Bultenlandsch Overzicht. 333S taats-loterij. Staten-generaal. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 18 Maart. ROODE KRUIS. Hulpvr.-Comité te GOUDA. Verslag over het jaar 1889—90. Zonder Naam, Zwarte Griet, de Militaire Witlems- orde. Met Platyn en Co.f eeti stuk, dal 6 jaren geleden voor het eorst werd vertoond bij het zilveren jubilé van Le Gras, vierde het echtpaar zijn jubilé Faassen als Simoti Platijn en mevrouw Faossen vau Velzen als Doortje. De heer Le Gras hield in de pauze oen hartelijke toespraak tot het echtpaar en overhandigde hen uit naam van het publiek een geschenk in zilver en nog eene verrassing benevens een pracht-album. Mej. Marie Vink sprak hen toe namens de tooneelisten en bood hun ook een cadeau aan nl. een araenble- ment. Voorts ontvingen zij tal van bouquetten, kransen enz. enz. By gelegenheid van het 50-jarig jubilé van de in voering van postzegels iu het koninkrijk Pruisen zal den 4den Mei te Maagdenburg eeno internatiouale tentoonstelling van postzegels wat daarmede in ver band staat, geopend worden. Onder het opschrift „de Rh ij rispoor weg" schrijft de Haagsche Ct. het volgende Dr. H. Hartogh Heijs schrijft in zijn financieel weekblad „De Fondsenmarkt": „De koers van de aandeelen. „Ned. Rhijn-Spw.- Mij." is in den laatsten tijd vrij belangrijk terugge- loopen, en wel omdat het heette, dat het wetsont werp tot bekrachtiging der overeenkomsten in de aldeelingen der Tweede Kamer nog al tegenkanting ontmoette. „Reeds op die geruchten zijn de aandeelen in koers gedaald. Het is dus te verwachten, dat de koers nog verder valt als de overeenkomst verwor pen wordt; doch bij zelfstandige exploitatie zullen de wegen den aandeelhouders toch nog een behoor lijk dividend kunnen opbrengen. Wij zouden op den tegenwoordigen koers dan ook niet tot verkoop over gaan; want als de overeenkomst verworpen wordt, zullen de aandeelen zeker niet veel meer dalen, en bij aanneming is de waarde minstens 118 pCt. De gunstige en ongunstige kansen, mag men zeggen, wegen vrij wel tegen elkaar op, omdat men de ge ruchten moet laten voor wat die zijn en, al waren zij gegrond, nog niet het bewijs geleverd is, dat de Wetgevende Macht de overeenkomsten zal verwerpen. Het geldt hier geen stuk van politiek, maar van maatschappelijk belang, waarover in hoofdzaak alle partijen het eens zijn." Deze opmerkingen deden bij ons de vraag rijzen: hoe staat 't toch met de wetsontwerpen te dezer zake? De Regeering heeft zich verbonden, ze vóór 30 April door de Kamers te doen behandelen. Maar in de Tweede Kamer schijnt men er vol strekt geen haast mede te maken, en langzamerhand wordt het bijna onmogelijk, nog vóór 30 April ge reed te komen. Ingezonden bij Kon. boodschap vau 23 Januari nadat zij den 21 n dier maand waren gesloten kwamen de overeenkomsten feitelijk den 25n Februari, toen de Tweede Kamer weer bijeenkwam, bij dit college in. En reeds op de beide volgende dagen 26 en 27 Februari werden zij in de afdee- lingen onderzocht. Maar sedert vernam men wel geruchten, waarvan de beurs-speculatie gebruik maakte, maar hoorde men niets van eenige bespoediging. Heden (18 Maart) is de commissie van rapporteurs I nog niet vergaderd geweest tot vaststelling van het Voorloopig Verslag, dat dus minsteus negentien da gen in de lucht is blqven hangen. Is dat oen goede politiek ter voorkoming van schade en spel in de aandeelen RhijnspoorP En loyaal tegenover de drie betrokken maat schappijen? Den 28a Maart gaat de Kamer met Foascbva- cantie. Van afdoening voor dien tijd is dus alreeds byna geen sprake meer. En al komt men er kort na Puschen, al was 't den 8n April, voor terug, dan is 't toch voor de Eerste Kamer nog uiterst moeilijk, er