MHIMLE-TAPIJTmiGINS-MTSCHAPPIJ. oteeEjoulabds. DRÜIVEN-BORST-HONIG W asschen en Mangelgoed. Iilikgr oenten. IEEE InT. Fabriek te Westzaan Pencees, Vanille Sprits, Buitenlandsch Overzicht. ADVERTENTIËN. W. SCHALEKAMP Jr. B. GOEDHART, Onovertroffen KWALITEIT. Opgericht 1825. Ten gevolge der Influenza Taartjes en Theebisquits, LOUIS JANSSEN, A. v. OS As., Kleiweg E 73 en 73*. Burgerlijke Stand. Wed. TEEUWEN, Weeserf. G. Gravesteijn, B. de Jong- en H. J. Vonk te Gouda. - DE DIRECTIE. Alom verkrijgbaar in bussen van 1.60, 0 85 en 0 45. W. Schalekamp Jr., DEMI LÜNES, MAITEE d'HOTEL, een schip op 't stroomgebied der provincie, het schip waarop rich dr. F. bevond. De schrijver verklaart ten slotte, dat 't hoogst ongepast is, een man van groote verdiensten als Emin zoo aan te vallen, als dit in 0the Times" is geschied, en dat nog wel op een oogenbljt dat hij door ziekte verhinderd wordt, zich te verdedigen. De Duitsche aardrijkskundige Gerhardt llohlfs vraagt in de tfKöln. Ztg." omstreeks 300 millioen gld. voor een nieuwe Emin-expeditie. Hij wil dat Emin eene nieuwe onderneming zal uitrusten, om door het Duitsche gebied naar Oeganda en Oenyoro terug te keeren. Zijne verschijning daar zou vol doende zijn om de vroeger door hem boheerde pro vinciën te herwinnen en voor Duitschland een han delsweg naar het binnenland te openen. Een zeldzaam schoone ovatie, den Nederlandschen toondichter Nicolaï gebracht, zette de kroon op zijn jubelfeest, als directeur der Kon. Muziekschool te 's-Graverihage. Het Gebouw van Kunsten en Weten schappen was tot don nok bezet door de élite van de muzikale en kunstwereld in de residentio; het orkest was een bloementuin, de loge waar Nicolaï en zijn familie plaats nam een prieel. De leerlingen en oud-leerlingen boden hem een concert aan, dat in menig opzicht schitterend, in alle opzichten welgeslaagd mocht heeten. Nadat hij onder fanfares was binnengeleid, traden op Henri Boamans, Ch. Kriens, Joh. Smit en mej. C. W. Mul der; allen oogstten ruimschoots toejuichingen iu; mej. Mulder, de voortreffelijke pianiste, werd tot tweemaal gebisseerd en ontving bloemkorven en rui kers. Smit, de violist, toonde opnieuw zijn meester schap. Kriens en Bosmans hadden voortreffelijke oogenblikken. Het orkest, schier uitsluitend uit tegenwoordige of gewezen leerlingen bestaande, werd krachtig en met meesterschap aangevoerd door Mann, ook van de Haagsche Muziekschool afkomstig. De zang werd vertegenwoordigd door twee uitste kende krachten: mej. Snijders, sopraan, en Van Vliet, alt, die natuurlijk liederen van den jubilaris voor droegen en veel bijval verwierven, terwijl de koor klassen der school, ouder leiding van Henri Vollmar en Wagener, fragmenten uit Nicolaï's werken zongen, de jongeren de Prinses-Wilhelmina-cantate, de dames een vrouwenkoor uit Bonifacius. Voeg daarbij eeu concert voor orgel en orkest van Van 't Kruijs on een feest voor- en naspel door Mann en Wagener voor deze gelegenheid gecomponeerd, en men zal toegeven dat een rijke verscheidenheid het feest kenmerkte. Een ware feeststemming beheerschte de uitvoeren den, en ondubbelzinnige uitingen van sympathie vie len den jubilaris te beurt. Na het kinderkoor verscheen hij op 't orkest en werd met levende bloemen bestrooid en met bloem korven en kransen overladen. In nog veel sterker mate was dit het geval na het vrouwenkoor. Afge vaardigden van muziek-maatscbappijen, van leerlingen en