Bultenlandsch Overzicht. goederentrein een zestal wagens ontspoord. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor; ook in den loop der treinen werd geene vertraging ondervonden. Ook het Grootboek heeft influenzazij die rente moesten ontvangen, hebben in de plaats daarvan be richt gekregen, dat de betaling uitgesteld is wegens ongesteldheid van bijna alle beambten. (Z. C.) Het bekende adres van hotelhouders ter zake van de belastingen is, bekrachtigd door 884 handteeke* ningen, heden aan de Tweede Kamer verzonden. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning af wijzend beschikt op een verzoek om gratie, ingediend door een ingezetenen van Leiden, die tot 2 maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens het beleedigen van een predikant aldaar. Een slaapkamer die een ƒ70,000 mOet kosten is gedeeltelijk gereed. De man die haar laat bou wen, is een millionair te New-York. De bijzon derheden kwamen door een rechtsgeding met den bouwmeester aan het licht, die onlangs voor het gerechtshof gedagvaard werd. By het getuigen zeide de bouwmeester, dat hem was opgedragen om een prachtige kamer te bouwen met een gebeeldhouwde fries en venster met beschilderd Venetiaansch glas, met zinnebeeldige voorstellingen. De badkamer vlak daar naast moest koepelvormig zijn ^on met uit de hand beschilderd en opgewerkt leder voltooid wor den en venters hebben, waarvan het glas aan den binnenkant parelachtig scheen en met juweelen ver sierd was. Een geheim gemak meteen getegelden vloer en een schoenkastje van gepolijst lei moesten in een hoek gebouwd worden. In den muur moest een geheime kleerkast worden gemaakt, met muur- sierselen van geslagen koper en ouderwetsch brons. Volgens het Weekblad van het Nederl. Tijdschrift voor Geneeskunde zijn in de week van 5 tot 11 Januari jl. in Amsterdam aangegeven 385 sterfge vallen, met inbegrip van 23 levenloos aangegevenen, gemiddeld dus 55 daags. Dit cyfer staat gelyk met 503 overledenen over een geheel jaar op de 10,000 inwoners. Het bedroeg in dezelfde week van do jaren 1880-1889 gemiddeld 298 per 10,000. Daaruit blijkt dat de sterfte wel is toegenomen, maar toch nog niet het dubbel bedroeg van het getal, dat over een tiental jaren dooreengenomen in het begin van Januari in de sterfteregisters ia ingeschreven. Aan de besmettelijke ziekten, genoemd in de wet van 1872, overleden slechts 12aan ziekten der ademhalingswerktuigen 178 (behalve 2 aan kink hoest). Daaronder 84 van 20 tot 65 jaar. In het Weekblad meldt dr. Daniels over de griep nog het volgende „In Amsterdam is de pandemie, die ons gansche werelddeel teistert, in de week van 310 Januari met zulk een hevigheid opgetreden, dat geheel de geneeskundige wereld ter nauwernood de onontbeer lijke rust kon genietenaan verschillende inrichtin gen, bijv. de gemeente-apotheek en de zittinglokalen voor den stedelijken geneeskundigen dienst, was het aantal recepten en patiënten grooter dan ooit te voren; ook werden verscheiden geneesheeren eenige dagen buiten gevecht gesteld. By het verschijnen van dit nummer neemt de ziokto evenwel snol af t __.j. te ïergeten. Zij keek nauwelijks naar Sarah toen zij met de keukenmeid en de ongelukkige Jane binnenkwam om devoot aan het gebed deel te nemen. Maar zelfs bij dien vluchtigen blik kon zij niet nalaten, in den smaak ran Tom Parkes, Jim,of hoe hij heeten mocht te deelen, die een aardig ding als de kleine Jane boren die heks van eene Sarah verkoos. Maar misschien had bij haar ge* vraagd toen