PETR0LEUM-N0TEERINGEN Rulteulandseh Overzicht. Kantongerecht te Gouda KENNISGEVING. POSTBBIJEU. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. Heden morgen te 6 oor is de Stada-sohouirburg te Amsterdam totaal uitgebrand. Persoonlijke onge lukken sijn niet te betreuren. Sen vreemdeling, uit Saksen, heeft aan de politie te Amsterdam kennis gegeten, dat hij eergisteren avond te 7 uur van het Rjjnspoor komende, lijnen handkoffer liet dragen door iemand, die door hem niet is teruggezien. In den koffer bevond zich o. a. eene som van pl. m. 800. Aan het hoofd van De Standaard vindt men de volgende oproeping -. ,De Redactie van het dagblad De Standaard, ontwaard hebbende, dat velen in den lande, nu het ontslag van den heer Keuohenius als minister van koloniën door Z M. den Koning geteekend is, het oogenblik gekomen achten, om hem, bij zijn aftreden onder zoo exceptioneele omstandigheden, een blijk nn kulde en dankbaarheid aan te bieden voor den onverschrokken moed en de onwankelbare trouw, waar mei tnr. Keucheniue, ook ale minister des Konings, voor de eere van den Christus en voor de roeping van het Christelijk Nederland ia onze Oost-Indische bezittingen is opgekomen, verklaart zich bereid om van heden af bijdragen in ontvangst te nemén. Geeft het Christenvolk aan de roepstem gehoor, en blijkt, dat hoog- en laaggeplaatste, dat rijk en arm, dat oud en jong, dat man en vrouw voor deze zaak drang in het harte gevoelt, dan zal een pas send huldeblijk, met een album, dat de namen der gevers en geefsters bevat, eerlang door eene daartoe uit te noodigen commissie aan mr. KeUchenius wor den aangeboden. Doch dan worde er met spoed en onverwijld ge handeld 1 Dan onthonde niemand, die er zijn eere in stelt antirevolutionair te wezen, klein of groot, zijne bijdrage. Sn dan melde men bovenal duide lijk, wie men is en waar men woont. Geen politieke demonstratie alzoo maar een blijk van hulde en dank aan den trouwen Evangeliebe lijder, nu hij aftreedt I De Redactie van nDe Standaarde, Dr. A. Kotter. A. J. Hoogenbibk, Secretaris. Amsterdam, 19 Febr. 1890. PS. Men zende zijne bijdrage aan het adres ■De Redactie vau De Standaard, te Amsierdam.u Xe Temps behelst nadere bijzonderheden omtrent de schilderij van Rembrandt, welke, niet zooals reeds gemeld werd, te Le Pecq, maar eigenlijk te Vésinet, bij Parijs, ontdekt is. Zij was het eigendom van den heer Destriche, ingenieur der artillerie onder Napoleon I, en overgegaan aan diens dochter, welke gehnwd is geweest met zekeren heer Le Grand. Het is dus niet onwaarschijnljjlc, dat dit werk op een der veldtochten van Napoléon ergens voor goede buit werd verklaard. Het stuk stelt voorAbraham met de gngelen het Paschen vierende. De patriarch, een man van omstreeks 70 jaren, zit, prachtig ge kleed, in het midden tusschen de twee engelen en bidt; het paaschlam en de gewijde brooden staan voor hem; een knecht bevindt zich op den voorgrond, wordt op dtn mg gezien, een weinig voorovergebo gen, luisterend naar de woorden van Abraham. Het stuk draagt behalve het jaartal 1656, 's meesters handteekening. In de Hermitage te Petersburg is een werk van Rembrandt, met Èetzelfde onderwerp, »Ik weet het al het spijt u zoo, dat het u niet gelukt Elzenhof een even prettig en opwekkend oord te vinden als Denhamcourt, en het spijt u zoo, dat gezelschap vqn vroolijke, geestige, aardige menschen te hebben mo°ten verlaten, om naar een paar hoogst fatsoenlijke, maar zeer alledaagsche menschen terug to keeren, die (Eoei, neen, neen! mijnheer.; volstrekt niet!" «Zoo, dat wilde u niet zeggen? Ik geloof het wel; u was op weg om veel beleefder, maar veel minder ware dingen