ININS s 700RD. n IETS GEHEIMZINNIGS. BINNENLAND. fr° 4129. imer Zaterdag 25 Januari. 1S90. Nieuws- en merk Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. kooping ARI 1890, »0sW|fg i er en FEUILLETON. i\ EGEN,” inp. f 'IËN AND, Ting. EREN, f, polb., O. THIM. 0o, ^Ko. 15 ets. 45 cl. J {en ba den De insending vaii advertentita kan geschieden u>t een uur aee namiddags van den dag der uitgave. °P z/République Franqaise-Ville de Paris, Grand (Uit het Hngeltch.) p. maand, ter Courant. prgs onder AtONDPOST,» over zyn maar Bovendien worden alle Ad vertentien gratig opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. JRKAMER. midden der De uitgare dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 1 ache. Cou den doorbet 4KMAN en langt tegen vrjje dadeljjk en lentiaren gemeente goudsche courant. i8wy. neelisten. het Duitsch X. Y. Z. 71/, uur. sen. Maar nu heeft u de plaats en aan „Ik P. MAHL- AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel uieer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. In de gemeente Kapelle (prov. Zeeland) is bij de volkstelling geen der kaarten aan de ingezetenen uitgereikt (met groote moeite heeft een der ingeze tenen, en zelfs niet dan na bedreiging van aanklacht, die voor zijn gezin weten te verkrijgen), en dage- evenmin een bewijs als voor een ander feit, dat in mijn oog even waar is; dat hij zijne vrouw ver moordt met dezelfde zekerheid alsof hij haar vergif liet nemen.” «Hoe durft u zoo iets vreeselijks zegge»? U hebt het recht niet die vermoedens uit te spreken. Op eene onverantwoordelijke wijze laat gij u medesleepen door uw vooroordeel tegen een man, wiens eenige fout is, dat hij niet hetzelfde alledaagsche leven kan leiden, waarmede zijne buren zich tevreden stellen. U is waarschijnlijk van hetzelfde gevoelen als de dorpelingen, die vioolspelen als iets „uit den booze” beschouwen en die rillen bij de gedachte, dat de heer Rayner aan wedrennen deelneemt.” «Als hij niets ergers deed, dan zou ik niet minder goed over hem denken dan u. Mij dunkt echter, dat u 'wel kunt begrijpen, dat een man die drie jaren lang op eene halve mijl afstands van een anderen man heeft geleefd, meer van diens karakter kan weten dan een onschuldig jong meisje, dat hem eerst sedert eene maand kent.” z/Om iemand billijk te beoordeelen moet men hem in zijn dagelijksch leven tehuis hebben gezien.* Ik heb mijnheer in zijn gezin waargenomen; ik heb voor en met hem gemusiceerd, met hem gewandeld, lange gesprekken met hem gevoerd; ik zou denken, dat ik hem beter kende dan u, die slechts eene oppervlakkige kennis met hem heb gemaakt.” //Natuurlijk, kent u hem dan veel beter dan ik Ik heb nooit voor hem gespeeld en ik heb noch de 15) «Zoo? O ja, het is ook waar. .zich inmiddels gehecht aan mevroüw //Volstrekt niet!” viel zij hem in de rede. houd niet van haar.” z/Nu, dan van Haidee en Baby. Het schijnt toch, dat u aan iets of iemand hier gehecht is geraakt anders zoudt u er niet veel tegen hebben van hier te gaan,” zeide hij, met zoo veel nadruk dat het haast onbeleefd werd. z/Ja, ik houd van het huis, al is het vochtig, en ik houd van den tuin, al is hij een moeras, en van Haidee, en van Jane, het keukenmeisje, en van den heer Rayner.” Het bekende Engelsche geneeskundige tijdschrift The Lancet bevat het verslag van eene Commissie, GOÜDA, 24 Januari 1890. Z. D. Hoogw. Mgr C. J. M. Bottemanne. Bisschop van Haarlem," heeft den weleerw. heer J. J. Thun- niaaen, te Haarlem, die tot dusver alleen belast was met de inspectie van alle bijzondere roomsch- katholieke scholen voor lager ouderwijs in het bisdom, een vijftal andere eerwaarde heeren toege voegd, die voortaan de werkzaamheden aan het toezicht verbonden met zijneerw. zullen deelon. Zoo is o. a. het toezicht opgedragen aan den weleerw. hear C. J. J. Wilde 8. J. in de deke naten Grmenhage, Gouda en Delft. In de maand September 1889 werd bij gelegen heid der groote internationale tentoonstelling te Parijs op het terrein dier tentoonstelling een speciale wedstrijd van zuivelproducten gehouden. Door be middeling der Afdeeling Landbouw van de Neder- landsohe commissie voor die tentoonstelling werd het Nederlandsche zuivel, onze boter en kaas, daarop ingezonden. Welke de reden daarvan kan zijn is on bekend, doch tot voor enkele dagen, was ook bij dat bestuur nog niets bekend, welke bekroningen aan onze inzenders waren ten deel gevallen. Thans zijn de bekroningen bekend geworden en met genoegen kunnen wij vermelden dat zijn toego- kondGouden medailles aan de heeren Keg en Hertog te Zaandam, voor kaas, en de coöperatieve zuivel fabriek te Warga, voor boter. Zilveren medailles aan de heeren: P. J. Smeele te ’s Gravenhage voor boter en kaas, Halbertsma te Sneek voor boter en Knoors en Co. te Gouda voor kaas. Bronzen medailles aan de heeren: Jan Blom te Meppol, voor boter, Willem Holtland te Zwoller- kerspel, voor boter, J. Buis Pzn. te Spierdijk voor kaas en Tormasch te Spierdijk voor boter. 