alen IETS GEHEIMZINNIGS. BINNENLAND. Donderdag 13 Februari. N° 4145. Nieuws- en FEUILLETON. Alion t. ondervinden, loodt, en de donkere tint senige kleur- EGEN,” retelling. 1800. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. w-«** De inaendlng van advertentl&n kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. 'enaamde migraine aid, slape- iken die door ngen, on- d der ge- g van ge- >r de bekende ebaden, geen elen voor id angstig [keringen oorhoofd, n handen re meisjes aan jonge tomed, wordt rage kOSte- II II 1 -B neeswijze vau te Krui.,» kade 71. mwgzing 40 (Uit iet Xngeleci.') De uitgave dezer Courant geschiedt dageljks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. F. 160. mn’sche ge bet uitvallen hoofdharen Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschijnt. nders, Leiden, i, Voorburg, kei roote publiek in wanhopige lingen uit de stuigschriften >r aan de tiseerend rath. Dr- Dr- P. Fo- irath Dr aer-direc- 'arljs, rue Busbaoh, nDr. C- éne et de Eli 1890. Tooneel.» DAUDET. 7’/j uur. zen. oe, trotseeren i tijd komt de lid, eene phy- reld verbreid reldaad blijkt door den ge- ing opgedaan worden luwgestel regen, en tij GOUDSCHECOURANT AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Men herinnert zich waarschijnlijk net bericht over de wonderlijke vondat van een gouden dames-remon- toir in een postpakket, van Hellevoetsluis verzonden De vroeger vermelde zaak van een conducteur der Westlandsche Stoomtrammaatschappij, die op 14 Juli 1889 voorbij Loosduinen gevaar heeft doen ontstaan liet haar geen oogenblik alleen. Hij vertelde haar dat iedereen haar het mooiste meisje van het feest noemde, dit waren praatjes, natuurlijk, maar toch vond zy het aardig het Laurence te hooren zeggen. Toen zij de bloemen had uitverkocht, zeide hij zacht «Laat ons nu wegsluipen, dan kunnen wij praten.” Hij stopte de leege mand onder ééne van de tafels en wandelde naar het andere einde van de laan. «Ik moet weg, Violet,” zoo begon hij. «Weg? Waarom?” De tranen kwamen haar in de oogen; zoo iets akeligs had zij niet verwacht. «Mijne moeder hernam Laurence heeft het zoo beslist. Zij is bepraat dat het voor hare gezond heid noodig zou zijn ons vochtig klimaat te ont vluchten, zij gaat naar de „Riviera” en ik moet haar vergezellen.” «Maar dan kom je terug, niet waar? riep Violet«Je komt immers spoedig terug «Ik weet het niet I Ik weet niet wat er kan gebeuren terwijl ik weg zal zijn. Ik kan niet weten wat de persoon, die mij ran hiér heeft weten te .zenden, verder in hot schild voert.” «Welke persoon, Laurence Je moeder? Je zuster?” Hij zag haar scherp aan. Toen antwoordde hij «Hoor eens, Violet, je bent een kinderlijk schep seltje, zóó zelfs, dat ik waarlijk niet weet hoe ik je zal mededeelen, wat ik verplicht ben je te zeggen.” Zij keek hem angstig in het gelaat. «Toen ik je gisteren avond naar huis had gebracht. 31) Beide stalletjes waren sierlijk bekleed, rol fraaie voorwerpen, terwijl de verkoopstere in hare bevallige zomerkleedjes er allerliefst uitzagen. De dorpelingen kwamen bij troepjes hier langs, zagen achuw rond en kochten niets. De gasten van lady Mills en andere voorname lieden uit Beaconsburgh kochten des te meer en praatten en lachten. Het was bier veel vermakelijker dan ginds. Lady Mills gaf Violet op hare vriende lijke manier een mand mot bloemen in de hand, waarmede zij op en neer moest wandelen. Je