Hl b'3 BINNENLAND. Hffl IETS GEHEIMZINNIGS. JNEN n hooger. 0° 4173. I Nieuws- en 1 1890 Dinsdag 18 Maart Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 0H "I ‘1 FEUILLETON. RAAT - AC0N8. H.IE, I ïën“ che Cou- en door het JMAN en t beate. >r, Mains. ril 1878. ng. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 1 een nten grati». 4 i n Zoon. .'’leach. De prys per drie maanden ia 1.25, franco per poet 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering tan Zon- en Feestdagen. Bovendien worden alle Ad verten tien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. tanhoudend zoo heb ik enden üw rt, met dat ;eheel her- Men schrijft aan het L D. uit Warmond: hater altijd nog menschen gevonden worden, die zich door schoone beloften van zoogenaamde reizigers (oplich ters) laten bednemen, werd dezer dagen te Warmond Men schrijft uit Wiesbaden ,r’ ■- - K riks. Ier Zelf- uitspat- {Uit het Engelsch.) Ijjnekamp. goudsche courant. ADVER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. die volgens Uitspraak van een Duitschen rechter, zich in ’t ongelijk bevond. Voor menigeen die met leedwezen Dr. Mezger Amsterdam zag verlaten en die evenzeer met leed wezen den toon van //Schadefreude" opmerkte, waar mede zijne latere moeilijkheden dikwijls door de Hollandsche couranten werden begroet, zal het, dunkt ons, zeer aangenaam zijn dozen uitslag te vernemen. j. Prjjs rschrik- ?d lijdt, ing, die van een et Ver- rkt 34, bedrag, i boek- ienaar, DENHOF. waar geen al men dik k huismid- stig gevolg ch is door gesloten, >et zjjn in- fl. 1 en GOUDA, 17 Maart 1890. Dezer dagen had te Amsterdam eene bijeenkomst plaats van de Vereeniging voor levensverzekering. Een voorstol tot het uitgeven van een jaarboekje voor do levensverzekering werd, na goedkeuring van eenige amendementen, aangenomen. Het zal worden uitgegeven in Augustus van elk jaar en wel voor het eerst in 1890. Het bestuur werd gemachtigd, drie leden der Vereeniging als commissie van redactie aan te wijzen; de regeling der uitgave wordt aan het bestuur overgelaten. Daarna werden de beraadslagingen voortgezet over ontwerp-voorwaarden van hervertsekering en in ver band daarmede een ontwerp algemeene voorwaarden van verzekering on verdere bijlagen. Ter vereenvoudiging deï beraadslagingen over dit veoi omvattend onderworp, werd, overeenkomstig een voorstel van het bestuur, besloten, om, in stede van de door verschillende leden voorgostelde redactie van dit deel, hoofdpunten door den inleider den heer mr. Wolterbeek opgesteld, tot leiddraad der be raadslagingen aan te nemen. Het eerst word aan de orde gesteld dat gedeelte van het ontwerp: algemeene voorwaarden van verze kering, dat tot opschrift heeftGrenzen van het risico. Belangrijke beraadslagingen hadden hierover plaats, vooral en in het bijzonder over de vraag, of uitkee- ring verloren gaat bij zelfmoord, ook al mocht die aan gekrenkte geestvermogens zijn toe te schrijven? De eigenlijke quaestio der//onaantastbare polis” werd behandeld. {Verz. bode.) 58) Hot is mogelijk dat’ hij niets met den diefstal te maken heeft, maar men weet het niet. Die James Woodfall is als jongmensch hij was toen muzi kant eons gepakt, maar sedert langen tijd is hij spoorloos verdwenen. Zoo, nu weet je er alles van en je begrijpt, niet waar? zwijgen als het graf is hier noodzakelijk. Over de reis moot je geene zorg meer hebben. Vertrek geru^. Ik zal in den- zelfden trein mederoizen en je moeder zal nu inder daad aan het station