N1NG ffl, 0 4. BINNENLAND. ’EN K, L 69 C. Dinsdag 15 April. 1890. N° 4195. Nieuws- en :gen,” nzet. IEHLLET0X ge- de r 1890, IJsel, iveild, zjjn Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 1 s fen Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 4 heel het duurde goruimen tijd Het .N Zoon. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. is Coppée. [IIM, costuum. Beroepen te Maartensdijk (Utrecht) de. J. Kok, te Gouderak. Beroepen te Nieuwerkerk a/d. IJsel da. P. Bongers, te Eetnnes Buiten. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschync. waar, ik heb het gaat mij N: 60 ct. per GOUDSCHE COURANT. a Dinsdag der Voor- GOUDA, 14 April 1890. Door de Centrale Kiesvereeniging //Burgerplicht" te Bodegraven zal op Donderdag 24 April a. 9. des voormiddags ten elf ure, eene algomeene vergadering gehouden worden in de sociteit //Ons Genoegen" alhier. plaats op 890, irberg van Ttd. en tegen tingen en 3 van den LEEVER ADVERTENTIEN worden geplaata 1 van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel uieer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. f 1300— 2700.— 5300.— 2000.— 1600.— 750.— Blijkens de afdeelingsverslagen der Eerste Kamer zijn de ontwerpen tot regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren enz. met ingenomenheid ontvangen geworden. Men verheugde zich er over, dat de Regeering de zaak met kracht had aangevat het gemeen overleg mot de Tweede Kamer had tot een gelukkige uitkomst geleid. Meer bepaaldelijk wees men hierbij op de bepalingen ten bate der zg. oude weduwen en op de wijzigingen als gevolg der amendementen-Röell. Men sprak het vertrouwen uit, dat de financieele berekeningen, waarop deze voordrachten steunen* Het Instituut voor zal heden 100 jaren hebben bestaan, zal in Juni feestelijk herdacht worden, kende schonk daarvoor f 500 Gelderland 100. volgen. Het slaan zal geschieden op kosten heeren. (C7i7 het Duitsch.') VIERDE HOOFDSTUK. werd de rente op hun bij de DuiiSche Rijks- 4764 ingeschrevenen '’daartoe aangewézen kassen doofstommen te Groningen Het eeuwfeest Een onbe en een dame uit Meerdere giften zullen zeker van een herinneringsmedaille van eenige Groningsche verleende en f weigering zou worden volhard. De Raad van State, ten laatste over do ontworpen overeenkomsten gehoord, bracht een vrij ongunstig advies daarover uit. Niet tegenstaande dit alles slaagde de Regeering er toch in de ontwerpen bij de Tweede Kamer aan hangig te maken, waartoe weder de mode werk’ng des Konings vereischt werd en slechts noode werd verleend. En ziet, nu is de ontvangst in de Kamer alles behalve hartelijk, en er bestaat inderdaad groote kans, dat de goedkeuring niet zal worden verkregen. Wat dan? Indien het tot eone formeele verwerping komt, zou eeno aanvrage om ontslag van den Minister van Waterstaat lang niet ondenkbaar zijn. Het terugtreden van dien bewindsman zou zeker vrij algemeen worden betreurd, zoo in als buiten de Staten-Generaal, en wie weet welke daarvan de gevolgen zouden zijn. Misschien zijn er nog mid delen tot verzoening te vinden, maar zulks is zeer moeilijk, daar het hier niet geldt een verschil van inzichten tusseben Regeering en Kamer, doch allereerst do betrokken spoorwegmaatschappijen moeten toestemmen in de wenschen der Kamer. Of zij daartoe bereid zullen worden gevonden, wordt ernstig betwijfeld door mannen, die den stand der zaak uitnemend kunnen kennen. 13) Na eenige minuten in diep gepeins te zijn ver zonken, sprong zij op on zei beslist «Goed, gij zult het geld hebben, Frank Harvey Misschien echter zal dat geld de klip zijn, waartegen het door u gedroomde geluk, oen rijk huwelijk, zich te pletter stoot 1 Geen teeken, geen woord zal u verraden, dat ik u eens op do proef wil stellen, dat ik ongemerkt uwe gangen eens zal nagaan en onder zoeken of het u ernst is met uwe goede voornemens en of gij werkelijk een ander loven wilt beginnen. Hevige twijfel is er reeds in mijn gemoed geslopen. Mocht ik mij echter bedriegen en bewijst gij dat uwo liefde voor mij grooter en machtiger is dan uw zucht tot een lichtzinnig loven, dan wil ik van ganscher harte uw zonden uit uw jeugd hergeven. Niet u, maar aan uwe geliefde ouders breng ik dan een offer, terwijl ik beloof u een trouw, liefhebbend echtgenoot te zijn. Wee u echter, Frank Harvey, als gij mij bedriegtDan zal dit de prijs zijn, waar voor ik van u wordt losgekocht Do lOOjarige heor Ludwig te Utrecht ontving een bezoek van den oudsten inwoner zijner stad, den 103‘/jjarigen hoer Loretto. De Regeering is niet gelukkig met hare spoor- wat vergolijk te geraken met de alle zwarigheden i.R wegovereenkomsten. Eerst heeft het moeite gekost tot een 1 o betrokken maatschappijen on alle zwarigheden uit den weg te ruimen. Toon de zaak eindelijk in orde was, moest den koning de gewone machtiging worden gevraagd om de wetsvoorstellen