Buitenlandscb Overzicht. 1 oppergoden, de Asen gedood. Zijne dochter Skathi trok zyne wapenrusting aan en toog naar het hof der Asen om haren vader te wreken. De Asen, deze amazone willendo sussen, boden haar eenen echtvriend uit haar midden aan, dien zijzelve mooht kiezen, mits zg van de Asen niets zag dan de beenen. Dit aanbod werd aangenomen. Zij zag een paar van de flinkste beenen, en zeide: «Dit kan niemand dan Balder zijn; hij is dus mijn man." Het was echter Niörthr, de god van lucht, zee en schippers. De Noordsche volken hielden de boert hunner goden, aan Skathi gepleegd, jaarlyks in gedachtenis met soortgelijke grappen op den eersten April, en het is dus van hen, waartoe ook onze voorvaderen behoorden, dat die gewoonte tot ons is overgebracht. (Zondagsblad.) Onze consul-generaal te Buenos-Ayres, de heer van Biet, zegt in zijn laatste rapport, voorkomende in de Staats-Courantdat de kansen voor Nederland- sche landverhuizers derwaarts aanzienlek ziju ver minderd. Een der hoofdoorzaken is de ontzaglijke toevloed van emigranten: in 1889 kwamen er 280,000 en ten tweede de financieele crisis. Tengevolge daar van worden er miuder bouwwerken ondernomen en de dagloonen zijn niet gestegen in verhouding tot de hoogere goudpremie. Het dagloon is onvol doende. Ook voor de landbouwers doet zich de crisis gevoelen, daar een aantal bezitters vjm koloniën in geldelijke moeilijkheden verkeeren. Aan land verhuizers uit andere standen: architecten, ingenieurs, jonge kooplieden, ontraadt de heer van Riet, thans eveneens de reis. Alleen keukenmeiden en tweede meiden kuDnen op goed loon blijven rekenen de eerste van 40 tot 60, de laatste van 25 tot 4Q 'smaands. Voor veertien dagen deed zich te Neede een geval voor, dat zeker ouder de zeldzaamheden gere kend kan worden. De heer B., geneesheer aldaar, werd nl. bij een kind van 11 maanden ontboden, omdat het knaapje aanhoudend schreide en men dit maar niet begrijpen kon, te meer nog omdat het kind geregeld het voedsel gebruikte wat men het gaf. De dokter onderzocht de kleine en bevond, dat de luchtpijp ontstoken was. Na een paar dagen kwam de heer B. weder en zag, dat het kind zeer in beterschap was toegenomen. Hem werd nu echter door de moeder medegedeeld, dat zij op den rug der kleine eene zweertje ontdekt had. De dokter zeide haar hoe Zij hiermede te werk moest gaan en ziet, na weinige dagen vertoonde zich in de opening der wonde een puntig voorwerp, het geen bij nader onderzoek toen de dokter dit er had uitgehaald, een roggeaar bleek te zijn. Do aar had zich door den slokdarm gewerkt, was vervolgens langs de ruggewervels gegaan en toen tustchen de 5e en 6e ribbe naar buiten gekomen. De aar had eene lengte van ruim 6 e.M. Bij den burgemeester te Nieuwe-Schant heeft zich aangemeld en vrijwillig in arrest begeven zekere i A. Kalot sky, oud 24 jaren, Bus van geboorte, die 21/, jaar geleden als korporaal bij het 8e reg. infanterie te Deventer is gedeserteerd. Deze persoon heeft in dien tijd een leven vol af wisseling geleid. In 1887 in het bezit gekomen van een niet onaanzienlijk fortuin, besloot hij cp aanraden geschreven en n beleefdelijk verzocht heden hier te komen opdat ik kennis met u zou kunnen maken en, in geval u mij beviel, persoonlijk al het nadere met u te kunnen bespreken./Van een /misverstand", zooals u dacht, is derhalve hier geen sprake. Gaat u zitten, mijnheer, en laat ons dadelijk ter zake ko men!" voegde zij er ernstig en een weinig ongedul dig bij, terwijl een scherp onderzoekenden blik uit hare oogen den Duitscher ferm opnam. Bewegingloos, als 'tware vastgenageld aan den grond, bleef deze bij die woorden staan, wat de jonge dame nauwlijks scheen op te merken; op hoogst be daarden toon vervolgde zij toen «Natuurlijkerwijze ben ik u eenige nadere ophel dering schuldig over deze in uw oog vreemde zaak want over het algemeen bekommeren zich de vrouwen niet bijzonder over zaken. Sedert