BINNENLAND. Buitenlantlsch Overzicht. Staten-generaal. Twbbdb Kaxbk zitting van Woensdag 26 Maart. 8 nigen is elke besparing een zaak van belang. Wg zonden nog verder kannen gaan en vra gen: zijn meergegoeden en rgken geroepen hnnne benoodigdheden duurder te betalen dan noodig is? Werken zg niet, door eenvoudig, omdat het hun niet schaadt, de dure prgzen hunner leveranciers te betalen, eene kunstma tige prgsverhooging in de hand, die vele min- dergegoeden drukt? Hun moge eenige meerdere vertering onverschillig zgn, de vraag is of zg de belangen der maatschappij bevorderen door dnre prgzen in stand te houden. Hooge prg zen minder consumptie, en dus geringer productie lage prjjzeu grooter verbruik en toeneming der voortbrenging, die steeds is in bet algemeen belang. Het zijn slechts vragen, die wg stellen en die wg aan de aandachtige overweging onzer lezers aanbevelen. In de vierde plaats dachten wij aan den meermalen gewraakten verkoop van luxe-arti kelen in de winkels van Eigen Hulp. Wg weten niet, in welke mate zulks geschiedt en of er te dien opzichte overdrgving heerscht. Maar al weder zou kunnen gevfaagd worden: waarom moet een luxe-artikel duurder betaaid worden dan noodig is? Daarenboven wat is weelde Hetgeen voor den een luxe is, is een behoefte voor den ander. De grens is moeilijk te trekken. Men bepale zich tot de eerste levensbehoeften, zegt men. Maar wat zjjn eerste levensbehoeften Behooreu daar wel toe: suiker, chocolade, krenten en rozjjnen, maar niet lunchtongue in blik? Het veiligst gaan, dunkt ons, die vereenigingen, welke datgene verknopen waarnaar onder de leden en klanten vraag isde practijk zal vanzelf die artikelen dogn vervalleu, welke onverkoop baar zijn of verlies geven. Indien men zich houdt aan den gewonen winkelprijs, kunnen wij niet inzien, dat concurrentie op dit ge bied ongeoorloofd zijn zou. Wij geven deze opmerkingen voor hetgeen zij ijn gedachten van een leek over een onder werp, dat aan de orde is en zeker belangstel ling verdient Met verlangen zien wjj nit naar de resultaten van de prijsvraag, waarvan wij in ons vorig artikel gewaagden, bereid als wjj zijn onze inzichten prijs te geven, zoodra wjj beter worden ingelicht. Eén ding is echter nu reeds zeker, dat namelijk de concurrentie van coöperatieve vereenigingen gunstig heeft gewerkthet publiek is er door gebaat. Zoo lazen wg onlangs in een artikeltje van een bestrijder, in de pen gegeven door de bekende aanschrijving van den minister van oorloghet volgende »Tot den bloei van Eigen Hulp zullen »wij dus nimmer medewerken, ook niet, waar wjj moeten toestemmen, dat zjj ondanks »zich zelf toch wel iets goeds heeft uitgericht. »Door de concurrentie, welke de winkelver- donker was, sloop ik naar de wei van den buurman, en haalde een kannetje vol melk. Ik verborg schat, vulde er eene flesch mede, en laafde 't kitRr, als moeder 'tniet zag. En 't wichtje look op, en 'twas, of 'tmij dankbaar was, het volgde mij met zijne oogjesmaar, dat alles doet er niets toe Ik moet vertellen tot het einde toe en dan Toen de winter aankwam werd vader ziek «van den drank," zei de dokter; hij was erg zwak, mijn zusje, die nu van de school genomen was, moest op het kleintje passen, en voor 't huishouden zorgen, dan kon moeder uit werken gaan. Ik leed in 't eerst veel, doch, door 't geheim blijven van mijn dagelijkseben diefstal werd mijn gevoel voor recht en eerlijkheid langzamerhand verstompt. Ik begon stoutmoediger te worden, en moeder vroeg nooit, waar 'tvan daan kwam, als ik haar wat aardappels of een stukje spek meebracht, of vertelde dat ik een kwartje extra gekregen had. Soms kwam de uit drager van 't dorp, en vroeg, of er ook negotie voor hem was, en zno verdween 'teene stuk