Liverpoolstreet op je wachten, want ik heb dit met haar afgesproken.” Laurence wilde haar naar huis brengen. Zij had den den grooten weg gehouden, tot zij, in de nabij heid van Elzenhof gekomen, paardengetrappel en wielen hoorden en ook menschen, die elkander door den mist //hallo!” en //hol” toeriepen. Zij stonden vóór de laatste boerderij eer men aan de oprijlaan kwam, en Laurence deed het hek open om haar daarbinnen te laten wachten tot die anderen voorbij zouden zijn. Het bleek het jachtrijtuigje van den heer Rayner te zijn, die, zelf te voet, het paard bij den toom leidde, terwijl de detective Maynard in het rijtuig zat. ,/Het is maar goed dat u van nacht hier blijft,” hoorden zij mijnheer zeggen. //Ik zou later op den avond moeite hebben mijn eigen hek te vinden, bij dezen mist. Men zal dan geen hand voor oogen kunnen zien en land van water niet meer kunnen onderscheiden.” Laurence en Violet volgden het rijtuig op een veiligen afstand, tot het bij de stallen stilstond. Dank zij den mist, slopen zij ongezien aan de over zijde van den weg voorbij, terwijl mijnheer bezig was met het hek open te maken. Bij het groote hek nam Laurence afscheid, en door vlug aan te stappen gelukte het haar nog vóór de heeren binnen t? er,zeker van, dat noch mevrouw, noch* dö k*eukenmeid over haar uitgaan zou praten en daarom zweeg zij er ook maar over. Er werd gedineerd en men bleef nog een uurtje na het eten zitten praten. Toen mijnheer naar den wijnkelder was gegaan (niet naar dien akeligen kelder onder de provisieka mer) om een flesch portwijn te halen, vroeg hij aan den heer Maynard of deze veel van muziek hield? z/Och, ik ben zelf lang geen virtuoos, hoewel ik als jongen wel een weinig op den hoorn toeterde, antwoordde de detective, die, eenigszins meer op zijn gemak gekomen, zijne woorden nu niet meer zoo zorgvuldig koos//Maar nu en dan mag ik wel een wijsje hooren.” Z/Nu, zooveel begrijp ik al, u is geen enthousiast,1 aan de Standaard: „Den Helen Maart is door het Amtsgericht te Wiesbaden uitspraak gedaan in zake den Strijd tus- schen Dr. Mezger en de Wiesb. Badegesellschaft, en de beslissing is geheel ten gunste van onzen be roemden landgenoot uitgevallen. Na alle praatjes, die verleden jaar zijn uitgostrooid, komt het ons voor een eisch der billijkheid te zijn, dat aan deze uitspraak alle ruchtbaarheid worde gegeven, want hoe men ook verder over deze zaak moge oordeelen dit 1 eene staat dan toch thans boven allen twijfel vast, j dat de veelbesproken handelingen van ’t bestuur der I //Gesellschaft" in het voorjaar van ’89 (de poging ®lle®n «uwen, op tot gijzeling enz.) gepleegd werden door eene partij derden dit. on «ai lachte de heer Rayner. //Wat mij betreft, ik zon niet gelukkig kunnen zijn zonder muziek, althans niet lang. Hebt u weleens beproefd viool te spelen?” «Neen I Dat vind ik een zoo krassend instrument.” z/Dan kan ik u niet uitnoodigen naar mij te luis teren. Maar ik voel er bepaald behoefte aan, om mij over dit afschuwelijke weer te troosten door een weinig muziek te maken. Ik zal echter van avond barmhartigheid oefenen en de deuren dicht houden. Mijne vrouw en juffrouw Howart zullen wel zorgen u goed te onderhouden en laat eens zien, het is nu half acht -tegen negen uren kom ik u weer met mijn gezelschap lastig vallen en dan kunnen wy een partijtje trik-trak spelen. Houdt u van trik-trak, mijnheer maynard?” Toen de heer Maynard verklaard had daar wel van te houden, vroeg de heer Rayner aan Violet, of zij