Bnitenlandsch Overzicht. Kantongerecht te Gouda. KENNISGEVING. PETRGLEUM-NOTpRINGEN Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam en steun te verschaffen. Eene uitnoodiging tot me dewerking aan de overige gymnastiek-onderwijzers- vereenigingen gericht, om in gemeen overleg een concept examen-programma samen te stellen en op te zenden, heeft er toe geleid, dat eene vergade ring van gedelegeerden der verschillende vereeni- gingen heeft plaats gehad. Het ledental der vereeniging bleef in het afgeloo- pen jaar op dezelfde hoogte. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de kas zich in bloeiend^n toestand bevindt; de inkomsten bedroegen 293.96, de uitgaven/ SS45.52; het batig slot is dus 48.44. Aan het bestuur is een buitengewoon krediet van 25 toegestaan tot ondersteuning der uitvoering van een plan, door den heer Ch. F. Kok ontworpen, nopens de uitgave van een jaarboekje. Van het denkbeeld pm vanwege de vereeniging een eigen jaarboekje uit te geven, is wegens financieele bezwa ren afgezien. Tot loden van het bestuur Zijn herkozen de heeren C. J. G. Mieremet en H, Pfaff, resp. penningmeester en secretaris, die periodiek moesten aftreden; in de vacature, die door het bedanken van den heer E. de Jong is ontstaan, is voorzien door de benoeming van den heer J. Tuinenburg te Dordrecht. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering is Dordrecht aangewezen. In Alabama overleed dezer dagen zekere Oscar Hill, een voornaam landbouwer, tengevolge van watervrees, die hij niet had gekregen van het bijten door een hond, maar door een negor. Er is een soort van negers, die men blue guru negers noemt, en men zegt, dat, indien men door hen wordt gebeten, de gevolgen altijd doodelyk zijn. De neger is gevat onder beschuldiging van moord. In een «brief uit de Hofstad" aan de «Arnh. Ct." leest men Een paar weken geleden overleed hier op hoogen leeftijd een lid van een onzer deftigste aristokratische familiën, en weinige «lagen daarna verschijnt in de dagbladen een insinuatie van een deurwaarder, waarbij op de nalatenschap beslag wordt gelegd wegens leve- rantiën, aan één der erfgenamen, die sedert vele jaren Den Haag en Nederland verlaten heeft zonder adres na te laten, reeds in^ 1869 door den eigenaars van den Grooten Bazar jgedaan. Die leverantiën be liepen toen 6000, waarvoor eene schuldbekentenis werd afgegeven, die. 5 percent rente op rente zou dragen, zoodat het verschuldigd bedrag nu reeds, elke hoogere-burgerscholier kan 't uitrekenen, een aardig eindje boven de dertien-duiiend loopt'. Een wonderlijke manier om zich in zijDe meubels te zetten, meent ge misschienen daar de debiteur waar schijnlijk wel niet in die jareifhet bedrag der reke- ,ning rente op rente voor meer dan 5 j>ercent zal hebben uitgezet, ofschoon in 't land, waar Z. H. W. G. zich heet op te houden, Amerika, daartoe de gelegenheid wel heeft bestaan, zie ik in deze zaak ook eene treurige speculatie, waarvan het eind den last dragen zal. Het merkwaardigste v in het geval is echter, naar ik verneem, dat de «beslagen" debiteur (gelijk hij in de rechtstaal schijnt genoemd te worden) van al die leverantiën niets genoten heeft, maar, hoe hoog geplaatst ook, in 1869 heeft gefungeerd, qls «prête- nom" voor een nog hooger geplaatst, doch sedert ettelijke jaren overleden persoon, wiens crediet totaal was uitgeput en wiens persoonlijke behoeften, ge voegd by die v&n zijne intieme omgeving, zeer groot waren. In de gulden dagen van het «ancien régime* droeg de schatkist van den Staat, dat wil zeggen droegen de geduldige belastingschuldigen de kosten van dergelijke onregelmatige toestandentegenwoordig blijven zij ten laste van de ongelukkige leeners van hun naam, wanneer de onverbiddelyke dood door hunne rekeningen en berekeningen (maar niet door de rekeningen te hunnen laste in den Grooten Bazar geschreven) eene streep haalt, 'tls