Bultenlaodsch Overzicht. 333,teStaats-loterij. Vereenigd Zuid-Afrika, onder bescherming van En geland, de meest gewenschte staatsvorm zijn. Omtrent het door mevr. de weduwe A. P. Lopez Suasso aan de gemeente Amsterdam vermaakte ver mogen, met inbegrip van het huis op den Klove niersburgwal 76, waarin de overledene woonde en gestorven is, lezen wij in het N. v. d. D. Zij die deze eigenaardige vrouw, wier leven ge heel opging in het verzameleu, in het bijeenbrengen van wat kostbaar en antiek was het behoefde volstrekt niet mooi to wezen iu baar woning op den Kloveniersburgwal wel eens bezocht hebben, zullen weten dat deze eigenlijk meer als pakhuis dan als geriefelijk ingericht woonhuis dienst deed. Er was, om zoo te zeggen, geen kamer, geen hoekje of er was gebruik van gemaakt om er wat te bergen, weg te stoppen in ve^ gevallen. Want naar do meeste barer zaken keek \pevrouvv Suasso niet meer om, als zij er eenmaal in het bezit van was Het zal, wanneer do vorbazende massa geregeld wordt, dan ook blijken dat veel ton gevolge van verwaar- loozing, bederf, mot, enz., zal moeten weggeworpen worden. Want al kwam den bezoeker by de gangdeur reeds de kamferlucht te geraoet, byzondero maat regelen, om het eenmaal vergaarde te onderhouden, nam de verzamelaarster niet. Bovendien zou dit ook ondoenlijk geweest zyn, daar zij aan niemand toestond, het beheer over haar schatten te voeren. Wat er nog aan gedaan werd, deed zyzelve, daar zij een zeer bedrijvige vrouw was, die gewoonlijk te half zeven opstond en eerst te half twaalf naar bed ging. Toen zij eenige jaren geleden vau het sedert den dood van haar man op haar toilet uitgespaarde geld den inhoud van het Broekerhuis gekocht had, heeft zij persoonlijk, met haar bekenden ouderwetscheu landauer, de kostbaarheden naar den Kloveniersburg wal overgebracht, op eenige stukken na, welke haar macht te boven gingen. Gaarne vertelde zy, dat zij 19 ritten heen en weer daarvoor heeft moeten maken, terwijl zij, op haar uiterst eenvoudige kleeding wijzende, met welbehagen mededeelde op welke wijze zij de koopsom van 25,000 had bijeen gekregen. Een verzameling zeldzame mnoten en penningen, welke eigenlijk meer de liefhebberij had uitgemaakt van haar echtgenoot, heeft ze ongeveer een jaar vóór haar dood aan de gemeente Amsterdam geschonken, in ruil voor de, concessie, dat voor haar woning dit gedeelte van den Kloveniersburgwal is rijk aan aanlegplaatsen van booten en schepen geeu vaar tuigen zouden mogen aanleggen. Ze stond daardoor op een niot al te besten voet met de schipperij. Veel beter vermocht ze om te gaan met oudheid kenners, beheerders van publieke verkoopingen c. a., door welke haar drempel versleten werd. De catalogi van veilingen kwamen bij pakken in haar huis, en niets was haar liever dan in die droge dingen te snuffelen of met den heer Bom of andere specialiteiten over den aankoop van het een of audór van gedachten te wisselen. De gedachte om te be waren, bijeen te hebben was vooral op het laatst van haar leven, bij deze eigenaardige vrouw zoo geheel en al tweede natuur geworden, dat men bij het verzegelen een hoop waardeloozen rommel, zoo als bijv. honderden' raedicijnfleschjes, pooderdoosjes en wel vier hondcid blauwkartonnen étuis voor in de eetkamer geweest?" vroeg Laurence. „Na het eten niet meer. Ik verliet hem vijf mi nuten over half acht; toen begon hij te spelen en sedert heeft hij niet opgehouden." „Maar het is nu over negenen!" „Ja, en daaTom klopte ik aan de deur om hem te waarschuwen, zooals hij mij had verzocht. Ik vond de deur gesloten; ik klopte nog eens, maar bij hoorde niet." „Zou je niet nog eens willen kloppen en zeggen dat je hem gaarne wenschte te spreken, Violet?" Zij aarzelde en beefde. „Waarom?" „Omdat wij hem wenschen te spTeken," antwoordde de man in het werkmanspak. Zij zag hem strak in het gelaat en