oud-leerlingen boden hem de fraaiste kransen aan; de jubilaris werd het mikpunt van den bloemen regen, die nit lieve meisjeshanden op hem neerdaalde, en de fanfares van het orkest paarden zich aan de toejuichingen uit de zaal. Toen nam Nicolaï het woord, om zijn innigen dank te betuigen voor zooveel schoons en zooveel lieflijks te zijner eere verricht. In een der zangen had een phrase geluid: *Wie had gedacht, wat is volbracht." Dit woord had hem diep getroffen, want inderdaad, wie had 25 jaar geleden kunnen denken, toen de groote Thorbecke hem benoemde, dat zoo veel voortreffelijks thans hier zou worden geleverd door de leeilingen. Zijne benoeming was niet geschied dan na harden strijd, die de gemoedereu toen zeer in beweging bracht. Er werden toen stemmen gehoord die zich zeer ongunstig over de keuze uitlieten. Welnu, hy was er dankbaar voor. Ze hadden hem geprikkeld om alles te doen wut mogelyk was ten einde de school te doen bloeien. En dank zy den steun der leeraren mocht de school thans bogen op enkele leerlingen, die een wereldvermaardheid hebben, en anderen uie in Nederlard kunstenaars van rang en beteekenis zijn. Daarbij, er is vaak gewaagd van oprichting van een nationaal orkest in de residentie. Welnu, het is er, de avond van heden, getuigde het. Aan allen dankzeggende voor hun hulde, hun toewijding voor dezen schoonen avond, die een ware genoegdoening is voor een kunstenaar, wiens pad lang niet altoos met rozen is bestrooid, die moet stryden en lijden, spoorde hij jongeren en ouderen aan hunnerzyds de banier der kunst hoog te houden ter eere van ons vaderland Daverende toejuiching begroette dit uit het hart gewelde woord van den voortreffelijken kunstenaar en besloot glansrijk den feestavond. Aan een brief, door een officier van het te Kotta Radja gelegerde garnizoen aan zijne familie te Utrecht gericht, die aan het Utr. Dagblad welwillend ter inzage gegeven werd, wordt ontleend de volgende bijzonderheid over de reeds met telegraaf gemelde inneming bij verrassing in den nacht van 5 op 6 Januari van de vijandelijke versterkingen Kota Toeankoe, Kota Hajoe en Kota Baroe. Kr was bericht, dat de Atjehers des nachts die versterkingen nooit bezetten, omdat ze bang waren voor de geesten der gesneuvelde panglima's (aanvoerders) op 26 Juli 1889. Toen 3 detachementen, ter sterkte elk van 2 officieren en 40 bajonetten, in genoemden nacht ten 4.uur in den morgen voor die bentings kwamen, geleid door onzon beleid vollen en dapperen kapitein, chef van den staf van Houtsz, werd er dan ook geen enkel geluid vernomeD, dan het onvermoeid kraaien van een haan in de grootste der drie versterkingen, Kottf Baroe. //Even vóór vijven zaten de Nederlandsche jongens er in, zonder een schot te lossen. Die haan, eeu groote witte, bleek di|« d§ eenige bezetting te zyn. De ^wezenlijke bezetting bleek bij bet aanbreken van den dag zich op oen 100 meter van de versterkingen in 't bosch gelegerd te hebben; toen de mannen tegen een uur of zes naar binnen wilden, keken ze erg van op, dat er ia dien tuschentyd een nieuwen huurder in huis was gekomen, zonder verlof te vragen vooral toen ze uit hunne eigen bezitting met wat blauwe boonen ontvangen werden. «liet plan is, die vyandelijke positie zoo lang be zet te houden, tot het terrein tusschen die positie en de lijn Pakan-Kroeng-Tjoet-Kota Pohama schoon gekapt is. Ik moet hier nog bijvoegen, dat het 14. bat, infanterie, onder majoor