Bnitenlandscb Overzicht. 332st0Staats-loterij. tea sterkste afgekeurd. Het oudste lid van het college, de heer Heylidy, betoogde uitvoerig, dat de weigering tot het geven van inlichtingen van den gouverneur was in strijd met de Grondwet; voorts dat omtrent het voorgevallene in het distriet Para en omtrent de houding, door de Regeering ten opzichte der wederspannige belastingbetalers aangenomen, nauwkeurige iuliohtiugen dringend noo- dig waren; eindelijk dat de verwijten, door den gouverneur aan de Staten gericht, volstrekt onver diend waren. Speker wenschte na het voorgeval lene geen lid van de Koloniale Staten te blijven en verliet, na het uitspreken van zijn redevoering, de vergadering. In gelijken geest als de heer Hey lidy spraken achtereenvolgens de heeren Barnet Lyou, De Granada, Salomons en Muller. Laatstgenoemde protesteerde bovendien tegen een ongrondwettige pressie, welke de gouverneur zou hebben uitgeoefend op vier leden der vergadering, ten einde zich van hun stem te verzekeren. Om deze leden niet te stellen voor de keuze tusschen hun geweten en het brood van hun gezin, wilde hy geen motie voorstellen. Ten slotte werd ook het woord gevoerd door den voorzitter,, den heer Juda, na vooraf het pre sidium te hebben overgegeven aan het in jaren oudste aanwezige lid, den heer Cateau van Kosevelt. De heer Juda zeide, volgens het verslag van de Suriname, dat sedert de invoering van hot thans vigeerend Kegeerings-Keglement hij teven gouver neurs aan het bestuur heeft gezien. „Jhr rar M. A. De Savornin Lohman is niet de eerste gouverneur, wiens bestuurshandelingen aan de Staten aanleiding hebben gegeven, inlichtingen te vragen. Hij is ook niet de eerste gouverneur, die op een in het belang der kolonie gestelde vraag een onverdiend of ontwijkend antwoord heeft gegeven. Ware er ook thans niets anders gebeurd, spreker zou den voorzittershamer niet voor een oogenblik hebben overgegeven. „Dit is evenwel het geval niet. Wij staan voor een hoogst ernstige, laat spreker liever zeggen voor een hoogst treurige gebeurtenis. „De vertegenwoordiger des Konings heeft gemeend vier leden van deze vergadering, die tevens afzet bare ambtenaren zjjn, voor do door 'hen in de Sta ten uitgebrachte stem in verhoor te moeten nemen en, om er niets anders en niets meer van te zeggen, om hun voor te houden hoe zij, naar des gouver neurs meening, zich bij do behandeling der motie hadden moeten gedragen en in het vervolg zulten hebben te handelen als leden der Vertegenwoordiging. „Naar sprekers innige overtuiging is dit in strijd met letter en geest van het Begeerings-Beglement, en hij twijfelt er geen oogenblik aan, dat wanneer deze hoogst treurige gebeurtenis volkomen naar waarheid ter kennis van de nederlandsehe Kegee- ring wordt gebracht, deze op de meest ondubbel zinnige wijze zal doen blijken dat zij niet gediend is van dergelijke handelingen.0 De PM Mall Gazette deed onlangs een smakelijk verhaal van een nieuw Utopia, een nieuwe modelstad die men in de Mexicaansche provincie Sinaloa wil oprichten. Een verslaggever van het blad had een onderhoud met den heer A. K. Owen, te New-York, den leider der beweging en deze deelde hem de vol gende bijzonderheden mede omtrent de Crédit Foncier, de coöperatieve vereeniging, die het plan tracht uit te voeren. De opriohters zjjn uitgegaan van het beginsel, dat, indien een maatschappij op aandeelen een spoorweg beheeren, gas of andere levensbehoeften leveren kan, een dergelijke maatschappij evengoed deze werkzaam heden te zamen zou kunnen