BINNENLAND. knecht fc'° u f I FEUILLETON. at en xiontjes lij vie het pond. SEN. RUIK, igstraat. Maltose «ff- jlSvO Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 10 April. bij 'BORDz 11890, gnetische De inzending van adVertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. het Bureau I de Malto- in de Koek-, De uitgave dezer Courant geechiedt^dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f L70. Afzonderlijke Nommen VIJF CENTEN-. Bedankt voor het beroep haar Sluipwijk door da. C. F. M. Doeleman, te Trioht. (VU het Duittch.) DEBDE HOOFDSTUK. benoemd mej. H. A. Schim van der Loeff, in dezelfde betrekking werkzaam te Leeuwarden. irecteur, IGENDIJK. der Zelf- e ujtepat- EVRAAGD: ■Zoom. Heden morgen had in het gebouw Arti-Legi de herbeeteding plaats van het verbeteren der dakbedek king van de kazerne te Gouda. (Earning /2550. Ingeschreven werd door B. Hoogerwaard te Gouda voor 3374.W. Bokhoven te Gouda voor 3348.en H. J. Veldera te Hellevoetsluis voor 3269.—. en UCK en W. ravenhage. ie. Suggestie, ue., vergifti- 'dl! inteekening. bjj den Heer tfb. Prjjs rerschrik- ugdIjjdt, ering, die n van een het Ver-. larkt 34, it bedrag, sn boek- GOÜDA, 9 April 1890. Bij kon. besluit zijn bij de dd. schutterij alhier benoemdtot kapt a la suite M. G. van Franken- buijsen, thans le-luit.tot le-luit. J. van Nijmegen Schonegevel, thans 2e-luit.tot 2e-luit. G. A. C. Hubers van Assenraad en P. J. A. Levedag, beiden thans schuttertot 2e-luit. a la suite, C. C. J. van Mierop, thans schutter. ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Gedurende het eerste kwartaal dezes jaars hebben zich 221 jongens aangemold voor indiensttreding bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden, waar van er 54 tot eene verbintenis in ‘s rijks zeedienst zijn toegelaten. De overigen werden alle genees kundig afgekeurd. Een paar dagen geleden had in Deh Haag een jongen het ongeluk zoodanig te vallen, dat de stok, dien hij in de hand droeg, h*m in het oog drong, hetgeen ten gevolge had dat hij eenige uren later overleed. GOUDSCHE COURANT. «f Antwerpen e. wmiddelen te len Medaille. wZA°. 1888 en Medaille, e Bolewardi t. in de Bier- luit No. 186 Te Dordrecht ia tot leerarea in de Nederlandséhe taal aan de middelbare achool voor meisjes aldaar, zend personeel ook boven het minimun u t te brei den, grootendeols zal wegnemend. dat de bepaling omtrent de verplichte schoolgeldheffing, in verband met de vrijheid der bijzondere school om geen school geld te heffen, in de handen van eene het openbaar onderwijs niet welwillend gezinde regeering, door onderhandsche pressie of door rechtstreeksche tus» schenkomst, zal leiden tot het opvoeren van het schoolgeld en, als gevolg daarvan, tot wat men van kerkelijke zijde eigenaardig heeft genoemdhet leeg pompen der openbare school; e. dat derhalve het openbaar lager onderwijs, by de uitvoering van deze wet, in belangrijke mate zal worden geschaad, terwijl de noodige waarborgen ontbreken, dat de Rijks- bijdragen slechts voor 'deugdelijk bijzonder onderwijs zullen worden verstrekt. Dit alles overwegende, heeft zich bij het hoofdbe stuur de overtuiging gevestigd, dat de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, wegens den veranderden toestand van het lager onderwijs door de wet van 1889, de belangen van het openbaar onderwijs zal moeten behartigen door alle geoorloofde middelen, en stelt het daarom het volgende voor: A. De algemeene vergadering drage aan het hoofd bestuur op, zijn bijzondere zorg te wijden aan het ondersteunen van ouders, die, waar een bijzonde re school kostelooze plaatsing toelaat, hun kinderen «aar de openbare school zouden zenden, indien deze voor hen kostelooze plaatsing toelaatb. het in winnen van betrouwbare inlichtingen over het geheele land omtrent do deugdelijkheid van het bijzonder onderwijs, dat van Rijkswege gesubsidieerd wordt; c. het steunen en bevorderen van het herhalings- onderwijsd. in ’t algemeen het toezien op de wer king der wet van 1889 en het nemen of steunen van alle maatregelen, die in ’t belang vah deugdelijk openbaar onderwijs worden gevorderd en door parti culiere krachten kunnen genomen worden. B. De-algemeene vergadering drage aan het hoofd- lijke manieren zelfs in den kring van hare aristo cratische karmissen door niemand overtroffen werden, haar uitstekend beviel en in aanmerking genomen, •dat zij volstrekt geen fortuin had, als een goede party voor haar kon worden beschouwd, vond zij er voor- loopig een wreed genoegen in tegenover hem de coquette te spelen. Zij wist maar al te goed, dat hij haar hartstochtelijk beminde en-dat zij slechts de hand had uit te steken om hem aan hare voeten te zien; waartoe was het dan noodig de gulden vrij heid zoo spoedig op te offeren! Op zekeren avond zat Wilhelm van der Capellen in den schouwburg achter haar fauteuil. Zy lachte en schertste vroolyk met