Fabrieksterrein Buitenlamlscti Overzicht. Pm0LEUM-\0TEEMNGEN APVERTENTIËN. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam ADVERT E N TIK N Bements-contracten met 2142 perceelen en een op brengst van 23545,77 en 103 meter-contracten met 116 peroeelen voor een minimum bedrag van 2357.—. Het getal abonnementen vermeerderde dus in 1889 met 137 met 203 perceelen en verminderde met 3 meter-contracten voor S perceelen. Voorts werd gecontracteerd voor 14 closets, 7 ba den, 3 straatbesproeiers, 1 brandkraan en 1 fontein. Er werden naar de stad gepompt 285235 M8 water of per dag 781 M8 tegen 220055 en 603 M8 in 1888. Het waterverbruik per hoofd en per dag bedroeg 69.74 L. Onder de vele wandelaars, die te Utrecht op Palmzondag op de Biltstraat te zien waren, bevond zich ook de 103-jarige heer Lorette, die nog 11/# uur met wandelen doorbracht. Toen hij dezer dagen vernam, dat zijn stadgenoot, de heer Ludwig, ook spoedig den honderdjarigen leeftyd zou bereiken, merkte do heer Lorette op 0Hij kan mij toch niet meer inhalen." In het Transvaalsche blad de Persvan 5 Maart, leest men onder de rubriek Pettkrassen uit Pretoria het volgende In de Volksstem las ik onlangs dat in een district, van onze republiek een vereeniging van jongelieden was opgericht. De leden dezer Vereeniging verbinden zich onder eede, geen meisje te zullen huwen, dat eerst aan een jonkman aanmoediging heeft gegeven en ver volgens toen hij, daardoor gesterkt, haar ten huaelijk vroeg, hem weigerde. Zoo'n vereeniging zou men kunnen noemenAlgemeene bond ter bestrijding der coquetto- rie En nu te denken, dat de Zuid-Afrikaansche Repu bliek in haar eenvoud ahn do gansche wereld moet voorgaan in do bestrijding van deze zoo typisch vrouwe lijke eigenschap, die door sommigen wordt gelaakt en döor andere tot zekere hoogte wordt geprezen Als ik een Transvaalsch meisje was, dan zou ik een apologio in de Volksstem eiscbeu, want het oprichten van zoo'n Vereeniging is voldoende ora ons geheele „nooien lom" in de buitenwereld in opspraak te brengen. Maar ik ben eenmaal geen meisje, doch een fatsoenlijk jongeling, die zich met coquetterie niet ophoudt. Daarom stel ik aan Pre- toriaansche jongelieden voor, zich met mij te vereeoigen en een onderafdeeling van dien doorluchtigen bond op te richten, ten einde dus het kwaad te stuiten vóór de harten van al onze jongemannen gebroken zijn. Don löden Mei a.s. van 1 tot 5 uur zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden wor den eene internationale tentoonstelling van katten en kunst voortbrengselen, op katten betrekking heb bende. Ingezonden kunnen worden, mits vóór 20 April opgegeven zeldzame en jonge katten, uitheerasche tamme katten, langharige katten, kortharige katten, mandenwerk en kunstvoortbrengselen op katten be trekking hebbende. Onder deze laatste rubriek worden gerangschikt plastieke voorwerpen, schilderijen (lste pr. g. med., 2de pr. verg. z. mod., 3de pr. zilv. med.) teekenin- gen, plaatwerken en photographieën. Nadere bijzonderheden*vindt men vermeld in de programma's en inschrijvingsbiljetten, welke kosteloos voor nar. William en deze moest onwillekeurig er kennen, dat hij eene vrouw, zoo zelfstandig en flink, in Duitschland nog nooit ontmoet had, en dat hij deze wel in staat achtte iets buitengewoons te onder nemen en tot stand te brengen. Als door een on zichtbare macht teruggehouden, stond hij als vast genageld aan den grond en keek zwijgend, als 't ware verslagen door hsre woorden, het mooie meisje aan. Zacht lachend overtuigde zij zich van hare over winning en, terwijl hare trekken weder die ernstige waardigheid aannamen van te voren, zeide zij op kalmen toon 0Waarom echter zouden wij ons geheel onnoodig opwinden, daar ik toch uitsluitend over zaken met u wensch te bespreken, mijnheerBovend:en is het mij geheel