don 28n mede klaar to zijn. De beraadslaging over hot wetsontwerp op do inkwartieringen is in deze zitting aangenomen met 59 tegen 19 stemmen. Daaraan ging vooraf eene beraadslaging over eene nieuwe redactie van art. 1, welke de regeering had ontworpen om aan de Vrqdag opgeworpen grondwettige bezwaren te geraoet te komen. De ministers van oorlog en van binnenl. zaken verdedig den de nieuwe redactie, die inderdaad eenigszir.s aannemelijker was. Doch nu rezon er van den kant des heeren Sanders weer audere aan de grondwet ontleende bedenkingen, wolko echter door den heer Roosoboora uit een praotisch, en door den heer Rocll uit een wettelijk oogpunt niet geduld werden. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met bijzonderheden uit dit uit een juridiek oogpunt interessant debat tusscheu twee onriverpers der grondwet. Het zij voldoende te vermelden, dat de kamer daarin geen aanleiding vond om eeno wet te verwerpen, dio zeker haar doel gemakkelijker mobilisatie in tijden van gevaar zal bereiken, beter dan tot nu toe het geval was. Aan Leden cn Begunstigers van hot Hulpvr.- Comité „het Roode Krnis" te Gouda, wordt het vetslag van do werkzaamheden en verrichtingen aan geboden, loopende over het zeventiende dienstjaar. Niet-Ledcn worden ook beleefd verzocht daarvan inzage te willen nemen, opdat wanneer door hot Bestuur de lijst ter inteekening wordt aangeboden, roen overtuigd zal zijn, dat de vereeniging .het Koode Krnis" don goeden steun van welwillende Leden niet missen kan. Het getal Leden is zeer verminderd, de uitgaven waren veie, waarom het dringend noodig was, aan het voorstel der Penning- moestoresso, eene collecte te houden, gevolg te geven. Met toestemming van den EdelAchtb. Heer Bur gemeester Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn werd de collecte gehouden op 10 Sept. 1889. Dank zij de offervaardigheid van Leden en Stad- genooten mocht het Bestuur niet telenrgesteld war* dende aanbeveling in de 8| Goudsche Couranten welwillend door HH. uitgevers daarin geplaatst, zal gewis de belangstelling hebben opgewekt, waarom met dankbaarheid daarvan melding wordt gemaakt. Gaarne wordt opgave gegeven van de volgende welkome giften, die mochten worden ontvangen, als vorige jaren alleen met opgave van tijd en bedrag. Als in Maart 1889 ontvingen wij 4, en 1.50- In April uit Amsterdam 10 eg 5, In Mei uit Groenlo een kistje met pluksel. In Juli van Mej. G. W. do J 2 jjsznkken en een wind- kusson. In Sept. do collecte 593.68>/s. In No vember uit Amsterdam 10 en I. In Deo. uit Leiden 6. In Januari 1890 mochten wij door Moj. H. B. van N. N. do belangrgke gift a 100 ontvangen nog 2.50 en 2. r s In Februari 25. Openlijk brengen wij onzen bizonderen dank voor nl deze belangrgke giften, waardoor de vele zieken, waaronder ook waren, voor wie het noodig was dubbel bedoeld te worden, allen voorzien zijn kun nen worden van versterkende middelen, hetwelk vooral de twee laatste maanden zoer noodig was. Op aanvrage van HH. Geneeskundigen worden 318 zieken bedeeld. Aan hen werden uitgereikt 1127 ons vleesoh. «8318 liter melk. 28 liter karnemelk, 5488 eieren. 254 pond brood. Voor f 27.13 aan bons Gaarkeuken. 8 sooplgsten. tl. Portwijn. 4 fl. staal levertraan. 82 emmers steenkolen. De soep-, kolen- on broodkaartjes, door Dame» Bestuurderessen uitgereikt worden steeds met dank baarheid ontvangen. Door hot Uoofd-Comité der Nederlandsche Ver eeniging ontvingen wg de gewone berichten en ver slagen der werkzaamheden. De ziekeustoolen en de rustbanken, windkussen, kapokkuhsen enz. werden door Bostuurderessen waar noodig in gebruik gegeven, de herstellenden hebben daarvan vaak nut. De rekening is nagezien en goedgekeurd door dor. WelEerw. Heer J. VV. Havebkamp Beoekann en Mevrouw J. Schoneveld v. a. Cloet8chodten. 