geruimea tijd echter verkeert mijn vader in een zeer droevigen toestand, daar hij ernstig ongesteld is, waardoor hij ten eenen- male buiten machte is zijne groote bekwaamheden aan te wenden ten nutte der zaak van de flrma Burton. Op streng bevel van den doctor is alle geeste8-arboid hem streng/ verboden en bij is der halve uitgesloten van nlle medewerking bij do be handeling van zaken, ifet is om die reden, dat nu reeds sinds geruimen tijd dé directie van het Ban kiershuis Burton berust in de handen van zijn eenig kind, wiens levenstaak het is geworden de plaats van haren vader eenigermate in te nemen." Hier rustte de jonge dame even en zuchtte. van vriendon, den militairen dienst vaarwel te zeggen en te deserteeren. Hy doorreisde by na al de Stalen van Europa, bezocht de badplnatson, bracht een zomer door te Rome, was later, naarmate zyn vermogen vermiuderde, achtereenvolgens kofïiehuishouder, keQ* ner, clown in een paardenspel, vrachtrijder, enz totdat hy in geheel haveloozen toestand verkeerde en besloot zich vrywillig als deserteur aan te goren. Van Nieuwe-Schans is oaar Groningen en vandaar, onder militair geleide naar Leeuwarden overgebracht, teneinde aldaar, we gei» desertie in tijd van vrede, voor een krijgsraad te worden terechtgesteld: Huurprijzen van landerijen van 1756 tot 1890. SI hectaren brachten aan huur op Van 1766—1806 892.— 1806—1828 1400.— 1828—1870 2200.— v 1870—1882 5225.— J.882—1890 i 8188.— Wie de negentig voorbij is en dus het oogenblik nadert waarop hij aan zijn tweede eeuw zal be ginnen, wordt langzamerhand oen publiek persoon. Men wil weten wat hij zegt, wat hij doet, wat hij eet en drinkt, of ikij tabak rookt en dikwijls naar de kerk gaat. Te meer als zoo iemand een gebeur tenis als de slag van W%rloo hoeft bijgewoond. Met deze waarheid voor oogen, ging een redacteur van de New-York Herald dezer dagen mr. James Davey opzoeken, die bij Quatre-Bras als gewoon soldaat streed, 't Is nu een heer met 'n hoed en een rok, die in het Waterloopanorama //tekstboek jes* verkoopt, oen zwarten baard, zonder één grijs haartje of één droppel verf om de kaken draagt en er uitziet als een zestiger. Toch was het byna 95 jaar geleden, dat hij en de wereld kennis maakten. In 't begin koste het moeite om den ouden heer aan den praat te krijgen. Hy had van den slag van Waterloo niet veel gezien. Het regende hard en de kruitwoiken hingen aan alle kanten om hem heen Hoeveel man hebt ge wel gedood Ik zou het u niet kunnen zeggen. Maar in je journaal staat toch, dat ge dien dag twintigtallen van dappero kerels veréloegt Nu ja, maar dat schreef de stenograaf, die maken altijd alles een beetje mooier. Hoeveel malen heb je wel met de bajonet gestoken O, heel watl -jr Tienmaal Meer. Dertig Ik denk zoowat twintig in het heele gevecht. Er gebeurden rare dingen. Verscheidene officieren vochten, sneuvelden en werden begraven in hun balkleoderen, die ze nog aanhadden sinds'den vorigen avond. Daar zeide hij naar een greppel aan zijn rechterhand wijzende daar is het, dat die 30,000 bekkesnijders, die op wacht gezet waren, van daan liepen. Als ze op hun post gebleven waren, zou, nog voordat de Pruisen kwamen, het gevecht beslist zijn geweest. Davey vertelde, dat hij in den strijd aan de hand gewond werd. Dezelfde kogel, die het topje v»n zijn linkerpink wegnam, trof een man achter hem doodelijk in 't hooft}, 't Was op het nippertje voor me, zeide hij. De oud-gediende liep vroeger boeken te venten, «Ik zoek nu een procuratie-houder, die een de gelijke steun zal zijn voor de zaak en die behalve veel handelskennis ook in de talen ervaren is, daar wij veel met het buitenland zaken doen. Onlangs namelijk hebben wij een groot verlies geleden, daar bij die tot heden onze procuratie-houder was, mijn oude vriend en raadsman Mr.'Rost die ook een Duitscher was eenige weken geleden gestorven is. Vele jaren achtereen was hij bij ons buis m betrekking en door onvermoeide werkzaamheid en ongeëvenaarde toewijding bracht hij dit op een flinke hoogte. De plotselinge dood van den ouden man maakte mij radeloos. Uw schrijven op mijn adver tentie, Mr. William, beviel my al dadelijk uitstekend en daar de Oostenrijksche consul mij onder de vele jonge lieden, die naar deze betrekking solliciteerden, u bijzonder aanbeval, zoo noodigde ik u uit hier te komen. Het geldt natuurlijk allereerst eene proefne ming, daar ik zoo op het eerste gezicht niet voldoende kan beoordeelen in hoeverre gij aan de eischen zult kunnen beantwoorden.