•BINNENLAND. taitenlamlseh Overzleht. TOOITEBL. hoogen zetel unziet voor een predikstoel, waarop hjj godsdienstige vertoogen houdt en die zjjn graag misbruikt als middel otu eene bepaalde kerkleer to terbreiden, bad M«t mi nister moeten worden, doch no by hel eenmaal was en deze eigenaardigheid hem voor 'e lands belangen gevaarlijk dreigden te doen worden, heeft de Eerste Kamer een goed werk verricht door hem onscnadelyk te maken. Wat zal het kabinet thans doen Men zegt, dat alle ministers hnn ontslag zullen nemen. Wy betwyfelbn het, want daartoe is geen enkele reden. Wellicht dat zulka geschiedt voor den vorm, maar het eind zal, dnnkt ons, wel zyu, dat de neer Mackay ayn stel aanvult met een nieuw minister van koloniën, ten einde tot 1891, het jaar der algemeene verkiezingen, 's lands zaken namens de rechterzijde te bly- ven besturen. heeren M. C. van Wjjagaarden, D. Boer Jsn. en U. Koniagi De te Oudewater gevestigde sMeeliag ven da Mij. van landbouw is voorneMas dit jaar weer eene tentoonstelling met verlotistg te honden en heelt reeds de voorbereidende awetregaien daartoe ge nen. Het bestuur bestaat thans ait de boeren L. van der Berg, pres., J. Boer, seor., en H. T. Verboef, GOUDA, 8 Februari 1890. Bjj de Rykapostapurbaak werd aan het postkan toor Gouda en de daaronder reesorteereode hulp kantoren gedurende de maand Januari 1890 inge legd 4916.40*. terugbetaald 5866.67. Het laatste 'door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2152. Aan het Verslag der Politie alhier over bet dienat- :-iar 1889 ontleenen wij het volgende 545 Processen verbaal werden opgemaakt, waar- 881 Justitiezaken. 198 ter zake van openbare dronkenschap en de overige ellen wegens politieovertrediugen. Aan 866 personen werd nachtverblijf en voeding verstrekt. 888 stuks gevonden voorwerpen werden gedepo- noord. 107 biljetten van besmettelijke riekten werden aangeplakt. 68 kruitschepen werden onder behoorlijk politie toezicht door de gemeente geleid. 144 voorschriften ter bekoming van een bewijs van goed gedrag werden afgegeven, terwijl 184 be- wjjien van onvermogen werden geteekend. Voorts werden 7 personen als gesignaleerd aange kouden en opgesonden. Gisterenmiddag is uit den IJasel onder deze ge meente opgehaald het ia staat vao ontbinding ver- koerende lijk van een onbekend manspersoon, 'twelk hedenmorgen ter aarde is besteld. De Baad der gemeente Oudewater stelde iozyn vergadering het kohier van den hoofüelyken vast tot een bedrag van 5300; besliste 4 tegen 3 stommen, dat bet oude sohool- gehguw niet publiek verhuurd, maar als vroeger tegen een billijken prijs aan verschillende corpo ration te dier stede in gebruik afgestaan zal wordra en benoemde eindelijk tot leden eeuer afzonderlijke eommiseie voor de exploitatie van de gasfabriek de Men schrijft het volgende i De vele onr^elmUigheden,-die in den laatston tijd by verschillende militaire korpsen hiar te lande in de i>( door den sergaent-OMyoor of door den fourier gevoelde oompagnies-edminfttratiën aan het lioht zijn gekomen, doen denken san een oontröle van de zyde der oompagniea-oonunsndanten, welke veel te wensohen overlaat, of wel aan een blind vertrouwen, dat deze officieren in bun ondergeschikten atollen. Zoo is te Utrecht, naar aanleiding van de desertie van den sergeautsuyoor G., van het korps genie troepen, door een uit effioieren ven het garnizoen aldaar lamenwosteldau raad van informatie een onder zoek ingesteld naar bet door den aergeaut-majoor gehouden beheer zjjner compagnie, hetwelk aan het lioht heeft gebracht, dat bedoelde militair, behalve aan het door hem medenemen van de aan de com pagnie toebehoorende 800, zich nog bovendien heeft schuldig gemaakt aan het verduisteren van r o, toekomende aan het weduwen- en weezenfonda door de onderofficieren zyner compagnie waren gecontribueerdaan het in rekening