BINNENLAND. Buitenlandsch Overzicht. A PETR0LEUM-N0TEERINGEN Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam KENNISGEVING. Herijk van Maten en Gewichten. lokt. Die heele omhaal van woorden niets dan poudre aux yeux! Merkwaardig is ook het uitstellen van de bij de grondwet geëischte regeling der kiesbe voegdheid ad calendas yraecas. Excutez da pea! Wachten totdat er een nieuwe maat schappij is of althans de moderne maatschappij weer haar zeet gekregen heeft. In afwachting daarvan kunnen wij ons behelpen met de te genwoordige voorloopige regeling en tabel, die aan de anti-revolutionairen de meerderheid gegeven hebben in 1888. Voorzeker niet kwaad bedacht. Over de defensie gleed de spreker behendig heen. Gaarne hadden wg vernomen, hoe de gezindheid der meeste anti-revolutionairen om te komen tot persoonlijken dienstplicht is te rijmen met het verzet der Katholieken, die in alle gevallen de rechten der kerk willen geëer biedigd zien. Over het geheel nam de spre ker den schijn aan zeker terwille van zijn gehoor dat de tegenwoordige Begeering is een zuiver anti-revolutionair Kabinet; de scherpe aanmaning van Dr. Sdhaepman aan de Standaard om tóch niet uit het oog te verliezen, dat het ministerie is een Kabinet der rechterzijde in haar geheel, is zeker aan de aandacbt van den hoogleeraar ontsnapt. Dergelijke kleinigheden kunnen iemand wel eens ontgaan, vooral als men ze liever niet ziet. Maar de Katholieken zullen wel zorgen, dat hun bondgenooten dit niet vergeten als het op handelen aankomt; de anti-revolutio nairen zitten aan het koord der Boomsche curie, die het stevig vasthoudt en hun telkens hun afhankelijkheid doet gevoelen.j GOUDA, 6 Maart 1890. Op de openbare school A te Reen wijk wordt se dert 4 Maart weder onderwijs gegeven, zoodat het bericht, dat deze wegens ziekte van het onderwijzend personeel was gesloten, minstens voorbarig is geweest. In de gemeente Zevenhuizen is plotseling een h tvige keelziekte (diphtheritis) uitgebroken, die overal onder de kinderen van ongeveer 6-jarigen leeftijd hare slachtoffers maakt. Van de 6 aangetasten zijn er binnen 4 dagen 5 gestorven. De openbare school is dientengevolge gesloten. Bij de Vrijdag jl.' te Zevenhuizen plaats gehad hebbende loting voor de Nationale Militie werden van de 130 lotelingen er slechts 3 onder de maat 1.55 M.) bevonden. Gisteren berichtten wij de benoemingen van twee inspecteurs voor het lager onderwijs ter vervanging van de heeren Moens en Kreenen, die op verzoek hun eervol ontslag hebben bekomen. De kens der Begeering is gevallen voor Zuid-en Noord-Holland, Zeeland en Utrecht op den heer J. C. Fabius, lid der Tweede Kamer voor Delft en officier der infanterie op nonactivitoit, en voor Friesland, Overijsel, Groningen en Drente op mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, thans schoolop ziener in het district Zwolle. De heer Verheijen blijft inspecteur voor Gelderland, Brabant en Lim burg. Het inspecteurschap is aldus gelijkelijk over de drie voornaamste staatspartijen verdeeld. Als de heer Fabius, die tot de antirev. party behoort, de be noeming aanvaardt, zal in het kiesdistrict Delft waarschijnlijk een verkiezing voor de Tweede Kamer noodig zyn. Het inspecteurschap is niet onver- eenigbaar met het lidmaatschap der Staten-Generaal. De heer Moens heeft echter in 1880, bij de aan vaarding van zijn schoolambt, het mandaat voor Sneek nedergelegd. Of de heer Fabius zich even- eeus geheel aan zijn ambt zal willen wijden is nog niet bekend. Wij mogen deze mededeeling niet sluiten zonder een woord van hulde aan de afgetreden inspecteurs, de heeren Moens ou Kreenen. Beiden hebben hun gewichtige betrekking sedert Sept. 1880 bekleed en hadden reeds te voren zich omtrent het onderwijs verdienstelijk gemaakt. Met leedwezen zien zeer velen hen uit hun ambt heengaan. In het belang van het volksonderwijs is het te hopen, dat hun opvolgers zich door dezelfde toewijding en yver ouderscheiden. Mevrouw de Vries, van het Ned. Tooneel, is ernstig ziek, zegt het N. v. d. D., en zal in geruimen tijd niet kunnen optreden. Staten-generaal. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 5 Maart. De Kamer is aardig opgeschoten. Men begon met art. 9 en eindigde midden in de discussie over art. 22. Discussie was er genoeg, doch wij vreezen dat onze lezers het belangwekkend juridisch debat over art 18 (wijze van pensioenaanvraag) minder geniet baar zouden vinden. -De heer Roell toonde een kenner te zijn van ons Staatsrecht, waartegen de ministers Godin de Beaufort en Lobman ni^t waren opgewassen. Wij raden alle deskundigen aan dit debat in het Bijblad na te lezen. Tot een resultaat leidde het niet, daar het regeeringsvoorstel onver anderd bleef. 'f - Amendementen struikelen bij deze quaestie telkeus over des ministers verzekering, dat zij onaannemelijk zijn. Te betreuren was het, dat gisteren dit argument werd aangevoerd tegen een amendementVan der Kaay, dat in alle gevallen, waarin het recht op pen sioen verbeurd wordt, de bijdragen zouden worden teruggegeven. Het wetsontwerp zelf doet een stap in die richting door de bepaling, dat de bijdragen kunnen worden teruggegeven, als de ambteuaar voor tienjarigen dienst wegens ziels- of lichaamsgebrek ontslagen wordt. Wat hier, naar het schynt, uit i deernis wordt gegeven, wenschte de heer Van der i Kaay tot een recht te maken, waardoor werd goed gemaakt de eergisteren begane onbillijkheid, dat het ontslag in bepaalde gevallen het pensioen doet ver loren gaan. Ben zeer krachtig practisch argument was dit, dat de rechter bezwaar maakt de straf van i ontzetting uit te spreken, de Regeering het ontslag te verleenen, als zij weten dat confiscatie van het gestorte bediag daarmee gepaard gaat. De Minister vreesde weer voor de financiën, en verkondigde daarby de nieuwe theorie, dat de bijdragen der afhbtenaren een belasting zijn, een speciale inkomstenbelasting dan zeker. Volgens andere meer aannemelyke be schouwingen is de bijdrage een storting, waar een zekere kans tegenover staat, een kans dio men ver beuren kan maar nu er geen fonds geschapen wordt, doch eenvoudig het tractement wordt ingekort bij wyze van tegemoetkoming aan de schatkist, die de pensioenen te zijnen laste neemt, eischt eerder de oillijkheid teruggave, waar geen pensioen wordt ge geven. Doch genoeg, het amendement was „onaan-'"' nomolyk." De regeling der bijdragen zelf ging onbesproken onder den hamer door, Hoeveel juiste bedenkingen ook tegen de financieële regeling dezer ontwerpen zijn ingebracht, men wanhoopte er aan, nu eindelyk eeuige overeenstemming was verkregen, dit stolsel weder voor een beter omver te werpen. Onder voorzitterschap van don burgemeester ver gaderden Maandag ten stadhuize te Arasterdam eenige kunstlievende en vermogende Arasterdarascho burgers, ten einde te rade te gaan op welke wyze de hoofd stad van Nederland weder zal komen in het bezit van een schouwburg harer waardig. Zijn wij wel ingelicht dan bleek ten duidelijkste van de offervaardigheid om niet den geheelen last van een nieuwen schouwburg te loggen op do schou ders der gemeente. Br kan gerekend worden op den steun van