zij jonger was, en vooral als hy haar leelijke dingen had laten doen, moest bij haar nu niet veronachtzamen, Wat zouden dat voor leelijke dingen geweest zijn Dat zou Violet wel hebben Willen weten. Zij had Tom Parkes een paar malen gezien, maar zij zou nooit hebben gedacht, dat het kleine, ronde mannetje, met dat blozend, goedig, ounoozel gezicht, de persoon was om eene vrouw als Sarah met de tuchtroede te rogeeren. Dienzelfden dag, toen Violet met Haidee van de wandeling terugkeerende, langs de keuken kwam, zag zij Tom Parkes voor de deur zijn boterham eten, in eene houding zoo gemakkelijk als zijn ver molmde stoel hem dit veroorloofde. Sarah en Jane stonden in de beste eensgezindheid tegenover hem. De ééae had eene kruik, de andere een glas in de hand, en beiden schenen het hem zoo aangenaam mogelijk te willen maken door hare goede zorgen en dopr een opgewekt praatje, waarbij hij, op zijne manier, niet op antwoord liet wachten. Zij hadden het over kussen en Violet geloofde wel, dat het onderwerp met eene illustratie zou zijn verrijkt, als (om de afdoonde reden, dat zeker verreweg het mee- rendeel der ingezetenen is doorgeziekt), al mogen ook de gevolgen er van zioh nog ruimschoots doen gelden, door een gevoel van zwakte, geheel in tegen stelling met den duur der ziekte zelve.' Uit Amsterdam wordt gomeld Op uitnoodiging van den heer Fr. Stieltjes waren heden middag vele belangstellende genoodigden op de De Ruijterkade aohtes het voormalige hulp-oen- traalstation tegenwoordig by eene proefneming met Grinnell's zelfwerkende brandblusscher en signaal. Een gebouwtje was daarvoor speoiaal ingericht. Deze brandblusscher is een eenvoudig koperklepje, dat door een licht smeltbaar soldeer gesloten is, en in verbinding met een systeem van waterpijpen langs de zoldering of hel plafond van een lokaal wordt aangebracht. In verband met de grootte en den aard van het lokaal wordt een zeker aantal dezer klepjes langs de zoldering verdeeld. Zoodra nu in zulk een lokaal een begin van brand ontstaat stijgt de heete lucht omhoog en doet bij 160o Fah. het soldeer van het klepje smelten, dat zich daardoor opent en een fynen regen zoowel tegen het plafond als in een wijden cirkel over hot vuur nitgiet, en de brand wordt in zyn begin gebluscht. Zoodra door het openen van een of meer dezer sprenkelaars het water in de hoofdaanroerbuis in beweging komt opent zich aldaar een klep en treedt onmiddellijk een signaal in beweging, dat niet eer ophoudt voordat het water weer tot rust komt. Dit signaal is zóó gevoelig dat het zelfs bij eventueel ontstaan van een gering lek in de buizen in werking komt en er blijft tot het lek hersteld is. Het buizennet kan in vele gevallen met eene water leiding verbonden worden, of door een reservoir ge voed worden. Bij gevaar voor bevriezen wordt het water in het buizennet vervangen door saamgeperste lucht, van grooter drukking dan het water. Ofschoon deze uitvinding van betrekkelijk recenten datum is, nl. 1882, moet zij reeds onschatbare diensten, en daardoor hare onfeilbaarheid hebben bewezen. Reeds meer dan 5000 gebouwen zijn met deze sprenkeiaara beschermd, zoodat vele assurantie- maatschappijen van 20 tót 40 pet. verlaging van premie toestaan voor gebouwen waarin urinnells brandblusscher is aangebracht. In Nederland is deze blusscher reeds aangebracht in fabrieken te Helmond en Enschedé. Uit den Haag schrijft men aan het VtrechUck Dagblad Indien ooit eene wet een diepen indruk heeft gemaakt, eene .diepgevoelde