im iAZEN, geschilderde Janskerk te enis der St aningen enz. rlgk lerens- i Gebroeders K° 4133. Boeder elen- IE.\ IETS GEHEIMZINNIGS. uiker. te Bolsuard E bekroond '.LH. Aan een hoo- IS. DE, BINNENLAND. Donderdag 30 Januari. 1800. Nieuws- en 3en73". FEUILLETON. TER, •nat A. 130. ibeth, Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De insending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. nis. NDIJK. i Afzonderlijke Mommen VIJF CENTEN. evraagd een traaf. FMeeberg. i») b de Maltose. ri {Vit Kei Engeltck.) Bovendien worden «11e Advertenties gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschgnc. Bij Volleert ten Brummelen, bouwman te Papekop, heeft een kip een ei gelegd ran 1 ons en 1 lood. s 40 jaren, i, welke voor illen komen, rieven, onder ch te wenden smd gesticht, LEE VER. nde Kunsten directeur der Utrecht. R1NKMAN. 2LEMOE8E- e betrekkin- De uitgave deMr Courant geschiedt dagelgks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. st te treden, ing met ge bet Bureau san Zoon stement ver- mevens vrge om van alle goudsche courant. Mot genoegen tal men vernemen, dat bij het Rotterdamach tooneelgezelschap, directie Legras Haspels, een nieuw tooneelstuk van den heer Lodewijk AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Mulder 4n atudie is. Het heet Een gevaarlijke Vriendendietut en het zal spoedig vertoond worden. Het tooneelstuk Noba van Hendrik Ibsen, dat Zaterdag hier ter stede wordt opgevoerd, is geen ge woon stut, maar trok allerwegen zoowel door vorm als door inhoud de aandacht van het ontwikkelde publiek. Dr. 8 J. Warren, Hector aan het Gymnasium te Dordrecht, schreef bij de Hollandsche uitgave een voorrede, waaruit op ondubbelzinnige wijze blijkt dat het een stuk is van beteekenis. Wij ontleenen daaraan het volgende Ibsen is niet te vergeefs tooneeldirekteur geweest. Elk zijner stukken, maar vooral dit, getuigt van zijne technische 'vaardigheid en van zijn dramatisch talent. Logisch en zonder eenigen sprong ontwikkelt Nora’s misslag zich tot de onheelbare breuk tusschen man en vrouw. Zij is echter, evenals Oedipus, niet de eenige schuldige. Zij moet boeten voor hare slechte opvoeding. Eerst haar vader en later haar man heb ben haar steeds behandeld als een lief kind, als een speelpop. (Vandaar de oorspronkelijke titeleen pop- pehuis, of eene kinderkamer.) Den ernst des lerens, de werkelijkheid kent zij niet. Haar man heeft haar angstig trachten te behoeden voor elke windvlaag der kille werkelijkheid zij is zijne geliefde, zijne speelpop, maar hoe weinig hunne verbintenis over eenkomt met vader Vondels ideaal van ’t huwelijk, zijn met de zieke vrouw, noch met den beklagens- waardigen echtgenoot. Hare sympathie gold het arme kleine meisje, dat, zooals het verhaald had, getuige was geweest van de vlagen 'van waanzin harer moeder. Het verwonderde Violet eerst, dat die uit barstingen enkel bij avond of in den nacht plaats grepenmaar zij herinnerde zich den toestand van opgewondenheid, waarin het voorlezen van ddam Bede mevrouw had gebracht, op dien dag, toen mijn heer binnen was gekomen en haar tot bedaren had weten te brengen, voor het «ogenblik althans, want, wie kan zeggen wat er tusschen de echtgenooten was voorgevallen, nadat hij de zieke naar 1i had gebracht 4 In die slaapkamer, die voor Violet al de aantrekkingskracht van het geheimzinnige had gekregen na de mededeelingen van Haidee! Zij hadden Violet’s belangstelling in de kleine nog zeer doen toenemen. Zij moedigde het kind aan, haar veel te vertellen en zoo gewendde het zich langza merhand alles mede te deelen wat zij dacht. Soms Maar als je niet schreit, dan zal ik je gelei op je brood geven en toch boter, en dan zullen we samen te paard over de bergen rijden. Dan zal ik je ia een betooverd Schuitje zetten en dan zullen wij samen wegvliegen boven de boomen en over den polder, en over den winkel van Bogett heen, en dan gaan wjj tot in de wolken, en dan wonen wij in een zwalu wennest, en dan leeren wij nooit lessen meer.” Zoo babbelde Haidee voort en Violet zat met hoogroods wangen te luisteren. Zou de verstandige, kleine meid toch meer hebben gezien en begrepen dan Violet dacht? Welk eene kluchtige mengeling van waarheid en verbeelding! Soms vroeg het kind haar een lied te zingen, en als zij dan een of ander volksdeuntje begon, dan neuriede Haidee een kunsteloos en onregelmatig, maar toch niet onaardig accompagnement. Zoo zaten zjj eens bij bet open raam haar duo te zingen, toen mijnheer plotseling voor het raam stond. «Ga maar voort, ga maar voort," zeide hij toen Violet ophield. «Ik heb al een poosje naar het con cert geluisterdhet is als van een paar vogeltjes die kwinkeleeren.” Maar voor zulk een scherp beoordeelaar durfde zij natuurlijk niet verder zingen. heeft eene zeer lieve stem, juffrouw,» zeide hiju zoudt wel een weinig medelijden met onze vervelende avonden kunnen hebben en nu en dan eens iets voor ons in de huiskamer komen zingen. U heeft ook nog niet de proef genomen van wereld- GOUDA, 29 Januari 1890. De Soirée Musicale et Littéraire van de dames Nanny de Boever en Titia van Gelder is thans bepaald op