beter zóó, hoor ik den lezer zeggen, en ik spreek het niet tegen. Maar ik vermoed, dat de nu in Amerika, of waar ter wereld elders zittende Haagsche baron de, wijze van doen van het «ancien régime" beter zal vinden. Een bewoner van Klarendal (Arnhem) was onlangs zoo verhaalt de «Arnh. Ct." bezig met soep eten, toen hij door etn kennis werd afgehaald 't geen hem wat haastiger deed toehappen, dientengevolge kreeg hij een beentje in de keel, dat, hij onderweg al slikkende en door 't gebruiken van stukjes droog brood naar beneden wist te werken. Den volgenden nacht overvielen hem hevige hoestbuien, die hij echter aan verkoudheid toeschreefmaar de hoest word van dag tot dag heviger eu ging met toenemende pijn gepaard, tot hij eindelijk, onlangs, op het land aan 't werk zijnde, aan het braken geraakte, bewusteloos neerviel en, weer bijgekomen ontwaarde dat hij het drie weken te voren ingeslikte beentje had uitge braakt. Dit had, volgens den geraadpleegden ge neesheer, met oen scherpen kant tegen de long vast gezeten en was do oorzaak geweest zijner denkbeeldige verkoudheid. Thans is de aan de long toegebrachte verwonding hersteld'au de man weer gezond. Dr. Beumor, een specialiteit op het gebied der Duitsche ijzer- en st^al-ny verheid, verklaart zich beslist tegen het plan tot het houden eener groote tentoonstelling te Berlijn of elders in Duitschland, aangezien de Duitsche nijverheid na de gebeurtenissen van den ïaataten tijd alles behalve in eene stemming verkeert om tentoonstellingen aan te leggen, maar veeleer de toekomst, die nog zeer zorgelijke dagen brengen kan, ernstig te gemoet ziet. De heer Haakman, hoofdredacteur van het Bat. Handelsblad, acht den steeds stijgenden invloed der Chineezen een gevaar voor de Indische maatschappij. Volgens hem hebben de Chineezen met de inboor lingen onzer koloniën gehandeld gelijk in de middel eeuwen de hofmeiers met de vadsige koningen uit het Capeting|»che huis. In het landbezit, in klein handel en nijverheid hebben de zonen van het Hemel8che rijk langzamerhand de inlanders ver drongen, terwijl door opium- en papdhuispacht de Chinees een inachtigon invloed op de geheele maat schappij oefent. In een hoofdartikel, in de mail-editie van het Bat. Hbld. opgenomen, wenscht de heer Haakman daarom op een heuchelijk feit te wijzen In den laatsten tijd is te Buitenzorg, naar men zegt op last van den tegenwoordigen Gouv.-Gen., streng de hand gehouden aan de bepalingen op het stuk der woonplaatsen van de Chineezen. Wie hunner buiten het Kamp woonde is derwaarts terug gewezen, met dit gevolg, dat thans de inlandsche bevolking aldaar vrij wel gescheiden is van de vreemde Oosterlingen. Dit heeft pen groote uit breiding gegeven aan de inlandsche toko- eu ambachtsnijverheid. Als met een tooverslag zijn te Buitenzorg in de Europeesche wjjken en in het' bijzonder aan den nieuwen weg bij het- spoorweg station, inlandsche warongs en winkels, op die der Chineezen gelijkend, verschenen. Wat vroeger alleen door de Chineezen verkocht werd, treft men thans 1 ook aan in deze inlandsche warongs, tot Bordeaux- wyn incluis, echt of vervalscht, maar in ieder geval gemerkt met de gebruikelijke etikette. Naast en in den omtrek dier warongs worden tfyans door inlan ders allerlei ambachten uitgeoefend; geen gestaarte Oosterlingen, maar sierlijk gevouwen hoofddoeken dragende Inlanders treft men daar aan, als wagen makers, smeden, blikslagers, timmerlieden enz. De heer Haakman hoopt, dat hot hierbij niet zal blyven, doch het voorbeeld van Buitenzorg te Batavia en elders navolging zal vinden. «Is de inlandsche bevolking eens en voorgoed overal deugdelijk afgescheiden van de Chineesche, dan laat zich verwachten, dat zy allengs in zelf standigheid vooruit zal gaan en op de Chineezen heroveren zal de hun door deze ontfutselde middelen van bestaan, welke de kleinhandel en do handwerks- nijverheid