te gaan vêrtellen. Wij zijn fat soenlijk, maai wij zijn prozaïsch; waarom dit niet te bekennen? En waarom niet te bekennen, dat gij u op Denhamcourt beter hebt kunnen vermaken dan het hier bij ons mogelijk is? Het was immers juist de reden waarom wij er u lieten heengaan!" «Ik had liever nooit naar Denhamcourt moeten gaan." «Naen, dat is niet goed van je gezien, kindlief. Als je hier altijd in dit sombere h'uis moest hokken, dan Zon je al zeer spoedig een bril en een krukje noodig hebben. Maak gerust vafi de vermaken ge bruik die zich in je jonge leven voordoen; ik ben er zeker van, dat na de eerste reactie het werken des te beter zal gaan. Maar nu zon ik g&arne eens veel over Denhamcourt van je willen hooren. Ik heb mij al op dit verhaal verheugd, hoewel ik van een anderen kant al zoo het een én ander over «onze mooie gouvernante" heb hooren vertellen," Zou het dan waar zijn wat LaurencA had beweerd, maar 20 jaar vroeger geschilderd. Te Kassei in het museum bevindt zich zijn «Jaoob die Joseph's kinderen zegent", dat ook van 1666 is, en deze Jacob gelgkt zóó op den Abraham in het ontdekte stnk, dat ongetwijfeld hetzelfde model gediend heeft voor beide werken. De kunstkooper Bourgeois te Parijs wist door een dokter, die de doohter van de overledene behandeld had, iets van dit stuk, en kocht het voor 4060 francs. De Rembrandt heeft alle kunstenaars in rep en roer gebracht. De deskundigen zjjn het nog niet eens, dat het stuk van Rembrandt is; enkelen be weren, dat handteekening en dagteekening (1668) vervalscht zijn. Een kenner verklaarde, op de vraag, «rat het schilderij waard was, dat dit 800,000 firs, zou zijn als Rembrandt zelf, en 160,000 frs. als een zijner leerlingen het geschilderd had. In elk goval, zeide hij, is het een fraai oud schilderstuk. Eenigen tijd goleden verscheen in de te Maastricht uitgegeven Courtier de la Meuse, een vrij heftig stuk tegen een sigarenhandelaar aldaar, daar hg voor de ramen van zijn magazjjn een plaat had gehangen, die in het oog van een «mère de familie,* kwetsend was voor de goede zeden. De sigarenhan delaar diende een aanklacht in tegen het blad, op grond .dat h jj benadeeld was in goeden naam en debiet. Den heer S. is nu. bij minnelijke schikking toege kend eene som van 1200 schadevergoeding Verduistering van een telegram en een brief, in gezonden op eene advertentie in het weekblad Floralia. Zooals reeds kortelgk vermeld is, stond voor de rechtbank te Assen 11 Februari terecht de boekhandelaar H. M. E. van D. to Assen ter zake van verduistering van een telegram en een brief, door hem als administrateur van het te Assen ver schijnende weekblad Floralia ontvangen. De toe dracht der zaak bleek ongeveer de volgende te zijn. Naar aanleiding van eene door den hondenkoopman Van der Leij te Arnhem ia het weekblad Floralia ingezonden advertentie, waarin een buitengewoon klein en fijn Engelsch dameshondje (pincbertje) voor 10 gulden te koop werd aangeboden, gaf de heer Van Harpen Kuijper, oud-kapitein van de artillerie, te Arnhem woonachtig, aan het bureau van het weekblad Floralia te Assen onder het in de adver tentie opgegeven nommer eerst per telegram en daarna per brief te kennen, dat door hem het aan bod werd aangenomen Aan den heer v. H. K. werd eenige dagen later het hondje uit Assen toe gezonden door den administrateur van Floralia, den boekhandelaar v. D. te Assen, die vervolgens den jin de advertentie bepaalden koopprijs van 40 gul den van den heer v. H. K. ontving. Korten tijd daarna bleek het bij eene ontmoeting van den heer v. H. K. met den hondenkoopman v. d. L. te Arn hem, dat door den administrateur van Floralia aav den