Bultenlaodsch Overzicht. het regimept schutterij te Amsterdam, heeft ver klaard, dat hij op de Paasch vergadering van schut- terofficieren niet tegenwoordig is geweest, zich met het doel dier vergadering ook niet kon vereenigen en zijne benoeming tot lid der commissie tot rege ling van de examt n-quaestie dan ook niet heeft aangenomen. In het begin van Mei zal bel; eorste deel ver schijnen van de Brie ven van Multatuli, bijdragen tot de kennis van zijn leven", gerangschikt en toe gelicht door mevrouw de weduwe Douwes Dekker. Dit eerste deel bevat de brieven, %die betrekking hebben op het ontstaan van «Max Havelaar" en be slaat ruim zeven vel druks. Verder zullen grootere en kleinere deelen verschijnen, die elk op zichzelf een tijdperk afsluiten en dus compleet zijn. Het geheele werk zal waarschijnlijk uit 5 of 6 deelen bestaan. «Une idee par jour", zei Emile De Girardin, en Keizer Wilhelm zegt het hem na. Er gaat geen dag voorbij, dat hij niet aan eon of andere zaak van hof- of staatsbelang zijn aandacht schenkt. Volgens een Berlijnschen berichtgever der «Pall Mall Gazette", heeft Z. M. richNdezer dagen bezwaard gevoeld door en de aandacit^Xju den opperkamer heer gevestigd op de bedeÉ^jke omstandigheid, dat, onder de onlangs aan het Hof «voorgestelde dames, er niet minder dan zeven waren vier gravinnen en drie baronessen wier ouders slechts tot de financieele aristokratie behooren en die hare titels slechts te danken hebben aan het feit dat ze ten huwelijk gevraagd zijn om haar geld. De Keizer wenscbt nu, dat in het vervolg dergelijke pseudo- adellijke dames niet ten Hove zullen worden toege laten, opdat op deze wijze de praerogatieven der ware aristokratie gehandhaafd zullen blijven. Het «N. v. d. D." zegt hiervan Wat zal het dan stil worden op de hofbals, want hoe menige oud-adellijke Duitsche stamboom kreeg in den laatsten tijd door het traditioneele huwelijk met eene bankiersdochter het zoo hoog noodige ver guldsel weder! En nog stiller zal het worden, wan neer de Keizer, voortgaande met verdere zuivering van het stamboek, b. v. de talrijke actrices on zan geressen gaat schrappen, wier kunst- of andore pro- ductiën graven en baronnen in de echtelijke haven deden binnenloopeu. Ja zal, in het algemeen, de maatregel des Keizegwniet op brusque wijze paal en perk stellen aan cTe poëtische en heizame ras-ver menging we bedoelen die, waarbij de man even een paar treden beneden zijn stamboom daalt waarvan de voorbeelden in de laatste jaren steeds minder zeldzaam begonnen te worden? Naar uit Athene geschreven werd, is daa?P dezer dagen een zekere heer, Anton Gödrich geheetèh, aan gekomen, die het koene plan om een reis door de wereld per velocipede te maken, gedeeltelijk met goed gevolg heeft ten uitvoer gebracht. De heer Gödrich heeft reeds geheel Europa, Klein-Azië, Palestina en Egypte doorgereden en denkt, na Maart van Athene uit, waar hij gedurende den winter wil uitrusten, zijn velocipede-tocht door Armenië, Peru, Afgha nistan, Indië, China, Japan en Amerika voort te zetten. v In Opper-Egypte hielden de bewoners hem roor een boozen geest en namen vol angst voor hem de vlucht, terwijl hij onder de Bedouïnen slechts door de snelheid van zijn wieier zich kon redden bij een aanval om hem te berooven. Een ernstig ongeluk is hem slechts op den Liba non overkomen, waar iets aan zijn voertuig brak, zoodat hij eraf viel en negen meter diep naar be neden stortte. Terwijl hij daar bewusteloos lag, be roofden hem