ES. Pz., N° 4174. 1S90. BINNENLAND. huis luizen. IETS GEHEIMZINNIGS. Donderdag 20 Maart. Nieuirs- en 3en73*, i FEUILLETON. L.F.Hz., mda. chappen, Slijpstee- chtwerk, n Pek. ften. railleerde :appen. kstelhn. at ICTUUR deur terug, wascht niet er flacon. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. stuk sten en ng. F: De inzending van advertentièn kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Zn. Li o o p s t e HST B Vaagbrug. 'oef geleverd. van het ver- Faassen jan Zoon. de Scheep- 1977, aan De nitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Do heer P. Heering, uit 's-Gravenhage, hield in de gisterenavond gehouden vergadering van het Dep. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschym. 60) Thans doordien der Zelf- i uitspat- (tZ»Z het Engelech.) goudsche courant. ndoren. raliteiten. Op de aanbeveling ter vervulling der vacature aan de middelbare echool voor meisjes te Dordrecht komen voor (alphabetiscb) de dames Hoogt en Schim van der Loeff. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. .fb. Prjjs rerschrik- □gd Ijjdt, ïring, die n van een het Ver- arkt 34, t bedrag, m boek- In de vergadering van de classis Gouda der Ned. Geref. kerken (doleerende), zal o. a. het volgende punt behandeld worden, dat door de kerk van Naaldwjjk is toegezonden: Hoe moet gehandeld worden met ouders, lidmaten der gemeente, die na herbaalde vermaning nochtans in gebreke blijven hunne kin deren naar de christelijke school te zenden? GOUDA, 19 Maart 1890. Door het kiescollege der Ned. Hervormde Ge meente te Rotterdam is g:steren avond in de vaca- ture-Scheuer (nog voortdurende door het bedanken van dr. M. F. van Lennep), de keuze uitgebracht op dr. J.’H. Gunning JHzn., te Gouda. De bij de Ned. Herv. Gemeente alhier beroept n predikant, Ds. Wartena zal Zondag 4 Mei e. k. als zoodanig bevestigd worden door Ds. B. J. Swaan, pred. te Haarlem. Ds. H. P. Schim van der Loeff sprak Zondag bij de inwijding van het nieuwe kerkje van do Afd. Waddinxveen van den Ned. Protestantenbond niet naar aanleiding van den in ons vorig nr. genoemden tekst, maar deze was: II Tim. 1 vs. 14a. je zozenuwachtig maken. Ik moest liever dadeljjk den dokter gaan halen.” «Neen, neen, het is maar een schram, je kunt van avond niet meer uitgaan, je begrjjpt dat toch ook wel; het zou niet veilig wezen. Je verband is vol doende tot de dokter morgen als gewoonlijk zijn be zoek bij Sarah komt maken. Zoo, vertel mij nu kort en goed alles van den diefstal.” Opeens sprong zij van de canapé overeind. «Waarom was Gordon hier in zjjne plaats? O, Laurence, alles dwarrelt in mijn hoofd door elkander, ik begrijp er niets meer van. Ik ben geheel verbijsterd. Hoe is het toch?” zzIk zal je alles van den diefstal vertellen, dan zult ge vanzelf begrijpen hoe de zaken staan,” zeide Laurence, op hartelijken toon. «Ik vond de politie agenten in het park en verdeelde de mannen zoo, dat zij tusschen de heesters stonden, terwijl ik, met dien man daarginds en nog één, zoo dicht mogelijk bij de achterdeur van het huis mijns vaders bleef. Hier bleven wij staan wachten, tot omstreeks half acht een man uit den mist kwam opdagen; hij klopte aan de achterdeur. Béne der meiden deed open, zooals later bleek volgens afspraak, want zij ver wachtte hem, hoewel ik niet geloof dat de arme meid wist waarvoor zij hoofdzakelijk kwam; want die man was Tom Parkes. Zij gingen >samen naar binnen, Tom het laatst en hij liet de dêur op eene kier staan. Een paar minuten later verscheen een ander man en gleed zoo behendig, zóó snel en stil de deur in, dat wij, in do duisternis er niet eens hebben zag zij eindelijk het verkeerde van haar levenswijze in en zocht in zzhet werken voor anderen” haar troost, en niet te vergeefs! Ziedaar in enkele woorden de loop haal, dat een waar „kunst-juweeltje” mag genoemd worden. Gelyk mot do vorige novellen van don beer Heering het geval was, zal zeker ook deze weldra in zzde Gids” verschijnen en wij kunnen ieder aan raden doze dan niet ongelezen te laten. De Voor zitter van het Dep., Dr. D. Terpstra, was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij den heer Heering hartelijk dank betuigde voor hetgeen hij ons had doen hooren. De heer en mevrouw Rosier Faassen herdachten gisterm avond hun 40-jarige tooneelloopbaan in don Grooten Schouw burg to Rotterdam. Faassen, de gevierde acteur en auteur, trad in de^Haag op 17-jarigen leeftijd in Klaveren Vrouw voor het eerst op, en verbond zich later als Frausch acteur aan het «Théfttre Vaudeville Francais" te Amsterdam, van welk gezel schap hij in April 1853 het directeurschap aan vaardde. In Mei 1854 werd hij bij den heer A. van Lier geëngageerd. Daar bleef hij 7 jaren, ging toen naar den heer Valois in den Haag en bleef aldaar van 1861 tot 1876 In 1875 vierde hij zijn zilveren jubilé in den Haag en ontving daar vele blijken van sympathie. In den Haag leerde hij zijno tegenwoordige