BINNENLAND. AM. IAH. IT, Donderdag 3 April. K° 4186. 1890. 1 /Nieuws- en dijnen St Zn. ^straat. FEUILLETON. ij I rj IDAG an dag jn van VEEN, traat. G SS’ igoecL hn73*. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Jises ins. De insending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. i ■H EVER, tter. [ÊN j Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. medege- S3. de eer in Zoon. J De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. treden een lecht. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. cht Gottf- en door het KMAN en uitstoomen LEMENT- GORDIJ- RÊME ge appreteerd. »g (Uit het Duihch.) EERSTE HOOFDSTUK. nu in kwij- goudsche courant ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere rege meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 2 April 1890. Benoemd tot kapelaan te Hoofddorp de heer Kabel van Gouda. Tot ons leedwezen vernemen wy, dat dr. Schaep- man in de laatste dagen weer minder wol is dan voor eenigen tyd. Heden zou onze katholieke afgevaardigde eene operatie ondergaan aan de keel. {Centrum.) van de hand te wijzen onder de bestaande om standigheden moet ik tot mijn leedwezen daarvoor bedanken.” Hij maakte een diepe buiging en keerde zich om. Doch op datzelfde oogonblik stond miss Burton, op en trad op hem toe. In sprakelooze verwondering, de groote vurige eogen strak op hem gericht, hing haar blik aan de lippen van den stoutmoedige^ spreker. Toen wierp zij met één ruk het haar \an haar voorhoofd naar achteren en zeide met krachtige stem «Zoo, zoo 1 Alzoo noemt gij, hoogwijze Duitschere, het onvrouwelijk wanneer een vrouw door handelend op te treden nog juist ter rechter tijd, have en goed, ja de eer en den goeden naam van een oud han- dclshuis van den ondergang redt? Ongetwijfeld, dan loopen onze inzichten op dat punt, wijd uiteen! Voorwaar, zoo heel gemakkelijk is het niet van uit een paleis met onbeperkte macht bevelen uit te dee- len! Dikwijls bedriegt de schijn; er komen oogen- blikken, waarin het ruwe, onbarmhartige noodlot ook een zwakke vrouw toeroept: «Help u zelf!” Uw Duitsche, teeder gevormde vrouwen zouden dan zeker in zulke critieke momenten niets doen dan de handen ten hemel te beffen en te jammeren en te klagen of goede vrienden om hulp en bijstand smeeken Onzin! Dat noem ik flauw en erbarmelijk. Een Amerikaansche vrouw helpt zich zelf!” Met het hoofd fier in de hoogte stond het jonge 4) Zich weinig bekommerende om den eigenaardigen toestand, waarin hij verkeerde, er niet aan denkende of hij misschien niet met eigen hand de schitterende vooruitzichten, die hem werden aangeboden, vernie tigde, riep hij, het hoofd trotsch opheffend, toornig uit. //Gij, mevrouw, die hier van uit uw paleis over aanzienlijke geldsommen- beschikt en over vele dienstbare geesten te bevelen hebt, die in uwe oogen niet veel meer zijn dan kiezelsteenen gij kunt ongetwijfeld niet beoordeelen wat er omgaat in het gemoed van een man, die eens betere, gelukkiger dagen heeft gekend en die alleen uit bittere ellende wordt genoodzaakt een karig stuk brood te verdie nen Ja, mevrouw, een ware lichtstraal was het voor mij den u bekenden brief van den consul te ont vangen Ik ontken dit volstrekt niet. Met begeerige handen greep ik naar de reddingsplank, die mij werd aangeboden, ik vloog hierheen vol zalige hoop, geheel vervuld van de schoonste verwachtingen. Maar het najaar, door minder vraag, uit Noord-Rusland vooral veel zaad tot verlaagde prijzen aan de markt. De Goudsche machinefabriek had gedurende het jaar 1889 over het algemeen voldoen Ie werk, en tusschen 40 en 50 werklieden in dienst. Door haar werden onder meer de Goudsche glu- cosefabriek en de stoombierbrouwerij «het dubbel Anker” ingericht, terwijl eenige kleinere installaties te Antwerpen en hier te lande werden geleverd. De omzot der Stearine-kaarsen fabriek Gouda, bleef ongeveer dezelfde, on de behaalde winsten laten een ruim dividend toe. Omtrent de kaarsenpittenjabriek valt niets bijzon ders te vermelden. Omtrent de sigarenfabrieken wordt ons medege deeld dat de toestand ongeveer dezelfde is als in het vorige jaar. De toestand van den houthandel en de houtzagerij was in het afgeloopen jaar niet ongunstig. De vraag naar gezaagd hout was belangrijk meer dan in de laatste jaren en de verhoogde houtprijzen in het bui tenland kwamen den houthandel ten goede. De toestand der boekdrukkerij en binderij, door stoom gedreven, veranderde niet. De loodwitfdbriek werkte het geheele jaar goed door en de vraag naar loodwit nam toe. Op nieuw bleek dus, dat het Hollandsche fabrikaat tegenover het goedkoopere Duitsche de voorkeur blijft verdienen. De fabriek van kunstmineraalwater werkte door den korten duur van den zomer niet zoo voordeelig als in ’t voorjaar te verwachten was. De resultaten zijn evenwel bevredigend. In den toestand der zeepziederij is geen verande ring