opleveren. Met den Chinees de voorrechten te ontnemen, welke hij zich door ongeoorloofde middelen en in stryd met de bepalingen, verworven heeft, zat men den inlander herstallen in zyn r ohten op den arbeid. Eerst hierdoor zal lotsverbetering verkrijgbaar zijn voor hem, die, hoe achterlijk ook, daarvoor zeer zeker niet gevoelloos zal blijken;' want voor het bezit van geld kan hij niet onverschillig geacht worden, wien hot woord doewit van kindsbeen op de lippen ligt. Inderdaad is de beperking der veelzydige Chi- neesche industrie binnen het Kamp, den zonen van het Hemelsche rijk aangewezen, een eerste stap in de richting der werkverschaffing aan den inlander: eene richting) welke wij vrij wat praktischer en vruchtbaarder achten dan de meer redeneerendo dan gevende, tot dusver gevolgd op religieus en op be spiegelend philantropisch gebied.* Onder den titel «Do Smokkelhandel op onze grenzen," schrijft de te Turnhout verschijnende Kempenaar «Voorlaatsten Vrijdag heeft bet staatsbestuur de tolbeambten der omschrijving van Turnhout met nieuwo revolvers gewapend. «Als men nagaat, hóéveel tolbeambten de staat moet onderhouden, om de grenzen af te zetten sedert de hoogo rechten op de. tabak werden ge bracht, dat in den laatsten tijd de brigades overal nog merkelijk zijn versterkt,, «lat vandaag opnieuw 20,000 fr. wordt uitgegeven om de manschappen met revqI vers te wapenen, en dat, niettegenstaande dit alles, do Smokkelhandel toch nog op heel aan zienlijke schaal gedreven wordt, dan vraagt men zich af, of het staatsbestuur niet verstandiger zou handelen met het in voorrecht op de tabak zoodanig te verminderen, dat de smokkelhandel eigenlijk niet heel veel voordeel rae#r kan oplwveren, en men derhalve uit eigen beweging de invoerrechten betaalt. «Vandaag komen er honderden, neen duizenden kilo tabak over de grenzen, waarvoor geen enkele centiem belasting wordt betaald. rigen toon. «Zeker!. Is Miss Burton in de spreekkamer of in haar woonvertrek? Daar straks, toen ik ^huis kwam en de' trap opging scheen het mg toe, dat zij bezoek had. Waar is zij «O, Mr. Frank Harvey is reeds weder vortrokken en mijne meesteres laat u verzoeken bij haar in het boudoir te komen," zeide de zwarte met een hate- telijken grijns op zijn breede lippen. «Goed. Zeg dan aan miss, Burton, dat ik dade lijk zal komen!" VIERDE HOOFDSTUK. Genoemde dame zat in oen schitteren^ toilet aan de piano en bewoog de vingers over de toetsen toen Mr. William 'bij haar binpentrad. Dadelyk stond zij op en reikte hem ^vriendelijk, doch met zekere minzaamheid, do handt tefwijl zij zeide «Ik stoor u in een uwer vrijq uren; dit spgt mij, maar er zijn dingen juist by mejischen van za ken die eeü zoo eigenaardig karakter dragen, dat zij slechts onder v\er oogen kunnen worden bespro ken. Vergeef mij daarom, dat ik «O miss Burton!" viel hij haar in de rede, ter wijl hij diep voorgaar boog. «Ik ben ieder oogen- blik van den dag ter uwer beschikking Wordt vervolgék hebben de geleerde heeren medodeeling gedaan van den stond van zaken, hoewel met de bijvoeging dat, ofschoon 'de toestond zeer critiek is, nog niet alle hoop op genezing verloren is. Vóór alles moet echter alle geestes-arbeid vermeden worden en is absolute rust en kalmte voorgeschreven. Felix moet nu in het Zuiden eenigen tijd gaan door brengen. Of Alma hem vergezellen zal is nog on zeker, daaï haar toestand eischt dat ook zij zich in acht neemt. Zij verkeert voortdurend in zeer opge wekte stemming en de harmonie tasschen ons beiden is er niet beter op geworden'in den laatsten tijd, ofschoon ik mijn best doe haar niets iq dep weg te leggen. Wij zijn echter nu eenmaal twee geheel verschillende karakters. In voortdurende angst en zorg breng ik dus mijne dagen door. Dê. beide aardige kleine meisjes zijn mijn eenige vreugde en verstrooiing. Mocht nu toch een zoon én erfgenaam niet al te lang op zich laten wachten, dat is mijn eenige hoop!" De hand, die den brief vasthield, viel neder. Alzoo is Felix ziek, wellicht zieker dan tante Resi wil schrijven. Hoe.onhartelijk zijn broeder hem ook Behandeld had, hoe veel hij er ook toe had bijge dragen om het trotsche gebouw zijnen illusion omver te halen, thans rees in zijn hart toch een gevoel van mededoogen ten zijnen gunste) Die arme kleine meisjes! Aan,Alma dacht hij niet, daar de voor haar eenmaal bestaande gevoelens reeds lang verstikt weren. 