iping BINNENLAND. Ten, N. IETS GEHEIMZINNIGS. N° 4131. Dinsdag 28 Januari, 1890. Nieuws- en Advertentieblad boor Gouda en Omstreken. FEUILLETON. De insending van advertentlön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. I I b IOED- r I II ROND, lig- daatraal be- 375 Centi- ■aat hetvo- l by de week De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgki met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prga per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlgke Nommers VIJF CENTEN. V, Groeten re Haven te >un.d bp de naast het innrd bg de ast het vo- roor 12.50 n de Boom s'o. 71ver- iKPLAATS n de Visch- Terstond te Bovendien worden alle Ad verten tien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschynt. GOUDSCHE COURANT. ERF achter I. No. 175. •e nen ten kan- FORTUIJN (Uit het Engelech.') den GANG Souda, Wpk >ruari 1890. st het vorige, f 2.25 per an de Turt- Verhuurd n de Lange No. 117, id te aan- Het hoofdbestuur ran den Volksbond, Vereani- ging tegen drankmisbruik, heeft zich bij circulaire gewend tot de besturen der afdeelingen, de pro vinciale en de plaatselijke correspondenten en de leden van den Bond, in wier gemeenten garnizoen ligt, waarbij zij, ter uitvoering van de door de in 1889 gehouden algetneene vergadering verstrekte opdracht, worden verzocht, het hoofdbestuur te wil len inlichten omtrent do regelen, waaraan men zich in hun garnizoen houdt ter uitvoering van de regle- mentsbepalingen op het verkenen van avond- en nachtpermissies aan militairen en aan schepelingen bij de Marine. Met het oog op de in genoemde algemeens ver gadering uitgesproken wensohelijkheid, dat afdee lingen en correspondenten zullen bevorderen dat de bevoegde maftht verkoop van sterken drank in het klein des morgens niet vroeger toesta, dan ten minste een halfuur na den aanvang van heden, wat betreft den tyd, waarop de werkplaatsen wordên geopend, zijn de afdeêliiigen en correspon denten tevens uitgenoodigd om, voor zooveel dit niet is geschied, aan dit onderwerp in hunne omgeving hunne aandacht te willen wijden en de stappen te doen, die mochten blijken noodig te zijn tot berei king van dit doel. Het hoofdbestuur heeft voor het Asyl voor dronk aards 250 beschikbaar gesteld. Uit Ouderkerk a/d IJsel schrijft men dd. 24 Januari Heden avond leed onze gemeente een tref fend verlies door het overlijden van den heer P. C. Jongebreur Sr., die gedurende 55 achtereenvol gende jaren hot lidmaatschap van den raad dezer gemeente bekleedde (in het vorige ,jaar bedankte hij voor deze betrekking, op ongeveer 87jarigen leeftijd). De algemeen geachte grijsaard was tot vóór weinige dagen nog flink gezond en helder van geest, toen de algemeen heersoliende ziekte hom over viel en ven einde maakte aan zijn zoo welbesteed leven. daar van deze vrucht niet veel heil is te verwachten. Gaat men do pogingen en middelen na, die tot ver betering zijn aangewend en vraagt men den tuinman rijt gij werkelijk vooruitgegaan? dan zullen de meee ten ons antwoorden, dat de aardappel geen brood gaf. Toch is de toestand al iets verbeterd. Do Westlandsche aardappel is eenmaal zijn goeden naam kwijt en zal dien niet zoo spoedig, zoo ooit, terug krijgen. Desniettegenstaande is de qualiteit daarom nog even goed als vroeger. De spruitkool is in prijs langzamerhand aanmer kelijk gedaald, zoodat nu f 0.70 a 0.80 per halve HL. besteed wordt. Evenwel gaf deze handel over het geheel geen reden tot klagen. De teelt raakt ten einde. De veestapel is gezond. Heden nacht tijdens den storm is de schoorsteen van hef gebouw der Hoogere Burgerschool omge waaid en kwam terecht op bet dak van den brood bakker De Graaf. Ds. H. Fortuijn te Zwammerdam heeft het beroep naar de Ned. Horv. Gemeente te Meerkerk (classis Gouda) aangenomen. Uit het Westland wordt geschreven: Dit jaar belooft geen uienjnar te zijn, daar de plant dit jaar slecht is. De bedden zyn dun, want veel zaad is niet ontkiemd, hetgeen hoofdzakelijk aan de slechte qualiteit van het zaad wordt toegeschreven. Ook heeft het natte najaar het zijne er toe bijgedra gen. Zooals het nu staat, laat het zich aanzien, dat de ui dit jaar slechts voor een klein gedeelte in de plaats van den aardappel zal treden, wat jammer is i 11 worden a&leg, ge- i de Kappe- 26. Te un met den jerceel,Wjjk den. I worden na dag, gecom- irga kunnen en gevestigd Bk BOVEN- kt wordende ingen, Open ve te Gouda, flk verhuurd iyk terstond de Kleiweg- gedeeltelyk i gedeeltelyk taris „BEVER, 1890, des shuts «Hstt- ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 17) De heer Laurence gebruikte met degene die het liefste gelaat had, te zamen één gezangboek; had hij maar zijn boek met het domme gezicht gedeeld, dat had Violet liever gehad. Op den terugweg met Haidee had zij meer last dan ooit van de muggende zon brandde ontzettend en er was zulk een stof op den weg, alsof het in tijden niet had geregend. Het was een vervelende dag. Aan tafel vroeg mijnheer, of zij die jonge dames met dat mooie baar wel in de bank van de Reades had