1 JL De heer Reade begon zenuwachtig met de teugels van. zijn paard te spelen. „Zoo, houdt u van den heer Rayner,” herhaalde hij. „Nu dan verschilt u in smaak hemelsbreed met den mijne. Ik vind hem den onverdragelijksten kwast ,die op twee beenen loopt en zoo zelfzuchtig •on gevoelloos, dat men zijns gelijken zou moeten zeoken.” Zijn uitval verwonderde en ergerde haar. Zij kon het niet velen, hem kwaad te hooren spreken van iemand, die voortdurend goed voor haar was. „U kunt hem stellig niet zoo goed beoordeelen als ik die'een lid ben van zijn huisgezin,” zeide zij koel: „Of hij een kwast is of niet, dat weet ik niet; ik weet niet eens wat die uitdrukking beteekent. Maar ik weet wel, dat hij vriendelijk en lief is jegens zijne vrouw en kinderen en goed voor zyne dienst boden en onderhoorigen en „Lief voor zijne vrouw, zegt u? Ik kan het niet lief noemen, dat hij zijne vrouw in de donkerste, kilste kamer van zijn huis opslui^tot dat zij half krankzinnig wordt, en als zij stil <ds een geest rond sluipt, dat hij dan allerlei sprookjes verzint en u die op den mouw spelt, om als reden voor die zeer natuurlijke verandering in haar wezen te dienen. „Sprookjes? Welke sprookjes? Wat bedoelt u?” „De sprookjes die hij u van haar heeft verteld, toen u pas hier waart. Hij zou zich wel hebben gewacht die aan iemand anders dan aan een arge loos mei/je op te disschen, en natuurlijk dacht hij niet, dat u ze aan mij zoudt oververtellen. „Had ik het maar niet gedaan! U kent den heer en mevrouw Rayner pas sedert de drie jaren die zij hier hebben gewoond. Wat weet u er van, of het geen hij mij uit hun vroeger leven heeft verteld, niet waar is?” „Een bewijs daarvoor heb ik natuurlijk niet, maar I mijn gezond verstand zegt het mij. Ik heb hiervogj Overbodig: zal het zijn te herhalen, dat boven- die in opdracht had de werking van chloroform cp staande bekroningen zyn toegekend door de Jury het hart te onderzoeken. Eene commissie dieeeni- der groote wereldtentoonstelling en men die niet gen tijd geleden door den Nizam van Hyderabad be- moet verwarren met bekroningen toegekend op eene noemd werd, was van meening, dat het gevaar van tentoonstelling, waarvan het programma was getiteld het gebruik van chloroform voor het hart denkbeeldig z/République Éranqaise-Ville de Paris, Grand concours vJ— J - international d’exposition de produits alimentaires.” gevallen steeds de ademhaling vóór de werking -het hart was opgehouden. De gevolgtrekkingen Bij de firma I. Wedding te Harderwijk zag eene, door Dr. A. J. Vitringa (Jan Holland) bewerkte ver taling het licht van een hoogst merkwaardig boekje: z/De onderaardsche reis van Klaasjpim", dat omstreeks 1741 door den Deenschen satiricus Baron van Hol berg Werd geschreven. Holberg’s verhaal was een voorlooper der wonderreizen, die in onzen tijd door Jules ¥erne e. a. worden beschreven. Het is zelfs Wnarschynlyk dat de jongere generatie iets aan de oudere ontleend heeft. Verne’s (.Naar het middelpunt der aarde" doet in meer dan een opzicht aan Von Holberg denken. Doch het dwaze reisverhaal van Niels Kliem, don koster vtn de kerk te Bergen, naar de planeet Nazar, die iu den hollen buik der aarde rond wentelt, is bij von Holberg slechts een vorm, waarin hij zijne scherpe opmerkingen de sociale en maatschappelijke toestanden van dagen giet. Het werkje is hein blosset Spiel, een weldoordachte studie, waarin menige stelling wordt verkondigd, die nog in onzen tijd in meer dan een kring onder de radicale ketterijen zou worden gerekend. Von Holberg toont in dit boekske hoe ernstig hij over vele punten heeft nagedacht en hoe wenschelijk hij verbetering zou vinden. En daarom is dit werkje zoo lezenswaard, omdat het in puntigen, ironischen vorm menigen goeden wenk bevat, ook nog voor ons. meening, dat het gevaar was, daar bij de door chloroform veroorzaakte sterf- T -g van opgehouden. De gevolgtrekkingen der commissie waren bevestigd door een onderzoek be treffende sterfgevallen door chloroform, die sinds 1855 in het Vereenigde Koninkrijk waren veroorzaakt. The Lancet droeg dr. Lander Brunton, die in een zyner werken bet gevaar van chloroform voor de werking van het hart bad betoogd, op, de zaak te onderzoeken. Het onderzoek, waarbij de heer Brun ton door een 4-tal geneeskundigen terzyde werd ge staan en dat nu kort geleden geëindigd is, heeft een paar maanden geduurd en, blijkens het verslag, aan het licht gebracht, dat chloroform hoe sterk ook ge bruikt, nooit door hartverlamming den dqod veroor zaakt. Ten opzichte van een door vet omgeven hart bleek, wdat chloroform ook daarom geen gevaarlijke invloed oefent, maar integendeel, door den bloed- drang te verminderen, het werk, dat het hart te doen heeft, verlicht, wat ontegenzeglijk een voordeel is." De commissie kwam tot het besluit, dat bij de aanwending van chloroform vooral op de ademha ling moet worden gelet en dat deze, houdt ze op, dadelijk kunstmatig moet worden voortgezet. Er worden verder voorschriften te dezen opzichte gege ven, door de opvolging waarvan men chloroform met volkomen veiligheid kan aanwenden.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1