gekomen. De Goudsche waterleidingmaatschappij begon het jaar 1889 met 1412 abonnements-contracten over 1939 perceelen en een opbrengst van 21533,07 en 106 meter-conlracten met 119 perceelen voor een minimum bedrag van 2^69, Op 1 Januari 890 waren aangesloten 1549 abon- I in hot hart van den armen ver van zijn land ver wijderden Duitscher klopt toch nog iets, dat sterker is dan de honger, waardoor hij dikwijls gepijnigd wérd. Dat is namelijk de trots, de trots van den roan, miss Burton, die niet bukken wil noch buk ken kan onder den scepter ^ener vrouwwien het eene onmogelijkheid is zich te voegen naar de luimrn van een grillige vrouw! De beginselen en ideeën, die ik van uit mijn vaderland hierheen heb meêgebracht en die zich zoo maar niet laten afschud den, zijn nog te echt Duitsch, dan dat ik in staat zou zijn het gezag van een vrouw on voorwaardelijk boven mij te erkennen. In dit land spelen geëman cipeerde dames een eerste rol; bij ons, waarde vrouw alleen als zij in haar schoon, zacht karakter blijft geëerd wordt, beoordeelt men hier aarzelde hij even om voort te gaan en zijne lippen trilden zenuwachtig als hij bijna op woesten toon aldus voort ging «beoordeelt men vrouwenheerschappij als een belachelijke en dwaze zaak. Vergeef mij diarom, dat ik u lastig heb gevallen, miss Burton! Vergeef mij bovendien, dat ik, een vreemde indringer, zoo open en zonder omwegen tot u durfde spreken! Maar droefheid, teleurstelling en wanhoop over mijn eigen mislukt bestaan woelen zoo hevig in het diepst van mijn gemoed, dat alle nauwlijks geheelde wonden i daardoor opnieuw worden opengereten. Hoe gaarne ik die zoo benijdenswaardige betrekking bij de firma Burton dan ook zou hebben aanvaard, hoe dwaas w het wellicht van mij is een zoo vereerend aanbod {meisje, die in lengte niet veel voor hem onder deed, Aan het VERSLAG van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Gouda over den toestand van Handel, Nijverheid enScheepvaart in 1889, ontleenen wij nog het volgende De margarinc-boterfabriek werkte als in jfèt vorige jaar, doch iets minder voordeelig wegens de hoogere pryzen der margarine, een gevolg van speculatie. De vergunningen in 1889 volgens de Wet aan 2 Juni 18.7 5 (Stbl. No, 95) verleend, zijn •1. aan W. S. Steenweg, mineraalwaterfabriek 2. aan A. van Lom, bierbrouwerij. De pijpen]abrieken werkten geregeld door, ook wegens de toenemende vraag naar lange pijpen, in het buitenland. De vraag voor ’t binnenland was vol doende, terwijl buitenlandsche orders schraal waren, hoofdzakelijk door concurrentie van Duitschland en Schotland, die steeds tot lagere prijzen verkoopen; ook de stijgende arbeidsloonen maakten het moeilijk daarte gen te concurreeren. De nieuwe wet van 5 Mei 1889, Staatsblad No. 48, zal een grooten omkeer in de pijpon- fabriekeu te weeg brengen, hetgeen tot groot nadeel, niet alleen der werklieden, maar ook der fabrikanten zal blijken te zyn. De pottebakkerijen of aardewerkfabrieken werkten geregeld door. Overgroote bestellingen van bloem potten waren oorzaak dat er minder goudsch aarde- beloofden, waardoor die prijzen stegen, kwam werk werd gefabriceerd dan gowoonlijk, zoodat de voorraad van vroegere jaren bijna geheel is afge scheept. Niettegenstaande de aanhoudende stijging van de prijzen der grondstoffen, vooral brandstoffen, is de prijs van hot aardewerk dit jaar niet verhoogd. Aanbiedingen, die door de afnemers werden ge daan, om gedurende eenigen tijd vooruit do fabrikanten te verbinden tot den tegenwoordigen prijs te blijven leveren, werden niet aangenomen. De kleingarenfabrièken verkeerden ook nenden staat. De machinale garenspinnerij werkte gemiddeld 70 uren per week, telde 120 werklieden (69 m. en 51 v.) en betaalde aan de mannon van ƒ5 tot ƒ18, aan de vrouwen van f 2,50 tot 6,50 per week. De gefabriceerde hoeveelheid bedroeg ruim 205000 K. G. De fabriek gaat voort met alle krachten het hoofd te bieden aan de concurrentie der Duitsche garens, die hier en elders worden ingevoerd. De uitvoer naar Duitschland is zeer beperkt. De stoombeukmolen, die gchjcl van de kleingaren- fabrieken afhankelijk is, had oen zeer onvoordeelig jaar. In den toestand der Goudsche siroopfabriek kwam geene verandering. Door do toenemende concurrentie liepen de te maken prijzen steeds lager. De bierbrouwerijen hadden een goed debiet. Omtrent den lederhandel valt niets bijzonders te vermelden. Omtrent de stoomolieslagerij wordt ons medegedeeld dat de vraag naar lijnkoeken buiten verwachting in 'het voorjaar niet zoo groot, zelfs minder dan in het najaar van 1888, was, daar andere voerartikelen goed koop bleven en de landbouwers dooreengenomen een minder goeden tijd hadden. Lijnolie verbeterde, vooral in het najaar, daardoor in prijs. Niettegen- I staande de zoinerborichten een kleine lijnzaadoogst i it--x- t-1 er iD

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1