fan 3* VITRAGE GORDIJNEN 11 mm i soow, G. SOOS, Markt. PORTa PORT GROENTEN IN BLIK. Sociëteit „Ons Genoegen.'* ADVERTENTIEN. DINSDAG 22 APltIL Tapijten, Karpetten, Loopers, Kamer-, Gang-- en Deurmatten Gordijn- en Jalonsiekoord, Witte PORT .a PORT Wed C. van OIJE. STOPTHEE T. CBEBAS. QJSTT V-AJiTO-mT Keurige gerookte J- R. GOEDHART, Afgepaste PRACHTIGE DESSINS. SCHENK en Zn. Gedroogde Groenten. P. SACJERRIER. SINGEL 282, Behangerlj. Stoffeerder!)- Magazijnhouders van Tapijten, ütoMstolk Meubels, enz. enz. Royal Axminster 4.25 per Meier, New Brussel 1ste kwal. - 2.85 en verder alle TAP1JTS00RTE.M HAUTE NOUVEAUTÉ in A. v. OS Az„ Kleiweg 73 en 73', ENGELSCHE groote Sorteering. P. Sauerbier. bliek was, dat, toen de beer De Koning bekend mankte, dat morgen de voorstelling sou herhaald woWtoh, Velen besloten er dan nogmaals heen te gaan. Vooral ook omdat de ontvangen entrée-gelden sullen gebruikt worden om soo mogelijk oen reisje van den onderwijzer met genoemde leden van het sanggeselschap te bekostigen. Bjj de eergisteren door de Staten van Noord- Brabant gehouden verkiesing van éen lid der Eerste Kamer, werd bij eerste stemming gekozen mr. J. W. van den Biesen, met 35 van 55 stemmen. Toen hjj bedankte, werd bij de tweede stemming gekozen jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, bur gemeester van 's-Hertogenbosch, met 28 stemmen maar ook deze bedankte. En by de derde stemming werd toen gekozen de heer W. Merkelbach, te Breda, met 29 van de 54 stemmen; deze heeft de benoe ming aangenomen. Al de drie caiulidaten der Ryksnormaalschool te Berg-Ambacht, welke aan de voorjaarexamens voor de hulp-acte te 's-Gravenhage hebben deelgenomen, slaagden, 't Zijn de dames J. P. Snoek, van Schoon hoven, A. C. Bijlaard, van Berg-Ambacht, en de heer Th. Briedé, van Goudriaan. Ten voordeele van het gasthuis voor ooglijdors to Utrecht is dóór eenige dames een allerliefst bundeltje Losse halmen samengesteld, dat reproducties van handschriften, portretten, teekeningen en muziekstukjes bevat. Het is een sierlijk en keurig souvenir aan de fancy-fair, en zal daar zeker ruimen aftrek vinden. Bovendien is het ook in den boekhandel verkrijgbaar ten gerieve van hen, die de fancy-fair niet kunnen be zoeken. De verzamelaarsters en do uitgever, de heer Nijkerk te Utrecht, hebben alle eer van hot werk dat zij voor dit goede doel hebben verricht. De verkoop van schilderijen en teekeningen inge zonden op de fancy-fair te Utrecht gisteren namid dag heeft het aanzienlijke cijfer van 3500 opgw bracht. Voor de verloting werden verschillende 8choone stukken aangekocht. Uit het Westland schrijft men De vooruitzichten zijn, naar den tijd van het jaar gerekend, niet ongunstig. Het boomgewas staat over het algemeen zeer bevredigend en toont eene vroege ontwikkeling. De bessen belooven een ferme dracht vooral zijn hier en daar de witte aalbessen zwaar geladen. De kruisbessen hebben veel te lijden van de musschen, die deu bloesem uitpikken. De ap pelen geven aanleiding tot zeer uiteenloopende ver wachtingen al is het volstrekt geen appeljaar, zoo zullen deze boomeu toch een tamelijk beschot kunnen geven. De peren staan voor het raeerendeel prachtig in knop en g« ven hoop op een flinken pluk de fijnere soorten, welker aankweeking in den laatsten tijd is toegenomen en die met de fijne pruimen en perziken reeds een aanzienlijke teelt uitmaken, zijn onder de