LOF 1ZEN, i schilderde inskerk te is der St ingen enz. jk lerens- tebroeders Woensdag 12 Februari. N° 4144. 1890. IETS GEHEIMZINNIGS. JEN. J staan Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. i Hol- 1 De iniending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 24. FEUILLETON. lts. t GEN,” tiling. elb, Qff. en f" {Uit het EngeUch.') ln 8c Zoon - -l-'i r’*3-3 0 per 5 one. NEMAN. De uitgave decer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering Van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Notmnen VIJF CENTEN. H er Zelf- uitepat- DAUDET. uur. 1890. ooneel.» J0NTJE8 es van Een zekere heer Kiefer nam zangles van den zang meester Armin Von Böhme te Dresden. Deze be weerde, dat Kiefer een baryton-stem bezat en gaf GOUDSCHE COURANT. i sterfgevallen voor, hetgeen te daar de influenza aldaar, vooral en nog AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels h 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Prijs rschrik- fd lijdt, ing, die van een et Ver- rkt 34, bedrag, boek- GOtJDA, 11 Februari 1890. In de maand Januari kwamen in de gemeente Zevenhuizen gNn opmerkelijker is in die maand, sterk heeft geheerscht heerscht. Gisteren namiddag ten 2 ure stond het le Batailjon 4e Regiment Infanterie, te Delft in garnizoen, onder commando van den kapitein A. Jonquiere, op de markt aldaar in orde van parade geschaard. Door den mqjoor-gamizoens-oommandant F. J. Meyer, ver gezeld van den oud-minieter vau Oorlog, den ge pensioneerden generaal-majoor A. W. P. Weitzel en diens zoon den len luitenant der infanterie J. F. Weitzel werd inspectie gemaakt, en na afloop daar van door het bataljon carré geformeerd. Door den garnizoens-oommandant werd met eenige toepasselijke woorden herinnerd, hoe een koninklijk besluit ha<l bepaald dat bij afzonderlijke dagorder zoowel hier te lande als in Ned. Indiii eervol zal worden vermeld de le luitenant J. P. Weitzel wegens diens gehouden gedrag bij het gevecht te Segli (Atjeh) in 1888, waarna hij den begiftigde bet eereteeken, het expeditie kruis met kroon, op de borst hechtte. In zjjne toespraak tot den troep stelde hij den luite nant Weitzel ten voorbeeld, wanneer ooit ook voor het Ned. leger de dag mocht aanbreken daadwerke- Iqk op te treden. Deze woorden werden met een Leve de Koning! Leve bet Vaderland! besloten. Nadat nog voor den eervol vermelden officier was gedefileerd, werd da troep, voorafgegaan door de stafmuziek van het regiment, expresselijk uit Leiden overgekomen ter opluistering der plechtigheid, weder naar de kazerne teruggeleid. (Deïftohe Ct.) -- - *au vvu WÜ3 van Kiefer tegen Von Böhme en de eisch, wegens verkeerde behandeling zijner stem, van teruggave van 2700 gld. wegens betaalde lessen en van 1200 gld. schadevergoeding wegens verloren tijd, waarin de zanger niets verdienen kon, maar opnieuw en van een ander onderwijs moest nemen. Te Zutphen zijn, in de bekende schuttersquaestie, de laatsten der 43 beschuldigden door den schutters- 1 raad gehoord. De eisch van den auditeur is voor t" eerdendegradatie tot schutter en in de kosten de schutters Aan hrfluo opgemerktj nat w kaderbond de houding van de beschuldigden in bet Militair Blad ernstig heeft afgekeurd en gewezen op het feit, dat door onderofficieren schutter» tot insu bordinatie waren overgehaald. Hij zag dan ook met vertrouwen de uitspraak: van den schuttersraad tege moet. Werd het feit niet gestraft, dan meende hij zou het optslag van de officieren feitelijk over gaan in de handen van kader en schutters. Het talryke publiek, werd op last van den voor zitter, nadat de zitting eenigen tijd geduurd had, itagens verstoring van de orde, door de politie van d^publieke tribune verwijderd. De telephonie heeft in Zweden eene nieuwe toe passing gevonden. Zoodra een stoomboot de haven is binnengeloopen, worden de noodige draden verbonden, en brengt men zoodoende de boot, die van de vereischte telephoon- toestellen is voorzien, in gemeenschap met de stad. Hierdoor wordt voorzeker een groote dienst bewezen. Immers de boot kan op die wijze per telephoon cor- respondeeren met autouriteiten, reeders, reizigers, kortom met allen, die bij de aankomst, lading, enz. belang hebben. Zij kan zelfs in gemeenschap worden gebracht met de plaatsen voor den intercommunalen telephoondienst, aangewezen. Men stelt zich van deze maatregel veel goeds voor. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschpnt. 