onverschillig hoe men in Duitschland over ons denkt. Het geldt hier eenvoudig beantwoording der vraag: ja of neen. Indien gij het werkelijk be neden uwe waardigheid houdt uwe arbeidskracht en kunde ten dienste te stellen van een huis, voor wietos wel en wee een zwakke vrouw verantwoorde lijk is goed, dan wil ik u geen seconde langer ophouden. De betrekking van procuratiehouder op ons kantoor zal ook zonder u spoedig genoeg ver vuld zijn." voegde zij er met een trotsche wending van haar schoon hoofd aan toe. //Daar u echter een man van geest, verstand en hart schijnt te zijn, zoo houd ik het voor mijn plicht het vooroordeel, dat u heeft tegen de Araerikaansche vrouwen, te be- trijden. Voorzeker zijn er onder hen sommigen, verkrijgbaar zijn op franco aanvraag, aan het adros van het Paleis voor Volksvlijt. Uitgeloofd zijn 55 prijzen (o. a. cén gouden en 8 verg. zilv. medailles). Voor de inzending, die bij zonder ter opluistering van de tentoonstelling heeft bygodragen, is een afzonderlijke bekroning toege- zogd. De commissie van beoordoeling bestaat voor de dieren uit de heeren R. F. Maitland, ex-directeur van het Kon. Zool. Bot. Genootschap to 'a-Graven- hage, A. A. van Bemmelen, direct, van de Rotterd. Diergaarde te Rotterdam, en Francois L'Hoëst, direc teur der Sociétó Royale de Zoölogie te Antworpen. De jury voor do kunstvoorwerpen wordt gevormd door de heeren J. C. Groivo jr., F. A. van West, Jan van Essen, allen te Amsterdam. De regeliugscoramissie heeft tot voorzitter den heer C. A. A. Dudok do Witt te Amsterdam, tot secretaris den heer K. T. Maitland te 's-Gravenhage. Een te Leiderdorp woonachtig man kreeg jl. Zaterdag avond twist met een te Leiden wonend persoon. Toen laatstbedoelde na afloop daarvan huiswaarts ging, kwam hij drie mannen togen, die naar hunne woning onder Leiderdorp gingen. Hij volgde die personen zonder tot hen iets te zeggen, doch nauwelijks buiten de Zijlpoort gekomen, werden de drie aangevallen door een grooten ulmer dog, die door den eigenaar, zijude do eerstbedoelde man, op hen werd aangehitst. Door do muilkorf, welke het beest droeg, niet genoeg kunnende bijten, trok de eigenaar de korf af en hitste opnieuw den hond aan, met het gevolg dat van twee der aangevallenen de kleeren letterlijk van het lijf gerukt werden, en deze belangrijke verwondingen bekwamen en wel aan handen, neus en been. Bovendien groep de eigenaar van den hond een dier personen bij do borst, zoodat de hond nog vuriger werd. Ook werd door hem een brugwachter, agent van politie, die op het tumult toeschoot, heleedigd en aangepakt. Tegen den dader wordt door de politie te Leiden proces-verbaal opgemaakt ter zake van het aanhitsen van een hond en het in strgd handelen met het bevel van den burgemeester, die voorgeschreven heeft dat de honden gedurende vier maanden ge muilkorfd moeten loopen. De eerste versche grasboter werd gi«teren aan Z. M. den Koning aangeboden door J. A. Bos, boter- en kaashandelaar te Leiden. Omtrent den verschrikkehjken cycloon in de Ohio- vallei velgen hier eenige nadere bijzonderhedon De gemeenschap is totaal verbroken. Telegraaf en post zijn niet tot het overbrengen van eenig be richt in staat, want de telegraafdraden zijn voor 't meerendeel geknapt en honderden palen zij» oravei gewaaid. De spoorwegen zijn onbruikbaar, daar de rails op verscheiden plaatsen verbogen of verdwenen zijn. De wervelwind schijnt met bijzondere hevig heid in do Ohio-vallei te hebben gewoed, inaar ook door de staten Nebraska, Kansas, Jowa, Kentucky en New-York heeft hij zich met zulk eene buiten gewone snelheid een weg, kenbaar aan de verwoes tingen, geteckend. Alles sleepte do storm mede. Huizen werden om- vergewaaid als kaartenhuisjes en de bewoners onder de puinhopen bedolven. Het hevigst woedde hij te die ijdelheid en dwaze hoogmoed op een