vervullen. Eene onder neming waarin iedereen een of meer aandeelen heeft, die door het publiek, voor het publiek beheerd wordt, voorziet in alles en zorgt in de eerste plaats, dat ieder der aandeelhouders, ieder bewoner der stad een huis bezit. Er zijn 10 verschillende afdeelingen voor rechtsploging, geldbelegging, geneeskundige hulp, politie, verlichting, enz. Ieder, die tot de kolonie wil toetreden moet de voorwaarden onderteekonen en een aandeel koopen van 10 dollars. Voor nog 10 dollars wordt een huis voor hem gebouwd, waarin hij zoolang hjj wil vrij m*g wonen, maar dat hij alleen aan de maatschappij mag verkoopen. Deze betaalt dan den inkoopsprijs terug. Als bijzonder eigendom worden beschouwd klee deren, huisgerei, eigen verdiensten, versierselen, ge reedschappen en werktuigen, zoolang de eigenaar er medo werkt. Niemand kan meer dan 48 aandeelen hebben. Evenmin kan hjj rijk worden door een anders dien sten te gebruikende maatschappij doet al het werk. Wil iemand zjjn land laten bebouwen, dan betaalt hjj haar een door haar vastgesteld loon waarop de maatschappij het lapd door hare arbeiders doet ont ginnen. De opbrengst moet weder aan de maat schappij verkocht. De boer zelf verdient een zekere commissie voor zijn toezicht en hjj kan als hjj veel verstand van zaken heeft, rjjk worden. Op dezelfde wijs wordt een fabriek gedreven. „Pacific City," de „Vredestad" wordt door breede straten en boulevards in regelmatige blokken ver deeld. Op een plattegrond is een groote ruimte voor tuinen en ontspanningsplaatsen afgezonderd. „Het moet stad en land te zamen zjjn," zeide de heer Owen. Er zal weinig geraas en geen rook wazen. Allo wagens en werktuigen, alle kooktoe- stellen worden gedreven door electriciteit, die in een geleiddraad van de I'ürte rivier, op 80 mjjl afstand wordt aangevoerd. Electrische wagens vervoeren de goederen van de fabrieken naar de winkels en van daar worden ze door luchtdrukbuizen naar de klan ten geblazen." Op eigenaardige wijs wordt gezorgd, dat stad en inwoners er netjes uitzien. Geen arbeider mag in zijn werkpak loopen, hij laat dit in de fabriek achter. De werkman wordt voor zijn arbeid betaald en ont vangt de winst van den verkoop der door hem ver vaardigde goederen, na aftrek van alle onkosten. Nadat aan de behoeften der stad zelve voldaan is, wordt ook naar bui'en verkocht. De menschen wonen bij gezinnen omstreeks 14 bjj elkaar in een zelfde blok buizen, waar ze als in een hotel leven. Er is een gemeenschappelijke eetzaal, waar ieder gebruikt wat hjj wil en aan het einde der week zijn rekening betaalt. Wie in zijn eigen huis wil eten, ontvangt de spijzen door een lucht drukbuis. Men vindt er een gezelschapszaal, een school, badkamers, een kinderkamer enz. Wie nit wil geeft zijne kinderen aan eene algemeene be waakster ter be*aring. Alle kinderen worden tot hun twintigste jaar vrij onderwezen en opgevoed. Bij meerderjarigheid krijgt elk een aandeel in de maatschappij. Voor kerkelijk onderricht zorgt deze niet, maar de inwoners zijn volkomen vrij den eeredienst uit te oefenen dien zij verkiezen, en geestelijken kunnen op Zondagen in de gezelschapszaal komen, indien zo maar geen geld doen ophalen of nieuwe kerkgenootschappen oprichten. Niet iedereen verdient hetzelfde loon. De oprich ters erkennen het feit, dat niet alle menschen geljjk s(jn. Wie het meest en het best werkt, verdient het meest. De maatschappij betaalt hem in papie- rengeld, waarop is aangegeven het aantal Unit» of accountt, dat de Staat hem voors bewezen diensten schuldig