jaas -AZEN, geschilderde Janskerk te ït IETS GEHEIMZINNIGS. BINNENLAND. 1800. 4150. Maandag 3 Maart koop en FEUILLETON. REEMG1NG stelling >nts. ËGEV reelr. i Maart, April, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. abcth, jrverij De Insending van advertentiön kan geschieden tot één des namiddags van den dag der uitgave. ooneel.” I n ierij,‘ ER, i Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. van het Israëlietisch Armbestuur, dienst 3889. Altena en zijne echtgenoot# het beeld {Uit het Eng el8 ch.) 7'/, uur. Let utreken bjj de 1 73 en 7?a tende TRAP- I.80K). 968, «an het ',T 1890. den Koning". F zaal' «Nut en Vermaak” op de Óosthaven. Discussie wordt niet toegelaten. Bovendien worden alle Adverientien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. I. IR1NKMAN. iet Engelsch IENRIJ t» liljet. p77 GOUDSCHE COURANT. ienis der St leningen enz. irlijk levens- e Gebroeders ig der Belgen, IRDAM. «toornen van inteh, Costu- ordynen, Be- n- en Bont- a. s. ’s avonds ten 8 ure hier ter stede eene politieke rede houden in eene vergadering van c' De i vergaderde gisterenavond op de bovenzaal heer Dam. Do Secretaris bracht verslag uit van t toestand over 1889, die gunstig bleek te zijn. De vergadering betuigde hare instemming met het voor nemen van het Hoofdbestuur, om de denkbeelden van het Genootschap ten opzichte der onderwijzers-, examens ter kennisse van do regeering te brengen. Enkele wijzigingen in de ontworpen programma’s kwam der afdeeling wenschelijk voor. handelend .optreden om die te bestrijden, leder moet dat. Over ’t algemeen is dit kenmerkend bij den mensch, dat hij zijn kracht overschat en zijn invloed onderschat. Men vergeet veelal dat ieder, zonder onderscheid, grooten invloed heeft, ten goede often kwade, door woord en voorbeeld. Spr. drong daarom krachtig er op aan dat ieder zich bewust zou wor den van den invloed, dien hij kon uitoefenen en dien aanwenden om mede te werken, zij ’t ook in be scheiden mate, tot oplossing van de sociale quaestie. De .voordracht maakte blijkbaar diepen indruk op het vrij talrijk publiek. Aan het postkantoor Gouda en de daaronder ressorteerendo hulpkantoren werd gedurende de maand Februari 1890: ingelegd ƒ3906,41; terug betaald 3085,64. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2191. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Dinsdagavond hield de vereepiging voor Chr. Nat. Ond. alhier hare jaarvergadering. Na opening der vergadering dobr den president werd door den secretaris verslag uitgebracht. De school telt 250 leerlingen en verkeert op dit oogenblik in blueienden toestand Na de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek het, dat er een aanzienlijk «te kort” was, dat echter door de leden onderling wordt gedekt. De president, de heer J. J. Verdries, die als bestuurslid aftrad, werd herkozen met 32 van de 36 stemmen. Nadat de huishoudelijke werkzaamheden waren afgeloopen, moest een verzoek van Ds. Osinga, pre dikant bij de Ned. Ger. Gemeente alhier in stem ming komen. Over dit verzoek was reeds in de vorige vergadering in Jan. j.l. gesproken en ook toen was het in stemming gekomen. Dewijl op die vergadering echter de stemmen staakten (17 tegen 17) was de stemming uitgesteld tot op de vergadering van Dinsdag. Het verzoek was: «De kerkeraad dor Ned. Ger. gemeente vraagt toezicht op het godsdienstig onderwijs op de Chr. School.” Op de vorige ver gadering was het «voor” en «tegen” druk besproken, zoodat nu alleen gestemd moest wordèn. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. St. Catharina Gasthuis, over 1889. Een voorstel tot verhooging van den post voor do rioleering der sloot in de Boelekade vóór de Sociëteit «Ons Genoegen",- op de Gefneente-begroo- ting, dienst 1890. Het voorstel tot het vorleencn eener jaarlijksche gratificatie aan P. van M. Kuipers. Het voorstel tot het verkenen eener jaarlijksche gratificatie aan J. A. Amesz. 46) «Ik ben zoo blijde dat zij vooruit gaat. Het was maar goed, dat wij haar naar boven lieten verhuizen; het benedengedeelte van dit huis is al te vochtig, dat zeide dokter Lowe ook,” hernam Violet. «Het is voor het kind stellig goed geweest.” «Dat geloof ik ook. Vindt u niet, dat die dam pen bij dit koude weer uwe kamers erg kil maken Met oen verbaasden, half verschrikten blik ant woordde zij «Heeft iemand u verzocht met mij daarover te spreken?” fluisterde zij. «In mijn brief over Haidee schreef ik aan mijnheer, dat wij hier Dinsdag zulk een zwaren mist hadden, en nu antwoordde hij daarop, dat hij het voor u nadeelig achtte en zeer ongezond, om beneden te slapen zoolang die dampen uit den polder opstegen, en dat hij Sarah order had gegeven, de groote boven kamer in gereedheid te brengen.” Mevrouw scheen volstrekt niet door deze teedere zorg van haar echtgenoot getroffen te zijnzij scheen ontzettend zenuwachtig, drukte haar hoofd vast tegen de tralies van hét raam en snikte bijna angstig: «U hebt hier in huis veel invloed, juffrouw. In den nacht, toen Haidee ziek werd, h^bt u Sarah aan uwe orders doen gehoorzamen. Gééf mij nog een bewijs, dat ik op u kan bouwen. Laét mij in mijne kamer blijven tot morgen. Geef mij één dag uitstel.” Hare stem werd bijna onhoorbaar bij die laatste woorden. «Goed! Zal ik Sam hier die rottende bladeren laten weghalen? Het moet ongezond zijn die vlak voor uw raam te hebben.” «Neen, dat komt er niet op aan; laat die maar liggen. Maar u staat zoo in het nAt; u zult ver kouden worden. Ga, o ga in huis! De Hemel zegene u!” Haastig sloot zij het raam en Violet plaste naar huis en ging dadelijk hare natte schoenen en kousen uittrekken, half schreiende van medelijden met die arme, hopolooze vrouw, voor wie zij zoo weinig doen kon. Op het theeuur kwam mevrouw in de eetkamer, eit daar Sarah er nu weer was, speelde Violet de onschuldige comedie, te doen alsof zij haar dien dag voor het eerst ontmoette. Zij vertelde dus als iets nieuws, dat zij een brief van mijnheer had entvan- gen, waarin de wensch werd uitgesproken dat me vrouw Rayner Zaterdag naar de groote bovenkamer zou verhuizen, omdat het beneden zoo vochtig was. «Zaterdag?” herhaalde jjlarab vinnig. «Ja. Zoudt u morgen naar boven willen gaan GOUDA, 1 Maart 1890. VERGADERING van oen GEMEENTERAAD, op Dinsdag den 4 Maart 1890, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde De Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1889. Het voorstel tot wijziging der begroeting Wees- en Aelemoeseniershuis, dienst 1889. Het voorstel tot wijziging der begrooting van hot Oude-Vrouwenhuis, dienst 1889. Het voorstel tot wijziging dor begrooting van het ..A i loon Het voorstol to, verhooging der subsidie voor het Do heer S. do Vriès hield1 nu eene lozing o vel de geschiedenis van het socialisme, waarmede hij de opgekomenen zoer aangenaam bezig hield. Dr. H. M. van Nos hield gisterenavond de aan- gekondigde voordracht in' de hier gevestigde afd. van Patrimonium over «de Christen-Soeialisten