verkeerdon, gevaarlijken weg hebben gevoerd; het zijn ongelukkige mislukte wezens, die gebrek hebben aan een nuttigen werkkring en een gezellig tehuis. Intusschen wil ik tot geen prijs tot dezulken gerekend worden, zelfs niet door een vreemdeling!" voegde zij er op loven- digen toon bij. //Luister alzoo nog enkele minuten naar mij, voor wij scheiden!" Snel liet zij zich bij die woorden op de sopha neervallen en gaf hem een teeken tegenover haar plaats te nemen, aan welk verzoek hg thans geen weerstand kon bieden. //Het bankiershuis Thomas A. Burton is sedert vele jaren een, uitgebreide zaak, die in New-York in hoog aanzien staat," vervolgde zij op verbalenden toon. //Steeds hebben wij in relatie gestaan met het buitenland, wat ook nu nog het geval is. Ik zelf ben op Haiti geboren, terwijl mijn vroeg gestorven moeder tot de Fransche kolonie behoorde en eene Creoolsche was. Zoo lang als mijne herinnering strekt, ken ik den heer Burton als een ziek prikkel baar man, die te ellendig en te zenuwachtig was om, zooals het eigenlijk had moeten zijn, de zaken van het kantoor zelf waar te nemen en zoo liet hij lang zamerhand helaas! de behandeling daarvan geheel aan ondergeschikten over. wik was toen een meisje van misschien 15 jaar; maar toch herinnerde ik mij nog zeer nauwkeurig die droevige tijd, ioen het ontdekt werd dat een schurkachtig kassier jaren achtereen valschheden in Louisville, de hoofdstad van Kentucky. Het aanta* dooden is daar vyf honderd ou sommige verslagon spreken zelfs van duizend. Op het oogenblik dat de cycloon woodde, braken er twaalf branden tege- lyk uit. De waterwerken waren in 't ongoreede ge raakt, zoodat er aan geen blusschen te denkon viel. Politie en brandweer waren radeloos. Men liep heen en weder zonder to weten, waar het eers' hulp te bieden. Hier jammerde een moeder, half tusschon een hoop puin uitstekend en hief een zuigeling om hoog. Wat verder riep een gansch huisgezin, door vlammen omgeven, schreiend om hulp. De gaspij- pen stakeu uit den grond zoodat men, om ontplof fingen te voorkomon; de buizen moest afsnijden. Diopo duisternis heerschte daardoor in de stad, en de vlaramonde huizen boden daardoor een nog ang stiger aanzien. Hot stadhuis, waar juist een bal werd gegeven, stortte in on bedolf onder het neer vallend puin de feestvierenden. Dames in balkostuum liepen schreiend rond, om hulp smeekend om oen vader, vriend of geliefde te redden. Andere vrou wen, half krankzinnig van angst, klemd n zich aan de redders, zoodat zij het werk zeer bemoeilijkten het was verschrik kei yk. De storm vorwoestte 2500 huizen. Menschen wordon opgelicht, een eind weegs door de lucht ge slingerd uu vielen dan met gebroken lcdomaton, enkelen echter geheel ongedeerd, noder. De treinen waaiden om en hierdoor verloren weder verscheiden monschen het loven. De lucht was vervuld met stoenen, stukken yzer en andore voorwerpeu, die met ontzaggelijke vaart meegesleurd werden. De stad is onherkenbaar. Men weet op sommige ge deelten niet, waar de straten gestaan hebben en de inwoners lijden veel van don honger daar de com municatie nog lang nibt hersteld is. Ook Illinois, Missouri en Indiana hebben verschrikkelijk geloden. De nieuwste onthullingen, die uit Siberië Europa bereiken, overtretfon aan afschuwelijkheid nog verre de gruwelen van Irkutsk. Het onderstaande is een gedeelte Van een brief, die uit Uisztyo-Kara afkomstig is en te Zürich werd ontvangen. In Kara bevindt zich ui. een gevangenis, waarin veel z/politiek-veroordoelden" (nihilisten enz.) zyn opge sloten. Wat in genoemden brief voor ons oog wordt ontrold, is een tafereel uit het leven dezer onge- lukkigen. Letterlijk vertaald, luidt de inhoud als ™lgt: Jt 0 De vrouwelijke politieke gevangenen hadden bij de «verheid een verzoekschrift ingediend, om den commandant der gevangenis