JT TOUT. JL BINNENLAND. ’re IETS GEHZIMZIOIGS. 1890. Maandag 27 Januari. K° 4130. ntde )0N. port tem- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* jmen 1 FEUILLETON. h- at het beste vereld. m iekten tandpijn, oqU onaangename worden ^eker jlijks gebruik out. “ff- ifb. Prijs verschrik- ugd l|jdt, ering, die in van een het Ver markt 34, st bedrag, en boek- Drogist. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommen VIJF CENTEN. E C. 34/35 iet 3e militiedistrict zijn benoemd tot Voor- >Pi echte Pre- der Zelf- uitspat- (Vit het JSngeUeh.) GOUDSCHE courant. >ine iureau dezer Op een De storm, die in den Atlantischen Oceaan zoo hevig heeft gewoed, heeft ook in het zuiden van Frankrijk zijn invloed doen gevoelen. Te Bordeaux richtte de storm vrij hevige schade aan, de straten werden rivieren, de pleinen meren, De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco pér post 1.70. herin ond water, sschen 1-76, Dr. POPP’s ie tanden ge- ■’s Tandplom- tegen eiken n. oemen-zeep. Tansparant en, szeepen, welke i weeg brengen, n Mondwater an tijd. lenen. In hot afgeloopen jaar zijn te Amsterdam voor koopmansschulden door huuho crediteuren in gijze ling gesteld 35 personen. In 1888 bedroeg dit getal 27. Een gijzelaar zit daar reeds 18 maanden voor eene schuld van ƒ200. Aan kosten van ver volging en voeding is door sha^wsdsSena reeds 800 betaald. fumeriewinkels AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Het door de. Landbouw-eommissie ingestelde onderzoek naar den toestand van den landbouw in Nederland, is thans afgeloopen. Het daarvan op te maken eindrapport is in bewerking, teneinde in de eerstvolgende bijeenkomst der Landbouwcommissie, welke in Mei zal gehouden worden, in behandeling te komen. «Ik weet er niets van, juffrouw. Het is op bevel van mijnheer,” klonk Jane’s grinnikende verdediging. Violet wilde een onderzoekingstocht doenzij moest toch weten wat daarachter stak. Maar bij de deur stiet zij op Sarah, wier zuur gezicht juist het tegen deel vormde van dat van het lachende keukenmeisje. „Sarah, kan je mij ook zeggen, wat dat alles be- teekent «Mijnheer heeft bevolen, dat do torenkamer voor u in orde moet worden gebracht,” zeide' zij kortaf. «U zult wel zoo goed zijn hier te blijven tot na de thee, want mijnheer wil niet dat u er iets van zult zien voordat de kamer geheel klaar is.” Violet beloofde, dat zij zich hier zou behelpen. Toon zij volgens hare gewoonte na de thee stil in de leerkamer zat te schrijven, kwamen mijnheer en mevrouw met Haidee, die wat later had mogen opbljjven, haar afhalen om haar in statigen optocht naar boven te geleiden, de enge trap naar de toren kamer op. Bij het openen der deur op het kleine portaal hield mijnheer eene korte, maar zeer vrien delijke toespraak, waarin hij haar verzocht zich zonder verdere plichtplegingen te willen beschouwen als de gevangen prinses in de betooverde torenkamer. Zij deed een uitroep van verrukking. In een acht hoekig vertrek met vier op den polder uitziende ramen, brandde een helder haardvuur. Het vloer kleed en het behangsel waren nieuw. Twee gemak* kelijke lage fauteuils stonden ieder aan een kant van den haard; verder eene keurige schrijftafel, een gemaskerd bal van do «Adelclnb" te St- Peteraburg is eene dame verschenen, die „Influenza" voorstelde. Zij droeg een- Oostersoh kleed, met de kaart van Europa er op. Boven de Baltische zee zat een groote spin, die haar web spon over alle Europoesche landen. In het hooge kapsel der dame prijkten de namen van geneeskundigen, die over de «influenza" geschreven hebben, en