is. Een „unit" vertegenwoordigt eenAme- rikaanschen dollar en wordt alleen dan daarvoor ingeruild, wanneer men de stad verlaat. Tot nog toe, zeide de heer Owen, zjjn 6000 aan- doelen genomen, maar hebben zich nog slechts 175 menschen in da kolonie gevestigd. Toen het plan in 1886 bekend werd, snelden zoovelen naar de vestigingsplaats der nieuwe stad, dat men onmogelijk reeds allen kon ontvangen en dit schijnt den goeden naam der onderneming te hebben geschaad. De regeering der Veroenigde Staten zond kapitein K.' 1'. Leary om den toestand te onderzoeken en deze berichtte in zijn verslag van December 1889, dat de ergste moeilijkheden overwonnen waren, dat het lnnd vruchtbaar en het klimaat gezond was en dat de kolonisten vol goeden moed waren voor de toekomst. Uit Londen schrijft men aan de N. Roti. Ct. dd. 80 Jan. Het groote strafgeding tegen Claude Marks en Charles Wolf, eigenaars en redacteurs der dageljjk- sche Mining Record, en James Marix, agent voor advertentiën, en verbonden aan de eveneens dsgelijk- sohe Financial Timet, is heden voor de reohtbank der Queen't Bench voorloopig afgoloopeu. Ik heb uwe lezers reods over dezr opschuddingwekkende zaak onderhouden, toen zij in eersten aanlog voor het politiohof der City behandeld werd. Van daar was zij, gelijk gebruikelijk is, naar de centrale crimi- neele rechtbank verwezen, maar namens debeschuL digden werd toen betoogd, dat zij, wogens de heer- schende opgewondenheid en hel openbare vooroor deel tegen hen, jjjj eene gewone jury in de City geen onpartijdig recht zouden kunnen krijgen. Om die reden verzochten zij, bjj petitie, in het hof der Queen't Bench te worden berecht, hetgeen hun be willigd is. Sedert Maandag jongstleden heeft de zaak alzoo düar gediend, en vermoedelijk zon zij al Zaterdag haar beslag hebben gekregen, doch de voor zitter van het hof, Lord Coleridge, was Vrijdag z66 verkouden, dat hjj zijne gewone opsomming voorde special jury in deze zaak tot vandaag heeft moeten uitstellen. Ofschoon een heirleger van advocaten, onder wie de bekwaamsten van de Britsche balie, de omstandigheden van deze strafzaak haarfjjn hebben uitgesponnen, zoodat gezworenen en hof eene geheele week lang er mee bezig geweest zjjn, liggen die omstandigheden toch in een nauw bestek. De klagers waren de heeren Marcus Brebo en James P. Ablett, optredende voor de Orytlal Reef Gold Mining Company, eene vennootschap, verleden herfst hier opgericht, om eene Transvaalscho goud mijn te ontginnen. Door hen werden Marks, Wolf en Marix beschuldigd van chantage, bedriegeljjke samenspanning om 500 van de klagers af te persen, door hen te dreigen met lasterlijke artikelen in de Mining Record en door hnn te beloven dat die arti- kelon zouden worden weggelaten tegen (totaling van t 600. Eene eigenaardigheid bjj dit geding was, dat klagers en aangeklaagdon tot het Joodsche ras stil en ik hoorde hem de kamer uitgaan. Ik riep zoo hard als ik kon„Mama, mama 1" maar zij gaf geen antwoordik was zoo vreeselijk bang, want ik dacht dat zij dood was. Maar opeens zuchtte zij, zooals zjj dikwijls doet in haar slaap, en toen ging ik weer naar bed." „Durfde je niet in de slaapkamer te gaan, lie veling „Ik kou er niet in, want de deur was gesloten. Dat is zij altijd weet u. Ik ga nooit bij mama in de kamerdat mag ik niet. Eens ben ik er tochr in gegaanmaar toen zeide mama, dat ik het nooit nooit en aan niemand mocht vertellen. U moet er niet over spreken, lieve juffrouw, stellig niet? Want, ziet u, ik heb het beloofd." „Neen, stellig niet, Haidee. Maar