BINNENLAND. Bultenlandsch Overzicht. Ong-eluk door gas veroorzaakt te Zutphen. ring onmiddellijk bjj haar optreden beloofde daaraan hare zorg te wgden. De heer Lob man neemt geen nota van de klachten, die de roorloopige regeling overal heeft uitgelokt, doch haast zich te beproeven, of hg thans den wei- beraamden aanslag van 1887 niet zal knnnen uitvoeren. Het is, alsof de Regeering een voor gevoel heeft van naderend onheil. Meer en meer wordt de natie ontstemd door het weinige, ds t er tot stand komt. Alleen op de school wet kan de rechterzijde wijzen als vrucht van haar tweejarige heerschappij eu dan nog vol doet die niet aan alle partijgenooten. Op het gebied der belastinghervorming, der koloniale politiek, op handelsterrein, nergens voldoet men aan de beloften, bg de stembus afgelegd. De teleurstelling is groot bg de vrienden, maar grooter nog bij die middelmannen, welke bij de verkiezingen gemeenlijk den doorslag geven. Blijkbaar vreest de Regeering, dat de strooraing voor haar minder gunstig zal zijn en dat dien tengevolge enkele zetels haar znllen ontvallen; en veel knnnen er niet gemist worden of de meerderheid verplaatst zich. De splitsing der steden geeft eenige kans op vergoeding. De mogeljjkheid bestaat, dat in enkele wijken van Amsterdam of Rotterdam de verbonden cleri- calen de liberalen slaan eu wat op deze wijs verkregen wordt, komt de regeering geheel ten goede, want alleen voor den Haag zit thans één lid, die bij de rechterzijde behoort. Deze verklaring is de eenige aannemelijke voor de houding der Regeering. Indien zij werkelijk hervorme-d te werk wilde gaan, dan moest zij een billijker kiesrecht bedenken; bg een volledig ontwerp zon vanzelf deze quaestie aan de orde komen en ware er kans dat de vraag bekeken werd uit een wetenschappelijk en oupartijdig oogpunt, terwjjl thans elke partij ze met haar 'bijzondere bril zal bezien en naar haar belang zal beoordeelen. De Tweede Kamer zal het voorstel aannemen, daaraan valt niet te twijfelen, maar bijna zeker is het, dat de Eerste het zal afstemmen. Beter lot verdient dit haas tig ineengezet en ingediend voorstel dan ook •iet. GOUDA, 23 April 1890. De tweede uitvoering, dezeu wintor, van de Goud- nekt Zangvereeniging had gisterenavond plaats. Even als bij de laatste uitvoering bestond het koor uit dames. Verscheidene kleinere stukken van, Bruch, Délibes, Hollander, Grieg en Gade werden uitge voerd, allen zeer aantrekkelijke komposities, behalve de o. i. minder beduidende van Hollander. Wij mogen niet loochenen dat in de eerste afdeelingaan billijke eischen van zuiverheid niet werd voldaan, wat na de pauze veel verbeterde. De sopraan- en altsoli die in eenige der bovenbedoelde komposities voor- i een jongen heeft hij Isabella opgevoed, en mij deed het dikwerf zeer om te zien hoe zij tot op 12jarigen leeftijd als knaap gekleed moest gaan. En wat het leeren betreft. O wee! Zelfs op kostschool is zij verscheidene jaren geweest. Ik houd het er voor dat als Bell niet een goed hoofd, een ijzersterk ge stel en een flinke gezondheid had gehad, zij het onmogelijk had kunnen volhouden. Maar haar vader had geen medelijden. JSoo verstandig als zij zijn er op de honderd mannen in de Vereenigde Staten geen twee. En toch had het zijne goede zijdo dat zij zoo werd opgevoed. Dikwijls heb ik met Mr. Kost, toen hij nog leefde, daarover gesproken. Die was ook van oordeel dat het werkelijk oewonderens- waardig was wat miss Isabella alzoo deed. De moeilijkste zaken volbracht zij met een helderheid en vlugheid, dat het hem menigmaal verwonderde. Zeker, zij had den ouden Rost veel te danken, maar haar eigen hoofd niet minder. Want welke uitbrei ding heeft de zaak niet gekregen in de laatste jaren! Dat zegt iedereen in de stad. Ja, ja, trotsch is haar vader op haar r— oneindig trotsch. Ik geloof dat, als