aas SST BINNENLAND. IETS GEHEIMZINNIGS. vijn AZIJN J en ES, MAN, N° 4160. Dinsdag 4 Maart. 1890. Nieuw ti en HJE ping FEUILLETON !GEN,” SKMGI1VG telling 3-5 XX h. bets ring. ELSCHE offen Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. oneel.” e Prijzen. OL, nd Tailleur. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. in Zoon. 1890. Naar l>e Standaard verneemt heeft inr. L. W. C. Keuchenius zich bereid verklaard eene candidatuur voor het diatrict Goes te aanvaarden. Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. (Uit kei Engehch.) Keulen dt TURIN Uiteit i ter inzage jer Flesch. t Engelsch INRIJ De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. goudsche courant. De minister van oorlog heeft het volgende schrij ven gericht aan de autoriteiten der landmacht «Het is mij gebleken, dat in onderscheiden gar nizoensplaatsen actief dienende officieren en onder officieren werkzaam zijn als bestuurders of medebe stuurders van coöperatieve winkelneringen. r. hooren waarnemen dier betrekkingen werkzaamheden N aldaar, op 890, scaal in de r 17, van: jubelen, JTOELEN, ACHELS, DEGOED, I, PORCE- K, en wat u-acht. toping van arm en, eenigszins niet wel gelijktijdig met de militaire plichten zijn te vervullen. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 7’/, nnr- GOUDA, 3 Maart 1890. De voorloopige commissie tot oprichting van eene Nederlandsche Vereeniging tot voorkoming van on gelukken in fabrieken en werkplaatsen is thans samen gesteld uit de beerenWesterouen van Meeteren, voorzitter; H. Enno van Gelder, Gouda; Van Malsen, Den Haag; J. don Braankcr, Delft; G. Knuttel, id.; dr. H. IJssel de Schepper, Gouda; E Koechlin, Rijswijk; D. van der Horst, Leiden; D. de Clercq, Haarlem; A. A. Knuyver, den Haag; O. W. Snelle- brand, Meppel; A. J. Jockes, Tiel; Begemann, Hel mond; J. C. Spakler Jr., Amsterdam; J. C. Sepp, Enschedé; 1’. L. C. de Charro, Den Haag; G. D. Neller.steijn, Amsterdam; P. Noppen, Arnhem; Carl Driessen, Leiden; A. J. Stokvis, Amsterdam; D. C. L. Neelmeijer, Apeldoorn; Fr. Ragout, Maastricht; B. P. Huurmans, den Haag, en mr. H. J. A. Mulder, secretaris. Vries (1872). Hoogst populair wist men dat deze gedichten waren, maar dat zelf» de Staatscourant (de deftige, officieele Staatscourant!) de plaatjes zoo geestig vindt, dat zij ze afdrukt, dat is voorzeker in 1890 voor het eerst geschied. Het plaatje vooraan de //eerste les in de geographie” doet nota bene dienst als handelsmerk voormachinaal gehakt haverstroo De schoolvos (hij heeft nog niets van een tegenwoordig «Hoofd”) in zijn kamerjapon en op muilen de aardrijkskunde onderwijzende aan een viertal guiten, van wie een «een neus maakt” eiy 1 een ander «in den hoek” zijn «deugdelijk spraaklid," om met Uilenspiegel te spreken, laat zien een handelsmerk voor haverstroo. Waarlijk, de man die aldus zijn «waar” onder bescherming der wet stelt, verdient met naam en toenaam genoemd te worden, het is de heer J. P. Schuttevaer, te Amsterdam. Zoo een onzer lezers de «waar soms noodig heeft, genoemde heer zal er niet tegen hebben dat wij op deze goedkoope manier voor hem reclame maken. 47) In den schrik over hare onverwachte verschijning was Sarah opgesprongen en met den voet in den bak met zeep, dien zij op de trede onder zich had i aan neergezet, terechtgekomen, en toen was zijzelve het i offer geworden van den strik dien zij Violet had gespannen. Terwijl die verschrikkelijke waarheid allengs dui delijk voor haar werd, hoorde zy van beneden een ontzettend gekerm en daarbij een gemurmel dat zij niet kon onderscheiden. Doodelijk ontsteld en voor het oogenblik bijna even hulpeloos als Sarah, schoof Vjolet zoo goed mogelijk naar beneden, vol angstige nieuwsgierigheid -om te weten welk schouwspel haar zou wachten. De treden lager dan die, welke door Sarah waren ingezeept, waren alle droog en in gewonen staat. Onder aan de trap lag een bewustelooze klomp; het was Sarah, één arm onder zich getrokken en aan het hoofd bloedende. Zij kreunde met gesloten oogen, en zelfs toen zij die opsloeg en om zich heen staar.de, kende zij Violet niet. Het gedruisch van haar val had Jane uit de kinder** Te Amsterdam werd dezer dagen de jaarlijksche vergadering van de «Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zijne koloniën" gehouden. Aan het door den heer J. H. Meijer uitgebiachte jaarverslag is het volgende ontleend Na er op gewezen te hebben, welke vorderingen het blindenonderwijs in de laatste jaren heeft gemaakt, ow zoo hier te lande als elders, dank ook vereenigingen ruimschoots voldoende zijn, meent daarom de inza- als deze, die zich het lot der blinden geheel aan- meling te moeten sluiten. trekt, hen opwekt waar dit noodig is en zelfs zorgt Uit den aard der zaak zijn aan hef naar het be-j voor de halfblinden, die toch ook vaak zoo diep te ü.wv.v.. Wie kent niet de gedichten van den Schoolmeester, beklagen zijn, herinnert het verslag er aan, dat de verbonden, die ook afgescheiden van haar karakter die ongeveer dertig jaren geleden voor het eerst vereeniging zich in aller sympathie en veler steun verschenen en nog steeds behooren tot veler gelief- mag verheugen.