riep uit; „Je bent ook al een detective, dat weet ik. Wat heb je met den heer Rayner te doen?" „Bekommer je daar niet over, juffrouw; we zou den liever niet die moeite van je vergen, maar het is noodig. Ga nu en zeg dat^wij hem gaarne zou den willen spreken." „Neen, dat doe ik niet!" Haar stem was heesch terwijl zij vervolgde „Wat je denkt dat hij gedaan heeft, of wat hij ook moge hebben gedaan, ik wil je niet 'behulpzaam zijn om hem ongelukkig te maken." De man haalde de schouders op, ging naar de glazen deur en floot zacht. Laurence drukte haar op een stoel en fluisterde: „Wees nu moedig kind," maar hij zeide dit met een angstig, strak gelaat. Btearinekaarsen gevonden heeft. Nog op haar sterf bed heeft ze een inkoop gedaan: een antiek horlogo- kettinkje voor oude horloges had ze een bijzonder zwak dat voor een groote som in haar bezit kwam. De laatste zes weken vau haar leven heeft zy van den ochtend tot den avond met haar dienst bode niets anders gedaau dan jurken vervnardigd voor haar pop pen mgga zijn. Juffr. Tl». Sohwartze heeft het portret van mevr. Luasso kort vóór haar dood naar een photographie, geschilderd, dat by de andere döor de schenkster nagelaten schilderyeü in het Rijks-Museum zul worden opgehangen. Het getal dor slachtoffers van de ontploffing in de Morfamiju, in Wallis, blijkt thans 87 te zijn. Nog slechts 11 lijken zijn, opgegraven. Groote ont steltenis werd veroorzaakt door het vinden van eer. ongedekte lamp nubij de plaats waar, naar men meent, de ontploffing ontstond, f Daniel Brownsoll, een van ffir onvermoeidste en dappersto redders, is, teu gevolge van de vermoeienis en het langdurig verblijf in de bedorven lucht, be zweken. 't Moet een innig aandoenlijk tafereel zyn geweest aan het sterfbed van dien held. Met zijn vrouw en kinderen waren een geestelijke en alien, die hij had gered, benevens hun bloedverwanten, oin zijn bed vereenigd. Allen weenden en baden voor den armen man, die inmiddels kalm uit het leven scheidde. Betreffende de oorzaak der ramp geeft een ont dekking eenig licht. Er is nl. by het lijk van een der verongelukte werklieden een lamp gevonden, dio niet gesloten was, men veronderstelt dus dat dit de oorzaak van de ontploffing is gewoest. Steeds werden vóór het afdalen in de mijn alle veiligbeidslampen gesloten, alleer. de opzichters be zaten sleutels. De beer Thon, die door het bestuur dor Amster- darasche markthallen naar Hongarije is gezonden on» den uitvoer van Hongaarsche landbouw- en tuin bouwproducten naar onze markten te bevorderen, werd door de Hongaarsche Regeering in alle op- ziebten ondersteund. Hij had o. a. een audiëntie bij deu minister voor handelszaken Baross en aan den heer Thon werd een hoofdambtenaar toegevoegd om verschillende landbouwvereenigiogen iu het land te gaan bezoeken. Die rondreis slaagde volkomeu. Gretig grepen de landbouwvereenigingen de gelegenheid aan, betere prijzen voor baar artikelen te kunnen bedingen, en dat men met de uitvoering niet talmde, blijkt uit het feit, dat reeds prachtig gevogelte, waaronder puike kalkoenen, te Amsterdam werd aangevoerd. Waggons kippen en eieren zijn insgelijks hier aangekomen, weldra te volgen door nog belapgrijker toezendingen. Ook Hongaarsch rundvee en varkbns kan men ver wachten. Hongaarsche wijnen zullen hier evoneens in aanzienlijke hoeveelheid komen. Men was inmiddels te Budapest reeds zoozeer vol daan over den goeden uitslag van het bezoek, door den heer Thon aan de landbouw vereenigingen ge bracht, dat een feestmaal werd aangericht, waarop (ie minister Baross menigen dronk wijdde aan do nieuwe handelsbetrekkingen met Nederland. Bij die gelegenheid roerde de Minister een punt aan, dat bijzonder de aandacht verdient. Hij wees er op, dat de Hongaarsche boeren door hun geringe Daar kwam de andere man weer naar het midden van de kamer, gevolgd door een