Bultenlamlsch Overzicht. Rosendaal en Nispen verzoekende den raad adhaesie. te betuigen aan een door genoemd bestuur bij de Regeering ingediond adres in zake de persodhlijke dienstplicht. Aangenomen voor kennisgeving. 12. Een adres van de kerkeraad der Evang. Luth. gemeente houdende adhaesie aan vroeger in gekomen adressen lot afschaffing* der kermis, althans des Zondags. Ter visie. De Raad verleende vervolgens B. en W. machti ging om eenige oude materialen en meubelen op het Stadserf publiek te doen verkoopon. De Raad benoemde ten slotte tot Lid in de Com missie van Administratie der Bank van Leuning den heer H. W. G. Koning, en tot lid in de Commissie van bekeer der Stedelgke Gasfabriok den heer. Dr. H. IJssel de Schepper. Dr. H. IJssel de Schepper, directeur van de Stearine-kaarsenfabriek alhier, is benoemd tot lid der Commissie, belast met het afnemen der examens B. volgens art. 60 en C. volgens de artt. 6165 der Wet van 2 Mei 1863 (Stbl. No. 50) welke Commissie voor 1890 zitting zal houden te Delft. De dames J. P. Burgeradijk en G. J. van Eijk alhier en A. C. Bijlaard te Bergambacht deden met gunstig gevolg te 's Gravenhage het examen lager onderwijs. Den hoer W. C. H oogend ijk te Voorburg werd op de tentoonstelling der 's Gravenhaagsche Tuinbouw- vereenigmg een verguld zilveren medaille en 15 toegekend voor 15 bloeiende Rhododendrons. Heden morgen werd in het gebouw Arti-Legi alhier aanbesteed 1. het eenjarig onderhoud van de kazernogobouwen te Gouda. Raming f 4300.Iugeschreven werd door W. de Jong Wz., voor 4440.B. Hoo- gerwaard, voor 4400.J. de Jong Wz., voor 4389.C. J. Koot, voor 4274.P. Ver meer Jz., voor 4150.W. Bokhoven, voor 4080.en H. J. Nederhorst, voor 4043. 2. het eenjarig onderhoud van de kazernegebou- weu te Schoonhoven. Raming ƒ1740. Ingeschre ven werd doorG. H. Kuilenburg, te Schoonhoven, voor 1758.P. Blanken Dz., te Schoonhoven, voor 1735.G. de Vos, te Schoonhoven, voor 1720.en K. Opperel, te Schoonhoven, voor 1679.—. Het ingekomen wetsvoorstel tot splitsing der groote gemeenten in afzonderlijke kiesdistricten en wel Groningen in 2, Utrecht in 2, Amsterdam in 9, Rotterdam in 5, en 's Gravenhage iu 3, beoogt aan het stelsel van enkelvoudige districten vollodige toepassing te geven. De minister van Binnenl. Zaken meent, dat dezelfde redenen welke voor de indeeling van het geheele land in enkelvoudige kiesdistricten pleiten, ook in gelijke, zoo niet in meerdere mate voor de indeeling der groote steden gelden, terwijl geen enkele reden afdoende schijnt om aan de steden een anderen invloed op de samenstelling van de Volksvertegenwoordiging te geven dan aan de kiezers in de andere deeleu des lands is toegekend. Ter rechtvaardiging van zulk eene uitzondering moet men zijne toevlucht nemen tot argumenten die, hoeveel waarde zij ook op zich zelf beschouwd mogen heb ben, toch niet passen in het stelsel van districts ver deeling, dat nu eenmaal in onze staatsregeling is tot u zal wenden om raad Mag ik „Miss BurtonAls een vreugdekreet vlood deze uitroep van zijne lippen en vol aandoening boog hij diep voor haar. Het liefste zou hij hare handen aan zijne lippen gedrukt hebben, maar dat scheen hem toch wel wat al te „Duitsch" en zou de Ame- rikaanscbe zeker onaangenaam gestemd hebben. „Wat gij in deze wereld ook voortaan van mij verlangt, wat het ook is, ik zal het doen, alleen om mij uw vertrouwen waardig te maken riep hij op vurigen toon uit. Isabella Burton lachte over de