Moszjukow te ver plaatsen, daar hg haar op ondragolijko wijze mis handelde. De tot dwangarbeid veroordeelde nihilisto Kawaljewskaja, moest, op zgn bevel, naar een andere gevangenis getransporteerd worden; de uitvoering van dit bevel geschiedde echter op ongehoorde ruwe wijze Men drong by nacht do cel, waarin de vrouw zich bevond, binnen, sleurde haar, niettegen staande zij ziek was, uit haar bed en sleepto haar daarna door de gevangenis; vervolgens trok men haar het gevangenispak aan en stelde ten slotte de ongelukkige bloot aan de gemeene scherts der soldaten. Ondanks alle pogingen der gevangen vrouwen werd de commandant niet verplaatst. Daarom besloten de vrouwen, alle spijs te weigeren en gemeenschappelijk to verhongeren. Do eerste hongerperiode duurde 6 dagen,, de tweede acht, de derdo twaalf, en de laat- de boeken had gepleegd en roekelooze speculaties had ondernomen. Met een zeer aanzienlijk kapitaal was de bedrieger er plotseling van door gegaan. Alles werd toen wel geschikt, zoo goed en zoo kwaad als het ging, maar zulke groote verliezen als onze firma toen had geleden, laten zich niet zoo gemak- kelijk weer goed maken. En, wat het voorfiaamte was hij die de ziel was van de onderneming, die de geheele leiding der zaak in handen had, ontbrak. Zoo begon derhalve het huis Burton op zijne funda menten te wankelen." Een diepe zucht ontsnapte de borst van de spreekster bij die woorden. jrDat waren er ge jaren, welke op die droevige catastrophe volgden. Mijn vader, die oin gezond heidsredenen meestal in het zuiden vertoefdeik zelf een nog niet geheel volwassen meisje van 18 jaar en boven mijn hoofd de dreigende, steeds duisterder wordende wolken van een zekeren ondergangMaar ik ben een koopmanskind, opgegroeid en groot geworden met zekere neiging voor zaken doen, steedë vol belang stelling in de moeilijkste berekeningen. Wie zal het mij derhalve euvel duiden, dat ik toen, vol opgewektheid, het bekommerde hoofd verhief en de slap neerhan gende teugels van het bewind zelf in handen nam. Ik deed zulks. Do onervaren achttienjarige meende met volharding en spaarzaamheid zelfs do moeilijkste omstandigheden en de grootste bezwaren te kunnen overwinnen. O dwaas, onnadenkend kind, dat ik was l Wordt vervolgd.} .te drie-en-twintig dagenToen kwam het bevel om de vrouwen met geweld voedsel in te geven. Om haar lotgenooteu van deze vreesel.jb) marteling te verlossen, besloot ten slotte een zekere Sigida, een eveneens tot dwangarbeid veroordeelde Nihiliste, zich op te offeren. Zij wilde haar medezusters van de kwaal des hougers verlossen en nam zich voor den oommandant een oorvijg to geven, in do hoop alsdan te zullen worden opgehangen en op deze wyze de autoriteiten te dwingen, den oommandant te ver plaatsen. Zij bracht haar plan werkelijk ten uitvoer: de commandant kreeg een oorvijg. Maar Sigida's opoffering was te vergeefs. Men sloot haar dadelijk op in streng arrest en wachtte de bevelen af van den gonvorneur-generaal Korff, die van het gebeurde was in kennis gesteld. „Korff beval, dat Sigida wegens handtastelijke beleediging van een ambtenaar ais een gemeene man nelijke misdadiger zou worden bestraft met 100 knoetslagen. Alle vrouwelijke gevangenen richtten daarop eenparig een telegram tot den gouverneur, om opheffing van dit barbaarsche bevel te verkrijgen. De gevangenisdokter weigerde bij de strafoefening tegenwoordig te zijn, daar Sigida aan een hartkwaal leed en bovendien een zwak gestel had; hij vreesde, dat zij de executie niet zou overleven. Op het tele- graphisch verzoek der vrouwen en het geneeskundig bezwaarschrift volgde telegraphisch een herhaald be vel, waarin de onverwijlde tenuitvoerlegging van het vonnis werd gelast en de tegenwoordigheid van den dokter overbodig werd geacht. Den 26n November werd Sigida gegeeseld; don 29n November