hij zes jongens had gehad, deze hem niet zooveel vreugde zouden hebben verschaft als deze ééne dochter. Nu kan hij getroost heengaan; de firma Burton rust in vertrouwde handén." Sally zuchtte en boog zich een weinig over de slapende. «Hoe zou het in de toekomst met Mr. Frank gaan, als die hier als echtgenoot zijn intrede doet? Of het kwamen, en door dames-dilettanten werden vervuld, werden met geiroel voorgedragen. Nog afzonderlijk werden eenige liederen gezongen voor alt en voor tenor. De altiste oogstte terecht zeer veel lof in, met name in het liefelijk lied Am den Friihling van den direkteur, den heer Bouman. De tenor, een dilettant uit den Haag, bezat een zeer aangename stem, die nog voor veel ontwikkeling vatbaar i». Een aangename afwisseling boden twee duo's voor twee piano's, door den heer Bouman en een talentvol stadgenoot voorgedragen. De variatiën van Schumann Op. 46 zgn zeer schoon, ofschoon in het begin een wellicht wat al te weeke toon heerscht. Van de polonaise Op. 77 van Saint-Sacns kunnen wg het hoofdmotief ni^t zeer edel vindon, maar har monisatie en doorwerking der motieven daarentegen zeer fraai. Aan de hoogst verdienstelijke begeleiding der koren en soli brengen wg allen lof; die van Schubert's Erlkönig was vooral zeer artistiek. Bij kon. besluit is op hun verzoek eervol ontslag verleend bij hot 4e bat. rust. schutterij in de prov. Zuid-Holland aau Mr. I. Molenaar als auditeur bij don schuttersraad en aan A. H. Spruijt als 2e luit. laatstgen. op grond van verandering van woonplaats en zijn benoemd tot auditeur Mr. K. N. Hengeveld, thans le luit.-adj., on tot 2e luit. P. L. Laurusse, thans schutter. Bgde verkiezing voor eon lid van do tweede kamer in het district Delft is gekozen Mr. H. A. van de Velde (candidaat der antirevolutionairen en R. katholieken) met 1393 stemmen. Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek (candidaat der liberalen) verkreeg 1274 van de 2670 geldige stemmen. Gisteren middag omstreeks 5 uur, is in de Turf- singelgracht nabij de Bogen een schippersvrouw te water gevallen. Iiaar man haar willende redden, viel eveneens te water. Beideu werden door sjouwer lieden gered. r De Kotterdarascho rechtbank veroordeelde gisteren. J. v. V., landbouwer te Zevenhuizen, ter zake van het verhinderen van werkzaamheden, die de ambtenaren volgens de wet verrichtten, tot 10 boete sub. zeven dagen hechtenis. Voorts sprak «ij vrij A. v. V., landbouwer te Zevenhuizen, beklaagd geweest van woderspannigheid, In twee afdeelingen der Eerste Kamer blijken grondwettige bezwaren te hebben bestaan tegen het ontwerp, houdende bepalingen betrekkelijk de in kwartiering en het onderhoud van krggsvolk, enz. Men betoogde, dat het niet in de bedoeling der Grondwet ligt de regeling aan reglementen over te laten. Zeker ging'het niet aan om nader te sanction- neeren de wet van 1866, die niet meer met de Grond wet overeenkomt. Andere leden, in deze bezwaren niet doelende, konden noch in het tegenwoordige artikel 186, noch in andere artikelen der Grondwet, noch in het karakter der hier bedoelde schadeloos stelling, bezwaar tegen de wettelijke handhaving dor reglementen vinden, wegens strijd met de letter en de bedoeling van den Grondwetgever. Echter wilden zij geenszins de wonschelijkheid ontkennen, dat, hetzij j i krachtens de bevoegdheid, aan den wetgever bij art. j I 154 der Grondwet verleond, hetzij bij gelegenheid eener nieuwe wet op de inkwartieringen, de waar- zoo goed zal blijven gaan als thans? Of miss Burton ook de kunst zal verstaan hem op zijn plaats te zetten? Ik houd het er voor dat hij reeds tevreden zal zijn, als hij maar steeds het noodige geld in zijn zak heeft. Zij kan zich toch moeilijk onderwerpen aan een man, die het beheer zou willen voeren en dus is het beter De oude nep erin zuchtte en zette zich, de