op haren waaier stonden de namen van apothekers der stad. Zij deelde afdrukken van een gedicht uit, waarin de «influenza" bezongen werd. De scherts zou hier te lande waarschijnlijk erger nis gegeven hebben; maar bij den Petersburgschen adel viel zij zoo in den smaak, dat aan «Influenza" de eerste costuumprijs werd toegekend. Chinoesche tochtscherm en de meubels uit hare kamer beneden. Alles zag er zoo prettig uit, dat hare oogen overal tegelijk willen zien. Zij kon geen woord spreken toen mijnheer verklaarde, dat hy haar nu hier hoog en droog, ver boven het slijk en de nevelen der lagere aardbewoners, had geplaatst en dat zij zich nu maar moest haasten roode wangen en een gezond krachtig gestel te krijgen, „Ik weet geene woorden te vinden om u te be danken!” zeide zij, overstelpt door zooveel vriende lijke zorgen. Zij deed haar best, ook mevrouw in haren dank te doen dealen, maar toen zij haar de hand wilde drukken, trok mevrouw zich koel terug; het scheen, dat zij slechts gedwongen aan deze demonstratie deel nam. Zij ging het laatst de kamer uit, maar op dat oogenblik dat zij haar echtgenoot en dochtertje de trap af volgde, zeide zij, plotseling uit hare dofheid ontwakend, met een vragenden blik in hare groote, grijze oogen: „Is u niet bang, zoover van iedereen in huis te slapen? Of is het misschien uwe verkiezing?” „Neen, mijne verkiezing is het juist niet. Maar er is hier, geloof ik, niets om angstig voor te zijn, is er wel?” Mevrouw wierp een snellen blik op de deur en zeide toen op geheel veranderden toon: „Neen, natuurlijk niet! Ik hoop dat het u hier zal bevallen, juffrouw!” En weg/was zij. Bang! Neen, Violet was volstrekt niet bang. Het had haar nooit kunnen schelen ver van de overige schoorsteenen en pannen vlogen van de daken en de Parijsche trein kwam 3 kwartier te laat Ook te Réole, Perigueuij en elders werden boomen ontworteld of woeien muren qmver, terwijl de treinen op verschillende plaatsen opgehouden werden. Te Boyan is een klein schip met 4 man vergaan. Vrij ernstige schade leden de havenwerken te HAvre en ook dijken en bruggen aan badplaatsen werden vrij ernstig beschadigd. Gedurende twee dagen woedde ook een hevige storm boven Antwerpen en zooals men denken kan, zegt het HandelMad van Antwerpen, lokt dit weêr bij elke hooge tij eene menigte wandelaars naar de Werf, om de woelige Schelde te bewonderen. Dit was gisternamiddag weer het geval. De schepen, die op stroom lagen, hadden het hard te verantwoorden en sommige binnenschuiten hadden, daar de wind tegen den stroom was, een zeil bijgezet om minder door de zware tij te lijden te hebben. Tegen 4 uur was de storm allerhevigst. Eene binnenschuit, die vlak tegenover het paviljoen van het zuiderterras geankerd lag, hield het tot nog toe gtwd uit. Eene andere schuit, die in volle zeil voor de stad laveerde, wendde alle moeite aan om de voor anker liggende schuit te vermijden. Dit gelukte niet en met geweld botste zij er tegen aan. Gelukkig be kwam geen der beide schepen zware averij. Uit Londen schrijft men aan de 2V. R. Ct. Kluin uit Twelloo, wiens naam in Engelsche bla den tot «Clewin" verhaspeld wordt, verkiest den Engelsohen kerker boven Holland’s vrije lucht. Hij heeft geweigerd het aanbod van den Hollandsehen consul alhier om hem op staatskosten terug te zen den naar Twelloo, ofschoon hij wist, dat het alter natief voor hem was eene gevangenisstraf van drie weken, waarmede de heer Haden Corser, politierech ter in de noordelijke wijk Dalston, hem dreigde. Neen! liet Kluin die zelf geen stom woord Engelsch verstaat den magistraat