;ve is, SZST. w<ra echt. BINNENLAND. POL nanden. 'WEN B. 0° 4193. Zaterdag 12 April 1S90. Nieuws- en letten, FEUILLETON. merk ayer Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, OEDEN, 3n DUE, De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. bij A A rt. LTgoed. Kt. Ids. 45tlf U) (Uit het Duitsch.') VIERDE HOOFDSTUK. s De uitgave dezer Courant geschiedt dagelyks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommen VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. JCHOTBL. KEN.) s voor Jon- ekjrinen ;er. i hooger. lesch. GOUDSCHE COURANT. r No. 1990 rmede ken- die geene hebben, de SLLEN ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. >n nette ge- Seeds zijn eenige voorloopige uitnoodigingen daar toe welwillend aanvaard en ia van verschillende zijden medewerking toegezegd. De tentoonstelling heeft plaats in het Paleis voor Tolksvlijt en wordt geopend 16 Juni a. s. en zal de volgende groepen bevatten Groep I. Motoren, werktuigen in beweging, vei- ligheidsmiddelen aan drijfwerken, uitzetters, rem- en smeerinrichtingen. Groep II. Hijsch- en hoftoestellen, lifts, kranen. Groep ÏH. Technische industrie en landbouw. Groep IV. Veiligheidsmiddelen aan stoomketels en andere toestellen onder drukking. Groep V. Beddings- en voorzorgsmaatregelen bij en tegen brandgevaar. Groep VI. Beddings- en voorzorgsmaatregelen bij zeerampen en overstroomingen. Groep VÏI. Veiligheidsmiddelen bij het verkeer te land en te water. Groep VIII. Veiligheidsmiddelen bij de bouw vakken. Groep IX. Veiligheidsmiddelen bij het mijnwezen. Groep X. Veiligheidsmiddelen bij het krijgswe zen te water en te land. Groep XI. Middelen om de lokalen der fabrieken en werkplaatsen in het algemeen zooveel mogelyk tot niet ongezonde verblijfplaatsen te maken. om de nadeelige invloe- gassen in fabrieken Groep XII. Maatregelen den van schadelijke dampen en en werkplaatsen' tegen te gaan. Groep XIII. Middelen ter voorkoming van de verstuiving en inademing van prikkelende stofdeeltjes. Groep XIV. Maatregelen tegen verspreiding van ziektekiemen bij de bewerking van besmette voor werpen. Groep XV.' Middelen tot uitrusting van den werk man bij beroepen, die bijzondere voorziening eischen. Groep XVI. Middelen tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken en bij schijndood. 3zocht voor 1 18 jaar, rkzaam. it. r 15 April en mij tegelyk een raad gevenvoegde zij aar zelend daarbij. Met eene wending van het schoone hoofd richtte zij hare groote, buitengewoon schitterende oogen, wier glans die van de prachtige brillanten in hare ooren evenaarde, op den jongen man. Het gelaat van den Duitscher kleurde bij die woorden. Het was voor het eerst dat zij op zoo’n vertrouwelijken toon, niet uitsluitend over zaken, met hem gesproken had. Bijna hoorbaar sloeg zijn harti «Om derhalve spoedig ter zake tó komen: ik heb Mr. Frank Harvey zij zeide niet mijn aanstaande reeds half en half een kapitaal van 4*0.000 dol lars beloofd, die hij noodig heeft voor een zaak, die hij wil oprichten. Hij was zooeven hier, terwijl ik reeds vroeger met zijn vader daarover gespro- «Miss Burton!” klonk het op verwonderden toon van Mr. William’s lippen. Doch zij maakte met. haar hand eene kleine beweging, die hem duidelijk maakte, dat zij niet in de rede wilde gevallen worden. „Laat mij eerst uitspreken, ah ik u verzoeken mag, opdat ik u een weinig op de hoogte van den toestand brengen, dien gij uit u zelf onmogelijk kunt be- oordeelen.” Wederom aarzelde zij een paar seconden. «Frank Harvey moet vaste bezigheden ter hand nemen, hij moet wat «te doen” hebben,” ging zij daarop op ernstigen toon vóórt. «Dat is de bepaalde wensch van zijn voortreffelijken vader en ook de Groep XVII. Maatregelen tot bevordering van de gezondheid voor den werkman. Groep XVIII. De bibliotheek. Het is te hopen dat een zeer algemeene deel neming deze tentoonstelling zal maken tot een hoogst belangrijke; eerst dan zal het doel worden bereikt dat de ontwerpers daarbij voor oogen stond. Het geldt toch hier een zeer gewichtig volksbelang, waarvan de behartiging algemeen als urgent wordt erkend. De toepassing der hygiène op f de nijverheid is zóó veelzydig en de hulpmiddelen tot voorkoming van ongelukken bij de uitvoering der uiteenloopende beroepen zijn zóó talrijk dat ieder, die dat ernstig wil, allicht iets tot leering en tot verbetering »an den bestaanden toestand kan bij brengen. Zij die wenschen inzendingen te doen worden verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan den Secretaris van het uitvoerend comité, adresPaleis voor Volksvlijt te Amsterdam. ACONS. GOUDA, 11 April 1890. Zooals wij reeds vroeger in ons blad hebben mede gedeeld zal dit jaar te Amsterdam worden gehouden