'En geen zoon Dóch' waarheen dwaalden zijne gedachten? Ongetijfeld zou een vol gende brief geruststellender tgdingen bevatten. Mr. William stond ,op met het doel zijne treurige gedachten eenigermate te verzetten en hem kwam daartoe niet ongeschikt voor den brief van zijn tante te gaan beantwoorden, toen een zacht kloppen aan de deur zich deed hooren. Het was Brown, die vervolgens zijn negerkop naar binnen stek. Sedert Mr. William zyn intrede in het huis had gedaan had hij met den ouden neger op voet van oorlog gestaan, ofschoon misschien geep honderd woorden tusschen hen gewisseld waren. De Duitscher voelde echter instinktmatig, dat hij in dien zwarten bediende een vijand had, vooral nadat hg in den aanvang alle vertrouwelijke toenadering had van de hand gewezen. Brown scheen overigens het voile vertrouwen te bezitten van zijne meesteres en zwaaide in huis den scepter met onbeperkte macht. AlleenSally, de oude ztvarte min van miss Bur ton, die hare meesteres van af hare kinderjaren nooit verlaten had, waagde het van tijd tot tijd op te staan tpg^k de dwingelandij van Brown, omdat zij, zooals ziyïpds beweerde, oudere rechten had. En in zoo'n geva! vend zij bij Jiare meesteres steeds steun en Rulp. «Nu, wat is er van je verlangen Brown?" riep Mr. "V^illiam ontstemd door die stoornis. - «Miss Isabella gelastte mij naar boven te gaan en Mr. Williaip te vragen of hj^ eenige minuten ter harer bt schikking heeft," antwoordde Brown op knor- „Als men met een matig invoerrecht te heffen den smokkelhandel deed ophonden, dan zou al de koopwaar, welke vandaag gesmokkeld wordt, den tol betalen, dan zou het aantal grensbewakers kunnen verminderd worden, en dab zouden de inkomsten van den Staat met dat alles toch nog nagenoeg dezelfde blijven." De heer P. Oorver maakt in de Vragen des Tijds zijne wenschon kenbaar ten aanzien van de hervor ming der posttarievep, nu de troonrede het uitzicht heeft geopend op eene herziening van het port van brieven, gedrukte stukken en postpakketten. Aan het brievenport (tot 15 gr. 5 ets., tot 100 gr. 10, tot 250 15, tot 500 20, tot 1000 gr. 25 ets.) ligt het juiste denkbeeld ten grondslag, dat elke brief, hoe licht ook, een zeker minimum van moeite kost, doch dat de moeite boven!dat minimum niet too- neemt in gelijke verhouding met het! gewicht. Dit denkbeeld is zoo juist, dat het verwondering baart, dat het riiet aan al de postbrieven ten grondslag is gelegd, maar inzonderheid dat het geheel verwaar loosd wordt bij de regeling der internationale tarie ven, wharbij alle porten opklimmen in gelijke ver houding met het gewicht. Men mag zich afvragen: hoe is 't mogelijk, dat de ii ternationale postcongres- sen jaar in jaar uit op ïulk een geheel valschen grondslag voortbouwen en dat zonder klachten of protesten van de belanghebtenden Monsters of stolen kosten 21/, cents per 75 gr., buitenlands *2'/9 cent per 50 gr., voor de laatste met een minimum van 5 ets. Het valt in 't oog, dat het port voor het binnenland betrekkelijk aan zienlijk hooger is dan voor het buitenland. Het eerste dient dus verlaagd eu, om het lastigo nawe gen der monsters zooveel! mogelijk uit te winnen, bepaald te worden op bijvj 2 ets. per 75 gr. on 5 ets. van 75800 gr. (het [maximum). Voor 1 cent daarboven, dus respectievelijk 3 en 6 ets., kon dan tevens toegestaan worden er gedrukte raedodeelingen aan toe te voegen. Hot port der dag- en