huisraad na 't andere. Het was een bange tijd. Alle gevoel werd uitgedoofd in mijne ziel, behalve mijne gene genheid voor mijn zusje. Wat mijn vader betreft, walging en afkeer gingen onmerkbaar in haat over, en als ik zijne stem hoorde, dan kookte het in mijn binnenste, nooit sprak hij tot mij, en nooit sprak ik tot hem, of antwoordde een woord op zijne woedende aanvallen Maar ik moet kort zijn seeniging in Tenehillende groots steden aan »de winkeliers heeft aangedaan, zjjn reien van »heu oplettender en actiever geworden en doen sommigen van hen meer hnn best om goede koopwaar aan te bieden dan dit vroeger soms »het geval was." Is dit waar en wg gelooven het gaarne dan zal ieder onpartijdige moeten toegeven, dat de stichters der coöperatieve winkels reden hebben om met voldoening op hun werk terug te zien. 0OUDA, 27 Maart 1890. Tot opzichter by de Stedelyke Gasfabriek alhier is benoemd de heer H. Lenderink, thans volontair bij de Gasfabriek te Zwolle. Naar wy vernemen, bestaat het plan bij eenige Haagscho heeren, hier ter stede in de bovenzaal van //het Schaakbord" eene séance te geven op magnetisch gebied. Eene wetenschappelijke con ference, benevens eenige practischo prooven, vormen den hoofdinhoud van het programma. Nu in den laatateu tyd, na de operatiën van Verbeek en anderen, het magnetisme meer en meer bekend wordt, meenen we onzen lezers te mogen aanraden, deze gelegenheid niet te laten ^oorbygaan, om ken nis met die hoogst merkwaardige kracht tomaken. De entree-prijs is bij inteekening 0.75, buiten inteekening 1.Kaarten zijn te allen tijde ver krijgbaar bij den Heer A. Dam, eigenaar van *het Schaakbord." Programma en datum zullen nader bekend gemaakt worden. Uit Haastrecht meldt men, dat de jeugdige muziek- vereeniging //Prima volta" Dinsdagavond eene welge slaagde uitvoering heeft gegeven, met medewerking van dames-dilittanten en een kinderkoor. Dit ge lukkig begin belooft veel goede voor het gezellig verkeer in die gemeente. Voor den nieuwen cursus aan de Rijksnorraaal- school te Berg—Ambacht zijn, na gehouden examen, 2 m. en 2 v. leerlingen toegelaten tot de le en 1 m. leerling tot de 2e klasse. Een treurig jubileum. Gisteren, 26 Maart, was 't zeventien jaren geleden, dat de oorlog aan Atjeh werd verklaard. De Parijsche slachters verzetten zich heftig teger. den verderen invoer van geslacht vee. Zy hebben Zaterdagmorgen het losson 'van 80 wagons vleesch met geweld belet. Een deputatie is daarop naar den Minister van Landbouw gegaan, om hem te verzoe ken, den invoer van levend vee uit Duitschland te verbieden. Het antwoord bevredigde hen niet en 200 a 300 slachters schoolden samen vdor de Kamer. I Er werden echter slechts twaalf van hen waaronder ook het gemeenteraadslid Paulard toegelaten in het Palais Bourbon. Een der afgevaardigden stond Vader werd langzaam beter, en alles ging weer den ouden gang. Lens, t was den tienden October, kwam ik 's avonds thnis. Ik had gras voor de konijnen gesneden, en had mijn mes nog in de hand; toen ik de klink op lichtte, hoorde ik een vreeselijk geraas. Moeder had mijn zusje in de armen dat luid schreeuwde; vader, die blijkbaar weer te veel gedronken had, wilde 't haar ontrukken 't was een afschuwelijk too- neel eensklaps ik weet niet hoe 't kwam wierp ik mijn mes weg en en vader wankelde en viel, terwyl het bloeduit eene wonde aan zijn hoofd gudste Ik kan niet meer vertellen nu weet gp alles een dief en eenmoordenaar Na een poosje begon hy weer: Wat daarop gevolgd is, weet ik niet recht. Vader stierf een half uur later. Moeder klaagde mij, in hare smart aan, dat ik mijn vader vermoor l had. Van 't proces weet ik niet veel, al mijne diefstallen kwamen uit, moeder was mijne voornaamste be- schuldigster