vrouw kennen. In 1876 ging hij met haar over naar Le Gras, Van Ziïylen en Haspels, en toen dit gezelschap door Het Neder- landech Tooneel werd overgenomen, maakte ook Faassen er deel van uit, om ziét later aan te sluiten bij de Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten. Van de 40 jaren is dus Faassen 14 jaren te Rot terdam geweest. Faassen en zijn vrouw zijn nage noeg even oud, 56 jaren. Als auteur heeft de jubi laris zich bekend gemaakt, o. a. door Anne Mie, merkte zij, in den arm gewond te zijn, het bloed uit haar mouw druppelde; de wond deed haar weinig pyn, misschien was zij daar voor te opgewonden en te veel vervuld met Laurence's wanhopige droefheid. De gedachte aan de jacht op Gordon, die toch wel te. vergeefs zou zijn, deel te nemen kwam niet in hem op. Hij legde Violet op de canapé, en verbond haar. «Vertel mij toch wat dat alles beteekent, Laurence. Ik ben niet erg bezeerd, werkelijk niet, maar ik moet er alles van weten. Zijn de dieven gepakt? Wie waren het? Hebben zij James Woodfall gevangen genomen?” fluisterde zjj, want de man die met Lau rence was gekomen had ook geen deel genomen aan de vervolging; hy stond op de wacht, half in, half buiten de glazen deur. «Tom parkes is gevat en Jarnos Woodfall zal ont snappen, vreos ik,” zeide Laurence. «Dan is hij er toch bij geweest!” riep Violet angstig. «Vertel mij alles!” «Zou het niet beter zijn tot morgen te wachten? Ik ben bang dat je arm erger zal worden als wij «Gouda” der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eer.e voordracht. Hij gaf ons «eene Overijselsche vertelling”, die uitmuntte door kourigen vorm en boeienden inhoud. Het was de aandoenlijke ge schiedenis van een arme naaister, met wie een aanzienlijke boerenzoon verkeering aanknoopte, doch wiens ouders zich hardnekkig verzetten tegen een huwelyk. Hoewel de zoon volhield haar en geen andere to zullen trouwen g®f het trotsche boeren echtpaar niet toe, dan nadat het huwelijk eene noodzakelijkheid was geworden, doch voordat dit kon tot stand komen stierf de zoon Zij, die weldra zijn vrouw zou geworden aijn, bracht kort daarop een knaapje ter wereld en het was die moeder met haar kind, welke spr. ons voor oogeu stelde. Hij schilderde ons in heerlijke kleuren de moederweelde en de moedersmart, die in dat eenvoudig huisje op dat Ovoryselsche dorp heeteohte en wist onze innige belangstelling te winnen vopr die ongelukkige vrouw, toen zij tot de overtuiging kwam hoe hard zzde wereld” zou oordeelen over.* haar kind, die volgens de wet geen vader had. Tot overmaat van ramp was haar zoon geen oppassende jongen, maar be zocht meer de herberg, dan met het geringe inkomen, waarvan moest geleefd worden, overeen te brengen was. Telkens had hij geldgebrek en een ernstig onderhoud tusschen moeder en zoon volgde. Hij beloofde beterschap, maar het ging niet beter veeleer ergert Ten laatste maakte hij zich schuldig aan een kleine oplichterij, die weldra uitkwam en toen hij den veldwachter zag naderen ontvluchtte hij en stortte zich in wanhoop te water. Zijn lijk werd den volgenden ochtend opgevischt. De diepe smart van de arme moeder laat zich denken. In troostelooze eenzaamheid zat zij voortaan in haar huisje, niets meer willende weten van de wereld om zich heen, kinderen en volwassenen af- stootende, voor wie zij eertijds een vraagbaak en eene hulp was geweest. Na jaren zoo geleefd te geheel zeker van waren dat er nog iemand in huis was gegaan. Spoedig daarna kwamen Tom en het meisje weer buiten. Hij zeide haar goeden nacht, Zonder het door haar misschien gehoopte talmen, liep een paar schreden ver, tot zij de deur weer had gesloten, en ging toen terug, zeer voorzichtig langs den muur vau hot huis sluipende tot hij onder het raam van de kamer was gekomen, waarin de brandkast staat. Vier of vijf agenten waren vlak in de buurt van dat raam opgesteld; hun chef, die by mij was, sloop, onder bedekking van den dichten mist, ongezien ook daarheen. Ik volgde hem met den anderen agent Na een paar minuten hoorden wij een zacht fluiten naar onze gissing kwam het van het raam boven ons. Tom beantwoordde dit op dezelfde wijze en oen oogenblik later daagde een derde persoon op, die zich bij Tom voegde. Ik stond zóó dichtbij dat ik duidelijk een pakje aan een touw uit het raam kon zien neerlaten. Tom stelde het den laatst aangekomene ter hand en wij lieten hem rustig daarmede vertrekken gevolgd natuurlijk door twee agenten in afwachting der dingen die de twee andere dieven zouden uitvoeren. Een tweede pakje werd afgelaten en dit droeg Tom zelf weg.” «Thans aldus vervolgde Laurence zijn verhaal thans bleven wij in de grootste spanning afwachten wat de man zou doen die in huis was. Het raam van de kamer, waarin de brandkast staat, is om streeks twintig voet van den grond, maar de man waagde den sprong uit het raam en kwam op zijne

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1