als je beloofd hebt er niet over te spreken, dan moet je het ook niet doen," zeide Violet, maar zij zou o zoo gaarne hebben willen welen, wat het kind in die geheim zinnige slaapkamer had gezien. De vreemde historie van Haidee had de gedachte aan een geheim dat boven dit huis hing, weer wak ker geroepenin de dagelijksche bezigheden was die op den achtergrond geraakt. Maar eene moeder die hare deur op slot doet voor haar eigen kindhaar woest schreeuwen en gillendat zeker „iets" dat mijnheer op haar gelaat had gelegd, waardoor hij haar tot bedaren had gebrachtde ontdekking dat hij niet in diezelfde kamer sliep, vereenigd met het lange onderhoud in de schoolkamer, kort na Violets aankomsthet verhaal van hun dood jonkske en de gevolgen die dat verlies op het gestel der moeder hadden gehad, waarvan „de uitbarstingen het som tijds zeer ernstig bezorgd maken." Violet had toen we begrepen, dat hjj voor het verstand zijner vrouw bezorgd w,<s, maar geene verandering in haar lusteloos, onverschillig gedrag waar nemende en zeer weinig met haar in aanraking komende, behalve bij de maaltijden, had zij de vrees dat mevrouw krankzinnig zou worden, laten varen en er eigenlijk volstrekt niet meer aan gedacht. Maar Haidoe's verhaal wekte opnieuw hot vermoeden op, dat er iets gebeurde dat niet goed was in deze familie. Die arme mijnheer RaynerZou hij inderdaad den last eener waan zinnige vrouw te torschen hebben, hij, die altijd zoo goed, zoo vriendelijk en vroolijk was? Zou hij die uitbarstiugen als een akelig geheim met zich om dragen en er over zwijgen, al waren zij soms zoo hevig, dat hij tot verdoovendo middelen zijne toe vlucht moest nemen om haar tot bedaren te brengen Daar ging Violet een licht op aangaande Sarah's eigenaardige verhouding hier in huis. Was zij mis schien de vertrouwde opzichtster die mijnheer noodig had, om op zijne ongelukkige vrouw te paBsen als hij van huis moest gaan? Zooveel had Violet reeds opgemerkt, dat de verhouding tusschen meesteres en dienstbode hier alles behalve vriendschappelijk was. Hoewel zij voor het uiterlijk den behoorlijken eer bied in acht nam, was het zeer duidelijk, dat Sarah hare mevrouw tamelijk gering schatte. Van den anderen kant hadden toevallig opgevangen blikken uit de groote grijze oogen, die met eene mengeling van haat en vrees op Sarah werden gericht, vaak Violet's verbazing opgewekt. Zjj kon maar niet vatten, waarom mevrouw eene dienstbode in haar huis behield, waarvan zij bepaald een afkeer scheen te hebben. Mijnheer hiold de zaak zorgvuldig ge heim en dit gelukte hem; immers zelfs Laurence Beado, die zoo bijzonder goed op de hoogte der familie-omstandigheden op Elzenhof wilde schijnen, had op de krankzinnigheid van mevrouw nooit ge zinspeeld. Zoo laadde mijnheer de verdenking van. oen huistiran te zijn op zich; men verweet hem hard heid jegens zijne vrouw, terwijl hij inderdaad het voortdurend offer van haren ziektetoestand was! De andere denkbare verklaring van hetgeen Haidee had gezien, zou zjjn dat mijnheer, 4ie jegens iedereen hartelijk en goed, jegens zijne vrouw in tegenwoor digheid van anderen zelfs oplettend was, als de grootste huiohelaar van de wereld, onder dit master van wellevendhoid, een partjjdigen haat voor haar verborg. Maar dit was, meende Violet, niet denkbaar. De overtuiging dat mevrouw inderdaad krankzin nig was, werd hoe langer hoe sterker bij haar, zelfs zoo, dat zjj bjj eene kleine verandering in de afge meten bewegingen van de patiënte, voor eene uit barsting vreesde. De grond hiervoor