bruine handen in haar schoot gevouwen, in een schommel stoel neêr, hare gedachten den vrijen loop latende doch die niet meer uitende. Zoo gingen eenige oogenblikken voorbij. Dan stond zij weer op en nam de doek van het voorhoofd van het sluimerende meisje, terwijl zij vol deelneming het schoone, bleeke gelaat aanschouwde. «Wat zou ik gaarne weten wat er in de laatste maanden in dit hoofdje omgaat! Die buitengewone opgewektheid en hartstochtelijkheid is niet natuur lijk in haar," sprak Sally zacht. //Menigmaal denk ik wel eens, dat Mr. William de oorzaak daarvan is. Want dat is voorzeker een heel ander man als Mr. Frank en als hij zoo bezig is met miss Bell over zaken te spreken, zooals ik het eens gehoord heb, dan denk ik wel eens bij mij-zelf in mijn eenvoud dat hij haar eigenlijk beter moet bevallen. Doch dat zou natuurlijk een ongeluk zijn, wat de Hemel genadig moge verhoeden! Zij mot hem trouwen en hij is een DuitscherTen slotte voegde zij daaraan nog toe«En dan zoo'n arme slokop Jezus Maria borgen tegen eenzgdige taxatie in de daarvoor vat bare gevallen in nog ruimere mate worden toegepast* Vele leden konden zich echter met de wetsvoor stellen wel vereenigen. De levering van paarden in tgden van oorlog en oorlogsgevaar moet behoorlgk worden voorbereid, en dat karakter van voorbereiding zullen de maatregelen immers slechts dragen. Maar ook oj5 de manschappen komt het aanwanneer, vroeg men, kan nu ook de indiening der wetsontwerpen betreffende den dienstplicht worden verwacht? Enkele leden wenschten ook herziening van het besluit van 1867 betrekkelijk de schadeloosstellingen en de trans portkosten. Den 3en Mei 1889 ontving K. Zuidema, hakkers knecht te Dronrgp, te Leeuwarden een erfeuieje van ƒ150 en nog ƒ10. Hij kooht eene nieuwe porle- mortnaie, waarin hg het geld deed, en is vervolgens met S. K., oud 28 jaar, koopman te Harlingen, en zekeren K. snijder, verschillende herbergen rond geweest, waar hg steeds tracteerde. Eindelijk ver gezelt S. K., hem naar het station, in de nabijheid waarvan deze hem om het lijf pakt en 10 te leen vraagt. Zuidema tast in zgnen zak, mist zgne porte monnaie en roept «bliksem, dou best mien portemon naie." waarop S. K. het op een loopen zet. Een werkman in de nabgheid, die steonen droeg, gaat er heen en" brengt Zuidema fean het politiebureau. Deze werd daar dien nacht gehouden, omdat hg dronken was, maar op zgne aanwijzing werd toch S. K., die bij zijne moeder op een sohip woont dat toen te Leeuwarden lag, door de politie opgehaald. Deze ontkende, en omdat bg visitatie niets op hora werd gevonden en do aanklager zelf dronkeu was, werd hg weer losgelaten. Toen nu ovenwei in Febr. 11. bij eene herstelling aan een luifel in deu Prinsentuin twoe jongens H. Tolsma en W. de Vries onder eene pan eene nieuwe portemonnaio vonden, waarin een bankbiljet van ƒ100, een vau ƒ40 en 7 52 aan geld, word de zaak opnieuw onderzocht. De portemonnaio werd herkend; verschillende personen hadden 8. K. gezieu in eene tapperij in het bezit van oen briefje van ƒ100 en een van 40; de stoendrager herkende hem in zgn geheeio uiterlijk en aan zgne stom als de persoon die mot Zuidema bij het «tation geweest was en 10 te loen gevraagd had oene vrouw, die daar altoos met lucifers to koop staat, had dit ook gezien en gehoord en herkende hem eveneons, er bijvoegende dat die man, haar voorbg- loopende, zeilel, smeerlap, wat doe je hier to staan?" Thans bekende hij. Toen de politie hem dien avond van boord haaldo heeft hij onderweegs de portemonnaie door zijn broekspijp op straat laten vallenvan daar dat hij bg de visitatie niets had. Losgelaten zijnde, is hij naar die plaats teruggegaan on vond de portemonnaie or nog ligger.. Hij heeft die toen eerst achter een boom vorborgen, daarna onder eene pan op den luifel in don Prinsentuin en