weekbladen is thans bin nenslands zoo laag, dat net de stoutste wenschen bevredigt. Alleen ware het nuttig er de maandbla den ook' bij te plaatsen, niét de tijdschriften in boek vorm, doch de werkelijk in bladen uitgegeven maand bladen. Het port der overigo drukwerken behoorde niet duurder te zijn dan daf der pakketpost. Ook is het juiste systeem van het briefport niet op (lat der drukwerken geheel toegepast, daar het tot 100 gr. voor elke 25 gr. met I cent opklimt. Maar wat bovenal dringt tot verlaging der tarieven, is de con currentie met de pakketpost. Zoodra een drukwerk thans boven 500 gr. weegt, kan het goedkooper en solieder per pakketpost worden verzonden, niettegen- - staande het rijk alsdan nog een aanzienlijk deel dér vracht aan de spoorwegiüaJittchapjHjen moet uitkee- ren. Een billijk en rationeel tarief in concurrentie met de pakketpost zoude dUfcryotot 455 gr. 1 ct., 60 gr. 2 ets., 100 gr» ets.. 150 gr. 4 ets., 225 gr. 5 ets., 325 gr? 6 ets. 450 gr. 7 ets., 600 gr. 8 éts. en alzoo tot 975, 975, 1160, 1350, 1625, 1925, 2250, 2600, eH eindelijk het tegenwoordige maximum 300Q gi$ra, telkens l ceht meer, zoodat 8000 gram nogi beneden het postpakkottarief blijven, dna* aiJ'Blochta 47 ets. kos- r ten. Ofschoon het buitenlafidsche drqkwerkport aan hetzelfde euvel lytlt als j Met briefport, ia er toch een deugd in, die uoodzakelijk hier te lande moet worden overgenomende gelegenheid namelijk orn papier d'affaires, acten, geschreven bescheiden, ge schreven muziek, uit de hand vervaardigde teeke- ningen, plans enz. tegen een port ongeveer gelijk aan het drukwerkport te verzenden. In do inning van het port der dag-, week- en eventueel ook maandbladen wenscht do schr. vereen voudiging gebracht te zien. De inning dier halve en heele centen kost thans ontzettend veel werk. Om aan de postergen dien belangrijken arbeid te besparen, beveelt de schr. aan, dat de uitgevers van couranten verplicht zouden wordon aan het hoofd hunner bladen in groote letters Jiet getal hunner oplage te vermelden en de daarvoor verschuldigde som aan porten in eens te betalen aan het postkan toor.' «Het postkantoor zou bij zijn vorantwoordiugs- staten van elke uitgave één nummer moeten over- leggen. Couranten, door particulieren verzonde4 zouden altijd nog van frankeerzegels voorzien moeten zyn; de controle daarop kan niet moeilijk wezen, daar couranten zonder frankeerzegels alleen zouden komen uit de plaats van uitgifte en zoo noodig altijd voorzien konden zijn van een gedrukt adres volgens een bepaald model, bij de wet vBóifceschreven. w geheele stempeling kon achterWogo blijven, tenzy haar 'weqschte te behouden voor het vrij zekL geval, dat de couranten niet op haar gewone ter post bezorgd word^p. «Wellicht zou de invoering van deze vereenvou- nog enkele andere maatregelen ter controle noodig maken, maar over het algemeen twijfel ik niet, of de invoering zal mogelijk blijken en geen noemenswaardig nadeel toebrengen aan de opbrengst der posterijen, ja veeleor vermoed ik, dat een niet onbelangrijke verbooging van baten zal ontstaan door vermindering van exploitatiekosten. Men vergete niet, dat door naweging der pakken oouranten en door telling op enkele onbepaalde dagen het door den uitgever opgegeven getal vrij goed kan worden geverifieerd. Misschien zou dit er toe leiden een betaling per totaal van het gewicht in te voeren. Het misbruiken van den tijd, aan opplakken en overstempelen van zoovele duizenden postzegels be steed, moet in elk geval binnen korten tijd door het een of andere middel voorkomen worden; het is te sterk in tegenspraak met den geest onzos tijds.'' Over het recht, voor aangeteekende brieven ge heven. zwijgt de schr., daar het i. i. goed is geregeld. Daarentegen is het recht van postwissels gehoven, 5 cent van elke 12,50 veel te hoog voor eenigs- zin8 groote sommen en klimt op buiten alle ver houding