voorbijgangers van al zyn have en goed, en eerst na verloop van tien dagen kwam hij, dank zij een zorgvolle verpleging, weder bij. Ziju bicycle is 135 centinteter hoog en weegt 32kilo. Zyn bagage, die, behalve linnen en kleedingstukken, ook oen kleine apotheek, een photographie-toestel enjalle materialen tot herstelling van zijn velocipede bevat, weegt in 't geheel 26 kilo. De heer Gödrich brengt natuurlijk, overal de gemoederen der velocipèdisten in beweging en heeft reeds in Bucharest, Sofia, Bel grado, Constantinopel en Cairo velocipèdisten-ver- eenigingen in het leven geroepen. (Ned. Sport.) Van de losplaats af tegenover het station tot even buiten de Janspoort ziet men te Arnhem van 's och tends vroeg tot zonsondergang zwermen opgeschoten knapen, meerendeels gewapend met een baalzak. Vooreerst belegeren tfy de in den omtrek staande, mét steenkolen geladen wagens, waaruit ze op brutale wijze zóóveel rooven als ze gevoegelijk kunnen dra gen. Worden ze van den eenen wagen verjaagd, dan trekken ze lachende naar een anderen, en zien ze eindelijk, dat overmacht hun toestand daar al te hachelijk maakt, dan wordt de volgende tactiek in toepassing gebrachtZoodra een met gruis of kolen geladen wagen den Weg komt tf- rollen, .wordt hy door een gedeelte der jpiapen ge volgd. Als katten klimmen enkelen van hen tegen de achterzijde van den wagen op en wippen met eenig geschikt voorwerp of met de hand een gedeelte van den inhoud op den grond. In een ommezien hebbeiïwde overige ledon der bende dit in hun baalzakken doen verdwijnen, waarna een nieuwe aanval volgt. Dit, gevoegd by hetgeen door het stooten van den wagen wordt gestort, zijn al spoedig verscheiden der deug nieten behoorlijk voorzien, die dan het geroofde aan in «<]en omtrekioerende handlangers, vrouwen of man nen, ofrergeven, om daarna hun dieverij voort te zet ten. Ondanks alle waakzaamheid der politie, die ziph soms in werkmanskleeding vermomt, schijnt daaraan geen paal en perk te kunnen worden ge steld. (A. O.) De Londensche correspondent van de N. Rott. Ct. schrijft Do'Hollandsche k'ievits-eiefén, die hier nu weldra bij honderden zullen aankomen en ten deele reeds aangekomen zijg, loopen gevaar, hun oude faam te verliezen, ook alweer door de schuld der Hollanders- zelven. Kievits-eierea zijn, zooals degenen weten, die zich dat weelde-artikel verooriooven kunnen, alleen smakelijk en eetbaar, als zij volkomen versch zijn. In dit opzicht toonen de Engelsche smullers zich meer en meer ontevreden over de kievits-eieren van Hollandschen oorsprong. Deze worden met arg waan bespied en bij den minsten twijfel teruggezonden. Zij staan ontegenzeggelijk in een kwaden reuk, en fijne winkeliers der Bondstreet en omstreken, die de clubs en de deftige huizen bedienen, weigeren Hol landsche kievits-eieren in ontvangst te nemen. Deze worden door hen op één lijn gesteld met kraaien. eieren, die wel eens in de maag van onwetenden ge stopt worden. Omtrent den lovensduur der vogels lezen wy De vogels hebben, buiten andere voorrechten, dat van lang te leven. Er bestaan, verzekert men, onder de luchtbewoners honderdjarigen. Naar het schijnt wordt de zwaan het oudst, men zegt soms wei drie eeuwen. Knauer verhaalt een valk te hebben gezien van 162 jaar oud. Volgens eenige naturalisten stierf een in 1715 gevangen zee-arend eerst in 1819, dat is 104 jaar later. Een witkoppige gier, gevangen in 1706, stierf in 1821 in eene volière van het kasteol Schönbrun by Weenen, waar hy 118 