De la Parra, achter de bovenbedoelde detachementen eene gunstige opname-stelling had ingenomen, voor 't geval de aanleg mocht mislnkken. Generaal Van Teijn be vond zich te Kota Pohama. JDe troepen waren om HVt uur 's avonds van Kotta Radja afgemarclieerd- (Vtr. Dagblad.) Aan het Hbl. wordt uit den Haag gesohreven: z/Het wordt nu toch wel wat sterk, zooals de Standaard steeds doorgaat zyne goedgeloovipe lezers wat wijs te maken. Nu vortelt zij, dat het in den ministerraad stond 4 tegen 3, de roomsche ministers Ruijs en Bergftn- 8iu8, met de heeren Hartsen en Dyseriuck, zouden de drie anti-revolutionaire ministers Mackay, Godin, de Beaufort en Havelaar hebben overstemd Ieder, die hier wat op de hoogte is van hetgeon in de politieke kringen omgaat, weet het anders, en naar ik geloof, boter. Ruys en Bergansius wilden blijven; voor hen was cr geen enkele reden om heen te gaan, en de laatste was wel verplicht om, zoo eenipszins mogelijk, de belofte te vervullen tot spoedige indiening der militaire wetten. Havelaar wilde blijven, al ware 't maar om zyne spoorwegwetten tot stand te brengen. Mackay wilde blyven, omdat hij volkomen duide lijk begreep, dat het votum der Eerste Kamer vol strekt niet het Kabinet, maar wel den heer Keuche-' nius trof. Daarentegen wilden Hartsen, Godin de Beaufort en Dysecinck boengaan; zij hoopten van de gelegen heid gebruik te maken om eene eervolle retraite te maken, overtuigd wellicht, dat zij minder berekend waren voor de taak, die zij in April 1888 hadden aanvaard. Inderdaad ,stond" het dus 4 togen 3, en het heeft vry wat moeite gekost om de 3 tot blijven te bewegen. Maar het stond geheel auders 4 tegen 3, als de Standaard doet voorkomon om hare vrienden oen hoog denkbeeld te geven van do //trouw aan Keuchenius" van de drie antirevolutionaire ministers. Trouwens sedert wanueer worden dergelijke quaestiën bij meerderheid van stemmen uitgemaakt; wat bad de drie vrienden van de Standaard belet om ontslag te blijven vragen en den Koning te adviseeren, een der andere ministers met de reconstructie van het kabinet te belasten? Hot is waarlijk kras, dat de Standaard de drie antirevolutionaire ministers durft to verdedigen op de wyze als zij thans gedaan heeft. Ik geef Mackay en Havelaar gelijk; maar hoe de Standaard hare lezers zoo kan voorlichten, zal mij wel altyd een raadsel blijven I" De Fransche Pari» bevestigt het bericht, dat den hertog van Orleans kwijtschelding zal worden ver leend van de hem opgelegde straf, en dal hy tot aan de grens zal worden teruggebracht. Allengs komen uit de verschillende kiesdistricten van het Duitscho rijk berichten over den uitslag der verkiezingen. Ofschoon nog slechts een gedeelte der 398 vorkiozingen bekend is, weet men toch reeds, dat de seciaal-democraten aanmerkelijk versteekt in den Rijksdag zullen terug- keeren. Nu reeds zijn in de 230 districten, waarvan de uitslag bekend is, 16 sociaal-democraten gekozen, terwijl een groot aantal huuner candidaten in hor stemming komen. I)e kansen voor de sociaal-demo cratische partij, welke in den vorigen Rijksdag slechts 14 leden telde, staan dus zeer goed. Tot dusver is do uitslag bekend ia 230 districten. het was hier $1 even koud als in de gang. Mevrouw Rayner stond aan het voeteinde en terwijl /ij met hare hand krampachtig het ledikant vasthield, staarde rij Violet angstig aan, met oogen die flikkerden, alsof zij oplve de koorts had. Violet was