hartstochtelijkheid van den anders zoo kalmen man. Toen zeide zij op vriendelijken toon, doch met een eenigszins bevende 8tem „Alzoo voortaan voortdurende vriendschap en open hartig spreken tusschen ons! Ieder spreekt precies zooals hij het meent en zegt wat hij meent dat het beste is! En ik beloof u dat het vandaag voor het laatst zal zijn dat ik uwe waarschuwingen in den wind sla. Geef thans spoedig het chèque-boek, opdat deze gewichtige, doch onaangename zaak spoedig haar beslag krijge." Hij gaf haar het gevraagde. Zij trok toen de rechterhandschoen uit en schreef met vaste hand haar naam en het bedrag van 40.000 dollars op een der bladen een doodvonnis mis schien voor Frank Harvey's hoogdravende plannen en illusiën. aaugenomen en waarschijnlijk in langen tijd niet door een ander zal worden vervangen. De bedenking, dat het organisch verband der gemeenten zou worden verbroken, hoefc geen waarde in het systeem van ons staatsrecht, volgons hetwelk de ingezetenen rechtstreeks individueel deelnemen aan do verkiezingen en niot door middel van orga nismen. Dat de grenzen der kiesdistricten thans samenvallen met gemeentegrenzen, is eene toevallige omstandigheid, te danken aao redenen buiten het kiesstelsel gelegen. De kiesdistricten vormen geen vereoniging van geraeenton, maar zgn en blgven niets anders dan geographischo groepeeringen van kiezersde organen der goraocnten hebben niet den minsten invloed op den uitslag der vorkiezingen do kiezers stemmen niet als ingezetenen der ge meente, maar als ingezetenen des lands, on hun ingezetenschap der gemeente heeft met de combinatie der uitgebrachto stemmen niets te make;». Het tegenwoordig wetsontwerp zal tegemoet komen aan het groote bezwaar tegen de bestaande indeeling dat de kiezers in de vijf groote gemeenten zonder eenigen deugdelijken grond in eetie andere betrek king tot de door hen gekozen afgevaardigden worden gesteld dan de kiezers in de andere districten des lands. Dezelfde indeeling is thans voorgesteld als door minister Heemskerk is opgenomen in zgne nota van 9 Maart 1887 zo is gemaakt in overleg met de burgemeesters, berust op de bestaande indeeling dier gemeenten in wgken en buurten, en schgnt de meest practische. Alleen voor Rotterdam zijn eenige wij zigingen aangebracht Verder zijn eenige wijzigingen in do kieswet voorgedragen, verband houdende met de splitsing der meervoudige districten, In art. 37 is nu bepaald dat do stembiljetten ten minste 5 (in plaats van 8) dagen voor den verkiezings dag moeten rondgezonden worden. Voorts dat het zegel op het stombriefje moet zijn afgestempeld en dat één zegel voldoende is. In art. 38 is nu o. a. bepaald dat do leden van het bureau van stemopneming en de gemeenteambte naren, die het bureau bijstaan, bij (lat bureau hun stembriefje inleveren. In art. 41 is bepaald dat de inlevering der stom- brïefjes te Amsterdam, Rotterdam, s'-Gravenhage, Utrecht en Groningen ioeds om acht uur 's ochtends aanvangt, in het belang der talrijke werklioden-kie- zers in die districten. Bij koninklijk besluit kan dat aanvaugsuur van acht ook in andere districten wor den toegelaten. Volgens de jongste officioele gegevens zal het aantal kiezers bedragen in Groningen 1 44,915, Groningen II 42,519; Utrecht I 41,381, Utrecht II 47,865 Amsterdam I 44,902, Amsterdam II 43,692, Amsterdam III 52,680, Amsterdam IV 39,152, Amsterdam V 47,722, Arasterdam VI en Nieuweramstel 42,853, Amsterdam VII 47,565, Arasterdam VIII 51,215, Amsterdam IX 