jaar in gevan genschap had doorgebracht. De papegaaien, de raven kunnen eveneens 100 jaar oud worden. Het loven der zee- eu moeras vogels staat gelijk met dat van meerdere monschelijke generatien. De staat van gevangenisstraf verkort, zooals men verwachten kan, het, leven. De in gevangenschap levende eksters sterven op den leeftyd van 20 tot 25 jaar; in vrijheid worden zij veel oudor. Do haan leeft 15 tot 20 jaar; de duif 10 jaar; de nachtegaal in dq kooi sterft na 10 jaar; de raeerl na 15 jaar^ in de kooi leven de kanarievogels van 12 tot 15 jaar in vrijheid op de Canar-eilanden veel langer. De vogels gebruiken over 't algemeen in den regel veel spierkracht; hun eetlust is dan ook bijzonder groot. Wanneer men rekening houdt met het gewicht dan verslindt een lijster, die ineens eene groote rups opslokt, in vergelijk zooveel als een man, die bij zijn middagmaal een geheele ossebil at. En zoo hetzelfde voor iedere soort. De vogel verricht voel werk. Zijne bloed warmte is overigens eenige graden hooger dan dio van den mensch en bereikt 37°' tot 40» en 42°. De kozak kon-officier Peschkof, die op zich geno men heeft, alleen met een enkel paard, van Blago- weslschensk, het voornaamste station der Russen aan den Boven-Araur naar St. Potersburg te ryden heeft uit Omsk in Siberie het navolgende getelegrafeerd. De afstand is 5437 Engelsche mijlen. Van Bla- gowestschensk vertrokken den 19den November, bereikte hy Irkutsk den 7den Januari en Omsk den 11 den Maart. Tot op dien dag had hij dagelijks gemiddeld 28 mijlen afgelegd. Paard en rniter kwa® men te Omsk in welstand aan. In een brief aan zijn commandant, geschreven uit Irkutsk, meldt de ondernemendo kozak; «afgelegd 2451 wersten (1634 Eng. mijlen) in 49 dagen, in den zadel 323 uren. De wegen zijn meerendeels afschuwelijk." Uit de bijzonderheden, welke nog worden mede gedeeld betreffende de ongeregelheden, door de werkstakers te Weenen veroorzaakt, blykt, dat deze inderdaad van zser «ernstigen aard zijn geweest. Op het SchratJz-plein, hetwelk gewoonlijk wordt gebruikt voor de oefeningen der soldaten,yen in de aangrenzende straten der voorsteden Ottakring, Hernals en Neu-Lerchenfeld, kwam Dinsdagmiddag reeds een groot aantal werkstaker bijeen. Deze vereenigden zich tot groepen, welk* telkens door de politie uiteen werden gedreven. Tegen den avond ver meerderde e^jbter het aantal samenscholen in die mate, dat ernstiger maatregelen noodig werden. De politie-agenten maakten toen aanstalten om krachtiger op te treden, maar de werkstakers ont vingen hen met gefluit en geschreeuw en begonnen mijne. Zulk leven van den eenen dag op den an deren, zooals hij tot nu toe gedaan heeft, zou hem zedelijk geheel ten gronde richten en het ia mijn innige, wensch, dat hij nog vóór ons huwelijk dit woord sprak zij zeer zacht uit geregeld werk heeft. Beoordeel Mr. Brink' vooral niet te hard en te streng, in zijn hart ia hij een goed, ja voortreffelijk meèsch, die voor mij door een vuur zou loopen. Maar bij zijne opvoeding il wel het een en ander over het hoofd gezien, dat zijne arme, goede oudera thans menig droef oogenblik bezorgt. Hij waa een eenige zoon wat verwend door de moedereen vader, die wel zijn verstand had maar zich te weinig met hem bemoeide in 'tkort, zooals dat meer ge- beurt 1 Thans heeft Frank echter den vaaten wil en het bepaalde voornemen iets in de wereld te worden, daar hij ziet hoe ook ik niet leeg zit en den bloei van onze firma mij tot levensdoel gesteld