1 Met vertrouwen en aanbeveling meengn wij ons verslag te kunnen eindigen met de herinnering aan de xoó laag mogelijk gestelde contributie (jaarlijks minstens a 1.voor het lidmaatschap. Met vertrouwen bevelen wij ons voor elke gift hetzij in geld, oud linnen of neteldoek, beleefdelijk aan. Het Bestuur, Mevr. Wed. C. A. SCHOUTENHokkiiames, Presidente. Mej. G. W. oe JONG, Penuingmoesteresso. Mej. C. SaLTZER, Secretaresse. Mej. C. M. E. DUTIHL, Bestuurslid. Mej. J. M. SaLTZER, Mej. N. J. SCHELLING, Mej. D. BRAAT, Alle Berlijnsche bladen bevestigen als feit, hetgeen de telegraaf-censuur gisteren alleen nog maar als gerucht wille laten overseinen, dat keizer'Wilhelm het ontslag van prinsBismarck heeft aangenomen,maar dat van graaf Herbert Bismarck heeft geweigerd. Het bericht van een der fadaden, dat de boslissing des keizers nog niet voeten te land. In één oogenblik vlogen rijf van ons hem te lijf, en ik geloof dat ieder voor zich meende hem te hebben gevat; toch gleed hij ons allen door de vingers en ontsnapte in de duisternis. De man, die daar bij de deur staat herkonde hem als James Woodfall. Trouwens, ik bad hom ook reeds herkend." „Jij, Lauretfce? Ik wist niet dat je dien schurk ooit badt gezien!" Thans verliet de detective de glazen deur. „Het baat ons niet," zeide hij„De eene schelm is even goed verdwenen als de andere. Kunt u mij ook zeggen waar de heer Maynard is, juffrouw Violet bracht hen naar de eetkamer. Mevrouw Rayner zat daar nog altijd recht over eind, met hare groote grijze oogeu op Maynard ge vestigd, die nog altijd sliep. De andere detective schudde hem en wierp een wantrouwenden blik op den wijn. „Een slaapdrank," zeide bij kortaf. Met een paar rukken maakte hij Maynard geheel wakker, en toen deze verbaasd om zich heen zag, voegde hij hem scherp toe „Een knappe jongen, ben je! Laat zich op die manier beetnemen; gaat me daar wijn drinken en rustig dutten, onder het dak van een der grootste schelmen die er rondloopeo!" „Wie?" riep de and$& van schrik nuchter gewor den „de heer Rayner?" „pe heer Rayner! Nu ja; de heer Rayner voor onnoozele zielen zooals jij; maar voor ray en voor iederen detective die zijn vak verstaat, die on vindbare James Woodfall." By het noemen vsn den naam James Woodfall gaf Violet een gil, die alle aanwezigen ontsteld deed opzien. Haar vertrouwen in den heer Rayner was wel is waar geschokt, doch dit ging alle beschrijving te boven. Zij huiverde zelfs van Laurence's aanra king, toen hij toeder zijn arm om haar heen sloeg, en met angst in het hart zocht haar oog mevrouw Rayner, die met gewrongen handen en gebogen hoofd luisterde naar de openbaarmaking van het geheim, dat haar jahn lang had bezwaard. Toen Violet haar zag, vielen haar de schellen van de oogen; zij be gon allengs te begrypen, en een gedeelte der geheim zinnige toestanden op Ëlzenhof werd haar duidelijk. Zij knielde naast den stoel van de vrouw en deze legde hare dunne, vermagerde armen om Violet's hals en gaf haar eeu kus. Zq wisselden geen enkel woord. De drie mannen verlieten stil de kamer. „O, hoe vreeselijk is dit voor u, mevrouw," fluis terde Violet na eene poos. „Niet zoo vreeselijk als je denkt," antwoordde zij langzaam. „Ik heb het sedert jaren geweten^ bijna van het oogenblik af dat ik met hem getrouwd ben. Maar spreek er niet meer over," voegde zij er be hoedzaam bij„het is best mogelijk dat hij nog hier m huis is; zij kunnen maanden lang naar hem zoeken en de wacht houden en zq zullen hem toch niet krijgen. Maar wq beiden lyden er onder, en dat zal lang duren ook! Je waart zoo Hohtgnloovig en toch zijt gij het geweest, die Laurenco