particulieren als het gemeentebestuur op ben een beroep mocht doen, om hetzij op het Leid- scheplein, hetzij aan de Weteringschans, een kunst tempel te doen verrijzen. We gelooven, dat de ge voelens dienaangaande niet zeer uiteenliepen, behou dens natuurlijk het oordeel van den gemeenteraad, die in de hoogste instantie is geroepen te beslissen als de plannen en voornemens zóóver zyn uitgewerkt dat eene voordracht kan worden ingediend. Zeker is hot echter, dat van het plan om het Panoraraagebouw te hevormon tot een schouwburg is afgezien. De toekening des heeren Gosschalk werd aan de vergadering voorgelegd, de financieele zijde van het vraagstuk besproken. De voorstanders weosch- ten dat het bonoodigdo kapitaal zou worden bijoen- gebracht door particulieren, met een waarborg voor rente en aflossingen door de gemeente, tot een bedrag niet hooger dan de voormalige schouwburg der ge meente per jaar heeft gekost. De Panorama-Maat- schappy zou in de nieuwe vennootschap aandeelhouders worden door inbreng van haar gebouw. De groote meerderheid der vergadering was van meening, dat de ligging buiten het centrum der stad niet zeer geschikt was voor een schouwburg, welke feitelijk den officieolen stadsschouwburg zou vervangen, en dat het beter ware een oorspronkelijk plan op een goed terrein uit te voeren, al zou het tot stand ko men dan ook iets langer duren. Deze bijeenkomst had dus vooralsnog alléén tot i uitslag, dat het Panorama hlijft wat het is. (HM.) In een Zondag gehouden vergadering van het al gemeen bestuur van den Algem. Nederlandse hen Wiel- rijdersbond werd een crediet toegestaan, om de noo- dige hötelschilden aan te schaffen, welke kosteloos aan logementhouders worden afgestaan, zoolang deze een contract met den, Bond hebben om Bondsleden O ik heb oog eene massa mededeelingeu te doen, mijnheer Bayner, - aldus reryolgde Violft - maar ik zon daarover heden avond hever niet spreken het zijn slechte tijdingen en ik zon uw eersten avond thnis niet gaarne bederven. Twee zieken te vinden als men van de reis komt, is waarlijk al erg genoeg. Het heeft hier veel van een hospitaal. Maar dat is minder; alles zal nu wel terechtkomen; want u is weer thuis!" Haar vertrouwen op hem scheen hem genoegen te doen. Vriendelijk drukte hij zijne hand op de hare, die op de tafel rustte, en haar hartelijk in de oogen ziende, zeide hij „Denk je dat waarlijk, kind? Doet het je heusch «•enoeeen dat ik thuis ben gekomen?" „O ja, mijnheer! U begrijpt met hoe akelig en stil het is zonder u! Niemand maakt een grapje, niemand lacht; men sluipt door de kamers als door een Trappistenklooster en men heeft bijna geen moed om die stilte te breken."' „Dank je, mijn kind; dit is het liefste „welkom thnis" dat ik sedert jaren heb gehoord," zeide hij aangedaan. Zii bleef nog een poosje zitten luisteren naar zijne verhalen uit Londen, maar ten laatste werd zij toch slaperig en zeide, dat zij morgen misschien met biitHds aan het ontbijt zou zijn, indien zij nu met naar bed ging. Terwijl zij naar boven ging, sloeg de klok elf uur. i u u Aan het ontbijt werd hoofdzakelijk over de inbraak op Denbamcourt gesproken. De heer Rayncr wilde er alles van weten. Mevrouw zeide niet veel, en Violet bepaalde zich bij het verhaal, dat zij van den heer Carruthers had gehoord. Haar eigen ontdek king spaarde zij tot later. Zij wilde hare vermoedens liever aan mijnheer pnededeelen, als zij alleen met hem was. Die gelegenheid kwam spoedig. Zij zat in de schoolkamer en was juist begonnen met aan Laurence te schrijven, toen mijnheer bin- j nenkwam. „Stoor