niet op haar gemak. Hoe had rij zich ook alleen hierheen durven begeven bij een doodziek kind en eene krank zinnige vrouw? Haar boezem hijgde en zij omklemde den stijl van het ledikant met beide handen, toen zij zeide: /,Wie geeft u het recht hier te komen? Hebt u het niet warm genoeg op de torenkamer? Komt u hier o.u op mij te trionofeeren? U zijt goe le vrien den met mijn man; mijn kind hebt u van mij afge trokken; kunt u het mij niet eens overlaten, nu het sterft?" Violet meende dat men met waanzinnigen moest spreken alsof zij wijs zijn. «Zij is niet stervende," zeide zij vriendelijk. //Ik kwam alleen vragen of ik ook van dienst kon zijn. Waarom legt u haar niet in uwe kamer? Het is hier zoo koud. Zou het niet goed zijn dokter Mait- land te laten roepen? O, het is waar, hij is op reis. Maar wij zouden Sam naar Beaconsburgh kunnen zenden om dokter Lowe te halen." Terwijl rij sprak, verdween de boosheid van me vrouw geheel; zelfs de wantrouwende uitdrukking in hare oogen was verdwenen. Snikkend fluisterde zij: «Maar dat durl ik niet ik mag niet!" z/Mag ik haar dan naar uwe kamer overbrengen?" //Neen, o neen!" *Mag ik haar dan mede naar mijne kamer nemen? U zult er zeker geen bezwaar in zien haar zoover van u te verwijderen, als u wee' dat bet beter voor baar is, niet waar? Bij mij, boven, is het zoo lekker warm, dat het haar niet zal hinderen, al woelt zij de dekens af. IJc^^zssl haar zorgvuldig inpakken, zoodat zij bij het overdragen geen koude kan vatten." Hulpeloos stagrde mevrouw haar aan. z/Wilt u dat er op wagen?" //Zeker, met uwe toestemming." z/U weet wel dat mijne toestemming niets betee- kent," snikte zij. Geen wonder, arm schepsel! dacht Violet. Zij had innig medelijden en vroeg, of ook zij naar boven wilde komen, om dicht bij haar dochtertje te zijn. Maar daarvan wilde rij niets hooren. Violet pakte de kleine goed in een deken; zij wilde haar dadelijk meenemen en voorloopig in haar bed leggen, tot het ledikantje boven zou zijn opge slagen. Hoe zou Sarah het opnemen, als rij haar vroeg, daarvoor te zorgen? Terwyl Violet daarover dacht, kwam Sarah binnen. z/Sarah, ik wilde je vragen het ledikantje van Haidee naar mijne kamer te brengen; het is hier te koud voor haar. Jaoe kan je helpen, als het te zwaar is voor u alleen." Zij was in twijfid of zij onderworpen of bruiaal zou antwoorden, maar besloot tot het laatste. z/Op wiens gezag, juffrouw, geef u hier orders om de meubels te verplaatsen?" z/Je meesteres verlangt het." //Mijne meesteres? Wie is dat, als ik vragen raag?" z/Dat weet je wel, mevrouw Rayner." //Zoo, is dat de eenige autoriteit waarop ge u kunt beroepen?" z/Neen Sarah; ik heb ook die van den heer Rayner," zeide Violet dapper. Beide vrouwen ontstelden. Sarah nam het bed op en verliet de kamer zonder een woord te zeggen. Violet wendde zich naar mevrouw en zeide: «Wees niot bezorgd voor Haidee, mevrouw. Ik zal haar goed oppassen en als u mij uwe toestem ming slechts wilt geven, dan ben ik bereid op mijne verantwoording een dokter te laten halen." De arme vrouw boog zich over het kind heen. z/God zegene u, juffrouw!" prevelde zij en brak in een stroom van tranen los. Zij liet zich niet troosten door Violet's welgemeende woorden, en met deernis voor haar fn het hart en zelve met tranen in de oogen, droeg zij den lieven last naar boven. Zij kon niet snel voortkomen, want Haidee was zwaar genoeg. Maar zij kwamen er toch, en toen Violet