heb. Bovendien ziet hij, Mr. William, hoe gij mij bijstaat en mij met raad en daad krachtig ondersteuntge looft gij niet dat dat allergunstig op Mr. Harvey werkt?" W Slechts een spotachtig lachje was op het gelaat 'van den Duitscher zichtbaar? Zonder daarop echter te letten ging miss Burton voort „Goedhij wil nu deel nemen aan de nieuw op te richten zaak van Smith en Co. doch heeft daar voor kapitaal noodig. De personen, die zich daar voor interesseeren, zijn goed bekend en hunne na men wekken vertrouwen. Frfnï zou dan de zaken buiten de stad voor zijne rekening nemen, hij zou daarvoor reizen enz. Dat is hem toegezegd!" „Ik ken de heeren, die daarvan aan het hoofd staan," merkte Mr. William leuk op, terwijl^een donkere wolk op zijn voorhoofd zichtbaar were).' Het jonge meisje was echter te zeer in hare voornemens verdiept ora dit te bemerken en verhaalde daarom openhartig verder „Frank Harvey's vader ia geen rijk man. Hij kan althans zijn zoon moeilijk de verlangde 40.000 dol lars bezorgen, zonder dat zjjn eigen zaak daaronder lijdt. Hij is nl. de ^igenaar en uitge^r van een courant in een naburige stad." „Zou het dan niet beter zijn, dat Mr. Harvey zich in de zaak van zijn vader nuttig trachtte te maken?f' vroeg de Duitscher op kalmen toon. „O neen; daartoe mist hij de noodige bekwaam heid. En bovendien bezit hij nog een weinig meer ijdelheid als de meeste andere mannen." Over dit argument moest William onwillekeurig lachen. „Want vergeet niet dat hij daar een zeer ondergeschikte rol zou speleh, wat hem ten eenenmale onmogelijk is. In één woord, het zal dus werkelijk het beste zijn dat ik de zaak met een paar duizend dollars voor hem in orde breng." Miss Burton zuchtte bij die woorden en streek zich, als het ware in gedachten, de hand over het voorhoofd. „Bovendien moet, gij weten dat de oude Harvey de intiemste vriend was van mijn vader in zijh jeugd en dat hij dezen eens een groote, gewichtige dienst heeft bewezen, die slechts door warme erkentelijkheid en innige toogenegonheid van onze zijde kan worden vergolden. Het was trouwens ook de innige wensch van de beide vaders, dat hunne kinderen zich voor de toekomst aan elkander ver bonden." Opnieuw ontvlood een lichte zacht de lippen van het meisje. „Begrijpt gij thans, Mr. Wil liam, dat ik den gpeden ouden Harvey dit zoo na- tuurtijke verzoek niet mag weigeren En ten slotte is mijn eigen belang daarmee ook gemoeid. Nu, wat is pw gevoelen en wat raadt gy mij „Mag ik openhartig mijn oordeel zeggen, miss Burton?" vroeg hij, haar daarbij ernst% en flink in de oogen ziende. „Zeker; daar verzoek ik u zelfs om," was haar antwoord. „Dan' raad ik u,: geef Mr: Harvey hot geld niet I" Isabella Burton rees verschrikt op. „Het geld niet geven? Mijn God, waarom dan niet?" „Gij doet mij daar een pijnlijke vraag, daar het antwoord daarop nu juist niet zeer gunstig voor Mr- Harvey kan uitvallen en ik derhalve kans loop mij uw ongenoegen op den hals te halen. Maar toch Hij aarzelde, doch zij zeide op hartstochtelijken toon: „Ik verlang, Ja vorder dat gij mij openhartig uwe bezwaren zal bloot leggen en mij mededeelen waarom gij er zoo over denkt." q (Wordt vervolgd.) <S met steonen te werpen. De agenten losten toen eenige schoten met losse patronen en maakten, toon dit dreigement niet den geringsten invloed had, met de blanke sabel een charge tegen de oproerige menigte. Aanvankelijk had deze charge het gewenschte ge volg, maar toen om zeven uur do fabrieken sloten en het"aantal