* Deze vereeniging, waarv,an HM. de koosde lectuur? Veler aandacht trok vooral de zesde Koningin beschermvrouw i«, verspreidt tal van nut- Rovendien acht ik het niet wenschelijk, dat actief druk met tal van geestige illustraties var. Anth. de tige blaadjes, wenken bevattende voor moeders over inderdaad gebroken en de dokter kon nog niet be palen, of de ruggegraat ook niet was gekwetst. Hij knipte Sarah’s lang, donker haar af en legde ver- bandpleisters op eene groote wond, die volgens hem waarschijnlijk hare hersenen zou hebben gekrenkt. Hij zette en zwachtelde daarna den arm, en nu haalden de vrouwen oen matras, legden Sarah voorachtig daarop en droegen haar naar hare kamer, waar zij haar op het bed legden. «Wie zal bij haar waken?” vroeg de dokter. «Ik wil het doen,” zei Violet, «als «Als wat?” Zij nam den dokter bij den terzijde gaande, vroeg zij «Denkt u dat het gezicht van iemand die zij haat, nadeelig voor haar zou kunnen zijn, dokter?” «Neen. Zij zal niemand herkennen. Maar u moet er op voorbereid zijn dat zij onrustig zal wezen. Hoe is het ongeluk gebeurd?” «Zij is van de trappen gevallen.” i «Die trap leidt naar uwe kamer, niet waar? Wat had zij daar en op dat uur, midden in den nacht, te doen? Vertel mij toch ineens de waarheid.” Violet vertelde hem de waarheid. Zijn eenige opmerking was «U begrijpt toch, hoop ik, dat u hoe eer hoe vor van Kiov urocr tyiaoI S” «Ik zal hier niet lang meer blijven,” zeide zy, dienende officieren en onderofficieren mede het be heer voeren over winkelvereenigingen, waar niet alleen de leden, maar ook personen buiten die vereeni- gingen staande, hunne winkelwaren kunnen koopen. Het laatste noopt my, zeer bepaald als mijn ver langen te doen kennen, dat voortaan geen actief dienende officieren en onderofficieren eenigerlei be trekking zullen besturen van of bij coöperatieve winkelneringen, wanneer deze niet uitsluitend den verkoop van artikelen aan leden der betrokken ver eeniging ten doel hebben. Ik heb de eer u te verzoeken, de aandacht der officieren en onderofficieren onder uwe bevelen op het vorenstaande te vestigen." De redactie van De Standaard deelt mede, dat zij, zich voor de uitvoering van de zaak van het dank en huldeblijk met mr. Keuchenius in betrekking ge steld hebbende, ten eipde zijne wenschen desaan- gaande te vernemen, van hem, onder hartelijke waar- doering harer bedoeling de verzekering hoeft ontvan gen, dat er zijns inziens in zijne houding als minister niets was, hetgeen hom eenige aanspraak zou kunnen geven op «enig dank- en huldeblijk, zoodat by liefst daarvan wenscht verschoond te blijven maar dat hij, nu reeds zoo veler genegenheid bleek, zich niot onttrekken zal aan een eenvoudig blijk van broederlijke sympathie. De redactie, zich geheel naar dezen wensch voe gende, en in aanmerking nemende, dat de reeds in- geteekende bedragen voor zulk een beperkter doel 1 kamer doen komen zij ging de keukenmeid roepen, I die, als eene oudere vrouw, mot meer ondervinding, werkelijk van dienst was. Hoe het Violet ook I speet, zij kon niet anders doen dan Jane midden in den nacht naar Sam sturen, met order on middellijk een paard te zadelen en zoo hard mogelijk naar Beaconsburgh te lijden om den dokter te halen. De keukenmeid zeide, dat Sarah’s arm gebroken scheen, want toen zij dien aanraakte, was Sarah flauw gevallen; zij verbond eene vrij groote wonde ““n het achterhoofd, zoo goed ajs dit voor het oogenblik kon gedaan worden, en stelpte zoodoende het hevige bloeden. Zy trachtten haar een paar druppels brandewijn te doen innemen, maar dat ging niet. Zij bleven op den dokter wachten. De keu kenmeid met het hoofd der gewonde vrouw tegen haar knie leunend, en Violet een weinig achteraf, in elkaar gedoken. Eindelijk hoorden zij de huisschel door de nachtelijke stilte klinken en Jane, die geen moed had gehad weer boven te komen, de voordeur opendoen. Dokter Low’es zware voetstappen dreunden op de bene.lentrap. Hij vroeg om licht. Jane bracht eene lamp. De dokter vroeg Violet of zij zenuw achtig was, en op haar ontkennend antwoord, ver- i zocht hij haar de lamp vast te houden, terwyl hij de gewonde zou onderzoeken. Later zeide hij haar, dat zij sterke zenuwen had, maar alleen de vrees liever van hier weg moet voor hem had haar de lamp stevig doen vasthouden, MT1' 1 toen '/ij met afgewend gelaat de scherpe kreten van terwijl de gedachte aan Laurence haar gelaat ver- Sarah bij het pijnlijk onderzoek hoorde. De arm was helderde. Althans, dokter Lowe vervolgde:

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1