37,869; Rotterdam I met Kralingen en Kapelle a/d. IJsel 47,805, Rotterdam II 43,893, Rotterdam III 43,909 Rotterdam IV 43,748, Rotterdam V met Charlois 39,853 's-Gravenhage I 49,399, 's-Gravenhage II 51,706, 's-Gravenhage III 48,342. Voorgesteld wordt het in werking treden der wet uit te stellen tot do periodieke verkiezingen in 1891, tenzij onverhoopt voér dien tijd de Tweede Kamer mocht worden ontbonden, in welk geval bij koninklijk besluit de wet vroeger in werking kan wordengosleld. Ter voorkoming van moeiel ijk heden is bepaald ZESDE HOOFDSTUK. Sinds dien morgen waren de laatste weken kalm voorbij gegaan zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Juni behoorde bijna reeds tot het verledene. De verhouding tusschen Miss Burton en haar procura tiehouder scheen werkelijk na het ondenhoud, dat zij zamen in het kantoor gehad hadden, wat vriend- schappelijker geworden. Althans, het kwam niet meer tot een ernstig verschil van gevoelen. Langzamerhand gewende zich het jonge meisje er aan, do raadgevingen van den verstandigen ervaring rijken man op te volgen, vertrouwen te stellen in zgne berekeningen, en het gevolg daarvan was dat zij zelden meer dan eens per week naar de beneden stad reed, hare belangstelling ook tot andere zaken uitstrekte en zich niet langer, volgons de uitdrukking van Frank Harvey, tot slavin maakte van de firma Burton. Ook het door Brown uitgesproken gevoe len, dat Mr. William op het kantoor den meester uithing, werd meer en meer waar, wijl hij daar on beperkte macht uitoefende en bij allen het grootste vertrouwen lezat. Wat zijne maatschappelijke verhouding betreft, was er ook een aanmerkelijke wijziging in zijne positie gekomen. In het verkeer bij verscheidene der aan zienlijkste familien van New-York namen de trekken van menig mooi meisjes-gelaat een verheugde uit drukking aan als de elegante, goedgevormde Duit- I sche gentleman de salon binnentrad. Vooral in de dat vacatures van ledon, die in September 1891 zullen aftreden, niet meer zullen worden vervuld, indien die vacatures na den 2Oen April 1891 ontstaan. Gisteren werden de Kaapsche bladen ontvangon. In de Transvaalscho Volksstem van 20 Maart lezen wij het volgendo betreffende het bekende onder- boud van den heer Du Toit en den redacteur der Pall Mall Gazette. „Reuter meldt ons uit Londen dat de heer Du Toit, minister van onderwijs der Zuidafrikaansche Republiek, zgne verwachting heeft uitgesprokeri in een onderhoud met een verslaggever tier Pall Mall Gazette, dat binnen twee jaren een Eugelsohman president der Zuidafrikaansche Republiek wezen zou en verklaarde hij zich verder voor een Vereenigd Zuid-Afrika onder Britscho bescherming der kusten. „Niettegenstaan !e, dat de hoer Du Toit ons vele malen verrassingen bereidde, walt* wij hem als politiok man zagen optreden, en wij reedl lang geleerd hebben dnt het aan eenvoudige menschen ais wij zijn niot gegeven is, de bedoelingen van den heer Du Toit dadelgk te begrijpen, weigeren wij toch aan dit bericht goloof te slaan. Wij ver- tronwen echter dat do Regeering onmiddollgk een onderzoek in dezo zaak gelasten zal, opdat wij het bericht spoodig voor eene grove onwaarheid kunnen verklaren of wel knnnen melden dat de man, die zulke schoone verwachtingen van onze Republiek durft koesteren en uiten, die durft voorspellen dat de wetten des lands met voeten zuilen worden ge treden. opgehouden heoft in eenigerlei betrekking tot dozen Staat te staan, tenzij om verantwoording