peren over het algemeen nqg het voor spoedigst. De pruimen geven ook uitzicht op een goeden oogst. Als het weer eenigszius dient, zullen de druiven zeer zeker een rijk jaar geven de knop pen zyn wegens den voor dezen teelt zoo bijzonder gunstigen zoiner van 1889 krachtig ontwikkeld en goed geladen, terwijl het hout tot rijpheid is ge komen en de boomen van de winterkoude niet ge leden hebbende raamdruiven vertoonen het eerste blad, terwyl de troèfcste kasdruiven reeds ffiót ferme korrels prijken. De uien, meest met hot droge, schrale weêr van Maart uitgopoot, hebben veel ge profiteerd van den regen in deze maand, «oodat zy thans voordeelig te velde staan. De aardappelen zijn in den grond. Volgens de «Auguab. Allg. Zeitung" staat het reeds vast, dat, ten gevolge van de laatsto onthul lingen van den heer Henry Tindal, de departementen van Oorlog on Marine naar Arasterdam zullen worden verplaatst, terwijl de overbrenging der andore depar tementen en de verhuizing van het Hof dan nog slechts een quaestie van t^d zou zijn. Voorshands ts men hier te lande nog niet zoo van dat alles ingelicht als te Augsburg, zegt do Haagsche Ct. Te Sommelsdyk is iemand, die een zyner schul denaars een bewijs gaf, dat deze op eene rekening van ƒ25 elf gulden had afgedaan, maar op dat be wijs geen plakzegel deed, veroordeeld tot eene boete van f 25. Dit ter waarschuwing van hen, dié meenen moch ten dat ioo iets niet strafbaar is. Zondagmorgen jl. is uit de restauratie van het havenstation te Vlissingen ontvreemd de collectebus, ten behoeve van het fonds voor het Zeemanshuis, welke daar was opgehangen. De politie daarmede in kennis gestold, stelde een onderzoek in on hield gisteren als den vermoedelijken dader aan, den boekenslijter T. van het station aldaar. De man heeft reeds zijn misdaad bekend, en blijkt nu ook de dief te zijn van een reistasch mot porte- feuillo en een gouden potlood, door een passagier eenige weken geleden in het station vehuist, alsmode van niet minder dan een 40-tal mossen, lepels, flet- scheu cognac enz., ten nadeole van den restaurateur van gezegd station, zoodat de politie een goede vangst heeft gedaan. o De man is voorloopig overgebracht naar het huis van arrest te Middelburg Een alleen wonend vrouwtje te Tilburg, twee-en tachtig jaren oud, had de zonderlinge gewoonto, 's avonds, als baar snoepwinkeltje gesloten was, zich te verlustigea met het rooken van een pijp tabak naar het schijnt moet zy daar zoo zeer aan verslaafd geworden zijn, dat zij haar pijpje mee naar bed nam. In den nachi van Maandag op Dinsdag bemerkto een buurman, dat er brand bij haar was. Hy opende spoedig do deur en waagde zich in den verstikken- den rook, om het moedertje nog te redden, hetgeen dan ook gelukte, maar zij was reeds buiten kennis on had tongovolgo van een val uit haar bed een he vige wonde aan het hoofd meer dood dan levend werd zy naar het gasthuis vervoerd. De brand werd gebluscht, en later vond men nog twee tabakspijpen tusscbeu het verbrande beddegoed. Op de Maandag te Utrecht gehouden, zeer druk bezochte algemeeno vergadering van den Algemeenen Bond van r.-kath. kiesvereenigin^eu is, nadat de moties A. en B. waren ingetrokken, de volgende, ook door het bestuur ingediende motie met algomeene stemmen aangenomen. «De algemeeno Bond van r.