later uit eerzucht niet weer van daar weggehaald zijn geweten knaagde hem, hij had beronwpr De rechtbank te Leeuwarden heeft den man wegens diefstal tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Voor de Utrechtsche Rechtbank stond dezer dagen j terecht j B. v. E., huisvr. van D. Z., koopvrouw,' geb. en wonende te Maartsendijk, bekl. van overtreding der 1 wet tot voorkoming van bedrog in den boterhandel «Sally, zijt gij daar?" Miss Burton sloeg eens klaps de oogen op en zag vragend om zich heen. //Steek toch licht aan, het wordt erg donker «Ja, miss Bell, ik ben het. Gij hebt ongeveer anderhalf uur geslapen," antwoordde de oude, terwijl zij de lamp aanstak. //Gevoelt gij u nu een weinig beter? Wil ik u een kop thee brengen of een beafste^ck Gij hebt sedert heden morgen nog geen stukje eten over uwe lippen gehad." liet jonge meisje sprong snel omhoog en rekte zich uit. //Open allereerst de ramen Want het is hier om te stikken, zoo warmIs er niemand voor mij geweest Is er geen brief of telegram geko men?" Zij deed deze vragen snel op elkaar volgen. «Neen, miss BellAlleen hebben do heer en mevrouw Harvey omstreeks 6 uur den groom hier heen gezonden om te vragen hoe of het met miss Burton ging en tevens of Zij aarzelde. «Nu, wat Of Mr. Frank in de laatste dagen hier ook geweest was?" voegde zij er langzaam aan toe. «Ik heb natuurlijk laten zeggen, dat hij er in de laatste acht dagen niet geweest was." Een sombere wolk verscheen op het voorhoofd van het jonge meisje. «Goed Sally En haal mij nu eens wat om te eten «Wat toch wel de reden raag zij$ van uw wegblg- ven, Frank Harvey," fluisterde Isabella tot zich zelf. Wordt vervolgd). <loor in haar winkel op 8 Januari te verkoopen een surrogaat van boter, ronder dat op de verpakkin de naam „surrogaat" of „marganne vermeld stond. Deze zaak is eene behandeling m hooger beroep, een appél van een vonnis van het kantongerecht te Utrecht, waartegen haar geeischt was 25 boete, subs. 5 dagen gevangenisstraf. Als deskundige in deze zaak was gehoord dr. van Krabden. Na voorlezing der vorige getuigen-verklanngen, hadden nieuwe getuigen-verhooren plaats, waaruit bleek dat bekl. gevraagd was om zuiver gekarnde boter,' maar daarop kunstboter had geleverd, onder 't zeggen dat zg niet anders in huis had dan natuur boter, want dat zij zelve te vies zou zijn an kunst boter. Hot wozen van het surrogaat der boter was gebleken uit den smaak dor getuigen en uit het scheikundig onderzoek van den deskundige, dr. Van Embden. - Bekl. houdt vol, dat zg niet anders verkoopt dan eigen gekarnde boter, en dat overigens ook niet spe ciaal gevraagd is naar natuur, maar gekarnde boter. Het ter terechtzitting aanwezige monster, bij ge tuigen in beslag genomen, zag er weinig aanlokkelijk uit, maar bekl. verklaarde ten stelligste, dat dit geen boter kan zijn van haar afkomstig. Uit de verklaringen van dr. Van Embden bleek, dat de hem ten onderzoek 'gegeven boter geen natuur boter was hij bewees dit met eene uiteenzetting van zijne wijze van onderzoek. Het O. M., het woord verkregen hebbende, ver klaarden op welke rechtsgronden hij een nieuw onder zoek in deze zaak na behandeling voor 't kanton gerecht heeft verzocht. De verklaringen van getuigen komen nu overeen met die, vroeger afgelegd. De weinige voortvarendheid, door den beambte, den veldwachter van Maartensdijk, een gevolg misschien van zijn# weinige dienstjaren, had haast er toe kun nen leiden, dat verwisseling van, de in beslag ge nomen boter met, andere mogelijkheid ware. De ten slotte gestelde eisch luiddeeene boete van 40, on de vergoeding der kosten, in hooger beroep gevallen, bij niet-vergoeding te vervangen döor 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. R. A. Vogelsang, begon met er op te wijzen, dat niet gonoeg gronden waren aan gewezen voor appel van