hondenkoopman v. d. L volstrekt niet waren toegezonden het telegram en de brief van den heer v. H. K., voor den inzender der advertentie be stemd; voorts dat de administrateur rich het tele gram en den brief had toegeëigend en zelf aan den hondenkoopman v. d. L. had geschreven, dat hij voor 80 gulden het hompje wilde koopen, voor wel ken verminderden prijs de hondenkoopnpm den hond aan den administrateur had afgestaan en naar Assen nl. dat men haar had laten bespieden? Mijnheer ver telde haar ronduit, dat hij wist wat op Denhamcourt was voorgevallen! //Ik heb in de eerste plaats gehoord, dat je het medaillon, dat je van mij hebt gekregen, aanhadt." Dat scheen hem genoegen te doen. «Het stond zoo mooi op mijn wit kleedje. En, verbeeld u, mijnheer, eenigen der gasten dachten, dat het van echte diamanten was gemaakt!" «Zoo, waarlijk?" «Ik wist wel dat u er om zoudt lachen. Een van de gasten, de heer Carruthers, had ééns een dergelijk medaillon van echte diamanten gezien en dat kostte omstreeks vijftien honderd pond sterling. Kunt u dat gelooven?" «Het kan wel waar zijn.Echte steenen van die grootte zouden zeker van vee! waarde zijn. Fan wien was dat?" «Dat heeft hij niet gezegd. En er waren ook naamcijfers achter, juist zooals achter dat van mg." «Hoe vreemd! Dezelfde letters?" «O, 4at weet ik niet; maar ik zou niet denken dat er dezelfde op stonden." «Ik dacht dat hij dit gezegd had." /^Neen; hij vroeg 01% het medaillon aan de bin nenzijde te zien, maar dat heb ik niet tbegestgan." «Waarom niet?" «Ik dacht zoo: als hij bleef denken, dat het echte diamanten1" waren, en als hij dan uit die letters be greep, dat het van u afkomstig.. vu' dan dan gezonden. Na weinige uren in het huis van v. D. te Assen te hebben doorgebraoht, was het uit Arn hem door den hondenkoopman aan v. D. gezonden hondje door dezen weder nhar Arnhem gezonden aan den heer v. H. K. De heer v. H. K. had de zaak aan de justitie aangegeven. Als getuigen werden gehoord de heer en mevrouw v. H. K. uit Arnhem, de hondenkoopman v. d. L. uit Arnhem en de heer Sutherland Rogaards, redac teur van Floralia te Assen. De bekl., wiens advocaat niet op de zitting was verschenen, beweerdo van meening geweest te zgu, dat hij het telegram en den brief aan den honden koopman niet meer behoefde toe te zenden, nadat aan hem het hondje door den hondenkoopman was verkocht en toegezonden, en dat hg, na van hot dier eigenaar geworden te zijn, zich vervolgens in plaats van den hondenkoopman kon beschouwen als inzen der van de advertentie. De substituut-oflioier van justitie rar. W. C. A. Scholten was daarenlegon van meening, dat duidelijk gebleken was, dat de beklaagde het telegram en den brief zioh had toegeëigend met het doel om op on rechtmatige wgze 10 gulden te terdienendat de beklaagde, als administrateur van Floralia, volstrekt •iet het reeht had zioh de stukken, inkomende op de door den hondenkoopman ingezonden advertentie, en dus bestemd voor dien inzender, toe te eigenen. Hg requireerde dat de beklaagde ter zake van ver duistering, gepleegd door iemsnd die de zaak uit hoofde van zg'n beroep onder zich heeft, zou wor den veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 maanden. Gisteren deed* de rechtbank uitspraak, nam als wetiig en overtuigend bewezen aan, dat de beklaagde zich bad schuldig gemaakt aan de hem ten laste ge legde verduistering en veroordeelde hem tot eene gevangenisstraf van zes weken. Het gebruik van broeiramen in het Westland voor de druirenmuren is in de laatste jaren zeer toegenomen, eensdeels om de vruchten vroeg aan de markt te kunnen brengen en goede prijzen te bedingen, anderdeels om van het welslagen der teelt zeker te zijn. Nu echter de markt ook al met raamdruiven overvoerd wordt en deze kunstmatige teelt weinig loonend meor is, bij een prijs van 80 a 90 ct.