Bolteolaodscb Overzicht. om de opening bg te wonen. De volgende dagen vooral verwacht men een groote schare vreemdelin gen. Wij kunnen onzen stadgenooten zeer aanbevelen eens een kgkje te gaan nemen. De Bhijnspoor heeft dezer dagen voor een bezoek aan Utrecht een verlaagd tarief vastgesteld. Professor Oudemans hield de openingsrede, waarbij hg de geaehiedeuis schetste van het gasthuis voor ooglgders, ten wiens bate de Fancy-fair dient. Prof. Donders verdienste werden herdacht en hulde gebracht aan hen, die het initiatief namen voor dit feest. Ver volgens voerde professor Snellen het woord. Aangenomen het beroep naar Olst door ds. W. D. van Leeuwen Boomkamp, te Ammerstol. Mej. J. P. Snoek, van Schoonhoven, is geslaagd bij het examen voor onderwijzeres Aan alle officieren der Rott. schutterij, die ontslag gevraagd hadden, is zulks verleend. Gisteren is bij den scheepsbouwmeester T. van Duyvendijk, te Lekkerkerk, met goed gevolg, te water gelaten het ijzeren rijnschip genaamd Minister Mackag dadelijk daarna werd de kiol gelegd voor een dergelijk schip, genaamd Minister Godin de Beaufort-, beide schepen zijn voor rekening van den heer J. M. Voorhoeve te Rotterdam. Volgens het Centrum zal binnenkort het maximum gewicht ter verzending van dagbladen voor '/i c., dat thans 25 gram bedraagt, aanzienlijk verhoogd worden. Zondag is te Amsterdam weder een vergadering gehouden van wel duizend timmermansknechts, waarin de volgende motie werd aangenomen „De groote vergadering van Amsterd. timmerlie den, gehouden 13 April in Frasoati tb Amsterdam, kennis genomen hebbende van de besluiten der hee- ren patroons, geeft hun 't volgende te kennen dat zij, overtuigd zynde, dat onderlinge aaneensluiting noodig en nuttig is voor hun belang, zij allen zonder onderscheid zich hebben vereenigd. „Dat het bestuit door u genomen, nl. het loon te brengen op 20 ct. per uur, niets zal baten, om den toestand der werklieden te verbeteren. «Dat tot bevordering van 't algemeen belang, en van den timmerman in 't bijzonder, de werktijd nood zakelijk moet gebracht worden op 10 uren, het loon op 25 ets. „Dat zij niets onbeproefd zal laten, om deze haar wenschen vervuld te zien, en aan de door haar per manent verklaarde commissie opdraagt, alle pogingen in 't werk te stellen, dit doel te bereiken, verzoekt beleefd een samenkomst met opgaaf van tijd en plaats." Ook werd besloten aan de patroons een schrijven te richten, waarin op aanneming van de gestelde eischen werd aangedrongen. Een derde besluit was om adhaesie te schenken aan het adres van Concordia inter Nos, aan de Re geering gericht en reeds verzonden, waarin op wet telijke regeling van den arbeid wordt aangedrongen. Ten einde de deelneming aan de beweging zoo gemakkelijk mogelijk te maken, zal op verschillende punten der stad gelegenheid tot inschrijving voor het lidmaatschap worden gegeven. Het diaconiebestuur der Ned. Herv. gemeente te Capelle a/d IJsel ontving dezer dagen de som van 1000, door wijlen den heer A. Van Capellen vermaakt. Te Apeldoorn zal in het Emmapark een noodkerk voor de Ned. Herv. Gem. gebouwd worden, met minstens 1000 zitplaatsen. Voor dat dit gebouw gereed is, worden de gods dienstoefeningen gehouden in het lokaal van den Protestantenbond, dat van de afd. Patrimonium en dat der Chr. Ger. gemeente, daartoe bereidwillig door de verschillende besturen afgestaan. In De Heraut berispt dr. Kuyper „de Christenen en Christinnen, die de verleiding niet kunnen weer staan om te gaangenieten bjj de uitvoering van een Lohengrin." Hij zegt verder„Zie toe, dat niet de wereld u haar muziek opdwingtbehoed er uw kinderen voor. «Want weet wel, ook al is het dan klassieke, ja al heet het heilige, al klinkt het als vrome muziek, juist dat schijnbaar vrome is verleiding, die uw kind ten val moet