Bultenlandsch Overzicht. Te WeertKngermond kregen Zondag twee reen- arbeiders, Bosnia en Eekhof, die den vorigon dag in kameraadschappelijke eensgezindheid hunne messen geslepen hadden, om doorren een der aanstaande feestdagen, als waaneer drink-, recht- en moordtoo- neelen in die streek traditioneel zijn, gebruik te ma ken, pnrerwachts ruzie, en ginftffli nu> de kraoht hunner wapenen op elkanders gdutat beproeven, zeer zeker tegen de bedoeling ran den vonden dag, en wel met zooreel rerwoedheid, dat de een, naar wordt gezegd, er wel niet ran, zal opkomen, daar hg, he- halve dat zgn oor nog slechts aan een draad schijnt te hangen, oen diepen houw door den hals nabg den strot heeft bpkomen, terwgl de ander onkenbaar is door de talrijke steken en jflpden orer het gelaat. Vóór eenigen tijd ontvingen de sXnnoinors hior te ande eene circulaire, geteekend door den bekenden socialist A. ran Emmenes, die ïioh daarin teekent: se cretaris ran het hoofdbestuur ran den Nederlandsohen Gravers- en Baggerliedenbond. In deze circulaire wordt medegedeeld, dat op den 26 Januari 1890 te 's-Graren- hage een congres ran dien Bond is gehouden, waar afgevaardigden uit verschillende oorden des lands verte genwoordigd waren, en op welk congres is besloten, den aannemers de volgende eischen ter overweging te geren: lo. den arbeidsdag te brengen op hoogstens 10 uur; 2o. een loon uit te betalen van minstens 20 ct. per uur; So. in geval van noodzakelijkheid den arbeidsdag te verlengen of op Zondag, voor elk uur overwerk 60 ct. 4o. minstens 2 uren schafttijd daags, waarvan 1 uur op den middag; 5o. aan de werklieden niet meer het werk bij gedeelten uit te besteden, doch alles per uur te doen rerrichten. Met 1 Mei treedt deze nieuwe regeling in werking, en de aannemers, die na bekendmaking der Circulaire een werk aannemen en de eischen niet inwilligen, zullen zegt Emmenes zich root de gevolgen hebben te wachten. Na een langen tijd van stilstand, schijnt het Pool- onderzoek thans weer met kracht hervat te zullen worden. In Noorwegen heeft (gelijk reeds vroeger is gemeld) Nansen het plan geopperd tot.eene groote expeditie, die ten doel zal hebben de Noordpool zelve te bereiken. Hij wil den weg nomen door de Behringstraat, en van daar naar de Nieuw-Siberieche eilanden varen', waai hij zijn schip aan de zeestroo- ming wil overlaten,' die het volgens zijne meening in twee jaar over de Pool naar de zee tusschen Spitsbergen en Groenland moet brengen. Voor de lange vaart in het Poolijs wil hij een schip van bij zondere constructie bouwen, dat door het ijs niet wordt platgedrukt, maar opgeheven. De Deensche marine-luitenant C, Rijder, dip een belangrijk deel gehad heeft in het gróndige onderzoek, dat in de laatste jaren in de Deensebe bezittingen aan de Westkust van Groenland heeft plaats gehad, pleit voor het onderzoek van het laatste, nog onbe kende deel der Oostkust daarvan tusschen 66° en 73» NB. De expeditie zou twee jaar duren en uit negen personen met drie booten bestaan. De kosten worden op 250,000 a 290,000 kronen geschat. In de derde plaats wil prof. Nordenskjóld, wien eene rijke, bijna dertigjarige ervaring aangaande Pool tochten ten dienste staat, thans het Zuidpoolgebied onderzoeken. Het comité voor dat onderzhek in Melbourne, dat reeds eenige jaren lang eene antarc- l tischo expeditie heeft voorbereid, heeft hem overge- hem toe. Hij stond dadelijk op, reikte haar de hand, en zeide Dank je, Griet, God zegen je meidHij alleen weet, hoe dankbaar ik je ben maar vraag me sooit weer wat,..me scheelt, hoor nooit beloof me dat.' Zij snikte hevig, en stamelde eindelgk: Ik beloof 'tje, Geert! Kom zeide hij ik zal mijn gezicht daar aan de sloot wat afwasschen, en dan moeten wij aan 'twerk, Griet. Zoo deed hij, en zij gingen samen verder, molken de koeien, en droegen de schuimende melk huiswaarts, zonder bijna een woord te spreken doch, als