gewapend politie agent „Wij moeten de deur dan maar openbreken." Violet wilde wegloopcn, naar de huiskamer gaan en den heer Ray oer waarschuwen. Doch Laurence ver hinderde het. „Kindlief, laat het nu aan ons over." De toon, waarop Laurence dit zeide was zeer bedaard. Alles was zoo stil in het werk gegaan, dat de muziek niet ophield, terwijl zij de deur der leerkamer opendeden en de gang overstaken. Violet stond hen ademloos gade te slaan. De drie mannen, Laurence als de grootste en sterkste vooraan, plaatsten zich tegen de deur van het salon en met eer. enkelen druk sprong zij open. Violet snelde er heen en kwam juist bijtijds om Gordon, den oppasser van den heer Carruthers, de viool op den grond te zien werpen en naar de gla zen deur aan de overzijde te zien loopen, waarvan de luiken openstonden. Bliksemsnel was zijne hand aan den knop; maar Violet hoorde het rinkinkelen van glas en op het zelfde oogenblik hadden twee politie-agenten hom gegrepen en de handboeien aan gelegd. Zonder verder tegenstand te bieden stond hy, bleek en onbeweegelijk. „Er komt niets van wegh topen in. Je bent één van de bende," zeide de man in het werkpak. „Hé* spel is verloren. Wij hebben je aanvoerder gepakt." ontwikkeling niet in staat waren den grond zoodanig I te ontginnen als voor een veel bel mgrijker productie gewenscht was. Daarom zou men gaarne zien, dat Hollandsche jongelieden, toegerust met voldoende kennis van landbouw, zich genoopt zouden gevoelen 1 over te komen tot een land, waar groote behoefte bestaat aan degelijke 'kennis vau ontginping. Hij verzocht den heer Thon diens bemiddeling in deze, terwijl hij de verzekering gaf, dut jongelieden, die zich tot overkomst genoopt gevoelden, konden reke nen op den steun der Regeering. Aan de lnndbouwmaatschappijon om zich dit punt nader aan te trekken! (jV. v. d. D.) Een eigenaardig verschijnsel bij lawines (sneeuw- stortingen in het gebergte) is, dat zij meestal plaats vinden wanneer de lucht helder is en alios wijst op kalm en gestadig weer. Dc inwoners weten dit zeer goed en zullen slechts noode tochten in gevaarlijke streken ondernemen, wanneer de hemel niet bedekt is. Menig reiziger vol vertrouwen in eigen weerken nis, heeft met zijn leven geboet voor het doorzetten van oen beraamden tocht tegen de raadgevingen der bergbewoners in. l)o meest waarschijnlijke verklaring van dit ver schijnsel is die van deu hoer Dufour, die het toe schrijft aan do verlaging van temperatuur. Hij zegt: Bij helder weer daalt de temporatuur, speciaal togen zonsondergang, en do ijsaderen, welke de sneeuw op do hellingon tegenhouden, krimpen samen on breken; de massa begint te glyden en sleept andere massa's mede de geringste oorzaak van beweging, oen schot soms is voldoende om den sneeuwval te veroorzaken." De beweging door de lucht van de enorme massa's sneeuw en ijs verstoort hot evenwicht der luchtlagen in zoo sterke mate, dat hierdoor orkanen ontstaan van vroeselijke verwoestende kracht. De gevaarlijksto vorm van lawinen is die, waarby een groote hoevoelheid samengepakte sneeuw langs den berg naar beneden rolt en op haar tocht standi in grootte, kracht en snelheid toeneemt. De ver nielende werking vau een rollende lawine is voor geen beschrijving vatbaar. De minst gevaarlijke is de gletscherlawiue, waarbij van de gletscher een kolossaal stuk ijs wordt losge rukt, tijdens den dooi in Juli tot September. Iu die maandeu vallen veelvuldig dergelijke lawines met donderend geweld langs de steile hollingen der Jungfrau. De zg. „drift" is een losse sneeuwval; wanneer in de hoogere streken veel siueuw is ge vallen en een hevige wind deze voortbeweegt, voor dat zij is samengepakt, dwarrelt deze bij massa's in de valleien, gewoonlijk vergezeld van hevige orkanen. De kracht dezer orkanen is verbazend; veestallen worden met vee on al opgenomen en door de lucht