af te leggen voor den rechter. „Wg herhalen het echter, voor als nog niet te kunnen gelooven dat do heer Du Toit in staat zou wezen sulke meeningen te verkondigen." Het evonoens te Pretoria verschijnende weekblad l)e Pera laat zich nog voel heftiger uit. Onder het opschrift „Een Engelschman als president" schrgft het blad: „Toon de boer Du Toit in Zuid-Afrika was, poseerde hij s'.eeds als- oen oprecht burger, een loyaal Afrikaander, die de Engelschen haattein Holland en België trad hij op publieke vergaderin gen op als strijder voor het Hollandsch sprekende element iu Zuid-Afrika, hij wilde emigratie van rijp en groen, van arm en rgk, van Protestantsch en Iioomsch naar zijn vaderlanddaartoe zou een maatschappij worden opgericht, die de emigrauten zou helpen en allerlei andore prachtige dingen be loofde; in plaats van die maatschappij verscheen echter de „Transvalia" een goudmijn mnalschappg, die ds. Du Toit wel zoo goed zal betalen en nu onze eerwaarde in Engeland is, komt het misschien met zijn particuliere doeleinden overeen om door te gaan voor een vriend der Engelschen en oon vijand van de Zuidafrikaausche Republiek. „lo hoeverre dit vereenigbaar is met zijn houding hier aangenomen, moet de heer Du Toit zelf aan- toonen, evenals hij indertijd door aanhalingen uit de Schrift trachtte te bewijzen dat hg wel deed door zijn roeping op te geven en zijn tijd to gaan be steden aan speculation in goudplaatsen. Er zijn echter eenige burgers die de woorden van den heer Du Toit voor zijn- daden hebben genomen en die nog steeds geloovon, dat hg een goed burger i», en aan dezen zouden wij willen vragen, wat te denken van een „goed burger" die al dacht hij hot in zijn binnenste in het publiek in Engeland voorname Amerikaansche club was William bijzonder gezien, waar uitsluitend de high life bgeenkwam en waarvan hij lid geworden was. Daar ontmdëtte hg ook dikwijls Frank Harvey, die hom echter steeds op beieedigende wijze over het hoofd scheen te zien en soms zelfs zich uitdrukkingen jegens hem veroorloofde, waarover andere leden van de club zich vaak had den geërgerd. Vrij luide mompelde men in den laatsten tijd weder veel over Miss Burton's beminde en vrij algemeen beklaagde men haar en men begreep niet hoe het mogelijk was dat haar nog niets ter oore was gekomen over Mr. Harvey's lichtzinnigen levenswandel. |Mr. William's vuisteu balden zich dau toornig als hij dergelijke gesprekken moest aanhooren. Doch hij wachtte zich voortaan wijselijk tegen Isa bella daarover iets te zeggen. Steeds was hij hare woorden gedachtig„Eenmaal zal het oogenblik aanbreken, waarop ik mg weör ora raad tot u wend En hij wachtte goduldig. Intusschen scheen het, alsof Miss Burton zich met opzet uit het gezelschaps leven terugtrok en ook daarover werd veel gepraat. Juist nu toch, nu de last van de drukke zaak op andere schouders rustte, had zij meer dan vroeger conversatie kunnen aanknoopen. Zij deed dat echter niet, maar wgdde hare vrije uren hoofdzakelijk aan de muziek. Uren achtereen, soms zelfs tot diep in den nacht, hoorde Mr. William, wiens kamers boven de hare lagen, haar spelen en zijn ziel zwolg in het genot van die heerlijke tonen. Wordt vervolgd en aan Engelschen zon zeggen dat hij overtuigd is dat binnen twee jaren een Engelschman den presi- dentsstoel iu onze republiek zal bekleeden. „En dan willen wg vragen welke gronden ds. Du Toit kon hebben om zoo iets to zeggen. „Eu dan gaat het blad voort op welke gronden