ITINQ aken. dZEN, geschilderde Janskerk te enis der St eningen enz. rljjk levens- s Gebroeders ibeth, EÏV Trouw, te bekwamen, it, doch zon- BINNENLAND. 4202. Woensdag 23 April. K° 1890. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. .1 tijdelijk I FEUILLETON. II nts. GOUDA, R. het beste vereld. m iekten tandpijn, ont- onaangename worden zeker dij ka gebruik ook 7 en )AG a. s. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag jlef uitgave. een, des na- Heden middag ten ongeveer 1 neeskundige hulp „Gij rijt ,J,s echte Pre- man Zoon. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prys per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70.' lizonderlpke Nommers VIJF CENTEN. Drogist. umoriewinkol» nde Kunsten drecteur der Utrecht. R1NKMAN. de klomp vau genoemden heer Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. VORDT GE- 'jjk in dienst (Uit het Duits ch.} ZESDE HOOFDSTUK. herin nd water, lachen 1.75, l)r POPP’s ie tanden ge* ’’s Tandplom- tegen eiken lenien-zeep. ransparaut ?n, zeopen, welke weeg brengen, i-Mondwater otyd. enen. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. erkend het kind, waarvan geen spoor meer ontdekt is, ie hebben weggemaakt. De vordering was 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak Maandag a. st. rijker herziening der Kieswet voorbereid dan het thans ingediende ontwerp, waarbij, zonder in het kiesrecht zelf wijziging te brengen, verschillende gebreken dor wet waren verbeterd en in verscheiden leemten was voorzien. De heer Lohman echter, vroezende niet voor de aanstaande verkiezingen met deze hervormingen gereed te kunnen komen, heeft voorloopig alleen het gedeelte, dat de districts- verknipping behandelt, aanhangig gemaakt. De eerste veroordeeling wegens overtreding der wet van 5 Mei 1889 Staatsblad no. 48 (zoogenaamde arbeidswet), werd jl. Zaterdag door den rechter in uitgesproken. van politie W. Klots consta- 11 Maart jl. ten 8V< ure, v. d. V., smid en fabrikant De blanke hand van den moester streek thans goedkeurend over den wolligen zwartkop. //Gij zijt een goede, eerlijke kerel, Jim! Laat de menschen maar spreken wat zij willen I Daartegen kan men weinig doen. Uwe verdediging zal mij niet veel baten.” Een bitter lachje vergezelde deze op ruwen toon gesproken woorden. «Aan dien mij blijkbaar zoo goedgezinden Brown moogt gij echter bij de eerste gelegenheid zeggen, dat*Mr. William in Amerika nog geen minnebrief heeft ontvangen. Vergeet den ontvangen slag, mijn jongen Die plek op uw wang is wel nog wat gezwollen en misschien nog een beetje pijnlijk, doch morgen voelt gij daar van niets meer en alles is vergeten. De vlek, die kwaadsprekerij nalaat, daarentegen wordt dagelijks donkerder en pijnlijker en laat een scherp lidteeken na in de ziel van het onschuldig slachtoffer. Zoo en ga nu weer aan uw werk, Jim en denk niet meer om het voorgevallene De jonge neger keek zijn meester ietwat verbaasd aan, doch gewoon zijne bevelen terstond op te volgen, sloop hij, zonder verder een woord te zeggen, de deur uit. Met een min of meer verdoovend gevoel in het hoofd keek Mr. William den jongen bediende na. Een zenuwachtige schok ging door dat krachtige lichaam, toen hij voor zich de zoo beteekenisvolle woorden herhaalde «Ten slotte echter was Miss Burton van de on schuld van haar Verloofde overtuigd en zag in, dat deze verdenking en werkelijk gebruld hebben als een aangeschoten buffel. Brown had toevallig, daar hij in de gang de lampen vulde, voor de deur alles gehoord. Ten slotte was echter miss Bell toch van Mr. Frank’s onschuld overtuigd geworden en had ingezien dat niet hij, maar u den minnebrief verlo ren had.” Dat alles werd met zenuwachtige haast er uitge bracht alsof Jim vreesde nogmaals in de rede te zullen worden gevallen. Thans kiek hij zwijgend zijn meester in het gezicht. Deze stond, zonder zich te bewegen, voor hem, voor zich uit starende en met een uitdruk king van diepe smart op zijn gelaat. Toen nam Jim zijn slap ter neer hangende rechterhand, drukte die feeder en stotterde met eeno van aandoening tril lende stem //Ik g' loof geen woord daarvan, Mr. William 1eu Brown is een lasteraar! Dat heb ik hem in tegenwoordigheid van het gansche --roO1 en wat Mr. Frank betreft hm, hij mag dan miss Burton’s verloofde zijn, van I hem zou ik 'zooveel kunnen vertellen, dat Brown zijn lasterlijken mond zou opengapen van verbazing. Maar ik doe het niet,” zeide hij er op beslisten toon bij daar men over zijne meerderen geen praatjes mag verkoopen. Over u, Mr. William, wil ik echter geen kwaad woord hooren, als men van u iets zegt, word ik woedend. En daarom heb ik nu dien oor veeg ontvangen.” 