teleurstelling' heeft verwekt zooals een staatsman uit eene vorige periode zou gezegd hebben over de verdorven heid van het menschdom, dan was 't zeker de Bo- terwet, die met 1 Januari in werking trad. .Wie had dat nn vin dien man gedacht Tien jaren lang heeft hij ma zoo trouwhartig zijn potje boter gebracht en altqd zoo eerlijk zyn prijs bere kend, een klein beetje onder de Delftache markt, en nu moet ik zien, dat bij me margarine leverde, al dien tijd lang klaagt de goedige huisvrouw, die zoovele jaren gelukkig was, als ze 's avonds tegen over hare vriendinueu bluffen ken bij de conversatie over den boterprijs, en dan altyd een stuiver of een dubbeltje lager was dan anderen. «Zoo'n bedriegerl' En er zijn heel wat van die bedrogen huisvrou wen, die den 3 Januari het openhartige woord .margarine' op hare boterpoljos vonden, toen de boer zyn ommegang maakte en zyn boter (P) weer afleverde voor 't eerst onder de nieuwe wet. Want ze zwierven op de marktdagen by dozijnen door de stad, die echte boterboeren met potjes, uit Stompwyk en het Westland. En eensklaps is nu die illusie verbroken, de charme er afmargarine was 't in plaats van eobto boter. Toen de wet in den maak was en de oouranten waarschuwden tegen die boeren en vertelden, dat die brave buitenlui aan 't einde van den marktdag aan den Ryswykschen weg afstapten om hun voor raad margarine aan te vullen, en dan vroolyk huis waarts karden, om echt en heusch buiten in het Westland, tegon de volgende week huu .znivoren' boter te gaan praepareeren, waar de lerende koe weinig of geen kennis aan had, toen dacht iedere huisvrouw voor zichja, maar rayu boterboer doet dat niet. En nu, zie, nu vielen ze daar allen te gelijk door de mand, en op alle potjes stond hot Kaïnsmerk margarine. Een ding heeft dat bedrog van jaren intussohen voor. Na zoo lang te hebben beweerd, dat zy voor een dubbeltje minder heusch lekkere boter kregen, kunnen onze huisvrouwen nu moeilijk anders doen dan volhouden, dat 'tloch lekker was, al was't dan margarine. En zoo beeft de wet, die bestemd was om de reputatie van Neérlands boter te besehermen tegen vervalschers, ook tot resultaat, dat de marga rine, die in deftige huishoudens nog altijd in eeu slecht blaadje stond en den naam bad van toch heel anders to smakon dan botes, nu eensklaps in eere is gekomen en erkend wordt als een product, waarvoor men waarlijk den neus niet heeft op te halen. iDdien nu onze huisvrouwen aan de bedriegeljjke boeren, die haar zoolang knollen voor citroenen ver kochten en knoeigoed leverden tegen bijna don boterprys, hun afscheid geven en royaal zuivere mar garine gaan koopen uit goede fabrieken, dan is inderdaad de werking van de boterwei dubbel goed: voor de echte boter en voor de nticere margarine beiden. Dat de potjesboeren de kinderen van de rekening worden, zal niemand betreuren. Zij hebben te lang genoeg verdiend, ook aan het gevaar, waaraan zij een der belangrijkste takken onzer landbouw-njjver heid door hunne hebzucht blootstellen. Eenigen tijd geleden droeg de «Maatschappij van Geneeskunde" aan eene commissie op, een onderzoek in te stellen naar den vaccinatietoestand in Neder land, in verband met mogelijke wyziging der Epide- miewet. Deze commissie heeft thans haar eerste rapport uitgebracht. Zy heeft voor haar onderzoek de medewerking van de afdeelingen der Maatschappij ingeroepen en aan de geneeskundigen 18 vragen aangaande de toe passing en uitkomsten der vaccinatie voorgelegd. Door 29 van de 36 