zegt do heer Du Toit dat. Hg toch weet zelf goed genoeg dat wanneer eeno nieuwe verkie zing voor oen president moet plaats hebben, de heer Kruger toch door een groote meerderheid der bur gers zou worden herkozen, en dat, al was president Kruger door ouderdom of ziekte verhinderd het presidentschap waar te nemen, er Afrikaner-candi- daten in het veld zgn, wior naam in de geschiedenis der republiek klinkt, wior rechten op die positie ontstaan uit diensten aan het land bewezen, welke candidaten geen ernstigon strijd zouden te vreezen hebben van eenig Engelschman, ges eld dat de bepalingen omtrent do rechten der uitlanders in dat tijdsverloop zoo waren gewijzigd, dat een Engelsch man als prosident zou kunnen worden verkozen. Het is onbegrijpelijk hoo de hoer Du Toit met deze feiten voor oogen, gedurfd heeft zich uit to laten in den geest zooals Reuter rapporteert. Doch de heer Du Toit zal zegt men spoedig weder in het land zijn, en dan zal hij de beste gelegenheid hebben ora te verklaren of het gerapportoordo waar was of niet en het is misschien verstandiger, om tot dien tijd deze laatste handeling onbooordeeld te laten. „Dit is zeker dat, als hg in het land terugkeert, hij zgn bewonderaars zeer zal verplichten met eon lang verslag van zijn handelingen en zijn wedervaren gedurende zgn reizon. Want sedert zijn vertrok naar Europa is dit slechts een der weinige hande lingen van onzen „Minister vafi Onderwijs,waar voor men hem hier sterk laakt." In de algemeene vergadering van do Nederlandsche Vereeniging voor teeken-onderwijs, den 8en April jl. te Amsterdam gehouden, is behandeld het rapport van de commissie, in do vergadering van 1888 be noemd, met het doel voorlichting te geven omtrent richting en omvang van het teeken-onderwijs op de lagere school. Deze commissie was samengesteld uit de heeron W. R. G. Molkenboer, B. W. Wierink. J. D. Belraor, W. Meerwaldt en C. W. Hoenkamp, Haar rapport, waaromtrent met nagenoeg algemeene stemmen besloten word het te erkennen als te zijn het gevoelen der VereenigiDg, houdt het volgende in Het teekenonderwijs op de lagere scholen moetin de eerste plaats ten doel hebben ontwikkeling van het waarnemingsvermogen en van de vaardigheid om hetgeen gezien wordt, af te beelden; tevens mag de vorming van den goeden smaak bij dit onderwijs niet uit het oog worden verloren. Het dienstbaar maken van het teekenen aan eenig vak van nijverheid behoort op de lagere school niet te huis. Bij het verlaten der lagere school op 13-jarigen leeftijd moet het meerendeel der leerlingen in staat zijn, een gewoon en niet moeielijk voorwerp uit onze dagelijkscho omgeving, zooalsstoof, emmer, flesch, enz. naar de natuur op eenvoudige wijze te teekenen. De eerste teokenoefeningon kunnen in de laagste klasse aanvangen. Het onderwijs zij steeds classicaal. De eerste teekenoefeningen bestaan inrechte lij- uen, rechtlijnige figuren, regelmatig gebogen lgnen, figuren, samengesteld uit rechte en regelmatig gebo gen lijnen, vrg gebogen lijnen, figuren en versierin gen uit de genoemde lijnen samengesteld. De modellen voor deze oefeningen bestaan in voor- teekeningen op het zwart bord, modellenboekjes en wandplaten. Het nateekenen van afbeeldingen van relief is bij deze oefeningen onvoorwaardelijk buitengesloten, want waar relief wordt afgebeeld, behoort dit naar de na tuur te geschieden. Om het waarnemingsverhiogen te scherpen, moeten aan alle oefeningen van de allereerste af duidelijk verklaringen