op hare kamer kwam, was Haidee's bedje opgemaakt en Sarah verdwenen. Hoe nu aan een dokter te komen? Een nieuwen dienst van Sarah te vragen scheen onmogelijk. Violet ging naar de kinderkamer, waar Jane juist naar bed wilde gaan, en vroeg haar waar Sain sliep. Wordt vervolgd.) Gekozen zijn: 22 conservatieven, 10 loden der rijks party, 9 nationaal-liberalon, 52 leden van het centrum, 11 Duitsch-vryzinnigen, 16 sociaal-democraten, 3 Polen 1 wilde, 10 Elzassers, 3 democraten en 1 Deen. In 92 herstemmingen komen voor: 11 ooncerva- tieven, 13 leden der ryksparty, 53 nationaal-liberalen, 14 loden van het centrum, 86 Duitsch-vrijzinnigon, 40 sociaaldemocraten, 2 Welfen, 4 Polen, 1 wilde, 1 Elzasser en 9 democraten. Alle partyleiders zyn, naar de tot dusver ingeko- meu berichten, herkozen. Hammerstein is geslagen en aangaande Stöcker is nog niets bekend. Het grootste verlies lyden de nationaal-liberalec. De Aar^-meerdorheid verliest ongeveer 40 zetels, welke aan de vrijzinnigen en de sociaal-democraten ten deel vallen. De regeering8bladen erkennen de nederlaag der Karte W-partij en. De Nat.-Zeitung dringt aan op eens gezindheid van alle burgerlijke partijen tegen de sociaal-democratie, bij de herstemmingen. Do vrij zinnige en ultraraoutaan8che bladon zien in den uit slag der verkiezingen de nederlaag van Bismarck's stelsel, wat betreft de binnenlandsche politiek. Zelfs le Berlijn hebben de Duitsch-vryzinnigen bij de oerste stemming geen hunner candidaten kunnen kiezen. In het tweede district verkreeg zolfs prof. Virchow 2000 steramen minder dan de Poolsche kleermaker Janiszewski, de candidaat der sociaal democraten. De drie candidaten van de Fortscriritt Komen dus allen in herstemming, terwijl de sociaal democraten Singer en Liebkuecht in hun districten torstoud met groote meerdorheid worden gekozen. Niet alleen to Berlijn en iu het fabrieksland Saksen brachen de sociaal-democraten veel meer stemmen uit dan voorheen, maar zelfs in de stad Keulen, waar de candidaat van het centrum in 1887 10,651 en de sociaal-democraat Bebel 4952 stem men verkreeg, moeten beiden nu in herstemming komen. De ultramontaan verkreeg nu 16,873 en de sociaal-democraat 10,653 stommen, dus ruim 5000 meer dan in 1887. De nationaal-liberale candidaat verkreeg echter ook nog 6544 stemmen, zoodat een herstemming noodig is, waarbij de clericalon het natuurlijk gemakkelijk kunnen winnen. Eere wien eere toekomt, ook het goede moet gezegd worden van de nieuwe Braziliaansche repu- blikeinsche Regeering. Met haar bosluit tot scheiding van Kerk en Staat heeft zij aan het land een weldaad -c bewezen. De correspondent van het Journal des Débats, na de omwenteling naar Rio de Janeiro ge zonden, schrijft daarvan het volgonde: «Do Staat zal aan de thans dienstdoende Roomsche priesters levenslang hun bezoldiging blijven uitkeeren en de Seminariën nog een jaar ondersteunenvoor het ove rige is de Roomsche Kerk, aan welke onder de Kei zerlijke Constitutie buitensporige voorrechien waren toegekend, op gelijken voet gesteld met alle andere; alle eerediensten zijn vrij en aan alle kerken wordt rechtspersoonlijkheid verleend binnen de perken der wet op dedoode hand; tijdens het Keizerrijk werden do andere kerken slechts geduld, kon haar eeredienst slechts worden uitgeoefend in gebouwen, welke niet het voorkomen van kerken hebben en haar lidmaten hadden slechts eeu denkbeeldig kiesrecht, immers mochten slechts stemmen wanneer zij op het Evan gelie bezworen de Roomsche kerk te zullen helpen handhaven." 