-katholieke kiezers- vereonigingen in Nederland; gezien liet verslag der staatscommissie, ingesteld by koninklyk besluit van 16 Juni 1888 no. 26, tot voorbereiding der wettelyko regeling van den militairen dienstplicht; handhavende zyn aangenomen program; luidende: beperking van de kosten eu lasten der defensie, met dien vorstande, dat de verdedigbaarheid dos lands ten volle bljjve verzekerd; is van oordeel, dat de afschaffing van plaatsvervanging in geen opzicht wensoholyk noch buiten alleruiterste nood- zakolykhoid aannemelijk is; dat het voorgestelde stelsel van legorvorraing en samenstelling der krygsmacht met langdurigen dienst tijd verwerpelyk is; dat de hoogste volksbelangen zouden worden geschaad, wanneer de grondslagen voor de wettelyke regeling van den dienstplicht en hot ontwerporgani satie van het leger, die de meerderheid der commissie raeont te moeten aanbevelen, of door de hooge regeering of door de volksvertegenwoordiging tot uitgangspunt van wetgeving werden genomen; besluit van zyno ztcnswyze raodedeeiing te doen aan de hooge regeering en aan de Vereeniging van katholieke leden der Tweede Kamer, onder betuiging van volledig vertrouwen in hun verstandig beleid en gehéchthoid aan de ware volksbelangen, en, aan heoron presidenten der roomscb-katholieke kiezersveroenigingen in Noord-Brnbant instemming te betuigen met de door hen in hun manifest van 13 Maart 1890 aangevoerde redenen tot behoud van het bondgenootschap en tegen den porsoonlyken of den algemeeenen dienstplicht, en hun dank te zeggen voor de mededeeling der door hen aangenomen motie." Deze motie werd uitvoerig toegelicht door liet lid van het bestuur dr. Schaepman, die aantoonde, dat daarin alles vervat is wat van verschillende zyden gewenscht en geformuleerd was geworden, zy het ook mot andere woorden of in anderen vorm. Dd raeorderheid en de minderheid van het bestuur hadden een voorbeeld willen stellen van politieke eendracht, hunno motiën ingetrokken en zich ver een igd met deze aanstonds tor tafel gebrachte motie. Do spr. betoogde tevens datgene, wat de vador- landsche geschiedenis sedert 1848 ons geleerd had, en wel voornameiyk deze les, dat het hoofdzaak ia het «monsterverbond" (een korte en duidelijke naam voor het bondgenootschap der anti-liberalen) te be stendigen. Zeer zakolyk, met voorbeelden en met namen, illustreerde hy deze les dor geschiedenis. Na doze toelichting en op grond dier toelichting, verklaarden de gedelegeerden uit Amersfoort, Lei den, Arasterdam, Breda en anderen hunne instem ming met de motie, waarna deze (ook de gedele geerden dor kiesvereeniging te Delft waren aanwezig) eenparig werd aangenomen. Dit votum en heel do discussie, waarin geeu enkele wanklank werd ver nomen, getuigden van do meest volkomen politieke eeudracht. N. lJselbode. Do koetsier C. De Haan, to Utrecht, kreeg Maan dagavond op bet Stationsplein eeu «vrachtje." Hij zette oen koffer op de imperiale van zijn rytuig, liet zijn passagiers instappen en zette zich toen naast oen passagier op den bok neder. Nauwelijks was hij echter gezeten of hij viel in de armen van den heer, die naast hem zat. Men tilde hem van het rijtuig af en die William's gedachten ernstig bezig hielden. De laatste brief uit Oostenrijk- tante Besi schreef gewoonlijk iedere maand eens verontrustte hem meer dan hij zichzelf bekennen wilde. Thans waren twee brieven elkander spoedig opgevolgd. De laatste had hg reeds tallooze malen ter hand genomen en hoofdschuddend steeds weêr