tot goedkeuring van die overeenkomst bij den Raad van State in te dienen. Ook die machtiging werd niet gemakkelijk verkregen het duurde goruimen tijd voor Zijne Majesteit haar spraak gewende natuur zoo opgewekt. Haar wil was tot heden steeds blindelings gevolgd en nu trad daar plotseling een man voor haar, die durfde zeggen «Gij handelt roekeloos Van de meeste jonge mannen in hare omgeving had Isabella Burton geen hoog idee. Niet een hun ner was het gelukt op het schoone, hoogbegaafde meisje eenigen indruk te maken. Sedert Mr. Wil liam zijn betrekking op het kantoor had aanvaard, rees vaak een bijna onbehaaglijk, vreemdsoortig ge voel bij haar op. Een telkens terugkeerendo onze kerheid maakte, zich van haar meester en het was of zij dikwijls erlangde om zijn raad in te winnen. En wanneer hij haar op de hom eigen kalme, ernstige wijze met zijn schoone, klankrijke stem schijnbaar zoo moeilijke berekeningen had duidelijk gemaakt, dan kwam een hoogst behaaglijk gevoel van rust bij haar op. Welk een man was hij toch in vergelijking met 1 rank! Daarbij herinnerde zij zich steeds weer zijn waarschuwende woorden//Geef het kapitaal niet En toch zou zij het doen! Al ware het alleen om te toonon, dat zy vrij was om die beschikking te nemen, welke haar goed dacht. Zij bukte zich toen even, daar de sleep van haar Dezer dagen deelden wij mede het bedrag, dat in het Grootboek der Pruisische Schuld is inge schreven (en wel op 1 April 1890 M. 451.14 mil- lioen ten name van 7871 personen). Door de recht hebbenden werd op de volgende wijze over hun rente beschikt4156 ingeschrevenen lieten zich hun rente halfjaarlijks door de Staatsschuld-Commissie te Ber lijn direct pr. aangeteekenden brief of pr. postwissel toezenden. Voor 864 ingeschrevenen/ v verzoek in rekening-couraj^t l bank overgebrachten Xoor werd de rente bij d^rdaarti zelf in ontvangst genomen. Zoo men ziet, biedt het Pruisisch Grootboek vrij wat meer faciliteiten aan, dan het Nederlandsche. aanvankelijk scheen het zelfs, dat bij de door de uitkomst zullen blijken juist te zijn. --tu Sommige leden hadden liever gezien, dat de ambtenaren zelven, door verhooging v^p hun bezol diging, in staat waren gesteld geworden voor hun vrouwen on kinderen te Zorgen. Eenige leden vroegen of het ’t voornemen der Re- georing is de billijkheid, die tot grondslag van het wetsontwerp betrekkelijk do weduwen- en weezen- pensioenen strekt, pok te betrachten tegenover de ambtenaren, werkzaam bij de administratie van de bestaande pensioenfondsen, voor de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorende, en de wodu- wenfondsen voor de ingenieurs en opzichters van den Waterstaat. Dit personeel zou zeer goed bij de administratie van het nieuwe weduwenfonds kunnen worden in dienst gesteld. Dit ware billijk en zou tevens tot bezuiniging strekken. Van verschillende .zijden had men gaarne bij deze gelegenheid de kan sela rij leges geheel afgeschaft willen zien, te meer t^aar het tarief te hoog blijft en de leges, die de Staat voor aanbestedingen heft, indirect toch weder uit de Staatskas wegvloeien. En Mr. William Waarom keerde Isabella’s ge- japon bij het loopen door de kamer aan de poot van dachten steeds weer tot hom terug? Voor do eerste oen bloemmand was geraakt, ten einde deze los te maal in haar leven was het, dat iemand hare ban- j maken, toen zij op den grond een wit papier zag delingen en besluiten met beslistheid had afgekeurd. liggen, vlak bij de plaats waar Mr. William had Juist dat had haar h irtstochtelijke, aan geen tegen- gezeten. Het was een briefje zonder couvert, dat I aldus aanving«Myn boste vriend 1” on was blijk baar geschreven door een fijne, elegante dameshapd. Haar eerste gedachte was het sierlijke briefje aan Mr. William want deze moest het verloren heb ben ongelezen terug te geven. Maar een onzichtbare macht niet alleen vrouwelijke nieuwsgierigheid dwong haar het geheele briefje te lezen. Nauwlijks had zij dat echter gedaan, of deze viel uit hare handen en bleek, met samengetrokken wenk brauwen, viel zij op den naastbijstaandon stoel. Het had er veel van of die fiere, krachtige gestalte op dat oogenblik een steun noodig had. z/Wat steekt er alzoo achter uw schijnheilige ge laatstrekken, Mr. Williamkwam er eindelijk op somberen toon over hare samengedrukte lippen. //Werkelijk, dat zijn fraaie zaken, die daar uit komen Diamanten cadeau geven en schitterende soupers aanbieden bij Delmonico, haha I” Een bit tere lach klonk door het vertrek. //Gij moet in de laatste vier maanden heel wat bespaard hebben, mijnheer de procuratiehouder! Het is-:v k*‘k van dergelijke dingen geen verstand en ook volstrekt niet aan, op welke wijze gij uwo ledige ledige uurtjes doorbrengt, evenmin weet ik wie die miss Addy is, die dit //billet doux” onderteekend

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1