't ls niet vreemd, dat zulk een bestuur in Amerika niet kon gedijen. GEBOREN: 20 Febr. Jan Hendrik, ouders W. Kuling en A. C. Jonker. - Martinne Christiaan Gijsbertus, ouders G. van Gocb en A. W. *an Leest. Jacob, ouders K. van Vliet en L. den Hesten. Lodoricus Cornelia, ouders T. laurier en C. L. Brast. OVERLKDhN: 20 Kebr. W. Toornvliet, 7 w. J. Kryn- berg, 3 ra. J. Twigt, 12 ra. ONDERTROUWD: 21 Febr. A. de Mooy, 23 j. en A.C. Kosters, te Reeuwijk, 19 j. A. Mighout, 23 j. en M. C. Jongkind, 21 j. J. Wijkhuizen, 24 j. en H. Hoegee, 17 j. V Op den 4" Maart a. a. hopen onze geliefde Ouders GERARDUS dis JONG JOHANNA HAPPEL hunne 50-JARIGE ECHT- V EB EEN1GIN G te her denken. Hunne dankbare Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen. Bevallen van een Zoon, C. H. van STEAATEN-Faaij. Gouda, 21 Februari 1890. Een WEDUWE verzoekt beleefd tot ver zorging van haar 4 kinderen om Prima qualiteit a 40 ct. per blik, vooral Snjjboonen en Spersieboonen munten uit boven allen andere fabrikaten. Verkrijgbaar bij PUIKE VEBSCHE GEOOTE LANGE GROENENDAAL. Puddingpoeder in versch. smaken a 10 ct per pakje Vanillesuiker (in Je plaats van stokjes Vanille te gebruiken) a5 ct. p. pakje. j Verkrijgbaar in de voorn. Kruideniers- en Comest.- winkeU. UTRECHT—AMSTERDAM. (Opgericht 1880 en 1885). De Machinale-Tapijtreiniging geschiedt volgens eeue vernuftige uitvinding, toonder dat de leleeden tets te lijden hebben, terwijl zij ook veel vollediger is dan bjj het ouderwetsche kloppen. Dus ook daar, waar dit laatste nog goedkooper mocht worden gedaan, is de Machinale Tapijtreiniging in waarheid voordeeliger; en ook gesonder, wat in of na deze tijden van stekte de bijsondere aandacht verdient. Uitvoerige Circulaires gratis verkrijgbaar bjj de Directie, de Utrechtsche Behangerefirmd's en bjj de heeren NB. Wegens de prljsverhooging van steenkolen enz, moeten wjj, van 1° Maart 1890 tot nadere aankondiging, de volgende prljsverhooging noteerenDe soorten van 6 worden 7 cents, die van 7worden 8 cents per M?de andere prijzen blyven dezelfde. NB. Aan alle kleeden wordt eene kaart gehecht met naam- en datumstempel onzer firma. UTBEOHT (Anthoniedük). CACAO GROOTES De ZIJDE BONBONS met verschillende smaken. HEEZ CACAO,zeer fjjn, zeer zuiver. Oosthaven B. 17. ontwaart men meestal hevige catarrhalische aandoeningen der sljjmhuid bij groote zwakte des lichaams. Het gebruik van deu wegens 25jarig succes wereldberoemden Rijnlandschen van W. H. ZICKENHEIMEB te Mainz oefent hier, door spoedige sljjmoplossing, eenen bui tengewoon weldadigen invloed op de catarrha- lisoh aangetaste organen uit, waardoor de duur en de hevigheid der ziekte zeer verzacht en verkort wordt en het verloop der ziekte meestal gunstig en .Spoedig is. Echt verkrjjgbaa/i in flesschen van 2.—, 1.en van 65 cents Te Gouda bjj F. H. A. Wolff. Boskoop bij J. van Bergen. Haastrecht bij J. D. den Hertog. Oudewater by F. Jonker-Idenburg. Bodegraven bjj P. Versloot en G. Hynekamp. Stolwjjk bij C. G. v. d. Berg. Bergambacht bjj J. v. d. Dool. Hazerswoude bjj Wed. W. Hendriks. Vanille Kattentongen, EOOMHOEENS, APPELBOLLEN enz. Verder alles wat tot de Banketbakkerij behoort, alsook GROENTEN en PIQUANTESAUCEN in blik, ZALM, SARDINES enz. Mij beleefd aanbevelende, Lange Tiendeweg, GOUDA.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2