en ik werd tot vijf jaren gevangenschap veroordeeld. Ik had alles bekend, en hoe mijn ad- vokaat er ook op aandrong, ik kon geeno veront schuldiging zoeken, in 't gedrag van mijnen vader dien ik vermoord had Toen ik by boer Hes- sels kwam, was ik juist acht dagen ontslagen Weer zweeg hij, alsof 't spreken hem te zwaar viel, toen zeide hij, bijna fluisterend: Vrouw Jansen, nu weet ge alles nu hen daar te woord en beloofde hunne belangen bii den Minister te bepleiten. Het vooruitzicht, dat de voorstellen Borgesius lot wet zullen worden verheven, is er sedert de rede van den minister van financiën niet beter op ge worden. De heer Godin de Beaufort stak zijne meening niet onder stoelen of banken; zoo dui- delyk mogelyk werd den voorstellers te kennen gegeven, dat als de Minister 8 millioen kon prijs Seven, hy zoker niet de belastingen zou afschaffen, ie door hen zyn veroordeeld, en dat, als hy 8 mil lioen noodig had, hy 't allerlaatst zou denken aan de belasting, door hen voorgedragen. Wat de minister dan wel wil P Hervorming der personeole belasting en desnoods afschaffing van den zoutaccyns. Herhaaldelijk is dit program reeds van de groene tafel ontwikkeld, dooh tot heden kwam er noch van het een noch van het auder. Inder daad het personeel, eerst op den voorgrond ge schoven, is moer eu meer in den achtergrond geraakt, en vermindering van den zoutaccyns is nu eens verschenen en dan weer verdwenen op het program, al naar mate nieuwe kapstokken te vinden waren of ontbraken. De rede van heden heeft ons niet veel venier gebracht, dan alleen, dat de toezeggiag kwam, dat waarschynlyk do hervorming van het personeel nog dit jaar zal worden ingediend. Verraakelyk was hot verder te zien, hoo de rechterzijde, die vast besloten schynt als één roan to stommen tegen dezo liberale voorstellen, zioh in allerlei bochten wrong om te betoogen, dat zy dit doen zal op objectievo gronden en niet gedreven door partijbelang. Zóó Dr. Schaepman, Mr. liuber, Mr. Heemskerk en Mr. Harte, die verschillende niet-politieke bezwaren wisten op te diepen, waarom zy tegen konden stemmen. Aan de andere zyde zal de houding van regeeriog en meerderheid voor de liberale minderheid een redon zyn otu zich als party v<5ór het beginsel te verklaren, onuanks de verschillende geopperde be zwaren. Nu de wet toch niet tot stand komt, is de stemming voor art. 1. niet moer dan eene motie ten gunste van zekere financieele hervorming. Dit begreep ook de heer Domela Nieuwen hu ijn, zoodat ook hij mee zal gaan. Ook de heer Van Houten liet zich in dien geest uit. Overigens werd de houding der rechterzyde naar verdienste gehekeld door den heer Rutgors van Rozenburg, terwyl de heer Smeeugo den minister flink onder bandon nam. De heer Keuchenius heeft zitting genomen. Heden voortzetting. De Singer-Maatachappij van New-York alom bekend ais eigenaresse van de grootste en van ouds meest gerenommeerde, Naaimachinenfabrieken der wereld heeft al weder eene volgens een geheel nieuw systeem gebouwde Familie-Naaimachine ia den handel gebracht, en oogst er mede het dan ook ruimschoots verdiende succes. Deze nieuwe machine is zoo practisch in elkaar gezet, dat zo met recht een model van eenvoud genoemd mag worden, en dientengevolge natuurlyk ook grootere duurzaamheid belooft en minder gemakkelijk aan storingen zal zyn onderworpen dan meer gecompliceerd gebouwde machines van vroegere uitvindingen. De positie van de naald wordt bij deze nieuwe machine door de weet ge ook waarom Grietje mijne vrouw niet wor den kan. Ge hebt gelijk Geert, antwoordde de oude vrouw op denzelfden toon. Toen reikte zy hem de hand en voegde er bij: Ge zijt een edel mensch. Moge de Heer je nabij zijn. Grietje had haar gelaat aan de borst