ze iets zeiden, was het, of hunne stem eeh anderen klank had, en de uitdrukking kuinner oogen was nog trouwhartiger dan voorheen. JJ Op een Zondag was hij alleen met de twee jongste kinderen thuis. De baas en vrouw waren naar de kerk. Tegen drie uur kwam Grietje terug; toen zij binnen kwam, zat hij alleen bij den haard, de kin deren solden in den hoek met een'paar jonge katjes, Geert hoorde haar niet, stil ging zij naar binnen, legde de hand op zijn schouder, en zeide: Geert! Hg sprong vorschrikt op, do^ vwl^dadelijk weer op zijn stoel neer, staarde in't vuur,^Mar zeide niets. Geert, zei ze ik heb 'tje beloofd, en zal je dus nooit meer vragen, wat je scheelt; piaar 'k mag je toch wel zeggen, dat me 'thart breekt, als ik je zoo zie. Toe, ga eens mee naar mgne haald, zich aan het hoofd daarvan te plaatsen. De Gothenburger koopman dr. Oskar Diokson, die zoo dikwijls reeds het Poolonderzoek gesteund heeft, wil voor dezen tocht 5000 betalen, mits de kolonie "Victoria éme even groote bijdrage scheuke. De ex peditie zal, naar het plan luidt, in den herfst van 1891 eenen aanvang nemen. Welken weg zij zal kiezen, heeft Nordenskjöld in de voordracht, die hg in de Zweedsche Academie er over hield niet mee gedeeld. Waarschijnlijk echter, aangezien het eeno Australische onderneming is, dien langs Zuid-Vio- tória-land, waar Ross in 1840 het verst tot de Zuid pool doordrong. Hg bereikte 78° ZB. De Noordpool is nu reeds tot over 83' genaderd. Een monnik der Russische Kerk, die bij gele genheid dat Peter de 'Groote in een trooster der Basheanen het middagmaal gebruikte, hem bediende, had hol ongeluk om een glas op het hoofd\van den keizer te doen vallen, waardoor het glas prak en de wijn over des keizers uniform vloeide. Peter was zeer driftig van aafd en greep zgn stok om den monnik to rauselen, maar ilezg redde zich, door het navolgende gebed luid te bidden(Niet bij droppelen, maar stroomen als deze wijn vloeie de genade van God over Uw hoofd! Uw vganden zullen gebroken worden, als dit glas I" Peter hield den stok terug en maakte dan monnik archimondriet (abt) van Patschnerust. Het zonderlingste hotel ter wereld is ongetwijfeld wel dat, hetgeen zich in Californiê bevindt aan den straatweg van Santa-Cruz naar San-José. Een Yan kee is namvlgk op het vernuftige denkbeeld geko men, een groepje reuzen boomen tot hdtel in te richten. Een dier reuzen, met een omvang van 22 meter, dient tot gelagkamer, terwgl de ruimte daaromheen, met slingerplanten bewassen, zoodat deze een natuurljk dak vormen, is bestemd voor eet-, lees- on conversatiezaal. Andere omstaande boomen zijn op zeer comfortable wijze tot slaapka mers ingericht, terwgl een afzonderlijke boom huis vesting verleent aan het dienstpersoneel vun het hotel. Onlangs werd bericht, dat de heer Collette, in specteur, chef van het technisch beheer der Rijks telegraaf, vergezeld van den heer van Eek, directeur van het Rijkstelegraafkaatoor te Amsterdam, naar Londen zouden vertiekken om met de gemachtigden der Engelsche rogeering in overleg te treden nopens de overname door Nederland van de helft der kabels tusschen Zandvoort en de Engelsche kust, m. a. w. om Nederland in het medebezit van de Anglo-Ne- derlandscbe telegraafkabels te brengen. De bovengenoemde Nederlandsche en de Engelsche gemachtigden hebben thans naar De Stoompoel verneemt de grondslagen vastgesteld, waarop hunne regeeringen kunnen ooderhandelen om het ge- wenschte* resultaat te verkrijgen. Komt Nederland in het medebezit van de kabels, dan zal onze Regeering met de Engelsche hebben te zorgen voor het onderhoud en de mogelijke vernieu wing of vermeerdering van de kabels; maar zal tevens de helft der ontvangst van de kabelseinkosten in de Nederlandsche schatkist vloeien. Uit het verslag over 1889 van de Noord- en moeder; 'tis zulk eene goede, brave vrouw, vertel haar alles wat je op 't hart hebt, misschien