iAMS. 10.1 litmuntende lien, den Zuid- ER IETS GEHEIMZINNIGS lestaan BINNENLAND. Nieuws- en 3 en 73*. ereiding, N. cht. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* merk Zaterdag 8 Februari. 1890. I HUIS Yeb/sb. 85 cis, 45 ct. 'IÊN IN, 70 Heet, «woond en H. J. vak EGEN,” TtUUing. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. gen 15 Fe- No. 1959 bekomen bjj (OT lui Engelwh.) De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgke met uitsondering ran Zon- en Feestdagen. De prg» per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke N ommen VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIBBLA T> 't welk des Maandags verschijnt. ■nche. Cou- iden door het KKMAN en os voor Jon- 1890, zul- 3LENAAR, akte van den verkocht jnde goudsche courant. de Boekhan- >N te Gouda. RI 1890. Tooneél.» DAUDET. g 7'/, nor- jzen. I maakt. Na tallooze proefnemingen zou een inge nieur ontdekt hebben op welke wijze electrioiteit gebotteld kan worden in lichte, gemakkelyk ver voerbare bussen. In deze zou de electrioiteit ge deeltelik scheikundig worden voortgebracht. Als uit een flesch zou men ar zooveel electrioiteit uit kunnen tappen als men noodig heeft. Alle bijzon derheden ontbreken nog, doch we deelen het ge rucht mede, omdat het in vollen ernst door zeer kundige mannen wordt verteld» (Hbl.) AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. het mij, juffrouw? Voorname menschee 2 _2_’. Als u zegt: wik w en dan weet ik wraak zult nemen over hetgeen ge- z/Nog niet, maar ik ben hier gekomen om het hem mede te deelen.” wZou het u dan niet te veel moeite zyn om voor uw vertrek aan mijnheer te vragen, of ik hier mag blijven? Het is voor u onverschillig of ik al dan niet vertrek, dat begrijp ik. Maar het is voor mij van veel grooter belang dan ik zeggen kan.” Voor het eerst sedert Violet Sarah kende, ontdekte zij eenige ontroering en hartelijkheid in haar. z/Maar het zou er niets toe doen wat ik hierin sprak,” antwoordde zijnJe stelt mijn invloed hier in huis veel te hoog; mijne woorden gelden niet half zooveel by den heer Rayner als hetgeen jij zegt. Dit is ook natuurlijk; want je bent zooveel ouder en zooveel langer hier geweest dan ik.” Sarah scheen niet bijzonder ingenomen met die opmerking. Na even te hebben gezwegen zeide zij z/Als u niet bang is dat uwe voorspraak van eenig gevolg zou kunnen zijn, dan zult u er ook niets tegen hebben, een goed woord voor mij te doen, niet waar, juffrouw?” Haar aandringen verwonderde Violet. Doch het zou er weinig toe doen; daar zij wegging, kon Sarah blijven. z»Goed; ik zal het aan mijnheer vragen.” //Belooft u i'T zooals u breken hun woord niet, beloof het je,” dan ben ik gerust, dat u geene 1- beurd is.” •rstrekt ge- iR te Wad- Hel is bekend, trouwena ook in beJd gebracht, dat Napoleon I eens door een schildwacht, die be vel had niemand door te laten, met geveld bajonet werd tegengehouden, met de woorden: //Ik laat je niet door, al waart gij ook de kleine korporaal (Napoleons bijnaam onder zijne soldaten) in eigen persoon.” Minder vastberaden gedroeg zich een soldaat te Cannes, die op schildwacht stored. De gewezen kei zer van Brazilië had met zijn dochter en gevolg een GOUDA, 7 Februari 1890. Bij Kon. beeluit ie aan Mej. 8. M. Groteer, onder wijzeres, vroeger hoofd der 2* Burgerschool voor meisjes alhier, een pensioen verleend van f 702. Naar aanleiding van het gebeurde tussohen den gouverneur van Suriname en vier ambtenaren, leden der Koloniale Staten, is met de Engelscho mail een door 200 ingezetenen der kolonie onderteekond adres gezonden aan Z. M. den Koning, houdende eene uit eenzetting der feiten. Ken afschrift van dit adres is tevens gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en aan den minister van koloniën. Als tegenstelling van den burgemeester in eene plattelandsgemeente, die zijne kaarten voor de volks telling weigerde in te rullen, meldt men uit Dist, dat de burgemeester aldaar de kaarten van al de ingezetenen op het gemeentehuis uit het be volkingsregister liet invullen. Deze burgemeester, over wiens handeling een der ingezetenen zich by den minister van binnenlandsche zaken beklaagde, is wegens zyne met de wetteljjke voorschriften strij dige handeling door den minister berispt geworden. De hoofdredacteur der KBlnücke Zeitung is tot drie maanden vestingstraf veroordeeld, wegens het beleedigen van keizerin Frederika. Het Keulsche blad had gewaagd van de verhouding tussohen den keizer en zyn moeder, en wel op een zoodanige wyze, dat de keizer zich daardoor beleedigd achtte. Te Londen loopt het gerucht in de wereld van ingenieurs en werktuigkundigen, dat binnen enkele dagen een nieuwe uitvindiag zal worden bekend ge- fevillëtoxT' ter dood veroordeeld. Na gebiecht en allen vergiffenis gevraagd te hebben, stierf zy onder beulshanden. Een daad van echt moederlijke