voor zich gelegd. De oude dame schreef «Mijn geliefde zoon Gij zult ongetwijfeld verwonderd zijn zoo spoedig twee brieven achter elkander van mij te ontvaren, daar uwe oude tante, zooals gij weet, een weinig ouwerwetsch is en niet gaarne afwijkt van hare ge woonten. Het is thans echter noodzakelijk dat ik u schrijf, opdat gij op de hoogte zijt van de gebeur tenissen, die in uw vaderlijk huis voorvallen. Helaas! het is niet veel goeds, dat ik u kan melden, zooals trouwens ook wel niet anders mogelijk is in een huis, waar ziekte en verdriet nu eenmaal hun intrek ge nomen hebben. Allereerst moet ik u toch voor uw nitvoerigen brief dank zeggen, waarover ik mij zeer verheugde, maar ik zeg het openhartig, mijn goede jongen die mij niet geheel heeft gerust gesteld. Want van alle zorgen, die mijn arm hart bezwaren, ia die, welke ik over u heb, het grootst. Uwe sympathieën en gedachten behooren thans in de eerste plaats natuurlijk het land en vooral het huis, waar gij een zoo eervollen werkkring en een zoo veilig toevluchtsoord gevonden hebt; daarover zeg ik geen woordwant gij wildet nu eenmaal met uw geheele verleden breken. Ook verwondert het my volstrekt niet dat gij u zoo spoedig en gemak kelijk in de Araerikaansche handelswereld thuis ge voelt. Uw vlug vorstand,1 hw degelijke handelskennis en uwe groote geestesgaven deden reeds jaren geleden de beste verwachtingen voor uwe toekomst koesteren en ik kan hot bedrag van uw honorarium, dat gij zoo aanzienlijk schijnt te vinden, volstrekt niet te hoog vinden, waar het een man geldt van uwe gaven. Thans echter zal ik u zeggen, wat mij met zorg over u vervult. Met een bijna aan aanbidding gren zende vereering schrijft gij over miss Burton en stelt haar hooger ale eenige andere vrouw, die gij ooit ontmoét hebt. Gaarue wil ik aannemen, dat zij een edele, waardige persoonlijkheid is. Vrouwen met zulke buitengewone geestesgaven, als Isabella schijnt te bezitten, oefenen steeds een grooten invloed uit niet het minst op degelijke mannenkarakters. Maar Wilhelm, miss Burton is verloofd! Daarom smeek ik u, beheersch uw hart, vermijd haar zooveel gij kunt, wees flink en standvastig! Want ik zou niet gaarne zien dat opnieuw een vrouwenhart u onge lukkig maakte! Dan is er nog iets in uw brief, wat my bezorgd maakt. Gij moogt nooit vergeten dat gij een Duit- scher zijt, dat uw naam hier in hoog aanzien staat en een schoonen klank heeft. Laat de nieuwe bekoorlijke indrukken in uw boezem niet de liefde voor het oude vaderland verstikken, al mogen de herinneringen daaraan voor u ook hoogst smartelijk zijn! Denk steeds aan uw toekomst, welke \oor u niet in Amerika ligt! God's wegen zijn ondoor grondelijk en wij zullen ons hoofd niet breken over tal van onopgeloste raadsels in het raenschenleven. En toch lig ik in het stille nachtelijk uur vaak ureti lang wakker in bed en vraag mij af wat de toekomst zal baren. Wat toch zal er gebeuren als Felix geen zoon geboren -wordtIk wil niets wenschen of ho pen want dit ware in dit goval zonde ofschoon eeno inwendige stem mij toefluistert dat er reeds hier op aarde vergelding is! En zoo wisselen zich angst, zorg, vreugde en dankbaarheid in mijn arm, ond hoofd af en geven mij een hoogst vermoeiend gevoel. Uw broeder gaat in de laatste weken voortdurend achteruit. De hofraad, die eenige dagen geleden wéér uit Weenen overkwam, heeft hem natuurlijk moed ingesproken