afdeelingen, vertegenwoordigende 1076 geneeskundigen, is die medewerking verleend. Uit de antwoorden blijkt,'dat er tusschen de ge neeskundigen bijna volkomen eenstemmigheid heerscht omtrent de toepassing van de algemeene verplichte vaccinatie, en dat een wetsvoorstel tot invoering van algemeene verplichte vaccinatie met ingenomenheid door hen zou begroet woéden, ware het niet dat zy vreesden, dat zulk een ontwerp niet tot het beoogde «^■■■■■■■■aHHaaamsmm Tom de aankomenden niet in het oog had gekregen. Dadelijk trok hjj zijn arm van Jane's middel terug en, zijn pet afnemende, bleef hij staan totzjj voorbij was. Welk eene vreemde rertooning na hetgeen Violet gisteren avond had gehoord I Sarah was er de vrouw niet naar om haar gekwetst gevoel zoo te bedwingen, vooral niet onder baars gelijken. En toch, zy lachte en zij praatte en scheen er volmaakt genoegen mee te nemen, slechte een aandeel, een klein aandeel, in Tom liefkoozingen te ontvangen en in zjjne genegen- beid met hare mededingster Jane te deelen. Violet schiamde zich half over de belangstelling, Welke die dienstboden-vrijage haar inboezemde, maar Sarah was zulk eene bijzondere vroufv en haar minnaar zulk een vreemd man, dat Violet er toch nog een poos over bleef denken, of Sarah's opgewektheid comediespel was geweest, of dat aangelegenheden des harten by die klasse van menschen van anderen aard zijn. Dien avond, toen zy na de thee hare vertaling had afgemaakt en de beurt aan Guizot zou komen, bedacht zij tot haar schrik, dat zy het fraai ge bonden boek, in haar haast om naar huis te komen, den vorigen avond buiten had laten liggen, waar schijnlijk op den vochtigen grond. Zy snelde het plantsoen door om het boek te halen, verlangende om te zien of de band had geleden: maar op nog slechts een paar stappen afstand van haar nestje ge komen, zag zij mijnheer staan, met den ongelukkigen Guizot in de hand. Was zij straks reeds verlegen geweest over hare slordigheid, hoeveel erger was het, nu zij hare misdaad bekend wist. Zy had dan ook niet den moed tot hem te gaan en wilde, zooals zy hoopte, onopgemerkt wegsluipen, toen hij risp: «Juffrouw Howartl" Zy had van te voren knnnen weten dat men aan zijn scherp oor en oog niet ontsnapte. Zy kwam langzaam nader en blozende zeide zy zacht. «Ja mynheer." Het was eigenlijk een kleinigheid, maar zy ver beeldde zich, dat zy in de oogen ran mynheer, dien zij niet kon vertellen hoe zy door het luisteren naar een téte-a-téte vergeten had op het boek te letten, een slordig personage moest schynen, zooals het voor iemand in hare betrekking volstrekt niet te pas kwam. Het was hare welverdiende straf, als hy haar eenvoudig verbood in het vervolg zijne boeken te gebruiken. Toen zy dichterby kwam stond hij, in het boek bladerende, met bet hoofd daarop neergebogen. «Het spyt my zoo, mijnheer", begon zy aarzelende en met een paar tranen in de ooghoeken. «Ik heb het boek gisteren avond mede naar buiten genomen om te lezen en later vergeten het meê in huis te nemen. Het was erg onnadenkend, dat weet ik wel, en ik zal nooit weer boeken uit uwe kast mede in den tuin nemen." «Waarom niet, juffrouw?" vroeg hy, en zijne vriendelijkheid verdreef in eens al haar angst. Wordt vervolgd.) doel zou leiden, maar misschien afbreuk zou doen «m de^thans voorgeschreven indirecte verplichting. Aanstelling van staats-vaccinateurs werd nagenoeg alMmeen ontraden, o. a omdat de ondem meer gs- i ,ie inenting hunner kinderen toe te laten, wanneer^ deze «S* door den huisdokter