* Daar hij nog steeds zweeg, ging zij voort z/Laat mij nu uwe papieren eens ziens, Mr. Wil liam, en wat gij voorts nog aan aanbevelingen bij u hebt! Gelooft gij voor u zelf geschikt te zijn voor de betrekking van procuratie-houder in een groot Bankiershuis? De eischen, die ik meen te moeten stellen, zijn niet gering." Voor het eerst keek zij den vreemdeling thans flink in het gezicht. Masr hij doorstond haar blik maar zit sedert eenige jaren in het raidddnpht va*> het nagebootste peukje geschiedenis kalm zyn pano rama-boekjes te koop te bieden en op te passen, da' de bezoekers niet bpnn onderzoeken of hel alles wel echte kanonnen en huizen zyn, die ze vnn den 200 voet hoogen heuvel zien. Zijn deugden zyn voor een groot deel negatief, hy drinkt niet, rookt niet, eet zelden of nooit vleesch, maar leeft voornamelijk van brood en boter, kool, meel en sinaasappelen. Als dit zoo voortgaat, kan hy het nog ,oen heelen tyd uithouden en komt hij misschien nog eenmaal in een museum als historische merkwaardigheid. Een lid van het Engelsche Parlemeut heeft zich voorgenomen, een wetsvoorstel in te dienen tot voor ziening in het lot van de «barmaids" of buffetjuf frouwen. Vorschillende philantrophiSche vereenigingen heb ben een onderzoek ingesteld naar de levensverhou dingen dezer meisjes, die blijken haar brood zeer moeilijk te verdienen. Zij Worden bijna niet be taald en hebben nauwelijks rust. De «barmaids" van de spoorwegstations zijn bezig van 9 uur de* morgens tot middernacht, met een uur rust en eeu half uur om te eten, en worden daarvoor betaal.l met 3 in de week. De verschillende spoorwegmaat schappijen behnndeleu do buffetjuffrouwen op ver schillende wijze, maar twaalf a veertien uren per dag schijnt de gewone wtfrtctjjfl Ie wezen. Op zeker sta tion mogen de ongelukkige mstisjps al dien tijd niet zitten, en in een station in de pfovincie is er eene twintig uren achter elkander in dienst geweest. Op^ een ander station slapen de barmaids onder de toon bank en kunnen zich nergens anders wasschen dan in de openbare wachtkamer. En nog erger dingen worden medegedeeld. In chocolade zit nog iets meer dan eene verster kende, ook eene winstgevende kracht. Wy wetea welke financieele wonderen door de cacao reeds zyn verricht; thans leest men van een chocolade-fabrikant te Parijs, den heer Marquis, die eene bibliothoek heeft nagelaten, welke voor 234,000 fr. in het hötel Drouot werd verkocht, dus zeker wel eenmil- lioen zal hebben gekost. Men zegt dat de eigenaar er zelf niet voel ver stand van bad, maar de bibliotheok besteld had, gelijk anderen een meublement Als zoodanig be schouwde hy haar ook; zij behoorde in het hötel van een gefortuneerd man te zijn. Het klinkt min of meer belacholijk b«h ware het te wonsohen, dat men ook in ons land zich meer aan die opvatting schuldig maakte. Hier gaat 't door gaans omgekeerdmenig vermogend man bij ons leent bij voorkeur de boeken, die hij lezen wil. Men is er in geslaagd van 2 mannen en eene vrouw, die uit het verwoeste Pompeii waren opge graven, een zeer juistert afdruk in gips te nemen, waarin zelfs wonden en sporen van ziekten zyn afgedrukt. Ook van een bo»om met takken, bladeren en vruchten werd op deze wijze een afdruk ver kregen. Daar deze soort van vruchten eerst tegen het einde van den herfst rijp worden en do boom op het oogenblik der