Reade op het spoor bracht." „Niet van den heer Rayner! Iets dergelijks is in de verte niet in mij opgekomen," zeide Violet zuch tende en vertelde van haar vermoeden omtrent Tom Farkes, van haar bezoek op de Hall bij Mand Reade, van haren brief aan Laurence en van alles wat zij hem daarin had geschreven. „De heer Reade heeft bewijs gegeven van veel wilskracht en grooten moed. Maar evenals jij en ik zal ook hq daarvoor moeten boeten. Je kent mijn man nog niet! Hq zal nooit toestaan dat Laurence je echtgenoot wordt. Al* zat hq in de gevangenis, dan zou bij toch een middel weten te vinden ora dat huwelijk te verhinderen." Gelukkig kwam Laurence terug; die sombere voor spellingen van mevrouw Rayner joegen Violet angst aan, zenuwachtig als zij was door de elkaar zoo snel opvolgende gebeurtenissen. Hq deelde mede, dat de agenten weder in huis waren teruggekeerd, na ver geefs n8tr eonig spoor van Gordon of van één der anderen te hebben gezocht. Hq ging nd met hen naar de Hall, waar zq slapen zouden; Mavnard zou hier blqven met een paar agenten, hoewel het zeer onwaarschijnlijk was, dat de dieven dien nacht op Elzenhof zouden terugkomen. Wordt vervolgd 0 gevallen is, heeft uitsluitend betrokking op de be slissing, wie prins Bisranrok zal opvolgen. Ir. de eerste plaats wordt als Bismarcks opvolger genoemd de gewezen miuister van marine, generaal Von Caprivi, die in do vorigo week een langdurig ondorhoud met den keizpr had. Het is niet onwaar schijnlijk, dat het geheele ministerie voor den vorm zijn ontslag zal indienen. De oohtendbladen bespreken op ernstige en waar dige wijze Bismarcks aftreding. Allen brengen hulde aan de historische verdiensten van den afgetreden Rijkskanselier, maar toch achten zij zijn heengaan onvermijdelijk. De National Zeitung wijt den uitslag der verkie zingen aan de passiove houding van prins Bismarck. Duit8ohland en Pruissen hebben nu een krachtiger regeering noodig. Het Duitsche volk zal den kanselier uog bij zijn leven dankbaarheid betoouen en de be stendigheid van zijn werk daardoor bewijzon, dat hot, ook zonder prirs Bismarck en nog bij zijn leven, zijn plichten jegens den staat zal blijven vervullen. De Vossischó Zeitung wijst op de noodzakelijkheid, dat de bejaarde kanselier, wien niets ineer gelukken wilde, zich van den jeugdigen, voortvaronden keizer moest scheiden. Het Duitsche volk zegt het blad is krachtig genoeg ora do verandering te dragen, zondor dat het daardoor, moot lijden. Alleen het officieuze Peutschee Tageblatt spreekt van eerzuchtige personen, die Bismarck willen ver dringen, ten einde zelf de macht in handen te krijgen. Het blad acht het ongoloofelijk en onmogelijk, dai de keizer het ontslag van den kanselier zal aaunemen, er» verlangt, dat de keizer den kanselier niet late heengaan. Uit goede bron wordt verzekerd, dat het Welfen- fonds aanleiding gaf tot het bezoek van den heer Windhorst bij prins Bismarck. Er worden onderhan delingen gevoerd 'pver het teruggeven van dit fonds dat, naar men weïll, bestaat uit het in beslag geno men vermogen van don gewezen koning van Hanover. Generaal Caprivi is hier aaugekomen. Deofficieele aanneming vnn Bismarcks ontslag door den keizer is vermoedelijk nog niet bekend gemaakt, omdat de post van Iiijkskansalier onmiddellijk weer moet worden iugenowon. Het Duitsche Kijk kan geen oogenblik zonder kanselier zijn en het regeeringswerk kan alleen geregeld voortgaan, indien de betrekking van kanse lier vervuld is. Na generaal Caprivi heeft de minister Von Böt- ticher de meeste kans om als opvolger van prins Bismarck op te treden. Welko gevolgeu prins Bismarcks aftreden zal heb ben, is niet te voorzien. Vooral zal dit van belang zijn voor binnenlandsche