dan door een veelal onbekenden ambtenaar, en omdat de plaatselijke geneesheer ook meer invloed tot be vordering der vaccinatie kan doen gelden. In de groote meerderheid der afdeelingen werden Zg gemoedsbezwaren waargenomen, vooral by perso nen van de streng confessioneele richting, by de christelijk gereformeerden, by orthodoxe predikanten en by minder ontwikkelden; meer op liet platteland dan in de steden; niet by Israëlieten en katholieken. In sommige streken bestaan die bezwaren riet onder de christelyk afgescheidenen, o. a. in een gedeelte van Drenthe. Een geneeskundige verklaart, dat wel gemoedsbezwaren bestaan by christelijk gereformeer den; maar by dezen is de tegenzin meer een ge hoorzamen aan een van boven gegeven wachtwoord, dan het gevolg van eigen overtuiging. De uitkomsten van het onderzoek vat de NR. v. in de volgende conclusies samen: lo. dat het zeer groote nut der koepok-inenting door alle geneeskundigen, zonder eenige terughou- ding, wordt erkend, en dat het op den weg ligt ran de geneeskundigen om deze kunstbewerking ju elk opzicht zooveel mogelijk te bevorderen; 2o. dat de vaccinatie in het eerste levensjaar een onafwysbare eisch iB, wil men pokken-epidemieën in Nederland voorkomen, terwijl thans de kinderen vaak veel te laat worden ingeënt; So. dat de aanstelling van staats-vaccinateurs moot worden ontraden; 4o. dat het aantal van hen die ernstige bezwaren van gods- dienstigen aard tegen de vaccinatie hebben, gering is en, indien zij de ingeving van hun eigen gemoed volgen, zonder rekening te houden met den «rang van buiten, hun bezwaren spoedig tot het verledene zouden behooren en even gehoord worden als zulks vroeger het geval was; 6o. dat genoegzaam overal in hoofdzaak aan de wettelijke bepalingen betreffende de vaccinatie wordt voldaan; 6o. dat de regeling van tijd en plaats van inenting nog te wenschen overlaat; 7o. dat het verzet tegen de uitenting van kinderen by de ouders toeneemt naarmate de gele genheid tot animale vaccinatie zich uitbreidt (nadee- lige gevolgen van de uitenting en van het gebruik van gehumaniseerde stof worden niet vermold); 8o. dat ue animale vaccine in de meeste opzichten de voorkeur verdient boven de gehumaniseerde; 9o. dat de onmiddellijke enting van arm op arm of van het rund op arm de meeste kansen ;van welslagen ople vert; 10. dat omtrent de wijze van bewanng de* vaccine (glaasjes of buisjes) nog geen voldoende een stemmigheid is verkregen, en het zich niet laat aan zien dat zich daaromtrent Bpoedig by de deskundigen eene overtuiging zal vestigen; llo. dat eene heren ting vóór den aanvang der ontwikkelingsjaren en bij het dreigen en heersohen van pokken-epidemieën is aangewezen, en dit wel des te eerder, naarmate eene grootere tijdruimte sedert de laatste enting verloopen is; 12o. dat de bezwaren tegen het model der ver klaringen van vaccinatie niet zoo overwegend zyn, om thans op wyziging aan te dringen, en 18o. dat prikjes boven inkervingen verre de voorkeur verdienen. Men schryft uit Friesland: In vele Friesche gemeenten ziet het er tegen woordig treurig uit met den arbeidersstand. Door velen wordt hoegenaamd niets verdiend, en in menig huisgezin wordt gobrek geleden. Vooral by open water kan de nood groot zyn. Is het water met jjs bedekt of is er veel sneeuw gevallen, dan wordt er nogal menig stuivertje verdiend met baanvegen, sneeuwscheppen, het verkoopen van molk en koek aan de liefhebbers van schaatsenrijden of op andere wijze; maar thans valt er hoegenaamd