deze zaak dat reeds na eerste behandeling ip hooge straf was geëischt; dat geen bewijs is geleverd dat de bij bekl. gekochte en bij Verkerk in hui^ gekomen boter dezelfde is dat de veldwachter te lang gewacht heeft mot het in be slag nemen, en eerst drie dagen later de boter heeft verzegelddat hierdoor ook weer niet vaststaat, dat de boter bij Verkerk in huis gekomen dezelfde is als die bij beambte in huis kwam, en ook zij de zelfde is als de onderzochte. Verder wees hij op bepalingen der boter wet, op 't ernstige vun het voorschrift omtrent zulk een on derzoek, enz., alsook daarop dat de deskundige niet als zoodanig door de regeering is aangewezen en pleit op deze en andere gronden, alle berustende op gebrek aan bewijzen, tot vrijspraak van beklaagde. Uitspraak jl. Maandag over acht dagen. 'Zaterdagavond heeft in do suikerfabriek Be Ainstel, alhier, een moordaanslag plaats gehad. Een arbeider, Waay genaamd, plakte een soort manifest ter gunste van de 1 Mei-beweging aan, toon hij door den meesterknecht betrapt werd, die van het geval aan gifte deed bij zijn patroons. Waay werd op staandon voet ontslagen. Hij ging heen, doch keerde eenigen tijd later terug, om zijn woede aan hem dien hij verkeerdelijk als den bewerker van zijn ongeluk be schouwde, te koelen. Met een revolver gewapend, trad hij op den meesterknecht toe$ schoot, doch miste. De man, die boter suiker dan kruit weet te behandelen, had den laadstok in den loop van het pistool laten zitten! Onmiddellijk «ras de dader in handen der politie, die hem echter sedert weer moet hebben vrijgelaten. (Nbl. v. Ned.) Engelscljman dadelijk in zijn dienst en was in 't vervolg zoozeer over hem tevreden, dat hij hem tot zoon aannam en zgn naam gaf. Ziedaar hoe John Rowland Henry Stanley werd. Aan weinigen is 't bekend, dat Henry Stanley, de beroemde Afrika-reiziger, eigenlijk John Rowland heet Hij is de zoon van arme ouders, welke te Deubigh in Wallis woonden. Hij werd in 1841 geboren. Stanley is slechts een aangenomen naam. Ziehier hoe hij daaraan kwam, Op zeer jeugdigen leeftij l verliet hij Engeland en scheepte zich in naar Amerika. Te New-Orleans gekomen, zag hij voor het venster van een drogist de bekendmaking: „A boy wanted." Hij trad binnen. Hebt ge een jongen noodig? Ja, wat hebt ge zoo al geleerd? Ik schrijf oen goede hand. Laat eens zien, zeido de drogist. Hij gaf den knaap een pen en wees hem een linnen zak, waarop stond: «H. M. Stanley." Schrijf nat eens na. Voldaan over de proef, nam Honry Morton Stanley zoo was de naam van den drogist den jeugdigen Stanley is te Brussel met veel onilorscheiding be handeld; gisteren had een feeét te zijner eer plaats in het beursgebouw te Brussel, waaraan ook de Koning deelnam. Stanley wordt aanstaanden Zaterdag te Dover ver wacht. Hem zal bij het aan wal stappen een adres worden aangeboden. De Fremnnige Zeitmg deelt uit goede bron mode, dat, toen een deputatie van do algemeene vereeniging van Duitsohe industrieelen onlangs te ïriedriehsruhe een bezoek bracht, een dor leden zijn leedwezen betuigde over Bismarck's aftreden. Prins Bismarck antwoordde toen, dat hij gaarne op zijn post ware gebleven, maar dat hem zgn ontslag was gegeven. Een der ministers blijkbaar de heer Von Böttichor die alles aan Bismarck te danken had, was ondankbaar genoeg geweest om zich aan te sluiten b|j de hofltliek, welke hem steeds tegenwerkte en had den keizer tegen hem opgezet. „Daarom zei Bismarck heb ik mij beroepen op de oude kabinetsorder, waarbij het verkeor tusschen den keizer eu de minister onder toezicht van den minister-president wordt gesteld." Ook heeft de keizer Bismarck verwelen, dat hij een conferentie met den heer Windthorst had ge houden, maar als rijkskanselier had Bismarck zijn recht om met eiken afgevaardigde te overleggen gehandhaafd. Bismarck geloofde, dat