stierf zij aan hartverlamming. «De vrouwen besloten alsnu om door algeraeenen zelfmoord tegen deze beestachtige wijze van straf- doening te prottsteeren. Zij-namen allen vergif in. Drie van haar stiervenKawaljewskaja, Kaljusch- naja en Smirnitzkaja j de overigen werden gered, De wachthebbenden gendarmen, door de doodeliike stilte in het vrouwenverblijf opmerkzaam geworden, zagen de vrouwon in doodstrijd liggen en maakten alarm. Door nog tijdig aangewonde middelen werden de overigen gored. Op de mannenzaal besloot even zoo de helft der gevangenen door zelfmoord een einde aan hun leven te maken. Twaalf van hen vergif tigden zich. Twee stierven: Iwan Kaljuschnij de broeder van Kaljuschuaja en Bobuchow. De overi gen bleven in het loven. Veel mannen en vrouwen zijn evenwel nog steods in levensgevaar. De mannen hebben, naar het schijnt, een nog verschrikkelijker dood gekozen, zij zeiden dat het zooevcn beschrevene slechts het begin van het eind was, hoe zal dan het eind zelf zijn?» Tot zoover de brief, welks inhoud volkomen overeenstemt met vroegere berich'en over mishande lingen van zoogonaamde politieke misdadigers in Siberië. Do Russische regeering bewaart hot stil zwijgen; zij beproeft niet eens de berichten over de gruwelen als onwaar of overdreven voor te stellen en van een verbetering in de behandeling der wegens politieke misdrijven veroordeelden hoort men evenmin iets. In Konden heeft zich, op initiatief van James Beale en anderen, naar aanleiding van de bovon be schreven gruweldaden, een comité gevormd, dat tie publieke opinie van de verschillende natiën zal trach ten wakker te maken, ora op die wijze de russische Regeering te noodzaken, de in haar naam geplgpgde gruwelen voortaan te verhinderen. Te Newcastle is een dergelijke vereeniging door den bekenden rus- sischen sohrijver Stepniak, den afgevaardigde Burt en anderen opgericht. Te Philadelphia cirouleeren verzoekschriften aan den Czaar ter gunste van oen menschelijker behandeling dor Siberische gevangenen. Als basis voor dit verzoek wordt op de traditioneele vriendschap tusschen Amerika en Rusland gewezen. Het uitleveringstractaat tusschen de Vereen'gde Sta ten en Rusland, dat voornamelijk door de Russische Regeering met verlangen wordt te gemoet gezien, heeft weinig kans tot stand te komen zoo lang de Regeering van den Czaar aan de Siberische gruwe len geen paal en perk gesteld heeft. Hoewel thans Bismarck's afscheid aan de Duitsche hoofdstad als de slotacte in het tusschen hem en keizer Wilhelm afgespeelde drama te beschouwen is, zal nog niet zoo spoedig de nagalm van deze groote historische gebeurtonis zwijgen. In onze vorige over zichten deelden wij in het kort mede hetgeen men algemeen als de ware oorzaken voor de breuk tus schen keizer en rijkskanselier aangeeft. De aandacht verdient evenzeer wat een Duitsch schrijver in een Engelsch blad bericht over het karakter en de wijze van arbeiden van den koizer. z/De billijkheid tegenover Bismarck" verklaart hij eischt te melden dat de zenuwachtige en voor indrukken vatbare natuur van den keizer het geduld van den zelfstandigen, vastberaden rijkskan selier, zoowel als van menig ander van minder hoogen rang, dikwijls op een zware proef heeft ge steld. In zijne voortdurende bezorgdheid om zijn volk belangstelling te bewijzen is zijne Majesteit bgv. dikwijls geneigd om van niet officieele personen raad in te winnen, wanneer hg meent dat ze daartoe bevoegd zijn. Zonder tijd te verliezen schrijft hij die informaties of raadgevingen, aldus verkregen, op een stukje papier en zendt dit, brevi mariu, aan het hoofd van het departement waar het behoort. Deze was verplicht de keizerlijke nota aan Bismarck mee te deelen en aldus kroeg de kanselier een aantal iuformaties en raadgevingen, die niet ver langd werden door iemand, die zich zelve