uitbarsting van den Vesuvius rijpe vruchten droeg, schynt de oude slrydvraag of de uitbarsting 23 Augustus of 23 November plaats had nu te zijn opgelost. v en in plaats van zijne oogen neer te slaan, nam hy op zijne beurt ook haar nauwkeurig op. Byna om merkbaar schudde zij het hoofd en sloeg daarop een blik in zijne brieven. «Wat ziet die Duitscher er hoogmoedig uit, welke trotsche houding neemt hy aan?" dacht zij bij zichzelf. «Aha, zit de vork zoo in den steel!" dacht op datzelfde oogenblik Mr. William. «Volgens Ameri- kaansche begrippen is dit alles zoo onnatuurlijk niet/' Voorzeker, er werden hem hier schitterende vooruit zichten aangeboden, misschien schitterender als hjj zich tot heden in het land van den almachtigen Dollar had kunnen voorstellen en toch vervulde zeker bitter en verontwaardigd gevoel zyn gemoed. «Teleurstellingen waren hem gedurende zijn byna éénjarig verblijf in New-Yorlc reeds vele overkomen, ook vernederingen waren hem niet gespaard geble ven. Doch geen had hem zoé getroffen als die van heden. Onder de bevelen van een grillig, verwend vrouwspersoon te staan dat nooit! Hoe treurig kwam hem op dit oogenblik zijn leven voor. Wat had hij in zyn vaderland niet weggegooid, waarvoor hij hier zeer dankbaar zou zijn geweest! Lichtzin nigheid on dwaze roekeloosheid hadden hem daaruit verbannen. Evenals zoo menig ander Duitscher was hij met do heerlykste illusion hierheen gekomen. (Wordt vervolgd Wat is een kunstenaar? De beer Damël de Lange, geeft in zijn muzikale kroniek in het N. v. d.D. daarvan de volgende omscb rij viugc «Alleen wil ik nog dit zeggen, dat ik door het Woord «kunstenaar* niet versta de menschen, die mot de kunst hun brood verdienen. Integendeel: ik zou èer geneigd zijn, om deze menschen niet onder de kunstenaars op te nemen en er alleen die toe willen rekenen, die met en door de kunst hun brood verliezen, wellicht ter willo van de workelyke kunst van honger omkomen. De Amsterdamsche Courant schrijft naar aanleiding hiervan het volgende: j «De vele armo kunstenaars, djio hier rondloopen, weten het nu, dat zy in de schatting van Daniël de Lange veel hooger staan dan eenPa}ti,Nilson, Coquelin, Fossart, Bouwmeester, van Zuvleq, \>ra maar een greep te doen, want al deze kunstenaars hebben erg 't land aan hongerlijden gehad, al hebben zij 't misschien wel oens geleden. Men zou dienen te weten, of de heer do Lange per regel of per kolom betaald wordt, om hem als kunstennar "te kunnen taxeeren. Zijne lezers zullen echter, door zijne laatste definitie van een kunstenaar, geen hoogen dunk van hem krijgen. Gelukkig voor hem echter, schrijft hij vlak voor den door ons aangehaalden zin: ««Maar ik kom op verkeerd gebied.** Commentaar was dus eigenlijk overbodig.* In «De Ingenieur" No. 46 gaf de heer J. J. Is raels onlangs een belangrijk artikel over den glij denden spoorweg, die reeds in 1862 werd uitgevonden, maar eerst na de jongste Parijsche tentoonstelling algemeen ter sprake kwam. Deze uitvinding berust lo. op hot glijden vau den treiq op oen dun water kussen en 2o. op het voortstuivpn van den trein door den 8toot van horizontale waterstralen, die uit pijpen geworpen worden, welke zich van afstand tot afstand op den weg bevinden. De heer Israels schreef o. a. «De eerste indruk, dien deze glijdende spoorweg, vooral met al zijne op den weg noodige installaties, maakt, is die van hoogst gecompliceerd te zijn, zeer lastig voor het onderhoud en zeer moeilijk in de exploitatie, zooals men zich deze thans gewoon is te denken. Hoe komt het, dat niettegenstaande dit alles en ondanks het reactionnaire van terug te gaan tot eene «zich niet zelfverplaatsende" beweegkracht hoo komt het, dat toch deze glijdende spoorweg in booge mate de belangstelling gewekt heeft, en dat binnenkort proeven op grooterej schaal zullen voor bereid worden te Londen op den ondergrondschen Metropolitan-spoorweg, te New-York en te Lissa bon Te Londen