harer moecler verborgen; zij weende niet meer, maar nu en dan voer haar eene rilling dóór de leden. Nu echter richtte zij zich op, hare wangen gloeiden, hare oogen schitterden. Geert zei ze langzaam en plechtig je hoort, dat moeder je een edel mensch noemt. Ik heb je lief Geert Ik wil alles inet je deelen, armoede, schandeik zal nooit een ander lief hebben ik zou zoo gaarne een deol van je leed dragen, van je schande zelfs. Schande ach je weet niet wat dat zegt j en dan de vrees de vrees, dat de wereld iets merken zal, van wat je in 't diepste van je ziel ver bergt; de achterdocht, die je eik gefluisterd woord en iederen zijdelingschen blik doet bespiedende angst, dat je 't geheim ontdekken zult, 's nachts in je droomen of in do ijlhoofdigheid der koorts Je zoudt het dragen ja maar je zoudt er ouder bezwijken nooit rust, altijd angsten vrees IVordt vervolgd.) machine «elf geregeld, «00, dat. het onu.og.lyk te een naald rerkeerd in te zettenïete w^t, zooals onze dames weten, tot nog toe zoc raak gebeurde en tengevolge had, dat ook do beste machine alordig werk moest leveren. Het schuitje der nieuwe machine ie niet meer van gaatjes voorzien want het lnatige inrijgen Van de draad is afgeschaft en heeft eene vibreerende beweging, zoomede een ronde vorm, ten einde naaldbreken niot meer voorkomen kan. Buitendien werkt de maohino bijna onhoorbaar, want de levenmakende kamraderen zijn vervangen door toepassing van eene as. Het Generaal-Depot der "inger-Maatsohappij bovindt zich, zooals bekend is, lverstraat 62 to Amsterdam. Het volgende adres is verzonden aan de Tweede Kamer; Dijkgraaf en hoogheemraden van het hoogheem raadschap van Rijnland geven mot verschuldigden eerbied to kennen aan de Tweede Knmer der Staten- Goneraal; dat zij kennis genomen hebben van het nader gewijzigde ontwerp van wet ter vaststelling van be palingen betreffende 'a rijks waterstaatswerken dat zg daaruit (art. 1 No. 4) hebben gezien dat, zoo dit ontwerp wet wordt, door den Koning bij algemeenen maatregel van bestuur bepalingen (door straffen te handhaven) zullen kunnen worden vast gesteld, betreffende het afleiden van water uit- en het afvoeren van water in openbare wateren onder beheer van het rijk en in territoriale wateren; dat uit die bevoegdheid, indien ze, als in catu, zonder eenige beperking gegeven wordt, voortvloeit de raaoht om het af- en aanvoeren van water geheel en al te verbieden of althans te beperken; dat derhalve de jvaterschappen, die hun water uitslaan op kanalon, rivieren of zeeën onder 's rijks beheer en hun gebrek aan water uit die kanalen en rivieren aanvullen, zonder dat hun tot hiertoe eenig beletsol daartoe in den weg gelegd is de kans te duchten hebbeu, dat hun bij algemeenen maatregel van bestuur hun eenig middel tot regeling van hun waterstaat ontnomen wordt; dat zjj in het bijzonder de belangen van het hoogheemraadschap van Rijnland, welke zij geroepen zgn te behartigen, door de voorgestelde bepalingen ernstig bedreigd achten, daar immors de boezem van Rgnland, d. w. z. de geheele landstreek tusschen Haarlem en Gouda, ontlaat wordt door de loozing van het water door de sluizen en de stoomgemalen te Katwijk op het territoriale water van de Noord zee, te Spaarndnm en Halfweg op hot onder 's rijks beheer staand Noordzeekanaal, te Gouda op den onder 'a rijks beheer staande rivier den IJsel, terwijl de aanvulling van den boezem in het voorjaar en den zomer geschiedt door inlating te Gouda van water uit de onder 's rijks beheer staande rivier den IJsel; dat zij dientengevolge de mogelijkheid to vreezen .hebben, dat de door den Koning te stellen verbods bepalingen of beperkingen hnn de gelegenheid tot loozing on tot inlating van water ontnomen wordt, on