kan zjj je Wel raden of troosten. Hij zag haar aan met een blik vol innige liefde, greep hare hand, drnkte die aan zjjne borst, en zeide zacht Griet, meid, je maakt het me ai te bang, God weet hoe lief ik je heb, en dat maakt mij tienmaal ellendiger, want nooit neen nooit, mag ik je vragen om mijne vrouw te worden. Waarom niet Geert? duisterde zij. Omdat omdat vraag 't mij niet, geloof het maar en Griet, je zult altijd goed van mij blijven denken, niet waar? zelfe al zeggen ze dat ik slecht ben Slecht? maar je bent niet slecht Ik zal 't nooit gelooven, al zei iedereeu het. Toe, ga eens naar mgne moeder, misschien weet die wel raad. Griet zei hij zachtmoedig 'tkan zóó toch niet blijven. Ik ben heel ongelukkig, en 't erg ste is, dat ik jou jong leven verbitter. Als ik er niet geweest was, zou je laatst den zoon van den molenaar wel genomen hebben, 'tls een knappe, oppassende jongen, en later krijgt hij den molen, en om mijnentwil heb je neen gezeid, is 'tniet? Ja, fluisterde 't meisje, terwijl zij zich over hem hoenboog, en haar wang den zgnen bijna aan raakte. Welnu, dat mag zoo niet blgvsn; 'tzou mij Zuidhollandsohe .Redding-maatsohappg blgkt het vol gende De volbrachte reddingen waren dertien in getal, waardoor honderd twee- en- negentig personen gered' werden en het aantal gereddon sedert de oprichting der Maatschappij tot 3385 is geklommen. Pogingen tot redding werden in het werk gesteld 8 Februari te Callantsoog, 9 Februari te Callantsoog 9 Februari te Tersebolling, 10 Februari te Katwnk aan Zee, 21 Augustus te Vlieland, 21 Augustus te Ameland, 24 November te Nieuwediep, 27 November te West-Terschelling, 28 November te Ameland. Qg.boot te Schiermonnikoog werd vervangen door eene by ons iu reservo, waarvan de doften verder van elkander zgn geplaatst, ten eindo het roeien te vergemakkelijken. De levering dor benoodigde vuurpijlen uit Londen en Delft vond geregeld plaats. In laatstgenoemde pjaats betoonden hh. officieren der pyroteohnisohe inrichting den meesten Ijver om Je trachten ver betering te brengen in het gehalte der pijlen. Hunne pogingen werden aanvankelijk met zeer gunstigen uitslag bekroond, gel|jk4)leek uit eene den 4den Juni te Scheveningen gehouden proefneming met eeu drie tal nieuw vervaardigde pijlen met dubbele ontbran ding, die in alle opzichten voldedon en een afstand bereikten'* resp. van 390, 401 en 389 meter. Eeu woord van dank aan genoemde officieren ie dan ook zeker niet misplaatst. Met dankbaarheid wordt melding gemaakt van de volgende giften en legaten in 1869 ontvangen: van de commi^ye uit do reederijen te Scheveningen, door den heer A. Hoogenraad 75 van hoeren be- stuurdereu der maatschappij tot redding van drenke lingen 2000 van den heer Van der Koo|j, te Velp t 10 van hoeren bestuurderen der Oosterschen han del en reeder|jen, door mr. Th. Heemskerk 2000, van N. N. uit Utrecht, door den heer C. Roosmals Nepveu f 500, door don heer B. J. van Hengel van kapitein O. H. Staal, zeilschip Tjadatcine, bjj verrekening der gages f 1.21; legaat van Oen beer A. Langerhuizen, te Amsterdam f 300 van het zeemanscollege de Grouinger Eendracht, door den heer Van der Meer, te Groningen 15, en van diverse kapiteins f:6.37, te zamen 21,37; van het college Voortorg te Nieuw Pekela, door den heer K. E. Dik 26 totaal 4932,58. Reeds eenige jaren heeft Engeland het monopolie vau excentriciteiten, waardoor het zoo beroemd was verloren. Amerika was een geduchte ooncurrent, waartegen het niet scheen opgewassen te zjju. Thans heeft het door een schitterende daad bewezen, dat Old Engeland nog niet dood is, en in zake van hu mor nog een eerste plaats bekleedt. Alle eer komt hiervan toe aan lady Augusta Fane, oudste dochter van den graaf van Westmoreland, die ze Melton Mowbray een steeple-cbase vai bgzonderen aard heeft georganiseerd, die een ecreplaats in de annalen def excentriciteit toekomt. Niet