niets te ver dienen, indien niet verschillende corporatiën de handen ineenslaan om dan toch maar op de eene of andere wyze werk te verschaffen. Gebeurt dit niet dan worden de armvoogdyen met tal van aanvragen om ondersteuning als het ware bestormd. De uitgaven voor armenzorg in de Friesche gemeenten zyn dan ook in de laatste jaren schrikbarend toegenomen. Tooh draagt menig arbeider zelf de schuld mee van dezen toestand. Nog vddr hy eenig middel van be staan heeft gaat hy trouwen, en vermeerdert het gezin, dan vermeerderen ook de behoeften, die (dat is natuurlijk, meent de arbeider) door de armvoogden maar moeten bevredigd worden. Dat recht van eischen schjjut er toch nogal diep in te zitten, vooral sedert'1 socialistische woordvoerders met vrjj wat ge schetter daarop steeds aandringen. Rechten, rechten en nog eens rechtendat wordt den werkman steeds toegeroepen, van verplichtingen geen sprake. Omtrent den diefstal in het gebouw Van het kan tongerecht te Deventer, waar zich tevens het kantoor der directe belastingen bevindt, meldt het Div. Dagblad: De dief heeft zich hoogst waarschijnlijk Zaterdag avond laten insluiten en zich 's nachts door de cipiers woning naar de binnenplaats begeven, waar hy zich, door het indrukken van eene ruit, toegang heeft verschaft tot het kantoor der directe belastingen. Hier vond hy niet veel van zyn gading, slechts een bedrag van circa 12 aan kleingeld. Hiermee natuurlyk niet tevreden, snuffelde hy verder, maakte, door middel van een pook, een lessenaar open, en vond daar, ongetwijfeld tot zijne groote vreugde, den sleutel der brandkast. Die vreugde was echter van korten duur, want hy vond de brandkast ledig. De sleutel, benevens nog een andere, werd door hem op de trap nedergelegd. De dief heeft zich blijk- baar ook weer door de cipierswoning verwijderd. In de zitting der Fransche Kamer van gisteren heeft een verschrikkelijk rumoer geheerscht ten ge volge van Boulangistische manifestatiën. Ten slotte lijn drie afgevaardigden tijdelijk verwijderd en wel met behulp der militaire macht. De Duitsche Rijksdag heeft heden, bij tweede lezing, het wetsontwerp betreffende de Oostafrikaan- sche stoomvaartlijn aangenomen, in den door de commissie vastgestelden zin. Tegen stemden de vrij zinnigen, de meeste leden van het Centrum en de sociaal-democraten. De Reichsameiger maakt het verslag openbaar omtrent den toestand der arbeiders en dien der nij verheid in de vijf Pruisische myndistricten. Daarin worden alle vraagstukken behandeld, welke vooral in don laatsten tyd op den voorgrond zyn getreden, zooals omtrent het loon en den duur van den arbeid. Het verslag is reeds in het begin dor vo rige week by den keizer ingediend. Onder do mijnwerkers by Charleroi heerscht weer groote gisting. Nadat de direoteuren hadden toe gestaan den arbeid per dag tot 10 uur te zullen beperken, hervatten alle werkstakers den arbeid, maar reeds spoedig werd deze weer gestaakt, omdat er in vele mijnen geschil onstond over de toepassing dezer bepaling. In enkele mynen blyven de werklieden een werkdag van 9 uren verlangenin andere wil men zich niet tevreden stellen met de beloften der direo teuren om de loonen te verhoogen, maar eischt men onmiddellijk een loonsverhooging van 10 pCt. elders weer verdeelden de directeuren de verkorting van den werkdag, over 24 uren, zoodat feitelijk het dagwerk nog 10'/, nur bleef bodragen en an dere directeuren wilden de verkorting van den werk tijd alleen toestaan voor mynwerkers, niet voor de