zal men oen lengte van 2400 M. aanleggen en de inrichtingen geschikt maken voor eene snelheid van 140 KM. peif uur. Dat deze proef op ernstige wjjze genomen wordt, blijkt daaruit, dat men 6 maanden aan de ontwerpen en 6 maanden aan de uitvoering denkt te besteden. «Het antwoord op deze vraag ligt tn. i. voorna- meiijk daarin, dat, afgescheiden van de wel wat op gesmukte opsomming der voordeëleu en voorspiegeling van berekende nuttige effecten, het feit geconstateerd is, dat op deze wijze minder din 1 KG. trekkracht per ton noodig zal zijndat voprts de beweging op den spoorweg inderdaad buitengewoon zacht en aan genaam isdat stof, rook en veel gedruisch ver meden wordendat het glijdehd materieel buiten gewoon licht kan genomen worden, zoowel door de afwezigheid van wielen, als va}i de stoommachine dat, in verband hiermede, de bovenbouw vau 4en weg licht geconstrueerd kan wordendat alle kosten van afdraaien der bandages, smeerpotten en hot smee- ren zelf, evenals van de remmen, verdwijnen, en dat het onderhoud en nuttig effect by eene vaste stoom machine economischer zijn dat» bij een locomotief. De kosten, voor tractie en exploitatie noodig, hoe wel door den heer Barre als zeer gering opgegeven, volgens een door hem gemaakte berekening, zullen eerst eenigermate uit de te Lonlden te nemen proeven kunnen blijkeu, maar zeker is het, dat nog vrij wat verbeteringen en aanvullingen! ann den tentoon- gestolden spoorweg kunnen aangebracht worden, vóór dat de daaraan besteede liosten zullen opwegen tegen de hierboven genoemde voordeelen. «Als bezwaren, 4io in het tentoongestelde niet of niet voldoende zijn opgelost, behoorende maatre gelen tegen vorst en roest; het regelen van de snel heid door hot treinpersoneel; de wijze van voeding der glij-schoenen in verschillende omstandigheden; het groot aantal noodige koppelingen der onder den geheelen trein doorgaande constructiedeelende in richtingen der middelen tot spoorwisseling en een doelmatige, niet te kostbare vorm van rail en lasch, «Uit het bovenstaande volgt, dat in het denkbeeld, dat hier in toepassing gebraöht is, zeer zeker een groot voordeel schuilt; dat echter de vorm, waarin het denkbeeld geëxposeerd is, nog verre verwijderd is van de wijze, waarop een werkelijke exploitatie mogelijk zal blijken. Indien nik de proeven te Lon den te nemen geheel mislukken, dan is daarmede het stelsel veroordeeld; gelukken zij .dan is nog niet te vergeten, dat een glijdende spoorweg juist in den Metropolitan de meest gunstige omstandigheden voor zijn toepassing vindt, n.l.: weinig bezwaar van vorst; bet feit, dat toch reeds een vochtige toestand aan wezig is; een drukke, geregelde dienst, waarbij de voordeelen van een locomotief boven een vaste ma chine verminderen, en stoppen tusschen de stations zelden noodig is; het groote gemak dat de onder- aardsche ligging voor wateraanvoer en opvanging aanbiedt, en de tegenwoordig steeds toenemende klachten over stof en rook op dien spoorweg. «De vraag zou gesteld kunnen worden, of beide - denkbeelden voor hunne toepassing onafscheidelijk zijn verbonden, en of het niet overweging zou ver dienen, een glijdenden trein te laten trekken door een rollenden locomotief, of een rollenden trein door den waterstoot te laten voortbewegen. Het laatste werd aanvankelijk door Girard beproefd, maar spoe dig opgegevenook kan men zich weinig toestanden denken, waarin het met voordeel zou kunnen ge schieden. Het eerste schijnt echter niet zoo geheel onmogelijk, hoewel daaraan als bezwaren verbonden zijndo verzwaring van treinmaterieel en materieel van den weg, de rook en de moeilijkheid om de locomotief op dezelfde rails te laten rollen, als waar over, de wagens glijden." Een gehuwd broodbakkersgezel had bij de laatste volkstelling een telkaart thuis gekregen, die diende ingevuld. De verschillendo gestelde vragen leverden niet veel moeite, maar één was er, die hem dwars in de maag