brengen." Wij vinden zegt het übtd. dat hij wel wat overdrijft. Kinderen, die ten val worden gebracht, omdat ze een klassiek concert hebben bijgewoond, zgn het oprapen niet waard. Dr. Mezger ontving van den burgemeester van Wiesbaden een brief, waarin de raad zijn leedwezen betuigt over de onaangenaamheden en tegenspoeden, welke hem het welgevallen in zgn nieuw vaderland moeten vergald hebben. De beer Mezger, zijn dank betuigende voor dezen stap, verzekerde tevens, zich ook verder te zullen beijveren om het bezoek der badgasten in zijne schoone, nieuwe woonplaats naar vermogen te bevorderen. Een Duitscher, die een uitstapje naar Nederland maakte en op zijne doorreis eenigen tijd te Groningen vertoefde, tiet zich den weg wijzen door een pakjes drager en werd door dezen zoowel in, als buiten de stad rondgeleid. Op eene eenzamer plaats op den Peizer straatweg werd onze Duitscher echter plotseling aangegrepen door zijn geleider, en door dezen beroofd van zijn gouden horlogeketting met medaillon. Een agent van politie had echter het tweetal zien loopen, en den pakjesdrager kennende als een gevaar lijk sujet, was hij ongemerkt gevolgd en had nauw lettend acht geslagen op diens handelingen. Toen dan ook het feit fgepleegd was, kwam de dienaar van de Heilige Hermandad te voorschijn en arresteerde den pakjesdrager, die, zich betrapt ziende, den ket ting en het medaillon in eene sloot had geworpen. De Duitscher was niet weinig verbaasd over hot zoo spoedig en ter juister tijd optreden van de po litie, en gaf zijne niet geringe verwondering daarover te kennen met de weinige woorden„daas ist ja ganz famos I" Met betrekking tot de verkiezing te Delft schrjjft men uit Dm Haag ann de N.Qr.Ct.-. „Men had bjj den oud kapt. ter zee van Herwaarden te Arnhem aangeklopt, doch deze moet zich een zóó beslist voorstander van den persoonlijken dienstplicht hebben verklaard, dat de katholieken hem hebben afge wezen. Nu is de keuze op den burgemeester van Loosduinen, jhr. Van de Velde, gevallen, oen jong min of meer anti-revolutionair getint man, diceohtcr, volgens zjjne uitlatingen in inlieinen kring over hot program van aotie, niet minder tegen de plaatsver vanging is gekant, doch die misschien, om de Room. sohon te believen, zijn opinie op dit punt wel eeuigziusnaar de opportunistische eischen kan wijzigen. Ingevolge art. 3 der wet van 17 Juli 1889 is in Frankrijk aan den vader en de moeder van zeven levende, wettige of erkende kinderen ontheffing der personeele belasting (contribution personolle inobilièro) verleend. Uit de dientengevolge opgemaakte staten is gebleken, dat het cijfer dor daarvoor vrijgestelden 148,808, hot cijfer hunner levende kinderen 1,157,547 en het vorlies voor de schatkist 2,301,484 francs bedroeg. In verband met de welgesteldheid der ouders bleek let, dat die ontheffing door 5475 rijken (trés aisds), 29,897 wolgestelden (aisds) en 113,638 behoeftigen (peu aisds) word genoten. (Tydschr. v. Geneesk.) Te Parijs is een gierigaard, die jaren lang op een vlierinkje in groote ontbering en te midden van een hoop vodden leefde, dood gevonden. Onder de lompeo ontdekte mon een som vsn 100,000 francs. Volgens de Pall Mall Gazette geschiedt de land verhuizing der Joden uit Rusland naar Amerika voortdurend op grootor schaal. Een landverhuizers- firma te Warschau zendt agenten nit, die, van dorp tot dorp gaande, de Israëlieten aansporen bet land te verlaten, op grond, dat de regeering streng anti- semietische maatregelen zou beramen. Nog een aardigheid van prins Bismarck over zijn ontslag. Toen de Hamburgers don ez-kanselier op Friedrichsruhe begroetten, zeide een der commissiele den tot Bismarck„De laatste dagen welke u te Berlijn heeft doorgebracht, hebben u zekor zeer vermoeid, maar 't was dan ook indrukwekkend.'' „Ja