voorafgaan. Ook bij het ge bruik van boekjes en wandplaten teekene de onder wijzers de motieven steeds den leerlingen op het zwartbord voor, opdat de leerlingen de figuur ontleden en zien ontstaan. De eerste gronden van wetten van het zien in de ruimte worden verklaard met behulp van lichamen van ijzerdraad en de overeenkomstige blokmodellen. Vierzijdige pvramide, kubus en driezijdig prisma zijn desnoods voldoende voor lichamen, door rechte lgnen begrensd; kegel en ciliuder kunnen volstaan voor de studie naar lichamen, waaraan gebogen vlakken voor komen. Het aangeven van schaduwen geschiedde op een voudige w(jze gedoezelde achtergronden worden zoo veel mogelyk vermeden. Het zij ieder onderwijzer aanbevolen, groote aan dacht te wgden aan het vervaardigen van vlugge schetsen in potlood of krijt naar model of uit het De meest aanbevelenswaardige gereedschappen zijn grijsachtig, niet te glad papier en een tamelijk zacht potlood. Goede leien, met zachte Fabergriijel kun nen in dezen ook goede diensten bewijzenevenwel zijn leien met ingekraste of geverfde ruitjes zeer af te keuren. Het is zeer gewenscht, dat op 8 of 9jarigen leef tijd het kind teekenen uit de vrye handhet ge bruik van houtskool en zwart krijt dan een aanvang nemen. Bij de voorafgaande teekoniugen kunnen den leer lingen steunpunten worden gegeven in den vorm van netwerkon of van regelmatig op het papier geplaatste punten of wel van punten op de lei of van verdee- lingen langs de kanten daarvan aangebracht. In die netwerken mogen echter die ruiten niet klein zijn. Van 8 tot en met 13jarigen leeftijd moeten de leerlingen minstens P/s. liefst 2 uur per week toekenen Met eeno goede handleiding, wat goeden wil en ijver kan de gewone onderwgzer (es) de eerste oefe ningen leiden. Het is wenschelijk, dat de onderwij zer (es) in staat zij, de oefeningen op het zwartbord voor to teekenen. Zij kunnen het onderwijs blijven geven tot aan het teekenen van die versieringen, waarbij eene vaardige hand en een goed gezicht op zuiverheid in vrij gebogen lijnen vooral voor den onderwijzer onmisbaar zijn. Dit laatste onderwijs en het teekenen naar de natuur dienen te worden op- godragen aan een onderwijzer, die meer opzettelijk zijne studie heeft gemaakt van het teekenen. Het gebruik maken van maatstokjes, passer en liniaal is streng af te keuren bij het handteekenen. Daarentegen is het zoer wenschelijk de leerlingen bij afzonderlijke oefeningon met het gebruik va'ri passer on liniaal vertrouwd te maken. Hot teekenen kan in de gewone schoollokalen on derwezen worden. De raoeielijkheden, aan het tee kenen naar de natuur in de schoollokalen verbonden, zijn met eenig overleg wel te overwinnen. Eeno afzonderlijke classificatie van de leerlingen der hoogsto klassen verdient voor het teekenen aan beveling. De rijkskanselier Von Caprivi heeft in de tweede zitting van den Pruisischen landdag zijne zienswijze medegedeeld omtrent Ie officieuze pers. Sinds hij in functie is getreden, is er uit de rijkskanselarij geen woord aan de bladen medegedeold, en zijn» inziens zal dit zoo wel blijven. Vraagt men evenwel, hoe het daaromtrent staat met het departement van buiten- landsche zaken, dit is een netelig punt in quaestio. Intusschen heeft do heer Wiadthorst nu zelf gezegd, dat de Reichs- und Siaatsanzeiger voor de regeering niet het eenige blad zou kunnou zijn om hare ziens wijze kenbaar le makon, en dus zou de heer Windt* horst ook wel toegeven, dat het voor de