moet ze den heeren aanbieden/ fluisterde zij met een be minnelijk lachje; maar dat wilde Violet liever niet en bleef met haar korf stilstaan. Daar kwam de heer met den knevel weer aan, en betaalde voor een klein rozeknopje een halven guinje. Hoe gek, zooveel beweging te maken over een roostervork en voor een enkel bloempje zooveel geld te geven! Laurence kwam nu ook; hij liep met Violet op en neer en droeg de mand met bloemen voor haar. Zij verkocht alles zeer vlot en gevoelde zich gelukkig. Want Laurence praatte en fluisterde voortdurend en hij zag ik den heer Ravner juist de plaats afkomen, Hij had weer een bezoek bij mama afgelegd. De heer Rayner! Dan moest hij van de pastorie daarheen zijn gegaan dacht Violet Laurence vervolgde: «Ik ging onmiddellijk naar de bibliotheek, waar ik wist dat mijn vader was, om hem alles van ons te vertellen. De goede man zeide dat je een lief, goedig gezichtje hadt en dat hij er niets tegen zou hebben, zulk een mooi schoondochtertje te krij gen, maar: «de mater?” Mijne moeder regeert hem op tamelijk strenge wijze; hij zal „ja” zeggen op al wat je wilt achter haar rug; maar hij beeft het hart niet om „neen” te zeggen in haar bijzijn. Mijne moeder heeft zekere vooroordeelen; zij verlangt dat ik met een rijk meisje zal trouwen om «onzen stand op te houden.” Ik antwoordde dat ik vier- en-twintig jaar oud was en dat het mij volstrekt niet kon schelen wat zij te dien aanzien verlangde. Maar hij verzocht mij, haar toch vooral niet boos te maken en vervolgde: «Zij is mij daar .juist iets komen vertellen^ dat eenigzins van invloed op de zaak zal kunnen zijn. Zij heeft er hare zinnen op gezet naar de «Riviera” te gaan en jij moet met haar mede. Aangenomen dat ik eene boerderij voor je koop in den tijd van je afwezigheid, dan kan je daar dadelijk je intrek nemen zoodra je thuis komt; ik denk niet, dat zij langer dan een paar maanden weg zal blijven, en dan kan je een paar jaartjes je kunst in het «heeren- GOUDA, 12 Februari 1890. Dr. J. H. Gunning J.Hzn alhier staat op het drietal voor predikant bij de Herv. Gemeente te Amsterdam. Donderdag 20 Februari a. s. zal de Hoogduitsche Opera uit Rotterdam hier ter stede opvoeren: Die Qlodten wn Comeville. Romantisch-Komische operette iu 3 bedrijven van Clairrille en Gobet. Muziek van Robert Planquette. Gelijk men weet is genoemde operette hoogst amusant en de bezetting ook zeer goed, naar men uit Rotterdam meldt, zoodat ons de volgende week weêr eau recht genotvolle avond wacht. De cadet N. W. van Gelder, van het 1ste studie jaar der Kon. Mil. Aoademie, is op zjjn verzoek orergeplaatat van het wapen der Infanterie hier te lande naar dat van O.-I. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van gisteren werden veroordeeld D. J. Q., verver te Gouda, bekl. van diefstal, tot 3 weken gev. M. L. pijpenmaker te Gouda, wegens mis handeling, tot 8 dagen gev. B. v. d. B., veedrijver te Gouda, wegens mishan deling, tot 8 dagen gev. De uitspraak in de zaak van M. K., oud 26 jaar, boerenknecht, wonende te Vlist, bekl. van schriftelijke bedreiging met brandstichting werd 8 dagen uitgesteld. Voorts stond terecht D. B., 46 jaar, arbeider te Gouderak, welke persoon op den 12en December jl. zich te Gouda had vervoegd in dou schoenenwinkel van v. d. G. en daar valsobelijk den schijn aange nomen als gezonden te zijn door den beer Schouten Hoogendjjk, steenfabrikant