antwoordde Bismarckleuk 't was werkelijk prachtig; een begrafenis eerste klasse.,, Te Pompeii is het versteende ljjk van een man opgegraren, waaraan niet alleen de sporen van sandalen aan de voeten, maar ook, wat zeer merk waardig is, van een broek te herkennen waren. Een oudheidkundige houdt de versteening daarom voor afkomstig van iemand uit Alexandria, die tijdens de uitbarsting te Pompeii vertoefde. Om een photographie, 't zij portret, 't zij land schap, in het donker lichtend te maken, ga it men Op de volgende wi|ze te werk. Een stuk karton wordt zoo gelijkmatig mogelijk met een dunne laag stijfsel bestreken. Hierover stréoit men, als de stijfsel nog kleverig is, een poeder van'zwavelbarium of zwavelcalcinm. Om te maken, dat het poeder overal vast blijft kleven, strijkt men eenige malen met een penseel over de kleverige laag. De geld te geven." „Mr. William moest daarvan wel in kennis gesteld worden, daar tegenwoordig al het geld door zijne handen gaat. Ik sprak hem gisteren daarover, hier in ditzelfde vertrek, ongeveer een half uurtje, nadat gij vertrokken waart," antwoordde zij zonder op te kijken. „Dat spijt mij zeer! Hoe kunt gij u ook zon binden aan een ondergeschikte, Bell? Ik begrijp niet waarom gij dat doet! Die vent is toch al arrogant genoeg," riep Mr. Frank op hoogen toon. „Hij geeft zich airs, alsof pardon ik wilde zeggen De edele Duitscher!" voegde hij er vergoelijjcend bij, toen hij een vertoornde uitdrukking op haar ge laat zag verschijnen. Het kostte miss Burton blijkbaar moeite zich kalm te houden, doch zij wist zich te beheerschen en zeide: „Ik duld van niemand inmenging in mijne parti culiere aangelegenheden en ik dacht dat gij zulks reeds lang wist, Frank Harvev! Overigens schikt het mij heden niet u op het kantoor te ontvangen. Van middag kunt" gij hier de cheque komen halen 1" „AU right 1 Uwe wenschen zijn voor mij steeds bevelen Mij te schikken naar het verlangen mijner aanstaande bruid is mijn eenigst streven," antwoordde hij pathetisch, maar toch klonken zijne woorden min of meer ironisch. „En nu vaarwel, Isabella! ik wil u niet langer storen." En haar rechterhand vattende drnkte hij die hartstochtelijk met de woorden »En nogmaals hartelijk, hartelijk dank „Laat dat gerust achterwege! Gij weet dat ik vaa dergelijke overdreven hartstochtelijkheid niet houd. Doch wacht nog ééa oogenblik, Frank! Ik wou u iets 1 iten zien, waaromtrent gij mg misschien eenige opheldering zult kannen geven," zeide miss Burton, hem thans scherp in de oogen kijkend. „Nu, wat dan?" vroeg de jonge man op min of meer onzekeren toon. Zij haalde een stuk papier uit haar zak en toonde het hem. Geen oogenblik wendde zij haar blik van hem af en ging zpo kalm, als haar slecht» eenigszins mogelijk was, voort „Ik vond dat gisteren hier op het tapijt en zou gaarne willen weten wat ik daarvan te denken hek) I" In het eerste oogenblik geleek Frank Harvey vol komen op een op heeter daad betrapteq schooljongen. Zonder iets te zeggen, keek hij strak op het fijne schrift van het briefje en zijn gelaat nam een vaal- bleeke kleur aan. Isabella wist reeds genoeg en het is erg misschien, maar de smart, die zij op dat oogen blik ondervond, was niet onvermengd, doch ging ge paard met zeker gevoel van onwillokeurige blijdschap. Zij gaf zich geen rekenschap van hare gedachten, maar het deed haar innig leed William onrecht vaardig verdacht te hebben en begreep niet hoe het mogelijk was geweest; aan hem te twijfelen. De jonge Amerikaan kreeg echter spoedig zijne be zinning terug en zijn sluw karakter wist onmiddellijk de volgende combinatie te makenWiUiam was een half uur na hem in het boudoir geweest, dat Miss Burton hem zelf bad verklaard. Kon deze niet even goed als hij het billet verloren hebben P Was dat niet tevens een prachtige