„per kilo, begint men met de aanwending van middelen, welke het rgpen dor vrucht op de kraohtigste wijze bevorderen en vervroegen, on ziet men thans meer en meer druivenkassen in gebruik komen. De eenvoudigste vorm isdez. g. lessens»», die met weinig kosten tegen den gewonen muur geplaatst wordt en om deze reden zeker ook het meest algemeen is: een opstand aan de lage zgde van ruim een halven nieter en daarop een schuin- liggend glasdak lot den top van der. muur. De helling vai/bet glazen dak is echter geheal onbe paald, zoodat men dit iu verschillende schuinte ge- plaatst zieten toch moet deze stand aan de kas juist de kracht geven. De Engelsche kweekers stellen hun geveldak-kassen onder een hoek van 46 graden met den vlakken grond. 1 De Bredasohe 'gemeenteraad is niet de eenige in den lande, waar 't wel eens wat vreemd toegaat. Dit blijkt uit het volgende verslag van eene Ven- losche raadzitting, ten aanzien der benoeming vsn ren landsopzichter, nadat eene geheime vergadering mocht hg eens denken, dat u niet wel bij het hoofd was, mijnheer, om aan eene gouvernante echte dia manten ten geschenke te geven!" riep sij lachend; «Vijftien honderd pond! Dat zou een salaris zijlij voor veertig jaren." De heer Rayner lachte. «Dat was knap bedacht van je. Alq hg even scherpzinnig was geweest, zou «hg wel achter die naamcijfers hebben weten ta komen als hij ze weten wilde." «Maar ik «heb later het mddaillon niet meer ge dragen." «Waarom niet?" «Omdat de menschen er al te veel op letten en en het is éelfs met valsche steenen veel te mooi voor mij, mijnheer." «Gekheid, niets is te mooi voor je, kindlief! Hebben je nieuwe bewonderaars je dat niet ver teld?" Zij bloosde en glimlachte «Maar mijnheer," ging. zij nu weder op ernstigen toon voort: «ik moet 'u toch mededeelen, welk eene vreemde historie met dat medaillon is voorgevallen. Zaterdagavond heb a ik het in mijne casette geborgen ik ben er bijna zeker van, dat ik het heb gedaan en den vol genden dag was het verdwenen.» «Welnu, wij zullen een ander medaillon voor je zien te krijgen." Wordt vervolgd.) was gehouden tot bespreking van de oandidaten. De heer Theunissen doet het voorstel, de be noeming een paar dagen uit te stellen en verder over de zaak na te denken. De heer Van Rijn kan zioh met dat voorstel niet vereenigen. De Voorzitter-Goed, stemt dan maar af. De heer Van RijnMijnheer de voorzitter, u wekt de hartstochten te zeer Op en hitst hu de raadsleden weer tegen elkander opdaardoor wordt een kalm overleg onmogelijk. De Voorzitter betckuldigt den heer Van Rijn van partijschap. De heer Van Rgn De oorzaak van de tegen kanting, welke elk voorstel, door wien ook gedaan, hier ontmoet, ligt dieper dan men denkthet ge haspel over eenvoudige zaken, de gerekte beraad slagingen welke veelal tot niets leiden, de triviale gezegden die hier gebruikt worden, bewgzen duide lijk, dat de eendracht hier mankeert. De vei hande lingen van den Raad zijn sléchts belangrijk door het politiek steekspel, dat hier wordt gevoerd, maar niet wegens do besluiten en mooie redevoeringen de oouranten worden dan ook (dit «dan ook" is subliem I) Zondags gretig ter hand genomen. Ik geloof dat de oorzaak daarvan alleen in de leiding ligt, die verkeerd en onvoldoende is. Het spgt mij te moeten constateeren, dat de Voorzitter als mensch misschien niet kwaad ie, als zoodanig heb ik niet de eer hom te kennen, maar als leider van den Venloscben gemeenteraad is hg ten eenemale onvoldoende. U mist