bijgevolgd de zoo welvarende en rijk bevolkte streek van Zuid- en Noord-Holland met hare vrucht bare en kostbare landerijen door te horigen of te lagen waterstand bare waarde en hare bruikbaar heid verliezen zal; dat zg daaruit de vrgheid nemen zioh tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wenden met eerbiedig verzoek, om door handhaving van eeuwen oude rechten en toestanden, de belangen van Rijn land ih het bgzonder en van alle waterschappen in het algemeen voor ondergang te behoeden; dat zij zich wel is waar bewust zijn, dat het geenszins in de bedoeling der tegenwoordige regee riog ligt, de belangen van Nederlands bodem zoo ernstig te bedreigen, maar dat zij zich toch ver plicht achten in het belang van alle waterschappen te trachten een waarborg te verkrijgen, dat die be doeling inderdaad gehandhaafd worden zal, ook in latere tijden dan de allernaaste toekomst; dat zij meenen een dergelijken waarborg te hebben, indien van de regeling nopons af- en aanvoer van water in liet algemeen, die volgens het bedoelde ontwerp aan den Koning overgelaten worden zal, uitgezonderd blijft de regeling nopons het af- en aanvoeren van water, dat thans door waterschappen geschiedt in het belang van hdn waterstand; dat zg derhalve op de boven aangegeven gronden Uwe Hooge - Vergadering eerbiedig verzoeker, het "bedoeld ontwerp van wet in dier voege te wijzigen, dat niot aan den Koning alleen overgelaten, piaar zooals tot heden, aan de Wetgevende Macht voor behouden blijven zal do bevoegdheid om, wanneer zulks ooit noodig mocht zgn, wat zij meenen te •mogen betwijfelen, regelen te stellen nopens het afleiden van water uit- en het afvoeren van water in openbare wateren onder beheer van het rijk staande, wanneer dit geschiedt door besturen van die hoogheemraadschappen, waterschappen, polders en dergelijke, die op het oogenblik van de invoering der wet, blijkens het bezit van daartoe atrekkende werken, gowènd zijn zulks te doen. Hetwelk doende, enz. Eergisteren ontving de N. Gron. Ct. uit Stads kanaal het volgende bericht«Het werk in de venen is bier pas begonnen of de werkstaking begint al weor. Een troep arbeiders, bijna 100 in getal, kwamen uit de Onstwedder venen en eisehten bij hunne werkgevers hooger loon. Onze onvermoeido burgemeester ging den troep te gemoet. Er werd bij de veen'ooeren aangeklopt. Het hielp niet, waut niemand wilde dadelijk meer loon bieden. De troep, die eerst ordelijk was, werd later wat rumoeriger; toch zgn ze vredig naar buis gogauu in het volle bewustzijn, dat hun loon niet verhoogd zal worden, doch ook met het voornemen om het werk niet te hervatten! Hot laatste zal wel moeielijk uit te voeren zgn. Men vreest voor meer werkstakingen en de komst van arbeiders, tenzij de veenboeren en veen arbeiders het loon met elkander kunnen bepalen. Het zou niet te verwonderen zijn wanneer binnen kort versterking der marechaussees gevraagd of militairen weer werdon ontboden." Het blad verneemt nader, dat, daar de toestand in ue venen onder Stads- en Musselkanaal bedenke lijk sohijnt, militaire hulp is gevraagd. Twee detache menten van 27 en van 21 muil zouden heden onder bevel vnn de officioren Zanino en Pothoff naar het tooneel van deze werkstaking vertrekken. De Duitacho Keizor heeft gisteren voormiddag te 11 ure prins Bismarck bij zich ontvangen. Op weg naar het paleis, in zonderheid op het paleis- plein, werden aan prins Bismarck door eene talrijke menigte groote ovatiën gebracht, hetwelk ook her haald werd toen hij, na afloop der audiëntie bij den Keizer, naar den Groothertog van Baden reed. Zoowel voor zijn paleis iu de Wïllielmstrasse als op den weg Unter den Linden tot aan hut keizerlijk paleis, stond een talrijke menigte, die den