gelegenheid om dien ge- haten Duitscher eerst in een verkeerd daglicht te stellen en hem dan wellicht voor goed onschadelijk te maken Want, voor zoover hg Isabella's strenge principes kende, zou zij iets dergelijks nooit vergeven zij mocht althans van haren procuratiehouder ver wachten, dat hg zoo attent zou zijn zijne minne briefjes niet in haar boudoir te verliezen. Een uitstekend geslaagde houding van beteedigde onschuld aannemende, riep Mr. Frank op den toon van iemand, die zich diep gekrenkt gevoelt «Zijt gij krankzinnig goworden, Bell? Wat heb ik met dat vod te maken? Woedend wierp hij het papier op de tafel. „Ik dacht toch dat gg mg te lang reeds kende en mijne trouwe, teedere liefde voor u, dan dat gij mij van zoo iets zoudt verden ken! Hoe komt gg er toch toe u zoo iets in het hoofd te halen? Foei, schaam u, zoo iets had ik van u waarlijk niet gedacht!" Een Nemesis gelijk, uit hare donkere oogen vlam men schietend, stond het jonge meisje voor hem en sprak geen woord. Op het oogenblik, dat Frank die woorden op luiden, hartstochtelgken toon had uit gesproken, was de deur naar de voorzaal, zonder dat iemand het bemerkte, zachtjes geopend en door de reet vertoonde zich Brown's donker gezicht. (Hordt vervolgd). photographie, welke opgoplakt moet zijn, moet nu doorziohtig worden gemaakt. Dit geschiedt, wanneer men het beeld aan de rugzijde met ricinusolie bestrijkt en er daarna de overtollige olie met een soboon lapje afwrijft. Vervolgens plakt men den doorsohijnenden afdruk op de geprepareerde zijde van het karton en droogt een en ander bjj een kachel. Stelt men nu het beeld aan het licht bloot, dan dringen de lichtstralen door het transparante papier tot het bovengenoemde poedor, dat ze op slorpt en later weer uitstraalt. De photographie is das in het donker lichtend en verliest niets van haar duidelijkheid, daar bet poeder natuurlijk, naarmate het beeld licht, donker of sohaduw vertoont, meer of minder wordt verlicht en dan ook later moer of minder jicht uitstraalt. De uitwerking moet volgêns de Amateur Photograph, waaraan het boven- 'staando is ontleend, vorrassend zijn. Terwijl daarbuiten de koesterende voorjaarszon de strijd heeft aangebonden togen do doode natuur en bloem en plant aan den winterkoning betwist, een strijd welke door haar met groote kalmte gevoerd wordt, overtuigd als zij is van ten laatste te zullen overwinnen, leveren de serres der Rolterdamsohe Diergaarde weder het bowjjs, hoezeer het den mensch gegeven is door middel der kunst de natuur de behulpzame hand te bieden. Evenals ioder vooijaar, bieden deze, terwijl do natuur nog nauwelijks begint te ontluiken, een bloemenpracht aan, welke den bezoeker onwillekeurig oen oogenblik verstomd doet staan. Niet alleen de rjjko verscheidenheid azalea's maar ook het keurig arrangement werken daartoe mode. De Azaleaberg reikt tot het dak toe, terwijl aan weorszjjde een unieke collectio azalea's, hyacinten en narcissen do serre met een geur vullen, welke den bezoeker zich verplaatst doet gelooven in het rijk der feëen. Do achterzjjile van dezen plantenschat wordt weder gedekt door de bekende zeldzame collectie camelia's. Het raidden gedeelte der groote serre heeft een belangrijke wijziging ondergnan, wat het arrangement aangaat. De vijver, welke zich daar vroeger in het midden bevond, is vervangen door een achtkant perk bezet met reusachtige palmen en anderen gewassen uit de tropische gewesten, welke door hun reus- aohtigen omvang en pracht van bladertooi zoowel eerbied als bewondering uitlokken. Ook in het warmst gedeelte van deze serre heeft het arrangement een groote verbetering ondergaan. Alles is veel ruimer en luchtiger geplaatst, zoodat men meer in de gelegenheid is de omvangrijke collectie zeldzame en merkwaardigs planten in oogen- schouw te