaag hem op don hoek der slraat doet bib beren of een sneeuwbui hem in huis drijft, bespeurt de buitenman al opgewekt leven, met hot ontwa ken der natuur is zijne lente begonnen. Het leven om hem heen eisebt zijne kennis, ervaring on in spanning en waar hgt niet tijdig genoeg zich ont wikkelt, weet hij het door kennis en kunst te wekken, te onderhouden en tot vruchtbaarheid te brengen. Zoo zien wij thans in het midden van Januari den tuinder al weer bezig groeikracht van moederaarde te vragen voor zijn vroegste gewasde aardbeziën en dit wol, terwijl hij nog bezig is de vruchten van het vorige jaar dagelijks in te zamelen. De jonge plantjes, die in Augustus op vetten grond zijn uitgepóot, worden thans onder het glas gebracht, om vroeg in 't voorjaar ons de aange name en frissche vruchten te verschaffen, die zoo hoog gewaardeerd worden in den tijd, dat de tafel nog zoo slecht van ooft voorzien is. De aarabeziënteelt onder 't glas heeft, zoowel als die op den konden grond in de laatste jaren voor 't Westland nogal beteekenis verkregen, alleen als middel om andere minder voordeelige teelten te vervangen, 't Is te weuschen, dat de uitkomsten bevredigender mogen zijn dan ten vorige jare, toen de aardbeziën over 't algemeen zeer weinig opbraohten. Willen wij meerdere openbaring van nieuw leven in de natuur toeken, wij hebben dan slechte den blik te slaaa op de bloemenbollen, die zich reeds vertoonen, terwijl de Loosduinsohe groenteteelt reeds een kraohtig ontwikkeld plantenleven openbaart. Sommige tuinders vangen ook aan met het plaatsen der ramen voor de druivenmuren. Dat de winter buitengemeen zacht is, komt nu reeds het sneeuwklokje of vastenavondzotje vertellen, dat hier op sommige plaatsen al in bloei staat, wat zeker wel ruim 4 weken vroeger is dan in gewone jaren. De bloembollen werken ook reeds krachtig, tengevolge van het zaehte weder en zullen, als de fiatuur eenigen tijd zoo mild blijft, spoedig overal de lente aankondigen. (W. Ct.) Volgens een te Londen verschenen werk over de anarchisten te Chicago door deu commissaris van politie Sehaack (die een werkzaam aandeel nam aan de ontdekking van het beruchte komplot aldaar) zijn er tegenwoordig 7800 anarchisten in genoemde Ame- rikaanscho stad. Daaronder zijn er 435, die de schrijver tot alle daden wan geweld in staat acht, om hunne terechtgestelde partjjgenooten te wreken. Zij hebben scholen, waar hunne begrippen geleerd wor den, en een eigen blad, dat door den Sleeswijker Christiansen wordt geleid. Sohaack acht de anarchisten meer te vreezen dan drie jaren geleden, omdat zij nu door bedachtzame mannen worden geleid. In een brief uit Zanzibar aan de Köln. Volk»- Zeitung worden nu nadere bijzonderheden meege deeld omtrent het ongeluk, dat Emin Pacha trof na afloop van het feestmaal, dat hem bij zijn be houden aankomst te Begamoyo werd aangeboden. Daarin wordt onder meer gezegd: Emin Pacha bracht aan tafel toasten uit op de mede-aanzittende katholieke zendelingen. Een natuurlijk gevolg daar van was, dat men daardoor telkens gedwongen werd, zijn glas te ledigen. Na afloop van den maaltijd zeide Emin Pacha tot pater Girault: „men heeft mij van avond gehoel van mijn gewoonte doen afwijken; sedert vijftien jaar heb ik geen wijn ge dronken, ik hen volstrekt niet meer aan dien drank gewoon en gevoel mij dientengevolge nu verre van lekker». Hierop grootte hy de aanwezigen, na pater Girault nog beloofd te hebben, dat hij het grootste gedeelte van den volgenden dag in het gebouw van de tending te Bagamoyo zou doorbrengen. Daarop trad Emin Pacha een zijkamer binnen en daar hij zeer bijziende is hield hjj een tot op den grond reikende opening in de wand voor een deurhet was echter een raam en hjj viel eerst op een zin den dak en van daar op den grond. Do hoogte van den val bedroeg vijf meter. Op den dag der trekking var. de Panama-loterjj kocht de heer Ephrussi, schoonzoon van den Pa- rjjschen Rothschild, voor 80 frs. sen lootje. Eenige uren later werd de arme man verblijd met de tij ding, dat- hij den grooten prijs van 500,000 frs. had getrokken. s In de kolemlistricten aan de Ruhr en in Silezië neemt de beweging onder de mijnwerkers den laatsten tijd weder meer toe. De arbeiders in die streken beschou wen den tegenwoordigen stand van zaken als niets meer dan een wapenstilstand, want te Berlijn moge men zich met oen duurzamen vrede tusscheu werk gevers en arbeiders in de kolendistricteu gevleid hebben, de mijnwerkers zeiven vergeten niet dat do quaestie betrekkelijk de loonsverhooging en den nor malen arbeidsdag van acht uur nog onopgelost bleef. Wol is waar beloofden zij kalm to wachteu tot 1 Februari, doch het is begrijpelijk, dat zq zich veront rust afvragen, wat zij in geval van niet-inwilliging hunner eischen moeten doen. Indien de bladen, welke sympathiseeren met de mijn-maatschappijen geloof verdienen, zoo is op een mijnwerkers-bijeen komst te Alten-Essen het dilemma gesteld: een loonsverhooging van 60 pCt. of een algemeene werk staking. Bovendien verlangen zij een arbeidsdag van 8 nur en afschaffing van het gehate Wagónnullen. Op het bericht hiervan daalden