voorbij rijdenden kanselier begroette met blijken van eerbie dige hoogachting. Bismarck droeg de historische witte-kura8siersuniform met den breeden gelen band der orde van den Zwarten Adelaar. Hij zag er zeer opgewekt uit, en beautwoordde, door hot geopende portierraam, alle groeten ten vriendelijkste. Verschei den dames wierpen hom bloemen toe. Eenige minuten na den kanselier kwam de Keizer, die een wandelrit gemaakt had, in het paleis aan. Keizer en kanselier hadden daarop een onderhoud dat ongeveer een uur duurde, waarna Bismarck ook van de Keizerin af scheid nam. Intusschen had zioh, bij het heerlijkste voorjaarsweder, eene groote menschenraassa verzameld voor het paleis, die met de grootste spanning het terugkeeren van den kanselier verbeidde. Toen Bis marck tegen twaalven weder verscheen, weerklonk een daverend hoezee-geroep door de lucht. De eenvoudige equipage van den kanselier werd letter lijk bestormdde menigte wierp zich haast tusschen de paarden, zwaaiend met hoeden en zakdoeken, en tot op te treden van het rijtuig klimmend. Voor het in buurt gelegen zoogenaamde Nederlandsche paleis, waar thifts de groothertog van Baden woont, hield Bismarck's rijtuig plotseling stil. Bismarck stapte er uit, om den groothertog een afscheidsbezoek te brengen. Op datzelfde oogenblik stond hij door de gansche menigte omringd. De politieagenten, alles wat maar in den weg stond, werd op zij ge drongen, en midden in den onophoudelijk Hocli Hoek! jubelenden drom, moest Bismarck tred voor tred zich vooruitduwen. Ten slotte kon hij de hand ternauwernood moer aan de militaire muts brengen om te kunnen groeten. Dames wierpen hem hare bloemruikers toe, of trachtten hem hare rozen op te dringen. Uit de menigte werd geroepen «de paarden uitspannen," waarop de bedienden van den prins zoo gauw mogelijk zonden het rijtuig in de nabu rige toegangspoort van het paleis van Keizerin-Frie- drich te trekken, en de ijzeren deuren te sluiten. De ovatiën waren van buitongeraeen hartelijken aard. Het sprong in hot oog hoe frisch en flink Bismarck was. Hij sprong vlug uit het rijtuig, en was in alle zijne bewegingen zoo lenig als hij in de laatste jaren zelden gezien werd. De verjaardag van Bismarck zal op Friedrichsruh huiselijk gevierd worden. Ook de tweede zoon, Wilhelm zal daarbij tegenwoordig zijn. Dat ook deze ontslag heeft gevraagd uit den staatsdienst, zooals Kreuzzeit. schreef, wordt bepaald tegengesproken. De Kreuzzeit. behoort natuurlijk tot die bladen, die het vuurtje tusschen den Keizer en Bismarck zoo hard mogelijk aanstoken, al ware t alleen uit vrees dat de oude nog eens zal terugkomen. In tal van nationale kringen zal de verjaardag van den gewezen Rijkskanselier op buitengewone wijze gevierd worden. Op tal van plaatsen wil men hem tot eereburger bonoemen. Dortmund ging daarin ▼oor. De Hamburgert willen hem op zyn reis naar Friedrichsruh feestelijk ontvangen en een serenade brengen. De internationale arbeids-conferentie is in hare zittingen zoo ver gevorderd, dat er nog slechts heden zitting van de volle commissie behoeft gehouden te worden, tor afdoening van eenige nog onbeslist ge bleven vraagstukken. Daarna zal het slotprotoool onderteekend worden, waarmede men Vrijdag gereed hoopt te zyn. Zaterdag zullen de leden der conferentie eenen feestmaaltijd aanbieden aan hunuen voorzitter, den minister van koophandel Von Berlepsch. Het slotprotocol, hetwelk een overzicht van de uitkomsten der beraadslagingen van de commissie bevatten zal, zal openbaar gemaakt worden, en voor de verschillende regeeringen den grondslag opleveren voor verdere wederzijdsche onderhandelingen over de wijze, waarop de door de conferentie genomen be sluiten door wettelijke voorschiften in