brengen en in ontvangat nemen van gelden voor gedane reparation aan klaedingatukken van mansohappen, welke repa- ratiën niet ton uitvoer zijn gebrachtaas het ver duisteren van een bedrag, hetwelk aan eenige man schappen rijner compagnie ton goede behoorde te komen, wegens betoonde hulp bjj een brand. Het ia niet tonder belangstelling, dat de uitspraak c.a. in zake deze aangelegenheid door den krygaraad te Arnhem door velen wordt te gemoet gezien. {Juut, Ct.) In dé Genueesohe bladen Cqfaro en OoUmho wordt met ingenomenheid melding gemaakt vaneen eigenaardig plan voor de Columbua-feeaten in 1898. Het denkbleed komt neer op het bonden van eene zoogenaamde handelakermia, Fiera Commercial*, met het doel om den bezoekers van Columbus' vaderstad, door de producten vaa In- en uitvoer ton toon te stollen, een denkbeeld te geven van Genua's be drijvigheid op handelsgebied, waaraan de groote zee vaarder zulk oen onmetelijk veld geopend heeft. De invoerders van ovorzaéaohe waren, de indnatrieelen, zonder onderscheid van nationaliteit, die dui bui- markten Europeesche voortbrengselen zonden ultgraoodigd worden voor zes eene tent in Genus op te slean. De ver schillende groepen van bij elkander behoorende producten zouden op verschillende panton van de •tad gestationneerd worden, onderling verbonden door eenen spoortrein. De ontwerper van dit plan wyst er op, hoe men op deze wyze al het spe^takelaeh- tige en theatrale zou vermijden, dat het kostbaarste en minst nuttige deel van iedere tentoonstelling uitmaakt, terwijl de handel er zeer door bevorderd zon worden. gehad, leen ki Salem, in den staat Indiana, is aen trein ontsnoord door het springen >an een rail en in een ravijn gestort. Een dar wagens geraakts terstond in brand. Ees reizigers verloren het leven en ne- werden ernstig gewond. Gelukkig was een andere trein in de nabijheid, zoodat tpoedige hulp d worden, andere wai zeker het aantal slachtoffers veel grooter geweeet. In Columbus, Ohio, heeft een gasontploffing plaats dl, die weer bewyst dat een ongeluk zelden al- komt. Het ongeluk droeg zioh toe als volgt: Een lek in een hoofdbuis van aardgas veroorzaak te een ontploffing in een kelder, zoodat het geheels huis vernield en een vrouw er uit geslingerd werd. De deerlijk gekwetste vrouw werd in een huis aan den overkant binnengedragen. Inmiddels wss brand alarm gemaakt en een groote menigte volks liep tos drong de woning binnen wsar de vrouw lag. Plotaeiing ontstond hier een nieuwe gasontploffing, het hnis stortte in en velen werden onder het puin begraven. Te midden van de algemeene ontsteltenis renden de verschrikte paarden eener brandspuit door de menigte. Vele personen raakten onder den voet en eeu klein kind werd uit de armen der moe der geslingerd en onder de hoeven der paarden doodgetrapt. Den geheelen nacht door waren brand weermannen bezig om menschen van onder de hoopen to redden. In het geheel verloren alles zes pereonen het loven, vijf werden en 30 zwaar gekwetst Wat er van de eerstgenoem de vrouw ton slotte geworden is, wordt niet gemeld. de puin- in by dit doodelijk In een Engelsch weekblad vestigt de bekende Britache natuurkundige Lookyer de aandaoht op de groote resultaten die de photographic voor de ster renkunde is begonnen to geven. Merkwaardig is het, zegt by, dat een der gewichtigste daarvan ge heel onverwaoht was. Het vloeide voort uit de eigenschap der plaat, waarop het lichtbeeld opge vangen wordt, om zooveel te intoneer en dnidelyker het beeld wee- te geven naarmate het opvangen van het bééld langer duurt. Vangt men nu door den teleskoop op zulk eene voor de photographic geprepareerde plaat een beeld op van een deel van dan aterrenhemal, dan, zal, ala het opvangen maar kort geduurd beeft sleehta het beeld van eeu ster worden verkregenmaar laat own de plaat langer aan den indruk blootgesteld, dan