der weerspannigen steeds toenam, was de politie niet moer tegen de belhamels opgewassen. De menigte, ziende dat zij de overhand had, be gon toen de winkels te vernielen en te plunderen. Alle winkeliers in de geheele buurt sloten zoo spoe dig mogeljjk hun winkels, maar ofschoon de politie steeds vorsterking ontving, kon zij het vernielings werk niet verhinderen. In vele kantoren en winkels werden louter uit vernielingszucht de boeken en de waren over de straat geworpen, alle vensterrui ten werden stukgeslagen en zelfs de rijtuigen en wagens, welke in de buurt kwamen, werden be schadigd en verniold. Een kroeg werd geplunderd. De brandewijn werd gedeeltelijk opgedronken, eu toon alle verzadigd wa ren, werd het overige op do straat geworpen en in brand gestoken. Daardoor ontstond groot gevaar voor brand, maar toen de brandweer tor plaatse kwam, poogde het grauw op allerlei wijze het blus- schen te verhinderen. Inmiddels zette men de plun dering voort. In vele koffiehuizen en winkels wer- <Hn do laden opengebroken en bet geld, dat daarin gevonden werd, ontvreemd. Vele kleine winkeliers zijn door de vernieling hunndr woningen en de ontvreemding van hun waren en geld letterlijk geruïneerd. Eerst laat in den avond werd de politie weer meester van het 'torrein, toen twee escadrons huza ren en oen bataljon infanterie tor hulp kwamen. Daarbij kwam eejfi hevige regenbui, zoodat de ver nielers toen spoedig een goed heenkomen zochten. Toch wérden nog 37 der belhamels gevat. De menigte,welke in korten tijd eer. zoo groote verwoesting aanrichtte, bestond grootendoels uit op geschoten jongens, die hot sein gaven on door wer- kelooze arbeiders gesteund werden. Indien de mili taire macht, die bijtijds gewaarschuwd was, met meer spoed ter plaats ware gekomen, zou het schan daal zeker niet geschied zijn. Nu echter was eerst 's avonds om tien uur weer de gewone rust in Neu- Lerchenfeld hersteld. Het aantal dor gewonde oproermakers is nog niet met zekerheid bekend. Velon moesten echter terstond in het hospitaal worden opgenomen, en ook werden 10 politieagenten gewond. Eenige agenten ontvingen zelfs zeer ernstige kwetsuren. 2 Onder hot opschrift «De Marine-Matroos" wordt doör den heer Land, lid van de Tweede Kamer, in het Hbl. een schrijven gepubliceerd, dat aan hem is toegezonden in zijn qualiteit van volksvertegen woordiger. Als dit schrijven den toestand teekent, zooals hij werkelijk is, dan levert het wel een be wijs, dat bij onze zeemacht heel wat zaken, die vaste regeling en goede voorziening behoefden, maar aan don loop van het goed geluk zyn'overgelaten. De brief luidt als volgt «Sedort Juni, '89 was de thuisreis van Zr. Ms. De Ruyter uit Oost-Indië naar Nederland in de pen. Gedurende de maanden November, December en Januari was zij te Soerabaya in reparatie. Na die herstelling word Batavia bereikt met zes lekke 8toomkg}els, de deksol van het schaarblok der hooge-drukbeweging en de krukpeumetalen der hooge- druk-metalen geheel gescheurd en voor goed on bruikbaar, de reis duurde vier dagen. Op de roede vond men reeds de Atjeh en de Van Galen, die beiden oen zeer voorspoedige reis hadden ge had. Niets stond du» het vertrek* van de De Ruy ter in der. weg dan de ellendige ketels, die een reparatie van acht dagen vereischton. 