20) En toen zei Brown Miss Bell kreeg haar ver diende loon en Mr. Harvey moest haar nog maar een beetje laten wachten. Zij had haar verloofde dan ook al te zeer beleedigd. Zulke dingen liet een gentleman zich niet zeggen. De overigen* keken natuurlijk verwonderd op en wilden weten wat miss Bell wel gezegd had en j giooi geen Mr. William was opgestaan en legde zijn hand op Het is alles leugen Jim’s breeden mond. I heb ik hem in tG^v. zzSt, geen woord meer, Jim! Dat zijn zaken, die dienstpersoneel gezegd ik niet hooren mag en die gij mij niet moogt ver- hm. hii mar dan mis tellen I” «Maar Mr. William nu komt eerst de hoofdzaak riep het jonge mensch ongeduldig, nadat hij zijne betraande oogen had afgeveegd. /zBrown meende nl. dat u het waart, die den minnebrief op het tapijt in het boudoir had verloren. Miss Bell had eerst geloofd, dat het papier haar aanstaande toebehoorde. Doch Mr. Frank moet woedend geworden zijn over GOUDA, 22 April 1890, Do aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen zal plaats hebben voor Woerden, Gouda, Schoonhoven on Zevenhuizen, te Gouda op 14 Mei tussctyin 81/® en ure. Gisterenavond omstreeks 6 uur, toen de IJsel- ^toomtram van Oudewater afkwam, had op den Tiendewog bijna een groot ongeluk plaats, dat ge lukkig door de tegenwoordigheid van geest van een tweetal personen voorkomen werd. Zekere jongen, van Laker reld geheeten, liep vlak voor de tram do straat over, toen hij middeh tusschen de rails struikelde. De heer P, C. van der Meulen, die daar juist passeerde, groep in een oogwenk den jongen voor do tram wog en de ma chinist J. de Korte stopte onmiddelijk, zoodat alleen de klomp van den jongen verbrijzeld werd. Aan genoemden heer en den machinist is het alzoo te danken dat er geen ernstig ongeluk heeft plaat» ge had. Het verwondert ons ten zeerste dat er niet meer dergelijke voorvallen plaats hebben, want de bewoners van den Tiendewog zijn dikwijls getuigen van de roekeloosheid der jeugd. Nog niet lang ge leden liep zelfs een driejarig kind tusschon de tram en de jongen met vlag de straat over. Heden middag ten ongeveer 1 uur is in den IJsel nabij de Mallegatsluis de tjalk genaamd Herstel, schipper Jonkman, geladen met zout en bestemd voor Helmond gezonken. Hoe het ongeval ontstaan is, is niet met zekerheid te zeggen. Volgens Het Vaderland had de heer Mackay als minister van Binnenlandsche Zaken een veel omvang- B— A ■W Een «Marine-Man" komt in de Amsterdammer op voor eene traktemontsverhooging der tweede schrijvers van de Kon. Ned. Marine. De pogingen daartoe door hen zelven aangewend stuiten steeds af op het antwoord van den Minister, dat hun verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Toch is hunne taak, gelijk de inzender betoogt, vaak van groot gewicht, wanneer zij werken onder een officier der marine, bij gebrek van een officier van admi nistratie, die dan 500 ontvangt voor de verant woordelijkheid van den arbeid door de schrijvers verricht. De z/Marine-man« doet een beroep op alle dienende en gepensioneerde kom man danten en offi cieren van administratie om tot lotsverbetering der tweede schrijvers mede te werken, terwijl toch andere, zooals machinisten en torpedisten wel trak- tementsverhooging hebben verkregen. Een 71-jarige werkvrouw stond gisteren voor de 1 Haagsche rechtbank terecht, beklaagd van het weg maken van een lijk. In Januari 1889 was te’s-Hage eene jeugdige weduwe van een meisje bevallen. Om be paalde redenen werd dit kind toe vertrouwd aan de oude vrouw, die daarvoor 2000 belooning ontving, waarna de moeder naar Drenthe, waar zij woonde, terugkeerde, zonder zich meer om het kind te be kommeren. Van de geboorte van het kind werd geen aangifte gedaan dat kind, volgens de oude vrouw ziekelijk van de geboorte af, stierf, ondknks de wuitmuntende” verpleging der oude vrouw, in Mei 1889, en ook van dat overleden werd geen aangifte gedaan, omdat de oude werkster gezworen had, nimmer het bestaan van het kind te zullen openbaren. Om die reden had zij dan ook geen dokter bij het zieke kind ge haald. Volgens de verklaring van beklaagde had zij het lijkje aan den Wassenaarschen weg onder eenige planten verborgen, doch een onderzoek van de politie, 14 Febr. 1890 ingesteld, leidde natuurlijk tot niets. Het O. M. wees op het hoogst ernstige van deze zaak en meende, dat ieder die kennis had genomen van de toedracht, den indruk zou hebben gekregen, dat er een afschuwelijk feit was bedreven. Hoe bekl. het kind z*verpleegd” had, was gebleken, zelfs ge neeskundige hulp is het onthouden. Bekl. heeft 5 Mei 1889 Staatsblad no. 48 (zoogenaamde kanton I te Rotterdam De onder-inspecteur teerde in den avond van dat in de fabriek van F. van ijzerwaren te Rotterdam, een jongen van 14 jaar bezig was met een voorhamer op een stuk ijzer te slaan dat op een aambeeld lag; de onder-inspecteur maakte daarvan proces-verbaal op, en de beklaagde erkende ter terechtzitting, den jongen na zeven uur des avonds aan het werk te hebben gehouden, waarop de ambtenaar van het O. M. eene boete van 10 of 3 dagen hechtenis eischte.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1