ver van de Old Club, waar zjj gewoonljjl rerblgf houdt, heeft zjj een baan laten-gereed maken van ongeveer 1600 meter lang, met drie hindernissen. Toen die gereed was, raadpleegde men dol almanak en zag daarin, dat het Maandag 10 Mnrt juist te middernacht volle maan was. Het klasyfeke klokje van twaalven wekt altjjd verhitte of ziekeljjke verbeeldingen op; er werd besloten dat, als de oude stadsklok hare twaalf slagen deed hoeren, de vrienden van lady eene wroeging te meer zgn, als ik je geluk had in den weg gestaan. Van avond zullen wjj samen naar je moedor gaan; ik zal haar en jou alles vertellen en dan dan zal 't gedaan zjjn tusschen ons dan zal je wenschen, dat je me nooit hadt gekend. H|j stond op, en zonder haar de hand te reiken, zonder haar zelfs aan te zien, ging hy langzaam de kam-r uit. 's Avonds ging Grietje naar trais, Geert volgde haar een half uurtje later. De oude vrouw ontving bem vriendelijk, hartelijk zelfe, en toen zij gezeten waren begon Geert: Vrouw Jansen, Grietje heeft je zeker de reden van mijne komst wel verteld. Ik heb haar lief, en mag haar toch niet vragen om mijne vrouw te wor- don. Nu zou ik dat misschien wel kunnen dragen, maar zjj hoeft mij ook lief en dat mag niet, daar moet ze van genezen worden, want ze moet een braaf man trouwen, en gelukkig worden, dat verdient ze. 'Zwijgend drukten moeder en dochter elkaar de hand. Ik zal je in 't kort mjjne geschiedenis vertel len, als je die wilt aanhooren. Mijne ouders behoorden tot den arbeidersstand. Vader werkte bjj een boer, mjjne moed<r was eene' knappe vrouw, en toen ik een kleine jongen was, hadden wij 'tgoed, ik kan mjj ten minste niets an ders herinneren. Ik had een broertje en twee zusjes, allen jonger don ik, en we (ringen alle dagen naar de dorpsschool. Bizonderheden herinner, ik m|j niet. Wordt vervolgd.) Augusta op die baan een steeple-ohase zouden hou den Elf vrienden hadden zich daarvoor opgegeven, t. W.: Graaf Zbrowski, Mrs George, Sydney en Otto Paget, W. Chaplin, A. Burnoby, G. Wtlson, Capt. Rawlinson, E. Heneage, Capt. Warner en M'Neil. Om de illusie ten toppunt te voeren was men overeengekomen dat de rijders zouden gekleed zjjn in lange witte nachthemden, die door de snelheid van den rid in den wind zouden fiadderon, en met hooge zwarte zjjden hoeden op, waardoor z|j het aanzien zouden krggon van spoken gp het einde der eeuw. Mannen van brandende lantaarns voorzien stonden langs de baan geschaard om den weg, dien men nemen moest aan te wijzen. Op het vastgestelde uur was iedereen op zijn post en er waren meer toeschouwers dan de organisator van dit familiefeestje aangenaam was. Het geheim was niet zoo goed beraamd, of er was iets van uit gelekt tal van stadslieden en bewoners van de omliggende buitenplaatsen hadden zich reeds lang voér het bepaalde uur rondom de baan geschaard. He elf gentlemen waren precios op hun tgd, alleen de maan liet ziob wachtendoch men besloot het maar in vredesuaam zonder baar hulp te doen. Niets weerhoudt een oprechten Brit als hij eenmaal éen idéé fixe heeftniet alleen commandeert hg de golvenzooals do legende zegt, maar hij trotseert daarenboven de maan, wanneer hij niet onder zijn bereik itfK Het signaal werd gegeven en do heer-rgders gin gen af, in een stikdoukeren nacht, alleen de stok lantaarns duidden hun don weg aan Het kan dus geen verwondering baren, dat zes paarden weigerden de eerste hindernis te nemen en sommigen op krachtige wijze trachten zich van hunne bereiders te ontdoen. He vijf overige legden, zoo goed en kwaad als 't ginft, de baan af, na verscheidene malen uit en in de/baan geweest to zijn. He Cup van 50 pd. st., een ware tropee, die op het eerstvolgende bal zal uitgereikt worden, werd gewonnen door den heer A. Burnaby, die een weinig voor Graaf Zbrowski het eerst den eindpaal passeerde. M'Neil was de derde. Hank zg het fortuin, kwamen er geen ern stige ongelukken voor, en de ontwerpers van deze bizarre meetiug kunnen niet genoeg terugzien op het welgelukken van een ren, zooals er nog nooit een geloopen is. Het spreekt van zelf, dat men in de Engelsche high life voel over deze course spreekt. 