en goede hoop gegeven, hetgeen misschien wel goede gevolgen zou hebben, zoo niet een pijnlijke, innerlijke onrust den zieke kwelde. Felix spreekt daarover volstrekt niet; maar ik ken zijne gedachten en zie de sombere wolken op zijn voorhoofd, wanneer hy zijne lieve dochtertjes aanziet. Het is één geluk, dat Alma bij haar tegenwoordigen toestand binnen enkele weken ziet zij hare be valling tegemoet geen vermoeden heeft van den gevaarlijken toestand, waarin haar man verkeert. Wordt vervolgd.) ontbood een geneeskundige. Deze kon niet anders dan slaap éonstJéteoren, doch vermocht niet hém wak ker te Krijgen. De Haan werd toen per vigolante naar don stal vervoerd en daar neergelegd. Toen echter aan zijn slaap geen einde scheen te komen en dé ontboden geneesheer het te warfti vóór hem in don stal vond, word hy bereidwillig in hot Ne- derl. gasthuis voor ooglijders aldaar opgenomen. Hy zeide lekker geslapen te hebbendoch nauwelijks Waren die weinigo woorden geuit of hij verviel weder iu diepen sfciap. Des avonds werd hij per brancard naar zijn woning vervoerd. Het vervoer maakte hom volstrekt niet wakker en Woensdagmorgen was er nog geen verandering in zijn slapenden toestand ge komen. De eenige uiterlyke vorandering, die hij heeft ondergaan, is dat zijn hoofd erg gezwollen is. De man is ongeveer 60 jaar en gehuwd. Het kan, zegt het Fad., misschien zijn nut hebben in verband met borichten van dergelijke gevallen, hierbij te ver melden, dat de man niet door de griep is aangetast geweest. v Uit den Bredaschen gemeenteraad. Ingekomen is een adres van mevr. Trivolli c. 8. om teruggave van betaalden hoofdelijken omslag. De VoorzitterDe hoofdingang is op Bredasch grondgebied en 't grootste gedeelte van het huis staat in Toteringen. Het is hier nu maar de quaestie, wat is de woonplaats? Mij dunkt déér, waar men zijne woning binnentreedt. De heer Pels RijckenDe ingang ia de woning niet, maar déér waar men zit. (Hilariteit.) De voorzitterMaar om daar te kunnen komen, moet men toch het poortje door. (Hiraliteit.) De heer Van HalIs de numeroteering van de huizen die van Breda JJijn de betrokken personen ingeschreven in het register van den burgerlijken stand van Breda De heer Van MierloDe numeroteering is van Broda,^ de gevel staat te Breda, het trottoir voor de deur is van Breda, als mevrouw voor 'traam zit, zit ze te Breda, en als ze door 'traam kijkt, dan kijkt ze in Breda! (Hilariteit.) We zullen er eene schutting laten maken, dan kan ze niets zien van Breda! (Hilariteit.) De heer Van MierloHeel die kring daar be hoorde vroeger tot Breda, maar de heeren van het kadaster vonden het later gemakkelijker om er Tete- ringeu van te maken. En toen is er wel goprotesteerd maar we hadden nog geon Raad van State. Tegen woordig ga je maar naar den liaad van State en daar zet je do Gedeputeerde Staten terecht. (Hilariteit.) Als daar een ktndjo geboren wordt, is 't tooh in Breda geboren. Men schrijft aan het Haagsch Dagblad Wy twyfelon niet, of de harten van alle geloovige Christenen zullen zich verblijden over de heerlijke tijding, dat de oogen van onzen beminden broeder P. Huet, predikant te Goes, eindelijk geopend zijn voor cle strikken van het onzalig spiritisme, waarin hij nu vyf jaren is gevangen geweest. «Mede door de herhaalde getrouwe en ernstige gotuigenis en waarsohuwing van ds. Smitt, predi kant der vrije gemeente te Amsterdam. «Ds. Huet