regeering wenschelijk is, ook in buitenlandsche staten hare opvattingen en beschouwingen kenbaar te doen ma ken. Daartoe moet zij in de mogelijkheid zijn om de daarvoor noodige organen te hebben. Zij moet bijv. voor zekere omstandigheden in staat zijn om een ar tikel, hetwelk haar op het oogenblik wenschelijk is geweest, na acht dagen te (lésavoueeren. Wanneer de regeering alleen den Reichs- und Staatsanzeiger had, zou zij dit in het buitenland niet zoo kunnen doen. Zij meent echter, voortaan daarin slechts op beperk ten voet te werk te moeten gaan. Zij zal daarbij ook de eischen van don goeden toon in acht nemen. Dat deèe houding van den nieuwon rijkskanse lier niet strookt met het tot dusver geldige stelsel der officieuse pers, is moeilijk te ontkennen. I)e nu, als officieel orgaan der rijkskanselarij, ont troonde JSorddeutsche zal dit zelve wel spoedig be speuren. Het Engólsche Lagerhuis heeft zijn werkzaam heden hervat. Aan de orde komt nu weldra het bekende ontwerp van den minister Balfour betreffende landaankoop in Iorland. De heer Parnell zal dan terstond het voorstel indienen om te besluiten het ontwerp niet te be handelen. Do liberale oppositie weigert dit voorstel te steunen. Wel is waar zal ook de heer Gladstone het ontwerp bestrijden, maar hij acht het beter zijn bezwaren bij de behandeling van het ontwerp te ont wikkelen. De liberale partij zal daarom geen deel nemen aan de stemming over Parnell's voorstel. De leider der liberale Unionisten, lord Harting- ton, zal dan voor het eerst weer in het Lagerhuis op zijn post zijn. De lord is geheel hersteld uit het zuiden teruggekeerd, en zal deelnemen aan de beraadslagingen over de landwet. De leden zijner partij zullen hun leider den 18den Mei een feest maal aanbieden, dat, wegens hetgeen daarbij gespro ken zal worden, ook uit een politiek oogpunt be langrijk belooft te worden. Iu Eugeland bestaat een schoolregeling, volgens welke elke school, die zich aan staatstoezicht onder werpt en naarmate zij meer of minder voldoende is ingericht, een grooter of kleiner uitkeering erlangt uit de Staatskas. Om de subsidie te ontvangen moet een onderzoek worden ingesteld, dat zich ten minste over een derde gedeelte van de leerlingeE uitstrekt Die regeling heeft geleid tot een drilstelsel, niet zonder nadeel voor goed onderwys. Een onderwijzer die zich toelegde op het afriohten van de knapste' leerlingen, kreeg zoodoende vaak ruimer toelage dan een ander, die zijn zorgen aan de geheele school wgdde. Om dit tegen te gaan is thans' een gewijzigde regeling aan de orde gesteld, welker beteekenis vooral uitkomt m de instructie, welke aan de schoolopzie ners zal worden gegeven. De toelage zal afwisselen T?.n *ot 8'50 Per leerling en het bedrad afhankelijk zijn, zoowel van de degelijke bedrevenheid en algemeene outwikkeling der leerlingen bij de vak ken van het lager onderwijs, als ook van de tucht en goede leiding der school. „Dé schoolopzionor," zoo leest men in de instruc tie, „zal bij het bepalen der toelage in 't bijzonder hebben te letten op de zedeljjke vorming on het gedrag der kinderen, de netheid en ordelijkheid van de sohoolgebouwen en scboolbehoeften, en de be hoorlijke rangschikking der leerlingen in klassen. Wat de schooltucht betreft, moeten de bestuurders en onderwijzers toonen dat alle redelijke zorg wordt gedragen voor den richtigen gang van zaken, voor het gewennen der leerlingen aan stiptheid, goede manieren en behoorlijke taal, zindelijkheid