hem mot deze conferentie een valstrik was gelegd, want Windthorst stolde zulke hooge eischen, dat deze toch niet als ernstig konden beschouwd worden. Met den keizer had Bismarck alleen geschil ovijr het arbeidsvraagstuk. Naar zijn meening zal de te genwoordige staatkunde qes keizers de sociaal-de mooratie bevorderen. Graaf Herbert Bismarek voegde er nog bij, dat hem het nemen van zijn ontslag niet zwaar was ge vallen. Het meest betreurde graaf Herbert het, dat zijn vader gocu kanselier meer kon blijven. Naar hetgeen uit Berlijn wordt gemeld, kan als zoker worden medegedeeld, dat de regeering vrije bewegiug zal laten aan de uitvoering van de plannen der werklieden ten opzichte van den len Mei, maar dat ze aan de bij haar in dienst zijnde werklieden het wogblijven op dien dag zal toerekenen als con tractbreuk. Eene vereeniging van industrieelen te Leipzig, die to zamen ruim 7000 werklieden hebben, maakt het volgende bekendle Wanneer in eene fabriek 2/s van het aantal werklieden den arbeid staken, wordt de fabriek gedurende een bepaalden tijd gesloten. 2e. Wanneer slechts enkele werklieden wegblijven, worden deze terstond of binnen den kortst mogelijken termijn ontslagen. 3e. Werklieden, die ontslagen worden wegens weigering van arbeid op 1 Mei, zullen slechts op verminderd loon en alleen bij hunne vorige werk gevers dadelijk, maar gedurende de eorst volgende zes weken bij geen andere fabriek worden aangenomen. Voorts hebben de eigenaars van fabriekon in de metaalindustrie aldaar met die te Halle, Brunsivijk Maagdenburg, Hannover en Berlijn zich vereenigd tot een bond om werkstakingen tegen te gaan Uit bun midden zal een comité van negen leden werk zaam zijn om met de werklieden in overleg te treden. Inmiddels hebben zij zich verbonden om ingeval van onrechtmatige arbeidstaking geen der daar aan doel- nomende werklieden in hunne fabrieken meer aan te nemen. In de glasfabrieken te Pentzing, met 1200 werk lieden, is afgekondigd dat wie den ieu Mei niet te werk komt, gedurende vier weken niet moer in eene dezer fabrieken wordt toegelaten. Derlig steenbakkers in het district Rathenow heb ben zich onderling op boete verbonden, gezamenlijk al hunne werkplaatsen te sluiten, zoodra de werk lieden bij één hunner den arbeid staken. Do metaalfabrieksnten te Maintz hebben verklaard, niet in onderhandeling te willen treden met de al gemeene looncommissie uit werklieden, op grond dat die commissie niet n?et de inwendige toestanden van en met de geschiktheid der werklieden voor ieder bedrijf bekend is; maar dat zij bereid zijn om ieder met zijne eigen werklieden ceno minnelijke schikking omtrent loon en werktijd aan te gaan. Te Petersburg wordt nog steeds gesproken over den verkoop van het plan tot verdediging der vestiSg Kroonstadt, dat door den officier Smidt toot 1200 roebels aan een der vreemde militaire attache s te koop is aangeboden. Smidt, die terstond voor een krijgsraad werd gedaagd, werd veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, maar de Czaar was kier- mede niet tevreden en gelastte, dat de officier zal worden gefusilleerd. De regeering kreeg kennis van het plan door een tusschenpprsoon, die voor zgn bemoeiingen 300 roebels zou ontvangen, maar slecbts 200 roebels ontving. De man bracht toen het plan ter kennis van de regeering. Do Czaar heeft een besluit uitgevaardigd, waarbg hg kolonel Harf, den chef van het departement voor de. mobilisatie, zeer prijst, omdat deze bij tijds heeft ontdekt, dat ook het plan werd beraamd om het mobilisatieplan voor het Russische leger aan vreemden te verkoopen. Het Panamerikaansch Congres heeft besloten, dat zoolang een tractaat van arbitrage van kracht is, het recht van verovering in het Amerikaansche staatsrecht niet moet worden 'erkend, en elke afstand van grondgebied, in dien tijd gedaan, als