worden de beel den van steeds mear ttorren zichtbaar. Deze eigen- schap nu doet verwachten dat men met sterke Mis kopen en uitetekend geprepareerde photographiepta- ten allerlei waarnemingen zal kunnen doen, die met het meesehelyk oog, ala het door den teleekoop giet, niet to doen zyn; het oog tooh mist de éigensehap van meer te zien naarmatejiet langer tuurt. Er zyn, zegt de heer Lookyer dp deze wyze reedt zeer verrassende resultaten verkregen, en in verband mat de spektraal-analyse, die ons de ohemische en phy- sisehe bestanddeelen der stof, waaruit de sterren bestaan, leert kennen, verwacht hy 'een grooten vooruitgang van onze sterrenkundige kennis. Professor Charool, to Ptrys, beeft onlangs san een Amerikasnzch journalist de volgende hypnotisoke proef verhaald „Ik gaf aan een vrouw, die in hypnotisohen toe stand wai, een stuk wit papier en zei-. Dit li myn portret. Vindt gy dat het gelijkend is f Na een oogenblik aarzelena act ze««O ja, dat ia uw ala door een toobt; zy verbeeldde zieh een zacht geluid te hooreu, alsof iemand de kaare had uitge blazen. Moedig stapte zij door, hoewel zy inderdaad een weioig ontstelde. Zij trachtte haren weg in de duisternis te vinden, want het was onmogelijk iets -te zien; het vuur was uitgegaan, de blinden waren gesloten en de gordijnen neergelaten. Kon oogenblik stond zij angstig en besluiteloos, doch trachtte toen den schoorsteenmantel te bereiken, waar zy wist dat de lucifers sfonden. By het taston over verschillende voorwerpeR/stootto zy eene porseleinen vaas omver; die viel if stukken op het hekje van den haard en tegelijk met het gedruiseh, hierdoor veroorzaakt, boorde rij een ander geluid achter het scherm, tns- sehen het ledikant en den haard, en, zieh snel om- keerende, zag zy eene schaduw daarachter vandaan komen, langs haar hsenglijden en door de dear, die' nog open was, venlwyhen. Natuurlijk kon zü niets onderscheiden.. Hare opwelling om hulp te roepen onderdrukkend, liep zij naar de deur en greep ia den blinde nahr de gedaante, maar voelde niets. Van het hoofd tot de voeten bevende, keerde zy in de kamer terng; zy durfde zich diet te bewegen, uit angst zulk eene lehaduw andermaal tegen to i. Zij sloot de deur achter zioh, om op het- oogenblik to bedenken, rdat zij' zich misschien met ongewenscht bezoek opsloot, e6 terwijl zij by bet minste kraken van den vloer of van een meubel stuk van schrik ineenkromp, bereikte zij eindelijk den schoorsteenmantel en de lucifers, of althans de plek waar het doosje moest staan. Hare vingers tegenkomen, dan onder haren voet bet gekriebel van beefden zoo, dat het een poos duurde eer zy zieh pene enkele tor te voelenbet waa dos te verklaren had overtuigd dat zy daar niet stondenzij zehar- j dat ejj de deur dicht deed, zoo epoedig zij maar kon. relde naar de tafel, maar daar waren zy ook niet. Wat nu te doen? Er bleef niete andere over dan Thans schoof zy voorzichtig naar het raam, dat hat weer naar boven te gaan, bet, portaal over en langs meest nabij waa, haalde het gordijn op en deed de de gewone trap, tan den anderen kant, naar benedtn blinden open. De maan wierp een vreemd licht in gaande, voorbij mynheers schrijfkamer, naar de ves- de kamerwolken, die gedurig voorby trokken, be- tibule haren wog te zoekendfür wist zij de taste volkten het vertrek met bewegelijke schaduwen, die plaats voor de lucifers op de tafel, den maneschijn nog schrikwekkender maakten dan Haar eenige vrees was, mijnheer te zullen tegen- de duisternis. Zij zocht nog eens naar lucifers, maar komenwaarschijnlijk had hij, het huis nog niet te vergeeft. Het wss voor haar niet te doen, rich by zulk spookachtig maanlicht uit to kleeden, telkens door zwevende gedaanten in alle hoeken to worilan schrikt en geluiden te hooren bij de minste die rij zelve maakte. Zij bealoot moedig kaare naar beneden te gaan, om die