4 S,* Huideelt 8 dagen tg 1 inste pgn te s gevoeligste 700RD. BINNENLAND. IETS GEHEIMZINNIGS. elcn. B ro: LIES m. MS, H. 1 1890. Donderdag 23 Januari. 4127. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken^ I FELILLETOm. 3 en 73*. EGEN” I I] I I t 2.75. De insending van advertentidn kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. max Zoon. liker, (Uit M Engeluh.) De uitgave dexer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjja per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Ifsonderlgke Hommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Ad verten tien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschjjnk. Knp. eel SO dg, N, Coiffeur, v. TOULL. IRKAMER. midden der Dezer dagen hadden wij melding gemaakt van een te Breda geroerd rechtsgeding, waarbij de Broda- p. maand, ter Courant. recteur, IGENDIJK. Ons, 5 Pond L lager. 'ticrouopuch D'. P. F. IENS Wzx. reef ons dd- le: de meening e doeleinden den handel, wegens het en Kalk bg uur van den ronden is ge wenden van van veront- vermeden.» skende Ver- goudsche courant. 1 1890. meelieten. het Duitsch X. Y. Z. 7*/. uur. zen. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Cegten. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Het Nederlandsch Gymnastiekverbond zal zijne jaarlijksche gewone bondsvergadering houden op Zon dag 26 Januari, in het Turngebouw, Marnixstraat te Amsterdam. O. a. zal aan de orde komen een voorstel van het dagelijksch bondsbestuur en de technische commissie, tot het aanschaffen van de noodige doelmatige gym- nastiek-toestellen, terwijl door enkele leden van ver- eenigingen het persoonlijk voornemen is te kennen gegeven, om het verband tusschen art. 18 derbond- wet en art. 8 der bondsverordening I te bespreken (machtiging van het bondsbestuur voor wedstrijden in maar niet door een gewest te houden). In deze vergadering zullen voorts een nieuwe voorzitter en nieuwe secretaris moeten gekozen wor den, daar beiden zich door hunne drukke bezigheden genoodzaakt zien, hun mandaat neder te leggen. De voorzitter, die reeds het vorige jaar besloten bad af te treden, heeft toen aan den algemeenen drang der leden toegegeven, en zijne functie nog dit jaar waar genomen, doch zijne werkzaamheden zijn sedert dien tijd weder zóó vermeerderd, dat het hem onmogelijk is, langer als hoofd van het Verbond op te treden. De secretaris, dio tegen 1 Januari e. k. een werk kring beeft aanvaard, die hem niet meer toelaat de Te Edinburg is eene verzekering-maatschappy tegen ziekte opgericht, uitsluitend voor vrouwen van eiken stand, die haar brood moeten verdienen. Iedere vrouw, die lid der vereeniging wordt, zal, wanneer zij zeven stuivers per maand betaalt, in geval van ziekte de eerste zes maanden f 2,40 per week en na dien tijd tot haar herstel f 1,20 per week, ontvangen. In geval zij aan de siekte mocht sterven, wordt er voor hare begrafenis f 36 uitbe taald. Eene hoogere maandelijksche premie geeft natuurlqk ook recht op betaling van grootere som men, maar het bovenstaande voorbeeld toont toch aan, hoe mon zicb met zeer weinig opoffering de rust kan verschaffen, in geval van ziekte niet geheel afhankelijk te zijn van bloedverwanten of vrienden. (Uuievromo.) lijks had hij de lade opengemaakt om geld terug te geven, of ook die waren zoo vrij om ongevraagd de handen in de lade te steken. Door de oplettend heid van den eigenaar hadden zij geen kans noch voor bet een, noch voor het andere. (Bred.) uit zijne lade te houden, waarop zij naar nieuwe I kwartjes vroegen. Hierop gaf hij maar geen ant- woord, zoodat de dames spoedig vertrokken. Eeni- gen tijd later kwamen er weer twee dames in zijn winkel, deze waren echter van eone andere editie; dingen betrokken waren, en de wijze waarop aan I ook zij gebruikten een anisetje en kwamen met de thans in Frankrijk als pretendenten optredende dezelfde viaag voor den dag. Natuurlijk was de Bourbons hunne aanspraken worden betwist, iets andere er op bedacht en gaf geen kans, doch nauwe- dramatisch beeft, eindigt de zaak niettemin op de Ijjks had hij de lade opengemaakt om geld terug te wyze als blijspelen plegen te eindigennamelijk mot een huwelijk. Te Breda zijn in de vorige week ondertrouwd mr. E. B. Daymonaz en Marie Antoinette de Bourbon (wed. v. d. Horst). GOUDA, 22 Januari 1890. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer B. Moerkerk, thana ambtenaar ter secretarie te Zutphen. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van gisteren werden veroordeeld J. V., timmerman te Gouda, bekl. van mishan deling, tot 2 dagen gev. en D. A. W. en C. K., schippersknechts te Gouda, bekl. van mishandeling, tot 14 dagen gev. ieder. De arbeidswet, welke den len Januari in werking is getreden, beveelt de aanstelling van fabrieks- inapecteurs. Niettegenstaande Januari thans teneinde loopt, zjjn de inspecteurs nog niet benoemd. De reden daarvan is, dat de begrooting van Justitie nog niet door de Eerste Kamer is goedgekeurd, zoodat ook de traktementen van de inspecteurs nog niet vastgesteld waren. "De Haagsche correspondent der Zutpk. Cl. meent, dat het bezwaar had kunnen voorkomen worden door een afzonderlijk wetje, waarbjj de traktementen der inspecteurs werden geregeld. Zeker ware het be swaar op die wijze voorkomen, maar zóó erg is het toch niet; wij hebben het zoolang zonder inspecteurs gedaan, wij kunnen nog wel een week of wat langer hen missen. De wet kan dan wel niet ten volle uitgevoerd worden, maar daaraan zjjn we in ons land gewoon; toen de wet op de quitantiezegels was inge voerd, waren de zegels zelve nog niet te bekomen en die waren voor genoemde wet wel zoo onmisbaar als de inspecteurs voor deze wet. (dmh. Ct.) Gisteren ochtend vroegtijdig ontving een koffie- huishonder te Breda een bezoek van twee, naar het dialect te hoeren, Belgische dametjes, die, na iets besteld te hebben, hem vroegen of hij geen dubbeltjes van 1863 had; zij wenschten die in te ruilen. De man keek in het geldbakje, doch werd op verwon derlijke wijze daarin bijgestaan door genoemde schoo- nen. Hij kreeg argwaan en wist de lieve vingertjes heeft je zeker vergeten. Ik zal je gauw naar huis brengen. Kom, wees nu een zoe' kind en ga met mij meê.” Langzamerhand was Mona jegens Violet jets minder vijandig gezind geworden dan jegens de overige huis- genooten. Zij liet zich nu ook zonder veel tegen stand optillen; alleen toen haar papa, toen hij Violet de hand gaf om haar goeden nacht te zeggen, bij ongeluk een harer schoentjes aanraakte, gaf zij weer een gil. Violet droeg haar naar huis en gaf haar in de gang aan Sarah over. Violet ging even in de schoolkamer om Guizot op zijne plaats te brengen en door eene instinctmatige ijdelheid gedreven, nam zij de kaars op en zag naar haar eigen beeld in den spiegel boven den schoorsteenmantel. Een jong meisje hoort zich allicht om haar lief uiterlijk roemen, maar eene schoone vrouw te worden genoemd, dit streelde haar. Zij ha<i zoo stil met hare moeder voortgeleefd en zoo weinig kennissen gehad, dat zij hoegenaamd aan geene vleiende woor den gewoon was. De gedachte, die haar bij de monstering harer groote, meer dan anders schitte rende oogen en gloeiende wangen als een straal door hot hoofd schoot was«Zou de beer Laurence Beade mij ook mooi vinden?” Weldra zou zij voor hare ijdelheid de straf ont vangen. In de eerste dagen van September regende het onophoudelijkalles lag in eene atmosfeer van vochtige, ongezonde dampen, die de kleur vsu hare wangen verjoegen en haar haren gezonden eetlust ache Bourbons waren betrokken. Dat proces heeft zooals mede gemeld is geleid tot de veroor- deeling van den advocaat mr. Daymonaz tot 25 boete, wegens smaadschrift. Wy lezen nu in 't Utr. Did.Ofschoon er by de zaak zeer ernstige dingen betrokken waren, en de wyze waarop aan I 1») •Ik geloof waarlyk dat Guizot droog genoeg is om eene kleine bevochtiging te kunnen verdragen I Als u hem in den vijver hadt laten vallen, dan zou uzelf de eenige zijn die om hem treurde, want hier ziet niemand dan u naar hem om. Maar eene an dere vraag is: waarom bederft ge uwe jonge oogen z met zeiken zwaren kost? Het is heel braaf; zie je, ik geloof toch dat een bundel gedichten of een roman geen gevaar zou loopen in den steek te worden gelaten.” «Ik wsot nog zoo bedroefd weinig,” zeide zij ne derig, en ik moet later grootere meisjes dan Haidee kunnen onderwijzen; daarom doe ik mijn best wat te leeren. En ik lees niet enkel droge kost. Van morgen had ik juist don tijd bijna de geheele courant van gisteren door te lezen.” ’•Ook al vrij dorre lectuur. Daar stond niet veel in, hé?” «Ja wel, een lang proces over een moord in Ierland en een uitgebreid stuk over de Oostersche quaestie, en de nadere bijzonderheden van een grooten diefstal. In een groot huis in Derbyshire, dat aan Lord Dalston toebehoort, is verleden Woensdag inge broken en eene menigte dingen van groote waarde zijn er gestolen. Men zegt wel op het spoor te zijn, maar tot nu toe geen der dieven te hebben kunnen vatten. Ziet u, ook in het lezen van deze en der gelijke dingen schep ik vermaak.” Hij glimlachte, maakte haar een compliment dat zij er dien morgen zoo goed uitzag en eene inder daad sohoone vrouw was, en trad plotseling op haar toe, teen een kreet, die uit den grond scheen te komen, hem toornig deed rondzien. Dit was het eenige geluid, dat zelfs den bedaarden heer Rayner, die zich anders altijd wist te beheer- schen, kon doen ontstellen. Het was zijn dochtertje Mona, die, slordig en vuil als gewoonlijk, door het natte gras en de modder was komen aanloopen of kruipen; zij had haar geliefkoosd plokje by den vijver ingenomen, maar op het oogenblik dat zij haar vader in het gezicht kreeg, gaf zij op hare eigene, onheb belijke manier lucht aan hare ontevredenheid hem hier te zien. Een oogenblik zag Violet eene uitdrukking op het gelaat van den heer Rayner, die haar den adem deed inhouden van schrik. Zóó moest hij er hebben uitgezien toen hij dien avond met Sarah sprak. Wel werd die schaduw spoedig door zjjn bekenden vrien- delijkeu glimlach vervangen, maar Violet was er toch van ontsteld en verlangde weg te komen Mona was een goed voorwendsel. •Foei, wat een stout meisje zoo laat ’s avonds buiten te komen en nog wel zonder hoed. Sarah

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1