eene tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen. De ondervinding toch heeft geleerd, dat in vele opzichten de toepassing van maatregelen tot bevei liging van het leven en der gezondheid van den werkman, in fabrieken en werkplaatsen, ook bij het verkeer te land en te water, te wenschen overlaat, en dat dit voor een groot deel zijn oorzaak vindt in onbekendheid met die maatregelen. Indachtig de uitspraak van het laatste Interna tionaal Hygiënisch Congres te Weenen, dat een der middelen om daarin verbetering te brengen is«het tentoonstellen der voorwierpen, bij onderscheidene beroepen tot beveiliging van het leven en de gezond heid toegepast," hebben zich een vijftigtal belang hebbenden en belangstellenden vereenigd, om ook hier te lande dergelijke tentoonstelling tot stand te brengen, opdat zij, die daar belang bij hebben deze middelen door aanschouwing leeren kennen en ver gelijken. De van verschillende zijden gemaakte opmerking, dat vooralsnog in Nederland op dit gebied niet veel zal gevonden worden, hield hen niet van hun plan terug, maar was hun veeleer een krachtige spoorslag tot uitvoering van hun voornemen. Die opmerking leidde er echter toe het oorspron kelijk plan eene nationale tentoonstelling te hou den in dien zin uit te breiden, dat besloten werd haar ook voor buitenlanders en buitenlandsche col- legiën, waarvan bekend is, dat zij zich op het gebied van voorkoming van ongelukken en ziekten bij den arbeid hebben onderscheiden, open te stellen. Dat klonk zoo geheel Duitsch dat een bijna on merkbaar lachje op de lippen van het jonge meisje speelde. Een Amerikaan staat niet ieder oogenblik van den dag «ter beschikking” van zijn patroon en nadat de kantooruren verstreken zijn voelt hij zich geheel onafhankelijk man. «Doch laat ons eerst gaan zitten!” Zij bracht hem toen naar het gezellige hoekje achter het Ja- pausche kamerscherm, waar hij de eerste maal dat hij dit huis betrad ook gezeten had, wees hem een stoel aan en vleide zich zelf op de sopha neer. Mr. William was sedert dien bewusten dag niet meer in haar boudoir geweest; dit kwam hem thans bij het zachte licht van de met een roode kap be dekte lamp nog wel zoo tooverachtig voor als destijds bij daglicht. Miss Burton zelf had hij ook alleen des morgens in eene eenvoudige, donkere kleeding gezien. Het kostte hem daarom eenige moeite zijne 1 verraj^pg te verbergen. Verblindend schoon, bijna I I indrukwekkend zag zij er heden uit, zoodat, toen zij in hare trotsche houding voor hem zat, hij on willekeurig moest erkennen nog nooit een zoo schoone vrouw ontmoet te hebben. Zijne gedachten namen hem in het eerste oogenblik zóó geheel in beslag, dat hij bijna scheen te vergeten waarom hij eigenlijk hier gekomen was. De Amerikaansche, die dat zeer goed bemerkte, nam met zekere zelfvoldoening die stilzwijgende hulde in ontvangst. Eindelijk begon zij «Daar ik gedurende de laatste dagen niet op het kantoor was, zoo weet ik niet of op het oogenblik een aanzienlyke som voorhanden en beschikbaar is, Mr. William! Wij hebben gedurende de verloopen week nogal veel uitbetaald bij den aankoop van de Californische spoorweg-aandeelon. Ik zou echter gaarne een zeker kapitaal ter mijner eigene beschikking hebben, doch weet niet of u dit niet lastig zou zijn «Volstrekt niet, miss Burton I” antwoordde de pro curatiehouder voorkomend, hoezeer toch eenigszins verrast over die mededeeling, daar blijkbaar zekere zenuwachtigheid zich van haar had meester gemaakt. «Wanneer moet ik het geld voor u gereed houden; verlangt u het spoedig of eerst over eenige dagen «Wees zoo goed mij eerst ten einde toe aan te hoorenzeide de dame. «Wanneer het alleen de vraag gold om een somme gelds te hebben, dan ware ik bij u op het kantoor gekomen en had mij het verlangde bedrag doen geven. Maar gij moet mij openhartig en vrij uw oordeel zeggen, Mr. William Staten-generaaA. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 10 April. De Kamer nam eenige naturalisatie- en ontei geningswetten aan en bekrachtigde eenige provin ciale belastingen. De afdeelingen benoemden tot voorzitters: de heeren Van Akerlaken, De Bruijn, Van Eysinga en Fransen v. d. Putte, tot ondervoorzitters: de heeren van Zuy- len, Smitz, Stork, Coenen en Vorheijen; tot rappor teurs voor de pensioenwettende heeren Van Swin- deren, Pijnappel, Vlielander Hein, Van Roijen en Van Lier; voor het wetsvoorstel-Reekers de heeren Van Nagell, Regout, Van Gennep, Prins en Melvil van Lijnden. Tegen 11 ure zijn verschillende ontwerpen, o. a. betreffende de consulaatrechten en ruiling van grond te Rotterdam, aan de orde gesteld. De heer J. A. Jochems, kapitein-adjudant^van

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1