naar het salon wilde gaan en wLa Traviata” on Moore’s //lersche volksliederen” voor hem uit zoeken. Zij ging om aan zijn Verzoek te voldoen naar het salon, en terwijl zij op haar knieën voor een berg muziek op den grond lag om de bedoelde stukken uit te zoeken, kwam mijnheer binnen en sloot de deur voorzichtig achter zich. Eer zij wist dat hij zoo dicht bij haar was, voelde zy hoe iets om haar hals werd gelegd en tegelijk hoorde zij het knippen van een slot. Zij strekte werktuigelijk de hand uit J en sprong ontsteld overeind. Met een van genoegen schitterend gelaat nam mijnheer haar h^ind, trok die weer bewezen. Een als heer gekleed persoon met een taschje over den schouder, komt vragen of men nog oud porselein of iets van dien aard te koop heeft, en is dit het geval, dan noemt hij de waardemaar hij heeft tegelijkertijd loten eener geldloterij bij zich (zijnde die loten nota bene van vuile stukjes karton, met een met potlood of inkt geschreven nummer er op en verder niets), welke hij dan geeft in de plaats van geld. Hij weet het verder den goedgeloovigen luidjes zeer mooi voor te spiegelen, namelijk, dat toekomende weet die loterij trekt, en men niet minder kan trekken dan tien gulden, maar in de meeste ge vallen tachtig. Te Warmond heeft hij op die manier eene arme weduwe beetgenomen. Zij had eenig antiek goed, liet het hem zien eu het gevolg was het goed in ruil werd gegeven voor loten in de geldloterij, waarop hij zeide in de volgende week terug te zullen komen met zijn vader om tachtig gulden te brengen, tevens opgevende een zoon te zijn van den heer De W., goudsmid te Leiden, aan de Haarlemmerstraat, het geen by onderzoek is gebleken niet waar te zijn. Bovendien had hij bij andere porsonen opgegeven te wonen te ’s Gravenhage en te Rotterdam. De Chineezen wenden zich bij alle belangrijke vragen tot den waarzegger en hebben daartoe ge schilderde loten of kleine met teekens voorziene plankjes of iets dergelijks. Bovendien bedienen zij zich ook nog van vogels en schildpadden, welke laatste vooral in hoog aanzfen staan, daar zij, zooals de Chineezen gelooven, de teekens van 28 sterre- beelden op den rug hebben en in het bezit zijn van een bovennatuurlijk verstand. Daarom vindt men in China, en vooral in de groote steden van dat Rijk, een groot aantal waarzeggers, waarvan bij sommigen de //zaak” reed» langer dan driehonderd jaar be- staan heeft. Voor ruim drie eeuwen was er in drie provinciën éen oproer uitgebrokende eene streed tegen de andere en een Tschankeo of toovenaar wondde tooverformules aan, om aan dezen opstand, en tevens aan eene uitgobreide ziekte, paal, en perk te stellen. Sinds dien tijd bleef deze gewoonte bij de priesters voortbestaan. Zulk een tooverformule bestaat uit eene verbinding van verschillende teekens tot een onoplosbaar geheel. Wordt de oplossing echter toch gevonden, dan is de kracht van het toovermiddel verlamd. Als een bewijs van hun - bijgeloof geldt nog, dat de Chineezen de gewoonte hebben de ongeluksdagen van het jaar op hunue kalenders aan te teekenen en de bezigheden vast te men slechts op dezen of genen dag mag Zoo mag men l een anderen begraven, op .In een stellen, die I verrichten. byv. op den eenen dag een jaar derden dit, op een vierden dat doen. Dank zij den mist, slopen zij ongeziei met het hek open te maken. Bij het groote L gelukte het haar nog vóór de heeren binnen te zijn. Zij was er,zeker van, dat noch mevrouw,

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1