nemen. Daar trekt vooral ook weder do prachtvolle ver zameling bloeiende Imantophyllums de bijzondere aandacht, terwijl menige andere plant, zoowel door zijn grilligheid van vorm, zijn eigenaardige bladeren als zjjne prachtige bloemen den opmerkzamen bezoe ker zal aantrekken. Onze plaatsruimte verbiedt ons bij de verschillende planten en bloemen, welke onze aandacht trokken, in 't bijzonder stilstaan. Genoeg zij echter gezegd dat de serre der Rotterdamsche Diergaarde weder een bezoek ovorwaard is, dat zjj in pracht niet voor die van vorige jaren ouderdoet, doch integendeel deze in vele opzichten nog verre overtreft- Een ieder die er toe in do gelegenheid is, verzuime niet daar eon bezoek te brengen, want wij allen weten het, dat het natuurschoon slechts een kortstondigen duur heeft. Ook de Victoria- en de Frins Hendrik-serre be vatten weder veel bezienswaardigs. Vooral wekt be wondering de prachtvolle verzameling bloeiende Orchideëon, als Lycasten, Cypripediums, Oymbidiums, Cnttleyas, Drindrobiums, Arpophyllutns enz. enz., terwjjl het in alle opzichten de hand van den meester verraadt, deze zoo prachtvolle planten in zulk een groote verscheidenheid steods in bloei te bezitten. Gisterenmorgen verloor een passagier op den stoomtram van Delft naar den Haag zijn pet. Niettegen staande de waarschuwing van den conducteur sprong hij van den in volle vaart zijnden wagen, met het gevolg, dat hij achterover sloeg en met een vrij ernstige hoofdwond bleef liggen. Op 's Gravenmado welwillend ingenomen, ontving de man aldaar de eerste hulp, waarna hjj met den keerenden tram naar Delft werd teruggebracht, teneinde de hulp van een ohirurg in te roepen. (D. Crt.) Een 25-jarig jongeling te Staphorst bekwam voor een paar weken een vrij ernstige snede in het been. De vader meende dit te genezen door kokende terpentijn in de wond te gieten. Het genoesmiddol is gebleken erger dan de kwaal te zijn, want thans is het been zoo gezwollen en de patiënt zoo ziek, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De bloembollenveilingen in de omstreken van Haarlem zjjo dozer dagen weder begonnen. Er worden flinke prijzen besteed, en zij zijn iets hooger dan verleden jaar, De verzending van de bloemen dor hyacinten, vooral naar Engeland, heeft dit jaar een kolossale vlucht genomen. Door te grooten aanvoer waren de prijzen laag. De Rieuwe rijkskanselier Caprivi en het geheele ministerie woonden de eerste zitting van het Prui sische huis van afgevaardigden bij. De rijkskanselier verklaarde geen program te zul len outwikkelen, daar hij zich tot dusver buiten den partijstrijd had gehouden. Hg was gekomen om persoonlijke betrekkingen inet de afgevaardigden aan te knoopen, omdat hij overtuigd was dat deze zou den bijdragen tot een zakelijke behandeling der vraagstukken. Bismarck had deze niet noodig ge had, voor spr. waren zij echter bijzonder gewensoht. Hij kon zich natuurlijk niet meten mot zijn groo ten voorgangermaar hij had toch met vertrouwen de betrekking aanvaard in de hoop de belangen des lands evenals Bismarck te kunnen behartigen, zij het dan ook op bescheidener schaal. Het staatsge bouw dat door de hulp van zijn voorganger ge sticht was, is sterk genoeg om ook zond r den machtigen Bismarck wind en weer te weerstaan. De voorzienigheid heeft op het uur der scheiding den persoon des jongen keizers op den voorgrond doen treden, zoodat de vorst voorbeschikt schijnt de leemte, ontstaan door Bismarcks aftreden, te vervullen. Hij bezit een onwankelbaar vertrouwen in do toe komst van Pruisen. Hij gelooft dat het Pruisische rijk nog een groote toekomst te gemoet gaat. De keizer heeft verklaard, dat hij de oude zou blijven. Daaruit raag men de gevolgtrekking maken, dat geen nieuwo wegen zullen worden ingeslagen. Hij zal echter zgn aandacht moeten