ik?" vroeg de heer Rayner met zulk een i ondeugend gezicht, dat zij vuurrood werd en haastig j den brief weglegde. I „Volstrekt niet; ik schreef een briefje voor tijd- verdrijf." I „Zoo! Laat mij nu die akelige tijdingen eens hooren, die te treffend' waren -om gisterenavond door mij te worden vernomen." „Ik weet niet hoe ik u alles za! vertellen, zonder de persoon wie het aangaat al te hard te vallen, nu zij ziek is en zich niet kan verdedigen." j „Verlaat je op mijne edelmoedigheid, kindlief," zeide hij, thans ook ernstig. „Je bedoelt zeker Sarah. Heeft ze je weer geplaagd?" „Ja; maar als het dat alleen was, zou ik er over zwijgen, nu zij zoo ziek is. Doch het andere moet ik u zeggen. Ik begrijp, dat hieraan iets gedaan moet worden en u zult het best weten wat." I „Ik moet eerst" weten, waarmee ze je lastig is gevallen en hoe het ongeluk is gebeujd." „Zij heeft een brief van mij terugginouden, door den brievenbesteller na te loopen en hem, onder een voorwendsel, dien brief uit zijn tasch te laten halen." „Wanneer?" „Woensdag," „Dat is al te brutaal, ik wist dat zij je niet mocht lijden; bij eene óUde dienstbode moet men soms iets toegeven, maar ik had niet gedacht dat zij zóóver zou durven gaan." i/O mynheer, als n zóó boos op haar wordt, zal ik heusch de andere, veel erger dingen niet dur ven zeggen!" Met gedurig vragen kwam hij de geschiedenis van die ingesmeerde trappen te weten, maar hij werd nu zoo bleek en fronste zijn voorhoofd zoo verschrikkelijk, terwijl zijne oogen onrustbarend flik kerden, dat Violet bang werd'en onwillekeurig haar j stoel een eind van hem afschoof. Hij zag er waarlijk wreed en meedoogenloos uit. Aarzelend deelde zij hem de opmerkingen mede, die haar hadden doen vermoeden dat Sarah en Tom Farkes van den diefstal op Denhamcourt wisten; hoe zij Tom iets dat zwaar I scheen fce zijn, door de laan had zien dragen; hoe twee mannen in een jachtwagen waren gezien door i iemand dien zij niet noemde; hoe zij het bruine 1 koffertje bij de achterdeur had gezien. Wordt vervolgd.) tegen verlaagd tarief te bedienen. Tevens werd be sloten, het „Geldersch-Overijselsch Clubverbond" een geldelijke tegemoetkoming aan te bieden voor het tekort, door dit verbond tengevolge van samenwerking met den A. N.W. B. geleden. Aan het dagelijkseh bestuur is opgedragen met de bevoegde colleges in overleg te treden, ten einde uniforme provinciale verordeningen op het wielrijden te verkrijgen. Vervolgens werden benoemdtot lioofdrodaoteur van het Maandblad van het Neder- la/idttch Velocipedisten-Boud in plaats van den heer E. Berg8ma, dip als zoodanig bedankt bad, de hoer p. W. Schilthui8, to Groningen, en tot afdoeling- oonsnls de heeren F. Bourdrez, te Middelburg, E. O. Kerkhoven, telloogeveeu, en S. Asman, te Leeuwarden, ^respectievelijk n afd. N. (Zeeland), IX (Drente) en X (Friesland). Te Farijs wordt het thans gebruik bij diners naast eiken genoodigde oen klein spiegeltje te leggen, waardoor de dames en heeren zich kunnen verge wissen of al!es wel aan hun kleediug en kapsol in orde is. De bemanning der Victoria was op reis van Australië naar Queensland getuige vau een vreeselijk schouwspel. Onderweg sprong een der passagiers, in een vlaag van waanzin, overboord. Het vaartuig stopte dadelijk en een boot werd uitgezet. Toen deze met 13 mannen er in het water in werd ge laten, slipte een der takels en vielen allen in zee. Groote ontsteltenis, onder de passagiers, want men wist, dat er zeer veel haaien in den omtrek waren. Een tweede boot werd uitgezet, maar intussohen werden de