Vrijdag 14 Februari a. at. De heer J. Bruinwold Riedel, Secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, hield gis terenavond de aangekondigde voordracht. Hjj sprak orer genoemde Maatschappij en haar taak naar de behoeften van dezen tjjd. Allereerst werd door hem herinnerd wat aanleiding had gegeven in bet laatst dor vorige eeuw tot hare oprichting, waarop hij een korte schets gaf van hetgeen door haar was ge daan tot volksontwikkeling en volksbeschaving, om ten slotte aan te toonen wat nu hare taak is. Het valt niet te ontkennen dat de Maatschappij in som- migo kringen beschouwd wordt als een «goede, oude tante», die zeker in haar tnd veel nuttigs heeft verricht, maar tra vrijwel haar tijd gehad heeft; die nu slechts een slaperig bestaan roert om weldra roor goed in te slapen. Spr. deed een krachtig protest hooren tegen die meaning. Nog steeds heeft zij een eer volle taak te volbrengen en op haar rust de plicht een deel der sociale quaesties op te lossen, die tegen woordig veler hoofd en hart bezig houden. Het komt er vóór alles op aan dat de Nutsleden doordrongen zijn van de plicht, die op hen rust, om gezamenlijk iets te doen tot bedoelde oplossing. Het is voorzeker niet te ontkennen dat in sommige Departementen een slaperige stemming 'ueersclit, maar dit moet anders worden 1 Gewichtige quaesties zijn in onderzoek bij het Hoofdbestuur. Omtrent belangrijke vraagstukken als dat der arbeiders-woningen, dat der begrafenis fondsen, dat van het leerlingen-etelsel zullen weldra rapporten tot de Departementen komen. Deze mo gen niet worden gedeponeerd in het archief van de konden gezegden van het kind Violet verbaasd doen staan; zou het die dingen, lang geleden, zelf hebben ondervonden die het nu als sprookjes vertelde? Zoo zat Haidee eens op een laag stoeltje naast Violet te spelen. Het kind had twee ‘groote denue- appels op haren schoot en uit den strengen toon tegen den één en hare teederheid voor den anderen, begreep Violet, dat dit de twee hoofdpersonen uit haar sprookje voorstolden. Opeens hoorde Violet Doch dit deed niet het meest hare gedachten bezig ihaar zeggen ,Toen zeide de prins tot prinses Howart," al hare heldinnen heetten zoo, ter eere van Violet: «Ik heb juweelen medegebracht, die mooier zijn en schitte render dan die gjj hebt.” Maar prinses Howart begon te schreien en zij riep: „Neen, ik wil ze niet hebben! Waar heb je die gehaald? Ik weet vanwaar ze komen! Je bent een slechte, een af- Schuwelijke prins, en ik wil nooit «neer juweelen dragen!” Violet herinnerde zich, hoe mijnheer haar had ver teld, dat zijne vrouw bij het vernemen van den dood van haar kind, de juweelen had op den grond ge- hare kamer worpen en ze nooit weer had willen dragen. Maar - 1 Haidee was toen immers te klein geweest om daar van iets te begrijper.Het kind vervolgde „Dan zal ik je mooie rozen sturen, als je ze niet weggooit en een boel mooie knikkers ook, zeide.prins Caramelmaar dan moet je niet meer weonen. Ik wil geen prinses hebben die weentals je dat doet, dan zal ik in de kerk volstrekt niet naar je omzien. Op last van den officier van justitie te Breda zijn gisteren avond te Rozendaal de gebroeders T. en P. B., resp. goudsmid en verversknecht, gearresteerd en naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. Zij worden verdacht valsch geld te hebben ver vaardigd en in omloop te hebben gebracht. secretarissen, maar moeten bestudeerd door de leden en aanleiding geven dat er iets gedaan wordt op dat ge bied. Talrijk zjjn de onderwerpen, die de Depar tementen ter harte kunnen en moeten nemenhet voorbereidend onderwijs, hot herbalings-onderwijs, het verzekerings-wezen enz. enz. De volks-bibliothe- ken kunnen, goed ingericht, zoo uitstekend werken. Op het punt van «voordrachten» valt ook nog veel te verbeteren. Volksvoordrachten zijn ’t meest aan- bevelenswaardig en de gewone lees-avonden konden, ronduit gezegd, zooveel degelijker zijn. Men moet zich daar niet bepalen tot bet voordragen van no vellen, gedichten enz. maar liefst zulke onderwerpen behandelen, die in den boezem der Departementen wat te denken en vooral wat te kandelen geren. De voordrachten moeten aanleiding geven dat men zich opgewekt gevoele om met vereende krach ten eens wat tot etand te brengen wat nog in zijn omgeving gemist wordt Op die wijze is er nog veel goeds te doen op het gebied van volksverlich ting. Naast de voordrachten staat de uitgave van populaire geschriften, doch heids zijn slechts als middel te beschouwen Om ons in te lichten omtrent hetgeen wij te doen hebben tot bevordering van het volksgeluk. De Maatschappij heeft hog geens zins haar raison d’être verloren, mits zij zich maar helder voor oogen stelle welke plichten op haar rusten. Spr. eindigde met een krachtige opwëkking tot werkzaamheid op sociaal gebied onder de leuze tot heil der mensohen, tot vrijheid van het volk, tot nut van het Algemeen 1 De Voorzitter van het Departement, Dr. D. Terpstra, was zeker de tolk der aanwezigen toen hij den spre ker een hartelijk woord van dank bracht voor zjjn belangrijke voordracht. 4

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1