in de keuken, waar altyd lucifers waren, aan te stoken. Door de portaal- en gangramen zou genoegzaam lioht op de trap vallen om zonder levenmaken haren weg te kunnén vinden, trap af, kwam kwam voor een" deur die gesloten ortlan jer- beweging met ure m zonaer levenmaieu naren weg ie i. Zoo liep zy moedigde dienstbodra- n gelukkig beneden, sloeg linksom en n deur die gesloten was; maar de sleu tel stak er in en voorzichtig deed zy de deur open. Het was de keuken, maar'op het oogenblik 'dat ontdekking haar een zocht van verlichting deed slaken,, hoorde zij een geluid op den grond, dat zy maar al te goed herkende voor net gegons van zwarte torren. Zij won nog liever eea dozijn menschelyke schaduwen huis verlaten om naar zijn eigen nachtkwartierte Wat zon hij zeggen als zij hem, op dat uur door het huis loopende, tegenkwam? Zy wist het tegen zyn vragenden, onderzoekenden blik zou zij nietbe- stand zijnzij zon vertellen wat zij had gezien, ot meenen te zien; en het gevolg zou zyn een navfflr- dat noodzakelijk iemand in ongelegenheid moest Zy waa namelijk tot de overtuiging ge- dat Sarah of eene der andere dienstboden misschien om haar nit een grapje aan bet schrikken to maken, misschien ter wille |)an hare verleidelijke Érateuils in .de kamer was toen zij er in kwam en, nit vrtes te worden betrapt, het licht had uitge blazen. Zy waa weibehouden beneden gekomen zonder ^iemand of iets te hebben gezien. Juist wilde zij de gang doorgaan,toen het gelnidffiran stommen haar oor trof. f' 1 (Wordt vervolgd Portret. 'Wilt gij het my geven f' Om hes denkbeeld ken het portret dee te vaster in haar geest te pren ten, wees ik kaar naar welken kant mijn profiel was gewend, beschreef mijn kleederen en wees haar nog eenige andere kleadingstukken aao. Daarna legde ik het stuk papier onder een menigte andere, na vooraf aen bjjoa onmerkbaar teeken er aan ge maakt te hebben om het te kansen herkennen. Ik gaf toen alles aan mya sujet en verzocht haar, het pakje eens te doorzoeken om te zien of zy er niet iets in vond wat zy kende. Zy ging terstond aan het doorzooken van de papieren, en zoodra zij aan het denkbeeldige portret kwam riep zy„„Hé, daar is uw photographie „Dat ia reeds merkwaardig. Maar nog merkwaar diger is het dat. toen ik het stuk wit papier om draaide en het haar gaf, zy terstond riep, dat het met den verkeerden kant boven was. „Ik maakte haar wakker en gaf haar toen weer het bundeltje papieren. Evenals tevoren doorzooht zy ze, vond bet bewuste papier en verklaarde, dat het myn portret was. Ik liet haar heengaan, en in haar zaai ran bet gasthuis liet zy aan hare mede- verpleegden het „portret" zien, dat ik haar gege ven had. Hoe de anderen ook laohton, zy was niet van het denkbeeld af te brengen; wanneer ik haar gelaat had, verscheidene dagen in dien waan te blyven, zon zij juist zoolang daarin gebleven zyn aft ik bepaald had. „By de suggestie gebeuren die dingen zoo, aftof ar in da horzenen, onder den invloed van bet hyp notisme, een volmaakt ledig ontstaat en alsof elk denkbeeld, door de suggestie in dat ledig gebracht, van zijn eenzaamheid gebruik maakt om zich naar alle kanten uit te breiden en zijn macht in het onbezette gebied te verzekeren. Het psychologisch karakter van den hypnotischon toestand ii het grenzeloos geloof, waarmee het sujet alles aanneemt wat de hypnotiseur zegt. Hoe onwaar schijnlijk het ook wezen reogan wat hy verzekert, het sujet neemt het aan en maakt het tot het mid delpunt van zyn denkenal zijn gedachten spruiten daarait voort, totdat hem door dan hypnotiseur een ander denkbeeld wordt gegeven, dat hy weer terstond geloovig aanneemt, al ia het ook vlak het tegendeel van het eerste." Een gewioktige rol is aan een van de nieuwste strijdwapenen al hulpmiddel voor het Nederlandsche leger, bij de verdediging voor ons vaderland, toe bedeeld, nl. aan de