tot de vermeerdering van moeiten en risico Betaling van 4 cents port voor de moeite en 1 cent recht als assurantiepremie voor elke 10 guldon zou bjllijk zijn. Het tarief der invordering van gelden op kwitan- tiën is voor buitenlandsche kwitantiën vrij rationeel geregeld. De schr, zou dus alleen het binnenlandsche tarief hervormd w llen zien, en wel aldus Voor de (ten minste drie) borderellen, die verbruikt worden, wordt op één daarvan 5 cents betaald, door raiddel van eoD frankeerzegel. Vorder wordt voor elke qui- tantie van 10 betaald 5 ets. voor hoogere bedra gen voor elke 10 1 ct. Dit bij do aanbieding. Bij de afrekening^ wordt, onafhankelijk van het getal quitantiën, wegens de in geld uitbetaalde som een recht gekweten van 5 ets. per 10, te verantwoor den op liet borderel van uitbetifling en wel droor middel van daarop te plakken frankoerzegels. Bij dergelijke tariefwijziging zouden de inkomsten van dezen tak van dienst eerder toe- dan afnomen. De telegraaf berichtte gisteren, dat de Duitsche Rijksdag tegen 6 Mei is bijeengeroepen. Men is natuurlijk zeer nieuwsgierig welken loop do zakeh daa^ nemen zullen. Waarschijnlijk zal die nieuws gierigheid niet zoo spoedig worden bevredigd, want de verschillende partijen zullen vermoedelijk vooreerst geen kleur bekennen en elkander in de kaarten trachten te zien. Dat de opening reeds zoo vroeg officieel wordt medegedeeld, wordt door de oppositie-bladen ook als een voordeel van het nieuwe tijdperk beschouwd, want prins Bismarck riep zeer dikwijls de afgevaar digden slechts weinige dagen voor de opening byeen, terwijl ieder nu ruimschoots den tijd heeft zijn par ticuliere bezigheden te regelen. Evenzeer blijft de liberale pars zeer ingenomen met de bekende kabinets-order van keizer Wilhelm tot toelating van burgerlijke officieren en tot beper king van de weelde onder het Pruisische officiers corps. Alleen worden aanmerkingen gemaakt op de uitdrukking des keizers, dat ook officieren kunnen gekozen worden uit gezinnen, waar een Christelijke levenswandel wordt aangekweekt, en wel op grond dat deze woorden zoo uitgelegd kunnen worden, dat geen Israëlieten als officieren zullen worden toege laten. Volgens sommige Italiaanéche bladen heeft de nieuwe Rgkskanselier Caprivi een brief gericht aan den premier Crispi, waarin hg zegt dat hy steeds zijn ambt zal trachten te vervuilen overeenkomstig de denkbeelden van zijn voorganger, die het uitvloeisel waren van des Keizers wil en Van de vredelievende üuitsch-nationale gezindheid; hij richt derhalve tot Crispi hot verzoek, ook hem in goed vertrouwen medewerking te verleenen, opdat het drievoudig ver bond en -zijn vrucht, do vrede, verzekerd blijve. Ook Kalnoky moet zulk een schrijven ontvangen hebben. De Russische bladen gewagen van een verandering in het arabassadeurspersoneel, die niet zonder be- teekenis is. Neli'dow zou van Konstantinopel r.aar Weenen verplaatst worden en opgevolgd worden door den directeur aan het Aziatische Departement, Sinowieuw Schuwalof te Berlijn zou wellicht vervan gen worden door Lobanow, thans te Weenen. De radicale club te Rome besloot tegen 11 Mei aldaar een congres bijeen te roepen van afgevaar digden van do radicale vereenigingt-n en do arbeiders- vereenigingen ten einde te spreken over de Serst-, volgende Kamerverkiezingen en bij deze éen ryn te treklSL g| i In België beginnen beide partgen reeds toebereid selen te maken voor* den aanstaanden Verkiezings strijd. Weldra moet weer een gedeelte de£ Kamer leden aftreden,, en natuurlijk wamt deze stryd vooral met spanning tegemoet gezien door de liberalen, die daardoor weer een kans krijgen om de overmacht r cforicalen in de Kamer te breken. Nu moeten p-e aftreden de afgevaardigden uit de provinciën Oost- Vlaanderen, Henegouwen, Luik en Limburg. Het belangrijkst zal de strgd te Gent wezen. In deze stad zegevierden de clericale candidaten