8taten-generaal. Tweede Kamer. Zitting ▼an Dinsdag 25 Maart. He heer Borgesius, de eerste onderteekenaar der aanhangige belasting-voorstellen, is alleen aan het wdwrd geweest. Zijne uitvoerige en doorwrochte rede verdient hulde om,zijn groot talent eu trekt de aandacht, zoowel uit éen politiek als uit een finan cieel en economisch oogpunt. Inderdaad heeft de eerste ondergeteekejide die uit naam van al zün mede-ondert«eke naars bij de alge- meene beraadslaging^ het woord voerde, blijk ge- geren, niet alleen van eene uitgebreide kennis van het behandelde onderwerp maar tevens van een groot politiek doorzicht dat den werkelijken staatsman kenmerkt. Wij bedoelden hiermede niet de kleine politiek, die voorstellen verwerpt omdat zij van den verkeerden kant komen, die alles beoordeelt naar voorafgaand beraamde plannetjes eu programma's, maar net politieke doorzicht dat gevormd wordt door een helder inzicht, in de behoeften van het land, zooals de tijdsomstandigheden die doen gevoelen. Want van partij-politiek in den kleinen zin van het woord was de lange rede van den Veendamschen afgevaardigde, die de geheele zitting in beslag nam en van kwartier voor tweeën tot ruim 4 uur duurde, vólkomen vrij. Aan hèt einde werd zoo duidelijk mogelijk gezegd, dat de voorstellers van geen auteurs liefde zouden blijk geven, en dat zij elke voorge stelde verandering in ernstige en goedgunstige over- weging wildeu nemen, indien slechts het beginsel progressieve inkomstenbelasting behouden bleef, welk beginsel te bevorderen geen daad is van partybelang, maar van rechtvaardigheid, dus van groot taalbelang. Uien schrgft aan het Dagblad van 's Gravenhage Hoor de ijverige bemoeiingeu van dr. Jeniter kwam in 1799 te Londen eene openbare inrichting tot stand voor de inenting dor koepokken als voorbe hoedmiddel tegen de pokken. Dit is vrij algemeen bekend, maar minder bekend zal 'tzijn dat een in gezetene van 't Friesche dorp Kimswerd, wijlen de heer E. Bonnema, reeds in 1800 de inenting op zijn kinderen heeft toegestaan. Uit een missiveboek van dien persoon blijkt het geheele beloop der vaccinatie en 't opkomen der pokken, want in die dagen was 't een waagstuk met die nieuwigheden te beginnen. We laten den laatsten brief, dien Bonnema aan «en familielid te Workum schreef, hier volgen: wGode zij dank! al mijn kinderenEzijn'gezond en vroolgk; bij 't kleintje zijn de pokken ook aan 't dooven en hg eet en drinkt wel, speelt op bed. He anderen zien er uit, alsof zij niets goleeden hadden en zo ik het niet uit verkiezing naliet, dan had ik met de twee oudsten reeds voor ver scheidene dagen bij UE. kunnen zgn, maar dewijl dit wat vermetel mogt schijnen, zo dagt mij beter, dit na te laaten. z/Welk een vergenoeging verwekt 't mij nu, dat ik geresolveerd ben om mijn kinders de Pokken te laaten Inenten, daar ik vertrouw dat mijn jongste zoon onder de Natuurlijke zonder twijfel zoude be- zweeken zijn; welk een vreugd voor de oudste, welke zo weinig hiervan geleeden hebben, en hunne schoonheid volkomen behouden; welk een stof tot dankbaarheid aan het hoogste wezeu, dat alle zonder eenig gebreck aan Lichaam of leiden deeze kwaal (zo goed bina) als te boven zgn; de kleine heeft wel in do hoek van 'toog een pok gehad, maar deeze kan ik niet zien, dat eenig kwaad gevolg nalaat." 