zASEH, geschilderde Janskerk te lenis der St leningen enz. srljjk levens- le Gebroeders abeih. tfe, BOONTJES jfjes van 1 BINNENLAND. IETS GEHEIMZINNIGS. iCHTS Woensdag 26 Februari. N’° 4156. IS9O. Nieuws- en SEN. FEUILLETON. )cnten mts. agd :ro, NCTUUR Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» K.F.IIz., louda. 1.24. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Hol- ;n e kik. ERK, Gymnastiek. Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. (Uit het EngeUck.) op „Heel goed, Lau- 4 07 oolwet heeft i bjj genoeg- i$ te openen t Examen in te leggen. Inlichtin* De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. ilik. wogen 171/, d. snde Kunsten Jirecteur der Utrecht. IR1NKMAN. Woerden. kleur terug, i wascht niet per flacon» Men verneemt dat het ontwerp van wet betreffende don militairen dienstplicht dezer dagen de departe menten, die daarbij betrokken zijn, verlaten heeft, on dat de heer-Mackay deze wets voordracht nog in zijne qualiteit van minister van binnenlandsche zaken onder- teekend heeft. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 25 Februari 1890. Toen do vorige week de treurmare tot ons kwam, dat de Stads-Schouwburg te Amsterdam wasj afge brand, waar de Kon. Vereeniging Het Nederlandech Tooneel gevestigd was, wier artisten ook hier ter stede geregeld optreden in eenige abonnements-voor- stellingen, heeft de Directie van de Sociëteit „Ons De politie te Tiel heeft gisteren op de markt van twee personen boter in beslag genomen op ver moeden dat het geen natuurboter was, zonder dat op de verpakking of de waar zelve voorkwamen de woorden „margarine” of surrogaat". De in beslag genomen boter wordt tot het ondergaan van het vereischte scheikundige onderzoek opgezonden naar het daarvoor bestemd proefstation. Te Schoonhoven is proces-Verbaal opgemaakt tegen een echtpaar uit den vreemde, dat met het venten van zeer onstichtelijke en opruiende geschriften zich bezig hield. De commissie, welke zich onlangs heeft gevormd, met de bedoeling om uit de beminnaars en beoefe- naar% van volapük hier te lande een Algemeene Nederlandsche Wereldtaalvereeniging te vormen, heeft zich bij rondschrijven tot de reeds bestaande leden gericht, met het verzoek alle krachten in te spannen tot het uitbreiden van hól ledental. De commissie meent, dat er niet mag worden gerust, voor de tal rijke schare van de Nederlandsche vrienden der wereldtaal zich hebben vereenigd tot een machtigen bond, die, onder gemeenschappelijke samenwerking, ongetwijfeld minstens duizend leden zal tellen, eer het loopend jaar ten einde is. Op dit oogenblik telt de vereeniging ruim honderd loden. De commissie heeft zich geconstitueerd tot een voorloopig bestuur, dat de leiding van de vereeni ging op zich genomen heeft tot de in Augustus a. s. te houden algemeene vergadering van volapükbe- oefenaars, als wanneer een definitief bestuur gekozen zal worden. Het voorloopig bestuur bestaat thans uit den eere-voorzitter dr. T. C. Winkler, kademal plo Nedün, te Haarlemden algemeenen voorzitter E. F. L. Haastert, Eendrachtstraat, Rotterdamden onder voorzitter dr. H. van de Stadt te Arnhemden algemeenen secretaris-penningmeester J. A. Adriaanse te ’s-Heerenhoek bij Goes, den cif voor Friesland A. K. Bikbergen te Leeuwardenden cif voor N. Holland S. Buisman te Aalsmeerden cif voor Overysel J. A. Coldewey te Deventerden cif voor veilig. En, niet waar, zij mag het toch wel weten? Ik geloof dat .zij al wel iets heeft geraden,” voegde zij er glimlachend bij, omdat zij aan dien Vrijdag avond dacht, toen hij haar voor het eerst had gezegd dat hij haar lief had, hoe goedig had mevrouw Manners haar toen naar het achtertuinhek laten gaan om Laurence te ontmoeten. Hij nam dadelijk het voorstel aan, en nam hartelijke wijze afscheid. Juist op het oogenblik waarop Violet de beschut ting der boomen wilde verlaten en het kiezelpad oversteken, bleef zij verwonderd staan. Want in het halflicht van de maan zag zij, hoe een gedaante voorzichtig de laan overstak en naar de achterzijde van het huis sloop. Die gedaante kwam van het pad tusschen de heesters, dat op de stallen uitliep. Violet spande hare oogen zooveel mogelijk in, maar daar schoof weer eene wolk voor de maan en zij kon niets anders onderscheiden dan dat het een man was, die iets droeg dat op een koffertje geleek en dat zwaar scheen te zijn. Wie kon het zijn? Op dit uur? Want het was bijna middernacht. Zou het Tom Parkes zyn, die nog zoo laat een bezoek aan Sarah kwam brengen, wetende dat de heer Rayner van huis was? Of was het die geheimzinnige Gordon, die meende mijnheer thuis te vinden? Of was het een dief? Maar een dief, zoo redeneerde zij, zou bezwaarlijks iets in huis gaan brengen, veeleer er iets uit halen, en de kleine koffer dien hij droeg, scheen zwaar gevuld te zijn Door de arbeiders te Zevenhuizen is een vereeni