als de eenige rechter in alle quaeaties beschouwde. Nog grievendcr was hot voor den almachtigen minister dat de keizer directe orders uitvaardigde zonder hem eerst te raadplegen of althans een van de verant woordelijke ministers. De lezor zal uit het hier bovenstaande kunnen begrijpen, dat het onmogelijk was een modus vivendi et operandi te vinden, dat beidon ijzeren karakters als zij zijn kon voldoen den keizer en den kanselier. //Het feit, dat Bismarck ten volle overtuigd schijnt te zijn, dut de keizer best in staat is zijn eigen kanselier te zijn zal er veel toe bijdragen om zoo wel in het binnen- als het buitenland do bezorgdheid te stillen. Ik kan hier gerust bijvoegen dat Bis marck dit werkelijk gezegd hoeft." Zal de keizer met den heor Yon Caprivi zijn nieuwen rijkskanselier beter kunnen arbeiden Als een der beweegredenen voor Von Caprivi's benoe ming wordt 's keizers wensch genoemd, om groote veranderingen in de organisatie van het leger tot stand te brengen. Deze hervormingen zullen, naar mon zegt, zoo ingrijpend zijn, dat verscheidene kun dige militairen hun twijfel over het nut daarvan hebben uitgesproken. Ora ze ten uitvoer te kunnen brengen heeft de keizer een generaal noodig, die door zijn kameraden geëerbiedigd wordt on in staat is de vuordeelen met kracht te doen uitkomen, ter- wijl hij er tevens voor moet kunnen zorgen, dat ze met bekwaarahoid wordon uitgevoerd. Bij zijn plannen tot oplossing der sociale quaestie rekent de keizer ovenzeer op den heer Von Caprivi, daar hem uit gesprekken mot dezen overtuigend gebleken is, dat do generaal uitstekend op do hoogte is van het maatschappelijk vraagstuk en wat zeker den doorslag heeft gegeven volkomen de inzichten van den keizer op dit punt deelt. Wat nu beider plannen en denkbeelden op het gebied der sociale hervormingon zijn, zal spoedig genoeg kunnen blijken, wanneer de nieuwe rijksdag acht dagen na Paschon bijeenkomt. Het verrassend optreden van den Duitschen keizer, waardoor het eerste kwartaal van dit jaar zoo merk waardig is goworden, gegft aanleiding dat men den jeugdigen en voortvarenden vorst allerlei grootsche denkbeelden toeschrijft. In het gedwongen ontslag fVan prins Bismarck wil men zelfs den voorbode zien vau liet breken met de politiek van dén gewapenden vrede, en in de bijoenroeping der arbeidsconferentie een bewijs dat keizer Wilhelm een staatkunde wil inleiden, die geheel gegrond is op de bevordering der groote volksbelangen. Tot de denkbeelden, die hem worden toegeschre ven, behoort thans ook een internationaal congres, dat de onzijdigheid van België op hechter grond stegen zal vestigen. La Rcforme, een democratisch orgaan in Brussel, begroet die tijding met vreugde en knoopt er andere groote plannen aan vast, die op niets minder neerkomen dan een herleving van het denkbeeld der Bourgondische vorsten, Luxemburg zou aan België kdmen Elzas en Lotharingen een nieuwen onzijdigen staat vormen, waardoor Frankrijk zou worden bevredigd, met den hertog van Nassau als vorst en die beide onzijdige staten België en hot nieuwe Vogeezenrijk met de Nederlanden te zaraen een bond vormen van onzijdige staton zich uitstrekkende van de Noordzee tot Zwitserland en met oen bevolking van ruim 12 millioen inwoners, die 700,000 man op de been kunnen brengen. Tevens zou dit leiden tot oen plan van algemeene ontwape ning en het vrijkomen vau de veie railliarden, die nu door het krijgswezen worden verslonden. Dergelijke grootsche plannen van ontwapening en vrijmaking van Elzas en Lotharingen duiken ook in de Fransche bladen op. In de Figaro heeft Jules Lemaitre die verheven taak aan den Duitschen keizer voorgelegd. Wat de uitslag der arbeid-conferentie betreft, hierover betuigen ook de Engelsche bladen hun tevredenhoid. De Times wenscht den Duitschen keizer geluk met den voorloopigen