31 October 1800 E. H. BONNEMA. te Kimswerd. Aan de Standaard ontleenen wij het volgende omtrent de regeling voor de instelling van den Schoolraad. Elk der vier Hoofdbesturen zal worden uitge- noodigd om, hetzij uit, hetzij buiten zijn midden, drie gedelegeerden te benoemen. Deze twaalf gedelegeerden treden saam onder den naam van Schoolraad voor de scholen met den Bijbel op. Het aantal leden van dezen Schoolraad wordt thans gebracht op 25, zijnde de twaalf gedelegeer den der vier Hoofdbesturen, twaalf gedelegeerden van de Plaatselijke Schoolbesturen, en éen lid door deze 24 gekozen. De taak van dezen Schoolraad zal zijn, om de scholen met den Bijbel te hulp te komen in al dat gene, wat geacht kan worden aller gemeenschappelijk belang te zijn. En wel met name1. bij de bevor dering van de oprichting van scholen met den Bijbel; 2. bg de bevordering van den paedagogischen bloei der scholen3. bij de beslechting van geschillen, die in den boezem der scholen rijzen mochten; 4. bij de regeling van het pensioenwezen der onder wijzers, en 5. bij de handhaving en verbetering van de rechtspositie dezer scholen. Deze Schoolraad ontwerpt zelf de regeling van zijn werkzaamheden, noort daarover de vier Hoofd besturen, en stelt die daarna vast. Bij de opstelling van dit reglement is hg gebonden o. a. aan de volgende beginselen: Optredende als Schoolraad voor de scholen moe den Bijbel versta hij hieronder alle scholen voor gewoon eu uitgebreid lager onderwijs, waarvan het Schoolbestuur, afgezien van bijzondere kerkelijke belijdenis, verklaart den Bijbel of de H. Schriftuur als Gods Woord, en alzoo als den eenigen regel van wat we te gelooven en te doen hebben, ook voor zijn School te aanvaarden. He vereenigingen voor Christelijk-Nationaal en voor Gereformeerd Schoolonderwijs blgven zorgen voor de stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel en de opleiding van ouderwijzers, maar dragen de scheidsrechtelgke uitspraak op aan den Schoolraad en verleenen hem, zonder hiermede van eigen bevoegdheid tot inspectie afstand te doen, het recht om de scholen te iaspecteeren. De vereeniging De Unie blgft zich ten doel stellen om de algemeenp offervaardigheid ten bate van de Scholen met den Bijbel met name door de groote jaarlij ksche colleote en het te doen houden van voor drachten, aan te moedigen, gelijkmatig te leiden en te bewaren voor verspilling van geld door collec- tunt-reizigers. He Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland behartige de belangen van den onderwijzersstand als zoodanig, en werke mede, om den schoolraad het behartigen der paeda- gogische belangen mogelijk te maken. Ter bevordering van oprichting van scholen met den Bijbel benoemt de Schoolraad, in of buiten zijn midden, eene commissie, die door het gansche land de kansen tot vermeerdering van scholen, waar, die reeds bestaan, en tot oprichting van scholen in plaatsen, waar die nog ontbreken, nagaat. Indien uit deze inlichtingen blgkt, dat de opriohting eener school door gemis aan inzicht wordt tegengehouden, 'zendt de Schoolraad eon gecommitteerde derwaarts, om belanghebbenden tot de opvatting van deze taak te bewegen, en geeft van den uitslag dezer pogingen konnis aan de hoofdbesturen van de vereeniging voor C. N. S. van G. S. en van de Unie, opdat deze voor Sr hooi bouw en schoolstichting desnoodig hulpe bieden. Ter bevordering vau den bloei der scholen op paedagogisch terreinregelt de Schoolraad de inspectie; i benoemt hg uit of buiten zijn midden een Com missie, die de invoering van een dengdelgk leerplicht ter harte neemthet ontslaan en eenparig in ge bruik nemen van een deugdelijko schoollitteratuur bevordert; en na een ingesteld onderzoek diploma aan de candidaat-onderwijzers uitreikt. Indien door de candidaten aanteekening voor de kennis in het leerstellige wordt verlangd, wordt door elk der beide Vereenigingen de gelegenheid tot ver krijging hiervan, in verband met bovenbedoeld onder zoek, opengesteld. Voor de beslechting van geschillen onderscheide de Schoolraad tusschen gewone geschillen en geschillen van kerkelijken aard. Voor de eerste soort geschillen benoeme hg een vaste Commissie, waarin ook onderwgzers zitting moeten hebben, welke Commissie plicht