was er om de vergadering van het spiritistisch eongres bij te wonen, en was als spre ker no. 6 aangewezen. In zijne groote genade opeode hem God de oogen en hij is er niet heengegaan. Dr. Parke een man van 32 jaren is naar Stanley aan een berichtgover verhaalde, het eenige lid zyneï expeditie, dat den tocht door Afrika te voet heeft ge daan. Sommigen legden een deel van den weg in vaartuigen af of werden, als zij te ziek waren om te loopen, in hangmatten gedragen maar hij gebruikte alleen zijn beenen en wandelde zoo 10,000 kilometer door de zoo moeilijk begaanbare streken. Hij heeft de geheele expeditie geneeskundig behandeld en daar bij wonderen verricht, tot driemalen toe-eens bij luitenant 8tairs heeft hij wonden, door vergiftige pylen veroorzaakt, met den mond uitgezogen. Ook heeft hij den inlanders eenige geheimen zijner weten schap geleerd, en „er zijn nu", zei Slanley, „in de bosschen aan de Aruwimi hoellcundigen, wien alleen nog maar een diploma ontbreekt." V Geboren CORNELI8 WILLEM ALEXANDER, Zoon van C. J. A. KERKHOF en M. KERKHOF- Hoookndijk. Gouda, 18 April 1890. V De ondergeteekende betuigt zjjn harte- lijken dank Vodt dn rete blaken <m belang stelling op den 14<hn dezfef ondervonden. C. G. van der GARDEN. Gouda, 19 April 1890. zal het 12'/, Jaar geleden zjjn dat ABRA HAM van REEDE bjj mij als Metselaar in dienst trad. Voor zjjne ijver en trouwe plichtsvervulling zjj hem hier openlijk dank toegebracht door A. VAN WIJK, Baam. Mr. Metselaar. COMMISSARISSEN voor de bereiding en uitdeeling van S O E P te Gouda, hebben de eer" aan de Deelnemers kennis te geven, dat de Rekening van Ontvangst en Uitgaaf ge durende den Winter 1889/90, veertien dagen ter visie ligt ten huize van den Secretaris, des middags van 12—1 uren. W. J. FORTUIJN DROOGLEEVER, Voorzitter. 11. G. HOEFHAMER, Secretaris. Gouda, 19 April 1890» De ondergeteekende heeft de eer zijnen ge- achten Stadgenooten te berichten, dat hij een WINKEL heeft geopend op de SPIERING- STRAAT F. No. 50, in BEHANGSELPAPIER, MEUBELSTOF, WAS DOEK, ZIJLDOEK enz., benevens alle soor ten van en verder nog vele artikelen die bij het vak behooren. Ook beveel ik mg bjjzonder aan tot het schoonmaken en leggen v»n Tapijtendaar ik 22 jaar bij den heef W. STIKKER als bediende ben werkzaam geweest, hoop ik het zelfde vertrouwen te verwerven wat hem zoovele jaren is ten deel gevallen. Mij vleiende met een druk bezoek vereerd te worden, heb ik de eer met de meeste achting te zjjn, UEd. Dw. Dienaar, C. VAN DEB VLIST. supra wit, of zonder Chloor. ALEX AN DER- KOORD in crème en alle fraaie kleuren. Dito voor Spiegels en Schilderijen, per El of afge paste stukjes van af 20 El. per Flesch 1.40, 2.—2.50. f 2.50 per Flesch. zuiver genrig en goed waterhoudend van 80 ets. tot en met 2.00 de 5 ons. In het bjjzonder wordt de aandacht gevestigd op die van 1.00 en 1.25. van 60, 80 en 1.00. LANGE GROENENDAAL. in alle prijzen van 2.00 paar af. Divere lengten en breedten tegen co n cu r r eer e n de prijzen. Franco toezending van Stalen. Prjjzen op 3 maanden netto. Aan belanghebbenden wordt bij deze bekend gemaakt, dat de eerstvolgende BALLOTAGE voor het Lidmaatschap der Sociëteit zal plaats hebben op ZATERDAG 10 MEI a. s. en de Ballotage-Lijst ZATERDAG 26 APRIL ge- sloten is. Namens het Bestuur, J. C. IJSSLLSTIJN, Secretaris Gouda19 April 1890.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2