reiziger, die overboord gesprongen was en 2 matrozen door de haaien verslonden. De II anderen werden door de tweede boot gered uit het water, dat ver in de rondte rood van bloed was. Stanley's reisverhaal verschijnt te gelijker tijd als te Londen (in Mei) bij Scribner's Sons in Amerika in Frankrijk (bij Hachette Cie)in Duitschland (bij Brockhaufc)in Spanje, in Italië en in Scandi navië. Bij Scribner zijn reeds meer dan 50,000 exemplaren besteld. Uit het jaarverslag der Vereeniging tot het ver leenen vun hulp aan minvermogende ooglijders in de provincie Zuid-Holland blijkt dat in 1889 aan 4628 personen bulp werd verleend of 531 meer dan in het vorig jaar. Daarentegen zijn de jaarlijksche bijdragen iets ver minderd en bedroegen deze 3435.20. Aan giften werd voorts ontvangen 1478.12',a en aan legaten een van 2000, een van 1000 en eon van 50. Ingezetenen van 115 gemeepten vroegen hulp en slechts 13 gemeenten verleenden een klein subsidie. Uit het verslag van den geneesheer-directeur, Dr. De Haas, bleek dat op de polykliniek in 307 werk dagen 19654 adviezen werden gegevenop de kli niek 7677, te zamen 27331 adviezen, waarbij de verbandstukken en geneesmiddelen gratis werden ver strekt. 215 personen werden aan de inrichting ver pleegd met 6061 verpleegden, waarvan 91 geheel kosteloos. Uitgereikt werden 1454 brillen, waarvan 22 kosteloos, benevens 5 kunstoogen. Op de kliniek kwamen 258 grootere kunstbewerkingen voor, waarbij 27 malen chloroform moest worden aangewend. Voor de leden der vereeniging Mercurius trad te Rotterdam als spreker op de heef W. F. Tak, van Schiedam, met het doel de redevoering, voor eeuigen tijd op dezelfde plaat? door den heer Bahlmann ge houden ter verdediging van zyn wetsontwerp be treffende het heffen van graanrechten, te wederleg gen. Vooreerst werden ontzenuwd de historische feiten, door den heer Bahlman opgesomd, om te be wijzen dat onze voorouders Jan de Witt, Oldenbar- neveld, prins Willem IV, protectionisten warendoch al ware het zoo, behoeven wij het dan ook te zijn? De bewering, dat de broodprijzen niet zouden stijgen, werd op grond van gegevens der Haagsche en llotterdamsche broodfabrieken aan een scherpe critiek onderworpen waaruit het tegendeel afdoende bleek. Ten slotte werd met feiten' gestaafd hoeveel na deel door verschillende industriën zou worden geleden om den landbouw een slechts tijdelijk voordeel té verschaffen. De spreker besloot zijn toegejuichte rede met het uitspreken van den wensch dat bij de verkiezingen in 1891 zou mogen blijken, dat Rotterdam het bol werk van hot vrijhandelstelsel is.' Ondanks de aanneming van de motie van ver trouwen in de Fransche Kamer, blijft de meening stand houde'n, dat bet aftreden van den minister Constans de voorbode is van den val van het kabi- not-Tirard. Zelfs rogeeringsgezinde bladen wijzen er op, dat deze motie slechts mot eene meerderheid van 40 stemmen is aangenomen, terwijl bovendien nog vele leden buiten stemming bleven. In het geheel bleven 75 republikeinen buiten stemming, bijna allen gematigden, behoorende uit de groep van den heer Leon Say. Vertrouwen in het kabinet hebben zij niet, getuige de houding van het orgaan dezer groep, het Journal des Débatsmaar toch wilden zij geen ministerieele crisis uitlokkon. Had den ook deze leden met de Boulangistou en de rechterzijde tegengestemd, dan zou het kabinet na tuurlijk gevallen zijn. Het meest verstoord zijn de gematigde republi keinen over het optreden van den radicalen heör Bourgeois als minister van binnenlandsche 'zaken. Zoo o. a. zegt het Journal des Débats„De