4 «Eindelijk 16 Februari was alles klaar; saluee- eerende en met een daverend hoezeewerd de reedo verlaten. Met gejuich, want verreweg het grootste gedeelte der equipage (onderofficieren en minderen) was van November en December 1885, dus meer dan 4 jaren in Indië. Er waren er zelfs die met de De/Ruyter den 2 September 1,885 uit Holland warend/vertrokkenallen te zamen mannen dus, die ruimijeen jaar van dag tot dag mef verlan gen hadden uitgezien naar het willekeurig ver traagde besluit hunner terugzending. Maar ook de officieren waren op de De Ruyter 3 jaren in Indië, sommigen na hun tijd. Zo» stoomden zij dan ein delijk van Batavia naar het nabij gelegen eilandje Kuyper om" kolen te laden en dan naar zee, naar HollandBijna was er nog een kink in de kabelgekomen dé" victualie was uitgezonden, maar de patentolie vergefon en die zou op Batavia 10,000 kosten nl. 3 de liter, want oók de patentolie te Singaporo besteld kwam niet. Maar do Van Galen had "olie, broederlyk gedeeld en beide schepen kon den de Kaap de Goede Hoop halen en daqr olie koopen of uit Hollarfd afwachten. rOok dfit was dus «geregeld" en de De Ruyter vrij van Indië en aan het kolen halen, om dan naar zee t3 vertrekken. «Maar 's middags arriveerde een officier van piket. CJit Holland was een telegram ontvangen, waarvan de zakelijke inhoud deze„Atjeh bestemd voor eene reis buiten de koloniën. De Ruyter aanhouden." En de kolonel-commandant, op het departement ont boden, kreeg de order ora de gort af te geven aan de Van Galenvoor wie ons vaderlijk, doch slecht zorgend gouvernement verzuimd had tijdig het be- noodigde uit Holland uit te zenden. Hierna werd de De Ruyter naar Padang gezonden om den terug keer van de Atjeh uit perzië over 15 a 19 weken (voor zoolang is zy gevictualiseerd) af te wachten. •'«De victualie gaat achteruit door broeiing eu zal wel gedeeltelijk \oot een zeereis moeten worden af gekeurd. Te Padang waar het dagelijks regent, ver gaat hot touwwerk, de schunnig zuinige inventaris zal moeten worden aangevuld. Er zal nader moeten worden gedokt en natuurlijk hoogstwaarschijnlijk ketolreparatie. Aan de Kaap zal natuurlijk olie, maar zeker ook touwwerk en verf moeten worden aangekocht (onderzeiis halzen en schooten kunnen o. a. niet vernieuwd worden wegens te geringen uit- rusting8VOorraad). Alles en alles zal het oponthoud wel een ton gouds aan den lande kosten. «Do schade, die officieren en machinisten hebben aan zeeprovisie, die nu ter reede gedeeltelijk moet woeden verbruikt, komt voor eigen rekening. «Het ergerlijke is, dat eigenlijk slechts een schijn-, een stroo-schip in Indie wordt gehouden. Immers do De Ruyter mag zoo,weinig mogelijk Zoo men om niet in duigen te vallen. Onderwijl wordt met het personeel geen rekening gehouden. «Het dadelijk gevolg op do bemanning, weder rechtelijk reeds een jaar te lang in Indië gehouden, mannen waar geen fut meer inzat, die geen enkele ambitie meer hebben, dan eindelijk, eindelijk weg te komen, en die zoo grievend werden teleurgesteld, was eene verbazende toename van het aantal zieken. Orn daarin te voorzien werden oen honder tal schepelingen aangehouden, die nog langer in In dië waren en bestemd om per mail thuis te varen, om de leemten aan te vullen, die ongetwijfeld spoedig zouden ontstaan door de evacueering van die zieken." Verder citeert de heer Land het schrijven niet alleen maar haalt hij nog enkele zinsneden aan, waarin de schrijver zich vrij kras uitlaat over het beleid van onzen Minister van Marine. In elk geval betreurt ook de heer Land het ten zeerste, dat de Minister zijn belofte in 1888 gedaan, om zooveel mogelijk voor tijdige aflossing der schepelingen uit Oost-Indië, niet