door den tolk weten liever dood, dan terug naar Nederland 1 Zulk een gebrek aan vaderlandsliefde, onder zulke omstandigheden, is zeker heroïsch overdacht en voert lijnrecht tot de gevolgtrekking, dat Kluin zeer goede redenen heeft, waarom hij het dierbare Twel- GOUDA, 24 Januari 1890. By Kon. besluit van 22 Jan. zijn de Voorzitters en burgerlijk* leden en hunne plaatsvervangers be noemd in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nationale militie van 1890. In h< zitter Mr. A. A. van Bergen IJzcndoorn, lid der Prov. Staten, tot zijn plaatsvervanger Mr. S. le Poole, lid der Prov. Statentot lid I. I. van Masijk Huij- ser van Reenen, lid van den gemeenteraad van Lei den, tot zijn plaatsvervanger Mr. I, I- Schneither, lid van den gemeenteraad van Leiden. Naar wy vernemen is het bericht uit AeSchomh. Ct. betreffende het in andere handen overgaan van de directie der IJsseltram-Mij. onjuist. Uit Waddingsveen schrijft men De commissie van toezicht op het lager onderwijs heeft aan het gemeentebestuur voorgesteld eene som van f 100 beschikbaar te stellen voor een beloo- ningsmaatregel ter aanmoediging van getrouw school bezoek. Dit voorstel is door don Raad aangenomen. De oommissie stelt zich ten doel, op de vier scholen in deze gemeente (waarvan twee openbare en twee bijzondere), het geregeld schoolgaan te be vorderen, door het toekennen van prijzen aan die leerlingen, die het getrouwat de school bezoeken. Zulke maatregelen verdienen navolging. Naar wy vernemen, heeft Z. M. de Koning aan de heeren Westerouen van Mecteron te Amsterdam en mr. H. J. A. Mulder te ’s-Hage zijnen dank doen betuigen voor de toegezonden circulaire met begeleidend schrijven betreffende de voorgenomen oprichting eener Nederlandsche Vereeniging tot voorkoming van ongelukken in fabrieken en werk plaatsen, waartoe op 31 Januari eene vergadering in de residentie is belegd. Z. M., die, ook blijkens de aanneming van het beschermheerschap over.de te Amsterdam te houden tentoonstelling van voor werpen tor bevordering der veiligheid en gezond heid In fabrieken en werkplaatsen, veel belang in 13) Violet zag hem in den tuin praatjes houdenzij zag hem op hare kamer de maat van het ledikant nemen; zij kwam hem op het portaal tegen, met eene vracht dunne rolletjes tin en grootere rollen behangselpapier op den armzij hoorde hem kloppen en hameren in de torenkamer boven haar hoofd. Verder zag zij niets meer van hem, maar zij hoorde nog voortdurend vreemde geluiden boven haar hoofd on op bet portaal zag zij nu eens Jane, dan eens Sarah uit een/ deur komen, die zij vroeger nooit open had gezienzij ontdekte, dat die toegang gaf naar eene smalle trap; waarschijnlijk was dit de trap naar de torenkamer. Op den vierden dag kwam zij op hare kamer om zich vóór de thee nog wat op knappen. Alles was van zijne plaats. Het bed en bijna alle dekens waren weg. Jane haalde de boeken van de plank en beantwoordde hare vragen, wat dit beteekende, met een onnoozel gegiegel. „Wat is hier te doen? Ik kan niet op den grond slapen, en Jane, blijft asjeblief van mijn boeken af, hoor je P* riep Violet Bovendien worden alle Ad vertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschenk. deze aangelegenheid stelt, heeft ook aan het plan tot oprichting der bedoelde Nederlandsche Ver eeniging zijne adhaesie betuigd en verklaard met veel belangstelling kennis van den inhoud der cir culaire (e hebben genomen en van het goede doel, hetwelk de heeren Westerouen van Meeteren en mr. Mulder zich voorstellen.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2