zat. Daar stond gevraagdWaar was zij in den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. Mêt die «zij* werd*zyn vrouw bedoeld. Waar was die iu deu nacht van 31 Dec. op 1 Jan. Hoogstwaar schijnlijk in de echtelijke woning en nog waarschijn lijker was het, dat zij rustig lag te slapen. Doch wanneer hij de vraag beantwoordde met de verklaring, dat zij thuis was, kon hij dan met de hand op het hart en een eed op de lippen verklaren, dat hij de waarheid had gezogd? Neen, want hij kwam den ganschen nacht niet thuis de patroon kon hem, om do telkaart volgens plichten geweten in te vullen, toch geen nacht vryaf gevenHet was oen kritiek geval. Aan de eene zijde de onmogelijkheid om geheel naar waarheid de invulling te doen on aan de andere zijde de bedreiging: «Doe je 't niet, dan ga je «de doos* in of je betaalt boete* Boete betalen zit er bij een gezel tegenwpordig niet aanin «de doos* .gaan zitten vindt hij ver velend. Eindelijk vond hij reddinghij vulde de vraag in met «Vermoedelijk ihuis Aldus had hij aan zijn gevoelen voldaan en den vrede bewaard met de overheid helaas, het sluiten van dien vrede deed een oorlog uitbarsten in eigen boezom de vrouw was boieedigd. Wat moest men wel van haar gaan denken Vermoedelijk thuis Vertrouwde haar man haar soms niet? Er worden vele slagen geleverd, onderhandelingen, aan geknoopt, vredes-tractaten besproken, tot eindelijk dezer dagen de strijd is beslistde vrouw is er uitgesneden met een harerS/roegere minnaars. De man moet zijne telkaart terug willen vragen, om er nu op te zetten, dat zijn vrouw thans niet thuis is. (Ned. Bakkers Ct.) Prins Bismarck vertrok Zaterdagnamiddag 5 uur naar het spoorwegstation. Hij was gekloed in do uniform der kurassiers, en zat in een open rytuig; zijne gemalin en eenige anderen volgden in een tweede rijtuig. Duizenden personen waren op de been en hieven een oorverdoovend geju'.ch. aan, dat tot aan het station atmhield. Alle vensters in de straten welke naar het station voeron, waren dicht bezet en onophoudelijk werd roet zakdooken gewuifd. Slechts langzaam konden de rijtuigen, die ook door eene ontzettende menigte werden gevolgd, voort komen. Op het perron had een escadron van de garde-kurassiers te voet, met de regimentsmuziek, post gevat: daar bevonden zich ook de gezamenlijke ministers, al de leden vaq het corps diplomatique, en vele andere voorname personen. De aandrang van het publiek was ook hier ontzachelijk groot. De bloemen en bouquetten lagen bij bergen in de wachtzalen, welke buitendien feestelijk getooid waren. Prins en Prinses Bismarck namen een hartelijk af scheid en vertrokken met den trein van 5 uur 40 min. De Post zegt, dat het bericht ongegrond is, als zou prins Bismarck den hertogstitel hebben afge wezen. In de Zaterdag gehouden slotzitting deT aïbeid— conferentie hield de minister Berlèpsch een lange redevoering, waarin hy deed uitkomen, dat de con ferentie niet iu de gelegenheid is geweest interna tionale schikkingen te treffenwel kon zij hare meeningen en wenschen kenbaar maken. Hij meent, dat de conferentie de grondslagen heeft gelegd, waarop verder kan worden voortgebouwd, tot ver wezenlijking van het streven om aan de werkende klasse meer bescherming, grooteren waarborg voor hare stoffelyke en zedelijke ontwikkeling te ver schaffen. Mochten ook in de naaste toekomst de moeilijkheden groot schijnen, toch bestaat reeds thans eensgezindheid ten opzichto van zekere inter nationale gezichtspunten, waardoor het aan eiken Staat op zich zeiven mogelijk zal wardeu, onder inachtneming van eigehaardige verhoudingen, de oplossing van verschillende vraagstukken ter hand te nemen. Van de door de regeeringen beschermde ontwikkeling der nyverheid hangt ook de welvaart der werklieden af. De minister verklaarde verder, dat hij in last had aan de leden dor conferentie den warmsten dank des Keizers over te brengen voor hun zaakkundigen arbeid. De Engelsche