wijden aan denkbeelden en wenschen, welke bij de groote figuur zijns voorgnngers onverhoord en onvervuld bleven. In de eerste plaats zullen de ministers in hun werkkring meer vrijheid van de beweging erlangon, terwijl de homogeniteit aan het Pruisische ministerie tot eerste voorwaarde zal gesteld worden. In overeenstemming met zijne ambtgenooten kan hij verklaren, dat het ministerie aan alle partijen het goede zal ontleenen, dat het daarbij aantreft. Hg hoopt op de eendrachtige medewerking van allen, wier hart warm klopt voor Pruisen. Hij rekont er op, dat de hand der vriendschap, door de regeering aangeboden, aangenomen zal worden. „Wg zullen bij de moeilijke toestanden in het binnenland, samen er naar streven om het Pruisi sche rijk in nationalen geest in bloei te doeh toe nemen. De toespraak van Caprivi werd met levendigen bijval begroet. Talrijke leden kwamen naar den mi nistertafel om hem te begroeten. Hoogst vriendschap pelijk scheen Caprivi's handdruk aan Heuene (aan voerder van de rechtervleugel der centrumpartij.) Do heer Bickert (vrijzinnige partij) die het debat had geopend, vond verscheidene punten van aanraking tusschen het programma zijner partij en dat der regeering maar eindigde met de verklaring: onze koers blijft onveranderd. De socialistische leden van den Bijksdag hebben een openbaar manifest aan de mannelijke en vrouwe lijke werklieden in Üuitschland uitgevaardigd, waarin zij het volgende verklaren: „Met het oog op den tegenwoordigen toestand der werklieden en wegens politieke bedenkingen kunneu wij den Duitschen werk lieden niet aanbevelen, den lsten Mei tot een alge- meenen rustdag te maken. Zoodanig besluit zou niet uitvoerbaar zijn en in de kringen der werklieden zei ven velerlei tegenstand vinden. Ook zou het mis schien aanleiding geven tot economische en politieke botsingen van onberekenbare beteekenis. Alleen daar waar do werklieden zekerheid hebben van zonder conflict den lsten Mei een vrijen dag te kunnen nemen, mogen zij het doen, mits zij daarbij ten streng ste alle storing dér openbare orde vermijden. Daar entegen moeten er in massa lmndteekeningen voor een adres aan den Bijksdag worden bijeengebracht, waarin de eiscli van een normalen werkdag van acht uren en andere eischen der werklieden worden geformu leerd. Deze adressenstorm moet met 1 Mei begonnen en tot het einde van September voortgezet worden." Uit het besluit dezer partij vergadering blijkt, dat er binnen de partij scheuringen plaats „hebben en dat de „politiek van afwachting" voorloopig heeft gezegevierd. Volgens het Berliner Tageblatt heeft de rijkskan selier Von Caprivi den ministers en rijksambtena ren verboden mededeelingon te doen aan couranten. Voortaan zullen officieele mededeel ingen in den Reichsanzeiger openbaar worden gemaakt. Door dit besluit komt dus een einde aan het tot dusver heerschende stelsel der officieuze pers. Eindelijk zijn de leiders der Boulangisten gereed gekomen met hun candidaten voor de aanstaande verkiezingen voor den Parijschen gemeenteraad. Ge neraal Boulanger heeft weer hetzelfde plan als in het vorige jaar bij de verkiezingen vóór de provin ciale raden, nl. om te pogen een soort van plebis ciet uit to lokken. Toen mislukte het plan volko men, omdat Boulanger slechts in 12 districten werd gekozen, maar jnisschien gelukt het plan nu beter te Parijs. Tot dit doel zgn 82 Boulangistische candidaten aangowezen, die in elk district als vertegenwoordi ger van den brav' Géneral zullen optreden en onder deze vindt men alle politieke schakeeringen vertegen woordigd, van Bonapartist en conseiratief tot de ergste communemannen. Merkwaardig is, dat het program, hetwelk Bou langer voor do gemeenteraad-verkiezingen uitvaar digde, slechts een herhaling is van «jne oude mani festen. Boulanger belooft