andere werklieden. De heer Sabatier, de afgevaardigde voor Charleroi, die bij den eersten strijd als bemiddolaar optrad, heeft zioh weer in betrekking gesteld met de direc teuren der mynen en den mijnwerker Callevwert, den leider der werkstakers. Men hoopt dat ook nu weer een schikking zal worden getroffen, maar in tussohen heerscht onder de werkstakers, wier aantal op 12000 wordt gesohat, zoo groote ontevredenheid, dat het garnizoen van Charleroi weer in de kazerne gereed wordt gehouden. Ook in den ministerraad werd de nieuwe werk staking besproken. Op grond van de mededeeling van den gouverneur van Henegouwen werd besloten terstond uit Doornik 2 escadrons jagers naar Char leroi te zendon. Aanleiding tot deze voorzorgs maatregelen gaven de pogingen, welke eenige werk stakers aanwendden, om ook de andere werklieden te dwingen den arbeid te staken. Ook worden in vele plaatsen vergaderingen en optoohten gehouden, waarby niet alleen tegen de overige mijnwerkers, maar ook tegen de directeuren een dreigende hou ding werd aangenomen. De directeuren weigeren iets toe te geven. Inde myn van Noord-Cbarleroi is aangeplakt, dat de werkdag bepaald wordt op 10 uren, en dat na 1 Jan. een loonsverhooging van 10 pCt. is toegestaan. Ieder, die nu niet terstond weer den arbeid opvat, zal door de directie van de lijst geschrapt en niet weer toegelaten worden. Het meest is men beducht vpor vyandelykheden tusschen de werkstakers en de andere werkieden, want een groot aantal mynwerkers, die tijdens de werkstaking groote ontberingen hebben geleden, weigeren opnieuw te beginnen en blyven aan den urboid Eene belangrijke vergadering werd gehouden te Chfttelineau. Duizend mijnwerkers waren aanwezig en hoorden het verslag, hetwelk Callowaert uit bracht over zyn onderhoud met den heer Sabatier, die heden te Charleroi wordt verwacht. De werk stakers besloten, nu de directeuren hun beloften niet hadden vervuld, behalve de verkorting van den arbeid een loonsverhooging te eischen van 15 pCt. Men besloot by de werkstaking te volharden en te blijven eisohen, dat de werkdag van 10 uren met alleen voor mynwerkers geldt, maar ook voor alle andere werklieden, die in de mynen werkzaam zyn Te Montigny aan de Sambre vatten de werkstaker* met hun houweelen post voor de mynen. De hou ding, welke zy aannamen, was zoo dreigend, dat de gendarmes hen sommeerden uiteen te gaan. Dit werd geweigerd. De geudarmes maakten een charge en joegen de menigte uiteen, hetgeen zonder onge vallen gelukje. «De toestand" zegt de lndépendance Beige .zal gedurende twee of drie dagen wel betrekkelijk kalm blijven, maar indien dan geeo sohikking is ge troffen, kan men zeker rnstverstoring en geweld pleging verwachten." De zoogenaamde Ausgleioh tusschen Dnitsohers en Czeohen in Bohemen, die thans tot stand gekomen is, mag een schitterende troimf voor graaf Taaffe genoemd worden. Het wil zeker heel wat zeggen, dat de Neue Freie Presse, die Taaffe altyd met de grootste bittterheid heeft bestreden en steeds alle Czeohische eisohen heeft afgewezen, als leidende tot ontbinding der monarchie, met de uitkomst te vreden is. Aan den anderen kant is niet alleen de oud-Czechische partij, wier leider Rieger met Von Plener in de conferentie krachtig voor de over eenstemming hoeft gewerkt, voldaan, maar ook het hoofdorgaan der jong-Czeohen, de Narodni-Listy, uit zich in zeer gunstigen zin. Er zyn bladen aan weerskanten, die wat donkerder kijken energrooten nadruk op leggen, dat in beginsel-quaesties