gevoerd, en een voorbeeld is bekend, dat oen groote hooiberg over een rivier heen werd roedegenomen. Glijdende lawinen ontstaan meer iu de lagere stroken, tijdons de lente na een langen dooi; de onderste lagen smolten en doen do geheele massa naar beneden glyden. Een 14jarige schoolknaap te 's-Hage worl, sedert de brandschellen in dienst waren gesteld, voortduren<]fr bekropen door de lust om er eens aan te trekken. Den "20n Decomber naar de avondschool gaande kon hij er niet langer weerstand aan bieden en sloeg met zijn wandelstok bet ruitje stuk, maar kreeg „Welken aanvoerder?" vroeg Gordon bedaard. „James Woodfall." „Dat is een leugen! James Woodfall laat zich niet pakken zeker niet door zulke bannen als jullie f" „Waarom niet? Wij hebben jou tocb wel gepakt?" Hij gaf geen antwoord. Tusschen zijne tanden bromde hij „Dat komt alles doordat hij zijne zinnen op dat meisje heeft gezetllad ik haar maar hier!" Plot seling zag by Vjolet bij de deur staan en nu wierp hij haar een blik toe, die haar deed sidderen. Toch paste zy zijne uitdrukking nog niet op haar zelve toe. Zij was te zeer ontsteld om duidelijk te bo- grijpeu wat er eigenlijk gebeurde, tot zy hem met de ongeboeide linkerhand een revolver uit den zak zag halen en op Laurence aanleggen. Met een gil sprong zij de kamer in en ging voor Laurence staan; zij hoorde een knal, voelde iets vreemds aan haar arm wat het was 'wist z^j niet en daar vloog Laurence met een „groote Hémel!" op den misda diger af. Maar Laurence was door haar lichaam belemmerd en eer hij haar kon neerzetten, had Gor don zich van zijne bewakers weten los te rukken, en uitroepende„Ik wilde haar in eens genoeg geven," sprong hij het open raam uit en verdween in nevel en duisternis. Wordt vervolgd.) plot soling berouw en trok niet aan de schel; dit schijnt door een ander te zijn gedaau; want toen drie kwartier later de brandweer gealarmeerd werd, zat de jongheer reeds op school. Toch werd tegen hem eeno vervolging ingesteld, en in het laatst van Februari werd hij door de reohlbank schuldig ver klaard aan het toebrengen van schade aan eens anders goed en veroordeeld tot 3 dagen gevange nisstraf. Tegeo dit vounis kwam hij in verzot, on gisteren werd de znnk opnieuw voor de rechtbank behandeld. Evenals de vorige keer vorderde het O. M. schuldig verklaring aan beschadiging van een anders goed, muar geeu hoogere straf dan 25 boete. Mr. D. 8. Van Erabden trachtte aan te toonen, dat de rechtbank ten onrechte art. 350 Strafr. had toegepast, omdat de duder niet het vereischte opzet had gehad om schade toe te brengen, en voorts dat de wetgever in art. 360 slechts straf bedreigde tegen het vernielen, wegmaken, enz. vau roerende goederen terwijl een brandschel, als zijnde bevestigd aan een huis, oen onroerende zaak is. Volgens den verdediger kon hier alleen straf wor- liden opgelegd wegens baldadigheid of straatschenderij, waartegen alleen-"geldboete bedreigd is. Voor het geval echter de rechtbank bij bare meening mocht blijven, verzocht pleitor dringend oplegging van eene, zij het ook hooge, geldboete, omdat een verblijf van 3 dagen in de cel, 2 dagon op water en brood, voor een kind van 14 jaar eeno te zware straf zod zijn, zeker te zwaar voor het on beduidend foit, ook om den nadeeligen invloed op hot verdere leven van het kind. Men schrijft uit Bazel aan de N. R. Ct. Wij staan hier weer op het punt om een vrij ge wichtig sociaal denkbeeld te verwezenlijken. Onge veer twee jaren geleden werd bij onze kantonnale volksvertegenwoordiging een wetsontwerp ingediend betreffende een algeineene verplichte verzekering ter zake van ziekte. De bedoeling was een instelling, waaraan alle ingezetenen van het kanton moesten deelnemen, en waarbij van Staatswege geneeskundi gen zouden worden benoemd en bezoldigd, eene Stautsapotheek met filialon opgericht zou worden, enz. Het