in 1886 j met een meerderheid van slechts 150 stemmen, en sedert dit jaar zijn de liberalen aanmerkelijk voor- I uitgegaan. Toen onlangs de clericale afgevaardigde Moerman van Harlebeke overleed, durfden de ele- ricalen den strijd zelfs niet te aanvaarden. Zij stel den geen candidaat, zoodat de liberaal Lippens zon der verzet werd gekozen. Er blijven nu nog zeven zetels over, en om deze te veroveren, zullen libera len on radicalen zich eendrachtig tegen de ciericalen aansluiten. Henegouwen heeft nu reeds liberale afgevaardig den, behalve twee leden voor Charleroi, die wegons verdeeldheid tusschen 4° radicalen en liberalen in 1886 worden gekozen. Nu echter zullen de anti- cleriealen ook dezo zetels wel heroveren, getuige o. a. een aanvullings-verkiezing, die voor twee jaren plaats had en waarin de liberale candidaat Giroul met een meerderheid van 700 stommen de overwinning be haalde. Na den dood van den heer Pirmez werd zijn opvolger in de Kamer Philippot ook- zonder verzet van clericale zijde gekozen. Te Bergen, Soignies, Doornik, en ook in de pro vincie Luik, loopen de liberalen geen gevaar. Daar entegen hebben zij nog kans eenige zetels te win nen, en wei twee te Waremme en een te Verviers. Iii het gunstigste geval kunnen de liberalen bij den aanstaanden strijd 12 zetels veroveren. Van een omzetten der meerderheid is dus nog geen sprake, maar toch zijn de kansen om hun positie te ver sterken voor de liberalen niet slecht. Vooreerst is sedert de verkiqjpog van den radica len leider Jansou te Brussel, de eendracht tusschen den rechter- en linkervleugel der liberale partij her steld, en daarbij hebben de ciericalen sedert de vorige verkiezingen, vooral door het bekende socia listen-proces, niet aan invloed gewonnen. Geen won der dus, dat de liberale leiders met goeden moed den strijd aanvaarden en overal reeds ijverig bezig zijn om hun aanhangers tot eendracht aan te sporen. Zitting van 9 April 1890. De volgende personen zijn veroordeeld Het op den openbaren weg laten staan van een trekdier zonder de noodige voorzorgen te hebben genomen, tegen het aanrichten van schade; D. van der W., te Moordrecht tot 1 of 2 dagen hechtenis. Het doen van zijne natuurlijke behoefte op een andere dan de daarvoor bestemde plaats. C. de J., te Gouda tot 1 of 1 dag hechtenis. Het te zaraen en in vereeniging spelen met geld op den openbaren weg; H. S., en J. K., te Gouda ioder tot 0.50 of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap. C. G., te Zevenhuizen, C. V., te Nieuwerkerk a/d. IJsel en W. B., te Gouderak ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis. C. K., te Nieuwkoop en L. van V., te Gouda ieder tot 1 of 2 dagen hechtenis. Allen zijn tevens veroordeeld in do kosten ver haalbaar bij lijfsdwang van één dag. De Voorzitter van den Raad der gemeente Gouda, gelet op artikel 31 der Wet van don 4den Juli 1850 (stmUblad n°. 37,) regelende het Kiesrecht, zooals zijis gewijzigd bij de wet v.-tn 6 November 1887 (staatsblad n°. 193.) Brengt ter algemeene kennis, dat de lijsten, aan- wijzende de personen die binnen deze Gemeente tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Slaten-Qeiieraal, van do Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zgn, door hem zijn ge sloten en ter Inzage van een ieder op de Plaatselijke Secretarie zijn nedergelegd, terwijl bovendien deze Lgsten en Staten op nieuw zijn aangeplakt, de eerste in de "^.-AnthonOmtraat, .bij den Kleiweg) de tweede in de Pdtersteegbij hët Vleeshuis, en de laatstge noemde in de Korte Groenendaal, bij de Markt. GOUDA, den 9 AprU 1890. De Voorzitter voornoemd, VAN, BERGEN IJZENDOORN van de Makelaars De markt was heden flauw. Loco Tankfust 7.80. Aprü-levering 77 5T Mei-, Juni- Juli- en Augustus-levering 7.75. September- October-, November- en December- levering '7.90 a "8'.Zeilend 7.85.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2