geheel is nagekomen of kunnen nakomen. Wij ontleenen ten slotte aan zijn commentaar nog de volgende opmerking «Het jeven van don matroos aan wal is dat van een vod. Kringen #van gezelschappen voor zijne ouders, broers en, betrekkingen toegankelijk, zija voor heiu gesloten. Behoudens do militaire tehuizen voor# hem de kroeg en het bordeel. De matroos moet de gelegenheden "het vooruitzicht hebben om vooruit te komen Maar wat doet men Reeds op de opleiding, dus als knaap van 16 jaar, wordt be slist of de een matrocs zal blyven, de ander als bootsraansleerling zal worden opgeleid lot onderof ficier. Die keuze is voorbarig. Zie, eerst allen bevorderd tot matroos 1ste klassezie dan wat er in zit en wie onderofficier zal worden. Nu ««orden misschien zich later flink ontwikkelde mannen ge doemd matroos te blijven en verlaten den dieust anderdeels worden jongens op hup slofjes onderof ficier, maar ondorofficier zonder prestige." Het is te hopen en trouwens wel te verwachten, ook, dat in deze zaak de gelegenheid om het hoor en wederhoorle kunnen toepassen niet zal blijven ontbreken. Aan een particulier schrijven uit Indië dd. 8 Maart jl., ontleent het Handelsblad het. volgende: «Omstreeks het midden der vorige maand werd de kapitein der artillerie Kusky door eene rat aan zijn vinger gebeten. «Do heer K. zat 's avonds in zijne tijdelijke woning op het scbiettorrein te Batoe Djadjar een partytje te maken, toen hij eene rat zag zitten op eene sobryf- tafel, aan de daarop liggende papieren knabbelende. Hij stoud op ora de rat te verjagen, maar deze ver roerde zich niet, zoodat de heer K. eindelijk „het uit angst, zoo hevig in den vinger,'dat de officier van gezondheid, die toevallig aanwezig was, den bek van het ondier moest openbreken om den gevangen vinger te bevrijden. Deze bloedde hevig, maar werd spoedig verbonden, en de eerste tien dagen vertoon den zich t geenerlei onrustbarende verschijnselen. Daarna zwol de vinge^ t>p en werden langzamerhand de pijnen zoo hevig, dat de heer Kusky flauw viel Hij werd dientengevolgen den 28n Februari in het hospitaal Weltevreden ter behandeling opgenomen. «De eerste dagen ging het beter, maar heden heeft depatiënt weder koorts, en de genaesheeren vreezen nog steeds, dat de vinger niet behouden zal kunnen worden; in het gunstigste geval zal deze wel altijd stijf blijven," t In Spanje zetten de generaals nog steeds alles op harea en suaren om hun macht tegen de burgerlijke autoriteit te verdedigen, die dreigt hun lust aan pronunciamento's onschadelijk te maken. Onvermoeid, niet door de geneugten eener Paasch vacant ie verlokt gaat de senaat mot zijn heftige beraadslagingen over de indisciplinaire handelingen van generaal Daban voort, die gisteren zelf het woord nam om Sagasta eenigo bittere beleedigingen in het gelaat te slingeren en zijn toehoorders .er aan te herinneren, dat hij, Baban, de eerste geweest is om to Saguutura vóór zijn brigade den kreet aan te heffen «Leve Alfons." Kenschetsend voor de staatkundige toestanden in Spanje is het foit, dat bijna alle generaals, die in den senaat de handelwijze der regeering aangevallen heb» ben en alzoo aan het militaire element boven het burgerlijke den voorrang toekennen, zelve minister van oorlog zyn geweest. In welonderrichte kringen begint men te gelooven dat de jongste demonstratie der generaals, welke steeds grooter omvang aanneemt, een beslissende» invloed zal uitoefenen op de Spaansche staatkundo. Generaal Cassola, ex-minister