lag hoofdzakelijk in haar hoe langer hoe duidelijker uitkomend» jaloerschheid op Haidee's voorliefde voor Violet. Wordt vervolgd.) behoorden. Men kan derhalve nagaan, welk opzien het in Israëliotisohe kringen baarde, te meer ook omdat allen min of meer bekende Israëlieten zijn, vooral Marks, een zoon van den rabbi in West- Londen en een broeder van Harry Marks, hoofd redacteur dor Financial Newt, aan welk blad Claude ook verhonden was, eer hjj met Wolf de Mining Record oprichtte, en Marcus Bebro, een der meest bekende (ik voeg er niet bjj geziene) financieels plannenmakers in de City. Dezt omstandigheden maakten de zaak zeor belangrijk en pikant voor onze financieele kringen, en seen kon dat bespeureu aan het dageljjksohe gehoor in de gerechtszaal. Zóóvele financiers en schrjjvers in de financieele pers van Londen heeft men stellig nooit bijeengezion. Niet onnatuurlijk, wanneer men bedenkt dat de faam dier geheele pers hier op het spel stond. Om deze reden had het geding ook een groot belang voor het publiek. Heden ten dage zit iedereen min of meer in de fondsen, en voor millioenon en millioeDen pond aan schuldbrieven en aandeelen worden or gekocht of verkocht, op het bloote advies van deze of geene beurscourant. Het is derhalve van het hoogste ge wicht, te weten of dat advies onpartjjdig gegeven wordt, dan of het afhankelijk is van invloeden, die in een nauw verband staan met de zakken des raad gevers. Nu is het een allemansgeheim, dat er chan- tago op groote schaal gedreven wordt in de City. Ettelijke zoogenaamde financieele bladen teren er op. Sommigen zenden, zoodra eene nieuwe maat schappij 'lare aandeelen of obligatiën aan de markt zoekt te, brengen, eenen agent op de directie af, met het verzoek de advertentie met het prospectus te mogen plaatsen, natuurlijk tegen hooge betaling. Om de zaak smakelijk te maken, boloven zij dan eene reclame ten voordeele der nieuwe vennootschap. De meeste directiën schijnen zwak genoeg te zijn om voor dergeljjk lokaas te zwichten. Enkele blijven weigeraohtig. Tegenoverdeze bezigt men dan dreigemen ten „Als gij de advertontie ons niet geeft, dan zullen wjj de Maatschappij kapot maken." In den regel krjjgen deze beoefenaars van het chantagne-stelsal langs de eenen of anderen weg hunnen zin, en als hunne couranten dan prijken mot de advertentiën wordt hot publiek dubbel bedot. Ten eerste toch weet het niet, dat de fraaie aankondigingen afge perst zjjn geworden, en laatste krjjgt het eene val- scheu indruk nopens den invloed en de betffekeuis van een nonsenblaadje, omdat daarin advertentiën voorkomen van eerste firma's in de City. In den laatsten tjjd heeft de langjarige straffe loosheid, waarmee de chantage als een beroep is uitgeoefend, de lieden, die daarin een eerlos bestaan vinden, al driestor en driester gemaakt. Zij komen niet meer om prospectussen en aankondigingen go- plaatst te krijgen, zjj vragen boudweg om geld of geldswaarde, dooh bezigen daarbjj dezelfde boven gemelde tactiek. Volgons de getuigen der beschuldiging in het geval dat ons nu bezig houdt, hadden Marks, Wolf en Marix zich van die tactiek bediend om 500 op te strnken. De Mining Record had de Crystal Reef Gold Mi ning Company en Bebro aangevallen en do óéne als eene zwendefarij, den anderon als een zwendelaar bestempeld. Daarop zou Marix bij Bebro gekomen zijn, en hem hebben gezegd „Geef die lui geld, en zij zullen hunne aanvallen stakenmaar wilt gij dit niet doen, dan zullen zjj die aanvallen, al vinniger en vinniger voortzetten, tot zij uwe