aan beido zijden niets is toegegeven. Zoo zouden de Dnitsohers het beginsel gehandhaafd hebben, dat de, Duitsche taal rechtens de officieele taal van Oostenrijk blijft, en zouden de Czeohen het zoo genaamde oud-Boheemsche staatsrecht niet hebben prijsgegeven. Het tegendeel zou echter moeilijk ge- eischt kunnen worden, maar waar een compromis gesloten wordt, kunnen beide partijen theoretisch haar beginselen hoog houden, en er niettemin in slagen op practisch terrein haar onverzoenlijke hou ding te laten varen om tot overeenstemming te geraken. Waar aan beide kanten de overtuiging wakker is geworden, dat de rassenstrijd, die allo samenwerking tusschen Duitschers en Czeohen onmo gelijk maakte, voor het staataleven en de volks ontwikkeling allerverderfelijkst is, daar kan men de hoop koesteren, dat de verkregen overeen stemming op practisch terrein niet onvruchtbaar zal wezen. Als nu de partijen in haar geheel den arbeid der conferentie maar goedkeuren. Een eerste gevolg der overeenstemming zal wezen, dat de Duitschers weder in den Boheemscben Land dag zullen versohijnen, als het compromis in wer king zal zyn gelreden, dus waarschijnlijk in den aanstaanden herfst. Maar niet alleen in Bohemen, ook in 't geheele rijk zal de politieke toestand wijziging ondergaan, daar het tot nog toe alles be- heerschende nationale element in den politieken strijd op den achtergrond zal treden. Eene nieuwe partij- groepeering is daarvan wellicht te wachten, en dit verklaart de tevredenheid der Neue Freie Presse, die voor de vrijzinnigen betere dagen verwacht, als de reaotie, door de begunstiging van alle federalis- tisohe stroomingen van den steun der verschillende nationaliteiten, totnogtoe zeker, voortaan alleen op eigen kracht moet steunen. Het hoofdpunt van den Ausgleioh schynt te wezen, dat de grenzen der gereohtelijke arrondissementen zullen bepaald worden in overeenstemming met de heerschende talen. Practisch zal de uitvoering licht nog menige moeilijkheid baron, maar het beginsel is aangenomen. Verder worden het opperste ge rechtshof te Praag, de algemeene sohoolraad en de landbouwraad in een Duitsche en Czeohische af- deeling gesplitst. Eindelijk werd de schoolvraag tot oplossing gebracht, door de Duitschers vry te stellen van do verplichting om in overwegend Duitsche steden ook voor de kleinst mogelijke minderheid Czeohische scholen te onderhouden. Is de Neue Freie Presse goed ingelicht, dan zou graaf Thun weldra als stadhouder vervangen worden door een militair van hoogen rang, die nog niet in den partijstrijd is gemengd geweost, en zou hem een ambtenaar uit de onmiddellijke omgeving van graaf Taaffe worden toegevoegd, om de nieuwe organisatie in uitvoering te brengen. De politieke toestand in Spanje blijft nog even duister. Zoodra de beterschap van den jongen koning der koningin-regentes weer veroorloofde zich met staats zaken in te laten, ontbood zij den heer Sagasta en deelde hem mede, dat zy niet hom, maar een der andere liberale leiders de samenstelling van een mi nisterie zou opdragen. De koningin voegde er by, dat zy dit besluit had genomen, daar de eerste po gingen van den gewezen minister-president niet ge slaagd waren, doch zij sprak tevens de verwachting uit, dat Sagaris daarom toch haar streven niet zou tegenwerken. De heer Sagasta verklaarde, dat hy het besluit der regentes eerbiedigde en haar steeds zou steunen by haar moeilijke taak. Elk liberaal kabinet zou door

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2