grondwetsherziening, een nationale republiek, „open voor alle burgers" enz. Voor de Parijzenaars is dit nu van weinig belang. Zeker zou hun een herziening van do octrooien, waardoor do levensmiddelen goedkooper worden, in dit geval meer gepast geweest zijn dan een herzie ning der grondwet, en de andere politieke hervor mingen, welke de Boulangistische candidaten ver langen. Uit Cannes wordt aan de Standard gemold dat Stanley Donderdag of Vrijdag naar Brussel vertrekt. Zijn reisverhaal, waarvan hij nu de proeven naziet, zal waarschijnlijk voor zijn komst te Londen gereed zijn. Voor de uitnoodiging om de zittingen van do slavernijconferentie bij te wonen, heeft Stanley be dankt. Dr. Parker seinde, dat Emin Pacha's oog ziekte binnen het jaar door blindheid moet worden gevolgd. In den brief waarin hij het Belgische Aardrijkskundig Genootschap voor zijn verwelkoming dank zegt, meldt Stanley omstreeks 21 dezer te Brussel te zullen zijn. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Onder de adverteutiën in uw blad van gisteren avond trok dp aankondiging eener tweede Séance voor magnetisme mijne aandacht. Ik woonde de eerste soiree van de heeren B. en S. in het boven lokaal van den heer Dam j.l. Vrijdag bij, en hoorde bovendien door ooggetuigen eenige bijzonderheden van latere proeven in gesloten kring. De heeren B. en S. zullen zich na hun eersto bezoek aan Gouda niet te beklagen hebben aan gebrek aan belangstel ling van do zijde van het publiek; en hierin schijnt ook de aanleiding te bestaan tot de tweede voor stelling „op algemeen en aanhoudend verzoek", met „proeven op het publiek". Ik weet niet, in hoeverre die laatste toezegging als attraktio dienen moetmaar tijdens de eerste séance scheen het „werken" |met Goudschc sujet ten meer in den smaak te vallen dan de proefne mingen met een paar Haagsche heeren, waarbij menig verschijnsel aan iets zeer buitengewoons deed denken. Do heeren B. en S. verklaarden, te betreu ren dat geene medici tegenwoordig waren, die de verkregeue effekten konden beoordeelen en de ver schillende phases of soorten van magnetisme wilden constateeren. In den beginne heb ik met dat leedwezen ingestemd, maar zeer spoedig kwam ik tot de overtuiging, dat de heeren doktoren wel hun reden zouden hebben om door hunne afwezigheid te pro testeeren tegen dergelijke amateurs voorstellingen. De heeren B. en S. toch noemen zich amateurs, dilettanten, liefhebbers in „het vak." Wat is dan het doel van hun optreden Speculeeren zij op de nieuwsgierigheid van een op dat gebied weinig ont wikkeld publiek, dat genoegen vindt in verschijn selen van suggestie, hypnotisch en slaap en dergelijke, opgewekt bij een jeugdig stadgenoot met of zonder vrijbiljet Mij kwamen die proefnemingen zeer onbe langrijk, maar verre van onbedenkelijk voor. Ik kreeg den indruk, dat de heeren B. en S. zich, zonder eenige controle van een bevoegd deskundige, op een terrein bewegen, dat door amateurs moet vermeden worden. Het spreekwoordelijke„Spieiet nicht mit Schiessgewehr" moet dunkt mij door die heeren in het oor geknoopt worden. Op de vraag zijn proefnemingen als deze zoo onschuldig als de heeren B. en S. beweren mag ik niet positief ant woorden wel weot ik, dat bij onze duitsche naburen zulke representaties verboden zouden worden, op grond van den schandelijken „Unfug" die er mede gedreven is, zooals in dagbladen herhaaldelijk bericht werd. En juist omdat ik niet bevoegd bon, geachte Bedac- teur, tot beoordeeling der zaak of tot waarschuwing van het publiek op goede wetenschappelijke gronden, 6chijnt het mij van zoo groot belang, dat door uwo welwillende bemiddeling, in deze het advies wordt De door een paar stcdenten verleende assistentie vond ik even belachelijk als ongepast.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2