dynamietkanonnen, waarvan in- riohting en gebruik ia de Vrijdagavond te 's-Hage gehouden vergadering van de Voreeniging ter be oefening van de krijgswetenschap, nit een technisch en krijgskundig oogpunt verklurd werden door den kapitein van den' generalen staf W. Van Hoogen- hu y ze, leersar aan de Krygschool. Hoewel de spreker erkende, dat over ds plasti sche bruikbaarheid van deze vsMrmonden nog geen juiste denkbeelden zijn to vormen, toonde de ver klaring van de eigenschappen en de vernielingakraoht van dit projectiel aan, dat o. a. alle moderne pant serschepen een geduohtigen vijand in het dynamiet- kanon tegenover zieh hebben. Behalve groote gracht, trefkans en vuurendhaid ia een der voornaamste eigradommelijkheden van dit kanon: zijne springlading, die door aanraking met het water ontploft en groote verwoestingen kan aanrichten ondsr alle vaartuigen en versperringen, welke door dat brisaote Springmiddel getroffen wor den, zoodat daaraan een waarde wordt toegekend welkt dis van de torpedo's overtreft. Dat deze gesehutwort van bijzonder belang ia voor kust- en havenverdediging werd in de beschou wing over iire inrichting meermalen in het lioht gesteld. Daarom waa het voornaamste deel der ver handeling gewijd aan eene bespreking van het gebruik van dit land- en waterprojocliei door leger en marine. De landmacht zal by de kustverdediging in het Het biedt vele voordeelen boven de offensieve en defensieve torpedo's door rijn groote vuuraoelheid, zijn onafhankelijkheid van de stroonyng, mist en ruw Water en door het voorrecht boven torpedo'z dat het, xyne oorspong niet verraadt. 'Ook de marine kan ar tot verschillende doelein den nut van trekken. Zoo wordt het kanon geschikt geaohé tot vervanging der lanoeerinriehting dar tor pedobooten; tot het verleeaen van goede diensten op remschepen, tot opruiming van versperring Vyttig K. G. springlading' worden in staat geacht een torpedoboot op te honden voordat zy gelanceerd ia. Ook van de vernielende werking dezer in het water ontplofbare projeotielen gaf de heer Hoogen- h u y z e een helder denkbeeld. Tooh meen( hy, dat dit kanon met zyn vernie lende projectielen meer diensten aan de land- dan aan de zeemacht kan bewyzen. 'V. Dit nu ligt in de sento plaats aan kat gebrek aan voldoend Materieel voor hst voeren vaq san stiyd in Open zee en verder aan het weinigje nut dat hy het beletten van een landing vu haar te wachten ia, waarby komt dat bet nut van sens bewapening der vaartuigen rept dynamietkanonnen nog niet ge heel vasts tas'. Daarentegen ia aan de leaaounen groote waarde toe te kennen by de verdediging onzer havens en zeegaten. Vandaar dat de spreker tot de conclusie kwam, dat het gebruik van dit gesohnt.meer is aan te be velen voor gebruik aan wal du aan boord. Gunstiger zyn de toestanden voor gebruik door de landmacht, vooral voor de kustverdediging, omdat hunne aanwending in den koristen tijd de meeste uitwerking heeft en bij het beletten eener landing door de landmacht van uit de kust een machtigen indruk kan teweegbrengen, daar de in zee geworpen projectielen dood en verderf onder de landingsvloot kunnen brengen. Eene opstelling van dynamietkanonnen nabij de kustforten ware dus wel aanbevelenswaardig, terwyi een der voordeelen is gelegen in de eenvoudige be diening en eenvoudige inrichting van dit geschat. Tegenover deze gunstige schildering van dit wapen liet spreker niet na de bezwaren, van deskundige zyde daartegen ingebracht, in hst licht te stellen, waartoe het treden in tal van technische bijzonder heden noodig was. Discussie werd over deze met veel belangstelling gevolgde voordracht over dit oorlogswerktuig niet gevoerd, na de welverdiende dankbetuiging die de voorzitter aan den spreker bruht. Het is nog niet zoo heel lang geleden dat het bosobaafde publiek, dat gewoon is van tijd tot tijd sohouwburgwurts