30) Zij was er niet begeerig naar, maar zij moest hem wel volgen en doen alsof zij recht ingenomen was met het keurige late theeroosje, dat hij haar aanbood, na het steeltje zorgvuldig in een stukje mos te hebben gerold. Na het ontbijt ging zij met Haidee naar de leer kamer; maar zij was niet bij de zaak; toen zij aan de huisdeur hoorde bellen, nam zij het leesboek uit Haidee’s hand en bleef er een poosje ernstig op turen, tot de kleine eindelijk heel zacht zeide: „Het begint bjj: „Wat is tapioca?” juffrouw.” Zij schaamde zich tegenover het kind en spande alle krachten in om bij de les te blijven. Maar daar hoorde zij Laurence met de knapen in den gang; zij gingen heen en men had haar niet eens gewaar schuwd dat zij gewacht werd! Zij begreep er niets van. Bij de gedachte boe Laurence met de mooie juffrouw Finch de stalletjes zou in orde brengen, had zij moeite niet in tranen uit te barsten. Zij hield zich zoo goed als zij kon, maar hare opgewekte stemming van ’s morgens was» verdwenen. Toen mijnheer vriendelijk begon: u Me vrouw Man - Te Zutphen zijn, in de bekende schuttersquaestie, 1 hem dienovereenkomstig onderwijs580 lessen a 6 de laatsten der 43 beschuldigden door den schutters- gulden, dus voor 3480 gld. Overal waar Kiefer daarna zich aanbood voor een engagement als opera- alle gegradu- zanger, werd hij echter geweigerd, op grond dat hij kostep; voor bas en geen baryton is. Van daar nu een proces *15 boete en ip de kosten. 1 vo" rr— ■»«»-—- - lot der zitting werd door dea auditeur [at het bestuur van den Ned. Schutterij- De beri-beri blijft in Atjeh nog altijd stand hou den tegen alle mogelijke middelen, waarmee zij tot- dusver bestreden is. De maandelijksche reinigingen der kazernes met sublimaat zijn weer gestaakt als te kostbaar en niet proefhoudend. Ook de warme beenbekleeding yoor de soldaten, die op post zyn, is gebleken geen beschutting tegen de ziekte te bieden. Het heet, dat thans een Atjeher een mid del gevonden, en dat reeds epnige dwangar beiders met goed gevolg door hem behandeld zijn. Uit Macassar wordt aan de Janabode gemeld, dat het onderzoek naar tin op het eiland Flores, door den mijn-ingenieur Van Schelle mislukt is. Terwijl men bezig was met een onderzoek van den bodem, werd de expeditie door inlanders aangevallen, waarbij de heer van Schelle een klewanghouw kreeg over hoofd en nek. De expeditie had geen militaire bedekking bestond in het geheel uit dertig man. Weer duiken omtrent Dr. Snouck Hurgronje be richten op, als vroeger reeds zijn tegengesproken. Aan het Bat. Nieuwsblad wordt thans ten stelligste uit de Preanger geschreven, dat Dr. C. Snouck Hur gronje volgens den Mabomedaanschen ritus in de moskee in het huwelijk is getreden met de dochter van den hoofdpanghoeloe van Tjiamies. canapékussen, en eene menigte leelijke, nuttige voor werpen, waarvan men hoopte dat zij ver boven de waarde zouden worden verkocht. Zoo lagen er ook eene menigte kinderrokjes, kousjes en ander kinder- ondergoed, dat door de winkeliers uit Beaconsburgh voor dit doel was afgestaan. Bij dit weinig aan trekkelijk hoekje van den bazaar gekomen, vroeg juffrouw Reade, of Violet dit gedeelte voor hare rekening wilde nemen. „Wij dachten dat u het wel zoudt willen doen, omdat h zeide gaarne veel te doen te hebben, en daar u zoo veel geduld hebt, zal u met de boerinnen het best kunnen overweg komen; zij betasten alles en koopen weinig of niets voor zoomin mogelijk geld.” Dit klonk niet zeer aanmoedigend, maar iemand moest toch de leelijke dingen verkoopen en zoo begon Violet dan met een kenners-blik de stapels te monsteren en de' prijsbriefjes na te zien. Einde lijk kwam Laurenee aandrentelen. Hij drukte haar hartelijk de hand, maar zeide niets dan: „Hoe vaart u, juffrouw Howart? Wij hadden u vroeger verwacht." Hoe akelig koel klonk dat „juffrouw Howart.* Zij begreep wel dat hij haar niet dadelyk, in tegen woordigheid van al die vreemde menschen, Violet zou noemen, zooals gisteren avond op de wandeling naar huis. Maar haren familienaam had hij gerust achterwege kunnen houden! Doch toen hij bukte om een vooruitstekend kistje onder de toonbank te schuiven en daarbij half fluisterend zeide: „Ik moet ners liet vragen of je haar kwaamt helpen, maar wij zijn niet van plan om u de tafels te laten dekken voor een troep vuile kinderen, en daarom heb ik laten zeggen dat u later zoudt komen,” toen kon Violet hem niet uitstaan, hoewel het toch slechts een nieuw blijk van zijne goedheid was. Na het middagmaal bracht mijnheer Haidee en Violet naar „Het Hooge Land,” waar de bazaar zou worden gehouden. Mevrouw Rayner zou later een uurtje komen. De kinderen- waren er al een poosje en sommige deftige menschen uit de buurt waren aan de kraampjes bezig met iets te koopen. Zij zag Laurenee lusteloos staan en hij kwam haar niet tegemoet, zooals zij had verwacht. Was hij boos omdat zij niet vroeger was gekomen? Hij kon toch wel begrijpen hoe gaarne ’zij het zou hebben gedaan Tot hare verbazing kwam zijne oudste zuster naar haar toe. „Wij hebben reeds lang op u gewacht, juffrouw,” zeide zij. „Wij hebben eene plaats voor u be waard.” Of Laurenee haar verzocht had vriendelijker te zijn? Violet ging mot haar naar een* tent, waar aan weerskanten eene lange tafel voor een kraampje was gereed gezet. In het ééne werden taartjes, verver- schingen en speelgoed verkocht. De kinderen uit de Zondagsschool bedienden die tafel onder toezicht van de huishoudster Van het Hoerenhuis. Aan de andere zijde lagen stapels poppen, gehaakte doeken en onmogelijke antimacassars, daartusschen in een

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1