die ge schiedde onder bedreiging van eeu hervatting der vijandelijkheden of ten gevolge van de aanwezigheid oeuer gewapende macht, nietig zal zijn. Het Con gres is, zooals men weet, ten einde. Zaterdag zijn de gedelegeerden vertrokken om een reis ta doen in de Zuidelijke Staten. Koning Milan heeft den Servischen regenten nu offi cieel doen weten, dat hij in hét laatst van April te Belgrado zal aankomen. Het doel van 'skonings be zoek staat in verband met de regeling der verhouding tusschen de jonge koning Alexander en zijn moeder, Nathalie, die nog steeds te Belgrado vertoeft. De Bulgaarsche gemachtigde te Belgrado is nog niet benoemd. De heer Minchevitz, nu met verlof afwezig, zal wel niet meer op zijn post terugkeeren, miar toch wordt spoedig weer de benoeming van een nieuwen Bulgaarscben diplotoatieken agent verwacht. Zoodra dit is geschied, kan het geheole geschil tusschen de beide hearen, dat een korten tijd zoo veel van zich deed spreken, weer als geëindigd worden beschouwd. President Carnot is op Corsica fiangekemen. Onder het luiden der klokken deed de president zijn feestolijken intocht in do hoofdstad Ajaccio, waar hij door het stedelijk bestuur en de aanzienlijke inge zetenen werd verwelkomd. Een talrijke menigte was op de been en riep den president der republiek door luide toejuichingen een welkom toe op het eiland der Bonapartes. INGEZONDEN. Op verzoek van eenige gasverbruikers, wenschte ik eenige bijzonderheden mede to deelen omtrent het ongeval de Heer en Mevrouw Pennink te Zutphen overkomen, tengevolge waarvan mevrouw P. het lovon heeft verloren, opdat zulks zou kunnen strekken tot voorkoming van dergelijke, trouwens hoogst zeldzaam voorkomende ongelukken. Dat eene explosie veroorzaakt wordt door met licht te komen iu een vortrek waar een gaslek -ontstaan is, komt alhoewel zeldzaam, wel eens vooreen ge val van vergiftiging door lichtgas met doodelijken afloop als het voornoemd^ is mij althans uit Ne derland niet bekend. Waro het oen ongeluk veroorzaakt door petroleum lamp of toestel de zaak zou zooveel sensatie niot veroorzaakt hebben, omdat men aau do dagelijksch voorkomende berichten van ongelukkeu met petroleura- toostellen meer gewoon is, en juist de gas verbruiker zijn grootere veiligheid heeft gevonden in het ge bruik van gas. Het gebeurde heeft zich toegedragen als volgt «De Heer en Mevrouw P. waren 's avonds uit ge dweest en schijnen tehuis komende spoedig naar hun //slaapkamer gegaan te zijn en hebben toen geen gas- z/lucht bespeurd. Op de slaapkamer is geen orna- z/inent, wel* een gelegenheid daarvoor. z/Onder de slaapkamer hangt een ornament met //waterslido met middenlicht, zoogenaamde hangende z/lamp waarbij een Argandsche brander in een groote z/kap geplaatst is en de waterschuit beschut door een «rookvangertje zich precies boven het lampeglas be- wvindt. Dit ornament is onvoldoende gevuld ge dweest en was naar beneden getrokken. //Boven dit ornament hangende in het middenstuk wvan het plafond en dus rond de buis niet dichtstaat /,het ledikant. ,,'s Nachts hebben zij gas geroken en is de Heer «P. nog uit het bed geweest, doch' op een stoel ge- z/vallen. Hoe hij weer in bed is gekomen weet bg «niet. «*s Morgens heeft de dienstbode de benedenkamer z/met gas gevonden, gelucht en het ornament naar dboven geschoxen en zooals vele leeken overkomen «zou zijn, niet over boven gedacht. «De meid heeft later herhaald gteklopt en ook z/flauw antwoord bekomen. Toen het te lang duurde z/heeft men vau de achterzijde ingebrokenvond toen ,/de slaapkamer met gas gevuld, mevrouw gestikt en z/P. bewusteloos. «Volgens mefledeeling van den geneeskundige heeft «een vernauwing in de neusgaten bij mevrouw, het «stikken verhaast. 1 «Hoe treurig het ongeval ook is, zoo is het ge-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2