politiek, want het is niet aan te nemen, dat keizer Wilhelm een andere bui- tenlaudsche staatkunde dan die van prins Bismarck zal volgen. In elk geval is het te verwachten, dat prins Bis marck, dio zich bij zqu geheele werk steeds door liefde jegens Dnitsohland en hot Huis liohenzollern liet leiden, deu jeugdigen keizer ook voortaan in moeilijke gevallen zijn beproefden ruad niet zal ont houden. Dit is althans eenige waarborg, dat de vre delievende staatkunde van den kanselier ook in het vervolg zal worden gehandhaafd. De Daily News betoogt, dat het onraogelqk is zich rekenschap te geven van de gevolgen, welke het aftreden van prins Bismarck kan hebben. De Standard is vau raeoning, dat keizer Wilhelm niet anders kan doon dan de buitenlandsche staat kunde van prins Bismarok blqven yolgen. Geen volk kan zich vorheugen over het aftreden van den kan selier, die steeds verzoenend optrad. Do vrede zal niet verstoord Worden, maar het zal moeilijker we- een zonder Bismarck den vrede te handhaven. Wat zal men van bet nieuwe Fransche Ministerie zeggen? Het bevat zonder twijfel goede elementen, maar Freycinet is nooit onder gelukkig gesternte geweest. Het Journal des Débats is niets in zqn humeur en zegt dat het program weer zal bestaan uit concessies aan do radicalen. Men schijnt vrij algemeen van gevoelen te zqn, dat het Kabinet wel eenigen tqd kan blqven, maar toch niet iets is om 't op den duur te houden. Maar wat duurt er lang in Frankrijk Het Ministerie telt drie nieuwe heeren Ribot, De veile en Jules Roche. Ribot is met Léon Say bet boofd van de gematigde linkerzijde en als zoodanig de steen des aanstoots voor Clémenceau. Develle was reeds Minister onder Freycinet en wel eveneens voor Landbouw. Jules Roche was vroeger medewerker aan Clémeuceau's Justice, maar is later bedaarder geworden en helt nu over uaar de oppor tunisten, met wien hij het anti-elericalisme deelt. In de gisteren gehouden zitting der kamer las de heer De Freycinet de ministerieele verklaring' voor. Het nieuwe Kabinet, zeide hq, is diep doordrongen van zijne verantwoordelijkheid. Het zal zijn gedrags lijn regelen naar de wenschon, door het land bij de laatste verkiezingen geuit, en de republikeinsche in stellingen krachtdadig verdedigen. Het doet een be. roep op alle republikeinsche fractiën, en zal trachten de krachten (lezer fractiën te groepeereu, ten einde de republiek op eeu breeden, verdraagzamen grond slag te vestigen. Het land heeft zqn wensch te ken nen gegeven, om hjj het eindigen der bandelstrac- taten de wetgeving x>p de in- en uitgaande rechten i te herzien. Bij het verstrijken der handelsverdragen j in 1892 zal de vernieuwing plaats hebben on lor het verleenen van degelijker bescherming aan den land bouw eu den natiooalen arbeid. De regeering zal zich hot lot der werklieden met bijzondere zorg aan trekken on de oprichting van verzekeringskassen be vorderen, doch wil haar programma in dit opzicht niet verder ontwikkelen; men wachtte hare daden af. Zij zal zorgen voor (le nakoming der wetten in Frankrijk zelf, en voor den eerbied jegens Prankrqk in het buitenland. Het hangt van u af, zeide de Minister ten slotte ons tot een krachtig gouvernemont te maken daartoe hebt gq ons slechts uw vertrouwen te schenken. Do heer Lockroy interpelleerde de regeering naar aanleiding dezer verklaring en wenschte dat het ka binet ook zijn gevoelen zou zeggen over de financi- eele quaestie, over de school- en militaire wetten. De heer Freycinet antwoordde, dat de schoolwet krachtig, doch rechtvaardig zal worden toegepast. De heer Say drong aan op een verzoenende staat kunde. Nadat nog 4usscheu verschillende afgevaardigden een woordenwisseling was ontstaan, stelde