zelfopoffering wordt door de Parijsche bladen verhaald. Bij een bezoek aan de tentoonstelling werd een knaap, de zoon van den Heer Schill, zeer ernstig gewond door een stuk van oen electrische lichtkroon, dat hem op het hoofd viel. De arme jongen bekwam daar door een vry graft gat boven in het hoofd en de geneesheeren hadden hem opgegeven. Alleen Dr. Terrillon, heelkuridige der gasthuizen, verklaarde, dat er eenig kans op genezing van het kind was door de greffe animale, het dichtmaken van de wond met vleesch uit een gezond menschenlichaam. De moeder van den knaap bood toen terstond haar arm voor dat doel aap en de doktor sneed daaruit een aantal ronde plakjes vleesch, welke hij op do wond legde. Mevr. Schill viel een oogen- blik in zwijm gedurende die pijnlyke kunstbewer king, maar weldra liet zij die hervatten. De operatie gelukte echter aanvankelijk niet. Na verloop van eenigen tijd moest de wond kweer geopend en op nieuw dichtgemaakt worden. De kloeke moeder gaf nu haar anderen arm voor dat doel en ditmaal slaagde men beter. Zy heeft thans de vreugd, dat het kind, door hare zelfopoffering gered, herstellende is. 27) //Ziedaar nu heb ik eerlijk opgebiecht. Maar is het niet zeer hard, dat ik, die zeven jaren lang hem en de zijnen trouw heb gediend, zal worden weggezonden ter wille van eene jonge dame, die twee maanden hier in huis is?" z/Het geschiedt volstrekt niet op mijn verzoek, Sarah. Ik heb er niets mede te maken." ffU hebt een af keer van mij!" z/Dat zou het geval niet zijn als je mij niet telkens had getoond mij te haten, zoo zelfs dat het je hin derde mij te bedienen. Wat je ontslag betreft, daar heb ik het eerst iets van gehoord door Jane." z/Dus het kan u niét schelen of ik wegga?" wHet is mij onverschillig of je vertrekt of hier blijft, want ik heb mijn koffer gepakt en keer van middag'naar Londen terug." Sarah was verrast. »U gaat nietzeide zij grijnzend. »Ga dan naar boven en zie zelf dat myn goed reeds is in gepakt," zeide Violet verontwaardigd. Heeft u er al met mijnheer over gesproken, als ik vragen mag juffrov&v?" Uit een handschrift der 15de eeuw blijkt, dat in het jaar 1414 de influenza, in Duitsehland heer- schende, door het volk Tannaweschel werd genoemd, en tot het onderwerp gemaakt werd van eene dier dramatische voorstellingen, welke jonge mannen, in carnavalstijd, in de huizen der burger» kwamen geven. Evenals in tijden vei pest de dood als persoon optrad m tooneelen uit den doodendans, zoo verscheen hier Tepnaweschel ten tooneele, in de gedaante van eene zieke, die voor het hoog ge rechtshof moest verschijnen. Haar volgden ridder», studenten, kooplieden, boernn,* mannen en meisjes, en deze allen dienden hunne klachten in tegen Tannaweschel. De student zeide dat zij hen; beroofd had van ieder genoegen in, zyn zwervend leven, op zijne tochten over bergen'en door dalenden ridder had zij eene lieve ï^juw, een jong meisje haren vader ontroofdden koopman had zij eene flinke winst doen missende non had, door al het hoesten om haar heen, morgen- en avondgebed vergeten. Daarna werd Tannaweschel uitgenoodigd zich te ver dedigen; zij ontkende hare schuld en zocht allerlei verklaringen voor de ziekte; de een had te veel gegeten, de ander te veel gedronken, een derde had eene hartkwaal, een vierde was zoo oud, dat de dood niet langer had willen wachten. Al deze uitvluchten werden onvoldoende bevonden, en Tannaweschel werd //IVbeloof het je.” Nauwelijks had Violet die woorden uitgesproken, of Sarah richtte zich uit hare smeekende houding op en met een zegevierend lachje op het gelaat ver liet zij de kamer, met een: //Ik dank u wel, juffrouw.” Het duurde niet lang toen mijnheer Rayner terug kwam. Over Sarah’s bezoek sprak hij niet, en ook Violet zag er tegen op hare mededeelingen te doen. //Is de schrik nu geheel over?" begon hij vrien- delyk. z/Voor zoover ik zoo iets vriendelijks ooit zal kun nen te boven komen," antwoordde zij zacht, terwijl hare handen beefden. z/Ja, dat begrijp ik; zoo iets gaat niet ineens uit de gedachte. Maar ik hoop dat goede zorg en een weinig vriendsuhap je zullen helpen, die onaangename herinnering te verdrijven.” z/Als u hiermede bedoelt uwe zorg en uwe vriend schap, mijnheer,” zeide zij, met een dankbaren blik tot hem opziende: //dan kunt u niet meer voor my doen dan u gedaan hebt. Er zijn echter voorvallen die zulk een ontzettenden indruk maken, dat men ze ónmogelijk kan vergeten, tenzij men in eene geheel andere omgeving kómt dan waarin zij hebben plaats gehad. Houd mij niet voor ondankbaar, mijnheer Rayner, maar ik heb mijn koffer reeds gepakt en wilde u verzoeken, mij van mijne verbintenis te ont slaan en' mij van middag naar Londen te laten terugkeeren. Als ik nog één nacht in de torenka mer moest slapen, zou ik krankzinnig worden!”

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1