werd verworpen, maar aan de kantonnale Regeering werd tevens opgedragen, iets eenvoudigers voor te stellen. Dit heeft zij gedaan. Het nieuwo plan bevattende verplichte verzekering voor het geval van ziekte en vestiging eoner Staatspolikliniek is nu door de Volksvertegenwoordiging aangeno men en wordt eerstdaags aan de volksstemming on derworpen. Deze polikliniek, waartegen bij onze be volking geen oppositie bestaat, verzekert aan alle personen, die minstens zes maanden in ons kanton hebben gewoond en een inkomen van minder dan 1200 francs in 'tjaar hebben, kosteloos genees- en heelkundige hulp, geneesmiddelen, verbanden, baden, verpleging in het ziekenhuis, enz., voor een bepaal den tijd. De verzekeringswet verplicht alle aange- stelden en werklieden, wier jaarlijkach inkomen min der dan 2200 francs bedraagt, voor zichzelven en voor hun gezin aan de verzekering in het ziekenfonds deel te nemen. De premie is voor hen zeer laag gesteld, daar de Staat de zaak met financieele hulp ftbmnt; een huisvader met vrouw en vier of meer kinderen b.v. zal voor zich en zyn gezin hoogstens fres. 27.60 (25 cents in de week) hebben bij te dragen en heeft daarvoor alles wat de polikliniek verstrekt. Geen wonder, dat men zeer nieuwsgierig is, of deze wet de vuurproef der volksstemming, zal doorstaan. In een brief uit Parijs maakt de correspondent van het Vaderland melding van de overdreven ver troeteling van'dieren door aanzienlijke dames. Eerst geeft hij eenige staaltjes van de menschelijke ellende, die men te Parijs aantreft en vervolgt dan Tegenover zulke histories, die eiken dag bij dozij nen voorvallen, staan nu dagbladartikeltjes als bet volgende, die waarachtig ten hemel schreien. Onder het opschrift „Chiens chics" bevat een boulevards blad het volgende: „De hond uit onze dagen be- 'kleedt, eveuals die uit de 18e eeuw, een voorname plaats in de maatschappij. Ieder elegante dame heeft haar „toutou", het voorwerp harer bijzondere genegenheid, haar trouwsten vriend. Weggedoken in de vouwen van haar japon is hij onafscheidelijk van haar. In haar landauer, in haar salon, in 'tBois de Boulogne, overal vertoont hij zich naast haar. Geen koekjes zijn zoet genoeg voor zijn gul zig bekje. Sömmige, zooals het schoothondje van de gravin de Choiseul, leven slechts van vlougels van gevogelte; andere, zooals Nero, de groote hond van de prinses Jouriewski, willen nergens anders slapen dan in de kamer hunner meesteres. De vrouw van generaal T. heeft voor haar Hava- nateefje een kapmanteltje vervaardigd van fijn wit laken, gevoerd mot zwarte zijde, dat haar wordt aangetrokken, zoodra 't maar eenigszins guuï is; doch de capuchon word' nooit over den kop getrok ken, daar haar dit half dol maakt. Het groote nieuws "Van den dag is de aftreding van Bismarck. Ook zijn zoon had ontslag gevraagd, doch dit is niet aaftgonompn. Iu staatkundige kringen was men sedert lang op deze gebeurtenis voorbereid, omdat het op grondbeginselen steunend verschil van gevoelen tusschen den keizer en den rijkskanselier op den duur onhoudbaar blijven zal, al mocht de aftreding ditmaal vermeden kunnen worden. Do aanleiding moet zijn eon op zichzelf pnbedui- dende vermeerdering van fabriekinsp» cteurs. Do mededeeling van verdere bijzonderheden laat de telegraafcensuur piet toe. Als eventueele opvolgers noemt men: Caprivi, Puttkamer en Miquel. De Duitscho Keizer is, naar de bladen meedoe- Ion, zeer verheugd over dé opening van de arbei dersconferentie. Inderdaad liet 'tzich aanvankelijk niet aanzien, dat die zaak zoo spoedig zou slagen, te meer niet omdat het beter voor die taak bere kende Zwitserland Duitschland niet de uitnoodigin- gen voor was. Of de conferentie zal leiden tot het beoogde doel, algemeene sociale maatregelen, is oen andere vraagsoraraigon blijven 't steeds betwij felon, maar de Burlijnsche arbeid zul in zoover