gezien? Hij had gehoord, dat de ééne de aanstaande vrouw van Laurence was en dat het voor beide kanten eene uitstekende partij was. Dien middag waren de muggen en de hitte en de stof voor Violet nog onverdragelijker. Mijnheer maakte de opmerking, dat zij nog bleeker zag dan gisteren, en dreigde haar naar hare vorige kamer terug te zenden, als zij niet zorgde binnen twee dagen weer wat kleur te hebben. Gelukkig ging het binnen twee dagen beter. Zij was den volgenden dag met Haidee langs Geldham- GOUDA, 27 Januari 1890. De Maatschappij van Alg. Assurantie tegen ge varen van Brand en Gasontploffing te Brussel heeft 15 doen uitreiken aan het personeel van brand- spuit No. 8 voor de verleende hulp bij de blussching van den onlangs plaats gehad hebbende brand in het Plantsoen tegenover den Kattfensingel. Heden nacht ia in den Usel gezonken een ijzeren admit, geladen met zwavelzuur, welke voor het eerst in de vaart was. De schipper en zijn kneoht hebben zich weten te redden. park gewandeld en over het hekje zag zij den heer Laurence met de beide jonge dames en zijne zusters Lawntennis spelen. Op den terugweg zag zij hem plotseling opspringen, en ongeduldig de bladen en strootjes uit zijn hoed gooien die de meisjes daarin hadden gelegd. Zij waren een en al bewondering van hem en zagen niet dat er iemand voorbyging. Haidee en Violet moesten nu naar den winkel in het dorp, met eene lijst boodschappenzij wisten van te voren, dat zij daar niet zouden slagen, maar een van mynheers grondbeginselen was het bevor deren der nijverheid op de plaats waar men woonde, en dus moesten zij eerst onderzoeken, wat men hier kon krijgen eer men het uit de stad liet bezorgen. Wekelijks plaagden zij den ouden koopman met hare vragen naar zulke uitheemsche dingen, als waskaarsen, hechtpleisters of floretzijde. Zij had te vergeefs een paar malen op de toonbank geklopt, die een alles behalve uitlokkend voorkomen had, toen de heer Reade den winkel kwam iustormen on zeer verwonderd scheen haar hier te zien. Hij vroeg naar den heer en mevrouw Rayner en zij zeide dat zij heel wel waren. Nu zwegen zij beiden. Hij zag haar aan als verwachtte hij dat zy het gesprek zou voortzetten, maar zij wist niets te zeggen. Hij liep rond, stak met de punt van zijn wandelstok in de kaas die op de toonbank stond, gooide een pot met snuif het onderstoven en schoof den inhoud met zijn voet zorgvuldig by elkaar, om dien met stof en al, weer in den pot te doen, terwijl Violet Zaterdag stond voor de arrondissements-rechtbank te *s Hertogenbosch terecht W. Stoelendraaiers, oud 53 jaren, woneude te Luyksgestel, beschuldigd van moord, gepleegd op zijn nichtje, dat van haar derde jaar bij hem had ingawoond. De bekl. had in het verhoor voor den brigadier der maréchaussée volledig medegedeeld, op welke wyze hij den gruwel had gepleegd. Uit de kerk gekomen, was hy naar den stal gegaan, waar zijn nichtje was, had haar geroepen, een touw achter zijn rug gehouden en toen ze bij hem was en een weinig voorovergebogen stond, had hij haar het touw tweemaal om den hals gedraaid en geworgd. Toen zyne vrouw en twee zonen te huis kwamen, vertelde hij, dat het nichtje door 2 personen was gehaald voor een klooster in Antwerpen. Uit de verklaringen der getuigen block, dat de beweeg reden voor het feit was, dat de verslagene wenschte te huwen en bekl. haar dan p.m. ƒ1000 moest uitkeeren. Ter terechtzitting nam bekl. eene onverschillige houding aan, en loochende de meeste verklaringen, vooral zijne bekentenis aan den brigadierhij be weerde in drift te hebben gehandeld. alweer klopte en er nog altijd niemand achter de toonbank verscheen. „Hij is zeker bezig te eten,” zeide zy onderwor pen. „In dat geval zullen wij nog eene poos dienen te wachten.” Zij kende den ouden Bowles. Laurence ging op de toonbank zitten en lardeerde eene gerookte ham met ijzeren haakjes en pennen, dié hier om te verkoopen waren neergelegd. „Aardige lokalen, die dorpswinkels,” begon hij. „Och ja, als het er niet op aankomt wat men krijgt en hoe oudbakken het is.” Hij lachte. Maar het was volstrekt hare bedoeling niet om grappig te zijn. „Ik kwam hier eigenlijk voor een-voor een” hij-keek rond en kreeg eene doos speelgoed in het oog „voor een paar knikkers; ik dacht die zouden bij het schoolfeest te pas kunnen komen.” Zij vond het jammer, dat hij daarvoor zijn gezel schap en zijne aanstaande had verlaten; dus keerde zij zich om en wilde heengaan; maar hij hield haar tegen. „De oude Bowles kan stellig niet lang meer weg blijven,” zeide hij dringend. „Ik wilde u zoo gaarne vragen, of u weer wat beter is. Zondag in de kerk vonfl ik u zoo verschrikkelijk bleek.” „Zondag?” Violet dacht aan die blonde meisjes en zei, „Wel neen, mijnheer Reads, ik was toen zoo wel als ooit. En het gaat mij ook nu uitstekend. Mijnheer en mevrouw hebben mij de torenkamer in i halfuur na den aanvang van den arbeid, met inachtneming intusschen van plaatselijke omstandig- wordèn geopend, zijn de al

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2