en macht heeft, om partijen mondeling en schriftelijk te hooren en uitspraak te^doen. geschillen, die zij niet ten einde kan brongenj zenat zij aan den Schoolraad ter beslissing. Voor de geschillen van kerkelijkcn aard benoeme de 8choolraad eveneens een Commissie, die in last heefta. ter voorkoming van al zulke geschillen, regelen voor saamwerking van kerkelijk onder scheiden ouders in advies te gevenb. bij de op riohting van scholen, desgevraagd, do statuten van het Schoolbestuur op dit punt na te zien, en c. bij gerezen geschillen een beslechting mogelijk to maken. Voor de zaak der pensioneering van onderwgzers en de verzorging van hunne woduwen en weezen, benoemt hij uit, of buiten zijn midden, eene Com missie, die zich met de bestaande Vereenigingen //Johannes" en «Barnabas" in betrekking stelt, en het daarheen tracht te leiden, dat eon vaste rege ling voor deze aangelegenheid tot stand komen. Voor de handhaving en verbetering van de rechts positie der scholen, benoemt de Schoolraad uit of buiten zijn midden een Commissie, die de School besturen dient van algemeene regelen voor de beste wgze om zich bij de Overheid aan te melden, met name in zake de Rijksbijdragegeeft advies bij ge rezen moeielijkhedenwijst de Hoofdbesturen op hetgeen hunnerzijds bij de Overheid te doen isen tracht bij de Regeering een meer vrije regeling der examens te verkrijgen. De gedelegeerden, door de vier Hoofdbesturen benoemd, hebben drie jaar zitting, zijn herkiesbaar en treden volgens vast te stellen rooster af. De werkzaamheden van den Schoolraad en zijne Commissiën worden zooveel mogelijk kosteloos waar genomen, met uitzondering van eventueel te benoe men inspecteurs, een bezoldigd secretaris, en de reia- en verblijfkosten van scheidsrechters, gedelegeerden en examinatoren. De Schoolraad houdt éénmaal des jaars een ver gadering met de vier Hoofdbesturen en de besturen der scholen, om de algemeene en gemeenschappelijke belangen van het schoolwezen met den Bgbel te bespreken. Op deze vergadering brengt elk Hoofd bestuur 10 stemmen uit en elk Schoolbestuur e»eu veel stemmen, als het scholen onderhoudt, doch niet meer dan drie. Elk der Commissiën boven vermeld, brengt op deze vergadering rapport uit, waarover discussie is toegelaten De kosten van den Schoolraad worden gedekt, a. door vrijwillige bijdragen, en b. door een bijdrage uit de kas der Unie. In Duitschland steekt het antisemietisme opniouw het hoofd op. Gelijk reeds gemeld werd, heeft de predikant Stöcker de beweging weder begonnen. Hg wil Christenon en Israëlieten bij het onderwijs geheel van elkaar afscheiden. He keizer keurt deze bewe ging sterk af en heeft dit getoond door zijne zoons te zenden naar een gymnasium te Berlijn, waarvan de 234 leerlingen 193 Israëlieten zijn. Onder Stöcker's toezicht is een christelijke koopmansbond opgericht, die allen handel met Joden afwijst. In Saksen, Hes sen-Kassei, Westfalen en elders is de antisemietisehe beweging hernieuwd. He Norddeutsche Allgemeine Zeitung geeft ook heden geen vervolg op haar eerste artikel over het ontslag van prins Bismarck. De kans vermeerdert dus dat de gewezen kanselier zal voldoen aan het algemeen, zoo duidelijk uitgesproken, verlangen en den strijd tegen keizer Wilhelm niet in het open baar zal voortzetten. y* Betreffende de crisis maakt het officieuze blad slechts melding van de vele adressen, welke prins Bismarck uit Huitsohlaud en de andere landen ontvangt en bovendien neemt het blad een mede- deeling over van de Kölnische Zeitungdie daardoor zijdelings wordt bevestigd. Volgens dit bericht zal prins BismArck dezer dagen als generaal zijn opwach ting maken bg don keizer en bem dan v.erzoeken de benoeming tot hertog van Lauenburg in te trekken. Hat de twist tusschen keizer en kanselier ook elders in hooge mate de aandacht trekt, spreekt van

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2