niet vergeefsch zijn, dat in eik geval de toestand en de voorziening in de erkende gebreken daarvan, door mannen van kennis en ervaring op dit gebied wordt besproken. Liet is al veel wanneer de zoogenaamde sociale quaestie uit het vaarwater van de algemeene groote phrasen en holle theoretische beschouwin gen op het gebied der werkelijkheid wordt overge bracht. Wij zullen echter eenig geduld moeten heb ben om met den arbeid der conferentio kennis te maken, want er is bosloten tot stipte geheimhouding. Er zal Lueh wol iets uiilekken, want geheimhouding is bij zulk een groot aantal mannen, die dagelijks door perslieden met strikvragen zullen worden aan gevallen, niet gemakkelijk, maar een geregeld over zicht van het werk zal eerst komen, wanneer de conferentie is afgeloopen. Na het bezoek van Winthorst aan den Rijkskan selier blijft de vraag naar de samenwerking van de conservatieven en ultramontanen aan do orde van den dag en veroorzaakt in sommige kringen niet weinig agitatie, zoo zelfs dat de zaak in den Prui- sischen Landdag, van conservatieve zijde werd aan geroerd, met of zonder overleg der partij zal later blijken. Do afgevaardigde Graat Limburg Öti- rum verklaarde, zonder direct verband met het aan de orde zijnde onderwerp, dat hij en zijn vrienden togen een verandering van do lagere school waren in den zin van den afgevaardigde Windtüorst, eu de aanvallen, welk^de centrumpartij tegen den Minister van eeredienst Gossler richtte, niet billijk ten de school werd naar oude Pruisische grond stellingen geleid, en elke kerk kon daarbij op vrije wijze werken, ook de Katholieke. Uit het Katholieke centrum hoorde men protesten bij deze verklaring, rechts werd geapplaudisseerd. Men zegt, dat het Bismarck in do eerste plaats te doen is om do aanneming te verkrijgen van het krediet voor do uitbreiding van de artillerie en hij zich verder om de toekomst nog niot bekommert. De gisteren door de eigenaars van Engelsche steen koolmijnen gehouden vergadering had niet het ge wenschte gevolg. Na een beraadslaging van drie uren verklaarden zij, niet te kunnen treden in eene loonsverhooging van 5 pCt. nu en 5 pCt. in Juli. Alleen gaven zij hunne toestemming tot het houden eener nieuwe bijeenkomst met afgevaardigden der mijnwerkers en bepaalden die op aanstaanden Don derdag. Frankrijk heeft weer een ministerie. De heer De Freycinet heeft gehoor gegeven aan de opdracht van president Carnot en een Kabinet gevormd. Aanvankelijk meende men, dat de heer De Frey cinet niet als president-minister zou kunnen optreden, tenzij hij hot departement van oorlog verliet en weer naar buitenlandsche zaken terugkeerde. Men bad bezwaar den minister van oorlog tevens de algemeene politieke leiding van het kabinet te geven, maar dit bezwaar schijnt den heer Carnot niet te hebben af geschrikt. Trouwens, de heer De Freycinet is be kend als een bezadigd man en een staatsman, on dit is dus een geheel ander geval dan indien een gene raal, als Boulanger, minister van oorlog ware. De heer De Freycinet is dus minister van oorlog gebleven en ook de heer Rouvier behield de porte feuille van financiën. De heer Constans keerde naar het pas door hem verlaten departement van binnen- landsche zaken terug, terwijl zijn opvolger, de heer Bourgeois, werd schadeloos gesteld door de porte feuille van onderwijs. Ook de ministers van marine en openbare werken Barbey en Yves Guyot bleven, de heer De Fallières verhuisde van onderwijs naar justitie, ten einde plaats te maken voor den heer Bourgeois, en zoo behoefden slechts drie nieuwe ministers gezocht te worden voor de heeren Spuller, Tirard en Faye. In hun plaats zijn opgetreden als ministers van buitenlandsche zaken, handel en land bouw de heeren Ribot, Jules Rocbe en Deielles. De algemeene kleur van het ministerie is, ondanks deze wijziging, vrijwel onveranderd gebleven. De