den tact om door geven en nemen eenstemmigheid in de handelingen van den Raad te brengenu verdeelt meer dan u bijeen brengt. Dit komt hoofdzakelijk doordat gij u te veel partij stelt. Ik, Van Rgn, een onafhankelijk man, betreur dat de wet niet toelaat, u terstond met uw volle tractement te pensioneeren. Het geldt hier geen beschuldiging tegen den persoon van den Voorzitter; maar hot bewgs van weinig tact om met de meusohen om te gaan wordt geleverd, doordien gij met den commissaris van politie zes jaar over hoop hebt gelegen, gg u niet met de wethouders verstaat, met den secretaris steeds onaangenaamheden hebt en er met den schoolopzienor ook al geen samenwerking bestaal. Daardoor vervreemdt gij van u de menschen, die voor het bestuur eener stad noodig zg'n. Ik zelf ben ook reods meermalen qnaangenaam door u bejegend. In een dorp kunt u misschien een goed burgemeester zgu, maar hier deugt gij niet. (Teekenen van afkeuring.) Ik be oordeel den Voorzitter niet als mensch, maar als Voorzitter. Zijn hoedanigheden als mensch kunnen goed zijn, maar als burgemeester zijn zg onvoldoende. Ik weet wel, dat hij hier niet op rozen zit. De Voorzitter O I 01 geen komplimenten, mijn heer Van Rijn. slag moet toeschrijven aan de willekeurige wgze, waarop de Kamer de verkiezingen van Boulangisten heeft vernietigd. Het ministerieele blad troost er zich overigens mee, dat de mindere opkomst der kiezers het bewijs levert', dat aan de verkiezingen niet veel beteekenis moet worden gehecht. Men be grijpt, dat de Boulangisten over den uitslag opgetogen zjjn en opnieuw moed gevat hebben. De generaal zoh ook uitermate in zijn schik zjjn en weer droo- men van terugkeer naar Parijs op het mooie zwarte paard. De monarchale bladen maken van de gele genheid gebruik om de beteekenis van de verkie zingen zoo breed uit te meten, dat deze een groote nederlaag wordeq voor het Ministerie. De Orleania- tische Moniteur Universel cijfert uit, dat deze ver kiezingen vooral een nederlaag zijn geweest voor de gematigde republikeinen, die in deze Kamer zichzelf weer niet hebben durven zijn. Heel grof is, als naar gewoonte, weer de Ultramontaansche Univers. Dit blad noemt den uitslag der verkiezingen verpletterend en vernederend voor de Regeering en voor al de saamverbonden republikeinen. Parijs, zegt het blad, veracht en verwerpt de tegenwoordige machthebbers, maar een welbodaohte voorkeur voor iets anders blijkt er niet uit, zelfs niet voor den persoon van Boulan- ger; alleen de machteloosheid der revolutionaire leer en eene verergering van de algemeene ontredde ring. Op zichzelf vindt do Univers dit zoo kwaad niet; wat er ook uit al deze bouwvallen, al dit be derf te voorschijn moge komen, Frankrijk en de Kerk zullen er niet bij verliezen en het blad ver heugt zich bij voorbaat in de nederlaag van Goblet, den man van allerlei verfoeilijke daden en bedrijven. Dit laatste ziet voornamelijk op de regeling van het lager onderwijs. De Engelsche regeering heeft een besluit genomen over het geen rij zal doen naar aanleiding van het be kende rapport der Parnellcommissie. Eergisteren deolde deelde de minister Smith in het Lagerhuis mede, dat de regeering a. s. Maandag een voorstel zal indienen, «waarin het Lagérhuis hulde brengt aau de rechters voor hun onpartijdig onderzoek en het rapport in hot archief van het Lagerhuis op te nemen." "t De leiders der oppositie zijn echter met tevreden met deze algemeene vorklaring; de heeren Gladstone en Parnell achten het wenschelijk dat het Kabinet duidelijk partjj kieze en zijn daarom voornemen^ van hun zijde een ander voorstel in te dienen. De Unionisten zjjn het nog niet eens over