te gun, met zeker air de dédain zjjn schoudore ophaalde als er sprake was van de Salon dee Variété» te Amsterdam. De vooretellingen daar gegeven, mochten voldoende zyn voor een min der ontwikkeld publiek, dat tegen betaling van een bagatel genot vindt in de opvoering van draken of klachten, dooh lieden met meer ontwikkelden smuk gingen, in Amsterdam komende, dien schouwburg voorby. Dit is nu anders geworden. Dank zy den wel willenden steun van eenige ernstige en bekwame tooneelvrienden worden dur thans zoo nu en dan degelijke stukken gegeven, wjer opvoering met zorg en studie worden voorbereid, dio het b succes hebben. Het eerste stuk op die wyze in gestudeerd is geweest.Nou, van Hendrik Ibsen, dat wy Zaterdagavond het genoegen hadden* hier ter slede te zien. Wy aarzelen niet te zeggen dat het in onze oogen «en prachtig stuk is, dat in schoone taal is geschreven, goed gedacht au uitstekend in elkaar gezet. Van het begin tot het einde boeit het. In geoc enkel toneel Wordt op effect jacht gemukten. durdoor waait van het toonoel den toeschouwer ze kere bekoorlijke frisehheid tegen, die vele andere toneelstukken missen. Het slot moge vele toe schouwers onbevredigd laten, zij die zich geheel hebben ingewerkt in Nora's karakter en van het begin tot het einde haar met undaohf volgden, zul len moeten toestemmen dat dit de eenige logisohe oplossing wu. Het ft ons bekend dat niet allen, die Zaterdag avond'de voorstelling bijwoonden, ons gunstig oor deel over Noba zullen onderschrijven. Zy, die alleen nur den schouwburg gaan om eens hartelyk te lachen of wftn de iqfgigue van een stuk alles ft, zullen wéinig bevredigd huiswurts zijn gekeerd, mur ieder, die gaarne een 'degelijk kunstwerk ziet, zsoals op het tooneel slechts zelden wordt te genieten gegeven, zal de herinnering un deze voorstelling nog lug bij blijven alk een avond vol wurachtig kunstgenot. Over het stuk mogen de opinies verschillen, over de opvoering ul zeker door alle aanwezigen met grooten lot worden gesprqkon. Mej. Aleida Hoelofeen heeft door dit stuk in het land een repntatie gemaakt, aft andere actrices in vele jaren niet gelukt. Zy is nog zeer jong. Reeds toen zy nog leerlinge van de Tooneelsohool waa deed zy gunstig van zich spreken: .het was den 15n De cember 1887 dat in den stadsschouwburg te Amster dam een feestvoorstelling plaats had ter eere van Vondels %00-jarig geboortefeest, by welke gelegen heid 'Zy een Hulde aan Vondel" voordroeg, dat niet naliet op het uitgelezen'publiek, dat toen den schouw burg vulde, een diepen indruk te maken. Het eerste jaar,-dat zy actrice was (by den heer Van Lier in de Anutefttraat) had haar talent weinig gelegenheid nit te koipen, doch na haar prachtige Creatie van Nora mag men zeggen dat zy onder de jongere ar- tiaten bovenaan staat. Er zou een heet artikel te sohry ven zijn over deze rol en over de artistieke Wyze waarop Mej. Roelofsen haar vervulde; wij moeten ec ter kort zyn, en moe ten ons bepalen tot een hartelijke dankbetuiging aap genoemde dame voor het ona geschonken kuaaaguaot. De hh. Rooyaards, van Sprinkhuyara en Foohfcan stonden Nora als Tormeid Beboer, Dr. Mak' en de zaakwaarnemer Krogelad uitstekend ter syde, Kr werd zoo natuurlijk gesproken, de tooneelensloten zoo goed ineen en het samenspel was zoo goedver zorgd dat nit een oogpunt van toonaelspeelkuaai-aeer veel te geniéten viel. De artiston 'hadden herhaal delijk daverende toejuichingen in ontvangst te s voor hun prachtig spel. Het koninkryk Pruisen heeft weer een minister van handel gekregen en wel balron von Berlepneh, nu gouverneur der Rijnprovincie, die geheel onver wacht tot minister van handel is benoemd In 1880 nam prins Bismarck, toen alleen minister-van buitenlandsche zaken, ook het beheer vu het handelsdepartement op zioh, maar nu heeft de Rijks kanselier eindelijk besloten weer