radicalen zullen wel tevreden zijn dat ook de beer Bourgeois in dit ministerie is opgenomen. En de opportunisten zullen zich wei kunnen vereonigen met de keuze der nieuwe ministers, die allen tot hun party behooren. De heer Roche, nu voorzitter der begrootingscomrai8sie, is zeker een goede minister van handel, maar de heer Ribot,' ofschoon ook een der beste krachten van het centrum, moet op het gebied der buitenlandsche zaken nog zijn sporen ver dienen. Over het algemeen is het ministerie door de wij ziging niet verzwakt. In den heer Tirard, die zich al schipperend een jaar heeft weten te handhaven, heeft men niet meer verloren dan een ijverigen minister van handel, maar in dit opzicht kau men ook over den heer Roche, die evenmin tot de heftige protectioni8ten behoort, tevreden zijn. Iu elk geval echter zal het ministerie, wil het zich handhaven, met een meer duidelijk omschreven program als het vorige moeten optreden. Vermoedelijk zal het nieuwe kabinet reeds dadelijk in de Kamer optreden en zijn plannen mededeelen. De Hongaarsche Staatscourant maakt nu melding van het ministerie-Tisza. In een brief aan Tisza betuigt keizer Frans Jozef den afgetreden minister president zijn dank voor de vaderlandsliefde en de scherpzinnigheid, welke hij bij de leiding der bui tenlandsche aangelegenheden betoonde, en spreekt tevens de hoop uit, dat Tisza zich aan de openbare zaak za blijven wijden. Vervolgens wordt het schrijven medegedeeld waarin de keizer graaf Czapary opdraagt een ministerie te vormen. De samenstelling van dit kabinet is aldus: graaf Czapary, binnenlandsche zaken; Fejervari, oorlog; Barosz, handel; Ozaki, eeredienst en onderwijsSzi- lagyi, justitie; Josipovich, minister voor Croatië en Slavonic: Bethlen, landbouw. Ie Klasse Trekking van Dinsdag 18 Maart No. 9828 2000. No. 1266B 1500. No. 2799 400. No. 5792 200. No. 2538 100. 11046 13690 12698 18374 11082 13796 16374 1S637 11140 13848 16424 18722 11167 13854 16455 18775 11271 13876 16504 18785 11281 13903 16527 18840 11339 13931 16547 18860 H510 14081 16558 18887 11597 14215 16560 18918 11601 14266 16648 18929 11680 14352 16655 18939 11717 14370 16665 18945 11828 14373 16696 18982 11881 14434 16732 19014 11886 14461 16737 19020 11926 14464 16785 19032 11938 14492 16804 19063 11971 14505 16808 19094 11984 14506 16851 19126 12003 14539 16852 19169 12012 14574 16909 19177 12032 14717 16957 19178 12057 14727 16996 19186 12101 14855 17006 19199 12106 14857 17062 19227 12120 14887 17078 19228 12138 15013 17144 19245 12254 15014 17160 19247 12258 15090 17279 19255 12310 15094 17300 19280 12311 15098 17310 19301 12423 15106 17326 19344 12424 15133 17467 19367 12432 15160 7621 19398 12444 15182 17631 19516 12445 15194 17654 19576 12463 15215 17699 19629 12495 15231 17728 19641 12518 15283 17745 19642 12565 15287 17761 19848 12575 15890 17781 20049 12661 15405 17804 20054 12745 15436 17811 20112 12768 15493 17839 Ï0190 Prijzen 43 3115 5699 8110 94 3145 5707 8186 114 3148 5720 8187 287 3205 5813 8208 326 3214 5842 8314 334 3226 5867 8407 451 3240 5870 8419 476 3328 5887 8446 531 3838 5908 8450 563 8400 5914 8497 611 3439 5915 8519 615 3540 5928 8542 647 3586 5963 8600 689 3595 6066 8630 713 3672 6155 8718 719 3689 6163 8774 865 3779 6472 8/76 890 3898 6481 8829 915 3931 6497 8851 936 3936 6539 '8875 942 4178 6626 8904 985 4376 6707 8919 1081 4379 6741 8955 1088 4386 6750 8968 1114 4425 6801 8989 1186 4474 6932 9061 1248 4484 6951 9079 1305 4512 6963 9109 1460 4573 6976 9121 1674 4597 7019 9166 1677 4599 7020 9182 1791 4606 7022 9314 1820 4633 7025 9380 1827 4649 7017 9390 1960 4658 7063 9477 2125 4659 7074 9494 2288 4707 7126 9568 2309 4799 7174 9703 2326 4814 7185 9735 2395 4865 7221 9865 2451 4922 7222 9866 2503 4926 7358 9877 2530 4931 7385 9896 2548 4949 7888 9924

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2