zitting heeft ons getoond een minister-president, die onder danig de leiding der/p|)itiek neerlegde in handen van oen zijner ambtgeuoohen, die hem den vorigen dag door de uiterste linkerzijde was opgedrongen." Niet zonder ongerustheid ziet men daarom de interpellatie te gemoet van den Boulangist Laur over de arbeidsconferentie, welke op Donderdag is bepaald. Er zijn er, die aan deze interpellatie een grootere uitbreiding willen geven en een be slissing willen uitlokken over do algemeen e politiek der rogeering. Misschien kan het kabinet ook nog aan dezen storm het hoofd bieden met de hulp der radicalen, die natuurlijk hun partijgenoot Bourgeois niet terstond willen doen vallen, maar toch blijft het de algemeene indruk in de politieke kringen te Parys, dat de dagen van het ministerie-Tirard geteld zijn. Constans wordt van verschillende zijden hulde gebracht voor zijn beleid hij toch was de man die de campagne tegen de Boulangisten met zooveel succes heeft geleid. Jammer dat Parijs nog altijd maar de partij van den ex-generaal kiest. De verkiezing van Naquet op Zondag heeft dit bewezen. Naquet verwierf 1496 stemmen tegen 3694 op Bournevilie, den radicalen republikein. Bij de eerste stemming op 16 Febr. verkreeg Naquet 3840, Bournevilie 2575 en Delombre, opportunistisch republikeiu, 1751 stemmen. Laatstge noemde had zich nog wel ter wille van de eendrach tige bestrijding van Naquet teruggetrokken; het heeft échter niet mogen baten. Bournevilie delfde toch het onderspit. De generaal heeft van Jersey een telegram van geliikwer.pch aan Naquet gezonden, waarin hij natuurlijk bewöert dat het verkregen resultaat Parijs eer aan doet. Te Mauleon werd, by een zesde verkiezing voor een lid der kamer, herkozen de monarchist Etohe- verry met 6213 stemmen tegen 5976 op den repu blikein Berdoly. De benoeming van Mazeau tot eersten president van het hof van cassatie, in plaats van Barbier de benoeming die ook als oorzaak van de crisis werd genoemd is nu een feit; zij is opgenomen in het Journal ojficiel. Pers en kamer kunnen thans hun gevoelen uiten. De uitslag van de herstemmingen voor den Duitschen Rijksdag is nu zoo ver bekend, dat het mogelijk is een vrij juiste balans op te maken. Zie hier een opgave van de samenstelling der laatste drie Rijksdagen, van 1884 vóór de ontbinding wegens de verwerping van het Septennaat, van 1887, den bekenden AarfeW-Rijksdag, die begon met het Septennaat goed te keuren en deu nieuwen Rijksdag, gelijk hy nu, indien hij niet weer wordt ontbonden, vijf jaren zal blijven. 1884 1887 1890 51 191, 43 77 79 Kartell 681 Kartell Vrij-Cons 28 41) 19' Centrum met Welfen. 108 101 115 Duitsch-Vrijz. 07 32 70 Volkepartij 7 0 10 Soc.-Dem. 24 11 38 16 13 16 15 15 11 Wildon 4 3 3 Anti-Semieten 0 1 4 Een dienstbode, die de Tolbrug te Breda passeerde, liet een gulden vallen. Door een spleet in de brug ging het geldstuk naar beneden, doch viel gelukkig op een koolblad, dat in de haven dreef. Een schipper, die juist voorbyvoer, werd denVgulden machtig en overhandigde hem aan de eigenaresse. 