toepassing kunnen worden gebracht. Van goed ingelichte, d. w. z. van officieuse zijde wordt gezegd, dat het bericht als zou de Keizer den ken aan een verkorting van den militairen diensttijd en over die zaak .gesproken hebben op de groote generaais-vergadering, bepaald onwaar is. De officieuse tegenspraak zegt echter niet, dat er gedacht wordt aan bezuiniging op de Oorlogs-begrooting door het verleenen van verloven op groote schaal. De Duitsche socialisten zyn 't niet eens over de groote demonstratie op l Mei in den vorm van vfijaf nemen en het houden van vergaderingen met speechen over den arbeidsdag van 8 uren. De hee ren schijnen ook nog geen middel gevonden te heb ben om de werklieden in 8 uren allen betzelfde werk le doen leveren in qualiteit en quantiteit j niet te werken blijft het ideaal aller idealon. In den Landdag heeft de vice-president een schry ven van don rijkskanselier Caprivi voorgelezen, behelzende dat de Keizer het verzoek om ontslag van graaf Herbert von Bismarck aangenomon heeft, en hem (Caprivi) tegelijkertijd tot minister van buitenlandsche zaken heeft benoemd. In de troonrede, waarmede onlangs het Engelsche Parlement is geopend, werd de indiening van twee gewichtige wetsontwerpen aangekondigd, het ontwerp tot rogeling van de tienden in Wales en een ontwerp betreffende den aankoop van land in Ierland door do pachters. Het eerste is nog niot in behandeling gekomen, maar de Land 'purchase Bill van den mi nister Balfour is gisteren bij tweede lezing aange nomen, zoodat nu eerst de eigenlijke beraadslaging zal beginnen. Het ontwerp van den heer Balfour, is een maat regel van grooten omvang. Niet minder dan 33,000,000 pd. st. worden gevraagd tot het vor men van eon fonds, waaruit den landbouwers voorschotten tot het aankoopen van land kun nen verstrekt worden. De pachter betaalt de hem voorgeschoten som bij gedeelten terug en de landheer, die den grond verkoopt, ontvangt de stukken der onlangs geconverteerde 28/4 pCt. leening in betaling, welke hij, indien hij wil, voor consols kan verruilen. Op deze wijze wordt den Ierschen landbouwer ge legenheid gegeven zelf grondeigenaar te worden, zonder dat den Engelschen belastingbetalenden nieuwe lasten worden opgelegd. Alleen behoeft Engeland zijn krediet te leenen en daarom is bét ontworp zoowel door liberale unionisten, als door conserva tieven zeer gunstig ontvangen. De nationalisten echter zullen zich natuurlijk ook tegen dit ontwerp, dat groote verbetering zal brengen in den toestand der Iersche boeren, verzetten. Als reden voor hun houding geven de aanhangers van den heer Parnell op, dat door de plannen van den hoer Balfour de waarde van den grond zal rijzen en de landheeren dus meer geld zullen ontvangen voor hun grond dan deze waard is. Wat de heer Gladstone en de liberalen zullen doen, is nog onzeker. Dn lil'l'l flliiiliilMuu_JjMiri ver klaard, dat hij het ontwerp in alle bijzonaOTtaaien nauwkeurig zal onderzoeken, vooral om uit te maken, in boever de Engelsche belastingbetalende door het nieuwe plan zich verbindt. Indien het echter blijkt, dat de heer Balfour gelyk heeft, als hij verzekert den Engelschen burger niet zwaarder te zullen be lasten ter wille van den Ierschen landbouwer, dan zullen Gladstone's aanhangers wel geen geldige reden kunnen vinden om hel voorstel der regeoring te be strijden. In elk geval is toch de aanneming van het ontwerp, hetwelk misschien nog in enkele ondergeschikte punten zal gewijzigd worden, verzekerd, nu ook de liberale unionisten zich met deze nieuwe poging tot oplossing der agrarische quaestie vereenigen. MARKTBERICHTEN. Gouda, 27 Maart 1890. De aanvoer van granen was heden ruim voldoende.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2