op de Berlijnsche beurs onmiddellijk de aandoelen in de steenkolen mijnen. Waarschijnlijk hebben de jongste berichten over de nieuwe gisting onder de mijnwerkers de re^eering be wogen in de troonrede, waarmede de Pruische landdag is geopend, de zinsnede betrekkelijk de werkstaking op te nemen, welke een zoo slechten indruk in do Duitsche arbeiderskringen heeft gemaakt. In parlementairen stijl herhaalt keizer Wilhelm II, wat hij den arbei ders-gedelegeerden gedurende de werkstaking in Westfaleu toevoegde; „Indien gij u roert, dan laat ik er op losslaan." Voegde de jonge keizer toen maals echter ook den mijnbesturen een ernstige waar- gchuwing toe, thans kenmerkt zich de koninklijke rede slechts door strengheid ten opzichte van do arbeiders, terwijl met de grootste Welwillendheid over de maatschappijen gesproken wordt, welke keizer Wilhelm het vorig jaar herinnerde aan haar plichten en van welke hg toen aanzienlijke concessies eischte. Thans vermeldt de troonrede met onmiskenbare be doelingen, dat de mijnwerkers den arbeid gestaakt hebben, zonder dat zij zich „hielden aan den wetteljjken a termijn van opzegging en gedeeltelijk niet zonder ge- weldadigheden." J)aarentegen wensehtde monarch den werkgevers geluk, dat zij toegegeven hebben „veelal onder achterstelling van eigen belangen" en zelfs aan „vèr strekkende eischen". Opmerkelijk is hot, dat omtrent hot nauwkeurig onderzoek, door de regeering bevolen naar de door de mijuwerkers ingediende klachten waarvan de troonrede melding maakte en waarnaar men algemeen zoo ver langend uitziet, heden nog niets openbaar is gemaakt. Met de waarschuwing aan de mijnwerkers, aan het slot der zinsnede over de werkstaking, dat de regeering alle maatregelen heeft genomen om elke verstoring van do openbare rust en orde dadelijk met goed gevolg tegen to gaan, hoopt dat de regeering waarschijnlijk bij tijds de mijnwerkers in het Ruhrdistrict en in Silezië af te schrikken van een nieuwe werkstaking, ingeval op 1 Februari aan hun bovengenoemde eischen niet is voldaan. Gelijk men weet, heeft de Belgische regeering eeu plan ontworpen tot oprichting van een ondersteu ningskas voor oude en gebrekkige werklieden. Dit ontwerp, nu bij de Kamor ingekomen, bestaat uit 7 artikels. De schatkist geeft een kapitaal van 2,000,000 francs, waarvoor 3\'8 pCts. staafca- effecten zullen worden gekocht en de rente van dit kapitaal zal besteed worden ten behoeve van de werklieden. Het beheer van dit fonds zal wor den toevertrouwd aan een commissie, welke door den koning wordt benoemd, en die elk jaar een verslag moet uitbrengen VAn hetgeen zij hoeft ge daan. Het fonds mag versterkt worden door giften of legaten van particulieren, maar deze moeten eerst door de regeering worden goedgekeurd. Bij dit ontwerp voegde koning Leopold een uitvoerige toelichting, in den vorm van een brief aan den president-minister, den heer Beefnaert. De koning betuigt daarin zijn groote instemming met het goede doel der kas, en zijn ingenomenheid met het feit, dat dit fonds wordt opgericht tor herin nering aan zijn 25-jarige regeering. Nu de beterschap van den kleinen koning van Spanje aanhoudt, kan de koningin-regentes hwar aandacht weer wijden aan de oplossing der minis- terieole crisis. Gelijk Reuter seint, is de hertog van Aosta te Turijn overleden. Amadeo, hertog van Aosta, was de tweede zoon van koning Victor Em&nuel en derhalve de broe der van den tegenwoordigen koning van Italië. In 1870 werd de hertog tot koning van Spanje geko zen, maar reeds in 1873 was hij genoodzaakt den schepter neer te leggen, daar het hem als vreem deling onmogelijk bjeok de woelige Spanjaarden te rogeeren. Twee malen wa». hertog Amedeo gehuwd, eerst met] prinses Mariff* della Gisterna en daarna met prinses Letitia Bonaparte. Hertog Amadeo was ge boren in 1845 en bereikt dus den leeftijd van 45 jaren. De fcertog laat vier zonen na, drie uit het eerste en een uit hot tweede huwelgk. In Portugal blijft men vijandig gezind jegens Engeland. Te Lissabon worden nog steeds optoch ten gehouden, waarbij de menigte op verschillende wijze haar toorn over Engelsche houding kenbaar maakt en ook begint do beweging veld te wiunen onder de kooplieden om geen zaken meer met En gelsche firma's te doen. De republikeinen laten nog niets van zich hooren. De republikoiusche partij te Madrid is echter ijverig in de weer en heeft het voornemen opgevat een groote betooging te houden ten gunste vau Portugal. Of de Portugeezen daarbij veel baat zullen vinden, ia zeer te betwijfelen. Ook te Parijs hielden 300 daar gevestigde Por tugeezen een vergadering, waarin werd besloten tegen Engelands optreden te protesteeren. De bij eenkomst werd o. a. bijguwoond door Luis Zorilla, den te Parijs wonendei leider der onverzoenlijke republikeinsche partij in Spanje, die een opgewon den redevoering hield en voorspelde, dat weldra Por tugal en Spanje tot één republiek zouden vereenigd worden. van da Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 8.40. Geïmporteerd fust 8.40 a 8.45. Maart-, April- en Mei-levering 8.25

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1