te Gouderak, met verzoek voor 1 een paar laarzen af te geven, zelfs vertoonende een signaal gaf briefje onderteekend door genoemden heer, het ver- rijden, ofschoon van den anderen kant geven, die de volgende week zouden worden be- behandeld. De heer mr. J. M. van taald. Beklaagde bekende, doch beweerde in be schonken toestand te hebben verkeerd. Het O. M. vorderde tegen dezen beklaagde, die reeds vroeger met de justitie had kennis gemaakt, een jaar gevangenisstraf. Vervolgens hadden zich te verantwoorden K. B., 18 jaar, en H. v. y., 16 jaar, arbeiders te Wad- dingsveen, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van elf konjjnen, ten nadeele van verschil lende eigenaren, en wel in den nacht van 28 op 29 December jL Bekl. bekenden en beweerden des tijds zonder geld geweest te zjjn. Daar zij zeer ongunstig in hunne gemeente bekend staan, vorderde het O. M. ieders veroordeeling tot zes maanden ge vangenisstraf. Óver 8 dagen uitspraak. Door den heer mr. A. Kerdijk is aan de bestuur ders der spaarbanken de volgende circulaire gericht «In verband met een der gewichtigste maatschap pelijke vraagstukken onzer dagen, zou ik er bijzon deren prijs op stellen te weten, of en in hoe ver hier te lande spaarbankgelden worden dienstbaar ge maakt aan het bouwen van arbeiderswoningen, hetzij doordat de spaarbank den bouw er van zelve ter hand neemt, hetzij doordat zij te dien einde geld verstrekt op hypotheek, of op andere wijze.” De heer Kerdjjk vraagt, of in die richting door de spaarbank gehandeld is of wordt. Zoo ja, dan verzoekt hij, hem de bijzonderheden te willen mededeelen. het verkeer door stoomvermogen, daar hij het f om over het kruispunt aldaar door te - ---t eene tram op zoek ichoudende een paar laarzen aan toonder af te r dezelfde rails aankwam, werd eergisteren in cassatie -- J. LI. ._.i Stipriaan Luis- cius trad voor den Hoogen Raad tor zjjner verdedi ging op en betoogde dat art. 16o Strafwetboek straf baar stelt hem aan wiens schuld” te wijten is het doen ontstaan van gevaar. Wat bedoelt ons straf wetboek met schuld? Volgens de memorie van toe lichting, de schuld waarin het feit zijn oorsprong vindt. Dus alleen het oorspronkelijk verzuim wordt strafbare schuld, waaruit ander verzuim is geboren. Ten deze nu stond vast dat de conducteur 5 dagen achtereen dienst had gedaan, van 5.25 ’s ochtends tot 11.45 ’z avonds en hij aan overspannen arbeid het verzuim toeschrijft. Het verzuim van den directeur der stoomtrammy. die den ambtenaar te weinig nachtrust gunt, vormde dus de strafbare schuld, waarvan het verzuim van den conducteur een uitvloeisel was. Pleiter achtte dus schending van art. 165 strafwet aanwezig, en wees tot staving van zijn gevoelen op het Duitsche strafwetboek dat evenals ons wetboek overal spibekt van «hij aan wiens schuld te wijten” is, doch juist in dit correspondeereud artikel spreekt van plicht verzuim. In Duitachland zou de conducteur wèl strafbaar zjjn; hier niet, daar ons wetboek eischt plichtverzuim dat aan des daders schuld is te wijten. Subsidiair pleitte mr. v. Stipriaan schending van art. 161 grondwet, 20 recht, org. 221 j. 228 strafvord. en 165 strafrecht, door niet te motiveeren waarom beklaagdes plichtverzuim aan zijne schuld te wijten is. Maandag, 24 Februari, zal het O. M. in deze conclusie nemen. een paal ifje o

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1