gondmijn- maatschappjj onder de knie hebben." Veel hing er in dit proces af van het geloof, dat men aan Bebro's getuigenis wilde of kon hechten. Volgens hem zon hjj besloten hebben aan ditchan- tagestelsel, waaronder hjj als promoter reeds zooveel te ljjdon gehad had, den kop in te drukken. Daarom zou hij gedaan hebben als wilde hij de voorstellen van Marix in overweging nemen, en zoo hjj zich middelerwijl over de poging tot afpersing in betrokking gesteld hebben met zijne mede-direc- teureb en met Rogers, prooureur der Crystal Reef Gold Mining Company. In eene directeursvergade ring werd alsnu besloten Marks, Wolf en Marix die per in de val to lokken en hen dan in eene knip te vangen. Da&rtoe werden de onderhandelingen met Marix voortgezet. Rogers en Bebro trachtten eene betaling in eene cheque of met bankbiljetten te sti— puleoren, maar deze pogingen om bewjjsstukkon in handen te krjjgen, wilden niet gelukken. Altoos volgens Bebro, stond Marix op eene betaling in goud. Den 15den Ootober kwam de zaak tot eene orisis. Gewapend met een bevel tot aanhouding tegen do drie beschuldigden, en vergezeld van eenen inspecteur van politie, begaf Marcus Bobro zich -naar het kan toor der Mining Record. Hij had 800 in sove- reigs bij zich, verdeeld in drie zakjes van honderd pond elk. 500 pond was de toegezegde som. doch volgens Bebro waren Marks en Wolf bjj die confe rentie gezind, de storting van nog 200 pond tot den volgenden dag uit to stellen. In den loop van een gesprek, dat Bebro met de twee genoemde beklaag den zou hebben gehad, zou eerstgenoemde hebben geklaagd over de aanvallen van Harry Marks in de Financial Newt. „Ja," zoude Claude hebben gezegd, „dat gaat ons niemendal aan. Dit geld is niet voor Harry Marks. Gjj zult het met hem zelf moeten verrekenen. En hjj ^al 2000 pond verlangen." Daarop zouden Claude Marks en Wolf begonnen zjjn de goudstukken op de tafel, waar de zakjes waren neer gezet, te tollen, in welke belangwekkende bezigheid zij zouden zijn gestoord door den inspecteur van politie, die hen kwam pakken. Ware deze geschiedenis opgedischt door eenen ban kier van den eersten rang, zou zjj vermoedelijk dade lijk ingang hebben gevonden, omdat zij overeenkomt met onze wetenschap van hetgeen er tegenwoordig in de City omgaat. Ongelukkigerwijze werd zij ver haald door Marcus Bebro, eenen mnn die, naar zijn eigen getuigenis, herhaalde malen failliet geweest is, geen geluk gehad heeft met de vele vennootschappen waarmee hij de menschheid begiftigde en, sedert 1883, met niet minder dan 48 verzoekschriften om hem bankroet te verklaren te worstelen heeft gehad. Hoe zwaar weegt het woord van zoo'n man De jury had te kiezen tusschen zijne verklaringen, de getuigenissen zijner mededirecteuren en Roger's mededeelingen, en de theorie der verdediging. Vol gens deze was deze geheele zaak een complot van Marcus Bebro. Hij had eenen gloeienden haat ge zworen aan de twee gebroeders Marks, die hem in alles tegenwerkten, en had dus een plannetje bedacht om beiden te nekken. Niet Marix, Marks en Wolf hadden chantage beproefdBebro had 'geprobeerd hun zwijgen in de zaak der „Crystal Reef" Maat- sohappij tegen 500 te koopen en hunne brandmer king eener ergerljjke zwendetarjj te smoren. De keuze voor de jury was sllermoeielijkst, en dit verklaart ook, weshalve zij, na ruim twee uren te hebben beraadslaagd, heden avond even over nessen terugkwam met de verklaring, dat zij het niet eens worden kon over een verdict. Ergo moest zij weder worden ontslagen, en hoeft het hof der Queens