en net heid, en tevens dat don kinderen blijde plichtsver vulling, eerbied voor anderen en waarheidsliefde zoo in woord als iu daad worden ingeprent. De school opziener heeft bovendien zich te vergewissen, dat de onderwijzer geen onbehoorlijken dwang heeft ge oefend op achterlijke of zwakke leerlingen, om hen klaar te maken voor eenig examen.'' In de toelichtiug der voordracht wordt er nadruk- kolijk op gewezen, dat bet doel der Regeering is den schoolbesturen zooveel mogelijk ter zijde to staan in het hoofddoel van hot onderwijs invloed te oefe nen op het gedrag, het karakter en de toekomst der kinderen, en bij hen het streven naar verstandelijke ontwikkeling levendig te houden, zoodat het ook nog na de schooljaren blijft bestaan. Het schooltoezicht kan daartoe veel bijdragen door raadgeving en aan- moediging en vooral door da onderwijzers regel matig voor te lichten omtrent het goede dat elders door hen is opgemerkt en navolging verdient. „De invloed der schoolopzieners», zegt de instructie, „zal in hooge mate worden bevorderd, als de onderwij zers^ in hen niet enkel ambtenaren zien, belast met toezien en examineeren, maar tevens raadgevers en medestanders bij het vervullen van een lewichti* algemeen belang. Tot de merkwaardige onderdeden der nieuwe rege ling behoort ook de aanmoediging, welke zij invoert voor het onderwijs in teekenen en de beginselen der natuurkennis en ook voor oefeningen in den handen- arbeidf' De Transvaalsche President Kruger heeft zijn reis volbracht en is overal met geestdrift ontvangen. Over het gobeurde te Johannesburg is men alo-omeen zeer ontevreden. Naar aanleiding van de conferentie tusschen den President en den Gouverneur der Kaapkolonie is besloten do provisioneele regeering in Swazieland 10 APnl eindigde, voor vier maanden te ver lengen. In deze maand zou de jonge Koning inge huldigd worden en men vreesde daarbij weer mln- schenoffers. Daarom begaf zich dan ook het voorloo- pig. comité op 15 Maart naar de Koningin, in In- kanini Kraal en deelde haar mede dat indertijd aan de gemengde fiegeeringsoommissie beloofd was niet meer te moorden, dat deze belofte niet was naveko- men, en dat de provisioneele Kogoering nu nogmaals aan de Koningin het moorden verbood in naam van de Transvaalsche en BritaoheEegeeringen. DeKoniimn wilde met Shepstone overleggen, wat zij daarop moest antwoorden. Kolonel Martin echter zeide, dat het comité geen antwoord noodig achtte. Den 17n Maart jl. is de eerst 1 stoomtram in de I rans vaal, die van Johannesburg naar Boksbur*, °-e- opend. De eerste trein voerde den Staatssecretaris dr. Leyds, en eenige autoriteiten meede reis werd in l'/j uur volbracht. Met het oog op de talrijke ontvluchtingen van gevangenen onlangs op groote schaal te Johan nesburg, waarbij moorden werden gepleegd heeft de Transvaalsche Regeering aan den Gouvernements ingenieur en architect de opdracht gegeven plannen te maken voor een groote gevangenis in het veld op eemgco' afstand van Pretoria te bouwen en besterad voor eenzame, zoowel als voor gemeenschappelijke opsluiting en ingericht naar het model der meest moderne tuchthuizen. Ds. Du Toit wordt deze week in de Transvaal terugverwacht van zijn Europeesche reis, Aan een nieuw dorp is de naam van Amersfoort geven. In den Oranje-Yrijstraat is op 1 April jl. een algemeene volkstelling gebonden. Men meldt voorts van Bloemfontein dat de Regeering aan den op 5

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2