ging opgericht met het doel elkander bij gemis van verdiensten door ziekte, te ondersteunen. Het aantal leden bedraagt aanvankelijk 30. Gisteren ochtend omstreeks 10 uur stond de wed. Ballegoie uit Zevenhuizen op eene stoep te Moer- kapelle kleoderen te spoelen. Eensklaps brak de stoep, de vrouw schoot uit en viel in het diepe Kerkewater. Niemand had iets van het ongeluk bespeurd. Toen men vond dat de vrouw wat lang uitbleef, ging men aan het zoeken en vischte men haar lijk op. 42) Aan het hof van Elzenhof gekomen, tilde hij haar voorzichtig uit het rijtuig en verzo cht zijji vade alvast naar huis te rijden ;\Aij wilde haar even thuis brengen en het verdere van den weg te voet afleg gen. Zoodra zij binnen het hek waren begon hij zeer ernstig: „Violet, ik vrees niet goed te hebben gedaan met in het verzoek van mijnen vader toe te stemmen; ik ben meer bezörgd voor je dan ik je kan zeggen. Elzenhof is geene geschikte jHaats voor je. Ik zie nu wat ik gisteren avond, door mijne drift verblind, niet kon inzien, dat je zulk een goed, onschuldig meisje zijt, waarop hot kwaad geene macht heeft; maar toch, zie je, het is juist die onschuld die je zoo lief maakt en het spijt mij zoo, je op zulke lee- lijke dingen opmerkzaam te moeten maken. Toch moet ik het je zeggen: houd je oogen goed open en Jet op alles.” Hij speelde voortdurend zenuwachtig met hare hand, die hy tegen zijne borst! hield gedrukt, haar zoo onbeschrijfelijk treurig aan, dat zij lijden met hem gevoelde. Maar bij was nog niet tevreden. Hij ging nog steeds voort zich te rechtvaardigen. „Wat kon ik anders doen dan aan mijn goeden papa, die zooveel voor mij wilde opofferen, zijn zin geven? Het’ was verkeerd, ik zie het in. Onze verloving had dadelijk bekend moeten zijn gemaakt; zijne zwakheid, die maakte dat hij niet tegen den wil mijner moeder durfde handelen, was niet verwer pelijker dan de mijne, die mij in zijn voorstel deed toestemmen. Wat mij nu het ergste plaagt is de vrees, dat mijne zwakheid op jou zou worden ge wroken, lieveling! Ik mag niet eens openlijk aan je schrijven en ‘als ik mijne brieven in die aan mijn vader ga insluiten, dan weet ik stellig dat je ze hij tegen zijne borst! hield gedrukt, en zag nooit te zien krijgt.” onbeschrijfelijk treurig aan, dat zij mede- „Maar, Laurence, waarom zou je ze niet aan me vrouw Manners adresseeren? Dan waren ze bepaald „Zie eens, Violet,” riep hij op eens; „indien, ter wijl ik weg ben, een man je vertelt, dat je heel mooi bent, en je tracht wijs te maken dat hij je lief heeft om het even wie de heer Rayner mijn papa of een ander man neem daarvan dan geen notitie en geloof hem niet.” Maar die goede Laurence was nog onschuldiger dan Violet, als hij dacht dat zij zijne bedoeling niet begreep, lij was jaloersch op den heer Rayner en zij kon hem maar niet overtuigen, hoe dwaas dit was! Zij antwoordde eenvoudig: rence.” Maar bij is van vereering van de kunst, ook den kunstenaar ge- 1 I negen is en moge het op ondubbelzinnige wijze blijken 1 dat wy gaarnewr toe medewerken hun de geleden schade althans eenigermate te vergoeden. Gisterenavond omstreeks half twaalf was op de Gouwe een schipper, die te veel aan Bacchus had geofferd, te water geraakt, zonder dat dit bemerW wasaan een daar met takken geladen schuit hield stellingen, neen ue mreciie van ue sociëteit „uns rich va8tde heer M., daar passeerende en het Genoegen" onraiddelijk zijn leedwezen betuigd moF ongeval bespeurende, had het geluk hem te redden. do groote ramp, die de Vereeniging en hare artisten getroffen had. Zij was daarbij zeker de tolk van alle Goudsche tooneel vriend en. Zij meende echter en zeer terecht daarmeê niet te mogen vol staan, maar bood onze schouwburgzaal kosteloos aan ten einde eene benefice-voorstelling te geven voor de artisten, die door den brand zoo groote schade geleden hebben. Dit aanbod werd gaarne aangenomen en zoo zal nu Dinsdag 4 Maart a. st. eene buitengewone voor stelling plaats hebben van de vereeniging Het Ne*- derlandech Tooneel. Opgevoerd wordt: Dl Fabrieks baas, tooneelspel in 4 bedr. naar het Engelsch The Middleman door Henry Arthur Jones. De hoofd en titelrol is in handen van den heer Louis Bouw meester. Wij hopen dat de Goudsche ingezetenen deze ge legenheid gretig zullen aangrijpen om de leden van genoemd gezelschap een bewijs te geven van sym pathie. Onnoodig zal het zijn de vele avonden in herinnering te brengen, waarop zij ons kunstgenotdeden smaken; onnoodig den machtigen indruk te schet sen die hun schoon spel op ons maakte. Jaren achtereen traden zij hier op voor oen publiek, dat meermalen, bij jubilaea als anderszins, toonde hun talent te waardeeren, hunne gaven op prijs te stel len. Laat het bij deze gelegenheid opnieuw blijken dat Gouda, dat een goeden naam heeft waar sprake 11

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1