397 397 397 Uit deze cijfers blijkt dat de regeeringspartij, bestaande uit nationaal-liberalen, conservatievert en vrij-conservatieven in den Rijksdag van 1884 156 stemmen telde of 33 beneden de volstrekte meer derheid. In 1887 werden deze drie partijen ver sterkt tot 221 leden, dus 14 stemmen boven de volstrekte meerderheid, maar nu tellen zij samen niet meer dan 130 stemmen, dus 69 stemmen be neden de meerderheid. De regeering zal dus een nieuwe groepeeriug der partijen moeten zoeken. Wil zij weer een nieuwe conservatieve meerderheid vormen, dan "is de hulp van het Centrum onmisbaar, want alleen 'met alen steun der clerical en kunnen de gedunde conserva tieve en naPonaal-liberale partijen het hoofd bieden aan de versterkte oppositie welke, ook zonder het contrura, reeds 150 stemmen kan uitbrengen. Het amendement van Gladstone, over hetwelk se dert Maandag in het Lagerhuis wordt gedebat teerd, heeft tot strekking om uit de motie van den minister Smith, houdende een dankbetuiging aan de Parnell-zeoramissie wegens het door haar uitgebrachte rapport, de woorden „voor hare rechtvaardige en onpartijdige hohding" weg te latenen voorts om afkeuring uit te drukken over de valsche en hate lijke betichtingen, gegrond op laster en bedrog, tegen leden van het Huis, inzonderheid tegen den heer Parnell, ingebrachten om leedwezen te betuigen wegens het onrecht ea het hartzeer, hun daardoor berokkend. Het was dit amendoment, dat Gladstone aanleiding gaf tot zijne uitweiding over hetgeen Parnell door de lastelijke aantijgingen van Pigot en do Times heeft moeten lijden. vafi de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust 8.25. Geïmporteerd fust 8.35. September-, October-,' November- en December- levering 8.35. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gelet op het Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland van 10 December 1888 no. ll/l (Prov. Blad no. 80) brengen ter kennis der Ingezetenen dezer Gemeente, dat de HERIJK der Maten en Gewichten dit jaar zal plaats hebben van 17 MAART tot 16 APRIL (uitgezonderd 7 April) op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur in het daartoe ingericht lokaal aan den Groeneweg (naast de Eerste Openbare Burgerschool voor Jongens); dat de letter a in den gewonen schrijfvorm, be stemd is tot goedkeuringsmerk van Maten en Ge wichten, zoowel bij den nieuwen IJK als dei* HERIJK; dat voor de verdeeling der werkzaamheden, tot bevordering van den getegelden gang van den Herijk, naar volgorde der wijken aan de huizen der Uk- plichtigen brieQes zullen worden bezorgd, houdende opgaaf van den dag en het uur, waarop zij hunne Maten en Gewichten tot het ondergaan van den Herijk zullon kunnen aanbieden, terwijl zij, die on voorziens zoodanig briefje niet mochten ontvangen, zich tot het bekomen daarvan op de boven aange wezen dagen en uren voor den Herijk in deze Ge meente aan het bovengenoemd IJklokaal kunnen vervoegen. Wordende belanghebbenden voorts herinnerd dat zij verplicht zijn hunne Maten en Gewichten behoorlijk schoon en volkomen droog tot het onder gaan van den Herijk aan te bieden, dat na 1 October a. s. het gebruiken of voorhan den hehben van Maten en Gewichten, niet voorzien .Van de- vereischte stempelmerken; verboden en straf baar is, dat zij, die van deze gelegenhoid voor den Herijk in deze Gemeente geen gebruik gemaakt hebben, alsnog tot 1 October a. s. hunne Maten en Gewich ten tot hot ondergaan van den Herijk kunnen aan bieden aan het IJkkantoor te Botterdam op Dinsclag en Vrijdag van eiken week, van des voormiddags 10 tot des middags 12 uren en des namiddags van 1 tot 3 TOTO, Dat de onderdeelen van het Gram uitsluitend aan het IJkkantoor te Rotterdam geverifieerd worden. Dientengevolge wordt ieder, dien zulks mocht aangaan, aangemaand, zich bovenstaande gelegenheid voor den Herijk ten nutte te maken, ten einde te voorkomen de onaangename gevolgen, die bij verzuim daarvan voor hem rouden ontstaan. GOUDA, 5 Maart 1890. Burgemeester en Wetfwraders voornoemd, VAN BETOEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2