van oorlog, schrijft men het voornemen tot teen grooten coup de theatre toe. Indieu de senaat machtiging schenkt om Daban te arrestee ren, is Cassola voornemens onmiddelijk ontslag uit den militairen diehst te nemen, daar^door zulk een besluit naar zijn meening de positie der goneraals onhoudbaar wordt. Cassola twijfelt niet, of verschei dene generaals zullen zijn voorbeeld volgen, zoodat zijn gansche plan de campagne neerkomt op een gréve der Spaanscho hoofdofficieren, op het gebied der werkstakingen, hoe velerlei hier ook de schakee ringen zyn, zeker het allerniouwst. Op deze wijze vertrouwen de generaals de regeering en de koningin regentes de wet te kunnen voorschrijven. Geeft de rogeering toe, dan heeft het militairisme getriomfeerd blijven regeering en regentes standvas tig, zoo trekken de generaals zich terug ora naar beste vermogen op hun gemak te kunnen samenzwe ren. De eene zoowel als de andere oplossing der voor Sagasta en konimgiu Chri»tina" zoo netelige zaak kan de ernstige gevolgen voor het land en de dynastie hebben. Te Weenen is na de verwoesting, welke het grauw in de voorstad Neulerchenfeld heeft aange richt, de orde niet weer gestoord. Wel kwamen den volgenden dag weer vele leegloopers op ver schillende punten byeeu, maar de cavalerie ver hinderde elke samenscholing en handhaafde de orde beter dan de politie den vorigejr dag had kunnen doen. Over het optrediu» der politie wordt zeer geklaagd. Alle 4 bladen, zelfs de officieuze, vallen den prefect van politie Krauss zeer hard eu wijteu Khet hem, dat de politiemacht 's avonds nog zoo zwak was, ofschoon de samenscholende rftenigto reeds in den ochtend een zeer dreigende houding had -aangenomen. Feitelijk was het grauw van halfacht tot negen uur meestor van hot terrein en maakte zich aan de ergerlijjpte verwoestingen schuldig. Nog meer betreurenswaard wordt hot schandaal, nu het blijkt, dat het eigenlijk van de anti-semieten is uitgegaan. Uitsluitend werden koffiehuizen en wiakels vernield, welke aan Joden toebehoorden. Dit is reeds gebleken uit het onderzoek der politie. Dat het volk zelf ook dit weet, blijkt wel hieruit, dat den dag na~ het oprqer vele Christenen voor hun" koffiehuizen gedrukte, met witte en roode randen omgeven, papie-en aanplakten, waarop te lezen stond: Christlich concessionirtfr Branntweinaus- èchanJe. Op deze wijze hoopten de neringdoenden, iudiep de ongeregeldheden mochten hervat worden, zich voor schade en plundering te vry waren. 1 Inderdaad schijnen de werkstakers, ofschoon tij wel tot de samenscholers behoorden, het geringste aandeel aan de plundering te hebben gehad. De leiders der werk stakende metselaars'en timmerlieden hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zy ver klaren, dat hun makkers niet meededen. Wellicht blijkt later uit het ingestelde onderzoek, wie de beest beetpakte. Deze beet hem toen, waarschijnlijkfschirtdigen zijn. De ergste belhamers ziju echter ontsnapt, want zoodra 'savonds om 9-uur de cava lerie verscheen, maakten de vernielers zich ten spoedigste uit de voeten Dat de militaire macht, ofschoon bytyds gewaar schuwd, fcoo laat is gekomen, wordt toegeschrevon aan het vertrek van ketzer Frans J<S*ef. De keizer vertrqif om halfnegen van het Westerstation naar München* en men wilde den keizer door het voorbij treden der-«.soldaten niet ongerust maken. Daarom vèrtrokken de troepen eerst,nadst de keizer was afgereisd. 4

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2