Bench eene week lang monnikenwerk verricht. De voorzitter had niet ten uadeele der beschuldigden de feiteu geresumeerd. Het resultaat moet in alle opzichten worden betreurd. Of er eene nieuwe strafzaak zal worden begonnen, is nog onzeker, maar lijkt onwaar schijnlijk. Beide partjjen in dit proces zijn vrij wel in den grond gebeord door de enorme kosten. Welke belangrijke sommen de suikerfabrieken hier te lande op het overwerken op de belasting verdie nen, kan hieruit blijken, dat gedurende de afgeloo- pen campagne verscheidene fabriekou in Noord- Brabant wel 3000 zak suiker op de belasting hebben overgewerkt. Deze 3000 zak, aannemende minstens 88 graden te titreeron tegen 27 cent per graad, be draagt per zak van 100 kg. 23,76 en dit over 8000 zak maakt oen bedrag van 71.280 hetwelk eene fabriek op de belasting verdiende. Zou het niet eens tjjd worden, de rogeering hierop attent te maken, dat de protoctie aan de beetwortelsuikerfa brieken verleend wat al te groot wordt, nu de quali- teit der bieten elk jaar verbetert en dus het over werken op de belasting elk jaar sterk toeneemt? De bepalingen omtrent het vorgelyk tusschen de Duitschers en de Czechen zijn openbaar gemaakt. Zij handelen over eon wijziging in het openbaar on derwijs, in het rechtswezen, in hot kiesrecht, in het bestuur over de aangelegenheden van hwndel en landbouw. De grondslag van het vergelijk is, dat de rechten geregeld zullen worden overeenkomslig de verhouding der bevolking van de beide natio naliteiten. De afgevaardigden, die deel hebben ge nomen aan de conferentie, hebben zich nadrukke lijk verbonden om werkzaam te zijn voor het aannemen van het vorgeiyk. De Duitsche afgevaar digden zullen zitting nemen in den Boheemschen Landdag, zoodra het vergelijk is aangenomen. 'De beslissiugen die genomen zijn, zullen biudend wezen voor alle partijen, met inbegrip van de leden der legeering. Gisteren trad keizer Wilhelm zijn 32ste jaar in. Natuurlijkherdenken alle Duitsche bladen het ge boortefeest des keizers en daarbij spreken de meeste den wensch uit, dat het den keizer ook verder ge lukken moge den vrede voor Duitschland te bewaren. Onmiddellijk aan deze wenschen worden beschou wingen vastgoknoopt ovor de troonrede, waarmede de keizer Zaterdagavond den Rijksdhg heeft gesloten. Gelijk wij reuds zeiden, stelde 's keizers rede de meesten zeer teleur, want mot het oog op de aan staande verkiezingen had men iets meer verwacht dan eèn overzicht van hetgeen de Rijksdag in deze zitting tot stand bracht. Ook had men van den keizer zeker eenige mede- deeling verwacht over de verwerping der socialisten wet. Dit ontwerp, waaruit het recht tot verbanning was verwijderd, en dat dus in den vorm, waarin het zich bevond, niet meer als het voorstel der regeering kon beschouwd worden, werd alleen door de nationaal-liberale partij gesteund. Alleen deze party stemde er voor, terwyl de conservatieven, die het ontwerp te zacht achtten, met de liberalen, het centrum en de sociaal-democraten tegen stemden. Zoo kwam het, dat de verzachte wet met 169 tegen 98 stemmen kon worden verworpen. Nu de JTarfe/Mlijksdag echter is gesloten, bereiden alle partijen zich krachtig voor tot dep aanstaanden verkiezingsstrijd. De heer Eugen Richter roept zijn aanhangers te wapen en spoort hen aan in alle districten, ook al hebben zij geen kans hun candidaten te doen verkiezon, een aanval tegen het Kartell te wagen. De nationaal-liberalen maken zich daarover nog niet ongerust. De National Zeitung spoort haar partijgenooten aan, weer een