gevolmachtigde, sir John Gorst, betuigde zijn dank aan den Keizer voor het bijeen roepen der conferentie, welkor uitkomsten buiten gewoon verblijdend waren en die, naar hy hoopte, niet de laatste zoude zijn. Wanneer millioenen kinderen aan de ellende zijn onttrokken en even zooveel vrouwen aan het huiselijk leven zijn her geven, zullen de leden der conferentie zich met dankbaarheid het initiatief des keizers herinneren. De heer Jacobs (België) dankte den heer Berlepsch voor de leiding der conferentie, eene dankbetuiging waarbij de vertegenwoordigers van Italië en Spanje zich aansloten. Het Duitsche programma voor de conferentie om vatte zes punten in den vorm van vragen. Do con ferentie antwoordde daarop fn haar slotprotocol in den vorm van wenschen, waarbij intusschen op to merken is, dat bij de vaststelling van deze wenschen de gevolmachtigden der verschillende landen het niet altijd met elkander eens wareu. Daar echter elk antwoord ingeleid werd met de rekbare formule «liet is wenschenswaard,* konden, ook de tegen strevende elementen zich eenigermate daarmede veroenigen. Eu dat te eerder, omdat bij de meeste punten uitdrukkelijk vermeld werd, dat «uitzonde ringen" naar gelang van de behoefte des lands toegelaten zijn. De verkregen resultaten z.ullon nu aan de regee ringen, die aan do conferentie deelnamen, worden medegedeeld, om tot leiddraad te dienen voor hare toekomstigen wetgeving, zonder dat zij echter daar aan gebonden zijn. Als vertegenwoordigers van het kolenland kwamen de Engelsche gevolmachtigden op tegen de bepaling dat vrouwelijke personen bij de onderaardsche mijn werken in het geheel niet werkzaam zullen mogen zijn. Uit gesprekken met buitenlandsche leden der con ferentie blijkt, dat naar hun oordeel het resultaat der conferentie voor het oogenblik alleen te zoeken is in het «moreel effect," die zij hebben moot op de arbeiderswetgeving achterlijk gebleven zijn. Voorts zou de gedachte aan eene toekomstige internationale overeenstemming op het gebied der arbeidersquaestie geenszins zijn buitengesloten. De conferentie werd daarop uit naam van den keizer gosloteu verklaard. Do leden van het Engelsche Parlement gaan Dinsdag a. s. met Paaschvacantie naar huis. Het Lagerhuis komt den 14deu April weer bijeen en dan zal terstond na de indiening van de begrooting de Land-purchase-bill behandeld worden. De vooruitzichten voor deze wet zijn niet ongunstig. De leiders der liberalen zijn niet geneigd het plan der Parnellisten om de behandeling opzettelijk te ver tragen te steunen, maar wel zullen zij het ontwerp bestrijden. Hun bezwaar, dat de belastingbetalenden in Engeland door het ontwerp van den heer Ealfour te veel gedrukt werd, maakte niet veel indruk, want de heer Balfour vraagt'niet meer dan 33,000,000 pd. st. tegen een rente vau 2s/4 pCt. terwijl de heer Glad stone in zijn bekend Home-rule ontwerp voor land aankoop 50,000,000 pd. st. aanvroeg en wel tegen 3 pCt. Dat het ontwerp in vele opzichten, wat de onder dooien betreft zal worden gewijzigd, is zeker, maar toch bestaat er gegronde verwachting, dat het ontwerp weldra tot wet zal wordon verheven. Het nieuwe regeringsontwerp tot regeling van het lager onderwijs is by het Parlement ingekomen, en als de volksvertegenwoordiging het mocht goedkeu ren, dan zal het den lsten Augustus e. k. in wer king treden. De Engelschen noemen hunne onder wijswetten Codes, maar do Educational Code is na tuurlijk niets anders jan eene onderwijswet, waarin staan opgenomen al de bepalingen, dio het openbaar onderwijs, in cam het openbaar lager onderwijs be treffen, in den vöfrra van een wetboek. Het tegenwoordige ontwerp is zeer omvangrijk, gelijk dat, hetwelk verleden jaar door de regeering ingediend, doch toen weer ingetrokken werd. Het herhaalt ook vele der bepalingen daarin, die in hoofdzaak gegrond waren op de conclusiën vervat in

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2