een gedeelte zyner omvangrijke regeeringstaak un andere handen toe te vertrouwen en is weer een a&onderljjke handels- minister aangesteld. Daarbij heeft het een hjjzondere beteekenis, dat juist baron von Berlepsoh hiervoor ft uitgekozen. Aft gouverneur van Dusseldorf trad Berlepsch ook 'op bij de groote werkstaking in Mei vu het vorige jaar, omdat ook een gedeelte van het kolendistriet wur de arbeid wu ges tukt, tot zyn rechtsgebied behoorde. Von Berlepsoh verzette zioh tentopd tegen het te hulp roeipen van het leger en hand- haafde de orde met de gewone politie, terwyi de gouverneur van Westfalen terstond de hulp der soldaten inriep. Het gevolg wu, dat de heer von Berlepaeh na den dood van den heer von Bardeleben tot gouver neur der Rijnprovincie werd benoemd, terwijl de gouverneur van Westfalen, de heer von Hagemeister „wegens ziekte" zijn ohtslag moest nemen. Mot het oog op den tegenwoordigen strijd tueschen werk gevers en mijnwerkers in Duitechland, is het durom niet zonder gewioht dst juist de hier von Berlepeoh onder de tegenwoordige omstandigheden tot minu&r vu handel is gekozen. De heer von Berlepsch gut door voor een man, die volkomen op de hoogte is van de nijverheid. Jaren lang nas hij landrud iiy Opper-Silezië, en durna bracht hij in verschillende betrekkibgen vele jaren in Westfalen en (ley Rijnprovincie door. Van daar dat dan ook de Kölnacke Zeitung, het hoofd- orgun der Rijnstreken, hur bijzondere tevredenheid betuigd, daj juist de heer von Berlepsoh tot Mbister is bonoemd. Mon herinnert zisb, dat op, de groote vergadering der mijnwerken te Bochnm besloten, werd niet 1 Eebr. mur 1 Maart het werk te staken, wanneer de mynbesturen de bekende booge eischen nog'niet hadden ingewilligd. Velen beweren dat ook de 1-Maartsche werkstaking slechts een bedreiging is, dio wel niet zal worden uitgevoerd, en wel omdat de kassen der werklieden na de verkiezingen gehéél leeg pullen zyn en onder zulke omstandigheden een werkstaking onmogelijk ft. En de verkiezingen zullen ditmul veel geld kosten, omdat er veel sociaal-demoeraten in herstemming zullen komen. Öa y ver vu Duitschland op het gebied der sooiale wetgeving prikkelt de Franschen tot navolging. De Afgevurdigde Mésureur heeft een wetsontwerp ge- msakt tot oprichting van een Ministerie van natio- nalen arbeid; het lichum zon zijn samengesteld uit: 15 volksvertegenwoordigers, senatoren en stuthuia- houdkondigen, 15 voorzitters en secretarissen van maatschappijen tot het versohaffen van arbeid, 60 vertegenwoordigers vu beroepsgenootschappen Vu arbeiders en verder uit eenige staatsbeambtenhet zal zioh bezighouden met alle stuthnishoudkundige en sociale vraagstukken, uitgezonderd wat het arm bestuur en do hulpkassen van verzekering betreft. De Belgische kamer nam by het voortgezet debat over de academische graden met 59 tegen 19 atesy- men de bepalingen au, wUrby alle na 1891 studeerenden vu dra 1 Januari 1895 af in de Vftamsche districten geen rechterlijk ambt meer bekleeden of tot notaris mogen benoemd worden, wanneer zij geen bewijzen van Voldoende kennis der Nederlandsche taal kannen overleggen. De nieuwe Spaaneehe minister van flnanoiën begint onder niet zeer ungename omstandigheden zyn moeilijke tuk. Over het jaar 1888/1889 is een tekort van 188 millioen pesetas, voor era groot deel tengevolge van de mindere opbrengst der douane ra de verbrnikabeluting op- geestrijks dranken. De protectionistische neigingen der Frenscbe kamer ea haar weinig gunstigs stemming ten opzichte van een verlaging der handelsverdragen, beginnen de Engelsche en Italiausche pers te verontrusten. Vooral de benoeming van de in -hur meerderheid protectionistische commissie der invoerrechten trekt te Rome en te Landen zeer de undacht. De Italië meent, dat indien dé denkbeelden tan

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2