hun plannen. De Standard weet echter reeds mede te doelen, dat de leiders voornemens zijn het rapport der Parnell-commissie in een beknopten vorm onder de kiezers in het geheele land te verspreiden. De tegenstanders, de heeren Gladstone en Parnell, aeh- ten dit het beste middel om de beweging der Nationalisten te bestrijden. Dat op Woensdag, den 6 Maart 1890, des na middags ten 1 ure op het Raadhuis, gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen, en dat gedurende drie dagen vóórdien dag op de Secretarie der Gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. GOUDA, den 19n Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BEUGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. LIJST van BRIEVEN en Briefkaarten geadresseerd aan onbekenden gedurende de 2e helft der maand Januari 1890, vyelke door tusschenkomst vau het Postkantoor te Gouda terug rijn te verkrijgen.. H. van Benthem, Amsterdam* Mevr. de Jong, Amsterdam; Verhoet, Alfen; Lafeber, Gouda; Wed. A. de Graaf, 's GravenhageP. J. Vos, Harderwijk; Wijtenburg, Leiden; Van der Wolde, IJmuiden; J. J. Horsterbeek, Polsbroek; J. Rietveld, Reeuwjjk; Mevr. G. J. Pieterse, Rotterdam; K. Post, Rotterdam; J. de "Ruiter, Veenhuizen; M. Versfeld, i. Ver boom, J. Wouters, Amsterdam; P. Smits, R. Partridge, Londen. van MOORDRECHT: F. Muller, Kralingen. van WADDINGVEEN: M. de Groot, Rotterdam. Gouda, 18 Februari, 1890. De Directeur v/h. Postkantoor, VORSTER. MARKTBERICHTEN. Oouda, 20 Februari 1890. Het aangevoelde ruimde heden tot vorige prijzen tamelijk vlug op j§ Tarwe. Zeeuwsohe 7.26 a 7.60. Mindere dito 6.70Ji ƒ7—. Polder 6.76 a 6.20. Af wijkende /'5.25 a 6.60. Roodé 6.10 a 6.25 Angel 6.50 a 7.—. Rogge: Zeeuwsche ƒ6.40 a 5.75, Poller,1.80 a 6.10. Buiteulandsohe per 70 KG. 6.40 a 5.50. Gésjtwinter 6.10 •b f 5.50, Zomer 4.50 a ƒ5.Chevalier jj.25 a 6.25. Haver: per Hect. 3.30 a f 4.25, per 100 kilo 7.a ƒ8.25. Hennepzaad: InlaVdsoh 6.40 a 6.75. Buitenlandsoh 5.a 5No. Erwtenkookepwten 8.a 8.75. Niet ko kende 5.50 it 6.Boon'enbruineboonen 8.25 y 8.75, witte boonen 9.a ƒ9.50; duivenboonen 6.20 a 6.50, paardenboonen f 5.25 a 5.50. Kanariez/gpl 7.a Maïs per 100 kilo Bonte Amerikaansche 5.60 it 6.80, Cinquantine 6.50 a 6.75. De veemarkt geen aanvoer. Vette varkens, tame lijke aanvoer, handel gowoon, 23 a 25 ct. per half kilo, varkens voor Londen weinig aanvoer, handel flauw, I9Vs a 20 ct. per half kilo, magere biggen, goede aanvoer, handel vlug, 1.15 a 1.65 per week, vette schapen,, goede aanroer, handel zeer matig 12-20.Nuchtere kalveren, goede aanvoer, handel zeer vlug, 4.a 10.Fok- kalveren 11,a 20 Kaas aangevoerd 18 partijen, handel vlug. 2de qualiteit 24.a 26. Noord-Hollandsch f 22.a 28. Boter, goede aanvoer, handel vlug. Goehoter 1.35 a 1.45. Weiboter 1.10 a 1.25. 12 Maart e. k. GROOTE KAASMARKT. van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfu^t 8.35. Geïmporteerd fust 8.45 Februari-levering 8.30. September-", October-, November- en December-levering y 8.50. CORRESPONDENTIE. Een geacht ingetetene deter gemeente vraagt ons waarom de opgaten van. de cyfers betr. de dualiteit van het water uit de waterleiding, die vroeger maandelijks in ons blad werden opgenomen, tegenwoordig achterwege bleven. Be- dbe 1de ingezetene en er zyn «neer die zoo oordéeleu ia van oordeel dat het water tegenwoordig volstrekt niet voldoet san de feestede eischen. Wij deelen mede dat be doelde opga»e bns vroeger geregeld werd toegezonden door de Gezondheids-commissje, doch thans niet meer. De reden waarom is ons niet bekend. Burgerlijke Stand. GEBOREN Ï6 Febr. Johannes Jacobns, ouders J, \an Roon en J. van Waas. 13. Grietje, ouders W. Groeneweg en B. C. Bunschoten. Jan, ouders J. J. Scholing en C, Pronk. Neeltje, ooders P. R. Prero en W. Bonefaas. 