in Engeland." Na allereerst geschetst te hebben hoe de uitvin ding der machines het werk aan vele werklieden uit de handen had genomen terwijl veelal daar, waar banden-arbeid nu eenmaal niet gemist kon worden, men mot vrouwen en kinderen kon volstaan, die natuurlijk minder loon ontvingen, deed spr. zijne toe hoorders een blik slaan in den diep treurigen toe stand, die daarvan het gevolg was; stoffelijke en zedolijko ellende viel alom op te merken. Waar was uitkomst te vinden voor de ongelukkigen? Men $ou denken bij de kerk. Maar de Staatskerk achtte zich te hoog en te voornaam om den minderen man de hand too te steken hoewel het juist op haar weg zou gelegen hebben hier te helpen. Eindelijk stond er een man op, die met woord en daad de kerk aan hare plichten herinnerde, de bekende Mau rice, die met woord en daad voor de werklieden in de bres sprong, hen hunne rechten voorhield en de rijker, wakker schudde om hen te helpen. Spr. i toekende ons het beeld van Maurice, die overtuigd 1 was dat alleen het Evangelie het geneesmiddel was voor alle kwalen ook op maatschappelijk gebied en was, van wien ook in te verwachten was. Dit den kansel en in het dagelijksch en daad; hij richtte bladen op, een vereeniging en deed alles wat zijn hand vond om te doen. Wel had hij zegen op zijn werk maar toch één Afdeeling „Gouda» van het Ned. Ond. Gen. Rrootc hinderpaal bleef er bestaan tegen verwezen- erde gisterenavond op de bovenzaal van den lifting van zijn ideaal: de zelfzucht der menschen, (|en dio telkens weer het hoofd opstak en die hij juist in de eerst plaats bestreed. Spr. deed krachtig uitkomeu hoe men over ’t al gemeen veel te veel heil verwachtte van wetten en reglementaire bepalingen, hervorming van den mensch zelf daarop komt het aan. De zonde, het egoïsme, de zelfzucht dat is de groote oorzaak van de vele maatschappelijke kwalen en ieder moet in zijn kring «Eindelijk eindelijk! ik bon hier al te lang geweest!” Violet begon te vreezen dat haar tegenzin om deze kamers te verlaten hot goede, dat eene verandering zou kunnen teweeg brengen, mocht bederven, vooral bij hare prikkelkare zenuwen. Haar starre blik deed haar met schrik aan eene mogelijke uitbarsting den ken; hoe zou zij haar kunnen helpen zij, hier buiten, en mevrouw achter het getraliede raam Zij zeide dus: «Het spreekt vanzelf, mevrouw, dat mijnheer niet zou wenschen u van kamers te zien wisselen als u dit niet eveneens wenschelijk acht.” Zij schudde het hoofd en haar gelaat tusschen de tralies brengende, om dichter bij Violet te kunnen komen, fluisterde zij: «Begrijpt u wat zijne wenschen beteekenen, als die door Sarah moeten worden ten uitvoer ge bracht?” Violet stond als versteend. Zij werd door den angst van mevrouw aangestoken, die uitriep: «Ik weet niet o ik weet niet op wien ik nu nog zal kun nen vertrouwen!” «U kunt my gerust vertrouwen, beste mevrouw. Ik zou er stellig niet over hebben begonnen of u deze kamer wil le verlaten als ik had kunnen denken dat u er zoo aan is gehecht Mevrouw rilde. Zij zagen elkander een oogenblik zwijgend en onderzoekend aan. Mevrpuw bedaarde een weinig en zeide nu: Prof. D. P. D. Fabius zal Dinsdag 4 Maart üüuö puimoKC r - n de plaatselijke Vistas de eenige aiiti-rovolutionairekiesvereeniging «Vreest God, eert de sociale quacstie hulp te Deze vergadering heeft plaats in de predikte h(i van (,- hermaak” on de Óosthaven. Discussie i leven, in woord uur

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1