de heer De Freycinet voor ora over te gann tot (le orde van den dag, nadat vertrouwen in do regeering zou zijn uitgesproken, terwijl de heer Derouléde de eenvou dige orde van den dag wenschte. Deze laatste werd verworpen met 312 tegen 134 stemmen en die van vortrouwen aangenomen met 312 tegen 7 8 steramen. In ue heden gehouden zitting van den Senaat weigerde de voorzitter aan den heer Beaumanoir, om in discussie te treden over de ministerieele verkla ring. Deze weigering gaf aanleiding tot een heftig protest van den kant der rechterzijde. Op de te Londen door den Bond van eigenaars van steenkoolmijnen gehouden vergadering is na een beraadslaging van drie uren verklaard, dat de mijn- besturen niet kunnen treden in een loonsverhooging van 5 pCl. nu eu 5 p(3t. in Juli. Alleen gaven zij hun toestemming tot het houden eener nieuwe bijeenkomst met afgevaardigden der mijnwerkers en bepaalden die op morgen. Hot aantal werkstakers in de mijnen van Yorkshire bedraagt omstreeks 25.000. De prijs der steenkool «teeg gisteren in Engeland dadelijk met 50 en 60 pCt. Te Gateshead, waar de mijnwerkers niet tot deta bond behooren, is Zaterdag oen vergadering go— houdon, die in een besluit de meening uitsprak, dat de toestand van den handel eeu loonsverhooging van 10 pCt. gedoogde. In Derbyshire hebben 14.000 tot 15,000 in het Notts-district 5000 worklieden den arbeid gostaakt en men verwacht, dat in Noord-Wales omstreeks 8000 mun dit voorbeeld zullen volgen. Ook te Shef field wordt voor werkstaking gevreesd. Ook zullon vele fabrieken, als de werkstaking niet spoedig eindigt, moeten worden gesloten wegens gebrek aan kolen. Het Parlementslid Pickard, president van den mijnwerkersbond, verklaarde dat in de districten Bristol, Warwickshire eu het grootste deel van Nottinghamshire reads aan de eischen is toegegeven. Ook 7000 mijnwerkers van Lancashire en 12,000 van Yorkshire ontvingen reeds de gevraagdo loons verhooging. In Beieren zijn de oud-katholieken door de ro- geering prijs gegeven. In antwoord op een stuk, ingediend door den kapittel-vicaris Rampf, waarin de oud-katholieken worden beschuldigd van verwerping der onfeilbaarheidsleer en ontkenning van dogma's van het Florentijnsche concilie, betretfonde de eer en het jurisdictie-primaat van den paus, verklaart de minister van oeredienst, dat de oud-katholieken de leer vau het Vaticaansch concilie en andere loerstuk- ken der kerk hebben verworpen, en dat de Beier- sche regoering, ofschoon op hot leerstuk van het Vaticaansch concilie niet formeel het placetum regium verleend hebbende, het toch zijdelings door hande lingen en besluiten heeft erkend. Aan de oud-katho lieke vereeniging is mitsdien medegedeeld, dat de oud-katholieken in het bisdom van Munchen niet meer als leden der katholieke kerk worden beschouwd. De Oud Katholieke Vereeniging in Beieren maakt bekend, dat ten gevolge van do beslissing dor Regeering voorloopig geen openbare godsdienst oefeningen worden gehouden. Tegen 19 dezer is een algemeeno vergadering bijeengeroepen om over den nieuwen toestand te spreken. Het Ultraraon- taansche Fremdenblatt merkt op, dat het centrum nu zqn oppositie tegen het Ministerie moet laten varen. Gelukkig dat Döilinger deze dingen niet meer beleeft. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Voor de volgeude regelen verzoek ik U beleefd een plaatsje in uwe Courant. Naar aanleiding der sluiting op 19 dezer van de inrichting tot het verstrekken van Soep aan behoef- tigen, kwam het mij wenschelijk voor onder de aandacht to brengen, dat vele armen dat gemis nog vooreerst sterk zullen oudervinden. Dat particulieren hunne inrichting van liefdadigheid slechts gedurende de wintermaanden openstellen is volkomen verklaar baar, doch indien er stappen konden worden gedaan, dat aan do Volksgaarkeuken op coupons spijzen werden uitgereikt, dan zou deze maatregel m. i. zeer in het belang zijn der befioeftigen. Geeft men nu eenig geld aan een arme, zelfs met de bepaling dat er spijzen zullen wofden gehaald aan de Volksgaar keuken, dan is men nog niet volkomen zeker dat geheel of gedeeltelijk deze bestemming gegeven wordt aan dit geld, en lichamelijk hebben dan begiftigden misschien minder nut er van. Voor de Volksgaar keuken kan deze maatregel zeker geen schade zijn, daar de lijsten met de briefjes er aan, vooruit be taald worden, alzoo renteloos geld in gebruik, liet verstrekken van spijzen die worden afgehaald heeft nu eveneens plaats, maar tegen geld, er is dus geen énkel verschil in het wezen der zaak, alléén iu de manier, nl. dat men in plaats van geld coupons af geeft. Is smakelijke krachtige soep in den winter voor menig arm ge^n een kostbaar geschenk, ook in den zomer zullen de krachtige smakelijke spijzen uit (le Volksgaarkeuken recht gewaardeerd worden, want als de groote warmte bet lichaam verzwakt, doet krachtig voedsel dubbel nut en zal ook de ge zondheid beter in stand blijven. Wat het doel der inrichting betreft, geloof ik niet dat biermede aan te kort wordt gedaan, want uitbreiding geven aan eene liefdadige stichting is zeker bij iedereen geweuscht en in den geest der schenkster dezer inrichting. U dankzeggende voor de plaatsing heb ik de eer te zijn Uw Dienstw. N. Er zijn bezwaren tegen het verkrijgbaar stellen van bedoelde coupons. Een daarvan is de gelegenheid om daarmede handel te drijvenzoodat de arme dan toch geld" in plaats van spijzen krijgtwaartegen N. zelf bezwaar heeft. Ten opzichte van eene vereenigingnl. Het Roode Kruis hier ter stede is, als wij goed zijn ingelicht, eene uitzondering gemaakt. Deze ontvangt zulke bons. Maar verdere uitbreiding daaraan te geven achtte men niet goed. de Redactie. le Klasse. Trekking van Woensdag 19 Maart. No. 15026 1000. No. 8168, 14277 200. No. 405, 474, 3987, 7170, 7890, 10583, 14566 15252 100. Prijzen ran 20. 7456 10028 12578 15566 18266 7479 10048 12664 15674 1S299 7585 10126 12679 15752 18340 7607 10176 12706 15790 18414 7669 10204 12770 15797 18488 7692 10230 12828 168S4 18515 7702 10277 12864 15852 18546 7715 10327 12872 15975 18559 7783 10411 13063 16010 18612 7930 10443 13093 16032 18648 7964 10447 13099 16037 18659 7994 10537 13104 16053 18796 7998 10563 13188 16172 18889 8007 10576 13225 16207 18917 8020 10619 13280 16211 18931 8068 10650 13343 16219 19013 8081 10657 13402 16240 19021 8108 10684 13517 16288 19022 8117 10775 13581 16289 19104 8218 10904 16304 19210 6394 19211 7 2275 4964 18 2281 4966 68 2306 4974 140 2314 5008 233 2406 6013 261 2418 5032 264 2433 5069 288 2440 5073 306 2476 5083 328 2485 5134 408 2533 5143 435 2563 5188 470 2637 5239 532 2690 5261 543 2716 5276 569 2815 5417 609 2853 5470 613 2900 5502 618 3003 5624 620 3014 5653 667 3149 5674 717 3154 5742 737 3237 5747 783 3294 5791 792 8310 5855 '6^6521 19274 52 19287 567 19308 8242 10907 8257 1091tt,.« 8271 10911i*f 8273 10976 8364 10981 13675 16635 19327 852 3873 6875 8372 11000 13772 16642 19350 885 3398 5924 8403 11037 13791 16774 19433 906 8390 5936 8525 11072 13826 16847 19440 922 3427 6018 8567 11073 13836 16867 19452 977 3446 6029 8731 11124 1386W59 08 19569 1024 3464 6058 8759 11146 13896 16923 19592 1040 8474 6060 8777 11181 14051 16930 19661 1190 3547 6090 8807 11188 14067 16948 19697 1192 3614 6145 8841 11248 14147 16959 19708 1194 3629 6239 8922 11319 14142 16977 19749 1283 3648 6241 8936 11415 14231 17053 19791

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2