19. Wilhelmina, ouders A. Hcmdijk en M. "Janmaat. OVERLEDEN: 18 Fpbr. G. van Kloijve, 26 j. - ]9. Ia den eersten trein, die Maaudagmorgen te Har- lingon aankwam, is in een coupé 2e klasse brand ontstaan, die door de passagiert nog gelukkig werd gebluscht, maar-Jfie erg genoeg had kannen worden, daar de vlam reeds lustig speelde. Door een weg ge worpon brandende lucifer of wel door een e'indje sigaar was de mat ongemerkt aan het smeulen ge gaan en onverwacht Vertoonde zioh vuur. De stof waaruit die vloermatten in de waggons van het staatsspoor zijn gemaakt, is zeer licht brandbaar, en het nu gebeurde moge de directie overtuigen van de noodzakelijkheid om voor deze matten andere te kiezen, van minder brandbare stof gemaakt. Heden gaan de Duitsche keizers ter stembus om, een n&uwen Rijksdag te kiezen. De' DuitsctTe bladen bevatten nog een dringende aansporing tot hun 1 partijgenooten om toch vooral trouw op te komen en zelfs de Jforddeutsche Allgemeine Zeitunff herin nert nog eenp aan de verkiezingen in 1887, toeneen oorlog met Frankrijk dreigde en dit gevaar alleen daardoor word afgewend, dat de uitslag der ver- kiozingen den Franschen loerde hoe krachtig *de nationale gedachte in Duitschland was. Doze uitslag *?as, dat het Kartell-v exhond de overwinning behaalde en het septennaat werd toege staan. Ook nu dreigt nog steeds gevaar van Frank rijk en daarop spooï^ het officieuze blad de kiezers aan, evenzoo te kiezen als in 1887, nl. de tegen woordige Zar^ZZ-mèerderheid in stand to honden. De liberale bladen drijven den spot met Jteze laatste poging van het officieuze blad. DeVoamche Zeitung wijst er op, dat de kiezers zich niet ten tweeden male door deze bedreiging met oorlogsge vaar zullen laten bang maken, en bovendien komt de aanmaning' van prins Bismarck's orgaan te laat om nu nog grooten invloed op den uitslag te kunnen oefenen. 0 Te Parijs wordt nog altijd nagepraftt over de Zon- dag gehouden verkiezingen. Ook de Temps meent, dat men den voor de republikeinen ongunstigen uit- Zitting van 19 Februari 1890. De volgende personen zijn veroordeeld: Jachtwetovertredingen. J. H., D. H., D. van den H. allen te Zevenhuizen, ieder tot 5 qf 3 dagen hechtenis; J. U., te Oudewater, tot 3 of 2 dagen; A. G., te Reeuwijk, tot 1 of 2 dagen; G. Z. en G. V., te Oudewater, B. S., te Stolwgk, B. van R., te Goüderak, J. K. te Reetfwijk, ieder tot 1 of 1 dag hechtenis. Spelen met geld op de openbare straat. L. de J., te Gouda, tot 0.50 of 1 dag hechtenis; Rijden met een kar bespannen met honden niet voorzien van muilkorven. H. G., te Nieuwerkerk a/d IJssel, tot 3 of 1 dag hechtenis; Maken van nachtelijk burengerucht. J. W. K., te Waddinxveen, tot 3 of 3 dagen; Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over be zaaiden gron.l. J. van D., te Bleiswijk, tot'/ 3 of 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap. W. E., te Ouderkerk a/d IJssel, tot 2 of 2 da gen hechtenis. Allen zijn tevens veroordeeld in de kofeten. ver haalbaar bij lijfsdwang van één dag. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE. OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goudat - Gelet op art. 6 en 7 der Wet van den 2n Juni 1876, (Staatsblad No. 95). Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelogd een verzouk, met bijlagen van J. van Bentum en Zoon om vergunning tot uitbreiding hunner drukkerij een gasmotor te plaat sen in het perceel gelegen aan de Markt wgk A. No. 150, kadaster Sectie B. No. 808. i

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2