dergeljjken Rijksdag te helpen kiezen als die, welke cn ontbonden is, «een volksvertegenwoordiging bereid om de offers toe*te staan, welke do veiligheid van het land ver- eischt, maar tevens in staat haar zelfstandigheid te bewaren als het geldt de onmisbare grondslagen van hot vrije openbare leven te handhaven." Wie van beide partijen de meeste reden tot tevredenheid zal hebben, daarover is natuurlijk nog niets te zeggen. Wel kan men er zeker van zijn, dat geen der partijen de weinige weken, welke nog ter beschikking blijven voor den prooten dag der verkiezing, ongebruikt zal laten voorbijgaan, zoodat een bijzonder levendige verkiezingsstrijd te wachten is. Uit Lissabon wordt gemeld, dat Portugal sedert 6 dezer geel* enkelen stap bij de groote Mogend heden heeft gedaan en* het de verklaring van Engeland afwacht, welke volgen moet op de ver vulling van de voorwaarden van het ultimatum. Het Portugeesche Kabinet, dus luidt 't verder, is bezig een voorstel te bewerken tot het houden van een conferentie op grond van het Oongover- drag. Voor zulk een voorstel was eohter zooveel tijd niet noodig, maar men weet dat bij de diplo matie dikwijls moeiolijk is aan te geven wat er wel en wat er niet geschied is. Er is ook te Lissabon eene vorgadering gehou den tpr bevordering van de vrijwillige iuschrijvingen voor het nationaal verdedigingsfonds. Er heerschte veel geestdrift voor de zaak en veel verbittering tegen Engeland. Het voorzitterschap werd waarge nomen door den Hertog van Pomares. Eene com missie van 120 aanzirnlijko burgers en officieren van de land- en zeemacht werd benoemd om de beweging te leiden. Ook de patriarch van Lissabon is lid dier commissie. De minister van oorlog heeft het leger vergund in te schrijven voor het fonds. Dat ook de minister van marine daartoe vergunning zal geven, lqdt geen twijfel. Door het voorloopig bewind in Brazilië is een decreet uitgevaardigd, waarbij het burgerlijk huwelijk wordt ingevoerd. Gelijk men weet, is de Amerikaansche regeering voornemens haar zeemacht aanmerkelijk uit te breiden. Het ontwerp, dat de regeering indiende, is reeds door de Senaats-commissie goedgekeurd en zal zeker ook door het Congre# worden aangenomen. Volgens het ontwerp van den minister vah marine zal de Amerikaansche zeemacht worden vermeerderd met 227 oorlogsschepen, die samen 350,000,000 dollars zullen kosten. Deze vloot zal bestaan uit 10 zware pantserschepen, elk van 10,000 ton, 28 schepen van 6000 tot 8000 ton, 7 monitors van 3800 tot 6000 ton, 10 ramschepcn van 35|)0 en een ramschip van 2000 ton, 35 kruisers van 300 tot 7500 ton, 6 kruisers van 1700 tot 3200 ton, 10 kanonneerbooten,16 torpedo-kruisers en 100 torpedo- booten. Voor dit jaar vraagt de minister niet meer dan 68,000,000 dollars voor het bouwen van 8 zware pantserschepen, twee vaartuigen voor de kustver dediging, drie kanonneerbooten en vijf torpedobooten, die met den meesten spoed zullen worden afgewerkt. De overige 282,000,000 dollars zullen later worden aangevraagd. 5e Klasse. Trekking yan Dinsdag 28 Januari. No. 8785 2000. No. 10438V 12028 f 1000. No. 20260 400. No. 1589, 3365,1 3528, 12827, 13656, 14959, 18203 200, No. 3277, 5517,6788, 6786, 7592, 11819, 12284, 14426, 15559, 17016, 19657 100. Prijken van f 70. 98 2022 4470 7384 10534 12446 15884 18634 137 2115 4827 73)85 10603 12508 15988 18653 212 2196 4839 7406 10646 12517 16000 18746 254 2269 4841 7717 10712 12520 16041 18768 331 2876 4916 7804 10740 12646 16065 18814

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2