hem; hare oogen ontmoet ten telkens de zijne en zelfs duldde zij, dat hij zyn arm op haar stoel legde en zich meer en meer haar gelaat naderde. Het tooneel, het publiek, de geheele zaal, niets daarvan bestond als ’tware voor hem; hij' zag niemand dan haar’ Plotseling trad op dat oogenblik zijn broeder, die toevallig ook naar Weenen en in de opera gekomen was, de loge binnen, groette en verzocht voorgesteld te worden. Dit oogenblik was beslissend voor Wilhelm’s toekomst en van toen af volgde het ongeluk hem op den voet. Had dat heerlijke, door hem vergode meisje slechts op de meest onbeschaamde wijze niet hem gespeeld, terwijl zij thans zijn oudpren broeder, wiens vermogen g^rüst op eenige millioenea kon geschat worden, boven hem de voorkeur gaf, of ha lhyzich slechts verheeld, dat al die zoete woordjes, lieye 9> Toen zijhe zonen 26 en 24’/s jaar oud waren ge worden, overleed hij. Felix, den oudsten, een jong mensch met uitstekende vermogens, liet hij den bloei van de firma Capellen als een heilig kleinood na, zoodat hij hem als. zijn opvolger had aangewezen. Nooit mocht de zaak verkocht worden, of zelfs in andere handen overgaan, zoo luidde het bevel van den stervenden mansteeds zou zij van vader op zoon of van oom op neef moeten overgaan. Aan zijn zoon Wilhelm, dien de eergierige, oude man wel is waar niet minder bemind had, maar in wien hij steeds den laatstgeborene en tevens de oor zaak van den dood zijner vrouw gezien had, liet hij een aanzienlijk vermogen na, dat echter in vergelij king van hetgeen hij zyn oudsten naliet, slechts een klein bedrag kon genoemd worden. Hij liet het hem in keus, of zijn arbeidskracht ook aan de firma ro—-- o o Capellen te besteden, waarvoor hem dan een jaarlyksch hoofd op hol hadden gebracht. Ofschoon de inne- inkomen van twee duizend gulden zou worden uit- mende, degelijke jonge handelsman, wiens onberispe- Tot hoofdingelpnd van Schieland in het 3e district is gekozen de heer G. W. Lans te Kapelle a/d. U«el, in plaats van den heer mr. D. P. Kley. betaald, of, als hij dit liever wilde, eigen zaken te beginnen. Daar de beide broeders ofschoon nimmer groote synlpathie tusscjien hen bestond tot heden het gped met elkander konden vinden, had Wilhelm be sloten het eerste te kiezen. De bekoorlijk gelegen villa, te midden van een prachtig park met vijvers en fonteinen, bleef dus ook in het vervolg de woonplaats van de beide broeders, waar tante Resi reeds meer dan 20 jaar de plaats van de ontbrekende vrouw des hqizes had ingenomen. Slechts eenige weken, in het stoeqgste gedeelte van den winter, betrokken zij in Weenen het prachtige huis, dat de firma Capellen daar bezat. Zoo verliepen eenige jaren in de beste harmonie, toen er eensklaps iets voorviel, dat het kalme leventje niet alleen een einde deed nemen, maar zelfs op sto rende wijze ingreep in Wilhelms toekomst. Op zekeren winter, toen Félix door zaken verhin derd was de gewone weken van rust en verstrooiing in de residentie te nemen, had Wilhelm daar toeval ligerwijze kennis gemaakt met een gepensioneerd overste, Baron Pressburg, en diens dochter, bij wien hij al spoedig dikwijls aan huis kwam en door wien hij in de beste kringen van de keizerstad werd ge ïntroduceerd. Barones Alma was een bekoorlijke blondine, 4 bevallig, geestig en in het bezit van een paar oogen, die reeds menig jong mensch het Op Vrijdag 18,April zal worden aanbesteed: het eenjarig onderhoud van kazernegebouwen enz. te Gouda (begroeting 4300) en het eenjarig onder houd van kazernegebouwen enz. te Schoonhoven (be- grooting f 1740). De bestekken liggen van 11 dezer af ter lezing in de «Harmonie" te Gouda en het //Heerenloge- ment" te Schoonhoven en zijn verkrijgbaar bij de opzichters van fortificatiën te Gouda en Schoonho ven inlichtingen bij den eerstaanwezend ingenieur, bureau Frederikskazerne, den Haag. Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ?t welk des Maandags verschynt. Do 104e algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zal op 28 Mei te Amster dam worden gehouden Een der belangrijkste punten van den beschrijvingsbrief is het voorstel van het hoofdbestuur naar aanleiding van het in werking treden dor nieuwe wet op het lager onderwys. Van die wet is in menig opzicht te duchtenverlaging van het peil van ons volksonderwijs. Zijn bezwaren tegen haar samen vattende, is het hoofdbestuur van oordeela. dat de opleiding van onderwijzers, ook door hoofden van scholen, aanleiding kan geven tot dressuur en ten gevolge kan hebben, dat het hoofd der school zich minder aan zijne eigenlijke" taak in de school wijdt; b. dat de verhooging van het aan tal leerlingen per onderwijzer het peil van het on derwijs zal doen dalenc. dat de regeling der rijks- bijdragen in de kosten van het lager onderwijs der gemeente den bestaanden prikkel om het onderwij-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1