uitslag, want het blad gelooft, dat niet alleen Duitschland, maar ook menig ander land de besluiten der conferentie in toepassing zal bren gen. In elk geval zal de conferentie steeds oen merk waardig feit blijven, dat als merksteen kan dienen op den weg, waar het pad van den jongen keizer en den ouden kanselier vaneen zijn gegaan. De Berlijnsche National-Zeitung is niet zoo te vreden. Het bladtwijfelt er aan, of Engeland, Frankrijk en België zich zullen storen aan de wen- schen, welke de conferentie heeft uitgesproken. Practische gevolgen verwacht het nationaal-liberale blad dan ook niet van de „schrale" besluiten zelfs niet voor Duitschland, waar de Ryksdag reeds voor den aanvang der conferentie zijn wenschen betreffeude fabriek-wetgeving had uitgesproken. De Fransche bladen zijn volstrekt niet ontevreden. De meeste Fransche bladen betuigeu nu hun tevre denheid er over, dat Frankrijk deel heeft genomen aan de conferentie, want de Fransche gemachtigden hebben nu doen zien, hoe goed de Fransche fabriek- wetgeving is en daardoor heeft Frankrijk weer aan zien gewonnen. De verkiezingen in Portugal zijn afgeloopen. Van de 134 zetels voor Portugal en Madeira zullen, naar men berekent, 100 door regeeringsgezinden worden bezet. Alleen te Lissabon zullen de republikeinen wat winnen, maar de overgroote meerderheid van het land toonde zich regeeringsgezind. Van de Afrikaansche protest-candidaten werden alleen majoor Serpa Pinto en Al vare Castellaes gekozen. INGEZONDEN. Zeer tot onze verwondering lazen wij eenige dagon geleden in uw blad een bericht over de kinderbewaarplaats alhier. Het was ons plan ge weest op den lsteu April de aandacht onzer stad- genooten op liet 12,/8 jarig bestaan der stichting van den heer Viruly te vestigen. Nu iemand anders die taak reeds van ons heeft overgenomen, willen wij toch een hartelijk woord van dank toeroepen aan hen, die door Contributie of giften tot het in stand blijven onzor vereeniging hebben meegewerkt. Gaarne hadden wij dezen dag tot een feestdag voor onze kleinen gemaakt, doch de toestand der kas laat zulks niet toe. Vele stadgenooten kijn aan ons ledental door den dood ontvallen, of hebben zich elders gevestigd, mogen wij daarom de nieuwere bewoners uituoodigon tot een bezoek aan onze inrichting op de Nieuwe Haven No. 103. Het zal hen ongetwijfold opwekken om door eenigen geldelijken steun bij te dragen tot het voortbestaan onzer nuttige instelling. De uitgaven aan derge lijke inrichtingen verbonden zijn niet gering, zoodat alleen door milde giften in alle behoeften kan worden voorzien. Ook komen wij nog met een andere vraag tot u. Het is ons gebleken, dat er dringend behoefte is aan kinderstoelen. Mochten er dus onder u zijn, die met de aanstaande schoon maak dergelyke meubelstukken of kinderspeelgoed willen opruimen, met de meeste dankbaarheid zal het voor onze vereeniging in ontvangst worden genomen. Nogmaals, stadgenooten! helpt ons ora de schoone stichting, die zoovole kinderen uit de arbeidende klasse ten goede komt, in het leven te houden, dat deze regelen eenigszins mogen bijdragen om uwe sympathie er voor op te wekken, is de innige wensch van HET DAMESBESTUUR. Gouda, 1 April 1890. VERBETERING. Id ons vorig Nr. staat in het aan het Verslag van de Kamer van Koophandel ontleende dat in 1889 419 koeien op onze markt werden aangevoerd. Dit moet zijn 919. van de Makelaars De markt was beden sast. Loco Tankfust 8.September-, October-, November- en December-levering 8.Zeilend f 8.-^. te Gouda TE KOOP GEVRAAGD zoo mo gelijk in de nabijheid van de Mallegatsluis. Brieven franco motto vTikhein» in den Boek handel van H. A. KRAMERS ZOON te Rotterdam. in alle Binnen- en Buitenlandse/ie Cou ranten, worden dadelijk opgezonden door het Advertentie-Bnreau van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2